agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2699Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2007, 20:58   #61
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Madem Ankaralısınız lale soğanlarını nerden alabileceğim hakkında bir bilginiz var mı? Büyük bir bahçemiz var ama hiç çiçek yok ama başladım çalışmalara gelecek yıl için lale açsın istiyorum heryerde.Gerçi sadece lale de değil ama laleler bir başka.
Şu anda bulabileceğiniz laleler marketlerde açmış halde olanlar sadece. Koçtaş da praktiker de hatta pazarlar da bile var şu an. Geçen gün seyyar satıcı da gördüm . Ama sakın soğan almayın . Soğandan büyütmek istiyorsanız sonbaharda marketlerde satılan soğanları kışı bahçede geçirmesi için dikebilirsiniz.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 22:17   #62
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
lale

Ben zaten sonbahar-kış dönemi dikmek için soğan sormuştum.Bu mevsimde yıldız çiçekleri,glayöl ve kendim fide yaptıuğım çeşitli çiçekler diktim.Sonbahar-kış dönemi de lale sümbül gibi kışın dikebileceğim bahar soğanları arıyordum.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 22:33   #63
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Ayşe hanım burda ve diğer bölümde lalelerle ilgili verdiğiniz tüm bilgilerinizi okudum.Şunu öğrenmek istiyorum İst.B.Belediyesi'nin yaptığı gibi bunu Antalya 'da refüjlerde yapmak istersek belirleyeceğimiz lale türlerinde nelere dikkat etmeliyiz.Yaptığımız araştırmalara göre yerli üretilen soğanların ithal edilen soğanlara göre daha kısa zaman çiçekli kaldığı söyleniyor.Acaba bunda bölge iklimimi etkili yoksa söylenti olabilirmi?teşekkürler

salvia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 23:23   #64
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Ben zaten sonbahar-kış dönemi dikmek için soğan sormuştum.Bu mevsimde yıldız çiçekleri,glayöl ve kendim fide yaptıuğım çeşitli çiçekler diktim.Sonbahar-kış dönemi de lale sümbül gibi kışın dikebileceğim bahar soğanları arıyordum.
Fresia(kayısı çiçeği),zambak,crocus(çiğdem),calla,Allium,nergis, muscari,anemon(manisa lalesi),fritillaria(ters lale),Ranunculus(düğün çiçeği),gibi liste uzatılabilir.

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 14:35   #65
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salvia Mesajı Göster
Ayşe hanım burda ve diğer bölümde lalelerle ilgili verdiğiniz tüm bilgilerinizi okudum.Şunu öğrenmek istiyorum İst.B.Belediyesi'nin yaptığı gibi bunu Antalya 'da refüjlerde yapmak istersek belirleyeceğimiz lale türlerinde nelere dikkat etmeliyiz.Yaptığımız araştırmalara göre yerli üretilen soğanların ithal edilen soğanlara göre daha kısa zaman çiçekli kaldığı söyleniyor.Acaba bunda bölge iklimimi etkili yoksa söylenti olabilirmi?teşekkürler
Sayın Salvia,

Umarım cevap çok geçikmemiştir. Bir haftadır yoktum.
Öncelikle ben yerli de ve yabancı da lale soğanı yetiştirdim. Çiçekli kalma süresi konusunda bir fark yok. Yanlız amatör yetiştirilmiş, örneğin ben yetiştirmişim, yavruları size yollamışım vs gibi, bunların çiçeklenmesi elbetteki farklı olur. Çünkü soğan gelişimi yetersizdir.
Ama profesyonel firmaların (bildiğim kadarı ile türkiyede yanlızca şu anda Asya lale üretim yapıyor) ürettikleri soğanlar arasında hiçbir fark yok.
Antalya da ekmenize gelince bunu bence üretici firmaya danışmalısınız. Antalya çok sıcak iklimli, kışlar ılıman, lale soğanları ise soğuk görmeli ki çiçekleri güzel olsun. Belki ekmeden önce belli süre soğuk uygulaması yapılarak güzel çiçekler elde edilebilir. Size Asya lale sahiplerinden Korkut beyle temasa geçmenizi önerebilirim. web adresleri www.asyalale.com

Düzenleyen aysemelike : 15-10-2007 saat 09:46 Neden: yanlışlıkların olması
aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 16:32   #66
ljubicisa

Giriş Tarihi: 09-04-2007
laleri asya lale firmasından alacağınız gibi istanbulda öturan arkadaşlar eminöndeki çiçek satılan çarşıdan da alabilirler hepsi çıkıyor ve açıyor herhangi bir sorun yaşanmıyor arkadaşlar
hatta bakın birkaçını resminide yükledim...

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
sadiyeyavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 16:38   #67
ljubicisa

Giriş Tarihi: 09-04-2007
bunlarda diğerlerinden birkaçı

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
sadiyeyavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 01:32   #68
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
lale... özellikle Anadolu'da apayrı yeri var ... lalelerle ilgili ayrı bir başlık olması güzel olmuş, keşke nergis ve sümbüller içinde olsa,soğanlı çiçeklere kafayı taktım, senede bir defa açıyor olması mı cezbediyor bilmiyorum, şimdilerde kana isimli, kökleri rizomlu olan ,yaprakları muz yaprağını andıran çiçeği yetiştirmeye çalışıyorum, Ankara ısrarla ısınmasa da ben geniş saksılara diktim ve içeri dışarı taşıyıp duruyorum, umarım açar, lalelerimin ve kananın da resmini eklemeyi düşünüyorum, yaşasın çiçekler....

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 15:19   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
laleler hk yardım

arkadaşlar ben daha yeni üye oldum çok güzel bir site teşekkür ederim
ben balkonumda ve evimim içinde birçok bitki ve çiçek besliyorum şimdi annemler istanbuldan bana bissürü lale soğanı getirdiler bildiğim kadarıyla lelelerin dikim zamanı geçti şimdi ben bu lale soğanlarını nasıl saklarım bir saklama yöntemi varmı yoksa dikeyim toprağın içindemi kalsın cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

cenoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 20:31   #70
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Agaclar.net de forum sayfalarına yazmaya bugün başladım ve bir "soğanlı bitkiler" konusu olduğunu görünce çok sevindim. Ben soğanlı bitkileri özellikle beğeniyor ve yetiştirmeye çalışıyorum. Bahçemde yaz-kış-bahar da açan çok çeşitli soğanlı bitkilerden şimdilik küçük bir kolleksiyonum oldu. Sizlerle bilgi alışverişi yapmaktan mutluluk duyacağım.
Ekte, bilemiyortum becerebildim mi , bahçemde yetiştirdiğim lalelerin fotoğraflarını yolluyorum.
Türkiyede asyalale.com adlı sitede inceleyebileceğiniz lale yetiştiriciliği ve toptan satışını yapan bir şirket var. Web sitelerinde ekim ve yetişrime bilgilerini de bulabilirsiniz. Ayrıca www.blogcu.com/aysemelike adlı son derece amatör blog sayfamda da bir iki küçük yazı ve fotoğraf bulabilirsiniz....İlgilenenler için.....
Selamlarımla....
Hürriyet Gazetesi'nin Yeter Söz Milletin köşesinde bugün bir yazı yayınlandı. Nijat Ayvaz imzalı yazıda yazar Tekirdağ Kumbağ-Altınova da çektiği bir Osmanlı Lalesi fotosunu da eklemiş. Hatta soğanlarını da alarak yetiştirmiş. Ayşe Melike'nin yukardaki mesajdaki ikinci fotodaki iki renkli lalelerinden farklı görünüyor (Ayşe Melike blogunda ayrıntılı bilgi veriyor ve İstanbul Lalesi olarak adlandırıyor). Sanırım tek renkli. Gazetenin internet sitesinde bu sayfayı bulamadım. Ve fotografı da ekleyemedim. Yazara bir e-posta atıp siteye davet edeceğim. Yazar 13-19 haziran Tekirdağ Kiraz Festivali'nde fotoları sergileyecekmiş.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 21:45   #71
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Bu yukarıda bahsi geçen yazının linki http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...asp?yazarid=42

Buda aynı konu ile ilgili önceden yayınlanmış diğer bir haber,ilginizi çekiceğini umarım http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...kat=1&hid=9330

Ve aşağıdaki linklerde Osmanlı lalesi ,tarihçesi ve özellikleri ile ilgili yazılar mevcut

http://www.bilimtarihi.org/kitaplik/063.htm
http://www.haber34.net/cevre/hos-geldiniz-laleler.html
http://www.bazaarturkey.com/press/istanbul-lalesi.htm
http://dergi.istanbul.gov.tr/Default...8&did=3&sid=46

Düzenleyen arb73 : 20-05-2007 saat 22:57 Neden: Ekleme yaptığım için
arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 00:00   #72
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Soğanlari 4/5 Hafta +4 Derecede Bekletince Sahte Kiş Etkisi Yapiyormuş

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 08:23   #73
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Lale, nergis ve diğer soğanlı bitki çeşitlerinin sezonunu açmışlar. Dün Koçtaşta yeni gelmiş olan, tohum ve soğan standından ayrılamadım.

"Double red riding hood" adlı lale soğanından aldım. Bu 25 cm.lik cüce boyuyla, katmerli ve harika bir kırmızısı olan çeşit. Yaprakları da çok güzel.
10'lu soğanlar halinde satılıyor. İleriki yıllarda dipten yavru veriyormuş.

Eylül ayından itibaren Aralık ayına kadar dikimi yapılabiliyor, baharda çiçekleniyormuş.

Bugün yeni saksı alıp dikeceğim. Şu anda elimde iki soğan var, ilerde çoğalacaklarını umuyorum.

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2007, 20:52   #74
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Bende malzemeleri hazırlamakla meşkulüm. Geçen sene forumdaki arkadaşların yardımıyla çoğalltığım soğanların islahı ve siyaha en yakın Gece Sultanı'nı yetiştirmek ilk hedeflerim.

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 18:50   #75
Ağaç Dostu

nayda's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
Arkadaşlar bende geçen hafta tesadüfen lalenin çok değişik birkaç çeşidini buldum.

Hemde çok ucuza 1 euroya 1 pakette 15 tane soğan var. Deneyeceğim bakalım güzel olacakmı?

Birisi yukarda nevsune'nin verdiği resimdeki lale.

Diğeride bu. Bir dalda birkaç çiçek var.

Adı:Praestans Tulips

nayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 16:16   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Aslında lale konusunun devamını burada işlemek lazım.
Ben bütün soğanlarımı ektim ve köklendiklerini de gördüm.Ama bazıları köklenmedi hala..
Büyüdükçe resimlerini buraya muhakkak koyacağım.
Sevgiler...

Düzenleyen darla : 21-01-2008 saat 17:51
darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 14:53   #77
-

Giriş Tarihi: 07-01-2008
Galeri: 3
benim lalem

2 hafta kadar önce soğanı diktim
ama soğanlar dikilmeden filiz vermişti zaten

Eklenen Resimler

espri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 22:03   #78
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Arkadaşlar bana tam bir yıl önce vazo içerisinde hediye edilen lalelerimi, çiçekleri solduktan sonra, soğanlarını toprağa ektim(saksıya), bu yıl soğanları açıldı ve baş gösterdi bir aydır toprak üzerinde görülen kısım 1cm boyunda kaldı, bu kadar yavaş büyümeleri normal mi ?

Eklenen Resimler

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 22:08   #79
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Galeri: 373
Soğanlar vazo içinde miydiler?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 22:20   #80
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Evet Penelophe.

Eski 16-02-2008, 22:25   #81
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Vazoyla beraber fotoğrafları var mı? Merak ettim..

Eski 16-02-2008, 22:30   #82
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Vazo ile birlikte bir kareye sığdırmak zor olduğu için çekmemiştim. Sadece laleleri çektim o resmide ekledim zaten

Eski 19-02-2008, 15:08   #83
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Lalelerimde son durum, süsenlerle birlikte diktiğim soğanlar oldukça yavaş gelişiyor. Diğerli pek keyifli.

Name:  IMG_0469.jpg
Views: 2001
Size:  48.2 KB

Name:  IMG_0470.jpg
Views: 2023
Size:  52.6 KB

Name:  IMG_0472.jpg
Views: 2107
Size:  58.2 KB

Dumlupınar beğendi.
Eski 25-02-2008, 15:02   #84
-

Giriş Tarihi: 07-01-2008
Galeri: 3
bunlarda benim laleler..

bir gün önce sıvı besinle karıştırdığım su ile de suladım.
inşallah iyi gelir.

Eklenen Resimler

espri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 00:19   #85
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Penelophe! istediğiniz fotoğrafları kardeşimin lalelerinden çektim, benim lalelerimde tıpkı bu şekildeydiler. Acaba ben yanlış zamandamı ektim diye büyümekte bukadar gecikiyorlar.

Eklenen Resimler

vildan25 beğendi.
Eski 29-02-2008, 18:52   #86
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Fotoğraflar için teşekkür ederim.

Siz tam olarak ne zaman diktiniz soğanları? Benim soğanlar da bu yıl yavaş geliştiler fakat son 10 gündür çok hızlandılar, hatta biri çiçek bile açtı. Fakat ömrümde gördüğüm en bodur laleye sahip oldum. En kısa zamanda fotoğraf ekleyeceğim.

Eski 29-02-2008, 20:27   #87
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Sevgili lale severler,

son ayın yazılanalarına şöyle bir baktım, bazı sorularınıza kısaca bir kaç cevap yazmak istedim....

Öncelikle saksıda lale yetiştirenler sakın yetiştirme aşamasında evde tutmayın, balkonunuza, bahçenize bırakın, korkmayın kolay kolay donmazlar. batı bölgelerindekilere zaten bir şey olmaz soğuk yerdekileri don zamanı kuytuya almanız yeter....Üzerine kar yağsa kaldırmayın...

Ne zamanki yapraklar iyice gelişir ve tomurcuk verme aşamasına gelir o zaman eve sıcağa alabilir ve çiçeğin büyümesini izleyebilirsiniz....

İzmir, kıbrıs vb. sıcak iklimlerde soğuk bölgelerdeki gibi kocaman çiçekli, uzun boylu laleler elde etmek sıcaklık nedeni ile zordur, erkenden tomurcuğa gider ve küçük bodur boylu çiçek açar, normaldir.. Buralarda ister bahçe ister saksıda olsun en gölge ve soğuk yerlere soğanları yerleştirin...

Son olarak lütfen kimse eşeleyip deşelemesin zamanı gelince açarlar, ki bu zaman sümbüller, nergisler, çiğdemler kadar erken olmayabilir.... Mart sonu mayıs ortası arasında herhangi bir zaman açabilirler, ki bu da türlerine bağlıdır....

Vazodaki su içindekilere gelince ilk kez gördüm ve çok güzeller, merak ettiğim şu oldu, tamamen vazoda suda mı yetiştirildiler yoksa yetişince çıkarılıp suya mı kondular

Herkese güzel laleli günler diliyorum... benimkilerin tümü henüz 5-10cm yaprakta, mart sonu sırayla açmaya başlayacaklar, eminim sizinkiler de sıralarını bekliyorlar.....

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2008, 03:01   #88
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Melike hanım, İzmir'de daha önce de lale yetiştirdim fakat böyle kısa boylu ve iri çiçekli olmamışlardı. Sanırım soğanlarla ilgisi var, yarın fotoğraf çeker yüklerim..

Eski 01-03-2008, 15:54   #89
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Melike hanım, lalelerin suda yetişip yetişmediklerini bilmiyorum. Bana hediy edildiler. Bizde (Kuzey Kıbrıs) çiçekçilerde çok gordüm, sanırım Hollandadan böyle geliyorlar.

Eski 01-03-2008, 16:11   #90
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Penelope, tam olarak hatırlamıyorum. Vazoda çiçekleri solunca saksıya ektim. Uzunca bir süre yaprakları yeşil kaldı ,sonra tamamen kurudular ,demek ki böyle zamanlardı.(mart-nisan) Şimdi çimlendiler ,fakat büymüyorlar. Umarım sabırsız olan benim, bodur da olsa çiçek açarlar da sizlerle paylaşırım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024