agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni227Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2012, 14:34   #1
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2010
Ceviz Bahçelerinin Sulanması

Arkadaşlar Kastamonu'da 18 dönüm ceviz bahcesi kurdum. Daha önce actığım konuda resimleri mevcut. Şuanda tek sıkıntım sulama konusu. Kısaca sorunumu anlatmak istiyorum.Şuanda tarlama sondaj yaptırdım ve 15metre derinliği var suyun yüksekliği 10metre. Tarladan orta gerilim hattı geciyor.Özel trafo yaptırmak istedim onunda yaklaşık 18bin tl masrafı cıkıyor.Bunuda göze alıp yaptırmak icin elektrik kurumuna muracatta bulunduğumda birde bunun %3'lük trafo kaybı adı altında masrafı oluyormuş. 50kvalık bir trafo koyarsam buda yaklaşık aylık 250-300tl sabıt ücret yapıyor.Dalğıc motorun yakacağı elektrik tüketimi haric o yüzden 6ay sulama süresi olsa buda 1800-2000tl masraf yapıyor.
Bu konuda daha önce tecrübe yaşamış arkadaşlardan yardım istiyorum. Kuyudaki su 9metrede olduğu icin su motoruyla suyu cekemezsiniz diyolar tulumba koyup ilk suyu cektiğimde su motorunu calıştırsam ve damlamaya versem damlama borularına zarar verir mi borular bu basıncı kaldırabilir mi? Ayrıca gübre tankı vs kullanabilirmiyim. Yardımcı olursanız sevinirim...
Saygılar...

ercan332 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 20:45   #2
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba,

Bildiğim kadarı ile sadece sulama mevsimi trafoyu devreye alıp (Mayıs-Ekim arası) diğer aylarda hattını kestirip bu baz ücretten kurtulabiliyorsunuz. Karar sizin.

Eğer sabit elektrik hattı kullanmak istemiyorsanız önünüzde şu seçenekler var:
1. Bir dizel jeneratör alarak (1500 TL civarına bulabilirsiniz) elektrik üretmek ve dalgıç pompanızı jeneratöre bağlamak. Kuyunuz çok derin olmadığından çok büyük bir güce ihtiyacınız olmayacaktır. Bir mühendis gözüyle baktığımda ise bu yöntem pek de verimli bir yöntem değil: fosil kaynaklı yakıt kullanarak önce kinetik enerji, oradan elektrik enerjisi jeneratör aracılığı ile üretiliyor, sonra kabloyla iletilen (yine kayıplar) elektrik enerjisi kinetik enerjiye çevriliyor.. Verimliliği tartışılır, ancak sonuçta 18 dönümü sulamak için işinizi haydi haydi görür. Jeneratörü dizel almayı unutmayın, zira çok yakıt harcarsınız aksi takdirde..

2. Güneş enerjili pompalar: Verimliliği yine tartışılsa da daha yüksek bir yatırım maliyetine karşılık operasyonel maliyeti size çok düşük olacaktır. Kuracağınız bir güneş enerjisi paneli, akümülatör ve dalgıç pompa 3'lü seti ile sulama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ancak güneş enerjili bu sistemde güneşe bağımlılığınız yüksek olacak. Su debisinin güneşin durumuna göre değiştiğini de ben başkalarından duydum.

Bu arada güneş enerjili bu sistemi kurarsanız sanırım tüm tarım kredilerinde iskonto alma hakkını da kazanıyorsunuz.

Sonuçta güneş enerjisi sistemini ufak bir (DC ya da uygun güçte DC çıkışı olan AC) jeneratör ile her zaman destekleyebilirsiniz. Yani hava bulutluysa, yağmurluysa aküleriniz de boşsa jeneratörünüzü çalıştırır işinizi yine halledersiniz.

Ya da daha ideali, arazinizin yüksek bir yeri varsa oraya, yoksa da bir kaide üzerine bir su deposu koyarsınız (plastik ya da beton) bir şamandıra sistemi ile depo boş olduğu ve güneş olduğu sürece siz bahçede olmasanız dahi dalgıç pompanın bu depoyu doldurmasını sağlarsanız, bahçenize geldiğinizde sulamanıza yetecek kadar su depoda olmuş olur. (450 ağacınız var sanırım, her sulamada 35 lt verseniz sulama başı 15 ton civarında bir su harcamanız olur, bu durumda 20 tonluk plastik bir depo size haydi haydi yeter..)

Sanırım sulama sistemini otomatize etmeyi de düşünüyordunuz. Güneş enerjili bir sistem yaparsanız bahçenizde elektrik de olacaktır. Hem de otomatizasyon için en uygun akım DC olacak elinizde. Sonuçta deponuza bir şamandıra, bir röle bir de zamanlayıcı koyarsanız:

Depoyu dolana kadar motoru çalıştır, depo dolduğunda zamanlayıcının süresi gelene kadar sulamayı beklet, sonra sulama vanasını aç şeklinde bir mantık oluşturduğunuzda çok rahat otomatize etmiş olursunuz.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 21:23   #3
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Ben de bu hafta rüzgar ve güneş enerjili çözümleri araştırıyordum.

Sonuç -az önce açıklandığı üzere- 2. seçenektir. Bahçe alanı buna gayet uygun.

Solar sistem denilen pompalama paketleri sorunu çözecektir. Arazinizde eğim varsa birçok ek seçenek de devreye girebilir.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 17:17   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Bu konu benımde problemım
güneş enerjısı ıle sulama sıstemını çok kafama yatıyor
okudugum kadarıyla
temel mantık suyu depolamak
guneş dolduruyor
deponuzdan dıledıgınızde kullanabılıyorsunuz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 19:03   #5
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. Safranlı

Ben de bahçeme bir güneş/rüzgar hibrit enerji sistemi kurmayı planlıyorum. Sulama kısmında kullanır mıyım bilemiyorum, zira benim durumumda su deposu ile kuyu arasındaki hem mesafe hem de yükseklik çok.

Pompa seçimini düzgün yapmanız önemlidir. Daha sonra seçtiğiniz pompaya uygun güneş enerjisi sistemini kurmanız lazım.

Pompa seçimi için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Örneğin benim durumumda kot farkı 50m civarındayken uzaklık 250m civarında. Bu durumda hem seçeceğim pompa çok pahalı hale geliyor, hem de bu pompayı çalıştıracak güneş enerjisi yatırımı büyüyor. Sn. Ercan'ın arazisi düz, üstelik kuyusu da çok derin değil. Bu yüzden (güneş pili + akümülatör + dalgıç pompa) 2000-2500 Euro gibi bir yatırımla sulama sistemine suyuı en temel anlamda basabilir gibi duruyor. Buna bir de su deposu eklenirse daha iyi olur tabi. Sonrasında yapılacak yatırımlar hayalgücü ile sınırlı: zamanlayıcılar, selenoid vanalar, röleler vs. vs. ile tam otomasyon da sağlanabilir..

Eski 04-04-2012, 21:53   #6
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Güneş enerjisi kurulumu ile ilgili bir firmanın verdiği fiyat teklifini ekliyorum yalnız bu sistemde güneş enerjisinden alınan güc depolanmadan direk motora aktarılıyor motordanda depoya basılarak depo vasitasiyla damla sulama yapılabilecek ben 36 tonluk cıkma bir tanker buldum bunun fiyatı 5500tl ayrıca bunu basınc oluşturması icin askıya almak gerekiyor bununda bir maliyeti var ve tankerdeki suyun basıncının damlamanın tamamına yetmeyip sulamanın randımansız olmasınada neden olabılır.

TEKLİF;
Tarih: 03.04.2012
Kime: Ercan Bey
Konu: Güneş panelli Tarla Sulama Projesi
Bölge:
No # Açıklama Miktarı Birimi Birim Fiyatı Toplam Tutar
1 200 watt 24 volt 4 ADET 1.150,00 4.600,00 TL
2 24-48 volt DC Enerji kontrolcüsü 1 ADET 2.500,00 2.500,00 TL
3 24-48 Volt DC 1 ADET 2.750,00 2.750,00 TL
4 Depo seviyesi ayarlamak için 1 ADET 155,00 155,00 TL
5 12 volt 225 Ah 2 ADET 685,00 1.370,00 TL
6 1200 watt, buzdolabı,aydınlatma ve tv için 1 ADET 420,00 420,00 TL
7Teknik servis, panel sehbaları, elektriksel kurulum devreye alma 1 ADET 2.250,00 2.250,00 TL
14.045,00 TL
KOŞULLAR:
KDV dahil değildir
GARANTİ:
Güneş Paneli: 5 YIL (ÖMÜRLERİ 20(%90)-25(%80)-40(%50) YIL)
Pompa Kontrolcüsü: 2 YIL
Pompa: 2 YIL

mrduran beğendi.
Eski 04-04-2012, 21:58   #7
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Rüzgarınız nasıl peki? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 22:01   #8
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Rüzgarla değil güneş enerjisi ile calışıyor sistem... rüzgarla olan teklifte var ancak bence rüzgar yetersiz türkiye rüzgar haritasına göre kastamonudaki rüzgar oranı az

Eski 05-04-2012, 06:21   #9
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Ercan Bey size verilen güneş enerjisi teklifi aynı zamanda ufak bir evi de aydınlatmaya yetecek şekilde projelendirilmiş. Sadece pompa işletimine yetecek kadar da bir teklif isterseniz bence daha net değerlendirme şansınız olur.
Bir de anladığım kadarı ile gidip internetteki yenilenebilir enerji marketlerinden fiyat karşılaştırması yapmayasınız diye malzemelerin tam adını ve kapasitesini yazmaktan kaçınmışlar.

Net olarak malzemelerin adını, markasını, kapasite, anma güç değerlerini istemenizi öneririm.

Mesela şunlar nedir ben anlamıyorum:
3 24-48 Volt DC 1 ADET 2.750,00 2.750,00 TL
6 1200 watt, buzdolabı,aydınlatma ve tv için 1 ADET 420,00 420,00 TL

Bakın burada komple bir sistem var, kapasitesi ilk bakışta sizin bahçeye uygun gibi duruyor, fiyatı da mantıklı. Sadece fiyata aynen resimde görüldüğü gibi akü de dahil mi diye bakmak lazım. Dilerseniz de ekstra güneş paneli ve akü alarak kapasiteyi arttırabilirsiniz de.

Deponun yüksekliği su basıncı açısından bir problem olur diyorsanız, haklısınız. Bu durumda teknolojiden faydalanın, pompayı direk sulama sitemine bağlayın ve sisteme ekstradan güneş paneli ve akü ekleyin. Sonuçta size düzenli bir su akışı gerekiyor.

mrduran beğendi.
Eski 05-04-2012, 08:18   #10
Ağaç Dostu

benım bahcem derenın kenarında
24 saat su akıyor
normalde sulam kanallarımız da var
köyün her sen ebaktıgı bu beton kannallar bazen randımanlı olmuyor
insanlar sıralarına uymuyor ve su oldugu halde susuzluk cekıyoruz
yazın 15 gece üs üste suyun peşinde koştugumu bılıyorum
bunun yerıne düz arazımde ektıgım kivi bahçesi için sistem araştırmasına girdim
bir firma 2 bin tl cıkardı
istanbuldan bir firma alman ekolunden gelen malı 1300 euro fiyat verdıler
1300 euro olan sistem gunde 9 ton suyu 100 mt uzunlukta sağlayabiliyor
bu sistem çok aklıma yattı
ayrıca sistemın moduler ve taşınabılır olması çok cazıp geldı
bu şekılde parcalı ıkı üç bahçeme tasıyabılırım dıye düşündüm
kısmet olursa 1300 euro lık fıyat veren fırmayı hafta sonu görmeye gidicem
benım bahcem 3 dekar
gunde 9 ton bana yetecek gıbı
bakalım hayırlısı.......

mrduran beğendi.
Eski 18-04-2012, 10:47   #11
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
herkese selamlar.Benim problemim o kadar büyük değil diye düşünüyorum ancak paylaşıp bilgi almakta fayda var.arazimin genişliği 27 metre uzunluğu 300 metre dar uzun bir koridor gibi 4 sıra ceviz var.ve arazim de 6-7 derecelik bir eğim var.gölet bahçeme 35 metre uzaklıkta su hemen yanında ancak 20 tonluk plastik bir depoyu bahçenin en sonuna yani en yüksek yerine koyarsam damlama - sulama borularını da aldım 3 hafta içinde kurulacak depoya bir iskele (2 metrelik) yapıldığı taktirde kendi yer çekimi ağırlığı ile tüm fidanları sulama imkanım olur mu ? yani en aşağıdaki fidan ile en baştaki fidana gelen suyun debisi eşit olur mu? damlama sulama borularını aldığım kişi olayı çok güzel anlattı ancak yinede aynı işi2 kere yapmak istemiyorum.bahçenin fotoğrafını aşağıya koyacağım daha iyi anlaşılması için.

mrduran beğendi.
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 19:10   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sn.Aviator34,
Deponuz tüm fidanlardan yüksekte olduğunda tarlanızın tamamını sulayabilirsiniz.Ancak tüm bahçeye aynı anda su verdiğinizde tüm fidanlarınız eşit sulanır mı bilmiyorum.

Düzenleyen Abies e.trojana : 19-04-2012 saat 10:14
Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 19:36   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sn.aviator34 20 tonluk plastikdepoyu kaça temin ettiniz?

Düzenleyen Abies e.trojana : 19-04-2012 saat 10:14
Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 19:43   #14
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhabalar Sn. Aviator

Basınç alt nokta ile üst noktada eşit olmayacaktır. Ayarlanabilir damlatıcılar var diye biliyorum, onlardan kullanabilirsiniz. Bence önce bir ölçüm yapın, damlatıcı sayısını arttırarak da akan su miktarını ayarlayabilirsiniz.

Eski 19-04-2012, 02:16   #15
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Basınç alt nokta ile üst noktada eşit olmayacaktır. Ayarlanabilir damlatıcılar var diye biliyorum, onlardan kullanabilirsiniz. Bence önce bir ölçüm yapın, damlatıcı sayısını arttırarak da akan su miktarını ayarlayabilirsiniz.
Bendeki sistem aynı, benim bahçede üç dönüm, iki metrelik yükseklik yeterlidir. ayarlı damlatıcılarla çalıştırabilirsiniz.
Damlatıcı sayısını arttırmak sorunu çözmez, meyilli yere daima fazla basınc yapar, meyilli yerdekilerini kısarak her yere aynı miktarda akmasını sağlayabilirsiniz.

swiper beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 07:31   #16
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Abies e.trojana : 20 tonluk plastikdepoyu kaça temin ettiniz?

2.000 tl ye 1 yıl kullanılmış temiz bir depo aldım sıfırı da 2800 tl. istanbul ataşehir de depocular var.250 km. ye nakliyeside o kadar tutmuyor dönüş araçlarına 250 tl ye getiriyorlar.çıkma metal tanker çok aradım köylerde ama kör ölür badem gözlü kalır demişler çok doğru köylüler saçma sapan fiyatlar verdiler.

Eski 19-04-2012, 07:40   #17
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Çamtepe ; Lilium ;

Sistemi aldığım arkadaşta yanlış olmasın KEFİR mi dedi KUFUR mu dedi çıkartamadım işte ayarlı damlatıcı bu imiş onunla suyu tüm noktalara eşitleyebilirmişiz.
Birde bir hesap yaptı sulama ile ilgili 2 günde bir. 2 saat çalıştırılırsa 6lt. su bir fidan için 250 fidan 1.5 ton su haftada 5 ton ayda 20 ton suya ihtiyacımız varmış buda 4 ay damlatsak 80 ton yapar kısaca pancar motorunu 4 kez kullanmak demek. satın almaya gerek varmı acaba ?

sarman63 beğendi.
Eski 19-04-2012, 08:10   #18
Ağaç Dostu

evdekı sulama hesabı çarsıya uymaz
o verılen sulama ihtıyacı fıdanlarınıza yetmez....
motor şart gıbı görünüyor....

Eski 19-04-2012, 08:41   #19
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

şimdi birde ara tarım yapmak için 4 kg balkabağa ektim.onu da hesaba katmadım

mrduran beğendi.
Eski 19-04-2012, 08:46   #20
Ağaç Dostu

o zaman motoru söylemeye gerek yok...

Eski 19-04-2012, 12:07   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
2 m yukseklık bence fazlasıyla yeterlı ... benım bahcemde arazının hafıf meyıllı olması bıle yetıyor ... 20 tonun basıncı sıze yetecektır .... yazın depodakı suyu bahceye vermezsenız bır ay degıl bır hafta sonra bulutlara karıstıgını goreceksınız bence her hafta **** neyse yeterı kadar suyu depoya basıp sulama yapın... benım buradakı tek dusundugum sey standart damlama borularının 350 mt suyu ıletıp ıletemeyecegı aslında .. benım bahcede 200 mt sorun olmuyor... bence bıraz daha kalın hortumla isi garantılemek gerek... basarılar ...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 12:11   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
bu yazdıklarım sadece agacları sulamak ıcın gecerlıdır ..tum tarlada sebze meyve sulanacaksa baska hesaplamalar yapmak lazım sayın Safranlının da dedıgı gıbı motor falan cok detayı var...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 13:23   #23
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
2 m yukseklık bence fazlasıyla yeterlı ... benım bahcemde arazının hafıf meyıllı olması bıle yetıyor ... 20 tonun basıncı sıze yetecektır .... yazın depodakı suyu bahceye vermezsenız bır ay degıl bır hafta sonra bulutlara karıstıgını goreceksınız bence her hafta **** neyse yeterı kadar suyu depoya basıp sulama yapın... benım buradakı tek dusundugum sey standart damlama borularının 350 mt suyu ıletıp ıletemeyecegı aslında .. benım bahcede 200 mt sorun olmuyor... bence bıraz daha kalın hortumla isi garantılemek gerek... basarılar ...
damlama sulamanın ana hattı 50 mm'lik kangal boru önerdiler.borunun çapı ne kadar dar olursa göndereceği yere o kadar hızlı gideceğini düşünüyorum.tabi bu su motorunun gücüne de bağlı.ilk olarak pancar motoru ile deneyeceğiz bakalım olacakmı ?

Eski 19-04-2012, 14:10   #24
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Depoyu renkli plastikten aldığınızı umuyorum, değilse yosun yapmaması için dışını boyamanızda fayda var.

Pancar marka motor 4 bin TL'den pahalı diye hatırlıyorum. Bende Çin malı bir dizel motor var, 10HP gücünde. Gayet güzel yetiyor, şimdilik de sorun çıkarmadı. Sanırım fiyatı 1500TL civarında.

Ama benzinli motorlar için aynı duyguyu paylaşamıyorum, zira 2 senede 3. motor oldu. bu sene de bir motor bozarsam zaten dizel motor fiyatına gelecek, toplam sahiplik maliyeti ise çoktan dizeli geçti.

siz iyisi mi bir dizel motor alın, ama Pancar almanız şart mı onu bilmem.

Bir de motorun depoya bağlandığı yere bir T attırın ve bir de vana koyun T'nin çıkışına, aceleniz olduğu zamanlarda suyun bir kısmını dikkatlice direk sisteme verirsiniz, hem zamandan tasarruf edersiniz hem de paradan. Biz filtre girişinde 1.5 bar görünce bayram ediyoruz. Normalde 2m'lik kot farkı bu kadar basınç etmiyor (en azından bizim sistemde etmiyor). Motoru direk bağlayınca güzel oluyor

Eski 19-04-2012, 15:10   #25
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Depoyu renkli plastikten aldığınızı umuyorum, değilse yosun yapmaması için dışını boyamanızda fayda var.

Pancar marka motor 4 bin TL'den pahalı diye hatırlıyorum. Bende Çin malı bir dizel motor var, 10HP gücünde. Gayet güzel yetiyor, şimdilik de sorun çıkarmadı. Sanırım fiyatı 1500TL civarında.

Ama benzinli motorlar için aynı duyguyu paylaşamıyorum, zira 2 senede 3. motor oldu. bu sene de bir motor bozarsam zaten dizel motor fiyatına gelecek, toplam sahiplik maliyeti ise çoktan dizeli geçti.

siz iyisi mi bir dizel motor alın, ama Pancar almanız şart mı onu bilmem.

Bir de motorun depoya bağlandığı yere bir T attırın ve bir de vana koyun T'nin çıkışına, aceleniz olduğu zamanlarda suyun bir kısmını dikkatlice direk sisteme verirsiniz, hem zamandan tasarruf edersiniz hem de paradan. Biz filtre girişinde 1.5 bar görünce bayram ediyoruz. Normalde 2m'lik kot farkı bu kadar basınç etmiyor (en azından bizim sistemde etmiyor). Motoru direk bağlayınca güzel oluyor

depo beyaz ama siyaha boyarsak yosun yapmaz heralde yapsada her yıl sulamaya başlamadan önce bi bakım **** temizlik yapılabilir.ben su motorunu sadece depo ya su basmak için kullanmayı düşünüyorum.arazi dediğim gibi eğimli 2 metre iskele ile kendi ağırlığıyla sulama yapılabilir ve tekrar dediğimiz gibi ayarlı damlatıcılar da kullanacağım.

2 hafta sonra montaja başlıyacağım.keşke şunuda şöyle yapsaydım bunuda böyle yapsaydım dememek için bu forum sitesinden faydalanmaya çalışıyorum umarım bi yanlışlık yapmam yaparsam da burada paylaşarak tartışırız

Eski 19-04-2012, 15:12   #26
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
damlama sulamanın ana hattı 50 mm'lik kangal boru önerdiler.borunun çapı ne kadar dar olursa göndereceği yere o kadar hızlı gideceğini düşünüyorum.tabi bu su motorunun gücüne de bağlı.ilk olarak pancar motoru ile deneyeceğiz bakalım olacakmı ?
bence ana boruları 100'lük seçin, lateraller daha dar olabilir. Şunu düşünmeniz lazım, siz burayı kaç saatte sulamak istiyorsunuz. İstanbul'dan sabah gelip 5-6 saatte tüm bahçeyi sulayıp gitmek istiyorsanız kaç damlama borusuna ihtiyacınız olduğunu, kaç ağaca kaç lt su vereceğinizi, toplam sulama başı harcayacağınız hedef zamanı düşünerek bir hacim hesaplayın, ve boru çaplarınızı ona göre belirleyin derim ben.

mrduran beğendi.
Eski 19-04-2012, 16:03   #27
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
bence ana boruları 100'lük seçin, lateraller daha dar olabilir. Şunu düşünmeniz lazım, siz burayı kaç saatte sulamak istiyorsunuz. İstanbul'dan sabah gelip 5-6 saatte tüm bahçeyi sulayıp gitmek istiyorsanız kaç damlama borusuna ihtiyacınız olduğunu, kaç ağaca kaç lt su vereceğinizi, toplam sulama başı harcayacağınız hedef zamanı düşünerek bir hacim hesaplayın, ve boru çaplarınızı ona göre belirleyin derim ben.
sizin dediğiniz gibi o şekilde çok yorucu olur sulama yapacak insanımız var köyde açacak vanayı o kadar benim anlamadığım ''lateraller daha dar olabilir''den kastınız nedir ?

Eski 23-04-2012, 15:08   #28
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
sizin dediğiniz gibi o şekilde çok yorucu olur sulama yapacak insanımız var köyde açacak vanayı o kadar benim anlamadığım ''lateraller daha dar olabilir''den kastınız nedir ?
Lateral derken bahçenizi enlemesine geçecek boru ya da boruları kastediyorum.

Siz damlama borularını eğim yönünde mi yoksa eğime dik mi yerleştirmeyi düşünüyorsunuz?

Eğer eğim yönünde yerleştirecekseniz, 300m'lik mesafelik damlama boruları çok etkin olmayabilir. Onun yerine tarlayı 2 ya da 3 parçaya bölüp, yukarıdan aşağıya inen ana borudan (ki 10cm'lik tavsiye ediyorum), 2 ya da 3 tane yan lateral boru yerleştirip, damlamaları bunlardan aşağıya doğru sarkıtabilirsiniz. Ayrıca bu yan boruları bir vana ile bağlarsanız, gerektiğinde parçalı sulama için, gerektiğinde de basıncı ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Bahsettiğim "lateraller daha dar olabilir" dediğim borular bunlar. Ancak çok da manası yok, bence standardizasyon için hepsini 10'luk seçseniz daha iyi.

Ben damlamaları eğim yönünde yerleştirmeyi tercih ediyorum. Zira eğime dik yaparsanız tarlanızı ilaçlayacağınız zaman, ya da süreceğiniz zaman size çok zaman ve/veya para kaybettirecek.

Bizim bir damlama sulama ustamız var, Alara vs. büyük firmalarda binlerce dönümlük bahçelere senelerce damla sulama döşemiş. Sözüne çok güveniyorum. O bana damlama borularını 80-100 metreden uzun bırakmamamı tavsiye etmişti. Hem basınç, hem de buharlaşma yüzünden.

alperenim ve mrduran beğendi.
Eski 23-04-2012, 19:44   #29
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
O bana damlama borularını 80-100 metreden uzun bırakmamamı tavsiye etmişti. Hem basınç, hem de buharlaşma yüzünden.
Buharlaşma olmaz da, damlatıcı sayısı fazla olunca 16mm lik borudaki su yetersiz kalır, uzun olacağı zaman boruyu daha geniş koyarsanız olur.

Kursatates beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 21:46   #30
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Buharlaşma olmaz da, damlatıcı sayısı fazla olunca 16mm lik borudaki su yetersiz kalır, uzun olacağı zaman boruyu daha geniş koyarsanız olur.
Merhaba Sn. Lilium,

Mantık şu olması lazım: Boru uzadıkça, o güzel simsiyah borulardan geçerken sular güzelce ısınıyor, sonuçta borudan 20 derecede değil, belki 30-35 derecede su çıkıyor. Sonuçta iki farklı derecedeki suyun boru dışına çıktığında buharlaşma kaybı aynı olmuyor.

Diyeceksiniz ki madem buharlaşmaya bu kadar taktınız, salma sulama yapanlar ne yapsın o zaman İşte, damla sulamada o kadar az su bu kadar verimli kullanılınca artık insanlar bu verimli sistemin bile ince ayarını yapmak için uğraşıyorlar..

alperenim beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024