agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Japon Eriği (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/7698.htm)

çaça 22-02-2008 13:49

Japon Eriği

Merhabalar arkadaşlar. Ben japon eriği yetiştiriyorum. bu konuda ilgisi olan arkadaşlarla burada bilgilerimizi paylaşmak istiyorum. Sn. turkıss sizinde mesajınızı bekliyorum. Görüşmek üzere.

turkiss 12-03-2008 11:01

Merhabalar,

Ben bu sene Japon eriği yetiştiriciliğine başladım. 500 ağaçlık bir bahçe kurdum.

Marmara denizine bakan 250 metre rakımlı 11 dönümlük bir bahçe. İlk önce toprak analizi ile başlandı. Analiz sonucuna göre gerekli gübreleme yapıldı. Dekara 5 ton yanmış çiftlik gübresi ve 50 kg toz kükürt uygulandı. Akabinde su için sondaj yapıldı. 52 metre derinlikte, saatte 1 ton debisi olan içilebilir vasıfta su çıktı. Bahçe etrafını çitle çevrildi ve sıra arası 5 metre sıra üzeri 4 metre olacak şekilde fidanlar dikildi. Fidanlar 1 yaşlı olmalarına rağmen, bazılarının boyu 3 metreyi geçmişti. Yaklaşık 90 cm den tepeleri vuruldu. Hepsinin budamasını İlçe tarım Müdürlüğü elemanları yardımıyla yapıldı. Goble usulü terbiye verildi.
Fidanları araştırmalar ve fuar gezileri sonucunda Alara fidancılıktan satın aldım. Ana çeşit Black Diamond. Tozlayıcı olarak da Black Amber, Santa Rosa ve Obilnaja çeşitleri var.
Fidanlar bugünlerde sürgün vermeye başladılar. Damlama sulama tesisi de bugünlerde yapılacak.

Bu bahçenin tesisi sırasında bu siteden ve özellikle Mine Pakkaner hanımefendiden çok yardım aldım. Minnettarım.

çaça 14-03-2008 09:31

merhaba arkadaşlar.
Benim dikmiş olduğum Erik bahçesinin bu yıl 2. yılı , sıra arası 5 m. sıraüzeri 4 m. olarak 220 fidan diktim. fidanlar ilk geldiğinde dallı fidan halindeydi. dallar birbirineyakın ve dik olarak gelişmişti. tel çekip ip bağlayarak biraz yatay hale getirdim.Fakat fidanlar çok dik büyüme eğiliminde.bu yıl yine benzer yöntemleri kullanmayı (veya dal ayırma aparatı) düşünüyorum. Eriklermart ayı başında çiçek açmaya başlamışlardı. Şu an çiçeklenmenin sonlarındalar. Bazılarında yaprak sürgünleri oluştu. Arazi denizden 10 km. içerde, 350m. rakımda, deniz manzaralıdır.
çiçeklenme başlarken ağaçların arasına içi su dolu 6 ad. Mavi leğen koydum. birçok zararlı böcek içine düştü. Özellikle Bakla Zınnı denen ve çiçekleri yiyen zararlılar leğenlerin yüzeyini adeta kaplamıştı. görünce sevindim, çünkü bu kadar etkili olacağını tahmin etmiyordum. ben ilaç pek kullanmak istemiyorum. mesela monilya için ilaç atmadım. pişman olurmuyum bilmiyorum. Sizlerin de taçlandırmaya dikkat etmenizi öneririm. görüşmek dileğiyle...

tanyafoo 19-03-2008 14:11

Merhaba Çaça, Japon eriklerinin ılıman iklim sevdiğini duymuştum. Bende Japon eriği bahçesi tesis etmeyi planlıyorum. Edirne ,Keşan ilçesinde (Saros körfezi burnuna 15 km uzaklıkta). rakım yaklaşık 150 m. Bu bölgeye japon eriği uygunmudur? hangi çeşidi önerirsiniz?
Selamlar

çaça 20-03-2008 12:58

Merhaba Sn.Tanyafoo,
Bahsttiğin bölge Tahminlerime göre uygun. ilkbahar geç donlarının zamanını , eriklrin ne zaman çiçek açtığını, donlardan zarar görüp görmediğini, zarar görmenin hangi sıklıkla olduğunu obölgede en az 5-6 kış yaşamış birinden öğrenmelisin. yapacağın bahçe ticarimi olcak yoksa hobi amaçlı mı? olacak karar vermelisin. hobi amaçlı ise bu riskleri gözardı edebilirsin. Benim diktiğim çeşitler; Black Beauty, Black Amber, Firar ve S.Rosa çeşitleridir. Black Beauty erkencidir , oraya tavsiye etmem. diğerlerini dikebilirsin. Bu çeşitler birbirlerini de döllemektedir.görüşmek üzere, selamlar.

turkiss 26-03-2008 23:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tanyafoo (Mesaj 216280)
Merhaba Çaça, Japon eriklerinin ılıman iklim sevdiğini duymuştum. Bende Japon eriği bahçesi tesis etmeyi planlıyorum. Edirne ,Keşan ilçesinde (Saros körfezi burnuna 15 km uzaklıkta). rakım yaklaşık 150 m. Bu bölgeye japon eriği uygunmudur? hangi çeşidi önerirsiniz?
Selamlar

Merhaba,

Sn Tanyafoo, sanırım çok yakın bölgedeyiz. Benim bahçem Şarköy'de, arzu ettiğiniz zaman ziyaretime beklerim.

Saim GÖZNEK 27-03-2008 00:27

Arkadaşlar Merhaba Bu Siteyi Yakindan Takip Ediyorum Ve Bir Doğa Meraklisiyim
En Zevkli Hobim Meyve'dir. Değişik Meyveleri Tanimayi Tatmayi çok Severim
Sizin Bu Dialoglarinizi Okurken Gerçekten Huzur Duyuyorum.zevk Aliyorum. Iyki Varsiniz. Daha önceleri Liçyu şeklinde Telaffuz Edilen Bir Meyveyi Tatmiştim Bu Konuda Bilgisi Olan Varsa Ve Bizleri Aydinlatirsa çok Sevinirim. Teşekkürler.

turkiss 27-03-2008 12:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Saim GÖZNEK (Mesaj 219162)
Arkadaşlar Merhaba Bu Siteyi Yakindan Takip Ediyorum Ve Bir Doğa Meraklisiyim
En Zevkli Hobim Meyve'dir. Değişik Meyveleri Tanimayi Tatmayi çok Severim
Sizin Bu Dialoglarinizi Okurken Gerçekten Huzur Duyuyorum.zevk Aliyorum. Iyki Varsiniz. Daha önceleri Liçyu şeklinde Telaffuz Edilen Bir Meyveyi Tatmiştim Bu Konuda Bilgisi Olan Varsa Ve Bizleri Aydinlatirsa çok Sevinirim. Teşekkürler.

Hoşgeldiniz Saim bey,

İlgi gösterdiğiniz meyve ile ilgili olarak size Feioja (kaymak ağacı) bitkisinden bahsedilen sayfada adı geçen Yusuf Ustaoğlu'ndan bahsetmek isterim. Bu beyefendi yanılmıyorsam Trabzon'da bu işi yapıyor ve internet sitesinde de açıklayıcı bilgiler veriyor.

çaça 19-06-2008 13:53

Merhaba Arkadaşlar,

Geçen yıl diktiğim Japon Eriklerinde bu yıl meyve var. erkenci Black Beauty çeşidinde meyveler olgunlaşmaya 25 mayısta başladı. 15 haziran itibari ile hasat bitti. bana göre tadı , kokusu ve görüntüsü harikaydı. ikram ettiğim tüm arkadaşlar beğendi. Black Amber çeşidi ise daha yeni olgunlaşıyor. daha iri ve daha mor renkli. fakat tadı bana biraz az gibi geldi. biraz daha olgunlaşmasını bekleyeceğim. belki değişir.japonerigi.com 'da resimlei var. herkese selamlar.

eotunc 29-06-2008 09:59

japon eriği yeni

Arkadaşlar merhaba

Siteye yeni üye oldum. Bizler Muğla bölgeisinde japon eriği yetiştiriciliği işine girmek istiyoruz. internet üzerinden araştırma yaparken siteye rastladım. çok hoşuma gitti. hemen üye oldum. sizlerden bu konuda benim amatör bir erik yetiştirici olduğumu düşnerek yardım istiyorum. bu işe nerden başlamalıyım ve toprak büyüklüğünden tutun bölgesine kadar ilk olarak nelere dikkat etmeliyim. yardımlarınız için şimdidien teşekkürler

sayildiz65 24-07-2008 22:42

Arkadaşlar,Japon eriği konusunda bilginizden yararlanmak istiyorum;Yetiştirme alanları,toprak türü,sulama,pazarlama vs.maliyeti?

blackdiamond 24-10-2008 21:13

Merhabalar arkadaşlar,
benim erik yetiştiriciliği ile ilgili bir kaç sorum olacaktı. Şuan 13 dönümlük bir arazide japon eriği yetiştirmeyi düşünüyorum. Bahçem mersinde. Ana olarak black diamond, tozlayıcı olarakta black amber ve santa rose dikmeyi planlıyorum. Bahçedeki toprak killi ve sert,sıkı bir yapıya sahip. Ph ölçümünü henüz yaptrımadım. ama bu koşullarda bir öenriniz var mı. bu toprak bu tip japon eriği yetiştiriciliği için uygunmudur. Cevablarınızı bekliyorum. İyi günler..

çaça 04-11-2008 10:37

Merhaba,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blackdiamond (Mesaj 305121)
Merhabalar arkadaşlar,
benim erik yetiştiriciliği ile ilgili bir kaç sorum olacaktı. Şuan 13 dönümlük bir arazide japon eriği yetiştirmeyi düşünüyorum. Bahçem mersinde. Ana olarak black diamond, tozlayıcı olarakta black amber ve santa rose dikmeyi planlıyorum. Bahçedeki toprak killi ve sert,sıkı bir yapıya sahip. Ph ölçümünü henüz yaptrımadım. ama bu koşullarda bir öenriniz var mı. bu toprak bu tip japon eriği yetiştiriciliği için uygunmudur. Cevablarınızı bekliyorum. İyi günler..

Şimdiden hayırlı olsun derim, çok güzel bir meyve. Yalnız çok bakım istyor.Yanıbaşımda komşum kayısı dikti, Yazları sadece suluyor, ben ise içinden çıkamıyorum. hastalığı da çok. Erik ağaçlarının köklerinde zamk hastalığı görülebilir. Çünkü toprağın çok sert olduğundan bahsediyorsun. Dikmeden önce çukurları kepçe ile geniş ve derin açtırırsan ve bu çukurlara kum+mil+tınlı toprak karışımlarından doldurarrak gevşek bir yapıya getirebilirsen ileriye dönük çok önemli birşey yapmış olursun. Bu konuyu araştırmanı tavsiye ederim. kolaygelsin arkadaşım.

arteturka 07-02-2009 17:01

tebrik ederim , büyük bir eksiği gideriyorsunuz. İİstanbula geldiğimde sizinle temasa geçmek isterim. Şu anda bostonda bütünsel beslenme okuyorum. Selamlar
Ümit Gürel

çaça 09-02-2009 15:09

Merhaba arkadaşlar,
Bu hafta sonu erikleri budamak için bahçeye gittim. Amacım gözler uyanmadan budamayı yapmaktı. Ancak erik ağaçlarımın tomurcuklandığını ve çiçek açmak üzere olduğunu gördüm. sevindim. bana biraz erken çiçek açıyorlar gibime geldi. inşallah soğuklardan zarar görmezler. Ben yinede biraz budama yaptım. zannediyorum haftaya tam çiçek açarlar. Sn. arteturka **** buradan çok selamlar, aramıza hoşgeldin.

kemalcuce 09-02-2009 23:09

Arkadaşlar japon eriği temininde size yardımcı olabilirim

hakan_iznik 24-05-2009 16:13

akıl verin tecrübeli dostlarım..

Arkadaşlar İznik-Albeyli-gürmüzlü köyünde 3 dönüm arazi aldım..Öğretmenim oraya ne kersem az da olsa bir katkı olur bütçeme..Ve bu işide öğrenmek istiyorum japon eriğinden yöredede çok bahsediliyor su sorunumda yok..Yardımcı olursanız sevinirim arazi dümdüz bu arada..

Şimdiden çok teşekkürler umarım bu siteden çokca istifade edebilirim..

yalıçapkını 08-06-2009 10:11

Sayın hakan iznik;
İyi bakacağım dersen,iyi bir yatırım yapmış olursun...

nyilmaz78 16-06-2009 19:34

Merhaba ilk defa duydum bu bitkiyi yukarıdaki mesajları okuma fırsatım olmadı hangi ortama uyum sağlıyor...

aslan_k 17-06-2009 14:49

Sn Sn hakan_İznik, bölgenizde bahçesi olan bir arkadaşım var son zamanlarda orada bodur elma(Direk ve teller ile) yetiştiriciliği yapmaya başlamışlar sık dikilebildiğinden dolayı küçük arsalar için ideal diyorlar ve gayyet güzel para kazandırıyor bildiğim kadarıyla, İznik içinde tüccar sorununuz da olmayacaktır halde istediğiniz zaman satabiliyorsunuz. Bence araştırın derim , özellikle de yerinizin etrafındaki bahçelere bakın, bahçenin yönü rüzgara açıklığı vb gibi unsurları da dikkate alın.Su sorununuz da yoksa iyi bir yatırım yaparsınız bence..

mersin 17-06-2009 22:12

japon eriği çeşitlerinden blacdaymand mı yoksa anjelina çeşidinimi tavsiye edersiniz.ayrıca 1 dekar yetişmiş araziden kaç ton ürün alınıyor bilen arkadaşlar varsa ve bilgisini paylaşırsa sevinirim ***

tufan7878 18-06-2009 20:45

Merhaba

Arkadaşlar...geçen sene alara tarımdan aldığım 4 tane japon eriği fidanını korkuteliye diktim...bu sene hepsi muazzam çiçek açtı..biri aşı noktasının hemen uzerinden kırıldı ama surugun verdi...geri kalandan ikisi meyve tutmadı.ama uçuncusunde muazzam meyva var...inşallah bu sene ilk de3fa japon eriği yiyeceğiz...

yolac 18-06-2009 21:53

Sayın Tufan 7878,
Siz de yeni bir alarazede oldunuz bizler gibi.
Ben de alara dan japon eriği,kiraz,bodur elma,hurma,bursa karası incirler aldım.Almaz olaydım keşke.Bu sene mart-nisanda japon eriklerim çiçek doluydu.Şimdi 3-5 tane erik ya var, ya yok takriben 30-40 ağaçta, kuruyanlar da cabası.Bilemiyorum belki de hava şartlarından bu sene japon erikleri böyledir.
Havalar la ilgili konuda kimseyi suçlamam ancak alaracılar malı( önce peşin para alıp malı(fidanı) verdikten sonra; bana ne!)verince kapılarını müşterilerinin suratına çarpıyorlar.
Lütfen alara dan mal alan başkalarıyla da görüşünüz.Belki siz olumlu düşünene rastlarsınız.

yalıçapkını 18-06-2009 23:10

Şahsen ben alaradan memnunum,bu yıl aldığım meyvelerin hepsi tuttu ve güzel gelişme gösterdi.Bu yıl erikler marmara bölgesinde hava şartlarından dolayı özellikle japon erikleri hiç yapmadı.Tamamen mevsimsel bir durum.Soğuğa hassas olduklarını gösteriyor bu durum.

Tarsus 18-06-2009 23:26

bende yeni başlayacagım japon erigi ekimine bu konuyla ilgili hiç bir bilgim yok internetten alaraya ulaştım oradan fide almayı düşünüyordum tarsusta denize 5 km yükseklik deniz seviyesinde 3 dönümlük bir arazıye ekmek için alarayı aradım fide fiyatı 12 tl söyledıler henüz fide almadım başka önerebılecegınız fide satan yerler varmi? bu konuda bna yardımcı olabilirmisiniz yardımcı olursanız cok sevınırım

yalıçapkını 19-06-2009 10:44

Doğa Peyzaj-YALOVA' nın fiyatları makul,fidanlarıda gayet iyi,net'ten satışıda var.Sitesini incelemenizi tavsiye derim.

mehmetgul06 30-06-2009 21:03

arkadaşlar ben de geçen yıl ekdim japon eriklerimi. daha doğrusu benim elma bahçem var. habi amaçlı 2 tane japon eriği diktim. niğdede ikamet ediyorum. rakım 1229. bana olmaz dediler ben de deneyim dedim. bu sene bi ağacımda 5 tane erik ar. yalnız hala olgunlaşmadı. çok da sağlıklı görünüyorlar.havalar da buralarda öyle çok sıcak da değil hani

çaça 02-07-2009 10:15

Japon erikleri meyve tutmadı.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yalıçapkını (Mesaj 448151)
Şahsen ben alaradan memnunum,bu yıl aldığım meyvelerin hepsi tuttu ve güzel gelişme gösterdi.Bu yıl erikler marmara bölgesinde hava şartlarından dolayı özellikle japon erikleri hiç yapmadı.Tamamen mevsimsel bir durum.Soğuğa hassas olduklarını gösteriyor bu durum.

Merhaba arkadaşlar,
bildiğiniz gibi benimde japon eriklerim var, 3..yaşında. bu sene ben de meyve tutma sorunu yaşadım. black beauty çeşidi geçen yılın yarısı kadar bile meyve vermedi. oysa bu yıl 2kat meyve bekliyordum. blackamber ve firar çeşitlerinde güzel meyve var. Ayrıca mayıs ayında fırtına ve doluya da denk geldi. bayağı meyve döküldü. Yani arkadaşlar anlayacağınız bu yıl iklim şartlarından dolayı ( fırtına, dolu, sürekli yağmur)japon eriklerinde umduğumuzu bulamadık. Ama genede dün black amber çeşidi olgunlaşmıştı, 50 kğ kadar topladım, çok harika bir meyve.inşallah seneye daha güzel olur.

denizakvaryumu 02-07-2009 11:01

Ankara şartlarında japon eriğini deneyen var mı?

Soğuklara dayanıklı japon eriği yok mudur?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce (Mesaj 358073)
Arkadaşlar japon eriği temininde size yardımcı olabilirim

Sn.Kemal Cüce,

sizden foruma daha aktif katılmanızı bekliyoruz.

İşlerinizin yoğun olduğunu biliyorum , bugünlerde web sitesi sayınız 5 e kadar çıktı sanırım, yeni web siteleri eski web sitesine göre çok kullanışlı oldu.Tebrikler, çeşit sayınız da arttı ancak fidanlar hakkında bilgiler beni çok tatmin etmiyor, bu konuda forumda bize yardımcı olabilirsiniz.

Profosyonel bir üretici olarak merak edilen hususları cevaplarsanız ya da en azından yeni web siteleri kadar bu foruma vakit ayırabilirseniz memnun oluruz.

Sağlıcakla

k0900 23-07-2009 21:53

Bahçemizde 20 kadar Japon eriği var.

Bu yıl fazla meyve yok, 2008 yılında çok fazlaydı.

Soğuklardan etkilenmediğini söyliyebilirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024