agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2016, 19:11   #271
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
zephyranthes(zıpçıktı)
sümbülteber
beyaz kokulu zambak
amarilis

pek bir kolleksiyon sayılmaz ama deneyip başarısız olduğum bir çok soğanlı tür var.bunlar benim gazabımdan kurtulabilenler )

ekleme

abk ve özfidan beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 23:36   #272
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Frezya , nergis türü 2 farklı tür, safran ( yalnız bu sene hiç açmadı akdeniz bölgesinin sakat hava şartları nedeni ile bu sene şubat ayı ile başlayan anormal sıcaklar mahvetti. geçen sene soğuk gittiği için mart sonu açmışlardı. ) siparaxis ve en değerli tür olan kum zambağı yaklaşık 36 adet soğan yaptı bu sene.

eceyıldız beğendi.
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2016, 12:25   #273
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Kum zambağı tohumu ektim hemen hepsi de çıktı ama nedense birer ikişer öldüler. inşallah tekrar tohum bulurum da ekerim.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2016, 17:16   #274
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Kum zambağı tohumu ektim hemen hepsi de çıktı ama nedense birer ikişer öldüler. inşallah tekrar tohum bulurum da ekerim.
normalde şu anda akdenizde uykuya geçmeye başladılar seninkilerde uykuya geçmiş olabilir. ağustos 20 gibi yavaştan uyanmaya başlıyorlar. tohumdan 2 seneye yakın zamanı buluyor çiçeklenmesi.

eceyıldız beğendi.
Eski 29-04-2016, 13:31   #275
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2015
Çok güzel bir başlık olmuş ama biraz ara verilmiş galiba. Aranızda yeniyim biliyorsunuz. Son beş altı ayda bu foruma gire gire, sayfaları, çiçekleri inceleye inceleye balkonumu doldurdum. Üstelik daha hepsi gerçek yerlerine, saksılarına da taşınmadı. Taşıdıktan sonra balkonda adım atacak yer kalmayacak

1-Lale (cinsini bilmiyorum Bauhaus'tan almıştım, kağıdını attım)
2-Sümbül (cinsini bilmiyorum Bauhaus'tan almıştım, kağıdını attım)
3-Sparaxis (daha çoook küçükler)
4-Dahlia (soğan olarak aldıklarım yeni yeni yaprak çıkarıyor, biri Merostar diye geçiyor, tohum paylaşımdan edindiklerim de minicik)
5-Müge (henüz küçük)
6-Sümbülteber (henüz küçük)
7-Şakayık (diye bentderesi çiçekçilerinden aldıklarım, çiçekleri geçti gitti bile)
8-Bridal crown narcissus (iş yerinde kokusuyla başımızı döndürüyor hala, saksıdan taşmakta)
9-Gün güzeli (yaprak çıkarmaya çalışıyor henüz)
10-Babiana (yeni ekildi, ekilmekte)
11-Tigridia (yeni ekildi, ekilmekte)
12-İxia (yeni ekildi, ekilmekte)
13-Zambak (Bim zambağı, yeni yeni başlarını çıkarıyorlar topraktan)
14-Rialto lilium (bekliyorum, yakında gelecek)
15-Sandander lilium (bekliyorum, yakında gelecek)
16-Sorbonne lilium (bekliyorum, yakında gelecek)
17-Double Daffodil Erlicheer (bekliyorum, yakında gelecek)
18-Zephyranthes robusta rosea

Galiba bu kadar

SPakize Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 11:59   #276
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
normalde şu anda akdenizde uykuya geçmeye başladılar seninkilerde uykuya geçmiş olabilir. ağustos 20 gibi yavaştan uyanmaya başlıyorlar. tohumdan 2 seneye yakın zamanı buluyor çiçeklenmesi.
Yok öldü onlar kesin tek bir tane kaldı o şimdi kurumuş sağanı sarmısak dişi kadar olmuş sulamaya devam edeyim mi yoksa bırakayım uyusun mu. Tekrar ne zaman sulamaya başlamam lazım...

Samandağ sahiline gittiğimde ilk iş olarak o kumlardan soğan çıkarmaya çalışmak olacak çok zor ama deneyeceğim. Tohumları bulduğumda denedim ama çok ama çok derinde soğanlara ulaşamadım.

tabus beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 19:37   #277
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

doğal şartlardaki ortamı sağla şu aralar yağmur yok ben direk kesmedim suyu ama kademeli olarak minimuma çektim 2 hafta bir yarım lt su veriyorum hazirana tamamen keseceğim. zamanı geldiğinde kendisi sürüyor zaten sürgün vermesiyle sulamaya başlıyorum.

Eski 21-11-2016, 15:34   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2015
Merhaba
Daha önce üye olmuştum ama ilk defa yazıyorum. Ankara Çamlıdere'deki evimin bahçesinde soğuğa tam dayanıklı çok yıllık çiçekler yetiştiriyorum. Hobi olarak. Eremurus soğanını nasıl temin edebileceğim konusunda bilgisi olan bir arkadaş var mı?
Teşekkürler.

fmyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 23:36   #279
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Yok öldü onlar kesin tek bir tane kaldı o şimdi kurumuş sağanı sarmısak dişi kadar olmuş sulamaya devam edeyim mi yoksa bırakayım uyusun mu. Tekrar ne zaman sulamaya başlamam lazım...

Samandağ sahiline gittiğimde ilk iş olarak o kumlardan soğan çıkarmaya çalışmak olacak çok zor ama deneyeceğim. Tohumları bulduğumda denedim ama çok ama çok derinde soğanlara ulaşamadım.
Tohumdan yeni bireyler üretmek geniş bir bilgi gerektirir. Aslında çimlenip de çürüdüğü/kuruduğu söz konusu ise, büyük ihtimalle fungus/mantar etkisidir. Ama nasıl ve ne derinlikteki bir toprağa/kaba diktiğiniz, sulama sıklığı, güneş/gölge, sıcak /ılık/ soğuk nasıl bir ortamda sakladığınız, çimlendikten sonra yer değişimi yapıp yapmadığınız gibi bazı bilgiler verilmiş olsaydı daha sağlıklı önerilerim olurdu.
Ben sökmeye kıyamadığım için tohumdan bahçe ortamında yetiştirdim, 2 yıl oldu tamamı sağlıklı durumdalar.3 yıldan önce çiçeklenmesi çok zor..Ortalama 3-5 yıldır.Taze tohumun çimlenmesi kolaydır (2-4 hafta). Maalesef Türkçe kaynaklar hem yetersiz hem de bazı yanlışlarla dolu..Çoğunlukla soğanlı bitkilerin yetiştirilmesi hakkındaki genel bilgileri verir..

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 23:49   #280
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Tohumdan yeni bireyler üretmek geniş bir bilgi gerektirir. Aslında çimlenip de çürüdüğü/kuruduğu söz konusu ise, büyük ihtimalle fungus/mantar etkisidir. Ama nasıl ve ne derinlikteki bir toprağa/kaba diktiğiniz, sulama sıklığı, güneş/gölge, sıcak /ılık/ soğuk nasıl bir ortamda sakladığınız, çimlendikten sonra yer değişimi yapıp yapmadığınız gibi bazı bilgiler verilmiş olsaydı daha sağlıklı önerilerim olurdu.
Ben sökmeye kıyamadığım için tohumdan bahçe ortamında yetiştirdim, 2 yıl oldu tamamı sağlıklı durumdalar.3 yıldan önce çiçeklenmesi çok zor..Ortalama 3-5 yıldır.Taze tohumun çimlenmesi kolaydır (2-4 hafta). Maalesef Türkçe kaynaklar hem yetersiz hem de bazı yanlışlarla dolu..Çoğunlukla soğanlı bitkilerin yetiştirilmesi hakkındaki genel bilgileri verir..
kolay bir bitkiye benziyor aslında.20 tohumdan 19 tanesi çimlendi benim.şuan 3. yapraklarını çıkarıyorlar.şimdiye kadar tek bir yaprak bile sararmadı.görünümleri de gayet iyi.ilk iki yıl dokunmayacağım 3.yıl ise seyreltip uygun saksıya dikimi yapacağım.yani kum zambağı diye deniz kumuna ekilmediği sürece bence o kadar da zor bi çiçek değil. ev ortamında yaprak dökecek mi bilmiyorum ama yıl boyu pencerinin önünde yeşil tutabilirsem soğanların çiçek açma süresini kısaltabilirim diye düşünüyorum...

tabus beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 21:55   #281
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Erythronium 'Pagoda' ve Erythronium dens-canis satın aldım.
Kargo uzun sürdüğü için yeşil aksamı kurumuş.
Öneriniz ne olur
1. toprağında muhafaza etmek
2.topraktan söküp temizleyip serin ve karanlık yerde bekletmek.
3. başka ne yapılır?
4.dikeceksem nasıl bir harç kullanayım?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024