agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2751Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2012, 16:43   #931
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Sayın Hocam100, tek kelimeyle bayıldım.Gördüğüm en güzel ve zengin sümbül bahçesi. Ellerinize sağlık.

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 16:48   #932
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Sayın kgurrsan alınmayın lütfen.Siz profesyonelsiniz anladığım kadarıyla.Yoksa sizin sümbüller Keukenhauf u bile geçer. Sizin de emeklerinize değer inşallah.

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 20:02   #933
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayın hocam100, marketlerden aldığımız bir dolu çiçekli sümbül soğanlarının ertesi yıl veya daha sonraki yıllarda yabanî aslına döndüğünü okumuştum. Sizin sümbülleriniz çok güzeller acaba yukarıdaki soğanlar kaç yıllıklar? Yabanî formuna dönmesi gibi bir şey söz konusu oluyor mu sümbüllerinizde?
Sümbüllerimin bazılıları 3 bazıları 10 bazıları ise 15 yıllık.Yani her yıllık var.Ertesi yıl yabanileşme olayı olmaz.Bu, sümbülün zayıflaması yoğun çiçek açmaması demektir.Hazır açmış olarak alınan sümbüllerin saksıları küçük olduğundan bir kere açacak kadar besin ihtiva etmektedir. Eğer siz onu saksısından çıkarmaz öylece açmasını ve solmasını beklerseniz seneye küçücük açar.907 nolu mesajımdaki ilk resimdeki sümbül geçen sene pazardan alınan 2 adet sümbüldür.Küçücük saksıda idi ve hemen bahçeme aldım.Besin verdim bu yıl tam yoğun olmasa da açtı ve güzeldi.Seneye daha da iri olacaktır.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 20:22   #934
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Sümbülü yetiştirmek güzeldir.Ama kesip kasalara koymak insanı üzüyor.Kesilmiş yeni sahiplerini bekleyen sümbül demetleri:

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2012, 13:25   #935
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Hocam,ben yavastan kesemeye basladim..Saksidaki sumbuller 1 ad.disinda kesildi..Simdi digerlerini kesecegim.Ilk firsatta..
Bu guzellikleri kesmeye kiyamiyor insan gercekten.Ama cogalmasini,yabanilesmeden cogalmasini istedigimize gore,katlanacagiz.Baska care yok gibi.

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 15:43   #936
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Katmerli Sümbül Çeşitleri
Double Hyacinth Crystal Palace Blue PURPLE (Fragrant)
Double Hyacinth Hollyhock Red RED Crimson red (Fragrant)
Double Hyacinth Isabelle Purple Purple Dark Blue
Double Hyacinth King Codro Purple Blue-Violet lilac blue
Double Hyacinth Madam Sophie * White ivory white White/Near White (Fragrant)
Double Hyacinth Pink Royal salmon-pink
Double Hyacinth Rosette Soft pink PINK Rose/Mauve Red
Double Hyacinths Annabelle Mid pink
Double Dreadnought Hyacinth Medium Blue
General Kohler ice blue
Hyacinthus 'Blue Tango' Blue
Rose of Naples Pink
'Prince of Love' pale pink (Fragrant)
Hyacinth Double Chestnut Flower pale pink Pink
Dutch Hyacinth 'Ben Nevis' White/Near White creams ivory-white
Red - Double Hyacinth

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 15:45   #937
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Benim soğanların birçoğu 5-6 çiçek açtı.Daha çok çiçek açması için sümbüllere ne işlem yapmalıyız?

Eski 09-04-2012, 16:02   #938
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

1yıl çiçek açtırmamamız gerekir.

Eski 09-04-2012, 19:29   #939
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarigoz Mesajı Göster
Hocam,ben yavastan kesemeye basladim..Saksidaki sumbuller 1 ad.disinda kesildi..Simdi digerlerini kesecegim.Ilk firsatta..
Bu guzellikleri kesmeye kiyamiyor insan gercekten.Ama cogalmasini,yabanilesmeden cogalmasini istedigimize gore,katlanacagiz.Baska care yok gibi.
Olayda bir yanlış anlama var. Siz sümbül çiçeklerini kesip satıyor musunuz? Kesme işleminden ben bunu anlıyorum. Sn Hocam100, ün bahsettiği şey; Çiçekleri geçtikten sonra tohum bağlatmadan çiçekli kısmın koparılmasıdır. Veya ben öyle anlıyorum. Çünkü bizim amacımız sümbülün çiçeğini görüp koklamaktır. Yoksa soğan büyütmek vs değildir ki çiçekleri açar açmaz kopartalım.!!

Çiçeklerin yozlaşması azalması vs. gibi konular doğrudan bitkinin beslenmesi ile ilgilidir. Bitkinin beslenmesi ise topraktan gıda (gübre +su) havadan bol güneş ışığı almak demektir. Çiçekler geçtikten sonra en az 3 ay bitki beslenmelidir ki yeni soğan iri olsun, iri soğan da iri çiçekler versin.

Tabi beslenmeden sonra uygun koşullarda depolama çiçeğin kalitesini ve iriliğini etkileyen diğer etmendir.

Sonuç olarak Sümbül soğanları: temmuza kadar beslenecek, temmuzdan sonra uygun sıcaklıklarda (önce 25-30 oC arasında 1,5 ay, sonra 17 oC da 1 ay, ) depolanarak içinde ÇİÇEK TOMURCUĞUNU oluşturacak, Ekim ayında dikilerek 3 aylık soğuk bir süreç geçirdikten sonra size Çiçek verecektir.

Küçücük bir saksı içine hapsedilmiş, beslenememiş, ama mevcut çiçeğini çıkarıp sizi mutlu etmiş tüm enerjisini tüketmiş bir garip sümbül bitkisinden , ertesi yıl da iri çiçek beklemek , bir kuzudan 2 post çıkarmaya benzer. O da olmaz.

Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 19:35   #940
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Sümbülü yetiştirmek güzeldir.Ama kesip kasalara koymak insanı üzüyor.Kesilmiş yeni sahiplerini bekleyen sümbül demetleri:
Evinde vazosunda sümbül koklamak isteyenler ne yapsın?
Hem biz yine insaflıyız, yani çiçeği alıyoruz ve demetliyor gönderiyoruz, ama Avrupada çiçekleri soğanı ile birlikte söküyorlar ve sapın yanlarını kesip atıyorlar ve soğan tabanı sapta kalıyor. Böylece sap 3-4 cm daha uzun oluyor ve vazoda daha uzun süre canlı kalıyor. Onların standardı bu.

Eski 09-04-2012, 20:03   #941
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Kamil bey tam olarak derdime tercüman oldunuz.Aynı şeyleri ben de yazdım ama siz engin tecrubenizle daha güzel ifade ettiniz.Bu arada nasıl beslenecek neler verilecek bu konuda da bilgi verirseniz çok sevinirim.

Eski 10-04-2012, 09:13   #942
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Olayda bir yanlış anlama var. Siz sümbül çiçeklerini kesip satıyor musunuz? Kesme işleminden ben bunu anlıyorum. Sn Hocam100, ün bahsettiği şey; Çiçekleri geçtikten sonra tohum bağlatmadan çiçekli kısmın koparılmasıdır. Veya ben öyle anlıyorum. Çünkü bizim amacımız sümbülün çiçeğini görüp koklamaktır. Yoksa soğan büyütmek vs değildir ki çiçekleri açar açmaz kopartalım.!!

Çiçeklerin yozlaşması azalması vs. gibi konular doğrudan bitkinin beslenmesi ile ilgilidir. Bitkinin beslenmesi ise topraktan gıda (gübre +su) havadan bol güneş ışığı almak demektir. Çiçekler geçtikten sonra en az 3 ay bitki beslenmelidir ki yeni soğan iri olsun, iri soğan da iri çiçekler versin.

Tabi beslenmeden sonra uygun koşullarda depolama çiçeğin kalitesini ve iriliğini etkileyen diğer etmendir.

Sonuç olarak Sümbül soğanları: temmuza kadar beslenecek, temmuzdan sonra uygun sıcaklıklarda (önce 25-30 oC arasında 1,5 ay, sonra 17 oC da 1 ay, ) depolanarak içinde ÇİÇEK TOMURCUĞUNU oluşturacak, Ekim ayında dikilerek 3 aylık soğuk bir süreç geçirdikten sonra size Çiçek verecektir.

Küçücük bir saksı içine hapsedilmiş, beslenememiş, ama mevcut çiçeğini çıkarıp sizi mutlu etmiş tüm enerjisini tüketmiş bir garip sümbül bitkisinden , ertesi yıl da iri çiçek beklemek , bir kuzudan 2 post çıkarmaya benzer. O da olmaz.

Kolay gelsin.
Ben soğanları sökmüyorum.Toprakta bırakıyorum.Sizin yazınıza göre sıkıntı olur mu?

Eski 10-04-2012, 11:44   #943
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Sayin Kamil bey,ben kokleri sokmuyorum ki..Onlar hep toprakta kaliyor...Sadece artik gecmeye baslamis olan sumbulleri kesiyorum.O anlamda.Yoksa satis,ticaret v.s gibi oyle ugrasim yok.
Yanlis algilandi galiba.Bahcemde de hobi olarak yetistiriyorum.

Eski 10-04-2012, 18:39   #944
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Ben soğanları sökmüyorum.Toprakta bırakıyorum.Sizin yazınıza göre sıkıntı olur mu?
Şöyle bir sakıncası olur: Bir tarafta Kalabalık bir aile (anaları, yavruları ) ortada 1 tabak yemeği yemek istiyor, ne kadar yiyebilirlerse o kadar besleniyorlar.
Diğer tarafta; Her ferdin önüne ayrılmış bir tabak yemek konuyor onu yiyerek besleniyorlar. Üstelik kalabalık değil ve havası bol, güneşi bol.

sizce hangisi gürbüz olur??

k_donmez beğendi.
Eski 10-04-2012, 22:32   #945
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Unuttuğum katmerli pembelerim:

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2012, 08:55   #946
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Alıntı:
1yıl çiçek açtırmamamız gerekir.
Burada çiçek sapını çıkar çıkmaz kesmek mi gerekiyor.Yoksa şimdi kessem olur mu? Daha yeni tomurcukta.

Eski 11-04-2012, 10:56   #947
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Sayin ciceksever arkdasim..Hemen kesmeyin.Cicek gecmeye basladiginda kesersiniz..

Eski 11-04-2012, 12:09   #948
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Arkadaşlar sümbüllerinizi kokuları ağırlaşıp çiçek uşları kurumaya ve tohum oluşturmaya başlamadan kesin ki soğanınız iri olsun ayrıca temmuza kadar beslemeye devam edin.

arapsabunu beğendi.
Eski 24-04-2012, 18:08   #949
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Alıntı:
Unuttuğum katmerli pembelerim:
hocam sizin bu katmerlilerin bana yolladıgınız soğanı geçen yıl öldü gitti. kokusu hala burnumda diğerleri gibi değil bu...

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 12:14   #950
Yeni Üye

nevruzcicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2012
Galeri: 123
çok güzel elinize sağlık

nevruzcicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 12:31   #951
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster

Sn. kgursan,

bu konuda, geçtiğimiz sezon aynen bahsettiğiniz gibi yaptım (sizlerin önerileriniz ile). Çiçek geçtikten sonra, soğanı hiç sökmedim ve takibeden aylarda, geride kalan yapraklar soğanı iyice besledi. Böylece geçen yıl 1 adet iri çiçek veren sümbülüm, bu yıl 2 adet ve geçen yıl'ki ile aynı irilikte çiçekler verdi.

Geçenlerde, yine çiçekler geçtikten sonra, çiçekleri dip tarafından kestim ve sadece yapraklar kaldı. Soğanı (ya da soğanları) beslemeye devam edecekler.

Sanırım bu yaz sonu yerlerinden söküp, soğanları ayırıp ayrı ayrı tekrar dikmem gerekecek.

Eklenen Resimler

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 18:46   #952
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Sn. kgursan,

Sanırım bu yaz sonu yerlerinden söküp, soğanları ayırıp ayrı ayrı tekrar dikmem gerekecek.
temmuz dan önce sökmeyin, Ekim ayından önce dikmeyin.

Eski 05-05-2012, 10:43   #953
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Arkadaşlar sümbül'ün tohum yaptığını ilk defa gördüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.
Name:  Sümbül1.jpg
Views: 2545
Size:  38.1 KB

Name:  Sümbül2.jpg
Views: 3206
Size:  63.8 KB

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 23:59   #954
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Bu yıl sümbüllerimin çiçekleri daha solmadan çiçeklerini kestim. Şu an yaprakları etli etli oldu. Büyük ihtimal soğanlarıda irileşti. Yapraklarının solup kurumasını beklerken sulamaya devam ediyorum. Yaprakları solup kuruduktan ve soğanlarını da çıkarıp gölgede 1 hafta kuruttuktan sonra sümbül soğanı çoğaltım metodlarından kök tarafından bıçakla 1.5-2 cm derinliğinde 6 parçaya yarıp çoğaltma yapmaya kararlıyım. Bu işlemleri yaparken her safhasında fotoğraflayıp en son mart nisan ayında topraktan çıkmaya başladıklarında ki halini de fotoğraflayıp soğan çoğaltma metodları bölümünde sizlerle paylaşacağım. Amaaa eğer fiyasko ile sonuçlanırsa unutun gitsin.

mrduran beğendi.
wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 13:05   #955
Ağaçsever

mhrslm's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Arkadaşlar sümbül'ün tohum yaptığını ilk defa gördüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.
Eklenti 291309

Eklenti 291310
Bunlar sümbül tohumu ise benim sümbüllerim de tohum verdi Ben de ne olduklarını soracaktım.

mhrslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 22:30   #956
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Sümbül dikimi yaklaşıyor arkadaşlar soğanlarınız hazır mı ?

mrduran beğendi.
hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 19:52   #957
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2012
Arkadaşlar geçen gün yapı marketten 3 tane sümbül ssoğanı aldım.Acaba içinizde deneyimli olanlarınız varsa nasıl dikeceğimi söyleyebilir mi?Saksıya dikeceğim fakat yanlışlık yapmak istemiyorum.Bir de diktikten sonra bakımını nasıl yapacağımı , çiçekler için sıvı bitki besini vermem gerekip gerekmediğini söylemeniz önemle rica olunur
Lütfen acele cevapp bir an önce dikmek istiyorum

İrem T. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 00:20   #958
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İrem T. Mesajı Göster
Arkadaşlar geçen gün yapı marketten 3 tane sümbül ssoğanı aldım.Acaba içinizde deneyimli olanlarınız varsa nasıl dikeceğimi söyleyebilir mi?Saksıya dikeceğim fakat yanlışlık yapmak istemiyorum.Bir de diktikten sonra bakımını nasıl yapacağımı , çiçekler için sıvı bitki besini vermem gerekip gerekmediğini söylemeniz önemle rica olunur
Lütfen acele cevapp bir an önce dikmek istiyorum
Sn. İrem T.,

Sizce otuziki sayfalık sümbül başlığında sorunuzun yanıtı yok mu? İlk sayfadan itibaren okursanız faydalanabileceğiniz daha bir çok bilgiye sahip olacaksınız.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 12:03   #959
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
resul22/sümbüllerim

Geçen kış ektiğim sümbüllerim.Yeni yeşermeye başladıkları zaman.

ve ilk çiçek tomurcuğumuz

resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 12:04   #960
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
toz pembe bir güzelliğin doğuşu

toplamda 8 adet sümbül ekmiştim fakat diğer resimleri bulamadım.Bilgisayarımı biraz daha kurcalayıp bulduğumda ekleyebilirim.

delete61 ve MrsProgress beğendi.
resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024