agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2010, 14:09   #151
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bursevi Mesajı Göster
Size birkaç tane soğanından gönderdim.Seneye tam olarak yazarsınız artık.
Çok Çok teşekkür ederim sn. bursevi

Halil Solak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 12:28   #152
Yeni Üye

botanica's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
arkadaslar bende de birkaç tür var...

-hymenocallis sp. (örümcek zambağı).
-hyacinthus mix (sümbül)
-freesia mix (hanımeli)
-Gladiolus segetum (kıbrıs'ta yetişen bir glayöl varyetesi)
-yabani nergis (yine kıbrıs'ta yetişen bir varyete)
-Crinum

botanica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 22:55   #153
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 797
Sayın botanica aramıza hoş geldiniz.
Aramızda yavru vatandan bir üyemizin olması çok harika!

ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 16:07   #154
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
'Soğanlı bitki kardeşliği' konusu ne durumda?üye olmak için ne gerekli?

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 19:14   #155
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Bende varım demek yeter herhalde ,Benim soğanlı bitki aşkım Kardelenle başladı .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 21:14   #156
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
'Soğanlı bitki kardeşliği' konusu ne durumda?üye olmak için ne gerekli?
Sadece istekli olmak yetiyor..

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 23:59   #157
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Çok çeşidim olmasa da , kardeşlikde bende olmak isterim

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 06:40   #158

Hhatice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ide Mesajı Göster
Çok çeşidim olmasa da bende olmak isterim
Benimde çok çeşidim yok Ben hala soğanların kışın toprak altında kalması mı gerekiyor yoksa saklanıp ekilmesi mi gerekiyor tam anlayamadım .Bazı arkadaşlar hiç yerlerinden sökmüyoruz derken bazı yerlerde soğanları alın muhafaza edin birkaç ay sonra ekin deniliyor .

Eski 20-10-2010, 06:58   #159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2010
bende kulübe katılabilirmiyim

kntlmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 07:06   #160
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Benimde çok çeşidim yok Ben hala soğanların kışın toprak altında kalması mı gerekiyor yoksa saklanıp ekilmesi mi gerekiyor tam anlayamadım .Bazı arkadaşlar hiç yerlerinden sökmüyoruz derken bazı yerlerde soğanları alın muhafaza edin birkaç ay sonra ekin deniliyor .
Soğanları sökersen onları serin biryerde saklamalısın. Yerinde bırakırsan da olur. Bu güne kadar tohumlar heryıl yerlerinde kalarak yüzyıllardır nesillerini sürdürdüler.

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 12:18   #161
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Sadece istekli olmak yetiyor..
Ben dedim oldu..Yani ben sizin kardeşinizim dersem tamam oluyor mu?Hani bir kuralı, töresi, sınavı falan yok mu?
Yani ben ciddi soruyorum.Bir bilen varmı?

Eski 20-10-2010, 16:21   #162
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Alıntı:
Ben dedim oldu..Yani ben sizin kardeşinizim dersem tamam oluyor mu?Hani bir kuralı, töresi, sınavı falan yok mu?
Tüm başlığı okuyun isterseniz...Biz biraz cahiliz bu konularda.Ama yine de resmi bir kuruluş arıyorsanız Yalova' da bulunan Doğal Çiçek Soğancıları Derneğine üye olabilirsiniz.

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 16:57   #163
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Ben dedim oldu... Yani ben sizin kardeşinizim dersem tamam oluyor mu? Hani bir kuralı, töresi, sınavı falan yok mu?
Yani ben ciddi soruyorum. Bir bilen var mı?

Alıntı:
Öncelikle profil bilgilerinizi düzetmeye ne dersiniz?

Bu konunun amacı, kimde ne var yazmak. Aranızda değişim yapmak.
Sizi tanıyacakları kadar mesaj yazmanız ve yazdıklarınızın işe yarar şeyler olması, bir şey talep ettiğinizde ciddiye alınmanızı sağlayacaktır.

2006'da üye olmuş, henüz birkaç mesaj yazmışsınız...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 15:21   #164
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Alıntı:
sn. tabus, kuralmı soruyorsunuz ?
1- soğanlı bitkileri sevmek ve yetiştirmek
2- istekli olmak (yani yetiştirdiğim türler bunlar deyip bende paylaşıma katılmak istiyorum demek.)
not: zaten bir çok üyemiz bunu seve seve yapıyor. (ayrıca amacımız budur.)
bu kurallara uyduğunuz sürece sınavı geçtiniz demektir. YANİ BİZ CİDDİ BİRŞEY YAPIYORUZ. Bilmem anlayabildinizmi ?

bu konunun tamamını okuyup hala anlamadığınızı varsayıyorum çünki böyle bir ileti yazma geğere duymuşsunuz.

size şöyle açıklayım, bu gün dünyada lalesi ile meşhur olan ülke hangisi ?
HOLLANDA

tarihte lale bizim kültürel bir değerimizdi ama şimdi hollandanın. çünkü gereken ilgi gösterilmedi.

şimdi ; ben kardeşiniz olmak istiyorum diyen herkezi biz kabul ederiz. sizin değerleriniz nelerdin bu konuda bilemem ama dinimizdede bu böyle emredilmiştir her müslüman birbirinin kardeşidir.

konumuza dönersek türkiyede yetişen birçok endemik, değerli, görsel olarak mükemmel ve enfes kokulu birçok bitki var. kişisel olarak bu kardeşliği kurma amacım insanların bu bitkileri bulup paylaşıp araştırıp sahip çıkmaları için bir adım atmaktı. benim elimden bu geliyodu.

sn. tabus, sizin de tavsiyelerinizi bekliyoruz.

mesela doğada nesli tükenmiş görünen bir tür. daha önce verdiğim örnei vereceğim. MUSCARI MUSCARIMI endemik bir bitkidir. ingiltere ve amerikada bu bitki internet aracılığıyla tüm dünyaya satılmaktadır. bu bitkidoğada tükendiyse bir kaç yıl sonra bu devletler çıkıp bu bitki bizim diye patentini alamaya çalışacak bu durumda siz ne yapacaksınız ?

ben bu bitkileri insanlara sevdirmeye çalışıyorum. bu yüzden ben kardeşiniz olmak istiyorum diyen herkez kardeşimizdir. siz illaki sınav kural istiyorsanız buradaki bir çok üyeyi beğenmiyor ya da yeterli bulmuyorsunuz demektir. ben böyle anlarım.

Eski 22-10-2010, 15:37   #165
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Arkadaşlar uzun süredir işim nedeniye yoğunluk yaşıyordum. arasıra şöyle bir göz gezdirip birkaç saniye hemen çıkıyorum. ilgisizlikten koleksiyonumda kötü durumda bazı konularda fikir ve tecrübelerinize ihtiyacım olacak.

yeni arkadaşlarımız botanica, ide, kntlmelek, Hhatice aramıza hoş geldiniz. adınızı listeye ekliyorum hemen.

konumuza yazan diğer arkadaşlarımız bıcırık, aygün, ziraatteknikeri, acemifüsun ve tabus, kardeşliğimize katılmak isterler mi acaba ?

Eski 26-10-2010, 10:14   #166
Yeni Üye

haluk58's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2010
arkadaşlar ben doğayı ve hayvanları çok severim bahçeme ilk defa bu yıl lale ve sümbül soğanı diktim Asyalale'den aldığım 26 çeşit yani 150 adet lale, 10 çeşit, 60 tane sümbül soğanı diktim. İnşallah ilkbaharda güzel çiçekler açarlar.

Düzenleyen gece : 28-10-2010 saat 12:12 Neden: İtalikle işaretlenen yazım hataları düzeltildi.
haluk58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 11:54   #167
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Öncelikle profil bilgilerinizi düzetmeye ne dersiniz?

Bu konunun amacı, kimde ne var yazmak. Aranızda değişim yapmak.
Sizi tanıyacakları kadar mesaj yazmanız ve yazdıklarınızın işe yarar şeyler olması, bir şey talep ettiğinizde ciddiye alınmanızı sağlayacaktır.

2006'da üye olmuş, henüz birkaç mesaj yazmışsınız...
Evet.. Eksikmiş .Tamamladım. Bana göre biraz haklısınız ama bu kadar değil.

Düzenleyen gece : 28-10-2010 saat 12:18 Neden: Alıntı kapatma etiketi düzeltildi.
Eski 28-10-2010, 11:56   #168
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Tüm başlığı okuyun isterseniz...Biz biraz cahiliz bu konularda.Ama yine de resmi bir kuruluş arıyorsanız Yalova' da bulunan Doğal Çiçek Soğancıları Derneğine üye olabilirsiniz.

Teşekkürler..

Eski 28-10-2010, 12:05   #169
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hs_edirne Mesajı Göster
sn. tabus, kuralmı soruyorsunuz ?
1- soğanlı bitkileri sevmek ve yetiştirmek
2- istekli olmak (yani yetiştirdiğim türler bunlar deyip bende paylaşıma katılmak istiyorum demek.)
not: zaten bir çok üyemiz bunu seve seve yapıyor. (ayrıca amacımız budur.)
bu kurallara uyduğunuz sürece sınavı geçtiniz demektir. YANİ BİZ CİDDİ BİRŞEY YAPIYORUZ. Bilmem anlayabildinizmi ?

bu konunun tamamını okuyup hala anlamadığınızı varsayıyorum çünki böyle bir ileti yazma geğere duymuşsunuz.

size şöyle açıklayım, bu gün dünyada lalesi ile meşhur olan ülke hangisi ?
HOLLANDA

tarihte lale bizim kültürel bir değerimizdi ama şimdi hollandanın. çünkü gereken ilgi gösterilmedi.

şimdi ; ben kardeşiniz olmak istiyorum diyen herkezi biz kabul ederiz. sizin değerleriniz nelerdin bu konuda bilemem ama dinimizdede bu böyle emredilmiştir her müslüman birbirinin kardeşidir.

konumuza dönersek türkiyede yetişen birçok endemik, değerli, görsel olarak mükemmel ve enfes kokulu birçok bitki var. kişisel olarak bu kardeşliği kurma amacım insanların bu bitkileri bulup paylaşıp araştırıp sahip çıkmaları için bir adım atmaktı. benim elimden bu geliyodu.

sn. tabus, sizin de tavsiyelerinizi bekliyoruz.

mesela doğada nesli tükenmiş görünen bir tür. daha önce verdiğim örnei vereceğim. MUSCARI MUSCARIMI endemik bir bitkidir. ingiltere ve amerikada bu bitki internet aracılığıyla tüm dünyaya satılmaktadır. bu bitkidoğada tükendiyse bir kaç yıl sonra bu devletler çıkıp bu bitki bizim diye patentini alamaya çalışacak bu durumda siz ne yapacaksınız ?

ben bu bitkileri insanlara sevdirmeye çalışıyorum. bu yüzden ben kardeşiniz olmak istiyorum diyen herkez kardeşimizdir. siz illaki sınav kural istiyorsanız buradaki bir çok üyeyi beğenmiyor ya da yeterli bulmuyorsunuz demektir. ben böyle anlarım.

Son paragraf hariç katılıyorum.

Yalnız anlamadığım.. İsterseniz tüm yazışmaları -benim gibi- baştan sona okuyun,' üye olmak ' için hiçbir şey gerekmediğine karar vermek çok kolay değil. Dolayısiyle sorumu gayet basit anlayıp cevap verilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Cevap yazmak zahmetine katılan kardeşlerime kısaca not yazmış olmakla beraber.. Yani bir kimse, siteye girip başlığı bulup soru sorsa -ki size aptalca bir soru gelebilir- fırsat bu deyip hayatın tüm hırsını mı yüklemek gerek? Eğer burası gönüllüye açıksa biraz daha yumuşak olunması gerek diye düşündüm. Konuyu böyle kapatmama izin verin lütfen.

Asıl konuya gelince.. Katıldığıma son derece mutluyum. Umarım okuyan arkadaşlar da mutlu olur.

Güzin Çakar beğendi.

Düzenleyen gece : 28-10-2010 saat 12:22 Neden: İtalikle işaretlenen yazım hataları düzeltildi.
Eski 28-10-2010, 12:23   #170
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hs_edirne Mesajı Göster
Arkadaşlar uzun süredir işim nedeniye yoğunluk yaşıyordum. arasıra şöyle bir göz gezdirip birkaç saniye hemen çıkıyorum. ilgisizlikten koleksiyonumda kötü durumda bazı konularda fikir ve tecrübelerinize ihtiyacım olacak.

yeni arkadaşlarımız botanica, ide, kntlmelek, Hhatice aramıza hoş geldiniz. adınızı listeye ekliyorum hemen.

konumuza yazan diğer arkadaşlarımız bıcırık, aygün, ziraatteknikeri, acemifüsun ve tabus, kardeşliğimize katılmak isterler mi acaba ?

Bu gün burayı fazla meşgul ettim ama.. Site imkanları içerisinde aynı isimle bir sosyal grup kurulsa ve takip buradan yapılsa, daha etkin olacağını sanıyorum. Sitede böyle gruplar var.. Bir öneri sadece..

Düzenleyen gece : 28-10-2010 saat 12:57 Neden: Noktalama işaretlerinden sonra boşluk eklenip, italikle işaretli virgül düzeltildi.
Eski 05-11-2010, 16:48   #171
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

sn. tabus, kimsenin üzerine hayatın hırsını falan yüklediğim yok. konuyu yeterince açık anlatığımı zannediyorum. bu kardeşliğin kuralı sınavı yok olmamasınında bir sakıncasını görmedik henüz. ki olacağınıda zannetmiyorum. kullandığım kelimelerle sizi incittiysem kusura bakmayın. ancak o bahsettiğiniz son paragraf.. gerçekten sorunuzu okucunca ilk aklıma gelen oluyor. hemde her defasında. ancak altı çizili bölümü iki defa okumanızı rica edeceğim.

"ben bu bitkileri insanlara sevdirmeye çalışıyorum. bu yüzden ben kardeşiniz olmak istiyorum diyen herkez kardeşimizdir. siz illaki sınav kural istiyorsanız buradaki bir çok üyeyi beğenmiyor ya da yeterli bulmuyorsunuz demektir. ben böyle anlarım."

Eski 05-11-2010, 18:13   #172
Ağaçsever

bergüzar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2010
"ben bu bitkileri insanlara sevdirmeye çalışıyorum. bu yüzden ben kardeşiniz olmak istiyorum "
Ben bu bölümü defalarca okudum ve aranıza katılmak istiyorum.

bergüzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 18:34   #173

Hhatice's Avatar

Madem bu kadar ısrar ediyorsunuz bir kural koyalım da herkes rahatlasın .
Kardeşliğe katılan tüm arkadaşlarımız yetiştirdikleri soğanla ilgili bilgilerini ,tecrübelerini ,resimlerini paylaşmak zorundadır .Paylaşmayanlar kardeşlikten çıkarılacatır.

Arkadaşlar kendi seçtiğimiz kardeşlerimizdir .

Bu güzel sözden yola çıkarak üye kardeşliği için gerekli birşey olsun ısrarına anlam veremiyorum .

Eski 05-11-2010, 20:29   #174
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2005
''Kardeşlik'' kelimesi...Kan bağıdır..Hatası olsa da görmemektir...affetmektir.Belki de bu kelimeyi kullanmak-hoşumuza gitse de- doğru değildir...Kimbilir..
Hemen arkasından ..sınav ...kabul edilme şartları geliyor ..
Öyle ya..herkesle kan bağımız kadar yakın olamayız...bu hak edilmeli..

Bunları Osmanlı Lalesi gibi tarihe bırakmalıyız..Zira semboller doğanın tam diğer tarafında..

Umarım,beni kardeşi kabul eden tüm ,ortak yöne baktığım dostlarımı dilerim hiç bir zaman yanıltmam.
Hepinizle sohbetten keyif alıyor ve sizinle gurur duyuyorum..

Sevgiyle...Saygıyla...

Düzenleyen galanth : 21-05-2011 saat 21:57
galanth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 21:29   #175
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

sn. bergüzar, hoş geldiniz aramıza. adınızı listeye ekliyorum.

Eski 05-11-2010, 21:40   #176
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Sedef Miran Mesajı Göster
Madem bu kadar ısrar ediyorsunuz bir kural koyalım da herkes rahatlasın .
Kardeşliğe katılan tüm arkadaşlarımız yetiştirdikleri soğanla ilgili bilgilerini ,tecrübelerini ,resimlerini paylaşmak zorundadır .Paylaşmayanlar kardeşlikten çıkarılacatır.

Arkadaşlar kendi seçtiğimiz kardeşlerimizdir .

Bu güzel sözden yola çıkarak üye kardeşliği için gerekli birşey olsun ısrarına anlam veremiyorum .
kardeşliğe üye alımı için ben kural koymak istemiyorum. bu işi üstlenebilecek başka bir arkadaşa devretmek istiyorum. bir öneride bulunmak istiyorum. herkez fikrini söylesin oylama yapalım buna göre bazı düzlenlemeler yapmış olalım. eğer kural koymak gerçekten gerekiyorsa bu kuralları belirleyelim

biz bu kerdeşliği kurduk ancak hiç bir faaliyette bulunmamışız bunu fark ettim. bir süredir üzerinde düşündüğüm bir projem vardı hemen onu paylaşmak istiyorum.

Eski 05-11-2010, 21:49   #177
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

öncelikle bu sadece bir fikir. yorumlarınızı bekilyorum ki geliştirebilelim.

bir kitap yazalım hep birlikte. türkiyenin soğanlı bitkileri vb. gibi birşey düşünüyorum. kardeşliğimizin üyeleri bulundukları illerdeki türleri araştırıp fotoraflar, hakkında bilgi toplar. toplanan bu bilgi belirli bir düzenlenmeye konup kitap için tam metin olarak hazırlanır. daha sonra ulaşabildiğimiz kadar çok bağlantıyla bu kitabı basımını yaparız. ben hep ağaçlar net üyeleri tarafından hazırlanan bir kitap olarak hayal ettim belki yöneticilierimiz de yardımcı olabilir. mesela doğa için çal projesi gibi bizde doğa için yaz projesi yapmış oluruz. kitabın geliri ile de mesela orman yangınlarında yok olan ağaçların yerine yenileri dikilmesi için kullanılabilir.

Eski 17-11-2010, 13:45   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2009
hayırlı bayramlar.

öncelikle bayramınızı kutluyorum.hocam 100 den birkaç çeşit çiçek soğanı almıştım bunlardan ilkleri açtı.4 tane safran almıştım doğal ortam diye birini bahçeye diktim.fakat bahçede kaybolma ihtimali olduğundan diğerlerini saksıya diktim.epey önce bahçedeki safran açtı fakat çiçeğinin ömrünün bir gün olduğunu bilmiyordum bu yüzden resmini çekemedim.hem bir aydan uzun süre aralıksız yağmur yağmıştı salyangoz yemişti çiçeğini kısım kısım.3 soğan saksıya diktim biri açtı soldu diğeri iki tane birden açtı.cep telefonuyla acemice resmini çektim sizlerle paylaşmak istedim.her soğanım 2 tepe bir tanesi üç tepe verdi.işte safranlarımdan biri.lalelerimde açsın resimlerini çeker eklerim inşaallah:

Eklenen Resimler

gülistann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 17:15   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2009
buda ertesi gün çekilmiş.aynı soğandan iki tepe;bir tepeden 3 çiçek ,diğerinden 2 çiçek olmak üzere toplam 5 çiçek açtı.fakat 5 çiçekli halini koyamadım.bir gün köye gitmiştim döndüğümde solmuşlardı.

Eklenen Resimler

gülistann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 19:09   #180
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
tabii ki katılmak isterim..ben soğanlı bitkilerimi çoğaltmaya çalışıyorum...bulabildiklerimi alıyorum ...bulamadıklarımı arkadaşlarımdan rica ediyorum...soğanlı bitki kardeşliğine seve seve talibim...elde ne varsa paylaşmaya çalışırım...sevgilerimle...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024