agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2012, 21:03   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
sayın uzman abilerim benim japon eriğim ocakta çiçek açtı

Düzenleyen karayemiş : 19-03-2012 saat 16:06
karayemiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 21:09   #182
Yeni Üye

çiçekler ağacın tümünde değil ama açmayan kısımlarda gözlerde uyanma belirtisi var ne dersiniz bu sene meyve alabilirmiyim yani çiçek açma döneminde yeniden çiçeklenirmi şu andaki mevcut çiçekleri koparsam bir faydası olurmu ne yapmalıyım bilgi verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

Eski 31-01-2012, 13:09   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Bence gayet normal. Özellikle sahile yakınsa. Benim japon eriklerimde şimdi tomurcuklandı. Önceki yıllara göre biraz erken oldu. şimdi don riskini atlatmayı bekliyeceğiz.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2012, 16:37   #184
Yeni Üye

sayın çaça gayet normal benim eriklerimde tomurcuklandı demişsiniz ama şöyle bir durum var benim erik trabzonda çiçeklenelide yaklaşık 40 gün oldu yukarıda yazdığım gibi bir kısmındada tomurcuklanma var sanırım hatay trabzona göre daha sıcak bir ilimiz bunu öğrenmek için istatiklere bir bakacağım farzedelimki erikteki çiçeklenme erken olmuş bu durumda ne önerirsiniz **** sizin erikleriniz kasım sonunda çiçeklenmiş olsalar sonuç ne olurdu dersiniz

Eski 11-03-2012, 14:13   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2012
Arkadaslar Merhaba,

Grubunuza yeni katildim Manisa dolaylarinda 10 donumluk japon erigi bahcem var. 2010 aralik ayinda dikimleri gerceklestirildi. Bu sene isallah 2. kez acacaklar. Bunun yani sira Orta Dogu teknik Universitesinde yuksek lisans programina devam ediyorum ve bitirme Projemi Erik bahcesi fizibilitesi uzerine yapiyorum. Black Diamond meyve agacinin veya herhangi bir diger japon eriginin ilk 5 sene de agac basi kac kilogram meyve verdigi bilgisi ve son 5 senelik japon erigi satislari kg basina assagi yukari kac liraya gidiyor bilgileri gerekiyor. Bu bilgilere erismeme yardimci olursaniz cok sevinirim. Saygilarimla.

onurkusak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 15:38   #186
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karayemiş Mesajı Göster
sayın çaça gayet normal benim eriklerimde tomurcuklandı demişsiniz ama şöyle bir durum var benim erik trabzonda çiçeklenelide yaklaşık 40 gün oldu yukarıda yazdığım gibi bir kısmındada tomurcuklanma var sanırım hatay trabzona göre daha sıcak bir ilimiz bunu öğrenmek için istatiklere bir bakacağım farzedelimki erikteki çiçeklenme erken olmuş bu durumda ne önerirsiniz **** sizin erikleriniz kasım sonunda çiçeklenmiş olsalar sonuç ne olurdu dersiniz
Merhaba Sn. Karayemiş,
Eriklerinizin durumuşimdi nasıl merak ettim. bu son soğuklardan umarım etkilenmemiştir.mesajınızı biraz geç farkettim. sonbaharda veya kışın erken yapılan budama çiçek açmayı biraz erkene alıyor. budamayı geciktirmek biraz fayda sağlıyabilir. Ayrıca ağaçlar yazayından itibaren dengeli bir gübrelemeye tabi tutulursa çiçek ve tomurcukları soğuklara daha dayanıklı olacaklardır. gübrelemeyi toprak analiz sonucuna göre ( potasyum,çinko, bor,ca vs. )yaparsan faydasını göreceğine inanıyorum.

Eski 14-03-2012, 09:02   #187
Yeni Üye

Benim yukarıdaki soruma herhangi bir cevap dönecek arkadaş yok mu acaba?

Eski 19-03-2012, 16:03   #188
Yeni Üye

sayın çaça o çiçek açan 2 dal yeşerdi belki beş on çiçek var üzerlerinde diğer dallar yeni çiçeklenmeye hazırlanıyor şu son haftaki donda onların durumu ne oldu bilemiyorum sonuç olarak çiçekler döküldü meyva tutumu olmadı erken açan çiçeklerde

Eski 19-03-2012, 18:13   #189
Yeni Üye

Eriklerin fiyatlari ile son 5 senenin verilerine ulasabilecegim bir yer var mi acaba?

Eski 21-03-2012, 13:57   #190
Ağaç Dostu

Büyükşehir belediyelerinin hal fiyatlarından bulabilirsin diye düşünüyorum.

Eski 28-03-2012, 13:40   #191
Ağaçsever

çakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2009
Sayın Çaça,eriklerimiz çiçek açtı .ağaçlardaki beyaz örtü yavaş yavaş yeşile dönmeye başladı bu aşamada meyve dökümünü önlemek ve diğer zararlılara karşı önerebileceğiniz ilaç ve besinler nelerdir?Siz bu konuda uzman olduğunuz için önerileriniz benim için değerli.Selamlar.

çakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 13:09   #192
Ağaç Dostu

Sn. Çakıcı, benim eriklerde yeşile dönmeye başladı. Bu zamanda küçük meyvelerin ve meyve saplarının kuvvetlenmesi için çinko, bor içerikli yaprak gübreleri kullanılabilir. ayrıca topraktan humik ve fulvik asitli- azotlu sıvı gübrelerden kullanabilirsiniz. topraktan yapacağınız gübrelemeyi holder vs. ile yağmur öncesi veya hemen yağmur sonrası uygulayabilirsiniz. Erikler nohut iriliğine yaklaştığı zaman testereli arı zararı olabilir , bunu sizin takip etmebiz gerekli.meyve üzerinde toplu iğne başı büyüklüğünde siyah delikler olur. Ayrıca thrips ve yaprak bitlri içinde bu dönem takip yaparak gerekirse ilaçlama yapmalısınız. Bu yıl ben thrips ve yaprak bitleri için sarı ve mavi renkli tuzaklardan astım. Terstereli arı benim bahçede haziran ayında büyük zarar yaptığı için beyaz tuzakları sonra asacağım. size çok çok selamlar, şimdiden kolay gelsin.

Eski 29-03-2012, 15:26   #193
Ağaçsever

çakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2009
Çok teşekkür ederim.Bol ve bereketli ürünler dilerim.

çakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 15:59   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2012
merhaba arkadaşlar.mersin erdemli ilcesinde japon erigi yetiştiricisiyim.gectigimiz sene yasadıgım en büyük sorunlardan biri capnidonis agac dip kurdu oldu.hemen hemen tüm agaclarımda zarar verdi.bu beladan nasıl kurtulabilirim.bu senede aynı sorunla karsılasırmıyım?

nostalji33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 18:03   #195
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Şeftalilerde de oluyor dip kurdu. Gözle görünür yerden girdiyse ilerlemeden çıkartıyoruz; kökten girdiyse ağaç ilkbaharda uyanırken "Bende kurt var" diyor. Bunun dışında ilaçlı mücadele gerektirecek bir durumla karşılaşmadım.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 20:31   #196
Yeni Üye

teşekkür ederim samsunlu55 bilgilendirmeniz için.

Eski 01-04-2012, 20:35   #197
Yeni Üye

sn caca sarı mavi ve bayaz rengte tuzaklardan bahsetmissin.bu tuzaklar nerden temin edilebilir bunların baska bir ismi varmı. uygulama etkilimidir.?maliyeti hakkındada bilgilendirme verirseniz teşekkür ederim...

Eski 02-04-2012, 12:55   #198
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nostalji33 Mesajı Göster
sn caca sarı mavi ve bayaz rengte tuzaklardan bahsetmissin.bu tuzaklar nerden temin edilebilir bunların baska bir ismi varmı. uygulama etkilimidir.?maliyeti hakkındada bilgilendirme verirseniz teşekkür ederim...
Sn. Nostalji33, bu renkli tuzakları bende ilk defa deniyorum. kaparorganik.com.tr adresinden temin ettim. orayı ararsanız Tuncer bey size yardımcı olacaktır. sanırım reklama girmedi!

Eski 12-04-2012, 15:10   #199
Ağaçsever

marnalı61's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
merhaba arkadaşlar
bu sene (1 ay önce ) trabzonda köye 1 adet yarıbodur obilnaja erik diktim. rakım 150-200 civarında. obilnaja hakkında bilgi verebilirmisiniz. internetten araştırdım. bazı sitelerde kısmen kendine verimli diyor. bazı sitelerde de tozlayıcı gerekir diyor. kısmen verimli ne demek.

marnalı61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 09:56   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2012
herkese selamlar. benim 20 dönüm daimond erik bahcemi 28 şubat 2011 de diktim. şuanda bahçemde mercimek büyüklüğünde eriklerimiz tuttu.ağaçlarımızın gelişmesine göre tuttuğu meyve oldukca fazla olduğu için seyretme yapacağımız için elle seyretme dışında yapılabilecek seyretme şekli varmıdır.bilgisi olanın bilgisini rica ederim.

Alihaydar ÖLMEZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 13:23   #201
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marnalı61 Mesajı Göster
kısmen verimli ne demek.
Kısmen verimli demek, tozlayıcı çeşit olmadan da meyve tutar fakat tozlayıcı çeşit olursa daha çok meyve tutar demek.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 16:33   #202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Merhaba Arkadaşlar

çanakkalenin biga ilçesinde denize 100 metre mesafeye rakım 0 angelik ve obrilnaj cinsi erik ektim geçen sene bu sene tutup tutmadığı anlaşılacak ancak önemli olan konu burada yazılanlara göre yanlış cins ekimi yapmışım kendimi kötü hissettim şimdi SİZCE bunun bir sakıncası olurmu?

Düzenleyen ttuzunalp : 17-04-2012 saat 14:12
ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 08:15   #203
Yeni Üye

Selamlar,
Yari bodur japon erigi agaclari ile bir kac seneden fazladir ugrasan abilerim, bana ticari anlamda satabilecek kadar meyveyi ilk hangi sene aldiklarini ve agac kac yasindayken olgunluga ulastigini soyleyebilirler mi acaba? Olgunluk evresinde tek bir seneye bakmadan senelere bakildiginda bir agactan ortalama kac kg meyve alinabiliyor?

Eski 25-04-2012, 21:09   #204
Yeni Üye

merhaba tuzunalp.. bende senin düştügün duruma düşmüştüm...ben black daimont sipariş ettim tamamen black amber göndermişler.2 sene oldu bahce kuralı.dipten cıkan harapları kesmedim.ve onlara istedigim cinsi aşıladım senin içinde aynı seyi önerebilirim.benim yerde denize sıfır..mersin erdemlide.buralarda obilnaja var ama döllenme sorunu yaşıyor...anjelikte yayla kesimlerde daha iyi olur diye biliyorum...senin için önerebilecegim üç ceşit var.%40 diamont %40 amber %20 firar önerebilirim....böylece tozlanma sorunu diye bişeyde kalmaz..
bence sizin en iyi cins diamont diye düşünüyorum.. hem meyve kalitesi hem tadı hem meyve tutumu....yinede siz bilirsiniz ...yanıla yanıla dogruyu buluyoruz...kolay gele

Eski 15-05-2012, 21:50   #205
Yeni Üye

Arkadaslar Selamlar,

Orta Dogu Teknik Universitesi Muhendislik Yonetimi Bolumunde Yuksek Lisan yapiyorum. Yuksek Lisans tezim Japon Erigi Bahcesi Fizibilite Calismalari uzerine. Cok ufak bir anketim var. 2 yasindan buyuk japon erigi bahcesi olan yardimci olmak isteyen arkadaslarin e-mail adreslerine bu anketi yollayabilirim. Doldurmaniz 2 dakikadan fazla suresini almayacak.

Saygilarimla,

Onur Kusakoglu

Eski 18-05-2012, 22:21   #206
Yeni Üye

merhaba onur.japon erikleri türlere göre degikmekle beraber 2. seneden itibaren meyve vermeye baslar.mesala black diamontu ele alırsak agac bası 5 ila 10 kilo arası.3. sene de 15 ile 20 kilo arası.4 .sene 40 ile 50 arası.4. seneden sonrası agacın bakımına göre değişmekle bereaber 9 sandık meyve toplanılabilen agaclar olabiliyor.herbir sandık 20 klio civarı...bu en son verdigim rakam bir baz degildir.......agac bası ortalama verimi 50 kilo üzerinden görülüyor.agac başı verim budamana ,güprelemene ,ilk bahar gec donlarına,rüzgara,zararlılara(testere arısı... vs.),agacın saglıklı ve canlı olmasına..ve göz ardı edilmeyecek en büyük husus ise tozlamacı sayısına,tozlamacı agaclarrın yerleşimine,tozlamacı olarak secilen cinsin tozlama gücüne, tozlanma sırandaki hava şartlarına(yagış, soguk,... vs) ve yakınlardaki arı potansiyeline baglıdır.

Eski 24-06-2012, 11:46   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2006
bu sene japon eriklerinde bi durum var
bu hastalık mı yoksa zararlı veya fizyolojikmi sizin görüşlerinizi merak ediyorum
teşekkürler

Eklenen Resimler

aliserdara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 11:49   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2006
birde bu resim var

Eklenen Resimler

aliserdara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 13:17   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliserdara Mesajı Göster
bu sene japon eriklerinde bi durum var
bu hastalık mı yoksa zararlı veya fizyolojikmi sizin görüşlerinizi merak ediyorum
teşekkürler
Zirrat Mühendisi degilim ama benim de Erik Bahcem var, bunlar Kurtlanmis. Kurtlanan Erigin rengi degisir, Kurdun girdigi deligin etrafi kizarir, bazilari da o delikten mantari hastalik kapar.
Biraz gec kalmissiniz ama Ic Kurdu ilaci bir de Monilya(Mantari küflenme hastaligi) ya karsi ilac atmalisiniz.

Erikagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 14:18   #210
Ağaç Dostu

Benim kanaatim monilya hastalığı olduğu.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024