agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2010, 20:24   #1
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
L.candidum (mis zambağı) ile diğer (Asiatic, Oriental) Liliumların farkları

ZAMBAK (Lilium) ; Çiçeği çok değişik türleri kapsamaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan türler;
1.Lilium candidum (Mis zambağı),
2.Oriental liliumlar,( Çok çeşidi ve rengi var)
3. Asiatic liliumlar. (Çok çeşit ve rengi var)

Bunlardan son ikisi yetiştirme teknikleri yönünden L.candidumdan farklılıklar gösterir. Her üçü de LİLİUM dur ama bazı özellikleri farklıdır. Oriental ve asiatic lilium çeşitlerinin Lilium candidum (Mis zambak) dan farkları şunlardır:

1. Dikim zamanı: L.candidum, genellikle sonbaharda (Ağustos-Ekim) aylarında dikilir, Soğuklama ihtiyacını kış boyu alır ve Mayıs cıvarında çiçek açar. Diğer (asiatic ve oriental) türler normalde sonbaharda dikilir, kışın soğuklamasını alır ve Temmuz-Ağustos gibi çiçek verir. Ancak soğanları depolarda soğuklatıldıktan sonra yılın her ayında dikilebilir, ve dikimden 80-100 gün sonra çiçek açarlar. Çok değişik renklerde çiçekleri vardır.

2. Dikim şekli: L.candidum boğaz kökleri (gövdeden çıkan kökler) vermediği için YÜZEYSEL dikilir, Diğer asiatic ve oriental liliumlar gövdeden kök verdiği için DERİN dikilirler, Gövde kökleri bitkinin beslenmesine yardımcı olur.

3.Çiçek rengi ve açma zamanları: L. candidum saf beyaz ve kokulu çiçekler verir, Çiçekleri Mayıs civarında açar. Asiatic ve orientaller ise normal olarak Haziran-ağustos arasında çiçek açarsa da soğanları depolanarak (2 oC da prepare edilerek) yılın her mevsimi çiçek açtırılabilir,

Asiatic ve orientallerden bazılarında koku veren nektar kanalları vardır ama çoğunda koku yoktur. Renk olarak çok değişik renklerde (beyazdan-kırmızıya) çiçekleri vardır.

4. Çiçek iriliği : Asiatic ve orientaller MELEZ oldukları için çiçekleri iri ve gösterişlidir, L. candidum çiçekleri biraz küçük, saf ve temiz beyaz renkdedir.

Sonuç olarak Hepsi LİLİUM diye adlandırılmasına karşın, Liliumlar 9 ana gurup altında toplanmıştır; L.candidum, L.longiflorum, L.martagon, L.speciousum, gibi TÜR ler, Oriental melezler, asiatic melezler vb. gurupların tümü Lilium dur.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 22:18   #2
Ağaç Dostu.

Oriental Liliumların dikim ve bakımı

Yukarıda da açıkladığım gibi, Oriental liliumlar derin dikilir.

a) Saksıya dikim: Derin bir saksı. En az 18-20 cm derinlikte. Tabanına 2-3 cm kalınlıkta çakıl, kum vs onun üzerine 5-6cm kalınlıkta geçirgen, suyu tutmayan, PH sı 6-6,5 olan saksı toprağı. Bunun üzerine soğanın köklerini yerleştirip yine toprak doldurulacak. Soğanın üzerinde 8-10 cm kalınlıkta toprak olacak. (Şu anda sürmüş olan filizler toprak içinde kalacak). Saksının üzerinde 1-2 cm boşluk kalmalı ki sulanınca su dursun. Soğanın üzerine konan toprak hafifçe sıkıştırılmalıdır.

b) Bahçeye dikim: Bahçenin toprağı kabartılmış (işlenmiş)olmalı. Su durmayan bir yere (yüksekçe bir yere) dikilmeli. 20 cm derinlikte çukur açın, mümkünse tabana yine çakıl,kum vb. koyun, üzerine 3-4 cm toprak atıp soğanın köklerini buraya yerleştirin ve etrafını toprakla sıkıca doldurun. Soğanın üzerinde 8-10 cm toprak olsun.

Dikimden sonra Cansuyu verin, sonraki aşamalarda azar azar sulayın, ama toprak suya doysun. ISLATMA değil, SULAMA yapmalısınız.

Şu anda çıkan sürgün, 1 ay kadar sonra soğanın tam üst seviyesinden Gövde kökleri verecektir. Bu nedenle derin dikiliyor. Bu kökler bitkiyi besleyecektir.

Eski 09-06-2010, 10:18   #3
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
sayın kgursan acaba Lilium candidum doğal tür mü? Yani tohum verir mi? Ben hiç görmedim tabi belki de bunun sebebi dayanamayıp çiçeklerinin eve getirilmesi vb. olabilir.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 12:53   #4
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Galeri: 1
Sayın kgursan; her soğan için ayrı çukur mu açalım yoksa büyük bir çukur açıp hepsini bu çukuramı dikelim hangisi daha sağlıklı olur acaba.Eğer büyük bi çukur açarsak eğer 5 soğanı ne kadar aralıkla yerleştirmek gerekir?

fooflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 19:21   #5
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fooflower Mesajı Göster
Sayın kgursan; her soğan için ayrı çukur mu açalım yoksa büyük bir çukur açıp hepsini bu çukuramı dikelim hangisi daha sağlıklı olur acaba.Eğer büyük bi çukur açarsak eğer 5 soğanı ne kadar aralıkla yerleştirmek gerekir?
her soğan için ayrı çukur ve Çukurlar arası 18-20 cm olmalı.

Eski 09-06-2010, 19:23   #6
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kharel Mesajı Göster
sayın kgursan acaba Lilium candidum doğal tür mü? Yani tohum verir mi? Ben hiç görmedim tabi belki de bunun sebebi dayanamayıp çiçeklerinin eve getirilmesi vb. olabilir.
L. candidum tohum verir. Sn lilium tohum kapsulünü göstermişti fotolarda. L.candidumla ilgili başlıkta tohum kapsulünü bulabilirsiniz.

Eski 09-06-2010, 19:25   #7
Ağaç Dostu.

Lilium soğanlarını ( havaya, yere, toprağa vs.) bağlı olmakla birlikte 3 günde 1 defa sulamak yeterli olabilir. Her gün sulayıp soğanı çürütmeyin.

Eski 10-06-2010, 23:22   #8
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sn.Kgursan;
bu gün soğanlarımı ektim ,fakat içim rahat değil.Soğan uçları çok uzun olduğu için ve saksı derinliği az gelince kök kısmın altın da fazla toprak kalmamış gibi geldi.Cumartesi'
ye kadar hiç ellemeyip ,o gün çıkarıp tekrar diksem sorun olur mu ?
Hata yapmak istemiyorum ,ne dersiniz ...

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 01:47   #9
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Sn.Kgursan;
bu gün soğanlarımı ektim ,fakat içim rahat değil.Soğan uçları çok uzun olduğu için ve saksı derinliği az gelince kök kısmın altın da fazla toprak kalmamış gibi geldi.Cumartesi'
ye kadar hiç ellemeyip ,o gün çıkarıp tekrar diksem sorun olur mu ?
Hata yapmak istemiyorum ,ne dersiniz ...
Köklerin altında 2parmak toprak yeterli olabilir, daha sonra soğanın beslenmesi gövdeden (tam soğanın üzerinden)çıkan kökler ile desteklenecektir.

Not. Ayrıca merak ettim. Sizin istediğiniz soğan 4+1 di 1 tanesi gazete yumakları arasında çöpe gitmiş olabilir?? Çünki symplonu gazeteye sarıp ortaya koymuştum diye hatırlıyorum. İsterseniz çöpe attığınız gazete yumaklarına bir göz atın.
Saygılar.

Eski 11-06-2010, 11:55   #10
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Öyle ise soğanları hiç ellemiyeyim ,cevabınız için teşekkür ederim.
Göremeyince ben de öyle sandım ,tekrar baktım
Hiç önemli değil ,bu kadar işin arasın da karışıklık olması zaten normal.

Eski 14-06-2010, 06:54   #11
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Syn kgursan;
Cuma günü diktiğim (casablanca)2 tane soğanın kökleri toprağı az geldi ki dışarıda gördüm bu sabah. Ne yapmalıyım?

Eski 14-06-2010, 19:04   #12
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Syn kgursan;
Cuma günü diktiğim (casablanca)2 tane soğanın kökleri toprağı az geldi ki dışarıda gördüm bu sabah. Ne yapmalıyım?
Sn foolflower., Nasıl diktiğinizi bilemiyorum???. Dikim tariflerini yukarıdaki mesajlarda vermiştim. Soğanın üzerinde 8-10 cm toprak kalınlığı olacak şekilde dikilecekti. Bu durumda dikerken kökleri altta yumak gibi toplamanız gerekirdi.

Eğer üste koyulan toprak az ise biraz daha ilave edebilirsiniz.

Eski 15-06-2010, 08:34   #13
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Syın kgursan yanlış anlattım herhalde. Soğanın saçak kökleri değil bahsettiğm.Soğanın üzerinden çıkan( Köklerin altında 2parmak toprak yeterli olabilir, daha sonra soğanın beslenmesi gövdeden (tam soğanın üzerinden)çıkan kökler ile desteklenecektir. ) Burda sizin bahsettiğiniz kökten bahsediyorum bende. Şimdi dediğniz gibi toprak ilave ettim. İnanın hergün korkuyla bakıyorum nasıl gelişecek diye. Merak ne kadar kötü bi duygu

Eski 15-06-2010, 18:51   #14
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Sayın kgursan anlatmaya çalıştığım bu resimlerdeki durum. Eğer yanlış bişey varsa geç olmadan aydınlanmak isterim. ( cuma sabahı dikmiştim soğanları bu kadar çabuk gelişme gösterebilirler mi? Şu an için 4 tanesi bu durmda onlar da casablanca olanlar) Saygılar.

Name:  SANY0051.jpg
Views: 1865
Size:  33.4 KB

Name:  SANY0052.jpg
Views: 1788
Size:  63.1 KB

Name:  SANY0053.jpg
Views: 1800
Size:  60.5 KB

Eski 15-06-2010, 19:19   #15
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sayın kgursan anlatmaya çalıştığım bu resimlerdeki durum. Eğer yanlış bişey varsa geç olmadan aydınlanmak isterim. ( cuma sabahı dikmiştim soğanları bu kadar çabuk gelişme gösterebilirler mi? Şu an için 4 tanesi bu durmda onlar da casablanca olanlar) Saygılar.

Eklenti 153053

Eklenti 153054

Eklenti 153055
Tamam olmuş işte!!. neden endişe ediyorsunuz ki?? Orada sağ tarafta bir kök uzantısı gibi bir şey gördüm, o taban köklerinin uzantısı. Sürgünün ucuna kadar toprak olduğuna göree (sanırım 6-8 cm.) boğazdan çıkan kökler bu toprağın içinde kalacak. Gayet normal, endişelenmeniz gereksiz. Hızlı gelişme de normal. soğan kimbilir kaç aydır 2 oc da bekliyordu? sıcağı görünce fırlamış.

Aşırı sudan kaçının, susuz bırakmayın.

Eski 15-06-2010, 19:39   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
diğer sayfaya yazdım ama sorunlar burdaymış. benim filizlerimide ben toprakla kapatıyorum onlar inatla yukarı büyüyorlar .toprak dışında şu ande 5 cm ler. yağmur bol yağıyor.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 19:48   #17
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Valla kamil bey pcnin başına oturmuş cevap bekliyordum.Çok teşekkür ederim ilk defa lilium soğanı ekimi yaptım. İçim kıpır kıpırdı sağolun büyük bi zahmetten kurtardınız beni sevindim. Soğanların üzerindeki toprak ormanda çalıların boş bir yarinden alınma. Sağda gördüğünüz uzantı toprakta olan bişey çünki 20 cm derine diktim.Cumadan beri 2 sefer suladım.yani 2 günde bir ben böyle devam edeyim. Teşekkür ederim tekrar.

Eski 16-06-2010, 20:22   #18
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
diğer sayfaya yazdım ama sorunlar burdaymış. benim filizlerimide ben toprakla kapatıyorum onlar inatla yukarı büyüyorlar .toprak dışında şu ande 5 cm ler. yağmur bol yağıyor.
Sn hazarolu., liliumlarınız güzel büyüyor demektir!. sanırım yeterli derinlikte dikilmiştir. yaklaşık 2-3 hafta sonra kökboğazlarından kökler çıktığını göreceksiniz. Bunlar bitkiyi besleyecek!

Eski 30-06-2010, 16:04   #19
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Question

Sayın kgursan ben şimdi ne yapmalıyım? 12 gündür sağlık neden ile İstanbuldaydım. Komşum düzenli olarak sulama yapmış ama şiddetli yağmur olunca sulamayı bırakmış. Bu sabah döndüğümde kuruduklarını gördüm ne yapayım ben şimdi?Hemen bi tanesini söküp fotoğrafladım. İnanın içim acıdı sizce ne durumdalar?

Name:  SANY0060.jpg
Views: 1633
Size:  38.1 KB

Name:  SANY0061.jpg
Views: 1743
Size:  60.0 KB

Name:  SANY0062.jpg
Views: 1686
Size:  56.6 KB

Eski 30-06-2010, 23:15   #20
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sayın kgursan ben şimdi ne yapmalıyım? 12 gündür sağlık neden ile İstanbuldaydım. Komşum düzenli olarak sulama yapmış ama şiddetli yağmur olunca sulamayı bırakmış. Bu sabah döndüğümde kuruduklarını gördüm ne yapayım ben şimdi?Hemen bi tanesini söküp fotoğrafladım. İnanın içim acıdı sizce ne durumdalar?

Eklenti 156834

Eklenti 156835

Eklenti 156836
Sn foolflower., Sanıyorum sulama sonucu suyun akıp gitmesi , dipten süzülmesi olmamış ve 2 günde sulanırken sular alttan çıkmayınca birikip çürütmüş soğanınızı. üzgünüm. Drenaj dediğimiz olayın önemi burada. Toprakta su beklemeyecek , akıp (süzülüp) gidecek,kaybolacak.

Üzülmeyin. Çaresine bakarız!!. Sanırım adresiniz aynıdır. Saksıya dikili olarak 2 adet gönderirim. Kolay gelsin.

Eski 01-07-2010, 17:04   #21
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Sayın kgursan nasıl sevinirim anlatamam. İnanın çocuğum hastalanmış gibi çaresizliğe düşüyorum ama ben sizi bu kadar işinizin arasında zahmete sokmuş olucam.
Emeğinizin karşılığını bana lütfen bildirin. Adresim aynı. Çok teşekkür ederim. Saygıyla efendim.

Eski 01-07-2010, 20:09   #22
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

İki'si Lilium casablanca olan 4 lilium'mum şu an bu durumdalar .İkisi daha hızlı gelişti ( hangi cins bilmiyorum ) ,gelişim hızları belki farklılık gösteriyordur.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2010, 23:07   #23
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:

Eklenti 156834

Eklenti 156835

Eklenti 156836
Sayın fooflower soğanının başına gelenlere üzüldüm, buradan da bir hatırlatma yapma ihtiyacı duydum.
Soğanlı bitkilerinizi yeni ektiğinizde toprağının süzek olmasına çok dikkat edin, Bilhassa soğanın durduğu yer kumlu çok iyi süzek olmasına dikkat edin, ektiğinizde bir sulayın ve uzunca bir ara verin daha sonra hafif hafif nemlendirin, yapraklanma başladiğın da suyu kademeli olarak artırın, ne kadar yeşil aksam o kadar su artışı.
Bitkinin yaşam sonuna doğru ise (Bu yaşam sonu ise çiçeği bittikten sonraki dönem) suyu kadameli olarak azaltıp başa geliyoruz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 14:24   #24
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Sayın lilium bilgileriniz bizim için büyük önem taşıyor.Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim. Notlarım arasında bu bilgilere de yer vereceğim.Bir daha ki sefere daha dikkatli olucam artık. Saygılar

Eski 02-07-2010, 14:27   #25
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Nurcan hnmcım; imrenerek izledim liliumları çok da sağlıklı görünüyorlar. Çiçeklendiğinde de görmek isterim. sevgiyle büyümeleri dileğiyle

Eski 02-07-2010, 15:34   #26
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Teşekkür ederim ,gözlerinin içine bakıyorum umarım çiçeklerini de görürüz .Sizin için de çok can sıkıcı olmuştur ,sağlık olsun .

Eski 02-07-2010, 20:03   #27
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sayın kgursan nasıl sevinirim anlatamam. İnanın çocuğum hastalanmış gibi çaresizliğe düşüyorum ama ben sizi bu kadar işinizin arasında zahmete sokmuş olucam.
Emeğinizin karşılığını bana lütfen bildirin. Adresim aynı. Çok teşekkür ederim. Saygıyla efendim.
Sn foolflower., zahmetle ilgisi yok, emekle de ilgisi yok. probleminiz görüldü ve çözülmesi gerek. Ben sadece bu problemi çözmek istiyorum. Kısmetse pazartesi-salı saksıya dikilmiş 2 adet Casablanca soğanını aras kargo ile göndereceğim. Saksı-toprak soğan benden, Kargo sizden. Sanırım anlaştık. kolay gelsin.

Eski 02-07-2010, 20:08   #28
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
İki'si Lilium casablanca olan 4 lilium'mum şu an bu durumdalar .İkisi daha hızlı gelişti ( hangi cins bilmiyorum ) ,gelişim hızları belki farklılık gösteriyordur.
Sn aybay., geç gelenler Symplon olmalı, hızlılar casablanca. Ama symplonlar neden sarı?? fazla sulamaktan kaçının . Saksının dibinden fazlalıksu aksın ve çanakta su kalmasın.

Çiçeklerini de Bayramdan sonra (belki bayramda) göreceksiniz!!!

Eski 02-07-2010, 20:44   #29
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Renk farklılığı benim de dikkatimi çekmişti ,daha önce yetiştirmediğim için doğal olduğunu düşünmüştüm.Drenajı iyi ,sulama konusun da daha dikkatli olurum.
Teşekkür ederim.

Eski 05-07-2010, 17:15   #30
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn foolflower., zahmetle ilgisi yok, emekle de ilgisi yok. probleminiz görüldü ve çözülmesi gerek. Ben sadece bu problemi çözmek istiyorum. Kısmetse pazartesi-salı saksıya dikilmiş 2 adet Casablanca soğanını aras kargo ile göndereceğim. Saksı-toprak soğan benden, Kargo sizden. Sanırım anlaştık. kolay gelsin.
Beni mahçup ettiniz sayın kgursan.Sizin kararlılığınız karşısında anlaşmamak mümkün değil. Bir daha böyle bir yanlışa düşmem inşaallah. Çoook teşekkür ederim anlayışınıza.Sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılar. Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024