agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2010, 15:07   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Küllemeli yaprağın kükürtten sonra kuruması normal. Toparlanması zaman alabilir. Külleme tekrarlayabilir. Gözünüz üstünde olsun.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 09:46   #332
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
En uçtaki çiçekler hariç çiçeklerin tamamını yolun. Zaten bitkide kendini ayakta tutacak yapraklar ancak mevcut, bir de meyve yapmaya zorlamayın. haftaya nasıl olsa yeni sürgünlerle yenileri çıkar.
Bir de sık dikmişsiniz gibi görünüyor. O görünen leğen mi kova mı?
Yaprakların altına büyüteçle bakınız kırmızı örümcek de olabilir. Üstlerinde pek kül görüntüsü görünmüyor. Eğer öyle ise akarisit uygulamanız gerekebilir.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 10:49   #333
Ağaç Dostu

Kükürt kırmızı örümcek için de etkili diye biliyorum.

Eski 20-06-2010, 10:54   #334
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
bunlarda benim bahçemdeki salatalıklarım.

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 04:46   #335
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Satın athena-asena sanırım salatalıkları geç diktiniz.Boyları daha kısa gibi.Benim saksılardakiler epey uzadı.Eğer bahçem olursa ben de sizin gibi ekmeyi düşünüyorum salatalığı.Yani uzunca bir sıra halinde.Ayrıca bu salatalıkların üstündeki çiçekler hep meyveli mi?Eğer öyleyse ne güzel.Hayırlı hasatlar...

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 09:02   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
sayın umutyolcusu; teşekkürler . biraz geç diktim ama çabuk büyürler. üzerindeki çiçekler hep meyve dirler.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 12:03   #337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Evet Leğene dikmiştim.Bu yıl ilk defa diktim o kadarda uğraştım yanlış nerede bir türlü anlamadım.Yapraklara baktım ama birşey görünmüyor.Kırmızı örümcek gözle görülmeyecek kadar küçükmüdür yeni yapraklar çıkıyor tepelerden ama sanki bi terslik var yeni salatalıklarda çıkmaya başladı ama neşesiz geliyor bana.yanında acur var onlar süper neşeli(acur tepeden asmak ile olmuyor sanırım ama dikmiştim denemek için bakalım ne olacak)birde biberlerim var bazılarının üstteki yaprakları buruşup kuruyor gibi oluyor ve acayip çiçek var ama kuruyup dökülüyorlar.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

eleysen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 09:06   #338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Kırmızı örümcek için sulu kükürt etkilimidir?Yoksa başka ilaçmı yapmam lazım arkadaşlar?Teşekkür ederim

eleysen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 10:07   #339
Ağaç Dostu

İlk mesaj tarif 3 ve 5. mesaj:

Ev yapımı ilaçlar

Eski 23-06-2010, 19:14   #340
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Bu hıyar türünden çok memnunum. Günde ~1-2 kilo hıyar elde ediyorum. Seneye de bunlardan ekeceğim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sakagun : 24-06-2010 saat 07:03 Neden: Birkaç tohum ekmişim. Hangisi olduğundan emin olamadığımdan cinsini sildim.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 14:46   #341
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Sevgili sakagun;

Öncelikle salatalıklar harika. Hastalıklara dayanıklı bir çeşit ise bu tohumların cinsini ve nereden temin edebileceğimizi bizlere aktarırsanız çok sevinirim. İyi günler...

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 16:26   #342
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Birden fazla çeşit tohum ekmiştim. Biri BİRTAŞ Çengelköy, diğeri ASGEN Gloria F1. İkisinin de paket üzerindeki fotoğrafı benim hıyarlara benziyor. Bir arkadaşımız hıyarların düzgünlüğünden dolayı F1 olabileceğini söyledi. Bu sene birkaç tanesini tohuma bırakacağım. Eğer F1 değilse seneye aynı kalitede ürünler verir. Hastalıklara dayanıklı mı bilmiyorum. Herhangi bir hastalık belirtisi görmedim, ancak ağaçlarım ilaçlanırken onlar da ilaçlandı.

Eski 25-06-2010, 07:19   #343
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Sevgili sakagun;

Öncelikle salatalıklar harika. Hastalıklara dayanıklı bir çeşit ise bu tohumların cinsini ve nereden temin edebileceğimizi bizlere aktarırsanız çok sevinirim. İyi günler...
Tohum satan bir sitede bir tablo hatırlıyorum. Domatesler ve salatalıklar içindi. Hangi türün hangi hastalığa dayanıklı olduğunu yazıyordu. Tümüne dayanan bir çeşit yok. Olması da düşünülemez. Ancak bölgenizde olası en muhtemel hastalıklara dayanıklı olanlar tercih edilebilir. Mildiyöye dayanıklı çeşitler de vardı. Bulmaya çalışacağım ama pek ümitli değilim.

Eski 25-06-2010, 11:18   #344
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bugün topladığım hıyarlar. Bir kısmını tohumluk ayırdım. Topladıklarım 2,5 kilo geldi.

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2010, 14:19   #345
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Bir kısmını tohumluk ayırdım.
Tohumluk olması için sap kısmı sararana, kurumaya başlayana kadar koparmayınız. Salatalığınız muhtemelen kavun gibi sapsarı olacaktır.

Eski 25-06-2010, 14:34   #346
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Bu sıralar çok sık karşılaştığım bir sorun var yağmurdan sonra salatalarımın yprakları kuruyor.Ben de kükürt attım. Çok işe yaradı.Bir de bu soruna acurlarımda karşılaşmadım henüz.Yaprak yapıısıyla ilgili sanırım çünkü diğer cinslerin yaprakları daha tüylü.Ve yağmurda sıçrayan toprakları tutuyor.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 17:07   #347
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Tohumluk ayırdıklarımı koparmadım. Sapı sararana kadar bekleyeceğim.

Eski 26-06-2010, 00:11   #348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Tohumluk ayırdıklarımı koparmadım. Sapı sararana kadar bekleyeceğim.
Dogru salataligin sapi sarincaya kadar koparmayin, ayrica tohumluk salataligi kopardiktan bir hafta kadar icerde tuttuktan sonra tohum cekirdeklerini alirsaniz cok daha saglikli tohumlara sahip olrsunuz.

hatayuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 01:29   #349
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bugünlerde havalar yağışlı.
salatalıklarınız her an mantari hastalıklara yakalanabilir. İlerde sulama yaparken de gövdeye su değdirmemeye çalışınız.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 09:59   #350
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Bitki doktoru kızımızdan aldıgım maile gore,salatalıgın faydaları.

To: reiki <journey_reiki@yahoogroups.com>

Bunları okuduktan sonra hıyara çok daha farklı gözle bakacaksınız!!! Tabi denemek de lazım, denemesi bedava sayılır...

Olağanüstü Hıyar

Bir süre önce bu bilgiler "The New York Times" gazetesinde yayımlandı.

1. Hıyar, günlük ihtiyacınız olan birçok vitamini içerir. Tek bir hıyarda Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Folik Asit, Vitamin C, Kalsiyum, Demir, Mağnezyum, Fosfor, Potasyum ve Çinko ihtiva eder.

2. Öğleden sonra yurgunluk mu hissettiniz? Kahveyi, çayı, soğuk içecekleri bir taraf bırakın ve bir hıyar yiyin. Hıyar iyi bir B vitaminler ve Karbohidratlar kaynağıdır ve yediğinizde saatler sürecek yorgunluğunuzu kısa bir sürede ortadan kaldırır.

3. Banyo veya duştan sonra aynanızın buğulanmasından şikayetçi misiniz? Bir hıyar dilimini alıp aynayı ovun. Hem buğulanma yok olacak hem de pırıldayan bir aynaya ve nefis bir kokuya sahip olacaksınız.

4. Haşereler bahçenizi veya saksı bitkilerinizi mahvediyor mu? Bahçeniz için bir aluminyum tabağa (ya da aluminyum folyoya) hıyar dilimlerini koyup, ortada bir yere yerleştirin. Saksılarınıza ise birkaç dilimi toprağın üzerine yine aluminyum tabak veya folyo ile yerleştirin. Bütün mevsim haşerelerden kurtulacaksınız. Hıyardaki kimyasallar aluminyum ile etkileşerek insanların algılayamadığı ama haşereleri deli eden bir koku yayar ve onların ortadan kaybolmalarına neden olur.

5. Bayanlar, sokağa çıkmadan önce veya denize-havuza girmeden önce bir süreliğine selülitlerinizden kurtulmak ister misiniz? Sorunlu bölgelerinizi birkaç dakika süreyle hıyar dilimleriyle ovun. Hıyardaki fitokimyasallar derinizdeki kollajenlerin gerilmesini sağlar, dış tabakayı sıkılaştırarak selülitlerin görüntüsünü azaltır. Aynı şekilde kırışıklıklara da iyi gelir (özellikle de göz civarındaki).

6. "Akşamdan kalma" sorununuzdan veya kötü bir baş ağrısından kurtulmak ister misiniz? Yatağa girmeden önce birkaç dilim hıyar yiyin ve ertesi sabah dipdiri, baş ağrısız kalkın. Hıyar, vücudun kaybetmiş olduğu gerekli besinleri takviye edici yeterli miktarda şeker, B vitaminleri ve elektrolitleri ihtiva ettiği için yediğiniz birkaç dilim sorunlarınızı hemen yok eder.

7. Özellikle diyet yapanlar, açlık dürtünüzü ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz? Hıyar yiyin.

8. Evinizde ayakkabı boyanız mı kalmadı? Taze kesilmiş bir hıyar ile ayakkabınızı ovalayın. İçerdiği kimyasallar ayakkabınıza hem harika görünen bir parlaklık verir hem de deriyi su geçirmez hale getirir.

9. Evinizde bir kapı, pencere ya da benzer bir şey gıcırtı mı yapıyor? Bir dilim hıyarı alıp gıcırtı yapan yerlere sürtün (tabii sürtünme yapan yerlere, menteşenin dışına değil!!) gıcırtı gidecektir.

10. Kendinizi gergin, bitkin mi hissediyorsunuz (özellikle ders çalışan öğrenciler, yeni bebek sahibi olmuş anneler ve diğer herkes) ? Bir tas kaynar suyun içine bir bütün hıyarı ince dilimler halinde keserek koyun. Tası da bulunduğunuz odada uygun bir yere koyun. Hıyardaki kimyasallar ve diğer besinler kaynar suyun içine girince tepki gösterirler ve suyun buharı ile birlikte bulunduğunuz odaya yayılarak nefis bir aroma yayarlar. Bu aroma sizlerin tüm gerginliğini alarak sakin kişiliğinize dönmenizi sağlayacaktır. Özellikle öğrenciler bunu denemelidir.

11. Yemek yediniz (örneğin kebap) ve ağzınızdan kötü koku yayıyorsunuz. Bir hıyar dilimini alıp dilinizle damağınıza yerleştirin ve en az 30 saniye öyle tutun. Ağzınızda kötü kokulara neden olan bakterilerin fitokimyasallar sayesinde ölmesi nedeniyle bu sorundan kurtulmuş olacaksınız. (Soğan-sarmısak kokusu konusunda bir bilgi yok. Bunu da siz deneyin ve sonucu görün.)

12. Evyelerinizi, lavabolarınızı çevreye zarar vermeyecek bir şekilde temizlemek ister misiniz? Bir dilim hıyarı alıp temizlemek istediğiniz yeri ovun. Sadece yılların birikimi lekeleri kirleri temizlemekle kalmaz, ayrıca güzel bir parlaklık verir temizlediğiniz yere. Bunun yanında elleriniz de o temizlik malzemelerin verdiği zararlardan kurtulmuş olur.

13. Kalemle yazarken bir hata yaptınız ve hatayı silmek istiyorsunuz. Hıyar kabuğunu alıp yavaş ve nazikçe silmek istediğiniz yazıya sürtün. Boya kalemlerinde ve keçe kalem yazılarında da oldukça yararlı. (Bilirsiniz bazen çocuklarımız duvarlara yazılar yazar, resimler yaparlar. Onlarda da deneyebilirsiniz.)

Yüzünü güneşe dönen gölge görmez.......
Işık yolunuzu,sevgi gönlünüzü aydınlatsın......
Güneş

--

motto beğendi.
kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 20:22   #351
Ağaç Dostu

Merhaba,

Fide olarak alıp diktiğim hıyarlarda resimlerdeki gibi sararmalar var,alt yapraklarda çok üst yapraklara doğru azalıyor. Mozaik olabilir diye korkuyorum. Üzerinde de minik minik salatalıklar var. Söküp atmalı mıyım, yoksa bu hastalık başka birşey mi? Aynı yerden aldığım 2 fidede var, üçüncüde yok, tohumdan ektiklerim de sağlam görünüyor.

Hıyar hastalık ve zararlıları için resimli bir kaynak:

http://www.kkgm.gov.tr/birim/bitkiko...iyar-tarim.pdf

Kabak mozaik hastalığına benziyor sanırım

Eklenen Resimler

Düzenleyen verdoque : 29-06-2010 saat 20:38 Neden: Bilgi ekleme
Eski 03-07-2010, 14:19   #352
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Salatalıklarım.

Yaklaşık 2 hafta önce 4 adet Çengelköy Salatalık tohumu ektim.2 gün içinde çimlendiler.Gün aşırı sabahları suluyorum,sizce bu sulama ideal mi?Salatalıklar sıcağa karşı çok dayanıksızlar hemen yaprakları pörsüyüveriyor.Merak etitiğim şey Çengelköy Badem salatalık dişi ve erkek çiçeklerini aynı bitki üzerindemi barındırırlar?

Eklenen Resimler

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 14:21   #353
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Salatalıklarım.

Salatalık Devam...

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2010, 21:30   #354
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreilhan Mesajı Göster
Gün aşırı sabahları suluyorum,sizce bu sulama ideal mi?Salatalıklar sıcağa karşı çok dayanıksızlar hemen yaprakları pörsüyüveriyor.Merak etitiğim şey Çengelköy Badem salatalık dişi ve erkek çiçeklerini aynı bitki üzerindemi barındırırlar?
Sn. emreilhan,

Haziran başında bahçede toprağa geçirdiğim ç.köy hıyarlarını haftada 2 gün suluyorum, haziran da bol erkek çiçek verdi, umudu kesiyordum meyve tutmayacak diye, bir haftadır yemeye başladık, tespitim ne kadar doğru bilmiyorum fakat yan dallanmalarla birlikte meyve tutumu başlıyor. Yapraklarına aldanmayın bizimkiler gündüz güneşin altında yerlere seriliyor, fakat akşam serinliği başlayınca diriliyor.
Yalnız o saksılar yeterli mi emin değilim, benimkiler neredeyse 2 mt. yaklaşmaya başladı, fasulyelerle yarış halinde.
Sonradan farkettim, yapraklarınızı da alt üst bir kontrol edin isterseniz

Düzenleyen hbayraktar : 03-07-2010 saat 21:49 Neden: ekleme
hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 22:37   #355
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sayın hbayraktar,öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.O zaman benim sulamayı azaltmam mı lazım?Saksıda oldukları için korkuyorum,bahçede olsalar neysede.Yaprakları alt üst kontrol ettim beyaz görünenler sadece toz hastalık etmenine rastlamadım çok şükür.Size bol bol hasatlar dilerim.

Saygılarımla.

Eski 06-07-2010, 10:40   #356
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Hıyar Mozayık Virus Hastalığı

HIYAR MOZAYİK VİRUSU HASTALIĞI
(Cucumber mosaic virus)

İlk belirtiler genç yapraklar üzerinde, damarlar arasında görülen küçük yeşilimsi sarı lekelerdir. Sonra bitkinin tümümde şiddetli bir mozayık, yaprak deformasyonu ve bodurluk görülür. Damarlar arasında koyu yeşil kısımlarda kabarcıklanma başlar ve kol atma duraklar. Meyvelerin üzerinde sarımsı ve yeşil renk değişikliği ve koyu yeşil su toplamış gibi kabarcıklar oluşur. Meyve şekli bozulur, kıvrılır.

Etmeni hıyar mozayik virusu veye bu virusun ırklarıdır. Yabancı ot tohumları hastalığın yayılışında büyük önem taşır. Mekanik olarak kolalıkla taşınan virus, yaprak bitleri ile de yayılır.

Hıyardan başka kavun, karpuz, kabak ve muzda da zarar yapar. Ayrıca domates, biber, börülce, mısır, gibi ürünleri içine alan gniş bir konukçu çevresi vardır.

ZİRAİ MÜCADELESİ:

Kültürel Önlemler; Hastalıklı bitkilerden tohum alınmamalı, şüpheli bitkiler derhal sökülüp yakılmalıdır. Hastalıklı bitkilere dokunduktan sonra eller yıkanmalı, tarla yabancı otlardan temizlenmeli, sertifikalı tohum kullanılmalıdır.

Kimyasal Mücadele; Yabancı ot ve emici böceklere karşı mücadele yapılmalıdır.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 22:46   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simayozkan Mesajı Göster
arkadaşlar salatalıklarım bu duruma geldi ne yapmam gerekiyor
yaprakların üstünde beyaz beyaz pamukçuk gibi bişeyler oluştu renkleri sararıyor
Arkadaşlar benim de salatalık fidelerimde aynı bu durum söz konusu.
Bir arkadaşım arap sabunu sulandırıp püskürtmemi önerdi.
Ben de başka kimyasal bir ilaç yerine daha zararsız ve ürünü de etkilemeyen bir ilaç diye bunu kullanmayı yeğliyorum.
Ne dersiniz, yeterli ve etkili olur mu?

ulukol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 19:01   #358
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
benim bahçemdeki salatalıklarımın boyu 3 m yi geçti.Daha da uzama egilimindeler ama çektiğim tel 2 metre idi bende aşağı çevirdim hala uzuyorlar ne yapmalıyım.

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2010, 00:51   #359
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreilhan Mesajı Göster
Sayın hbayraktar,öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.O zaman benim sulamayı azaltmam mı lazım?Saksıda oldukları için korkuyorum,bahçede olsalar neysede.Yaprakları alt üst kontrol ettim beyaz görünenler sadece toz hastalık etmenine rastlamadım çok şükür.Size bol bol hasatlar dilerim.

Saygılarımla.
Sulamayı nasıl yaptınız? yapraklardaki beyaz noktalar başınıza dert açmamıştır umarım, benimkiler devamlı sararıp soluyor, sararan yaprakları budadıkça meyve vermemeye başladılar, görünürde bir şey olmadığından kırmızı örümcektir diyerek kükürt ve kaolin kili uyguladım fakat yeterli olmadı, son çare arap sabunlu karşıma başvuracağım, olmadı sökeceğim, diğerlerine sıçramasın bari.

Bahçe duvarım 4 mt.olduğu için oraya uzatıyorum, ama daha uzarlarsa ya fasulyeler gibi ters uzatacağım, ya da tepelerini budayıp yan dallardan daha fazla meyve verir mi deneyeceğim sanırım, ana gövdede fazla meyve tutmadı.

hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2010, 08:54   #360
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sayın hbayraktar,sulamayı haftada 2 kez yapıyorum yani 3 güne bir.Daha önce haftada 3 kez yapıyordum haftada 2 ye indirdim.Sarıbenek mantar hastalığına yakalandı benim salatalıklarım.Ama çok şükür mücadele ettim ve tepe sürgününe ve diğer yapraklara bulaştırmadan kurtardım.Benimkiler sadece doğal olarak kotiledon yapraklarını döktüler ve ilk çıkan 3.yapraklarını dökmek üzereler.Çünkü ilk çıkan üçüncü yapraklarında mantar oldu ve ben çabuk farkedip önlemini aldığım için diğer yapraklara ve sürgüne bulaştırmadan yok ettim.Size birşey sorucam.Salatalıklarınıza dip doldurması yaptınız mı?Bizim burda hava çok sıcak olduğu için salatalıklar biraz boylanınca hemen dibini doldururlar.Sararma ve solmalarınız sıcaklardan olabilir(tabi ki bir hastalık veya zararlı yoksa).Dip doldurmasını ben bu hafta yapmayı düşünüyorum.Eğer siz yapmadıysanız en kısa zamanda hemen yapın.

Selamlar.

bakugan192 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024