agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni227Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2012, 20:18   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
bu başlık ceviz bahçelerinin sulanması ile ilgili olduğu için buraya yazmayı uygun buldum,gerçi sulama konusundan biraz uzaklaşılmış durumda ama ben şansımı denemek istiyorum şaka bir yana 1. yazını yaşayan bahçelerde sulamaya artık son vermelimiyiz? 2 gün sonra eylül ayına giriyoruz ve fidanların üzerinde yeni filizler var..bu arada iklim olarak yarı ılıman,edirnenin güneyi,rakım 50 civarı.

YeniGine beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 20:36   #62
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ağustos da sulamaları kesmenizi öneririm, sulamaya devam ederseniz havalarda iyi giderse sürgün çalışması da devam eder, ve bu sürgünler pişkinleşmeden kışa girer, kış soğuklarına dayanamayıp kurumalar görülür.

alimallah beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 20:48   #63
Ağaç Dostu

cevabınız için teşekkürler..böylelikle bu sezon sulamayı burada noktalamış olduk..

Eski 19-09-2012, 13:08   #64
Ağaç Dostu

Sulamayı noktalamış olduk dedim ama bugün fidanların su durumuna baktığımda korktum açıkçası,çatlaklar oluşmuş ve kökleri resmen kurumuş durumda. Yaz boyunca 8 defa suladım ama aylardır hiç yağmur yağmadı. Hava halen sıcak,acaba en azından 20 şer litre sulasammı köklerini..emin olamıyorum..eylül ün 19 u oldu ama...

Eski 19-09-2012, 14:59   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sulamayınız
o kadar haasas ve nazık olmammaları gerekir
havanın ayazı onlara yeter
ilk yılın fıdanı ise sulanabilir belki...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 17:59   #66
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Sulamayınız
o kadar haasas ve nazık olmammaları gerekir
havanın ayazı onlara yeter
ilk yılın fıdanı ise sulanabilir belki...
Evet safranlı,bu ilk yazlarıydı..yapraklarına baktığımda henüz susuzluk belirtisi yok ama bir kaç tanesinin kökünü yan tarafından kazdığımda 25cm e kadar kuraktı..bu yüzden kararsız kaldım ve endişelendim..

Eski 19-09-2012, 23:56   #67
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sulamayı noktalamış olduk dedim ama bugün fidanların su durumuna baktığımda korktum açıkçası,çatlaklar oluşmuş ve kökleri resmen kurumuş durumda.
Sayın formullaone, sekiz kez suladığınızı söylüyorsunuz, bana göre çok, fakat toprağınızın yapısını bilmiyorum normal de olabilir, asıl söylemek istediğim sulamalardan sonra çapalama yapıyormusun, ya da en son sulamadan sonra çapalama yaptın mı? anlatımlarınızdan yapmamışsınız gibime geliyor yanılıyormuyum.
Zira çapa yapsaydın çatlaklar oluşmazdı.

Ben ağustostan sonra sulamayınız diyorum zaten, fikrim yine aynı. Bizim bölge iki gün önce çok güzel yağış aldı sizin bölgenizin de yağış alması an meselesidir bundan sonra yağışlar başlar.

Bu arada konuyu biraz daha açıp sulamalarla ilgili başka bir konuya değineyim, oda sulamalarla ilgili fakat nasıl derler tarzı başka.

Ağaçın derin kök yapıp köklerini derinlere gitmesini isteyenler ağaçları fazla sulamazlar, ağaç su ihtiyacını alabilmek için kökleri daima toprağın nem olan derinliklerine inerek su ihtiyacını karşılamak ister bunu yaparken de aynı zamanda kendi güçlü yapısını hazırlar, (Yani kendi kendine yetme gibi) bu gibi bakımda ağaç kısa sürede büyüyüp gelişmez ama güçlü kendi kendini bakabilen bir kök yapısına sahip olur.

Suya alıştırılan ağaçlar ise daha kısa sürede büyüyüp gelişirler fakat kendi kendilerini bakacak kök sistemlerini oluşturamazlar kökler daha yüzlek olur su ve besin gibi takviyelerini isterler, vermezseniz sitrese girer bocalarlar.

Su bitkiler için cansa, ki öyle, fazlası da zarardır.

Eski 20-09-2012, 12:57   #68
Ağaç Dostu

Haklısınız sayın lilium,en son sulamayı 1 eylülde yapmıştım ve ardından çapalama yapamadım,bu yüzdende çatlaklar oluşmuş.. geçte olsa dün ve bugün çapalamayı yaptık,böylece en azından altlarında kalan nemi çabuk kaybetmezler ve çatlaklardan hava alıp kurumazlar..diğer taraftan,fidanların uçlarında ki kırmızılık günden güne azalıyor ve uçları kapanmaya başlıyor,sanırım odunlaşmak için ilk sinyallerini vermeye başladılar..açıklamanız için ayrıca teşekkür ederim..

Eski 20-09-2012, 13:30   #69
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Çapalamakla çok iyi yapmışsınız, belki kuru kuruya çok zor olmuştur ama iyi olmuş.

Arkadaşlar bitkilerinizi ağaçlarınızı sulamalardan sonra toprak tava gelince çapalamanızı mutlaka yapınız, toprak tavlıyken hem kolay olur hem toprağın köklerin oksijen alımını kolaylaştırırsınız hem de toprak tavını korur, ot mücadelesi de kârınız olur.

Fidanlar için en iyisi çapa makinası, elle çapalıyorsanız çapa 10cm girmeli.

Eski 20-09-2012, 13:35   #70
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın formullaone, sekiz kez suladığınızı söylüyorsunuz, bana göre çok, fakat toprağınızın yapısını bilmiyorum normal de olabilir, asıl söylemek istediğim sulamalardan sonra çapalama yapıyormusun, ya da en son sulamadan sonra çapalama yaptın mı? anlatımlarınızdan yapmamışsınız gibime geliyor yanılıyormuyum.
Zira çapa yapsaydın çatlaklar oluşmazdı.

Ben ağustostan sonra sulamayınız diyorum zaten, fikrim yine aynı. Bizim bölge iki gün önce çok güzel yağış aldı sizin bölgenizin de yağış alması an meselesidir bundan sonra yağışlar başlar.

Bu arada konuyu biraz daha açıp sulamalarla ilgili başka bir konuya değineyim, oda sulamalarla ilgili fakat nasıl derler tarzı başka.

Ağaçın derin kök yapıp köklerini derinlere gitmesini isteyenler ağaçları fazla sulamazlar, ağaç su ihtiyacını alabilmek için kökleri daima toprağın nem olan derinliklerine inerek su ihtiyacını karşılamak ister bunu yaparken de aynı zamanda kendi güçlü yapısını hazırlar, (Yani kendi kendine yetme gibi) bu gibi bakımda ağaç kısa sürede büyüyüp gelişmez ama güçlü kendi kendini bakabilen bir kök yapısına sahip olur.

Suya alıştırılan ağaçlar ise daha kısa sürede büyüyüp gelişirler fakat kendi kendilerini bakacak kök sistemlerini oluşturamazlar kökler daha yüzlek olur su ve besin gibi takviyelerini isterler, vermezseniz sitrese girer bocalarlar.

Su bitkiler için cansa, ki öyle, fazlası da zarardır.
sayın lilium,haftada 1 defa ve köke 35 -40 litre gelicek şekilde toplamda 8 defa suladım evet,çünkü toprak yapısı %70 kum ve bu yaz çok sıcak ve kurak geçti malesef..tabi ki bunu kumlu toprak yapısına sahip bahçe için uyguladık,diğer bahçenin toprak yapısı ( kepir ) ve nemini çabuk vermiyor,bu yüzden orasını 6 defa suladık.

ncp1963 beğendi.
Eski 11-10-2012, 16:58   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
ağaçlarda iki çeşit sertifika vardır. Isimleri standart ve sertifika. Standart sertifikada sadece aşı sertifikalanır. Yani aşıyı hangi cinsten yaptığınızı belgelersiniz. Sertifikada ise kullandığınız tohumda sertifikalanır, aşı da yani iki sertifika söz konusu. Piyasada ki sertifika çeşidi ekseriyetle standart tır. Bu nedenle standart sertifika desteği dönüme 100tl iken sertifika desteği 200tl'dir.

Sayın muhtefi, ben de dönüme destekleme 200tl alacağımı düşünüyordum, ancak iş resmileşince 100tl alabildim. Yani belirttiğiniz gibi 350tl ödeme söz konusu bile değil. Kaldı ki siz tohum düşünüyorsunuz. Tohuma destekleme yok. Zaten desteklemenin adı aşılı fidan desteği.

Ekim yaparken araziyi patlatmayı dozer ile tek pullukla mutlaka yaptırmanız. Bu sayede yaklaşık 50 cm toprağı oynatırsınız ve varsa kayaları parçalarsınız. Bu yıllara yayılan ağaç gelişimini rahatlatacaktır.

Ekiminizi mevsime göre yağışların başlayacağı döneme yakın tutun. Ben kasım ayında ekmiştim. Sulama sorununuza büyük çözüm olur.

Orman bakanlığı hakediş usulü yapılan işleme kendilerinin belirlediği muhammer bedel üzerinden ödeme yapar. Yani kendimden örnek vereğim 29 dönüm bahçe tesisi için 26.000tl harcama yaptım aldığım orman bakanlığının 15 yıl sonra ödemeli kredisi sadece 9.000tl. Yani yaptığınız masraf mutlaka faturalı olacak. Ancak bakanlık fatura bedelinden size ödeme yapmayacak.

Ben arazimde kepçe ile 60x60x60 ebatlarında dikim çukurları açtırdım ki arazim gerçekten zorlu bir arazi idi. 10cm toprak sonrası kireç kaya idi. Bu hali ile çukur+dikim ücreti kabala olarak 7tl den anlaşmıştım. Size de kabala (tahmini iş bitirme bedeli) ile işi vermeniz. Saatlik olarak kepçeci ile anlaşırsanız zarar edersiniz.

Eğer vaktiniz varsa ilk sene araziye arpa buğday tarzı bişey ekin. Tarlada toprakta bakteri parazit durumunu belirlemek için. Olacağını pek düşünmüyorum ancak toprak ile ilgili bu sorun (tahlilde çıkmaz) telefisi imkansız souçlar doğurur. çukurları açtıktan sonra da bir süre (1-2 ay) havalandırmanızında büyük yararını göreceksiniz.
merhaba
bu işte bir yanlışlık olsa gerek ben orman müdürlüğü ile görüştüğümde 4 kalem altında destek verdiğini
bunlar
1 proje bedeli
2 tel ihata bedeli ki bu zaten en buyuk kalem
3 dikim fidan bedeli
4 3 yıllık bakım gideri

burda siz 29000 tl harcadınız sanırım faturalı 9.000 tl kredi cıktığını söyluyorsunuz oysaki bize orman yetkilileri harcamanın yaklaşık %70 karşıladığını belirtiler yoksa bizimi kandırıyorlar
cevaplarsanız sevinirim.
Saygılarımla

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 09:42   #72
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
Çok güzel bir konu olmuş. Anladığım kadarıyla, gelecekteki artan sulama ihtiyacını da düşünerek sistemi haftada bir fidan / 170 lt sulama kapasitesinde tasarlamak gerekiyor. Fidanlar kaç sene sulanıyor?

Benim 350 fidan için bu da günde 60 m3 pompalayabilen bir sistem demek.

Tarlamın olduğu yerde elektrik yok, o yüzden güneş sistemi ile çalışan bir sistem kuracağım. 60m3 yerine 20 m3lük sistem kurup sulama sıklığını artırsam bir sıkıntı olur mu? Çünkü sistemin çalışmasının bir ekstra maliyeti yok kurulduktan sonra.

Aldığım tekliflere göre 25m3 lük sistem 5000 euroya mal olurken, 50m3lük sistem 11.000 euro'ya mal oluyor.

şimdiden teşekkürler
murat

ladikli beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 10:27   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,
Çok güzel bir konu olmuş. Anladığım kadarıyla, gelecekteki artan sulama ihtiyacını da düşünerek sistemi haftada bir fidan / 170 lt sulama kapasitesinde tasarlamak gerekiyor. Fidanlar kaç sene sulanıyor?

Benim 350 fidan için bu da günde 60 m3 pompalayabilen bir sistem demek.

Tarlamın olduğu yerde elektrik yok, o yüzden güneş sistemi ile çalışan bir sistem kuracağım. 60m3 yerine 20 m3lük sistem kurup sulama sıklığını artırsam bir sıkıntı olur mu? Çünkü sistemin çalışmasının bir ekstra maliyeti yok kurulduktan sonra.

Aldığım tekliflere göre 25m3 lük sistem 5000 euroya mal olurken, 50m3lük sistem 11.000 euro'ya mal oluyor.

şimdiden teşekkürler
murat
Bende güneş enerjisi ile sulama yapıyorum
günde en az 10 ton su sağlayacak sistemi 4000 tl ye aldım
sistem çok mantıklı
ana mantık sistemin kapasitesini değil suyu depolamaktır
yanı sitem sabah ezanıyla başlıyor akşama kadar devam ediyor
deponuzu büyük tutarsanız örnegin 20 tonluk plastık sistem yaklasık 3000 tl ye rahat alırsınız
hurda depolarda olur
su kaynagınız yeterli ise iki günde 20 tonu depolar üçüncü günde 10 ton gendi verdiğinden 3 günde bir çok rahat sularsınız ki bu kadar sık su istemez
ben baba yadigari kendi bahçemi sevdiğim için 3 dönüm yerde kullanıyorum
çok mantıklı bir sistem...
kısaca güneş enerjisi sistemini mutlak tavsiye edeiyorum
kapasiteyi artırmak degil depolama hacmimizi artırmalıyız
betondanda depo yaptırabilirsiniz
ama en kolayı plastık veya hurda tankerler almaktır
sürekli sulayacagınız kaynak oldugundan tahmininizden az su ihtiyacı olabilir
gönlünüze göre olmasını dilerim kolay gelsin

Eski 09-01-2013, 10:37   #74
Ağaç Dostu

bahçenize yakınsanız işer dahada kolaylaşabilir
on ton kapasiteli sistemi sıra ile kullansanız dahi 5. gün tekrar aynı sıraya gelecektir
toplam haftalık ihtiyacınızı neden tek günde çekeyimki..
her gün sistemi çalıştırıp her gün kısım kısım sulayabilirim
baharda bitki su istemez ikende deponuzu doldurabilirsiniz
ilk baharda su kaybını hiç dibe indirmeden kontrollu sulanacagından çok verimli su kullanımı mümkün olabilir
fazlada uzatmadan 150 kök kivime iki günde bir sulasam 133 kg su kapasitesi var ki bu bana çok fazla
bitikinin iki günde 133 kg su ya ihtiyacı olmaz
en kötü ihtimalle deyip 10 tonluk sistemi aldım
aslında bu yıl geç çalıştı sistemim(agustos)
koca yazın yarısında sulama ihtiyacı olmadan duracak gibime geliyor...
size 20 tonluk sistem yetebilir diye düşünüyorum

ladikli beğendi.
Eski 09-01-2013, 21:17   #75
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Teşekkürler Sayın Safranlı. Sanırım siz Lorentz sistemi kullanıyorsunuz, forumdan takip edebilidiğim kadarıyla başta arıza yaşamışsınız ama şimdi sisteminiz düzgün çalışıyor, doğru mudur?
murat

Eski 10-01-2013, 09:27   #76
Ağaç Dostu

Evet aynen öyle oldu
başta sıkıntı oldu ama sonradan tatlıya bağlandı
resimleri bir türlü yükleyemedim
çok mantıklı sistem....

Eski 10-01-2013, 12:40   #77
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Bu durumda ben günde 10 m3 basabilen bir sistem alsam yetecek gibi görünüyor. 7 günde 70m3 eder.

Eğer hesap doğruysa, ileride benim haftalık maksimum su ihticayım 170 lt / ağaç. Bu da 350 ağaç için haftalık 60 m3 su ediyor.

Ilk başta 20 tonluk bir depo alırım, ileride su ihtiyacı artınca bir tane daha eklerim yanına.

Nasıl mantıklı mı?

murat

ladikli beğendi.
Eski 10-01-2013, 13:20   #78
Ağaç Dostu

Göründüğü kadarıyla yeterlidir..
Benim sistemim yazın maksimum 14 ton veriyor
aslında hassas ölçmedim ama oldukça güzel su akışı var
bir buçuk parmak bir borudan gün boyunca suyun aktıgını düşünün...
Yanlız suyun kayıplarıda olacaktır
bunun yanında cevizle beraber domates biberde illlaki olacaktır
elinizi ayagınız serinleteceksiniz
emniyet açısından
panelin güçünü artırmak ya da daha büyük pompa kullanılabilir
birde suyun debisi önemli
küçük çaplı bir projelendirme iyi olur

ladikli beğendi.
Eski 13-01-2013, 01:18   #79
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
merhabalar,
foruma yeni katıldım,yaklaşık 1 ay önce chandler ceviz bahçemizi oluşturduk.fidancının tavsiyesi ile ağaçları 8*4 diktik tozlayıcı olarak 10 adet franquette 7 adet fernor toplamda 146 adet fidan diktik.fikir vermesi adına fotoğrafını ekleyecektim ama beceremedim.bahçenin boyu 110 metre eni 50 metre.arazıde birden dikleşen doğal bir tepe var yüksekliği 7-8 metre konu ile alakalı birkaç sorum olacak;
- bu tepe üzerine 5-6 tonluk bir depo koysam kendi basıncı yeterli olur mu ?fidanların dikili olduğu alan yaklaşık %1,5 eğimli
-su kaynağı 350 metre mesafede bu mesafeden boru çekip su getirmeyi planlıyorum 350 metreden su getirmek mi sondaj vurdurmak mı mantıklıdır suyun sondajla 45-50 metreden çıkacağı kanaatindeyim
-tek ana boru ile fidan sıra boyu olan 80 metre uzunlukla damlama sulamada randıman alabilir miyiz?
-bir de dikim aralığı halen kafamı kurcalıyor.
değerli işbirliğiniz ve önerileriniz için teşekkür ederim..

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 02:50   #80
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agacarkadas Mesajı Göster
merhabalar,
foruma yeni katıldım,yaklaşık 1 ay önce chandler ceviz bahçemizi oluşturduk.fidancının tavsiyesi ile ağaçları 8*4 diktik tozlayıcı olarak 10 adet franquette 7 adet fernor toplamda 146 adet fidan diktik.fikir vermesi adına fotoğrafını ekleyecektim ama beceremedim.bahçenin boyu 110 metre eni 50 metre.arazıde birden dikleşen doğal bir tepe var yüksekliği 7-8 metre konu ile alakalı birkaç sorum olacak;
- bu tepe üzerine 5-6 tonluk bir depo koysam kendi basıncı yeterli olur mu ?fidanların dikili olduğu alan yaklaşık %1,5 eğimli
-su kaynağı 350 metre mesafede bu mesafeden boru çekip su getirmeyi planlıyorum 350 metreden su getirmek mi sondaj vurdurmak mı mantıklıdır suyun sondajla 45-50 metreden çıkacağı kanaatindeyim
-tek ana boru ile fidan sıra boyu olan 80 metre uzunlukla damlama sulamada randıman alabilir miyiz?
-bir de dikim aralığı halen kafamı kurcalıyor.
değerli işbirliğiniz ve önerileriniz için teşekkür ederim..
Bahçeniz hayırlı olsun 80 metre 16 lık 50cm aralıklı laterelde sorun yaşayabilirsiniz 20 lik kullanırsanız sorun olmaz, ama ben size her sıraya tek hat mümkünse deliksiz düz 20 lik boru döşeyip fidanların etrafına 20 cm aralıklı laterelden daire şeklinde uygulama yaparsanız sudan tasarruf etmiş olursunuz .8*4 dikim şeklini yaşar hoca yeni uygulama yandal budaması ile iyi sonuç alınabileceğini şili deki bahçelerden örneklerle ifade ediyor. kolaygelsin.

agacarkadas beğendi.
kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 14:26   #81
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Selamlar,
Ceviz fidanları kaç sene sulanıyor, ayrıca 5 ya da 10 yaşına gelmiş bir ağaç sulanıyorsa yılda kaç gere sulanıyor?

Güneş enerjili sistem uzun vadede avantaj sağlıyor, hesabımı buna göre yapmak istiyorum.
saygılar
murat

Eski 26-01-2013, 19:41   #82
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. Tiryaki

Ceviz topraktaki suyu bulur dense de, kaliteli ürün almak için sulamanız şarttır.

Eğer İngilizce'niz varsa şu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sayfa 65 Bölüm 8.

Saygılar,

Ç.

tiryaki ve ncp1963 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 21:44   #83
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,
Ceviz fidanları kaç sene sulanıyor, ayrıca 5 ya da 10 yaşına gelmiş bir ağaç sulanıyorsa yılda kaç gere sulanıyor?

Güneş enerjili sistem uzun vadede avantaj sağlıyor, hesabımı buna göre yapmak istiyorum.
saygılar
murat
Güneş enerjisi için bir bütçe ayırdınızmı ?
ve Ne büyüklükte bir sistem düşünüyorsunuz ?

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 23:03   #84
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Günde 10 ton su basabilen bir sistem üzerinde duruyorum. İleride ağaç başına 170 litre hesabından yola çıkarak 170 lt X 330 ağaç = 56 ton haftalk ihtiyaç olacak gibi.

ilk başta 20 tonluk bir depo koyacağım, ihtiyaç arttıkça iki depo daha ekleyeceğim.
bu boyutta bir sistemin maaliyeti 5000 euro civarında. Netleştirmem gereken tek konu önerilen pompanın kuyu ile arazinin en üst tarafındaki mesafeye yetip yetmeyeceği.

ladikli beğendi.
Eski 27-01-2013, 07:25   #85
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. Tiryaki,

Eğer damlama sistemi düşünüyorsanız, 20 tonluk deponuzun olması maalesef sulama sistemi için yararlı 20 ton suyunuz var anlamına gelmiyor. Planlamanızı yaparken ucu ucuna yetecek şekilde planlamamanızı tavsiye ederim.

Damlama sisteminin doğru çalışabilmesi için düzenli bir basınca ihtiyacı var. Dolayısı ile sizin en başta damlama sisteminizi kurduğunuzda sadece boruları doldurmak için gerekli suyu da tahminlemeniz lazım. Ayrıca deponuzu uygun bir yükseklikte tutmanız, yaklaşın 1-1.5 bar gibi bir basınca ulaşmanız lazım.

Su bitmeye yakın basıncı azalacak, sisteminizdeki suyun basıncı her damlatıcının eşit damlatmamasına sebep olacaktır.

Dolayısı ile deponuzu sürekli belli bir dolulukta tutmanız, ve/veya deponuzdan suyu sisteme verirken de bir motor kullanmanız gerekebilecektir.

Bizim 8x8 m ebadında 2.5 m yüksekliğinde normal doldurduğumuzda yaklaşık 100m3 su alan beton bir havuzumuz var. Ancak su yüksekliği 1-1.5 m'nin altındayken (ki en az 64 ton suyum var anlamına gelir), arazimin yüksek kesimlerini etkin bir şekilde sulayamıyorum. Ya ilk tam doldurmaktan sonra üstleri suluyorum ya da motor çalıştırıyorum.

Sulama sisteminizi planlarken bu bilgileri de göz önüne almanızı öneririm.

Saygılar,

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 09:12   #86
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Sevgili Çamptepe,
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Depoyu o zaman başlangıçta 30 ton tutmak daha iyi olacak gibi. Arazim bayağı bir eğimli, depoyu en üst noktaya koyacağım. Depo hizasında kalacak üst sırayı belki daha az su gerektiren türe dönüştürebilirim, ya da komple kaldırabilirim.

saygılar & sevgiler

Eski 27-01-2013, 10:09   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Tiryaki kardeşim,
Serbest akışlı damla sulama sisteminde bilhassa eğimli arazide delikli borular ile her tarafı aynı ayarda sulamak biraz zordur.
Her ağaç için ayrı ayrı bir veya birkaç küçük plastik vana kullanın,düşük kodlardaki vanayı üst kodlara göre biraz kısarak her sıraya (sıralar, eğim istikametinde değil yatay olacak) aynı debide su akışını ayarlarsınız ve bir defa ayarlamak yeter, zaman zamanda su akışını kontrol edersiniz.
Plastik vanalar pahalı değil.

kolay gelsin.

ladikli beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 14:56   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sulamada dikkatimizden kaçan bir nokta var.. tüm topraklar aynı yapıya sahip değildir, dolayısı ile kumlu bir yapıya sahip toprakla killi yapıya sahip toprak aynı sıklıkta aynı miktarda suyla sulanırsa killi topraktaki fidanı suya boğdurur öldürürüz.

kumlu topraktaki sulama daha sık olması gerekli su vermezsek fidan strese girer

en güzel yöntem bahçede gezerken sık sık fidan köklerine yakın yerleri bir kaç cm eşeleyip yeterli neme sahip olup olmadığını kontrol ederek sulama kararı vermektir..

fidanı susuz bırakıp su stresine sokmadan bu işlemi yapmamız gerekli..mümkünse hergün nem kotrolü yapmalıyız ısı değişimi, rüzgar gibi etkenlerle toprağın nemini hızla kaybedeceğini unutmadan hareket etmeliyiz.

kimi zaman 10 günde bir sulama yaparken kimi zamanda 5 günde bir sulama yapmamız gerekebilir. bu işin standart bir periodu olamaz. diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum ??

ladikli ve swiper beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 14:22   #89
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012

s.a.
ceviz bahçeme damla sulama sistemi döşemek istiyorum,
-sırada ağaç sayısı en fazla 25
-arazi meğili %1,5
-her sıraya 2 sıra deliksiz damlama borusu
-her ağaca 2*2 4 adet ayarlı damlatıcı
-75 lik ana beden
yukardaki anlattığım gibi bir damlama sulama planı oluştursam uygun olurmu **** ber olsam şöyle yapardım dediginiz fikriniz varmı
saygılar.

ladikli beğendi.
yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 17:57   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster

s.a.
ceviz bahçeme damla sulama sistemi döşemek istiyorum,
-sırada ağaç sayısı en fazla 25
-arazi meğili %1,5
-her sıraya 2 sıra deliksiz damlama borusu
-her ağaca 2*2 4 adet ayarlı damlatıcı
-75 lik ana beden
yukardaki anlattığım gibi bir damlama sulama planı oluştursam uygun olurmu **** ber olsam şöyle yapardım dediginiz fikriniz varmı
saygılar.
sn yolgezer 111 metreye 16 lık laterel döşerseniz so 30 40 metreye su az gider dengeli sulama olmaz delikli veya deliksiz olsun 111 metrede size sorun çıkararır , ayrıca harici damlatıcı kullanırsanız suyunuzun temiz olası gerekir ayrıca ayarlarının dengeli olması gerekir sık sık sulama esnasında kontrol edilmeli . bence kuyudan ortaya bir hat çekip tarlayı ortadan 2 ye bölerseniz daha randımanlı olur ben 125 metreyi ortadan 63 lük buru döşeyip sağ ve sola laterel döşedim bir sıkıntım yok kolay gelsin .

ladikli ve yolgezer2001 beğendi.
kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024