agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2751Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2014, 12:56   #1231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Cicekleri gecsin yapraklari kurusun yavas yavas suyu kes.. Sonra bir süre disarda birak seneye ocak gibi yerinden sök dibine diklemesine 4 centik at havuc yarar gibi ama sadece kök bölgesine..TERS OLARAK EK: seneye 4 tane soganin olsun

torkulu beğendi.
erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 12:48   #1232
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erhan62 Mesajı Göster
Cicekleri gecsin yapraklari kurusun yavas yavas suyu kes.. Sonra bir süre disarda birak seneye ocak gibi yerinden sök dibine diklemesine 4 centik at havuc yarar gibi ama sadece kök bölgesine..TERS OLARAK EK: seneye 4 tane soganin olsun
yanlızca kök bölgesini + şeklinde mi kesiyoruz , yoksa sadece 4 tane ufak kesik mi atıyoruz. diğer soğanlarda da işe yarıyor mu?

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 14:37   #1233
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torkulu Mesajı Göster
yanlızca kök bölgesini + şeklinde mi kesiyoruz , yoksa sadece 4 tane ufak kesik mi atıyoruz. diğer soğanlarda da işe yarıyor mu?
Evet aynen dediginiz gibi + sekil ama ters dikmek en önemli kisimdir bas asagi yani.. Ben sümbülü biliyorum denedim oldu diger sogan derken lilium ayridir nergis lale ayridir cokludan secim zor, cesit belirtip sorarsaniz bilgimi paylasirim.

Eski 22-03-2014, 19:05   #1234
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Alıntı:
Evet aynen dediginiz gibi + sekil ama ters dikmek en önemli kisimdir bas asagi yani.. Ben sümbülü biliyorum denedim oldu diger sogan derken lilium ayridir nergis lale ayridir cokludan secim zor, cesit belirtip sorarsaniz bilgimi paylasirim.
Sn erhan62, peki nergisi nasıl çoğaltabiliriz? nergislede denedinizmi?

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 20:17   #1235
Ağaç Dostu

Nergis grubu bildigim kadari ile kök bölgesindeki olusan Kücük soganlarin sökülerek cicek gectikten sonra ayrilmasi ile oluyor kesimi denemedim aslinda deneyebiliriz yanliz birini ters birini düz ekmek gerekli ve ekim sirasinda gerekli besin sadece dik ekilene verilmeli cünkü bas asagi ekilen sadece sogan yapmaya mecbur edilmelidir. Ama denemedim söz seneye Burda gecti artik

aheste beğendi.
Eski 22-03-2014, 20:19   #1236
Ağaç Dostu

ha bu arada nergis sogani zehirlidir dikkat lütfen

Eski 22-03-2014, 20:40   #1237
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Bunlar da benim sümbüllerim.Name:  DSC04329.jpg
Views: 620
Size:  29.2 KB

Name:  DSC04330.jpg
Views: 667
Size:  33.7 KB

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2014, 09:10   #1238
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Bunlar da benim sümbüllerim. Hakikaten çok güzel kokuyorlar. Kapalı bir balkonum var kapısını açınca yüzüme sümbül kokusu vuruyor.

Peki bu soğanları korumak ve tekrar çiçek almak için ne yapmam, nasıl muhafaza etmem gerekir ?

Eklenen Resimler

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2014, 13:09   #1239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Red face

Sayın Ametarasu öncelikle çiçekleri kuruyana kadar bekleyin, kuruyunca çiçek sapını kesin yaprakları kalsın. Sonra sümbüllerinizi iyi güneş alan havadar bir yere yerleştirin son olarak yaprakları da iyice sararıp kuruyunca yaprakları da alın gerisi size kalmış ister topraktan söküp kese kağıdı, gazete gibi malzemelerle muhafaza edersiniz ister yaz boyunca toprakta kalabilir soğanlar. (toprakta kalsın istiyorsanız yaz boyunca toprak adamakıllı kuruyunca sularsınız haydi kolay gelsin)

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 08:02   #1240
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Bu sümbüllerin benim için değeri ayrı. Sevgili Kgursan'dan geldiler bana. Morun rengine, açık pembenin katmerli oluşuna ve tabii ki hepsinin kokularına bayıldım!
Name:  IMG_5654.jpg
Views: 602
Size:  28.9 KB
Name:  IMG_5830.jpg
Views: 587
Size:  25.5 KB
Name:  IMG_5833.jpg
Views: 598
Size:  33.8 KB
Sadece beyaz olanda bir sorun oluştu. Aynı saksıdaki diğer soğanlar çok sağlıklı oysa... Bunun yaprakları sarardı. Çiçek açamadan çiçek sapı yumuşadı. Ben de koparıp aldım. Yalnız dibinde bir sürü yavrucuk var. Acaba gücü onlar mı aldı?
Name:  IMG_6038.jpg
Views: 590
Size:  37.9 KB
Oysa ilk başta çok sağlıklıydı...
Name:  IMG_5829.jpg
Views: 616
Size:  24.8 KB

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 21:05   #1241
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Sümbüllerim...

Eklenen Resimler

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 21:53   #1242
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Geçen kış aldığım soğanlar çok güzel, dolu dolu açmışlardı fakat bu sene aldıklarım zayıf çiçekler oluşturdu, oysaki soğanlar çok sağlıklı ve kocamandı. soğanlılarla bu 2. kışımdı.. Hevesim kaçıyor gibi

YeniGine ve münevver48 beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 00:02   #1243
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili hira, soğanlılar çok güzel bitkiler lütfen öyle düşünme, demek ki bir hatalar yapıyoruz, o hataları nasıl düzeltebiliriz diye düşün.
Benim de bu sene lalelerim cılız, minik, tek yaprak falan. Fakat sümbüllerim çoğalmışlar ve çok da güzeldiler. Sümbüllerimin çiçeklerini 1 hafta kadar tuttum üzerlerinde ondan sonra sırasıyla çiçek sapı kökünden kesip komşulara dağıttım. Bildiğim (doğru mudur yanlışmıdır onu da bilmiyorum ama) soğan çiçekle uğraşmasın, kendisi ile uğraşsın. Şimdi artık bekliyorum yapraklar iyice kendiliğinden kurusun ve düşsün. Evet işte bu arada bir de gübreleme olayı var. Ama ben tabi gübreleme olayında çok da başarılı olamıyorum, fazlaca gübre edinemiyorum.
Hevesin kaçmayacak, 2-3 senelik soğanları daha çoğaltacak ve daha güzelleştireceksin inşallah.

hira ve münevver48 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 00:07   #1244
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben zaten hayatımda hiç birşey için hırs yapmadım YeniGine ablacım. Fazla zora gelemem. Almam desemde eylül-ekim aylarında soğan aramaya koyulurum yine

Eski 27-03-2014, 00:22   #1245
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Ben de öyle hırs yapanlardan değilimdir. Ama sen artık sümbüllerini çiçek sapının en dibinden kopart bir vazoya koy.

münevver48 beğendi.
Eski 27-03-2014, 00:28   #1246
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Öyle hemencecik kesersemde yemeklik soğan gibi kalakalıyorlar ablacım. Seneye güzel çiçek versin diye bu seneki çiçeğin keyfini çıkaramıyorum. Hee bu arada; sarı olduğuna inanmayarak aldığım sümbül harbiden sarı açtı sendeki soğanlar ne alemde? beraber alkıklarımız.

Eski 27-03-2014, 00:31   #1247
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Demiştim ya ucuz etin yahnisi... Çok da kötü değiller bir tanesini fotoğraflamış idim iki mor, iki sarı diye almış idim beyaz, iki tane de fuşya idiler. Fuşya gibiler hiç çiçek sapı oluşturmadan açtı. Bu aralar çok yoğunum, inşallah solmadan fotoğraflayacağım.

hira ve münevver48 beğendi.
Eski 27-03-2014, 21:58   #1248
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Nergis grubu bildigim kadari ile kök bölgesindeki olusan Kücük soganlarin sökülerek cicek gectikten sonra ayrilmasi ile oluyor kesimi denemedim aslinda deneyebiliriz yanliz birini ters birini düz ekmek gerekli ve ekim sirasinda gerekli besin sadece dik ekilene verilmeli cünkü bas asagi ekilen sadece sogan yapmaya mecbur edilmelidir. Ama denemedim söz seneye Burda gecti artik
Sn erhan62.Soğanlı bitkilerin çoğaltılması konusunda Sn kgursan'ın yeterli açıklamaları var. Kusura bakmayın ama öyle soğanı baş aşağı dikmek şeklinde hiç bir sahih bilgi yoktur. Deneyip de başarılı olduğunuzu da sanmıyorum. Düzeltme yaptığım için lütfen alınmayın.
Soğanlı bitkilerde çoğaltma

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 08:48   #1249
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Sn erhan62.Soğanlı bitkilerin çoğaltılması konusunda Sn kgursan'ın yeterli açıklamaları var. Kusura bakmayın ama öyle soğanı baş aşağı dikmek şeklinde hiç bir sahih bilgi yoktur. Deneyip de başarılı olduğunuzu da sanmıyorum. Düzeltme yaptığım için lütfen alınmayın.
Soğanlı bitkilerde çoğaltma
Peki ben size yazarin kitabini sayfasini Ismini versem hatta scan Edip size mail ile yollasam üstelik de denenmis ve sogan cogaltilmis desem hata mi yapmis oluyorum. Nicin karsi gelmek veya denemek yoluna gidilmeden elestrisel yaklasiyorsunuz anlamak zor sizlerde biliyorsunuz ki, bildiginiz dogruya baska yollar ile de ulasirsiniz. Bu arada ben kimsenin yanlis yaptigini yazmadim, sadece bildigimi uyguladigimi ve okudugum kitaplardaki bilgilerimi paylastim kaldi ki yazarin Ismini simdiden vereyim göz atin Marie Luise Kreuter Bilginin yanlis oldugunu savunmak icin hic olmadi 1 deneme yapmak lazim degil mi sizce, sizde biliyorsunuz ki cogaltimda doku tohum celik gibi metaryeller kullaniliyor Burda yapilmak istene bence basit kök bölgesi yarilarak cogaltilmaya zorlaniyor ve büyüme enerjisi ters dikilerek yeni soganlara naklediliyor. Mesajin silinmesi degil yaklasim inanin üzdü, bitki sever birisi olarak burada bildiklerimi Hemde emin olun Türkiyede esamesi bile okunmayan konularla bildiklerimi yazdim mesajlarima bakin isterseniz Mais pfanze 23000 stres kaynagi yabanci otlarla mucadele deki hic haberiniz olmayan yabanci ota Uygun ilaci atan makineden, tutun da E 904 konularina Kadar. Bu siteye girdigim ilk günlerde bir soru sormustum, visne agacim var budanir mi, nasil budanir diye.. Cevap budanmaz veya cok az budanir oldu. Tabi ki yanlis ve yanlis Bilgi tekrari da yazilmasi da yanlis. Tam tersi olmasi gerekirken savunulan Bilgi budanmaz. Export yapmak icin Uygun ölcülerdeki visnelere sadece budama ile ulasiliyor desem..Bunun üstüne gece Berlin Humboldt Üniversitesi gittim, bu yastan sonra SEVEREK okulu bitirdim, simdi Dolan bardak misali de BIO özellikle, bio konularda yazmak isterim. Laf uzadi, silinen mesaji deneyerek 1 sogan kaybedersiniz. Hem size hem bana üzülme konusu olmaz yani. Sevgiler

YeniBON beğendi.
Eski 28-03-2014, 08:56   #1250
Ağaç Dostu

Bu arada unuttum yazmistim buralarda Auxin diye bir madde var köklendirmede harikalar yaratiyor.. Daha kulanmasaniz da..Bilginize.

Eski 28-03-2014, 09:09   #1251
Ağaç Dostu

Bir de tersi var bu kesim konusunun, gene kirmizi lahanayi, karnabahari erkenci lahanayi hasat ettikten sonra kesilen bölge 4 e yarilir, 1-3 cm Kadar ve oralardan olusan gözlerden yeni ürünler elde edilir seyreltme yolu ile büyük ürüne ulasilsa da ilk hasat Kadar büyük olmaz .. Konu sümbül biliyorum ama yazmadan olmaz konu ayni cizgide oldugundan. Sevgiler

Eski 28-03-2014, 10:32   #1252
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
bence bir sorunun birden daha çok çözüm yolu olabilir. sn kgursanın verdiği bilgiler çok faydalı ama, sn erhan62 bunlardan farklı bir bilgi verecekse (kitap ismi sayfa vs. eklemek suretiyle) neden olmasın derim... şahsen bu sene geçti ama, sonbaharda bir sümbül üzerinde, anladığım kadarıyla , bir deneme yapacağım....

YeniBON beğendi.
torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 12:10   #1253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2014
Sümbülüm ilginç bir şekilde solduu yardımmm

Name:  harrrrrr.jpg
Views: 688
Size:  44.0 KB Çiçeği diktikten 2 gün içinde hemen açtı 2 hafta geçmeden de bu şekilde soldu çok fazla da sulamadık tekrar canlanması için ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin

meraklı_sümbül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 12:23   #1254
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torkulu Mesajı Göster
bence bir sorunun birden daha çok çözüm yolu olabilir. sn kgursanın verdiği bilgiler çok faydalı ama, sn erhan62 bunlardan farklı bir bilgi verecekse (kitap ismi sayfa vs. eklemek suretiyle) neden olmasın derim... şahsen bu sene geçti ama, sonbaharda bir sümbül üzerinde, anladığım kadarıyla , bir deneme yapacağım....
Yukarida da yazdim, dedigim gibi kimseye yanlis yapiyorsun demedigim gibi, kitabin sayfasini scan Edip mail ile isteyene yollayacagimi da belirttim. Bu ayip veya yanlis bir konu olsa zaten bu Kadar parmaklarimi yormaz sizleri mesguliyete sokmazdim. E- mail adresim 17erhanteke@gmail.com dur. Yanlisi düzeltmek icin (zan altinda kaldigimdan) iletisim kuruldugunda burada da yayinlanirsa sevinirim, kaldi ki amac dogruyu bulmak olsun . Yoksa ben burada hic bir sey satmadigim gibi parasal beklentim de yok, sadece bildigimi yazdim. Ama konuya BENIM BILGIMIN DISINDA HER BILGI YANLISTIR gözü ile bakildigindan ötelendim. Tek bir sogani da kendiniz icin, dedigim islemi uygulayarak seneye devreye sokarsaniz belki yeni bir Bilgi kazaniriz. Saygilar

Eski 28-03-2014, 12:33   #1255
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklı_sümbül Mesajı Göster
Eklenti 479109 Çiçeği diktikten 2 gün içinde hemen açtı 2 hafta geçmeden de bu şekilde soldu çok fazla da sulamadık tekrar canlanması için ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin
Arka plandaki kalorifer.. Ya kalorifer ya sümbül secim yapin, bitkiyi serin yere cikartin gerci cok gec ama kalanlara bir umut..

Eski 28-03-2014, 12:45   #1256
Yeni Üye

Alıntı:
Arka plandaki kalorifer.. Ya kalorifer ya sümbül secim yapin, bitkiyi serin yere cikartin gerci cok gec ama kalanlara bir umut..

Kalorifer yanmıyor peki tekrar canlandırmam için ne yapmam lazım

Eski 28-03-2014, 13:01   #1257
Ağaç Dostu

Direk öglen günesi almamasina serin yere tasinmasina gayret edin, bir de gecen cicekleri sapindan kesin tohum yapmaya ugrasmasin, sulama suyunu topragin islakligini kontrol ederek verin, azaltin yani, genelde saglikli görünüyorlar toprakta haserat varsa onu siz bilebilirsiniz. Benim söyleyeceklerim bundan ibaret. Bitkinin de faydali ömrü oldugunu unutmayin artik uykuya cekilme Zamani geliyor.Cicek gececek yapraklar solacak. Ama suyu mutlaka kontrollu verin.

Eski 28-03-2014, 13:11   #1258
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Benim sümbüllerim de çiçek açmış geçen hafta bal gibi kokuyorlar Arılar kavga ediyor çiçeklerinin içinde

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 14:38   #1259
Yeni Üye

Alıntı:
Direk öglen günesi almamasina serin yere tasinmasina gayret edin, bir de gecen cicekleri sapindan kesin tohum yapmaya ugrasmasin, sulama suyunu topragin islakligini kontrol ederek verin, azaltin yani, genelde saglikli görünüyorlar toprakta haserat varsa onu siz bilebilirsiniz. Benim söyleyeceklerim bundan ibaret. Bitkinin de faydali ömrü oldugunu unutmayin artik uykuya cekilme Zamani geliyor.Cicek gececek yapraklar solacak. Ama suyu mutlaka kontrollu verin.
Çiçekleri mi tek tek koparıcam yoksa çiçeği sapından mı keseyim

Eski 28-03-2014, 15:05   #1260
Ağaç Dostu

Ciceklenen sap komple gidecek, yani tek kesim. Korkmayin...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024