agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2017, 01:07   #2971
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
3-4 sene evvel a101 den saksıyla aldığım nergisi ne yaptıysam açtıramıyorum. Biraz yapraklanıyor o kadar. defalarca saksısını değiştirdim daha büyüğüne aldım, daha küçüğüne aldım, çok toprak koydum, az toprak koydum, az suluyorum, çok suluyorum, güneşe koyuyorum, gölgeye koyuyorum yokkk açmıyor. Köyden gelen zambaklarımda aynı. Sorun çiçeklerdemi bendemi bilmiyorum.
Sayın bergenia,
Keşke birkaç fotoğraf yükleyebilseydiniz, saksılarınızı bir görebilseydik..hatta saksı harcı olarak neler kullandınız yazabilseydiniz belki daha başka önerilerde de bulunabilirdim..

Size en kestirme yanıtım şu:

Bu yaz soğanları saksılardan hemen sökün..gölgede havalandırıp dış fazlalık kabuklarından ovalayarak arındırın..evinizin serin havadar ve hiç güneş görmeyen bir alanında mukavva kutu içinde dinlendirin..ve..ekim sonu-kasım ortası gibi kendi bahçeniz varsa veya bir tanıdığınızın, komşunuzun bahçesinde kuytu, bol güneşli, yağmur sularının uzun süre birikmediği, süzek ve hafif gübreli bir yere ekin..Önümüzdeki haziran ayı sonunda nergisler iyice kuruyunca onları söker yine evinizin serin gölge bir yerinde ekim ayı sonuna kadar dinlendirip, normal, hafif gübreli, torf karışımlı bir saksı toprağına hafifçe tepeleri görünecek şekilde ekin..bakın göreceksiniz, açacaklar ve sizi mutlu edecekler..
Bahçe toprağına ekerken irileri ayrı minikleri ayrı ekin..İrice olanları bir yıl minikleri iki yıl sonra söküp saksınıza ekersiniz..

Ekim bakım bilgileri için blog'umdaki bilgilere göz atabilirsiniz:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/

Muda ve bergenia beğendi.

Düzenleyen pria : 24-07-2017 saat 02:09
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 08:51   #2972
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın bergenia,
Keşke birkaç fotoğraf yükleyebilseydiniz, saksılarınızı bir görebilseydik..hatta saksı harcı olarak neler kullandınız yazabilseydiniz belki daha başka önerilerde de bulunabilirdim..

Size en kestirme yanıtım şu:

Bu yaz soğanları saksılardan hemen sökün..gölgede havalandırıp dış fazlalık kabuklarından ovalayarak arındırın..evinizin serin havadar ve hiç güneş görmeyen bir alanında mukavva kutu içinde dinlendirin..ve..ekim sonu-kasım ortası gibi kendi bahçeniz varsa veya bir tanıdığınızın, komşunuzun bahçesinde kuytu, bol güneşli, yağmur sularının uzun süre birikmediği, süzek ve hafif gübreli bir yere ekin..Önümüzdeki haziran ayı sonunda nergisler iyice kuruyunca onları söker yine evinizin serin gölge bir yerinde ekim ayı sonuna kadar dinlendirip, normal, hafif gübreli, torf karışımlı bir saksı toprağına hafifçe tepeleri görünecek şekilde ekin..bakın göreceksiniz, açacaklar ve sizi mutlu edecekler..
Bahçe toprağına ekerken irileri ayrı minikleri ayrı ekin..İrice olanları bir yıl minikleri iki yıl sonra söküp saksınıza ekersiniz..

Ekim bakım bilgileri için blog'umdaki bilgilere göz atabilirsiniz:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/
Çok teşekkür ederim Ben bu nergislerin bu kadar meşakkatli olduğunu bilmiyordum. Önceki saksısı büyüktü bahçe toprağı kum karışıktı. Geçen gün şöyle bir kaba ektim soğanı neredeyse görünecek kadar yüzeye. Yine kumlu toprak ama toprağım bittiğinden kumu bol koydum bu sefer.
https://i.hizliresim.com/okN7ab.jpg

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 10:13   #2973
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Saksınız çok sığ, böyle saksılarda ancak zıpçıktı yetişir...saksınız sığ olmasına rağmen hemen hemen yarısını boş bırakmışssınız..nergisler 30 cm. kadar köklenen bir çiçektir..ayrıca meşakkatli bir tür değildir...çok kolaydır onların kokusunu duymak ama hiç olmazsa normal bir ortam sağlanmalı..

bergenia beğendi.
Eski 24-07-2017, 10:54   #2974
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Sığ saksıya bilerek ektim. Marketten aldığımda minik bir saksıdaydı ve sadece soğanlar vardı toprağa ekili değildi. Bol yapraklı çiçekli güzel görünüyordu. Belki yine öyle istiyordur diye bir de böyle deneyeyim dedim. Her sene farklı saksıda denedim 30-40-50 cm. Ölmüyorlar ama açmıyorlarda...

Eski 24-07-2017, 14:48   #2975
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Sn. Bergenia nergisinizi hep iç mekanda mı tutuyorsunuz? Çiçek tomurcuğu oluşturabilmek için soğuklamaya ihtiyaç duyuyor diye biliyorum, belki o yüzden açmıyordur?

Alıntı:
Sığ saksıya bilerek ektim. Marketten aldığımda minik bir saksıdaydı ve sadece soğanlar vardı toprağa ekili değildi. Bol yapraklı çiçekli güzel görünüyordu. Belki yine öyle istiyordur diye bir de böyle deneyeyim dedim. Her sene farklı saksıda denedim 30-40-50 cm. Ölmüyorlar ama açmıyorlarda...

pria ve bergenia beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 15:52   #2976
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Sn. Bergenia nergisinizi hep iç mekanda mı tutuyorsunuz? Çiçek tomurcuğu oluşturabilmek için soğuklamaya ihtiyaç duyuyor diye biliyorum, belki o yüzden açmıyordur?
Hayır ilk aldığımda içerde tuttum çiçeği geçince kurudu zaten. Sonra soğanları dışarıdaki saksıya ektim. Biraz önce hem nergislerimi hem zambaklarımı altını deldiğim 10 kiloluk boya kovalarına ektim bakalım farkı olacakmı. Zaten bu sene çiçek alamayacağım çok belli. Nerde kaprisli bir çiçek var beni buluyor arkadaş

Eski 24-07-2017, 21:17   #2977
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Olmadı ama..hiç bu zamanda nergis ekilir mi ?
Neyse..siz bildiğinizi yapın

Eski 24-07-2017, 21:32   #2978
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Haydaa yinemi yanlış yaptım zaten yeni değiştirmiştim saksısını battı balık yan gider dedim. Sulamasam olduğu gibi dursa yerinde olmazmı? Öyle tanıdığımın bahçesi de yok ki dediğiniz gibi saklasam oraya gömsem.

Eski 24-07-2017, 22:09   #2979
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Haydaa yinemi yanlış yaptım zaten yeni değiştirmiştim saksısını battı balık yan gider dedim. Sulamasam olduğu gibi dursa yerinde olmazmı? Öyle tanıdığımın bahçesi de yok ki dediğiniz gibi saklasam oraya gömsem.
bence siz nergis işinden vazgeçin
hatta güz soğanlarına hiç bulaşmayın
ben de bulaşmıyorum yani saksıda olmuyor onlar.

yaz soğanları bulun dikin. yaz soğanlarının çoğunu istediğiniz zaman söküp istediğiniz zaman dikebilirsiniz... tamam belki uygunsuz zamanda havale geçirebilirler ama ölmezler yani sonuçta...

amaryllis soğanları olabilir mesela... yılda bir kaç kez çiçek açarlar türüne göre. nergis gibi sadece bahar açıp kaybolmaz. her dem yeşildir. her zamanda çiçek açabilir.kokulu olanları da vardır...

zıpçıktı türlerini de edinebilirsiniz.sığ saksı merakınız varsa olmaz demezler suyu da severler nispeten...

yine klivya bulabilirseniz onlarda fena sayılmazlar...yaprakları benim hoşuma gidiyor...

yaz soğanı çoktur yani her dem yeşil odukları için sizle her zaman iletişimde kalır.yerini sevmediğini bir sorun olduğunu hemen anlarsınız...

tabus, pria ve Cymbelina beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 22:49   #2980
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
bence siz nergis işinden vazgeçin
hatta güz soğanlarına hiç bulaşmayın
ben de bulaşmıyorum yani saksıda olmuyor onlar.

yaz soğanları bulun dikin. yaz soğanlarının çoğunu istediğiniz zaman söküp istediğiniz zaman dikebilirsiniz... tamam belki uygunsuz zamanda havale geçirebilirler ama ölmezler yani sonuçta...

amaryllis soğanları olabilir mesela... yılda bir kaç kez çiçek açarlar türüne göre. nergis gibi sadece bahar açıp kaybolmaz. her dem yeşildir. her zamanda çiçek açabilir.kokulu olanları da vardır...

zıpçıktı türlerini de edinebilirsiniz.sığ saksı merakınız varsa olmaz demezler suyu da severler nispeten...

yine klivya bulabilirseniz onlarda fena sayılmazlar...yaprakları benim hoşuma gidiyor...

yaz soğanı çoktur yani her dem yeşil odukları için sizle her zaman iletişimde kalır.yerini sevmediğini bir sorun olduğunu hemen anlarsınız...
Valla vazgeçeyim hiç bana göre değil
Sevgili pria'nın da yazdıklarımı okudukça tansiyonu oynamıştır. Nergis katili cani demiştir bana Ben zaten çiçekler konusunda çok acemiyim kaktüsü bile öldürmüş insanım. İyi geliyor ruhumu dinlendiriyor çokta seviyorum kerataları böyle böyle öğrenicem artık napayım. Pria meşakkatli değil demiş ama belirli aylarda tekrar tekrar söküp dikmemi söylüyor 2 sene sonra çiçek verir diyor. Daha okurken yoruldum vallahi Bana suyla arası iyi olan yaz kış yapraklarını kaybetmeyen bir çiçek lazım varmı öyle bir tür? Bu arada klivya benimde çok beğendiğim bir çiçek geçenlerde tohum siparişi verirken onuda ekleyecektim vazgeçtim beceremiyorum soğanlıları diye.
Ama yaz soğanları tavsiyesini dinliycem

pria ve Cymbelina beğendi.
Eski 24-07-2017, 23:03   #2981
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sizin için en ideali zıpçıktı gibi..ver suyu açsın..sürekli yaprakları yeşil hem de..hele beyaz sarı ve pembelerinden bir karışım yaparsanız ummadık zamanlarda sevindirirler insanı..sığ saksılara da burun kıvırmazlar..

Anlatım diliniz harika..sayfa sayfa yazsanız dahi yorulmadan okurum böyle Türkçe'ye hakim olan insanları..

bergenia beğendi.
Eski 25-07-2017, 16:35   #2982
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Klavyenizden bal damlıyor vallahi Zıpçıktıyı aklımın bir köşesine yazıyorum mutlaka edinmeye çalışacağım. Teşekkür ederim

pria beğendi.
Eski 25-07-2017, 23:23   #2983
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2016
[QUOTE=bergenia;1513895]3-4 sene evvel a101 den saksıyla aldığım nergisi ne yaptıysam açtıramıyorum... 2016 Ekim sonu derine -15cm-29 nergis soğanı dikmiştim.Kasım sonu yaprakları göründü.Mart ortası tomurcuk nisanda 17 çiçek açtı.Soğanları söktüğümde yine 29 idi.Bu yıl ilginç oldu.Çiçek çoğaldı soğan aynı kaldı.Okuduklarımdan geç ekmenin çiçeklenmeyi arttırdığını düşündüm. Saksıya da geç ekmenin faydası olabilir.Deneyimlerini paylaşan değerli büyüklerimize ve üyelerimize minnettarım.

pria ve bergenia beğendi.
çiğdem42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2017, 18:41   #2984
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Sayın pria benim nergisler coştu gidiyor kocaman yapraklar çıkarıyorlar. Sahipleri gibi delirip kışınmı açacaklar acaba

Eski 28-08-2017, 19:24   #2985
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sayın pria benim nergisler coştu gidiyor kocaman yapraklar çıkarıyorlar. Sahipleri gibi delirip kışınmı açacaklar acaba
Kötü bir durum..bu zamanda nergislerin yapraklarının kuruması ve dinlenmeye çekilmeleri gerek..sulanan bir yerde ekili herhalde nergisleriniz..

Eski 28-08-2017, 23:09   #2986
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Havanın aşırı nemli olması bile yetiyor yeşermelerine bazen 30 tane başka tür soğanlı bitkinin içinde 1 tanesi hiç kök bile olmadığı halde sürdü nem nedeni ile % 95 2 hafta nem yapınca oda nasibini almış arada.belki büyümez diye ellemedim ama 1 haftada sürgünü büyüttü. bazen olabiliyor nergizlerde durduğu yerde sürgün yok ama etrafından yavru soğanlar çıkmaya başladı. bu sene normal olan bir bitki büyümesi hiç göremedim desem yeridir kış bitkileri haziranda çiçekliydi. başka elimde var olan bitkilerde suya daldırma yapmadığım halde havanın nemi ile kendiliğinden köklenmiş durumda resmen bütün doğal yaşam çıldırmış durumda diyebilirim. Bayram sonu bazı türleri istemesemde toprağa gömmek zorunda kalacak gibiyim.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 23:24   #2987
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl her zamankinden çok zeytinlerim cıngıl cıngıl zeytin yüklü..toplamaya artık az kaldı..çok yorulacağım için iyi dinlenmem başka işlerle yorulmamam gerek..bu nedenle nergisleri erken ekmeye karar verdim..kabak, kavun karpuz ektiğim alanı traktörün tiller'iyle 40 santim derinlikte birkaç kez sürerek iyice kabarttık..otların, ayrıkların kuruması için 3-4 gün bekledim..ardından ikili çapa ve tırmık ile iri taşları ve ayrık otlarını temizledim..ardından nergisleri ekmeye başladım..Karaburun nergislerinden başladım..bugün üçüncü gün..günlük aralıksız çalışmayla 8-9 saatte takriben bin soğan ekiyorum..ekime devam..çok yoruluyorum sıcakta..günde 6-7 litre su yetmiyor..

Eklenen Resimler

Eski 15-09-2017, 12:27   #2988
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Ağustos sonu Karaburun'a gittim. Bir kişide bile Karaburun nergisi bulamadım. Zamanı değil kimse toplamadı dediler. Hybrid bir tür olduğu ve aslında Karaburun'a da özgü olmadığı için de çok umursamadım açıkçası

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2017, 17:35   #2989
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

27 eylülde doluyla karışık yağan çok şiddetli yağmur sonrası köye gittiğimde nergisleri ektiğim yerde sel suları boydan boya 30-40 santim toprağı yarmıştı..bazı nergis türleri köklenip toprağa bağlandığı için sel suları alıp götürememiş..sel sonrası 200-300 adet soğan topladım toprak üstünden..kaybolan kaybolmuş, napalım..onlar da çok derine gittilerse bile bir kolayını bulup geç te olsa çıkarlar sanırım..bu sene yaz yağmurları bir felaket bizim buralarda..

Nergis tavalarını eski haline getirmek için hiç durmaksızın 7 saat uğraştım..

Eklenen Resimler

YeniGine, Muda ve bergenia beğendi.
Eski 06-10-2017, 18:14   #2990
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nergis tavalarını binbir emekle düzelttik ama köpekler tur atıyor içinde bazen..Allah'tan köklendiler, pek yuvarlanıp, eşeleyip çıkaramazlar soğanları..
Karaburun nergisleri çıkmak üzere..
Dün gene gezmiş bir köpek..

Eklenen Resimler

YeniGine, Muda ve efeege beğendi.
Eski 07-10-2017, 17:16   #2991
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Arkadaşlar,Bim marketlerde 13 Ekim günü nergis,sümbül,lale,çiğdem soğanları 2.95 TL. fiyatla satışta olacak.Bu fiyata bulacağınız başka adres yok.Bilginiz olsun...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2017, 18:23   #2992
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Arkadaşlar,Bim marketlerde 13 Ekim günü nergis,sümbül,lale,çiğdem soğanları 2.95 TL. fiyatla satışta olacak.Bu fiyata bulacağınız başka adres yok.Bilginiz olsun...
Alıntı:
Sn.hocam 100 merhaba..

Siz, yine de bu Sonbahar satışınıza Erlicheer nergis soğanlarınızı ekleyin derim.Madem elinizde epey var.Üyeler tarafından makul bir
fiyat mutlaka kabul görecektir.SELAMLAR...
Başkalarının reklamını yapmakta sakınca görmüyorsunuz ama, reklama hiç ihtiyacı olmayan bana gelince ''reklam yasağı'' koyuyorsunuz.. Ne demeli bilmem ki..

Alıntı:
Sn.pria..
Artık şu Erlicheer nergis reklam kampanyanızı bu başlıkta yapmayın.
Zaten yeri burası değil.Satış sayfanızda tanıtın.Bitt
i...
Hep unutuyorum aşağıdaki sözlerinize yanıt vermeyi..çünkü çok gücüme gidiyor..Ben sizinle telefonda hiç görüşmedim, nasıl böyle bir suçlama yapıyorsunuz bilemiyorum..Ağaçlar.net vesilesiyle belki binden fazla telefonla görüşmüşlüğüm vardır..hiç kimse benim adap edep dışı, karşısındaki kişiyi rencide edecek şekilde hırçın, edepsiz konuştuğumu iddia edemez..her arayana telefonum açıktır, usanmadan nazik ve karşı tarafa güven telkin eden görüşmeler yaparım..40 yıllık dost gibi konuşurum insanlarla..beni bilen biliyor, mesela Güler Hanım..herkes yani

Alıntı:
Sn.pria..yani nedir bu hırs.Nedir bu telefonlardan insanlara ulaşan hırçınlık.Bitkilerle bu kadar içli dışlı olan siz biraz kendinizi eleştirin.

Düzenleyen pria : 07-10-2017 saat 19:37
Eski 08-10-2017, 08:06   #2993
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Adnan abi,ben telefonlardan insanlara ulaşan hırçınlık derken tamamen kendimi adres gösterdim.Bana karşı yazdığınız mesajlardan bahsettim..Yoksa telefonla başkalarıyla hırçın konuşuyorsunuz demek istemedim.Telefonun klavyesinden bana ulaşan mesajları kastettim.Ben cede siz nsanlarla mutlaka dostça konuşuyorsunuzdur.

Çok gücünüze değil,hiç gücünüze gitmesin.Burada tamamen bir anlam karmaşası olmuş.Yanlış anlama olmuş.Herhangi biriyle telefonda konuştuğunu duymadığım bir insanın olumsuz ifadelerle konuşabileceğinide düşünmem zaten.

Eski 08-10-2017, 08:57   #2994
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Adnan abi,biraz alıngan,biraz hassas bir yapın var.Psikiyatrist değilim belki ama,böyle düşünüyorum.Asya Lale zaten Karaburun ve Erlicheer nergis satmıyor.Sitemizde de yüzlerce kez ismi anılmıştır.Hocam 100 den bir çok tür satın aldım.Çünkü en ekonomik ve en geniş yelpazede soğanları kendisi satıyor.Reklama ihtiyacın yok.Tamam.Sana yasak nasıl koyabilirim?

Adnan abi,yazdıklarımda hiç bir art niyet yok.Lütfen büyütme.Rica ediyorum.Sağlığın her şeyden daha önemli...SELAMLAR...HEM DE ÇOK ÇOK...

Asoo beğendi.
Eski 08-10-2017, 10:26   #2995
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Karaburun nergisi kısa ve orta süreli donlara dayanıklı mı

Karaburunlarımı köyde bahçeme nakledeceğim ama oraya kar yağar, nar, trabzon hurması, incir (yabani olarak) yetişiyor, böyle bir iklimde karaburun yaşar mı?

Dumlupınar beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 14:36   #2996
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Karaburun nergisi kısa ve orta süreli donlara dayanıklı mı:confused
Karaburunlarımı köyde bahçeme nakledeceğim ama oraya kar yağar, nar, trabzon hurması, incir (yabani olarak) yetişiyor, böyle bir iklimde karaburun yaşar mı?
Balkonunu muhteşem çiçeklerle donatan üyemize merhaba,Kahraburun nergisi kısa ve orta süreli donlara dayanabilir.Ancak yaprakları aşırı soğuklardan etkilenip yanabiliir.

Soğanların normalden biraz daha fazla derine dikimi korunmalarını sağlar.
Acıpayam ilçesinde hocam 100 yetiştiriyor.Denizli ilinin rakım olarak yüksek bir ilçesi olduğu aklımda kalmış.SELAMLAR...

Eski 09-10-2017, 21:19   #2997
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Karaburun nergisi kısa ve orta süreli donlara dayanıklı mı

Karaburun nergisleri dona dayanıklı bir tür değildir maalesef.Soğan olarak dayanır ama çiçek zamanı geldiğinde filizken don olursa çiçeği donar.Yapraklarında da yanma olur.Soğana zarar vermez ama verimliliği azaltır.Eğer geç ekilirse bu çözüm olur.Bahara çiçek verecektir.Denemelerimle sabittir.Tüm nergiz severlere selamlar.Her şey gönlünüzce olsun.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 19:31   #2998
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
merhaba,
sn.pria, sizden aldığım yoğun kokulu nergis soğanlarını -izmit için ekim ayı sonunda ekin demenize rağmen- geçen haftaki soğuk havaları görünce acele edip ektim. Bu hafta havalar epey ısındı, bir sorun olur mu? ( 4 tanesini büyükçe bir saksıya 4 ünü de bahçeye ektim)

pria beğendi.
manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 20:15   #2999
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
merhaba,
sn.pria, sizden aldığım yoğun kokulu nergis soğanlarını -izmit için ekim ayı sonunda ekin demenize rağmen- geçen haftaki soğuk havaları görünce acele edip ektim. Bu hafta havalar epey ısındı, bir sorun olur mu? ( 4 tanesini büyükçe bir saksıya 4 ünü de bahçeye ektim)
Erken ekmenin pek faydası da zararı da olmaz sayın manolya..havalar ısınınca gelişmeleri yavaşlar, soğuyunca da tekrar gelişmeleri hızlanmaya başlar..ama İzmit gibi oldukça ılıman sayılan bir yerde ister erken ister geç ekin, genelde yapraklarını aralık sonu ocak gibi sürmeye başlarlar..

Keşke hepsini bahçenizin kuytu, bol güneş gören bir yerine ekseydiniz ..

Ben de bu yıl zeytinlerle çokça uğraşacağım için eylül başları gibi ektim bütün nergisleri..bir hafta önce köydeyken baktım, sadece Karaburun erkenci nergisler 1-3 santim kadar filiz vermeye başlamışlardı..Erlicheer'ler köklenmiş vaziyette uyukluyorlar soğukları bekliyorlar..yani, şöyle 5-6 dereceleri..

Ekim-bakım bilgileri için göz atabilirsiniz:

http://kokulukatmerlinergis.blogspot.com.tr/

Düzenleyen pria : 19-10-2017 saat 23:55
Eski 20-10-2017, 07:41   #3000
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Çok teşekkürler cevabınız için. Yarısını bahçeye yarısını saksıya paylaştırmamın sebebi riski azaltmak için. Çok yağmur yağınca bahçede bazen drenaj yetersiz olabiliyor, soğanlar çürür diye korktum. Ektiğim saksı bayağı büyük, yaklaşık 40 cm derinliğinde 40 cm çapında. Hayırlısı bakalım.

pria ve çiğdem42 beğendi.
manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024