agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2010, 14:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
Balkonda kompost yapımı

Merhaba,
epey zaman önce zapping yaparken bir belgeseli yarıda yakalamıştım.
Bir aile şehrin ortasında doğal yaşamaya çalışıyordu. Benim ilgimi çeken şey adamın, galiba bir karton kutu içinde hazırladığı kompost idi, üstelik balkonu olmadığı için mutfakta tutuyordu.
Yarıdan seyretmeye başladığım için bu kartondaki kompost olayını nasıl hazırladığını anlayamamıştım.
Bu konuda bilgisi olan var mı?

Dolayısıyla balkonlarımın birinde nasıl kompost oluşturabilirim?

Şimdiden teşekkürler,
AltınOrman

AltınOrman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 01:03   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın Altınorman
herhangi bir kap olabilir, ben plastik su kapları, plastik boya kovalarında yapıyorum.
altı delik olacak, en alta 1-2 cm. toprak, üstüne 3-5 cm. kurutulmuş tarımsal artıklar, mutfak artıkları, (ceviz kabuğu, fındık kabuğu, tahta parçaları dahil)
kurumuş artıkları/materyelleri 3-5 cm. olarak kesin, en üste de 5 cm. civarında bir toprak.
ben zamandan kazanıyorum, en üste de taze soğan için göver veya soğan cücüğü ekiyorum, 2-3 ay içinde yeni toprağım hazır.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 11:28   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kompost severlere paylaşımlarım.

Arkadaşlar Balkon gibi dar mekanlarda kompost yapmanın zorluğu düşünüldüğü zaman, burada organik menşeyli birleşik mineralli atıkların biyolojik öğütmede kullanımına ilişik birçok yöntemin uygulanarak mineralize etmenin yolları üzerinde bir çok deneyimler bularak paylaşımlara sunmuş olduğumdan sizlere deneyimlerimle sabitleşmiş olarak, mevcut atıklarınızı küçülterek balkonlarınızda saksılarda yetiştirdiğiniz bitkilerinizden boşalan saksı topraklarınıza dengeli bir karışım içinde kompostlaştırmakla bahara kadar, bitki yetiştireme toprağınızı zenginleştirmiş olacaksınız.

Sizlerin imkanlarınız dahilinde yaptığınız pratik uygulamaların paylaşımlarını ayrıntıları ile açıklamalar yaparsanız, sizlerin bu çalışmalarınızı geliştirme yönünde yorumlar getirebilirim, sevgilerimle kolaylıklar dilerim.

mrduran beğendi.

Düzenleyen epsody : 25-11-2010 saat 20:20 Neden: hatalı kelimelerin düzeltilmesi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 13:02   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
epsody Allah aşkına yazdığın paragrafı bir okur musun? Malina iyi sana bir şey demiyor.

gulcingiller beğendi.
Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 20:31   #5
Ağaç Dostu

Samimi paylaşımlara şükranlarımı sunarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mete Mesajı Göster
epsody Allah aşkına yazdığın paragrafı bir okur musun? Malina iyi sana bir şey demiyor.
Acelecilikle mesajımı yazım hatalarından arındıracak gözlem yapamadım, ama mesajından sonra düzeltiyorum, ilgin için teşekkürlerimi sunarım, mesajımın yorumlarını sizden beklerim.

Eski 26-11-2010, 15:37   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Arkadaşlar Balkon gibi dar mekanlarda kompost yapmanın zorluğu düşünüldüğü zaman, burada organik menşeyli birleşik mineralli atıkların biyolojik öğütmede kullanımına ilişik birçok yöntemin uygulanarak mineralize etmenin yolları üzerinde bir çok deneyimler bularak paylaşımlara sunmuş olduğumdan sizlere deneyimlerimle sabitleşmiş olarak, mevcut atıklarınızı küçülterek balkonlarınızda saksılarda yetiştirdiğiniz bitkilerinizden boşalan saksı topraklarınıza dengeli bir karışım içinde kompostlaştırmakla bahara kadar, bitki yetiştireme toprağınızı zenginleştirmiş olacaksınız.
Az laf kullanıp toparlayayım

Alıntı:
Arkadaşlar,
Balkon gibi dar mekanlarda kompost yapmak zordur.

Deneyimlerime dayanarak söylüyorum; mevcut atıklarınızı, kullanmadığınız saksı topraklarınıza dengeli bir karışım içinde kompostlaştırabilirsiniz. Bahara kadar, bitki yetiştirme toprağınızı zenginleştirmiş olursunuz.
Epsody, senden de bunu bekliyoruz

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 09:01   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Az laf kullanıp toparlayayım
Sevgili Malina, açıklamalarınız normalde konuya vakıf üye arkadaşlar için geçirli sayılabilr, lakin sizinde bildiğiniz gibi formumuza ve konumuza yeni katılımlar olmakta konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmıyan arkadaşlarımıza detaylar konusunda biraz fazla paylaşım sunarak onları bu konuya ısındırmak amacına hizmet ettiğim düşüncesiyle cevaplamıştım.

Alıntı:
Epsody, senden de bunu bekliyoruz
Paylaşımlara olan inancımdan meydana gelen durumumun bir hata gibi değerlendirilmesi beni müteessir etmiştir, sevgilerimle hoşça kalın

Eski 29-11-2010, 15:13   #8
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Ben, 50 lt'lik bir varil içerisin'de kompost yapmaya başladım.

Madeni yağ varilinin ağzını açtırıp, oto yıkama'da 2 defa tazyikli su ve deterjan ile yıkatıp temizlettim. Dün, alt kısmına toprak ve torf yaydım, sonra'da daha önceden kolilerde biriktirdiğim ağaç yapraklarını, meyve kabuklarını varilin içine aktardım. Bundan sonra ise, yemek artıklarını ve bahçeyi çapaladıkça çıkacak olan otları, küçük parçalara ayrılmış yumurta kabuklarını ve çay posalarını varilin içine atacağım. Ara sıra ıslatıp, karıştıracağım.

Balkonların'da kompost yapmak isteyen arkadaşlarımız, böyle bir varil içinde uygulama yapabilirler ya'da sn. mavikartal5'in dediği gibi her hangi temizlenmiş bir kutu olabilir.

Sn. mavikartal ve epsody, ben bu varilin altını delmedim. İlla'ki delmek gerekiyor'mu?

2. sorum. Yaprakları ince şekilde kıymadım. Bu şekilde geç çürüme olacak'sa, çürümeyi hızlandıran bir yol var'mı?

Şimdiden teşekür ederim.

Eklenen Resimler

hberbul beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2010, 18:09   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Tabandan ve yandan 30-40 cm de delikler açmalısınız.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 09:46   #10
Ağaç Dostu

Paylaşımlarımın açıklanması.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Ben, 50 lt'lik bir varil içerisin'de kompost yapmaya başladım.

Madeni yağ varilinin ağzını açtırıp, oto yıkama'da 2 defa tazyikli su ve deterjan ile yıkatıp temizlettim. Dün, alt kısmına toprak ve torf yaydım, sonra'da daha önceden kolilerde biriktirdiğim ağaç yapraklarını, meyve kabuklarını varilin içine aktardım. Bundan sonra ise, yemek artıklarını ve bahçeyi çapaladıkça çıkacak olan otları, küçük parçalara ayrılmış yumurta kabuklarını ve çay posalarını varilin içine atacağım. Ara sıra ıslatıp, karıştıracağım.

Balkonların'da kompost yapmak isteyen arkadaşlarımız, böyle bir varil içinde uygulama yapabilirler ya'da sn. mavikartal5'in dediği gibi her hangi temizlenmiş bir kutu olabilir.

Sn. mavikartal ve epsody, ben bu varilin altını delmedim. İlla'ki delmek gerekiyor'mu?

2. sorum. Yaprakları ince şekilde kıymadım. Bu şekilde geç çürüme olacak'sa, çürümeyi hızlandıran bir yol var'mı?

Şimdiden teşekür ederim.
Sayın ayazkentli, böyle bir varilde bu işi yapmak istiyorsan, size parlak bir fikir sunabilirim,başka varil alarak varilin yanaklarında meneteşeli bir kapak açarak atıklarını bu kapaktan koyduktan sonra kapatarak varili yerde veya bir düzenekle alt üstünden monte edeceğin bir bazada atıkları çevirerek olgunlaşması sağlayabilirsin.

Büyük parçaların olgunlaşmasını hızlandırmak için nemi arttırarak karışımı daha kısa sürelerde sağlamalısın.

mrduran beğendi.
Eski 30-11-2010, 19:48   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sevgili Malina, açıklamalarınız normalde konuya vakıf üye arkadaşlar için geçirli sayılabilr, lakin sizinde bildiğiniz gibi formumuza ve konumuza yeni katılımlar olmakta konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmıyan arkadaşlarımıza detaylar konusunda biraz fazla paylaşım sunarak onları bu konuya ısındırmak amacına hizmet ettiğim düşüncesiyle cevaplamıştım.

Paylaşımlara olan inancımdan meydana gelen durumumun bir hata gibi değerlendirilmesi beni müteessir etmiştir, sevgilerimle hoşça kalın
Sayın,
epsodi:yazılarınız okuyorum, güzel denyimleriniz var, biz ögrenci ve ilerki nesillere ışık tutucagınızı biliyorum.
Aranızda tartışmalar olmuş, bunu büyültmeye gerek yok.
Yeni yazılarınızı bekliyorum.

batanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2010, 11:03   #12
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. nariçi ve epsody, teşekür ederim.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 08:25   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2011
Kompost reticisi Komposter EkoKompost 700 - Fidan Sat, Bahe, Fide Sat nternetten Fidan Siparii, Bodur Al Sertifikal Meyve Fidan Ss Bitkileri

Ürünü tavsiye ederim kullanışlı ve pratik.

Ethem Erkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 18:33   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2011
Evdeki doğal atıklar ile ne yapmalı

Evde yediğim meyvelerin kabukları, yemekte kullandığımız doğal ürünlerin atıkları, boyasız kağıt parçaları (Kağıt mendil gibi) gibi atıkları gübreye dönüştürmek veya faydalı olabilecekleri bir işte kullanmak istiyorum.

Apartman dairesinde yaşıyorum ve balkonumda 5 Litrelik su şişesi kabı büyüklüğünde kaplarda kendi doğal gübremi üretmek istiyorum. Aklınıza faydalı olabilecekleri bir başka konu varsa denemek ve tavsiyelerinizi almak isterim.

Bu tür bir işe başlarken dediğim gibi saksımı meyve kabukları ile dolduracağım. Ancak ara adımlar da neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

kunguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 22:18   #15
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kunguz Mesajı Göster
Apartman dairesinde yaşıyorum ve balkonumda 5 Litrelik su şişesi kabı büyüklüğünde kaplarda kendi doğal gübremi üretmek istiyorum. Aklınıza faydalı olabilecekleri bir başka konu varsa denemek ve tavsiyelerinizi almak isterim.
Bu şartlarda, benim tercihim enzimden yana olurdu.

mrduran beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 22:22   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2011
Biraz daha açabilir misiniz? Ben bu konuda epeyi acemiyim

kunguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 15:24   #17
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
ben 5 litrelik su bidonunu ortadan böldüm, içerisine mutfak atıgı ,belirteyim toprak katmadım, yani salatalık kabugu, elma kabugu, cay posası , yumurta kabugu v.b. tarzda atıkları atıyorum, sisenin ust kısmınıda tekrar uzerine geciriyorum, onceki gun ilave yaptıktan sonra karıstırdım, altına su vermis, ben altını delmedim, elma kabukları curumeye baslamıs icerisinde, izledigim yol dogru mudur? ve bu karısımı ne zaman kullanabilirim, veya kullanmamalı mıyım? yönlendirmelerinizi bekliyorum.
Saygılarımla
Cem.

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 16:28   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemheat Mesajı Göster
ben 5 litrelik su bidonunu ortadan böldüm, içerisine mutfak atıgı ,belirteyim toprak katmadım, yani salatalık kabugu, elma kabugu, cay posası , yumurta kabugu v.b. Tarzda atıkları atıyorum, sisenin ust kısmınıda tekrar uzerine geciriyorum, onceki gun ilave yaptıktan sonra karıstırdım, altına su vermis, ben altını delmedim, elma kabukları curumeye baslamıs icerisinde, izledigim yol dogru mudur? Ve bu karısımı ne zaman kullanabilirim, veya kullanmamalı mıyım? Yönlendirmelerinizi bekliyorum.
Saygılarımla
cem.
sizleri enzım sayfasına beklıyoruz
cevabınız orada ve de çok basit ....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 19:24   #19
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
sizleri enzım sayfasına beklıyoruz
cevabınız orada ve de çok basit ....
link alabilir miyim

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 19:34   #20
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemheat Mesajı Göster
link alabilir miyim
Enzim (Enzyme)

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 13:59   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Kompost yapımıyla ilgili önümüzdeki günlerde Kazdağları'nda bir atölye var. İlgilenenler belki olabilir.. Bitkileri kompost ile besleyin | Mutlu Haberler

toprakhava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 22:02   #22
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Ben de balkonda kompost yapmaya çalışıyorum. 5 litrelik bir şaşal şişesini ikiye böldüm. Yanlardan ve alttan deldim. En altına toprak serdim. İçine mutfak artıklarını küçük küçük doğrayarak atıyorum. Çimen, tahta parçaları, balkondaki çiçeklerin kurumuş dalları, yaprakları, fındık kabukları, yumurta kabukları atıyorum. Deldiğim deliklerden böcekler ve sinekler içeri girip çıkıyor. Arada karıştırırken kurtlar da gördüm ama solucanım yok. Doğru mu yapıyorum bilmiyorum. Kapağını da deldim,onu da şişenin üstüne kapatıyorum. Beni rahatsız edecek herhangi kötü bir koku olmadı. Arada bir de alt üst ediyorum.Sonucu merakla beklemeye başladım.

hberbul beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 00:32   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşile_Özlem Mesajı Göster
Ben de balkonda kompost yapmaya çalışıyorum.

... En altına toprak serdim. İçine mutfak artıklarını küçük küçük doğrayarak atıyorum. Çimen, tahta parçaları, balkondaki çiçeklerin kurumuş dalları, yaprakları, fındık kabukları, yumurta kabukları atıyorum. ...

Bu şekilde atıkları toprak ile karıştırmak _ atıkların suyunu emecek kadar_ ve siyah bir çöp poşedine koymak ve güneşte bekletmek daha iyi olurdu... Tüm besinlerin toprağa geçmesi sağlanırdı...

2/3 ay gibi bekletilirse iyi olur... ( bu kompostla gelecek yıl Marmarate domatesleriniz daha iri ve lezzetli olur... )

Poşetin üzerinden bir iki delik açılabilir...

Bu poşete ilave de edilebilir gün gün...

Sineklerin deliklerden içeri girmesi kompostun kurtlanmasına _ bozulmasına_ sebep olur.

Kolay gelsin Sn. Özlem hanım...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 11:01   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
bende bir kompost yapıyorum elimde dışarıdan getirdiğim vede sonra eleyerek elde ettiğim kuru yaprak ve dal parçaları, sonrasında evde çıkan hertürlü yeşil atık,yumurta kapları ve yine saksı ortamındaki kurumuş yapraklar bunları bir un çuvalına koydum un çuvalınıda bir deliksiz büyük çöp poşetine koydum onuda eski kullanılmayan delikli elbise sepetine koydum
şuanda bir kere eledim 5 lt lik bir toprak çıktı eledikten sonra kalanları tekrar çuvala doldurdum vede güneş alan yerde genel olarak duruyor
böyle yaptık vede çok küçük sinekler var 5,6 tane genel olarak sinek pek yok
çöp poşedi sayesinde içerisindeki su çabık buharlaşıp yok olmuyor onun yerine kompostun sıcaklığını arttırarak topraklanmayı hızlandırıyor
evde mutfakta 3kg yoğurt kovası tezgah üstünde sürekli atıkları koyuyoruz vede bu kova dolunca çuvala boşaltıyorum ekstra olarak marangozdan bir miktar toz talaş aldık bunuda kovayı çuvala boşalttıkça üzerine toz tolaşı atıyorum vede tabi o anda biraz karıştırıyoruz vede bunu yaz ayı bitene kadar kesin yapıcaz tahmini 1 çuval dolacak belki 2 ci çuval içinde hazırlık yaparız bile
aslında birde bunları toprak salucanı veya kaliforniya solucanlarına yedirme imkanımız olsa işte o zaman tamam olur ne de olsa çürümüş malzeme olacak
yeni başlayanlara tavsiyem ilk etapta yoğurt kovalarından 5 6 tane dolacak kadar yine yoğurt kovası ağzı kapalı bir şekilde biriktirsinler sonrasında çuvala koysunlar bu sayede sıkışık çok miktarda atık çok daha fazla yanma oluşaçağı için böceklenme daha zor olacak en azından benimkilerde yok onu biliyorum hatta dışardan getirdiğim toprak içindeki böcekler bile galiba ölmüşki 2 3 kere boşaltıp kontrol etmiştim vede hiç bir böceğe rastlamadım şu an 2 3 milim lik ufak sinekler uğruyor malum büyük sineklerin girebileceği alanda bırakmıyorum çuvalın ağzını katlayıp girmelerini önlüyorum ama un çuvalı oldugu için hava alma noktasında da sorun yaşanmıyor

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 13:19   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi islam_joker Mesajı Göster
...
aslında birde bunları toprak salucanı veya kaliforniya solucanlarına yedirme imkanımız olsa işte o zaman tamam olur ne de olsa çürümüş malzeme olacak
...
Name:  köyönüta (43).jpg
Views: 10194
Size:  48.8 KB

hiç bir zaman geç kalmış sayılmazsınız...

islam_joker beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 14:23   #26
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
2/3 ay gibi bekletilirse iyi olur... ( bu kompostla gelecek yıl Marmarate domatesleriniz daha iri ve lezzetli olur... )

Sayın Halil Önen. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bugün kompostumu alt üst ettim. Son hali bu :

Balkonda kompost hazırlamaya başlayalı yarın tam iki ay olacak. Böcekler ve kurtlar gitmişler. Bunu seneye domateslerimde kullanabilirim diyorsunuz yani İlk denememin boşa gitmeyecek olmasına sevindim.

Bir daha ki sefere, dediğiniz gibi çöp poşeti içerisinde kompost yapmayı deneyeceğim. Balkonumun birisi iyi güneş alıyor. Orada yapmayı düşünüyorum.

Halil Önen beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 08:34   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Bende gübre hazırlamak istiyorum sıvı gübre olursa daha iyi yanlnız kimyasal olmassa çok iyi olur ve laboratuvarda hazirlayacağım için o ortama uygun olursa sevinirim malzemelerini ve nasil yapilacagını anlatırsanız sevinirim

gübreci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 10:08   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Tüm değerli doğaseverlere merhaba...

Öncelikle herkesin herşey gönlünce olmasını diliyorum. Ben tecrübelerinizden bana da yardımcı olmanızı rica ediyorum. Çocukluğumdan beri bitkiler ve hayvanlara olan aşkım ben büyüdükçe katlanarak büyüdü. şuan evimde (orta boy bir apartman dairesi) 100 saksı çiçeğim var. ve 2 ay önce tesadüfen sizin sitenizi bulup kompost yapmaya karar verdim. ilk ay çok güzeldi. herşey harika gidiyordu. taki ikinci aya girip kompostumu sinekler sarana kadar. maalesef çok karşı olmama rağmen hayvan öldürülmesine sineklerimi sinek ilacıyla öldürmek zorunda kaldım ama şimdi gene yavaş yavaş başladılar çoğalmaya. lütfen bana bi yol gösterin nerede hata yapıyor olabilirim. bu ilk denemem ve başaracağım diye inatlaşıyorum eşimle. o at gitsin diyor evi sinek bastı nolur bana ne yapmam gerektiğini söyler misiniz?

çok çok teşekkür ederim

sevgilerimle
Berna

Düzenleyen lilithber : 21-05-2013 saat 10:12 Neden: resimlerim görünmüyor
lilithber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 10:10   #29
Yeni Üye

[IMG][/IMG]

Eski 21-05-2013, 10:12   #30
Yeni Üye

[IMG][/IMG]

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024