agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2751Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2019, 05:54   #1561
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tgy1934 Mesajı Göster
Sadece kışın mı açıyor sümbül
Serin yerleri sever bu yüzden sıcak yerlerde çok açmaz , baharda açıyor

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 19:16   #1562
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tgy1934 Mesajı Göster
Sadece kışın mı açıyor sümbül
içindeki minik çiçek 1 kez büyür ve açar, sonra yaprakları yazın ortasına kadar (Haziran temmuz) bol ışık -güneş alan yerlerde besin yapar soğanında depolar ve yazın dinlenir ve kasımda dikilir (Veya sökülmeden kalır) şubat martta tekrar çiçek açar.

Selma_321 beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 22:11   #1563
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Herkese merhaba,

Elimde bir adet sümbül var, babamın hediyesi oldugu için oldukça kıymetli benim için. Şu an yaprakları pörsüdü ve sarardı, yanında da 2 tane sarımsak dişine benzer yavru soğan var sanırım. O yavrulardan çıkan ince cılız yeşil yaprak da soldu.Yani fotosentez yapacak yeşil aksam kalmadı. Fotoğraf eklemeye çalıştım ama olmadı bir türlü

Mutfak penceresinde - içeride - duruyor başından beri.

Artık yapraklarını kesmenin zamanı mıdır? Markette satılan sümbüllerden, yani dar minik bir saksı içinde ve soğanın neredeyse yarısı dışarıda. Çıkarıp başka bir saksıya mı dikmeliyim? Ne yapmalıyım tam olarak? Nasıl bir toprak karışımında ve ne şartlarda muhafaza edebilirim? Yavru soğanlar için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yaklaşık 2 hafta önce çekilmiş halini (şu an daha da sarardı) linkle ekliyorum:

https://hizliresim.com/8av58Q

https://hizliresim.com/QL3NQk

https://hizliresim.com/oXWp0m

Düzenleyen Cymbelina : 19-03-2019 saat 22:59 Neden: Fotoğraf linki eklendi
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 04:25   #1564
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Elimde bir adet sümbül var, babamın hediyesi oldugu için oldukça kıymetli benim için. Şu an yaprakları pörsüdü ve sarardı, yanında da 2 tane sarımsak dişine benzer yavru soğan var sanırım. O yavrulardan çıkan ince cılız yeşil yaprak da soldu.Yani fotosentez yapacak yeşil aksam kalmadı. Fotoğraf eklemeye çalıştım ama olmadı bir türlü

Artık yapraklarını kesmenin zamanı mıdır? Markette satılan sümbüllerden, yani dar minik bir saksı içinde ve soğanın neredeyse yarısı dışarıda. Çıkarıp başka bir saksıya mı dikmeliyim? Ne yapmalıyım tam olarak? Nasıl bir toprak karışımında ve ne şartlarda muhafaza edebilirim? Yavru soğanlar için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyicene kuruduktan sonra söküp serin bir ortama alın , Eylül - ekim gibide tekrar dikebilirsiniz çok büyük bir saksıya dikmeyin , Bahçe toprağında güzel oluyor ( Ben kendiminkileri hiç sökmüyorum hersene kendiliğinden tekrar çıkıp çiçek açıyor )

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cymbelina beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 10:25   #1565
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Sn. Cymbelina;
Benim toprağa dikmiş olduğum sümbüller halen açmamış durumda. Ticari olarak düşünüp torf ortamında küçük saksı içerisine diktikleri sümbüller ise sizdeki gibi açıp geçmiş durumdalar. Sümbülün çiçek kısmını kesip besleyici maddelerin olduğu toprağa dikip soğanı dış ortamda muhafaza etse idiniz muhtemel olarak halen yapraklarını muhafaza edecekti. Gerekli besinleri depo ederek soğanların büyümesi ve gelecek yıl için çiçek açma durumunda olacaktı. Soğanınızın büyüklüğü iyi görünüyor. Gerekli besinleri de depolayabilmiş ise tamamen kuruyuncaya kadar olduğu gibi kuru ortamda bekletip kasım ayı gibi daha önceden yanmış gübre veya kompost konulmuş toprağa bahçeye veya büyük saksı içerisine dikerseniz gelecek yıla en iyi şekilde çıkarmış olursunuz. Yavruları şu anda sakın koparmayın. Halen ana soğandan besleniyorlar. Dikerken isterseniz koparıp ayrı ayrı toprağa gömersiniz.

Cymbelina beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 22:39   #1566
Ağaç Dostu.

Sn cymbelina, resimdeki sümbülü saksısı ile birlikte dışarıda gölge bir yere bırakın, su vermeyin öylece kalsın Ekim kasım ayında saksıdan çıkarıp dışarıya dikin hatta yanına 2 tane de yeni soğan dikin başka bişey yapmanız gerekmiyor.

Cymbelina beğendi.
Eski 25-03-2020, 09:49   #1567
Yeni Üye

bisnev99's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2015
Sabah bütün odayı kokusuyla doldurmuş.
Çiçeği kuruduktan sonra kesicem ve daha sonra yaprakları kuruyunca saksıya ekip gölge bir yere kaldıracağım. Doğru mu anlamışım.

Bu arada resim nasıl küçültülür anlamadım arkadaşlar. Kusura bakmayın.
edit: öğrendim şimdi

Eklenen Resimler

sarigoz beğendi.

Düzenleyen bisnev99 : 25-03-2020 saat 12:24
bisnev99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 14:53   #1568
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
arkadaşlar benim topladığım ismini hatırlamıyorum üzüm sümbülü deniyor galiba dağ sümbülü toplamıştım ve suyun içinde bardağa koymuştum bir iki çiçek tohum bağlamış ama hala yeşil sizce bu tohum oluşur mu suya biraz besin alsın diye şeker attım ama ne yapsam bilemedim sizce tohumlar oluşur mu ve tohumlardan sümbül çıkar mı teşekkürler

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 18:34   #1569
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Geçen yıl çok kurak geçmesine rağmen bu ilkbahar güzel zümbüller bahçemizin en güzel köşelerinde boy gösterdiler.Aralarında arap zümbülü de yerini aldı..Birkaçı...

Eklenen Resimler

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 21:34   #1570
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2020
Merhaba sümbullerimin çiçekleri kuruduktan sonra tohum keseciğine benzer topçuklar çıkardı. Bu topçuklardan sümbül çogaltabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

bisnev99 ve Füreya beğendi.
Mtldnmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 20:57   #1571
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mtldnmz Mesajı Göster
Merhaba sümbullerimin çiçekleri kuruduktan sonra tohum keseciğine benzer topçuklar çıkardı. Bu topçuklardan sümbül çogaltabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
Kese içindeki tohumların olgunlaşmasını bekleyin. Sonbaharda ekin. En az iki üç yıl çiçek açması için soğanların büyümesini bekleyin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 11:10   #1572
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Zümbüllerin kesecik yapmasını beklemiyorum,hemen kesiyorum.zaten yanıbaşından ufak yeni soğancıklar ile ürüyorlar.Kesecikleri kesince,soğancığa güç gidiyor..

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 13:01   #1573
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

benim sümbülü daha hiç böyle bir şey oluşmadı ama topladığım dağ sümbülü suyun içimde kese oluşturdu şeker attım oluşmasını bekliyorum umarım olur

Eski 04-05-2020, 19:30   #1574
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Kese içindeki tohumların olgunlaşmasını bekleyin. Sonbaharda ekin. En az iki üç yıl çiçek açması için soğanların büyümesini bekleyin.
Teşekkür ederim 🥰 kesip atmaya kıyamadım bir deneyeyim bakalım büyüyecekler mi?

Eski 04-05-2020, 19:32   #1575
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarigoz Mesajı Göster
Zümbüllerin kesecik yapmasını beklemiyorum,hemen kesiyorum.zaten yanıbaşından ufak yeni soğancıklar ile ürüyorlar.Kesecikleri kesince,soğancığa güç gidiyor..
Benim acemiliğimden kaynaklandı. Bundan sonra çiçek solunca keserim ben de.

Eski 29-03-2021, 18:38   #1576
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2016
Sekiz dokuz yıldır yetiştiriyorum sümbülleri tohumdan yetiştirmesi zahmetli biraz. Zaman ve sabır istiyor. Benim aklıma takılan bu sümbüllerin ıslahı tohum yoluyla oluyor değil mi . Bahçede 8-10 tane tohumdan yetişen sümbül var henüz çiçeklerini göremedim umarım güzeldir.

Dogayadost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2021, 17:37   #1577
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2021
Sümbül çiçeği

Iyi günler ben sümbül çiçeği hakkında bilgi almak istiyorum. 1 ay önce sümbül almıştım sonra çiçek soldu yapraklar yeşilken soğanı kesip böldüm toprakta saklıyorum şuan karanlık biryerde sonbahar ayında tekrar sulamaya başlarsam ışığa çıkarırsam sümbülüm tekrar çiçek acarmi

Melike gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2021, 22:57   #1578
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Merhaba arkadaşlar bugün parkta gezerken üzüm sümbülleri gördüm çiçekleri geçmiş tohum yapmış ve açılmıştı tohumların çoğu dökülmüştü ama olanlar yaklaşık 1 çay tabağı tohum elde ettim bunu nasıl ekmem gerek bilgi alabilir miyim şimdiden teşekkürler

Eski 17-02-2022, 14:27   #1579
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2022
merhabalar. ikea'dan sümbül satın aldım sümbül gelişmeden hemen açtı. Bir tanesi hiç açmadan sararmaya başladı neden olabilir acaba? Nerede hata yaptığımı merak ediyorum.

https://imgyukle.com/i/EnxXSb

brksnck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2022, 22:54   #1580
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Sümbül soğanı arayışında olanlar için kaliteli son soğanlarımız.
.
https://cicektohumlari.com.tr/urun-k...tkiler/sumbul/
.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2022, 11:04   #1581
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Sümbüllerim

Eklenen Resimler

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2022, 21:14   #1582
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Herkese iyi akşamlar, elimdeki sümbül soğanını keserek çoğaltmak istiyorum.

1- Kesim için uygun aylarda mıyız?

2- Kestikten sonra toprağa mı gömmem lazım yoksa toprak üstünde mi kalmalı?

3- Kessem, çoğaltmayı başarsam baharda çiçek açar mı?

Eklenen Resimler

Naive green beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2022, 21:40   #1583
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Herkese iyi akşamlar, elimdeki sümbül soğanını keserek çoğaltmak istiyorum.

1- Kesim için uygun aylarda mıyız?

2- Kestikten sonra toprağa mı gömmem lazım yoksa toprak üstünde mi kalmalı?

3- Kessem, çoğaltmayı başarsam baharda çiçek açar mı?
Sn Yavuz .
soğanlı bitkilerde yavru soğan ile çoğaltma tekniği biraz zahmetli ve uzun vadeli bir işlemdir. Sümbül soğanı keserek çoğaltılır ! Ama usulü ve zamanı vardır. zaman genellikle yaz başı nisan mayıs hazğiran dır.Kesmenin temel esası İçinde mevcut çiçek tomurcuğunu keserek tahrip etmek ve böylece soğancıklar oluşmasını sağlamaktır.

Yaz başında soğan sökülünce taban kısmı keskin bir bıçak ile çapraz şekilde 3 parça olacak şekilde derin bir şekilde kesilir, ilaçlanarak hastalanması engellenir ve sıcak (25 0C cıvarında ) bir sıcaklıkta tutulur. Ayrıca ortam nemi yüksek olmalı ki kurumasın

2 ay içinde kesik yerlerde minik minik soğancıklar oluşur ve ana soğandan beslenirler analı kuzulu soğan son bahar ( eylül gibi) tarlaya dikilir burada 12 yıl büyütülür daha sonra yavrular ayrılarak yekrar dikilir ve 3 yıl yaşına gelince çiçek verme kapasitesine erişir

sümbül ve nergis bu yaralama yöntemi ile çoğaltılır yara yerlerinden soğancık oluşturur bunu farelerden öğrenmişlerdir . depodaki soğanlar fareler tarafından kemirilince, kemirme yerlerinden küçük soğancıklar oluştuğunu gözlemlemişler

kolay gelsin

Güler, Muda ve yavuz10 beğendi.
Eski 16-02-2023, 13:32   #1584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2023
Sünbül soğanlarım çürüdü acil yardım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Çiçekler çürümeye başlamış ise:
1. Soğanı çürümüş olabilir,
2. Rhizoctonia denilen,veya Botrytis denilen bir hastalık (mantar) bulaşmış olabilir, İlaçlama yapmanız gerekir. Captan, previcur, Rizolex,Ronilan vb.vb. ilaçlar . O da değer mi? Problemi çözemeyebilir. Bu da ayrı sorun.

Eğer soğanı çürük ise yapacak birşey yok. Söküp atın.
Kolay gelsin.

Merhaba, hiç mi kurtarılma imkanı yok çürük soğanların? Dış kabuğunu soydum, yeşil küflü yerleri yıkayıp tekrar gömdüm. Hâlâ bir umut var mıdır? İki senedir satın aldığım soğanlar böyle oluyor. Bu sene 3 soğan vardı pakette, 3 ü de çürüdü. Üzeri yeşil küfle kaplandı. Neden böyle oluyor bilginiz var mı? Halbuki gayet sağlıklı görünüyorlardı dikmeden önce.

gulunhayaleti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2023, 13:38   #1585
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Bazı kişiler bazı soğanlarda çürüğü temizleyip tarçına batırırak dikiyorlar. Ben denemedim, face de bazı gruplarda yapanlar var.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024