agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2699Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2007, 17:22   #1
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Lale

Biraz önce bir arkadaşım bana 20 adet kırmızı lale soğanı getirmiş ama soğanların üstünde filiz var, hemen saksılara dikmeli miyim eğer dikersem sulama yapmalı mıyım konuyu baştan aşağı okudum ama sadece suda duranı gördüm.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2007, 19:35   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
şuan bendeki lale soğanları da filiz verdi ve toprağı kuruyunca hafif suluyorum sorun yok.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2007, 19:41   #3
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi some_at Mesajı Göster
şuan bendeki lale soğanları da filiz verdi ve toprağı kuruyunca hafif suluyorum sorun yok.
Some at benimkiler dikilmeden filiz vermiş.

Eski 02-01-2007, 20:06   #4
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
soğanlarınızı bir an önce yerlerine dikmenizde fayda var. çünki soğanlar kök sistemini bir an önce oluşturmaya başlayabilsinler. Aslında benim görüşüm ;dikmek için herhalde biraz geç kalınmış ama sağlık olsun, havaların soğuduğu bu günlerde özellikle Ankara gibi karasal iklimi olan yerlerde soğanları don tehlikesinden korumakta fayda var .onun için don tehlikelerine karşı önleminizi alıp soğanlarınızı bir an önce yerlerine dikin kolay gelsin : )

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2007, 20:21   #5
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Arb 73teşekkürler, şimdi dikiyorum ; dona karşı hepsini ayrı saksılara diksem diyorum ,nisanda bahçeye dikerim ,dikince de su vermeli miyim?

Eski 02-01-2007, 20:59   #6
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

nisanda toprağa geçirmeye gerek yok bence çünki mayıs ayında laleler zaten açıcaklar saksıda kalsada olur.. don tehlikesine gelince, normal şartlarda saksılarınız dışarıda balkonda durabilir ( benimkiler öyle duruyor , İzmir'de havalar o kadar sert değil) ama gece don olayı olursa yani sıcaklık 0 derecenin altına çok iniyorsa soğanlarınızı korumak için saksılarınızın üzerine malç yapabilirsiniz, kalın gazete kağıdı kullanabilirsiniz, saksı toprağının üzerine samanla kaplayabilirsiniz ,dere kumuyla örtebilirsiniz gibi altarnatifiniz çok yani yeterki soğanlarınız dondan etkilenmesin, yalnız benim bildiğim kadarıyla lale soğanları soğuk severler ( yanlışım var ise yöneticilerim uyarsınlar ) , o yüzden salona **** evin içine saksıları almayın derim ben : )

Eski 07-01-2007, 15:40   #7
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Diktiğim lale soğanlarının filizleri topraktan çıkmaya başlamışlar.

Eski 12-01-2007, 11:48   #8
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Laleler

Herkese merhaba,

Agaclar.net de forum sayfalarına yazmaya bugün başladım ve bir "soğanlı bitkiler" konusu olduğunu görünce çok sevindim. Ben soğanlı bitkileri özellikle beğeniyor ve yetiştirmeye çalışıyorum. Bahçemde yaz-kış-bahar da açan çok çeşitli soğanlı bitkilerden şimdilik küçük bir kolleksiyonum oldu. Sizlerle bilgi alışverişi yapmaktan mutluluk duyacağım.
Ekte, bilemiyortum becerebildim mi , bahçemde yetiştirdiğim lalelerin fotoğraflarını yolluyorum.
Türkiyede asyalale.com adlı sitede inceleyebileceğiniz lale yetiştiriciliği ve toptan satışını yapan bir şirket var. Web sitelerinde ekim ve yetişrime bilgilerini de bulabilirsiniz. Ayrıca www.blogcu.com/aysemelike adlı son derece amatör blog sayfamda da bir iki küçük yazı ve fotoğraf bulabilirsiniz....İlgilenenler için.....
Selamlarımla....

Eklenen Resimler

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 12:07   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Ayşemelike tek kelime ile muhteşem ve kıskandırıcı güzellikteler. Tebrikler ve teşekkürler paylaşımınız için.

Mine hanım bakın ne güzel benim gibi laf üretenlerden çok iş üretenlerde varmış ) Geçen yıl Sütçülerden getir diğim Tulipa Julia lar ve Coum Cyklamenler i diktim fakat açacaklarına inanmıyorum. Zira rakım farklılığı çok değişik. Yalakdere 350 mt civarında fakat Tulipa Julialar 1800 mt Tota dağı yamacından,Sıklamenler ise 900 mt civarında Sütçülerden.

Selamlar

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2007, 14:52   #10
Yeni Üye

mecegh's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Teşekkürler Melike Hanım,

Ben de kasım sonlarına doğru dikmiştim soğanı sizin anlattığınız gibi. Gerçi ben toprağın 4-5 santim altına diktim ama uçları gözükmeye başladı sanki. Sizin amarillisleriniz de çok güzellermiş. Tabii diğer çiçekleriniz de. Ellerinize sağlık.

mecegh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 15:48   #11
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
lale

Bir arkadaşımın sorunu var, bitkilerle ilgisi olmayan bir başka ortamda (bir akvaryum forumunda) şöyle bir ileti yazmış:

Saksıda lale yetiştirmeye karar verdim. İlk soğanlarımı yaklaşık 1 ay kadar önce diktim. Evin en serin ve ışık alan, güneş görmeyen bölgesini seçtim. Filizler çıktı ancak çok yavaş ilerliyor. Lalenin uzama türeci böyle midir? Sıvı bitki gübresi versem işe yarar mı? Biliyorum, ev ortamında uzun ömürlü olmuyorlar. Ancak en azından renklerini görmek istiyorum.

Ben de arkadaşımın bu sorununu çözmesine yardımcı olabilmek için konuyu burada açmak istedim.

Fikirleriniz nedir?

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 16:01   #12
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Arkadaşınız öncelikle lalelerini acilen soğuk alabilecekleri kuytu bir balkon köşesine alsın ve donlu günler dışında nemlerini korumalarına dikkat etsin, büyüme hızıları artacak ve filizleri koyu yeşile dönecektir. İyice büyüyüp (tabii hala soğukta ve dışarıdalar) çiçek filizini gördüğü zaman eve içeriye ama serin ışıklı bir köşeye alabilir ve çiçeklerini izleyebilir. Lale soğanları ev ortamında gelişmezler, **** fotoğraftaki gibi cılız, açık renkli sağlıksız olurlar. Çünkü gelişimleri için soğuğa ihtiyacları vardır.Bu soğanlardan da büyük çiçekler beklemesin, oldukça zayıf kalmışlar, ama çıkmadık candan umut kesilmez helede bir lale ise...

Not: arkadaşınız eğer kışları sert geçen bir iklimde oturuyorsa havanın eksi olduğu günlerde saksıyı bir naylona geçirirse iyi olur....
Selamlarımla...

Eski 17-01-2007, 19:38   #13
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Benim lale soğanları balkonda ve gayet sağlıklı büyüyor. Ben de dış mekanda büyütmenizi öneririm

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 22:19   #14
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
sayın Aysemelike bilgiler için çok teşekkürler. Yıldız soğanlarını dediğiniz şekilde torfa koyacağım. Çiçekleri solduktan sonra hemen temizlemelisiniz diyorsunuz seneye iyi verim alabilmek adına yani lale solduğu anda yapraklarla beraber komple dibinden bütün yeşilleri kesiyormusunuz yoksa sdece çiçek dalınımı

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 12:26   #15
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

benim okuduğum kadarıyla sadece çiçeği kesiyorsunuz; yaprakları solana kadar toprakta bekliyor daha geniş bilgi için aşağıdaki adreslerde geniş bilgi var.
Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
http://www.istanbulunlalesi.com/laleyitaniyalim.htm
http://www.yildizindunyasi.net/hertelden/lale.htm

Eski 18-01-2007, 12:43   #16
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Hayır sadece çiçeği sapından kesiyorsunuz ve lalenin diğer yaprakları kendiliğinden sararana kadar sulamaya devam ediyorsunuz. Eğer laleler bahçede ise ve o bölgeye bir yaz çiçeği ekmeyecekseniz toprakta bırakabilirsiniz ama saksıdaki **** kullanılacak yerde ekili olanları yaprakları tamamen saradıktan sonra dikkatlice çıkarıp, toprağını yıkayıp, biriki saat güneşte kuruttuktan sonra, çürümeyecekleri, tercihan kese kağıdı **** delikli bir sepet içinde karanlık, serinyere koyuyorsunuz ve sonbahar da hadi bakalım yeni baştan başlıyorsunuz....
Selamlarımla....
Not: soğanlı bitkiler ve gelişimleri ile ilgili bir iki yazıda benim blog sayfamda bulabilirsiniz, amatörce ama birebir tecrübeye dayalı...... www.blogcu.com/aysemelike

Eski 18-01-2007, 13:35   #17
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike Mesajı Göster
Hayır sadece çiçeği sapından kesiyorsunuz ve lalenin diğer yaprakları kendiliğinden sararana kadar sulamaya devam ediyorsunuz. Eğer laleler bahçede ise ve o bölgeye bir yaz çiçeği ekmeyecekseniz toprakta bırakabilirsiniz ama saksıdaki **** kullanılacak yerde ekili olanları yaprakları tamamen saradıktan sonra dikkatlice çıkarıp, toprağını yıkayıp, biriki saat güneşte kuruttuktan sonra, çürümeyecekleri, tercihan kese kağıdı **** delikli bir sepet içinde karanlık, serinyere koyuyorsunuz ve sonbahar da hadi bakalım yeni baştan başlıyorsunuz....
Selamlarımla....
Not: soğanlı bitkiler ve gelişimleri ile ilgili bir iki yazıda benim blog sayfamda bulabilirsiniz, amatörce ama birebir tecrübeye dayalı...... www.blogcu.com/aysemelike
özür sizin sayfanızı eklemeyi unutmuşum daha öncede vermiştiniz linkinizi; çok güzel bir sayfa tebrik ederim.Bu arada tecrübeyede saygımız sonsuz.Çiçekleriniz çok güzel bu arada.
not: Daha önceki mesajımda çiçeği kesilecek derken bende sizin dediğiniz gibi kast etmiştim yanlış anlaşılmasın

Eski 18-01-2007, 13:58   #18
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Sayın arb73 kusura bakmayın ben bu sayfalara yazmaya alışamadım, cevabım size değil siden önce soran sayın Hasan Lalezar içindi. Sanırım alıntılı cevap yazmalıyım. Bu arada verdiğiniz likler ve tebriğiniz için de teşekkür ederim.

Eski 19-01-2007, 20:23   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 6
merhaba arkadaşlar.siyah lale soğanlarını diktim bir kaç ay önce.şimdi çıktılar ortalama 4-5 cm civarındalar.bunları balkona koysam bir sorun olurmu?
teşekkürler

Batu

batukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 03:54   #20
Ağaçsever

samowan's Avatar

Galeri: 2
sn. aysemelike oncelikle ilgilendiginiz icin tesekkurler, acikcasi black heroyu bende canli olarak gormedim. benim gordugum turkiyede satilan siyah(a yakin) lale soganlarinin hepsi 'queen of the night' idi. internette black hero ve black parrot diye 2 tane daha siyah lale turu oldugunu gordum. sizin bahsettiginiz black magic le ilgili bir sey bulamadim. resimlerde gordugum kadariyla ;
1-queen of the night-tac yapraklari duz, cicegi klasik lale gorunumunde...
2-black hero - tac yapraklari kat kat ustuste gelip katmerli bir goruntu yaratmis...
3-black parrot - tac yapraklari kus tuyunu andiriyor.
farkindayim pek bilimsel tespitler olmadi, acaba sizin black magic dediginiz tur bunlardan biri mi?

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 03:57   #21
Ağaçsever

samowan's Avatar

Galeri: 2
batukhan minik lalelerini balkona koymalisin... sorun olmaktan ote bu onlar icin yararlidir bile...

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 13:40   #22
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Sayın Batukhan bendede siyah lale soğanları var . Benimkiler ektiğim günden beri balkonda duruyor. Gayet iyi büyüyor.

Eski 21-01-2007, 00:38   #23
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

siyah laleler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samowan Mesajı Göster
sn. aysemelike oncelikle ilgilendiginiz icin tesekkurler, acikcasi black heroyu bende canli olarak gormedim. benim gordugum turkiyede satilan siyah(a yakin) lale soganlarinin hepsi 'queen of the night' idi. internette black hero ve black parrot diye 2 tane daha siyah lale turu oldugunu gordum. sizin bahsettiginiz black magic le ilgili bir sey bulamadim. resimlerde gordugum kadariyla ;
1-queen of the night-tac yapraklari duz, cicegi klasik lale gorunumunde...
2-black hero - tac yapraklari kat kat ustuste gelip katmerli bir goruntu yaratmis...
3-black parrot - tac yapraklari kus tuyunu andiriyor.
farkindayim pek bilimsel tespitler olmadi, acaba sizin black magic dediginiz tur bunlardan biri mi?
Sayın Samowan,
Benim siyah lalelerim Hollanda dan hediye geldi, doğrusu nereden alındığını bilemiyorum, ama yalın katlılar. Dediğiniz gibi queen of night da yalın kattır. Parrot cinsi tüm laleler hem katmerli hem de kenarları tırtıklı olur. www.asyalale.com sayfasında değişik laleler bulabilirsiniz. Bu yıl bende onların siyah lalelerinden ektim.
Siyah lale desek de bildiğiniz gibi aslında bunlar çok koyu mor renkteler...ben iki sıra halinde beyaz ve siyah ektim, bahara fotoğraflarını yollarım inşallah.
Siz biliyorsunuz ama diğer lale meraklıları için bir kez daha söylemekte fayda var: lale, sümbül, çiğdem bunların en azından filizleri 3-5cm olana kadar dış ortamdave soğukta kalmaları önemlidir. İçeri aldığınızda da ömürlerinin daha kısa olduğunu unutmamalısınız.
bahçemden laleler ile iyigeceler...

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2007, 17:21   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Merhabalar benim de filizlenmiş halde(toprakta değil) aldığım soğanlarım vardı ve hemen saksıya alıp filizleri dışarıda kalıcak şekilde yerleştirdim.Saksılarım balkonda duruyor ve sadece sabah güneşi alıyor, toprağa alalı 3 hafta oluyor ve halen aynı formdalar.10 gündür geceleri eksiye düşmesine rağmen bişey yapmadım ,hatta bir ara üzerlerinde kar bile vardı.Umarım lalelerime bir şey olmamıştır. Ben de geceleri naylona geçirmeyi deneyeceğim.Sizce bir problem varmı arkadaşlar

FUSNUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 15:47   #25
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Sn FUSNUR benim lalaler balkonda yavaşta olsa büyüyor. İzmir kar görmediği halde soğuklarda bazı bitkileri içeri alıyorum. Ben sizin yerinizde olsaydım mutfakta **** başka bir odada bekletir ve bakımını yapardım. Saygılar.

Eski 15-02-2007, 16:12   #26
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Soğanlı bitkiler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FUSNUR Mesajı Göster
Merhabalar benim de filizlenmiş halde(toprakta değil) aldığım soğanlarım vardı ve hemen saksıya alıp filizleri dışarıda kalıcak şekilde yerleştirdim.Saksılarım balkonda duruyor ve sadece sabah güneşi alıyor, toprağa alalı 3 hafta oluyor ve halen aynı formdalar.10 gündür geceleri eksiye düşmesine rağmen bişey yapmadım ,hatta bir ara üzerlerinde kar bile vardı.Umarım lalelerime bir şey olmamıştır. Ben de geceleri naylona geçirmeyi deneyeceğim.Sizce bir problem varmı arkadaşlar
Sayın Fusnur,

Baharda çiçek açan ve sonbaharda soğanları ekilen, lale, sümbül vs... gibi soğanlı bitkiler soğuğu severler, ve don onları çoğu kez etkilemez ama saksıda iseler ve kışehirde iseniz uzun süren (4-5 günden uzun ve gündüz de eksi dereceler varsa) donlar olduğunda saksılarına önce gazete sonra bir naylon örterseniz iyi olacaktır. Dilerseniz içeri alıp serin ama aydınlık bir köşede de büyütebilirsiniz. Soğuk dönemde hızlı büyümelerini beklemeyin, sabırlı olun. Selamlarımla...

Eski 22-03-2007, 11:51   #27
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Havalar bu yıl sıcak geçince lalerim erkenci açmaya başladı.

Eklenen Resimler

emel262 ve Dumlupınar beğendi.
Eski 22-03-2007, 12:00   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Benim lalelerim hala filiz çıkarmadı yeşillikleri çıktı ama filizleri yok.
Acaba bir sorun mu vardır?

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 12:04   #29
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darla Mesajı Göster
Benim lalelerim hala filiz çıkarmadı yeşillikleri çıktı ama filizleri yok.
Acaba bir sorun mu vardır?
Ben lale soğanlarını eylül ayının sonlarında ekmiştim,yanlış hatırlamıyorsam siz soğanlarınızı geç ekmiştiniz herhalde ondandır.

Eski 22-03-2007, 13:09   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Aslında ben şöyle bir şey yapmıştım geçen yıl ektiğim lalelerimi açtıktan sonra topraktan hiç çıkarmadım sadece 3 ay önce toprağını yenilemiştim ve havalandırmıştım..
Ekmek denirse benim yaptığıma artık belki bu yüzdendir ama yeşillikleri hala duruyor..

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024