agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2011, 16:59   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
*** arkadaşlar black amber ağaçı 3.yaşta ne kadar verim olur bilgi verirseniz iyi olur

xxmetexx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 17:00   #152
Yeni Üye

ağaçları kireçlemek doğrumudur neye yarar dostlar.

Eski 22-04-2011, 17:01   #153
Yeni Üye

black amber ağacını yazın hangi iaçları kullanmak gerekir.

Eski 02-06-2011, 05:07   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2009
selam çaça kardeşim. ben hassa dan ayhan bozkurt. 300 kök kadar ağacımı black amber eriğine aşılamak istiyorum. rica etsem senden aşılık göz almak için filiz alabilirmiyim? bana telefonla ulaşabilirsen sevinirim. 0554 304 93 98

meliskara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 10:59   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Göz aşısı için alabilirsin.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 11:11   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2011
arkadaşlar merhaba sitenize yeni üye oldum bilgilerimi sizinle paylaşmak isterim ben bandırmada altı yıl önce 70 adet ancelina eriği diktim şu anda ağaçlarım çok büyüdü geçen yıl 2010 bir tondan fazla erik aldım meyve fidanlarını bilmediğim bir yerden aldım fidanları satan tozlayıcı olarak flair yerine normal bardacık eriği vermiş iki yılım boşona gitti üçüncü yıl tozlayıcı olarak verilen eriklere flair aşıladım ayrıca 4 yıl önce 250 adet nomperial ve teksas badem fidanı diktim bu konuda kendimi iyi yetiştirdiğimi sanıyorum bu konularda arkadaşlarıma yardımcı olmak isterim

mehmet uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 21:36   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2009
selam çaça dostum. kararımı değiştirdim black daimond aşılamak istiyorum. ilgin ve alakndan dolayı ayrıca vermiş olduğun bilgilerden dolyaı tesekkür ederim

meliskara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 13:50   #158
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Sayın Uysal,
Sitemize hoşgeldiniz.Üriününüz bololsun.Anjelika erik çeşidiyle bende ilgileniyorum.Busene 20 adet diktim.Verimden memnun kalırsak çoğaltacağız.
Benim size sormak istediğim .
Bana tozlayıcı gerekmez dediler, illaki gerekirmi?
Ağaçbaşına ortalama nekadar verimli?
Ancelikanın pazar durumu nasıl?

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 15:01   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2011
arkadaşım olaya ticari açıdan bakacak olursak tozlayıcı şarttır.Yok benim bahçemde çeşit olsun diye düşünürseniz pek de gerekli değil. üç yıl öncesine kadar tozlayıcı yoktu buna rağmen dört yıllık ağaçlarımdan 10-20 şer kg. erik aldım kilogramını birbuçuk ile iki lira arasında değişen fiyatlardan alıcılara ve ya manavlara veriyorum.

mehmet uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 21:53   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
aliok bey eriğinizin tam olarak cinsi nedir öğrenebildiniz mi?

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2011, 13:51   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2011
merhabalar. bende samsun ayvacık ilçesinde japon eriği yetiştiriciliği yapmak istiyorum.acaba hangi çeşitleri önerirsiniz halk arasında 9 numara die adlandırılan erik çeşidini düşünüyorum.tozlayıcıları ve yetiştiriciliği ile ilgili bilgi verir misiniz?

nisan_25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2011, 15:16   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nisan_25 Mesajı Göster
merhabalar. bende samsun ayvacık ilçesinde japon eriği yetiştiriciliği yapmak istiyorum.acaba hangi çeşitleri önerirsiniz halk arasında 9 numara die adlandırılan erik çeşidini düşünüyorum.tozlayıcıları ve yetiştiriciliği ile ilgili bilgi verir misiniz?
Sn. Nisan 25,
9 numara Black diamond'dır. Japon eriklerinin isim patentlerini bir şirket almış olduğu için, diğer üretici ve satıcılar arasında numara ile anılırlar. 9 numaranın tozlayıcıları Black Amber ve Santa Rosa'dır.
Japon eriği yetiştiriciliği biraz özen ve emek ister. Her şeyden önce, japon erikleri kendine kısırdır, yani tozlanması gerekir. Tozlama için yalnızca yanlarına tozlayıcı çeşitleri dikmenin yetmediğini kendi bahçemde görmüştüm. En iyisi çiçeklenme döneminde bahçede arı bulundurmaktır. Yaklaşık 4-5 dönüme 1-2 kovan bulundurmak en ideali.
Biraz da sabır istiyor. İlk 2-3 yıl verim oldukça az oluyor. Çünkü erik ağaçları öncelikle kök ve gövde gelişimini tamamlayıp sonra verime yatmaya başlıyor. Önceki yazışmalarda bodur ağaçların ömrü ile yorumlar görmüştüm. Şunu belirtmek isterim ki: Ovada ve yaylada bu ağaçlar farklılık göstermektedir. Ovada, kısa zamanda verime yatıyor ama ömrü de ona göre 15 yıl civarında oluyor. Yaylada biraz daha geç verime yatıp (tabii erkencilik vasfını da kaybedip) ömrü 20 yıl civarında olabiliyor.
Japon eriklerinde zamanında ve doğru budama ve gübreleme hayati önem taşıyor. 9 numara, bence bu eriklerde tadının çok güzel, çekirdeğinin küçük ve veriminin daha fazla olması, ayrıca da (nispeten) daha geçci olduğu için don ve dolu riski daha az olması nedenlerinden güzel seçim.
Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, bahsettiğiniz bölge itibariyle Akdeniz bölgesinin daha erken hasadı fiyat konusunda sıkıntı yaratabilir. Ayrıca bölgenize uygun mudur, araştırmak gerek.
Umarım yararlı olur.

escobar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 18:55   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2011
eriklerim

arkadaşım benim yerim çok kuvvetli kumsal ova toprağı.yani papates toprağı diyelim.ağaçlarım 3 yaşında ama üzerlerinde 8-10 tane var.

Düzenleyen serdar okumuş : 06-08-2011 saat 19:30 Neden: resim yüklemek
serdar okumuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 19:02   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2011
selam

arkadaşlar buraya yeni üye oldum.ben de 130 tane black diamond ve dölleyici olarak 28 tane firier diktim.ancak çoğunu üzerinde meyve gördüğüm ağaçlardan kalem alarak göz aşısı yaptım.ilk diktiğim anaçlar 20 tane ve 3 yaşında.aşı yaptıklarım 2 yaşında ama diğerlerine yetiştiler.ilk diktiklerim anaçlarda meyve var.bazısında 2 tane bazısında 10 tane.meyveyi gördüm.ancak benim problemim 4 defa ilaçlamama rağmen(yaprak biti) yine de var.birde kırmızı örümcek geliyor.budamasını nasıl yapmalıyım.şeftali budar gibimi veya başka tarzdamı.yer ço kuvvetli toprak ve fidanlar kamçı gibi yukarıya gidiyor.bana dallarına su şişesi bağlayıp açmamı söylediler ve ağacı seneye strese sok yoksa verim alamazsın diyorlar.siz erik üreticilerinin bilgilerine ihtiyacım var.beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.saygılar...

Düzenleyen serdar okumuş : 06-08-2011 saat 19:02 Neden: fotoğraf eklemek istedim
serdar okumuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 18:02   #165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2011
selam arkadaslar ben istanbulda yasiyorum bundan birkac gün önce fidan satan bir yerde bir erik cesidi gördüm ANGELİNA 15 yillik agac yani saksida bodur agac ama agac bayaga kalinlasmis fiyatini sordum 750 tl dedi alici gibil durmadim saticida ****** satmak istiyor benim icin pahalli dedim adam bahceye dikimi dahil 400 tl.ye indi agaca bakiyorum agac büyümüs paraya bakiyorum cok gibil geliyor fikirlerinizen faydalanmak istiyorum ne dersiniz simdiden tesekkürler saygilar

tarabyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 03:17   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2011
Merhaba

Japon eriği bahcelerinin de üzüm bağlarında oldugu gibi tele alınıp daha sık dikilmesi konusunda bir şey bilen varmı acaba.3*4 metre gibi veya 3*5 gibi .ne avantaj getirir acaba

mhy5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 03:19   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2011
Black dıamond çeşitinin en iyi tozlayıcısı aynalı erik deniyor dogrumudur sizce

mhy5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2011, 09:46   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
selam kardeşlerim sayın çaça verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim ben forumda yeniyim benim 1000 m2 kadar toprağım var ıspartada rakım 1050 kış ayları -5 ila -10 arasında değişir bende bir erik bahçesi düşünüyorum kardeş beni zarara sokmıcak birazda hobi olsun diye düşünüyorum ama ileride ****** belkide ticaret amaçlı kullanacam kardeş bana hangi erik ağacını önerirsin dölleme olarak ne dikmeliyim ANGELİNA mı yoksa black dıamont mı daha verimlidir lütfen yardımcı olurmusun şimdiden teşekkürederim kardeşim

garip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 10:30   #169
Ağaç Dostu

Sn. Garip,
Angelina dikmeni öneririm ancak soğuklama ihtiyacı düşük olduğundan senin orada erken çiçek açıp, sonrasında ilkbahar geç donlarına yakalanma riski var. bulunduğun bölgedegeçdonları incelemelisin tehlike oluşturmuyorsa uygun olabilir. sağlıcakla kal.

Eski 20-10-2011, 21:22   #170
Yeni Üye

dogan222's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2011
selam.6 yasında angelina ,4.5,dekar alana dikili bahcem var.erik ve ayva konularında bilgi paylasımı ve bilgilenme için burdayım,tabi araziden fırsat buldukça.hepinize selam

dogan222 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 21:23   #171
Yeni Üye

dogan222's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2011
20.10.2011

dogan222 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 11:06   #172
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar,
Burhaniye yazlıkta, komşumun ''Japon eriği'' dediği ağacından 3-5 sürgün çeliği tutturmuş idim. 3 senedir gitmiyorum, akibetleri ne oldu bilmiyorum. 145 nolu mesajdaki meyvelere benziyor. Çok iri. Fakat ekim ayı başında hasat ediliyordu.

Tek bir ağaç idi(Tozlamayı sanırım arılar yapıyordu) ama meyvesi çok bol idi.

Farklı bir cinsi olabilirmi?

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 21:00   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet uysal Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba sitenize yeni üye oldum bilgilerimi sizinle paylaşmak isterim ben bandırmada altı yıl önce 70 adet ancelina eriği diktim şu anda ağaçlarım çok büyüdü geçen yıl 2010 bir tondan fazla erik aldım meyve fidanlarını bilmediğim bir yerden aldım fidanları satan tozlayıcı olarak flair yerine normal bardacık eriği vermiş iki yılım boşona gitti üçüncü yıl tozlayıcı olarak verilen eriklere flair aşıladım ayrıca 4 yıl önce 250 adet nomperial ve teksas badem fidanı diktim bu konuda kendimi iyi yetiştirdiğimi sanıyorum bu konularda arkadaşlarıma yardımcı olmak isterim
Mehmet Bey Düzce (Karadeniz Bölgesi)
825 m rakımda japon eriği hangi şartlarda yetişebilir bilgilerinizden yararlanmak isterim teşekkürler

dunaltd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2011, 16:30   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Merhaba,

ben de Canakkale'de Japon erigi yetistiriyorum, yeni bahce yapmak isteyenler ilk önce iklim kosullarini arastirsinlar (cok önemli) sonra da Fidan alacaklari yeri cok iyi secsinler, benim epey cok agacim var ama Fidanci yanlis fidan verdi, tuhaf tuhaf erikler cikiyor arada yaklasik %20 si yanlis cins cikti. Fidanci dahil kimse hangi cins oldugunu bilmiyor..
Sertifika falan hikaye, onu da bilmis olun. Sertifika sadece destekleme almak icin ise yariyor, ama cinsin dogrulugu konusunda size güvence vermez.

Erikagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 12:06   #175
Ağaç Dostu

Size aynen katılıyorum.

Eski 01-12-2011, 13:03   #176
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Arkadaşlar ben evin önündeki bahçeme iki adet black diamond ve bir adet friar ektim,
ancak biraz gölgede kalıyorlar ,

günde 3-4 saat güneş ancak görüyorlar acaba fidanlar yetişir mi?

maydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 10:35   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erikagaci Mesajı Göster
Merhaba,

ben de Canakkale'de Japon erigi yetistiriyorum, yeni bahce yapmak isteyenler ilk önce iklim kosullarini arastirsinlar (cok önemli) sonra da Fidan alacaklari yeri cok iyi secsinler, benim epey cok agacim var ama Fidanci yanlis fidan verdi, tuhaf tuhaf erikler cikiyor arada yaklasik %20 si yanlis cins cikti. Fidanci dahil kimse hangi cins oldugunu bilmiyor..
Sertifika falan hikaye, onu da bilmis olun. Sertifika sadece destekleme almak icin ise yariyor, ama cinsin dogrulugu konusunda size güvence vermez.
Öncelikle hatalı çıkan fidan için üzüldüm.Hatalı çıkan ağaçların fotograflarını-hasat tarihlerini ve yapraklarını gönderebilirseniz size cinsleri konusunda yardımcı olabilirim

Japon grubu eriklerinin çoğunda fidancılar sertifikal alamaz arkadaşlar.Zira bakanlığın tescilinde yoktur.

Bahçe yapacak olduğunuz yerin iklim koşulları bahçecilikte çok önemlidir.Örneğin obilnaja veya red beauty japon erik eriklerini tutupta 1000 rakımlı yere dikerseniz dalından meyve zor kopartırısınız.Erkenci bölgeler için en uygun olan olan erik çeşitleri

red beauty (Hasat Mayıs 2. hafta-Ağaç Başı verim 50-75 kg)
obilnaja(Hasat Mayıs Sonu-Ağaç Başı verim 50-75 kg)
black slendor(Hasat Haziran 1. hafta-2.Hafta Arası-Ağaç Başı verim 50-75 kg)

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 10:39   #178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beytullahvapur Mesajı Göster
Merhabalar ben mersin erdemli'de yaşıyorum fazla değil 150 fide kadar japon eriği dikmek istiyorum .sahil kasabasında yaşıyorum nem oranı yüksek bi yer.sizce ne dikmeliyim.uzman arkadaşlardan mesaj bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim
Erdemlide denenmiş red beauty erik bahçesi mevcuttur.Tavsiye ederim.Fidan alımı konusunda yardımcı olabiliriz.

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 10:28   #179
Ağaç Dostu

Merhaba,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce Mesajı Göster
Erdemlide denenmiş red beauty erik bahçesi mevcuttur.Tavsiye ederim.Fidan alımı konusunda yardımcı olabiliriz.
Sn. Kemalcüce, Red Beauty erik fidanı ve yanınıda 5-6 ad. fidan istesem banada yardımcı olabilirmisiniz. özel mesajdan adetlerini bildirebilirim.

Eski 16-01-2012, 08:55   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xxmetexx Mesajı Göster
*** arkadaşlar black amber ağaçı 3.yaşta ne kadar verim olur bilgi verirseniz iyi olur
Sayin xxmetexx,

bende de 2007 subat dikimi Black Amber var, daha cogu meyveye yatmadi( biz bilerek sert budadik ki erken meyve yapmasin), bazilarin 5-6 kg yapti ama cogunda tek tük meyve vardi 2011 yazinda..

Erikagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024