agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2017, 16:39   #3031
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Bu türün adına Karaburunda Çanacık nergis deniyor.

çiğdem42 beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2017, 19:20   #3032
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
İki resimde aynı çiçek sapina ait,3 adet katmerli 1 adet katmersiz,ilk yazimdaki resimle bu resimler aynı sapa ait değil, ilk resimde bütün çiçek başları katmersiz,bu resimler ise farklı sapa ait,geriye doğru okuduğumda sayın pria nın bu konuda bir yazı ve resmi vardı, karaburunun bu türden üretilmiş olabilecegini varsayiyordu,sanki bir çiçek sapında hem katmerli hem katmersiz bunu destekliyor,ya da en doğrusu hibrit bir türde bu durumlar gayet olağan bir durum.

Eklenen Resimler

pria, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 07:11   #3033
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Sn pria size birşey sormak istiyorum.
Nergisin çiçek sapı 4 yaprak verdikten sonramı çıkar acaba.yani benimkilerde şu an 4 yapraklı olanlar var 5.( eğer yavru degilse) çıkacak olan şey sap olabilirmi diyecektim.çok sabırsızım hergün balkona çıkıp bakıyorum çiçek sapı emaresi varmı diye��.geçen sene hiç dikkat etmemişim yaprak sayısına.

pria ve çiğdem42 beğendi.
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2017, 09:22   #3034
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snob Mesajı Göster
geriye doğru okuduğumda sayın pria nın bu konuda bir yazı ve resmi vardı, karaburunun bu türden üretilmiş olabilecegini varsayiyordu,sanki bir çiçek sapında hem katmerli hem katmersiz bunu destekliyor,ya da en doğrusu hibrit bir türde bu durumlar gayet olağan bir durum.
Haklısınız..eski yorumlarda bu durumu yazmıştım..Karaburun nergislerimde bunu yaşadım..yani hibrit olan Karaburun, yalınkat olan aslına döndü..o soğanları ayırıp başka bir yere ektim..izliyorum..

Bunun nedeni ne olabilir bilemiyorum..iklim olaylarından mı, atılan bazı kimyasal gübrelerin etkisinden mi, soğanlarda istemiyerek oluşan yaralanmalardan mı, atılan ot ilaçlarının aşırı etkisinden mi bilemiyorum..izlemeye devam..

snob ve çiğdem42 beğendi.

Düzenleyen pria : 30-12-2017 saat 17:44
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2017, 16:43   #3035
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Nergislerim

Sayın Pria ve Sayın tabus ziyarete geldik.Saygı sevgi hürmetlerimi sunuyorum.30.12.2017 saat 18:20 Ortadaki resim 3yıldır açmayan göç göç nergislerim.

Eklenen Resimler

pria, Muda, efeege ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen çiğdem42 : 10-01-2018 saat 18:56
çiğdem42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2017, 17:46   #3036
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Elinize sağlık..çok keyifliler..kocaman çiçek tomurcukları..bravo valla

Düzenleyen pria : 30-12-2017 saat 20:19
Eski 30-12-2017, 18:11   #3037
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bunlar da benim dün köyden dönerken kestiğim yeni yıl armağanlarım..sanki bir yıldız yumağı gibiler ve harika kokulular..bir tür daha var erkenci olarak ama onun iri soğanları hep yavruya bölündüler; bir tek çiçek bile vermediler

Eklenen Resimler

verdoque, Muda, Milla ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen pria : 30-12-2017 saat 19:09
Eski 30-12-2017, 18:19   #3038
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sn pria size birşey sormak istiyorum.
Nergisin çiçek sapı 4 yaprak verdikten sonramı çıkar acaba.yani benimkilerde şu an 4 yapraklı olanlar var 5.( eğer yavru degilse) çıkacak olan şey sap olabilirmi diyecektim.çok sabırsızım hergün balkona çıkıp bakıyorum çiçek sapı emaresi varmı diye.geçen sene hiç dikkat etmemişim yaprak sayısına.
Bu konuda cahilim..hiç aklıma gelmedi bu hususa dikkat etmek..ama sanırım nergisler zambaklar gibi değil..zambak 7. yaprağını uzatınca çiçek sapına sıra geliyor ama nergislerde 5. yaprak çıkınca çiçek sapı oluşur mu inanın hiçbir bilgim yok..köye gidince, çiçek tomurcuğu olan ve olmayan nergis yapraklarını bi sayayım bakalım..ama bildiğim kadarıyla nergisler çiçek sapı uzatmadan önce ilave bir yaprak daha uzatmaz..yapraklar 5-10 santim olunca tüm yapraklar çıkıyor sanırım..zambak gibi değil yani..

Nergislerde çiçek verecek ve vermeyecek soğan yaprak sayıları farklıdır sanırım..gidince gözlem yapıp yazayım bunu..

nanemolla ve çiğdem42 beğendi.
Eski 30-12-2017, 20:40   #3039
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
[quote=snob;1525412]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
İlk fotoda gördüğünüz gibi bu yıl söküp yerini değiştirdiğim bin adete yakın Karaburun nergislerinde açabilme olasılığı olan irilikte ama mahcup olmamak için satışa koymadığım 150-200 soğan olduğu halde sadece 2 çiçek açtı..yer değişikliğini, sökülüp serin bir yerde bekletilmeyi bile sevmiyor bunlar..

Oysa 2, 3 ve dördüncü resimlerde göreceğiniz üzere bu yıl temmuz başında söküm yaptığım alanda gözden kaçan ve sökmediğim Karaburun nergislerinin hepsinde çiçek sapı var..Hattâ, bir kökte 3 çiçek sapı veren bile var

Çok ilginç bir tür bu Karaburun nergisleri..halâ tam anlayabilmiş değilim huylarını..[/QUOTE
Muhtemelen sizden aldığım 6 adet karaburundan hiç biri bu sene açmayacak sayın pria.
Karaburun katmerli olan cinsi dikiminin ikinci yılında daha garantili olarak çiçek yapar. İlk dikim yılı çiçeklenmeyi pas geçebilir. Bu bakım ve toprak yapısıyla da alakalı olabilir.

pria ve çiğdem42 beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2017, 20:53   #3040
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

[quote=Zeytinci;1526687]
Alıntı:

Karaburun katmerli olan cinsi dikiminin ikinci yılında daha garantili olarak çiçek yapar. İlk dikim yılı çiçeklenmeyi pas geçebilir. Bu bakım ve toprak yapısıyla da alakalı olabilir.
Haklısınız sayın Zeytinci..

Bu güzel tür birkaç yıl sonra kalabalık kümeler oluşturduğunda daha bol çiçek sapı veriyor..bunu bizzat gözlemledim..

Ayrıca, aşırı sıcak ve aşırı soğuk iklimlerde olumlu sonuç vermiyor..

çiğdem42 beğendi.
Eski 30-12-2017, 22:19   #3041
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn pria size iş çıkardım kusura bakmayın .Saymak için bakmaniza gerek yok eğer ben sordum diye yapacaksanız.Ben hergün gidip başlarına dikilip tek tek tomurcuk sapı kontrolü yaptığım için sabırsızlanıyorum.hepsi (minikleri hariç) 4 yaprakta kaldı ve rahat 10 cm i geçti yaprak boyları o yüzden sıra çiçek sapindamı acaba diye merakıma yenildigimden bir sorayım demiştim. yinede ilginiz için teşekkürler.

pria beğendi.
Eski 31-12-2017, 22:09   #3042
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Bu da benden

Eklenen Resimler

YeniGine, Muda, efeege ve 4 kişi beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2018, 23:50   #3043
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Burhaniye meydanında satılan Ayvalık nergisleri...Satıcı bayan nergislerin Ayvalık Cunda adasından geldiğini söyledi.
İzmir Karaburun nergislerin yalın kat olanı diye biliniyor.

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2018, 23:51   #3044
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2018, 22:22   #3045
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Erlicheer nergislerim...İyi gidiyorlar...

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2018, 22:24   #3046
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Beyaz kovadakiler,malum ekonomik marketlerden alınan nergisler.Dikeli tam 2 ay oldu.Yeni yeni çıkmaya başlamışlar...

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2018, 22:26   #3047
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

14 adet Karaburun nergisinden 9 tane çiçek sapı çıktı.Açmak üzereler...

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2018, 10:01   #3048
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Mis gibi kokmaya başlamıştır o Karaburunlar şimdi.

Benimkilerin hepsi köyde bu sene. Akrabamla en son görüşmemizde nergislerin tamamının minik minik uç verdiklerini söylemişti. Oralar daha soğuk tabi, birilerine tembihleyip fotoğraf atmalarını isteyeceğim.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 11:26   #3049
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn üyeler nergislerin (eğer küçük bir sogansa) iki sene arka arkaya güzelce yapraklandıgı halde çiçek vermemesi bir sorun olduğu anlamına mı gelir yoksa çiçek verecek kadar olgunlaşmak için hala zamanamı ihtiyacı var?

Eski 04-01-2018, 18:54   #3050
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Sn üyeler nergislerin (eğer küçük bir sogansa) iki sene arka arkaya güzelce yapraklandıgı halde çiçek vermemesi bir sorun olduğu anlamına mı gelir yoksa çiçek verecek kadar olgunlaşmak için hala zamanamı ihtiyacı var?
Merhaba,soğan eğer çok küçükse,üst üste 2 yıl açmayabilir.Saksıda veya bahçede tam güneş görmek isterler.Gübre yönünden zengin toprak ve fazla sulama aşırı yapraklanmalarına sebep olabilir.Bu durumda da çiçeklenme olmayabilir diye biliyorum.SELAMLAR...

Eski 04-01-2018, 18:59   #3051
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Yerini değiştirin zamanı gelice tabi.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 21:43   #3052
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn Dumlupınar ve Hocam100 ilginiz için teşekkürler.bizim 20 yıl önce arsamiza babam nergis dikmişti.geçen sene azcık söküp şehirdeki eve saksıya dikeyim gözümün önünde olsun dedim.soğanlar 3 fındık büyüklüğündeydi.iyice yapraklandi ve zamanı gelince söküp kaldırdım.ve bu sonbahar yine ektim yine güzelce yapraklandi ama sanırım yine çiçek olmayacak.gübre falan hiç kullanmadım ve hep güneşli yerdeydiler.Aslında sn pria nın soganlarinin yanından bile geçmez büyüklükleri.umudum o ki ; bunun bir sorun emaresi olmayip sadece yeterli büyüklüğe ulaşamadığı için ciceklenmede geciktigi.Ama kokusu o kadar muhtesemki anlatmak çok zor.bari bir kaç tanesi açsa bahçede yetişmiş haliyle saksıda yetişmesi arasındaki koku farkını kıyaslardim(eğer oluyorsa).

Muda ve Dumlupınar beğendi.
Eski 04-01-2018, 21:54   #3053
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Sn Dumlupınar ve Hocam100 ilginiz için teşekkürler.bizim 20 yıl önce arsamiza babam nergis dikmişti.geçen sene azcık söküp şehirdeki eve saksıya dikeyim gözümün önünde olsun dedim.soğanlar 3 fındık büyüklüğündeydi.iyice yapraklandi ve zamanı gelince söküp kaldırdım.ve bu sonbahar yine ektim yine güzelce yapraklandi ama sanırım yine çiçek olmayacak.gübre falan hiç kullanmadım ve hep güneşli yerdeydiler.Aslında sn pria nın soganlarinin yanından bile geçmez büyüklükleri.umudum o ki ; bunun bir sorun emaresi olmayip sadece yeterli büyüklüğe ulaşamadığı için ciceklenmede geciktigi.Ama kokusu o kadar muhtesemki anlatmak çok zor.bari bir kaç tanesi açsa bahçede yetişmiş haliyle saksıda yetişmesi arasındaki koku farkını kıyaslardim(eğer oluyorsa).
Tekrar merhaba,aynen belirttiğiniz gibi yeterli iriliğe ulaştığında nergis soğanlarınız açacaktır.
Bazen Karaburun nergisleri yeterli iriliğe ulaşsalarda açmayabiliyor.Karaburunlar biraz kaprisli ve nazlı bir tür.Tekrar SELAMLAR...

Eski 04-01-2018, 22:07   #3054
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Evet sn Dumlupınar benimde korkum o zaten acaba Karaburun nergisimi diye.nazını okumuştum.İnşallah açar bir kaç tanesi çok sabırsızlanıyordum zaten üzerine birde endişe eklendi.

Eski 07-01-2018, 12:15   #3055
Ağaç Dostu

_violet's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2017
Sayın Pria dan aldïgım erlicheer nergisler . Ekimin son haftası **** kasımın ilk haftası dikmiştim. Biri sadece yaprağa çalışıyor şimdilik. Diğeri yapraklarını da baya bir uzattı .çiçek sapı da görüldüğü gibi . Diğer nergislerim bahçede onlar bol yapraklı durumdalar şimdilik .

Eklenen Resimler

_violet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 20:11   #3056
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _violet Mesajı Göster
Sayın Pria dan aldïgım erlicheer nergisler . Ekimin son haftası **** kasımın ilk haftası dikmiştim. Biri sadece yaprağa çalışıyor şimdilik. Diğeri yapraklarını da baya bir uzattı .çiçek sapı da görüldüğü gibi . Diğer nergislerim bahçede onlar bol yapraklı durumdalar şimdilik .
Saksılarınız ufak ve sığ gibi geldi bana; keşke erlicheer'leri de bahçenize ekseydiniz..

Eski 08-01-2018, 09:56   #3057
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Sayın pria, Karaburunlar bu kadar gelismisken erlicherler neden böyle, Karaburunlarin açma ihtimali var mı ? (Ekim sonu dikildi iki türde )

Eklenen Resimler

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 11:59   #3058
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn snob benimkilerde aynen sizinkiler gibi.arsamizdan getirdigim nergisler aynen sizinki gibi oldu erlicherlerde sizinkinin boyutlarında ama bir sorun olduğunu düşünmüyorum ben.tabi en iyisini uzmanlarımız biliyor : )

pria beğendi.
Eski 08-01-2018, 19:43   #3059
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sayın pria, Karaburunlar bu kadar gelismisken erlicherler neden böyle, Karaburunlarin açma ihtimali var mı ? (Ekim sonu dikildi iki türde )
Karaburun'lar bunca boylandıktan sonra çiçek sapını göstermesi gerekirdi..eğer yok ise bundan sonra imkânsız gibi derim üzülerek Bu Karaburun'lar çok çok güzel bir tür ama, zor bir tür..verimsiz olunca sevimsizleşiyor..geçen yıl benim Karaburun'larda % 80 çiçeklenme vardı..bu yıl yavruları ayırıp yerlerini değiştirdim; % 1 bile yok..

Erlicheer'ler bu zamanda çok iyi..şımarmamışlar yani saksılarınızı alttan saksı tabağını suyla doldurarak sulamayı pek ihmal etmeyin..

Eski 10-01-2018, 16:04   #3060
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün döndük köyden..

Öylesine bir yıl ki inanılacak gibi değil..badem çiçekleri açtı açacak..
Tabi, nergisler de şaşırdı bu yıl..erkenci tür geç tür ayrımı bile olmayacak gibi..

Gerçi bu yıl çok erken, eylül başı gibi ektiydim nergisleri ama bu kadar erken çiçeklenmeleri çoğunlukla havaların etkisinden..

Karaburun'lar zaten geçti..ama bir tanecik açmış buldum yine de..

Erlicheer'lerin yüzde doksanı tomurcuklarını yeni yeni çıkarmaya başlamışlar..3-5 tanesinde çiçek sapı 5-10 santim olmuş..onların içinden de sadece bir tane açmış buldum..

1 ve 2. fotolar Karaburun, 3. foto Erlicheer'ler..

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024