agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni227Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2012, 12:30   #31
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Eğer eğim yönünde yerleştirecekseniz, 300m'lik mesafelik damlama boruları çok etkin olmayabilir. Onun yerine tarlayı 2 ya da 3 parçaya bölüp, yukarıdan aşağıya inen ana borudan (ki 10cm'lik tavsiye ediyorum), 2 ya da 3 tane yan lateral boru yerleştirip, damlamaları bunlardan aşağıya doğru sarkıtabilirsiniz. Ayrıca bu yan boruları bir vana ile bağlarsanız, gerektiğinde parçalı sulama için, gerektiğinde de basıncı ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Bahsettiğim "lateraller daha dar olabilir" dediğim borular bunlar. Ancak çok da manası yok, bence standardizasyon için hepsini 10'luk seçseniz daha iyi.

Ben damlamaları eğim yönünde yerleştirmeyi tercih ediyorum. Zira eğime dik yaparsanız tarlanızı ilaçlayacağınız zaman, ya da süreceğiniz zaman size çok zaman ve/veya para kaybettirecek.

Bizim bir damlama sulama ustamız var, Alara vs. büyük firmalarda binlerce dönümlük bahçelere senelerce damla sulama döşemiş. Sözüne çok güveniyorum. O bana damlama borularını 80-100 metreden uzun bırakmamamı tavsiye etmişti. Hem basınç, hem de buharlaşma yüzünden.[/QUO

100-150 metre de küçük 1 tonluk bir depo ile bahçeyi bölmek gerçekten mantıklı geldi.işe başlarken yadığınız yazının çıktısını almakta fayda görüyorum teşekkürler

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 18:04   #32
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
100-150 metre de küçük 1 tonluk bir depo ile bahçeyi bölmek gerçekten mantıklı geldi.işe başlarken yadığınız yazının çıktısını almakta fayda görüyorum teşekkürler
Yok tam onu kastetmiyorum, tek depo, ancak 100m'lik bölgelere ayırdığınız bahçenizde bu bölgelerin başına atacağınız T-ler ve vanalar.

Hatta tavsiyem su motorunun çıktısını direk ana vanaya atacağınız bir T vasıtasıyla direk sisteme verme imkanınızın olması. Zaman kazandırır.

Mavi borular, 10cm'lik toprak altı boruları. Yerin 60 cm altına gömülecek.
Kırmızı borular damlamalar. Masraftan kaçmayıp damlama hortumlarını 4'lü prizlere bağlayın ki ileride ağaçlarınız büyüdüğünde ikinci hattı da çekebilesiniz. Bu prizlerde de ufak bir vana oluyor, bu sayede damlama hatlarını da teker teker kapatabilirsiniz.

Şekilde su filtresi, gübre tankı gibi damla sulama detaylarını çizmedim.

Name:  damlama plan.jpg
Views: 17726
Size:  27.7 KB

orion1988 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 10:34   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Merhabalar, Benim de bir kaç sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Öncelikle arazim Niğde Ulukışla'da yaptırdığım etüdler sonucunda sondaj için yeterli su bulamadık.

Ancak arazinin yanından gecen iki küçük dere var ve bu derelerden biri depolayabileceğim miktarda suya sahip. Yaklaşık 500-600 (5/1 Badem gerisi Ceviz) fidanlık bir bahçe yapmayı düşünüyorum.

Sizce haftalık ne kadar suya ihtiyaç duyarım? Ne kadar depolamalıyım?

Bir de derenin su alabileceğim kısmıyla havuzun olduğu yer arasında yaklaşık 150m mesafe var bu mesafeden su basabileceğim bir dizel pompaya gereksinimim var öncelikle dizel pompa hafif bir eğimden yukarıya doğru o mesafeye su gönderebilir mi (motorların özelliklerinde Dikey Basma 55 (m) gibi bilgiler veriliyor)?

Eğer olabilecekse önerebileceğiniz bir dizel motor var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

Organic beğendi.
ulukislali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 12:26   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ulukislali Mesajı Göster
Merhabalar, Benim de bir kaç sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Öncelikle arazim Niğde Ulukışla'da yaptırdığım etüdler sonucunda sondaj için yeterli su bulamadık. Ancak arazinin yanından gecen iki küçük dere var ve bu derelerden biri depolayabileceğim miktarda suya sahip. Yaklaşık 500-600 (5/1 Badem gerisi Ceviz) fidanlık bir bahçe yapmayı düşünüyorum. Sizce haftalık ne kadar suya ihtiyaç duyarım? Ne kadar depolamalıyım? Bir de derenin su alabileceğim kısmıyla havuzun olduğu yer arasında yaklaşık 150m mesafe var bu mesafeden su basabileceğim bir dizel pompaya gereksinimim var öncelikle dizel pompa hafif bir eğimden yukarıya doğru o mesafeye su gönderebilir mi (motorların özelliklerinde Dikey Basma 55 (m) gibi bilgiler veriliyor)? Eğer olabilecekse önerebileceğiniz bir dizel motor var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

ilk yıl için ihtiyacınız haftalık 35 lt/ fidan 600X35=21 ton hafta.su ihtiyacı her yıl artarak gideceği için hesaplamanızı 120 LT/fidana göre yapın bahçenizi haftada bir gün hepsini değilde haftada üç kez üç ayrı bölüm olarak hesaplarsanız 600X120=72 ton/hafta yerine 72bölü3 =24 ton/sefer çıkar

kısaca 25 tonluk bir depoveya havuz yapın hafta üç kez değişik bölümleri sulayın.

motopompa gelince pacar motor veya diğer yakıtlı pompalar fanlarının yapısı gereği maksimum 50-55 mt yüksekliğe su basarlar ve yükselti arttıkça gelen su miktarı düşer yani 10 mt yüksekliğe 50 ton/saat su basan aynı motopomp ile 50 mt yüksekliğe 20 ton/saat su basabilirsin. bu tip motopomplar suyu al ve hemen at şeklinde dizayn edilir.

çözüm yokmu elbette var elindeki motorun gücüne uygun kademeli bir pompa montaj ettirirsen kademe seçiminde mutlaka yüksekliği ve uzunluğu göz önünde bulundurman gerekli sorununu çözersin. ama burada kapalı tip fana geçeceğin için emiş klapesının çok iyi filtreli olması gerekiyor aksi takdirde sık sık pompa fanı temizlemen gerekli olacak. buda sök tak sök tak pompanın çok kısa sürede deforme olması demek.

iki tarafında sulu dere olan bir tarlada sondajla su çıkmaması çok enterasan. bence dere tabanı kodunun 20-30 mt altına inen bir sondajla size yetecek kadar su mutlaka çıkması lazım. en uzun süre sulu kalan dere tarafında bu uygulama sizin sorununuzu çözer. tabi elektrik varsa.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 12:53   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2012
İlginiz için çok teşekkürler ncp1963. Arazide ilk yaptırdığımız etüdde su yeterli su çıkmadı ve bu benide çok şaşırttı aslında. Ancak arazinin bulunduğu bölge için söylenegelen bir durumdu ancak yine de umudumu tam kaybetmedim. Etüd yapan firma ile tekrar bakılması üzerine anlaştık bir iki haftaya tekrar bakacaklar. Dere ile ilgili planim B planı olarak şimdiden olgunlaştırmak istiyorum. Bayram sonrası gidip çukurları açtırıp ve güprelemeleri gerçekleştirmeyi planlıyorum. Eylül sonuda dikimi gerçekleştireceğim. Bölge o aylarda hazirana kadar yağış alıyor. Bu nedenle su ile ilgili yapılacak işleri fidan dikiminden sonra nisan mayıs gibi yapma niyetindeyim. Fidanlar açısından bir sorun olmayacağı düşüncesindeyim ama fikrinizi almak isterim.

ulukislali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 17:23   #36
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhaba,

Ana borulari toprak altına gömdürecekseniz, bunun için kepçe çalışacağını ve bunun bahçeye zarar verme riskini anlayıp göze alırsaniz sorun yok.

Ya da ana borulari da fidan cukurlarini actirirken yerlestirip sulama sisteminin kalanini Mayıs gibi yapabilirsiniz.

Ç.

Eski 30-07-2012, 21:14   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-07-2012
Sayın Çamtepe,
1500 ağaç için 20 tonluk bir polietilen depo yeterli olur mu acaba?
ben de güneş enerjili hibrit bir çözüm düşünüyorum. bana maliyetli ne olur?
araziyi orman bakanlığından kiralayacağım ve 100 dekar olacak.
nispeten düzgün bir arazi fazla eğim yok ve arazide su var. kuyu yapmayı ya da sondaj yapmayı düşünüyorum.

Muhtefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 22:08   #38
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Suyun kendi cazibesi ile sulayacaksanız bence 20 ton yeterli olmaz.

Bende 1000'e yakın ağaç var, yaklaşık 110 ton'luk beton havuzla suluyorum.

Arazide epey eğim var, ama kendi cazibesi ile havuzun yüksekliğine yakın yerlerde havuz tam dolu olmadığı zamanlarda sıkıntı yaşıyorum.

Bir damla sulama ustam var. Filtre girişinde 1-1.5 bar basıncın komforlu bir sulama için istendiğini söylemişti. Uzmanı olmadığım için doğrulayamıyorum. Ancak bu ustanın önerisi ile havuzu doldurduğumuz borudan T yapıp istenilirse suyu havuza doldurmadan dizel motopomp'tan direkt olarak damlama sistemine veriyoruz. O zaman yüksekte kalan yerler çok etkin sulanıyor. Tabi böyle bir durumda işletme maliyetleri artıyor bir miktar.

Eğer araziniz fazla yüksek değilse motopomp'un çıkışını direkt olarak sulama sistemine bağlayabilirsiniz.

Avantajı: Basınçtan yana sorununuz olmaz, kolay şekilde sularsınız.
Dezavantajı: Kabaca siz orada olduğunuz süre içinde sulama gerçekleşir. Bir su deposu yardımı ile hem yedek su depolamış olursunuz, hem de sulamayı depoyu doldurduktan sonra açık bırakıp gidebilirsiniz.

Eski 31-07-2012, 00:33   #39
Ağaçsever

Sayın Çamtepe,
Maşallah siz de büyük bir bahçe yapmışsınız. Bol ürünlü hasatlar dilerim.
Baştan sona tecrübelerinizi şahsen de dinlemek isterim.
Ayrıca resimleri varsa bahçenizi de görmek isteriz.

Peki otomatik zamanlayıcı gibi birşey yapsak olmaz mı? depo boşalınca dalgıç pompa su basar ve depo dolunca sulama başlar...

Maliyetler konusunda da bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

Eski 31-07-2012, 09:22   #40
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhaba

Yeni resimleri henüz yok. 3 sene bakımsız kalan bahçeyi 2 senedir yeni yeni verimli hale geçiriyoruz. Bu mesajda bazı resimler mevcut. Ayrıca o başlığı baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Elektrik olduktan sonra yapabilecekleriniz sınırsız. Hatta paranız olduktan sonra tam otomatik sulama sistemi bile yaparsınız. Ama insan faktörü olmadan teknoloji bir hiç.

Maliyetlerden kastınız nedir? Sulama kurulum maliyetleri mi?

Ç.

Eski 31-07-2012, 16:54   #41
Ağaçsever

Güneş enerji kurulumu ve sulama kurulum maliyetlerini sormuştum

10 dekar alana 8x8 1600 ağaç olacak şekilde bunların sulaması
ve saha için her türlü enerji ihtiyacımı karşılayacak bir proje kaça çıkar acaba?

Eski 31-07-2012, 18:31   #42
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

100 dekar demek istediniz herhalde.

Kuyu masrafları hariç, damla sulama size dönümü 300-400 TL gibi bir paraya malolabilir. 200-250 TL'ye de mal edeni çıkabilir ama bir seferlik yatırım olduğu için kalitelisini seçmelisiniz.

Derin kuyu sondajının kaç m olacağı önemli. Etüt yaptırdınız mı? Sanırım metre fiyatı 100 TL civarında, ama garantili sondaj yaptırın = su bulamazlarsa para yok. Dolayısı ile fiyatın içine risk primi de girecektir.

Güneş enerji kurulumu maliyetleri için şu yazıya bir bakabilirsiniz. Orada yazan teksavasci bu konuyla profesyonel olarak ilgileniyor sanırım. Teksavasci size bilgi verebilir.

Ancak elinizde etüt bilgisi olmadan kimse size şu güçte bir sistem kurum diye hap bir çözüm sunamaz.

Selamlar

pria ve Muhtefi beğendi.
Eski 01-08-2012, 00:52   #43
Ağaçsever

Sevgili Çamtepe,
evet 100 dekar demek istemiştim. şu an kaba taslak fiyat araştırmasındayım. komple bir cevizlik kurulumun bana maliyeti ne olur onu kestirmeye çalışıyorum.

mesela önce araziyi sürdüreceğim. patlatma yöntemi deniyor. sanırım bu pullukla derinden yapılan toprak sürme oluyor. affınıza sığınarak 100 dönüm arazi traktör ile sürülmesinin maliyeti ne kadar olabilir. traktörüm olmadığından ilk etapta kiralam yöntemi ile işlerimi halletmek istiyorum.

burada bilgimi artırdıktan sonra kendime bir yol haritası ve proje hazırlayacağım.
biliyorum yapacak çok iş var. ilk etapta 40 bin tl ile yola çıkacağım çünkü şu anki bütçem bu. orman bakanlığından 100 dekar yer almak üzereyim tabi bir aksilik çıkmaz ise.
orman bakanlığı aşama aşama her yaptığın iş için kredi veriyor. tarım bakanlığının da geri dönüşsüz hibesi var. bu durumda start up finansmanı için 40 bin tl yeterli olacak diye düşünüyorum. aşağıda öğrendiğim kadarıyla bir bahçe kurmanın safhalarını yazıyorum. maliyetlerini kaba taslak söyleyebilir misiniz? eksik ya da yanlışım varsa siz üstatlar düzeltirseniz çok sevinirim.

1- Arazinin tel örgü ile çevrilmesi ( sadece üç tarafını çevireceğim. zira yanımda başka bir cevizlik daha var ve tel örgü ile çevrili. )

2- Arazinin patlatma yöntemi ile yatay ve dikey sürülmesi ( traktör kiralanıp yapılacak. arazi sürüldükten sonra tüm araziye yanmış hayvan gübresi dökerek toprağa karıştırmak iyi olur mu? olmazsa meşelikten üst toprağı alınıp dökülebilir mi? faydası olur mu?)

3- 1x1 metre fidan çukurlarının açılması ( bir müddet toprağı bu şekilde bekletip havalandırmayı düşünüyorum. ardından hayvan gübresi ve leonardit ile karışım. 1000 ağaç için maliyet ne olabilir? )

4- Fidan seçimi ve ekimi ( 10x10=1000 fidan ekmeye karar verdim. maliyet ne olabilir? chandler düşünüyorum. yandaki şahıs ta chandler ekmiş.)

5- Can suyu verilmesi ( tankerle yapacağım. maliyet? )

6- Kuyu açılması ( aslında yan tarafımda yapan şahıs herşeyi komple yapmış. ona kaynakların ortak kullanımını ve maliyeti paylaşmayı önereceğim. güneş enerjisi için de bir teklif yapacağım )

7- Damla sulama sistemi kurulması ( işte maliyet açısından asıl beni bu düşündürüyor. aslında ziraat bankası kredi sağlıyor ama sadece %50 sine )

şimdilik kurulum safhası için belirlediklerim bunlar. sizin de tavsiyelerinizi bekliyorum

Eski 01-08-2012, 07:37   #44
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muhtefi Mesajı Göster
Sevgili Çamtepe,
burada bilgimi artırdıktan sonra kendime bir yol haritası ve proje hazırlayacağım.
biliyorum yapacak çok iş var. ilk etapta 40 bin tl ile yola çıkacağım çünkü şu anki bütçem bu. orman bakanlığından 100 dekar yer almak üzereyim tabi bir aksilik çıkmaz ise.
Net konuşacağım, 100 dönümün kurulum masrafı 40 bin'i geçer.
Alıntı:
orman bakanlığı aşama aşama her yaptığın iş için kredi veriyor. tarım bakanlığının da geri dönüşsüz hibesi var. bu durumda start up finansmanı için 40 bin tl yeterli olacak diye düşünüyorum.
Kredi veriyor ama sıfır faizli bile olsa taksitleri bile canınızı yakar + BSMV var bir de.
Alıntı:
1- Arazinin tel örgü ile çevrilmesi ( sadece üç tarafını çevireceğim. zira yanımda başka bir cevizlik daha var ve tel örgü ile çevrili. )
20TL/metre'den hesaplayabilirsiniz. Ama bendeki 2010 fiyatı. Demir fiyatları çok arttı. Ayrıca etrafta domuz varsa ve domuza karşı önlem almak isterseniz tel örgünün yere değdiği yere de beton döktürmelisiniz. Ekstra masraf..
Yazarın notu: Benimki çevrili değil, şimdiye kadar eğlence amaçlı ağaç devirmek ve genç fidanların dibinde böcek ararken fidanıı deşmek (!) dışında bir zararları olmadı.. (Daha ne diyeceksiniz ama ben artık ihmal ediyorum)

Alıntı:
2- Arazinin patlatma yöntemi ile yatay ve dikey sürülmesi ( traktör kiralanıp yapılacak. arazi sürüldükten sonra tüm araziye yanmış hayvan gübresi dökerek toprağa karıştırmak iyi olur mu? olmazsa meşelikten üst toprağı alınıp dökülebilir mi? faydası olur mu?)
Öncelikle arazi temiz mi? Çalı, meşe vs. hiç bir şey yok mu? Vardır illa ki. Getirip günlerce kepçe çalıştırıp arazi temizliği yapmanız lazım.

Diyelim ki arazi temiz, traktörün sürme maliyeti mevsimine, riperi ne kadar mesafeden bulup getireceğinize göre değişir. Bayramiç bölgesinde dönümüne 50-70 TL ödeyebilirsiniz. Her traktör riper çekemez, çift çeker ve güçlü bir traktör lazım. Bu traktörlerin kirası da pahalıdır. Riper de her çiftçinin elinin altında olan bir ekipman değildir. 40-50 km öteden belki anca bulursunuz, maliyet artar.
Video 1
Video 2

10 Dönümüne 1 kamyon ahır gübresi atabilirsiniz, toplam 10 kamyon eder. Kamyonu size 1500 TL'ye mal olsa, 15,000 TL yatırım eder.

Alıntı:
3- 1x1 metre fidan çukurlarının açılması ( bir müddet toprağı bu şekilde bekletip havalandırmayı düşünüyorum. ardından hayvan gübresi ve leonardit ile karışım. 1000 ağaç için maliyet ne olabilir? )

4- Fidan seçimi ve ekimi ( 10x10=1000 fidan ekmeye karar verdim. maliyet ne olabilir? chandler düşünüyorum. yandaki şahıs ta chandler ekmiş.)
Arazi temizliği ve fidan çukuru açılması için 10-15 gün yani 80-120 saat kepçe çalışması öngörebilirsiniz. Saati 100 TL'den 8000 - 12000 TL maliyet eder.

Fidanları 15 TL'den saysanız, 1500 fidan dikseniz, her fidana 5 kg zeolit, 3 kg leonardit (daha da fazla atabilirsiniz) atsanız toplam 27,000 TL civarında masrafınız olur.

Dikim işçi maliyetleri Halil Önen'in önerdiği tarzda olursa çok yüksek. Arazi temizliği sırasında çıkan atıkların toplanıp uzaklaştırılması, gübrelerin saçılması, leonarditlerin ve ahır gübrelerinin çukur diplerine saçılması, çukurların doldurulması, karışımların sağlanmasıi vs. vs. için ben toplam 50 yevmiye hesap ederim. Yevmiye fiyatı mevsimine, yöresine göre değişir. Bayramiç yöresinde şu sıralar yevmiye 40 TL ile 75 TL arasında oynuyor. İşçi bulamamanız da cabası.

En az 2000-3000 TL işçi yevmiyesi hesaplayın derim.

Ayrıca kepçenin yanı sıra bir de römorklu traktör kiralamanız tavsiye edilir. Çıkan atıkların atılması gerekecek, ayrıca fidanları, leonardit, zeolit vs. malzemeleri arazi içinde taşıyacaksınız. Günlüğü 150 TL'den hesaplayın, bence en az 10 gün.

Alıntı:
5- Can suyu verilmesi ( tankerle yapacağım. maliyet? )
Bilmiyorum ama traktör kiralayabilirsiniz. 1500 fidanın dikimi bulabileceğiniz işçi sayısına göre kiralama günü değişir.

Ben geçen seneki tecrübelerime bakarak fidan başı dikim işçilik maliyetini 3.5-4.5 TL bulmuştum. Siz kendiniz hesaplayabilirsiniz. Her dikim 20 dakika sürse günde 24 fidan dikerler. Normalde her fidan dikiminde de 2 işçi görev alır. Dolayısı ile 1500 fidanın dikimi 62.5 x 2 = 125 Adam-Gün sürer. Yani 20 işçi yaklaşık 6-7 günde 100 dönümün dikimini bitirir.

7 gün x 20 x 40 = 5600 TL işçilik
7 gün x 150 TL = 1050 TL su tankeri kirası.

Alıntı:
6- Kuyu açılması ( aslında yan tarafımda yapan şahıs herşeyi komple yapmış. ona kaynakların ortak kullanımını ve maliyeti paylaşmayı önereceğim. güneş enerjisi için de bir teklif yapacağım )
Derin kuyunun metresi 100 TL sanırım, ama tüm maliyet vs. size 16,000 - 25,000 TL arasına çıkabilir.

Derin kuyunun derinliği belli olmadan pompa, güneş paneli vs. maliyeti çıkmaz. Bunu belirtmiştim.

Alıntı:
7- Damla sulama sistemi kurulması ( işte maliyet açısından asıl beni bu düşündürüyor. aslında ziraat bankası kredi sağlıyor ama sadece %50 sine )
Dönümüne 300 TL harcasanız, 30,000 TL de bu eder. Ziraat Bankası tamamına kredi sağlar, 5 yıl sıfır faizli. Siz sadece belli bir kısmını başta veriyorsunuz. Sonra her sene taksit + BSMV

pria, Safranlı ve smnunal beğendi.
Eski 01-08-2012, 16:05   #45
Ağaçsever

Sevgili Çamtepe,
verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. gözümü korkuttun resmen
ben bu kadar maliyet çıkacağını düşünmemiştim.

ayrıca ben 1500 değil 1000 fidan ekeceğim.

ziraatin verdiği kredi ayrı sanırım.
bir de orman bakanlığının verdiği 15 yıl geri ödemesiz bir kredi var.
faizi çok düşük ve yaptığın harcamaların tamamına yakınına kadar kredi veriyor.
dediğim gibi tarım bakanlığının hibesi hariç. şu anda dönüme 350 tl veriyor tarım
bakanlığı.

Düzenleyen Muhtefi : 01-08-2012 saat 16:37
Eski 01-08-2012, 20:14   #46
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhabalar

Bildiğim kadarı ile faturalanamayan masraflara kredi vermeyebilirler. Malum, eğer böyle bir şey varsa krediyi çekmişken 1,000,000 TL olarak çeker, bahçe masraflarından arta kalan parayla düşük faizli kredi verip tefecilik işine girme imkanınız doğar.. (Şaka elbette)

Yani fidan, kepçe, sondaj, su motoru, ilaçlama vb. faturalanabilir şeylere bu kredi kullanılabilir, ama benim tahminim işçilik maliyetleri gibi "işletme maliyeti" tarzındaki masraf kalemlerine kredi vermeyebilirler. Siz bir araştırın bence.. Bir ayağım da bankacılıkta olduğundan, ben bankacı olsam bu krediyi faturalanıp ispatlanamayan kalemler için vermezdim, sadece onu söyleyeyim.

Bir de bu kredi türü meyve ve ormancılık faaliyetleri için değişiyor sanırım ama siz mevzuatı çoktan okumuşsunuzdur herhalde.

Ziraat Bankası'nın verdiği destekli krediler Ziraat Bankası'nın sitesinde etraflıca anlatılıyor.

Bu arada yukarıda yazmayı unutmuşum, bildiğim kadarı ile eğer derin kuyu sondajı yaptıracaksanız DSİ'nin yer altı sularını koruma amaçlı koyduğu bir kurala göre derin kuyular arasında belli bir mesafe olmak zorunda. Eğer çok yakınsanız eliniz mecbur komşunuzun suyuna ortak olacaksınız anlamına gelir bu. Mevzuatı bir araştırmanızda fayda görüyorum.

Bu kadar büyük bir yatırıma girmeden önce toprak tahlillerinizi de özenli bir şekilde yaptırdığınızı varsayıyorum.

Selamlar.

bozy beğendi.
Eski 01-08-2012, 20:28   #47
Ağaçsever

Sevgili Çamtepe,
Henüz saha tahsis aşamasındayım. toprak analizi yaptırmadım ama kurulu bahçenin hemen yanına yapacağım. yani o sahanın tüm analizleri mevcut ve o şahısla irtibata geçeceğim. yabancımız değil.

neyse, siz sanırım ziraat bankası kredileri ile orman ve tarım bakanlığının teşviklerini birbirine karıştırdınız.

orman bakanlığı özel kişilere 15 yıl geri ödemesiz kredi, tarım bakanlığı ise geri ödemesiz hibe veriyor. ziraat bankası ise geri ödemeli kredi veriyor.

hatta tarım bakanlığı ekipman için bile kredi verebiliyor.

evet bir takım araştırmalar yaptım. mesela orman bakanlığı hakedişe göre kredi tahsisini yapıyor ve bu kredinin 15 yıl geri ödemesi yok. 15 yıl sonra defaten ödeniyor.

ben bu kadar maliyetin benim gibi küçük yatırımcı ya da çiftçileri aşacağı düşüncesiyle sertifikalı tohumdan ekim yapmayı ciddi şekilde düşünmeye başladım. zaten orman bakanlığı tohumdan çıkan fidelerin aşılanması için de destek veriyor.
forumda yazan bazı arkadaşlar tohumdan dikmenin çok daha iyi olacağını söylüyorlar.
araştırıp göreceğiz bakalım. daha bol bol vaktim var.

Eski 01-08-2012, 23:40   #48
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Merhabalar

Bildiğim kadarı ile faturalanamayan masraflara kredi vermeyebilirler.
Ben de öyle biliyorum, Tüm kalemleriniz faturalı olacak, çitini dahi fatura kesebilen bir şirkete ya da kuruluşa yaptıracaksın, buda 5 liraya olacak iş 15 liraya olunca verilen kredinin bir anlamı kalmıyor.
Fidanların sertifikalı ve tarım bakanlığının onayladığı cinsler olacak gibi bir çok yaptırımları var diye biliyorum yanılıyor da olabilirim.

Biga da 50 dönüm kurduğumuz ceviz bahçesi bir bankacı arkadaşımın o bu kredi konuları biraz araştırdı olacak şey değil dedi, sonra sanırım ihtiyaç kredisi çekip bahçesini bitirdi.

Bahçeyi bitirdikten sonra sanırım tarım bakanlığından kredi alabiliyormuş nasıl ne kredisi olduğunu bilmiyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 00:20   #49
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bahçeyi bitirdikten sonra sanırım tarım bakanlığından kredi alabiliyormuş nasıl ne kredisi olduğunu bilmiyorum.
sayın Lilium,
Ziraat bankası aynen dediğiniz şartları istiyor. orman bakanlığı ve tarım bakanlığında bu şartlar yok.

bahçeyi bitirip herşeyi tamamladıktan sonra ki bu 2-3 yıl da olabilir işte o zaman
tarım akanlığı kredi değil hibe veriyor. şu anda dekar başına 350 tl.

arkadaşınız tarım ilçe müdürlüğüne başvurup ÇKS ( çiftçi kayıt sistemi ) ye kaydolup hibe için başvuruda bulunacak hepsi bu. tabi eğer bahçesini komple tamamlamış ise. damla sulama sistemi falan bile hazır olması gerekiyor.

bu hibeden sadece devlet arazisine yapanlar değil özel mülküne yapanlar da faydalanabiliyorlar. yani siz ve hatta çamtepe de bu hibeden yararlanabilirler.

Sayın Lilium, bu vesileyle tohumdan ceviz ekimi ile ilgili bilgilerinize de başvurabilir miyiz acaba?

Eski 02-08-2012, 01:08   #50
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Sanırım bunda dönüm sınırlaması var, on dönümden az olmayacak diye biliyorum.

Alıntı:
Sayın Lilium, bu vesileyle tohumdan ceviz ekimi ile ilgili bilgilerinize de başvurabilir miyiz acaba?
Her birinin artı ve eksileri var, tohumdan da ekim yapabilirsin, bir iki yıl kaybedebilirsin, aşıları tuttu tutmadı zaman kaybedebilirsin, ama fidana para vermekten kazanırsın.

Tohumdan ekimde daha iyi gelişir daha iyi kök yapar sözlerine katılmadığımı daha önce yazmıştım.

Tohumdan ekmeye karar verdiysen tohum çukurlarını önceden derince kaz çukurların dibine kök gübresini ver ve çukurları kapat toprak biraz oturuşsun daha sonra kasım gibi tohumları ekersin.

Kolay gelsin.

Muhtefi beğendi.
Eski 02-08-2012, 01:28   #51
Ağaçsever

Peki sertifikalı güzel tohum nereden bulabilirim acaba? ya da herhangi bir ceviz meyvesi tohum olarak uygun mudur?

Eski 02-08-2012, 12:37   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
sayın Lilium,
Ziraat bankası aynen dediğiniz şartları istiyor. orman bakanlığı ve tarım bakanlığında bu şartlar yok.

bahçeyi bitirip herşeyi tamamladıktan sonra ki bu 2-3 yıl da olabilir işte o zaman

arkadaşınız tarım ilçe müdürlüğüne başvurup ÇKS ( çiftçi kayıt sistemi ) ye kaydolup hibe için başvuruda bulunacak hepsi bu. tabi eğer bahçesini komple tamamlamış ise. damla sulama sistemi falan bile hazır olması gerekiyor.

bu hibeden sadece devlet arazisine yapanlar değil özel mülküne yapanlar da faydalanabiliyorlar. yani siz ve hatta çamtepe de bu hibeden yararlanabilirler.

sayın Muhtefi.
Tarım bakanlığı 350 TL hibemi veriyor?? bunu okuduğunuz kaynağı öğrenmem mümkünmü????

benim bildiğim sertifikalı fidan için desteği var oda 100 TL dekar

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 15:03   #53
Ağaçsever

sayin ncp1963,
ilçenizdeki tarım müdürlüğüne giderseniz çok daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
ben de tarım müdürlüğünden öğrendim onların yalancısıyım.

Eski 02-08-2012, 21:52   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın ncp1963 bu sene tarım bakanlığı normal sertifikalı fidanlar için için dönümbaşına 150tl mavi sertifikalı fidanlar için ise dönümbaşına 350tl destekleme vereceğini acıklamış bulunmaktadır.not;mavi sertifikalı fidadın tanesi öğrendiğim kadarıyla 20tldir.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 00:14   #55
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Normal sertifika nedir? mavi sertifika nedir? bu konuda fazla bilgim olmadığı için öğrenmek isterim.

Eski 03-08-2012, 00:21   #56
Ağaçsever

Sayın Lilium,
Bunu en iyi fidancılar ve tarım ve orman ilçe müdürlükleri bilir sanırım.
Ama fidanın tanesine 20 tl vermek bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası.

Eski 03-08-2012, 01:44   #57
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bu durumda şöyle oluyor o zaman, önce alıyor sonra kredi olarak bunun kime faydası var ki o zaman, millet alışverişte görsün hesabı gibi bir şey.

Eski 03-08-2012, 02:29   #58
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Peki sertifikalı güzel tohum nereden bulabilirim acaba? ya da herhangi bir ceviz meyvesi tohum olarak uygun mudur?
Sertifikalı tohum diye bir şey yok. Beğendiğiniz bir çeşidin seçilmiş (sağlıklı, hastalıksız..) meyvelerini kullanabilirsiniz.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 02:53   #59
Ağaçsever

Sayın agozce,

daha doğrusu sertifikalı fidan satışı yapan firmalar
özel hazırlanmış tohum satışı da yapıyorlar

arkadaşlar
ben de tohumdan düşünüyorum ama şunu sormak istiyorum
güney marmara bölgesine erdek taraflarına kaman cevizi ekilebilir mi

kaman karasal iklim mi istiyor yoksa ılıman iklemde de yetişir mi acaba

bir de mesela tohumdan kaman eksek çıkan çöğürleri chandler ile
aşılayabilir miyiz?

Düzenleyen Muhtefi : 03-08-2012 saat 15:10
Eski 09-08-2012, 13:27   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Ağaçlarda iki çeşit sertifika vardır. İsimleri STANDART ve SERTİFİKA. Standart sertifikada sadece aşı sertifikalanır. Yani aşıyı hangi cinsten yaptığınızı belgelersiniz. Sertifikada ise kullandığınız tohumda sertifikalanır, aşı da yani iki sertifika söz konusu. Piyasada ki sertifika çeşidi ekseriyetle STANDART tır. Bu nedenle standart sertifika desteği dönüme 100TL iken sertifika desteği 200TL'dir.

Sayın Muhtefi, ben de dönüme destekleme 200TL alacağımı düşünüyordum, ancak iş resmileşince 100TL alabildim. Yani belirttiğiniz gibi 350TL ödeme söz konusu bile değil. Kaldı ki siz tohum düşünüyorsunuz. Tohuma destekleme yok. Zaten desteklemenin adı aşılı fidan desteği.

Ekim yaparken araziyi patlatmayı dozer ile tek pullukla mutlaka yaptırmanız. Bu sayede yaklaşık 50 cm toprağı oynatırsınız ve varsa kayaları parçalarsınız. Bu yıllara yayılan ağaç gelişimini rahatlatacaktır.

Ekiminizi mevsime göre yağışların başlayacağı döneme yakın tutun. Ben Kasım ayında ekmiştim. Sulama sorununuza büyük çözüm olur.

Orman bakanlığı hakediş usulü yapılan işleme kendilerinin belirlediği muhammer bedel üzerinden ödeme yapar. Yani kendimden örnek vereğim 29 dönüm bahçe tesisi için 26.000TL harcama yaptım aldığım Orman Bakanlığının 15 yıl sonra ödemeli kredisi sadece 9.000TL. Yani yaptığınız masraf mutlaka faturalı olacak. Ancak bakanlık fatura bedelinden size ödeme yapmayacak.

Ben arazimde kepçe ile 60x60x60 ebatlarında dikim çukurları açtırdım ki arazim gerçekten zorlu bir arazi idi. 10cm toprak sonrası kireç kaya idi. Bu hali ile çukur+dikim ücreti kabala olarak 7TL den anlaşmıştım. Size de kabala (tahmini iş bitirme bedeli) ile işi vermeniz. Saatlik olarak kepçeci ile anlaşırsanız zarar edersiniz.

Eğer vaktiniz varsa ilk sene araziye arpa buğday tarzı bişey ekin. Tarlada toprakta bakteri parazit durumunu belirlemek için. Olacağını pek düşünmüyorum ancak toprak ile ilgili bu sorun (tahlilde çıkmaz) telefisi imkansız souçlar doğurur. Çukurları açtıktan sonra da bir süre (1-2 ay) havalandırmanızında büyük yararını göreceksiniz.

Safranlı beğendi.

Düzenleyen rise_com : 12-08-2012 saat 18:07
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024