agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2019, 15:47   #1231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2019
Gelişmeyen, büyümeyen salatalık meyvesi...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Edip Erdinç Mesajı Göster
Evet ben de sonradan baktım üç tane fideden biri kabak sanırım. Ben de onu söktüm oradan. Şimdi de sakatlıkların çiçek veriyor çok ufak meyve veriyor ve sonra kuruyor. Acaba neden?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ben bu işin uzmanı değilim ama tecrübemi sizinle paylaşmak istiyorum. Salatalık fidelerim meyve veriyordu ama meyveler gelişmiyordu, kuruyup soluyordu. Araştırmalarım sonucu bunun toprağın ph'sından kaynaklandığını öğrendim. Ph asite kaymış, dengeleyici olarak bir kaşık sıvı sönmüş kireç kattım toprağa, bir hafta içinde o gelişmeyen salatalıklar büyüdü, serpildi ve yenecek kadar oldu. Siz bu konuyu bir düşünün ve yine iyi bilen birine de sorun. Kolay gelsin.

atanuryildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 19:31   #1232
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atanuryildiz Mesajı Göster
Yaman Bey, bu dediğiniz benim başıma da geldi; nedenini ise burada öğrendim.

Tohumdan kaynaklanıyor, bazı salatalık fideleri kısır oluyor (dişi çiçek), bunlardan meyve almak mümkün olmuyor. Çözümü, tohum ya da fide alırken bilinçli davranmak gerekiyor. Bu sayfadaki bu konuyla ilgili paylaşımları da incelerseniz iyi olur. Kolay gelsin.

Benim de başımda böyle bir sorun var ama tohumlarım yıllardır ananemin ektiği kendi ayırdığı tohumlar. Onun bahçesinde meyve verdi ama saksılarımda (15 lt) hiç meyve yok hepsi erkek çiçek.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 17:33   #1233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domata Mesajı Göster
Benim de başımda böyle bir sorun var ama tohumlarım yıllardır ananemin ektiği kendi ayırdığı tohumlar. Onun bahçesinde meyve verdi ama saksılarımda (15 lt) hiç meyve yok hepsi erkek çiçek.

Değerli arkadaşım, ben de burada yeniyim ve sadece kendi görüşümü, fikrimi yazmak istiyorum, uzman görüşü değil. Uzman olanlar da cevap verecektir sanırım. Benim kanaatime göre döllenme sorunu olabilir. Yani erkek çiçek polenlerinin dişi çiçek polenleriyle buluşması. Bahçede bu iş kolay ama balkonda saksıda zor olabilir. Hepsi erkek çiçekse doğal olarak döllenme olmayacaktır. Bir başka ihtimal acaba tohumlar zamanla kısırlaşıyor mu? Kusura bakmayın, bir beyin fırtınası bu. Bu konuyu ben de araştırma safhasındayım. Bir çözüm bulursam burada paylaşırım. Bu sayfada Selahattin Bey diye bir uzman var, inşallah o bu konuya el atar. Selamlar.

atanuryildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 17:36   #1234
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atanuryildiz Mesajı Göster
Değerli arkadaşım, ben de burada yeniyim ve sadece kendi görüşümü, fikrimi yazmak istiyorum, uzman görüşü değil. Uzman olanlar da cevap verecektir sanırım. Benim kanaatime göre döllenme sorunu olabilir. Yani erkek çiçek polenlerinin dişi çiçek polenleriyle buluşması. Bahçede bu iş kolay ama balkonda saksıda zor olabilir. Hepsi erkek çiçekse doğal olarak döllenme olmayacaktır. Bir başka ihtimal acaba tohumlar zamanla kısırlaşıyor mu? Kusura bakmayın, bir beyin fırtınası bu. Bu konuyu ben de araştırma safhasındayım. Bir çözüm bulursam burada paylaşırım. Bu sayfada Selahattin Bey diye bir uzman var, inşallah o bu konuya el atar. Selamlar.

Benim koyduğum yer de aslında açık alan, rüzgar da alıyor etrafı açık olduğu için. Bilgiler için çok teşekkürler, dediklerinizin ikisi de mantıklı sebepler. Bakalım deneyimleyip göreceğiz zamanla

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2019, 10:47   #1235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2019
Merhabalar cümleten.

Balkon kenarında bulunan 11lt lik saksımda 3 kök salatalığım var. Boyları yaklaşık 1metre.. 3üde meyve verdi fakat meyveler 3cme ulaştıktan sonra çiçek açıp dökülüyor. Sebebini bilmiyorum. Düzenli olarak gübre veriyorum. Solucan gübresini şerbet şeklimde uyguluyorum. Ekstra olarak muz takviyeside yaptım. Ama daha sonuç alamadım. Sebebi ne olabilir sizce saksımı küçük?

anilbak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2019, 21:07   #1236
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Gaziantep çok sıcaktır; bu sıcakta kolay kolay sebze yetişeceğini sanmıyorum. Bence etrafınızda bu işi yapan çiftçilerden ne zaman ekilmesi gerektiğini araştırın, İzmir in sıcaklıklarına benzer değerlere sahip oraları da. Yaylada şimdi tam zamanı ama ovadakiler sezonu kapatalı çok oldu.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2019, 22:29   #1237
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anilbak Mesajı Göster
Merhabalar cümleten.

Balkon kenarında bulunan 11lt lik saksımda 3 kök salatalığım var. Boyları yaklaşık 1metre.. 3üde meyve verdi fakat meyveler 3cme ulaştıktan sonra çiçek açıp dökülüyor. Sebebini bilmiyorum. Düzenli olarak gübre veriyorum. Solucan gübresini şerbet şeklimde uyguluyorum. Ekstra olarak muz takviyeside yaptım. Ama daha sonuç alamadım. Sebebi ne olabilir sizce saksımı küçük?
Sn. TCM'nin dediği gibi salatalık aşırı sıcakta meyve döküyor. Özellikle balkonda ve saksıdaki salatalıklar daha hassas olurlar sıcağa. Bende de benzer sorun var. İmkanınız varsa gölgelik file çekin. Stresi azaltsın. Saksı hacminiz de yetersiz bu arada. 3 kök salatalığa 15-20 lt derin bir saksı gerekir en az.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2019, 18:33   #1238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2019
Fide aldım

12 yaşındayım ve ben doğduğumdan beri ailemin Ankara'da küçük bir bahçesi var.ama hiç bakılmamış bir toprak.buradaki abilerimin ablalarımın tavsiyelerini dikkate alarak babamla Ulus'a gittik.oradan 5 tane domates(çeri)5 tane biber 5 tane salatalık fidesi aldık ürünlerin Hibrit veya GDO'lu olup olmamasına dikkat ettim.abi sağolsun bana fazladan 1 tane de salatalık fidesi verdi.eve geldiğimde ise akşama kadar toprağı çapalayıp tırmıklayıp.güzel bir toprak elde ettim.bahçeme bitkilerimi ektim ama ayçiçeği tarımı adlı bir kitap okumuştum ve ayçiçeğinin ankra'da yetiştiğini hatta çok iyi bile olabileceğini babamdan öğrendim eve geldiğimde internetten 5 tane de ayçiçeği fidesi aldım.şu anda küçük bahçemde 16 ağacım ve bahçe bitkilerim var.(5 kayısı,2 erik,3 elma,1 akasya,3 çam ve 2 tane de dut ağacım var biri internetten aldığım kara dut diğeri ise köyden gelen bildiğimiz dut).benim salatalıklarım kocaman bir çamın altında yeterli şekilde güneş alıyor ve verimi bu sene düşse de hala iyi durumda bence ayrıca bazı saksıcılarda kocaman saksılar oluyor sizin saksınızın resmine bakabilir miyim?sorun olmazsa tabi.

Düzenleyen mehmet furkan : 18-08-2019 saat 18:36 Neden: yazım yanlışı
mehmet furkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 16:32   #1239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
Herkese merhaba. Forumu uzun zamandır takip ediyorum ama yeni üye oldum. Bir sorum olacaktı 😊 saksıda salatalık yetiştiriyorum. Ama iki gündür salatalığım boyun büktü yaprakları yumuşadı. Dişi çiçekler öldü. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Saksim da küçük geldi farkındayim. Ama çiçek vermişken saksı değiştirilir mi? Yardımcı olabilir misiniz?Name:  IMG-20200509-WA0032.jpg
Views: 591
Size:  64.6 KB

Hidayetyucesoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 14:16   #1240
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2019
ygorer / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar (İstanbul) 2020

Merhaba, öncelikle badem salatalık tohumunuzu bizimle paylaştığınız icin teşekkür ederim. Size salatalık ile ilgili birkac soru sormak istiyorum. Tohumları ektim Cok guzel ciktilar büyüdüler ciceklendiler dusi cicekler hep yan dallarda, burkac yerde okudugumda tan dal budaması yapin verim artsin deniyor bazi yerlerde Uç alma ile yan dala tesvik edin deniyor. Siz nasil bir yol izlemistiniz bunkonuda bilgilendirirseniz cok mutlu olurum.

Menevşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 20:14   #1241
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Menevşe Mesajı Göster
Merhaba, öncelikle badem salatalık tohumunuzu bizimle paylaştığınız icin teşekkür ederim. Size salatalık ile ilgili birkac soru sormak istiyorum. Tohumları ektim Cok guzel ciktilar büyüdüler ciceklendiler dusi cicekler hep yan dallarda, burkac yerde okudugumda tan dal budaması yapin verim artsin deniyor bazi yerlerde Uç alma ile yan dala tesvik edin deniyor. Siz nasil bir yol izlemistiniz bunkonuda bilgilendirirseniz cok mutlu olurum.
Merhaba,
Tohumların filizlenmesine sevindim, emeğinize sağlık. Ben bahçede diktiğim zaman uç budaması yapmıyorum, boş yerlere doğru uzatıyorum. Bu cinste hiç verim sorunu yaşamadım. Ancak uzatacak yer sıkıntısı olduğunda veya balkon gibi kısıtlı yer, toprak olan durumlarda istediğiniz uzunluğa ulaştıktan sonra uçtan kopartmakta fayda var. Hem kontrollü büyütmek hem de verim için. Forumda daha tecrübeli arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır, ben yıllardır balkonda ve son 3 yıldır da küçük bir bahçede belirttiğim şekilde yetiştirdim. Umarım verimli bir sezon geçirirsiniz.
Kolay gelsin.

ygorer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 23:14   #1242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2020
salatalik fidelerim olması gerektiği gibi büyüdü ancak meyveyi döküyor fakat meyvenin çiçeği kuruyor ve sonrasında meyvede sararıp düşüyor konu hakkında bilginize ihtiyaç duydum şimdiden teşekkürler

Selçuk bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 10:47   #1243
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Merhaba,

35 litre saksıda 7 tane salatalığım vardı, hepsi sağlıklı. Saksının hepsi için küçük olduğunu biliyordum, forumda da uyaranlar oldu fotoğrafını görünce, 10 litrelik pet şişelere taşımaya başladım küçükleri.

Sorun şu ki, hepsini %99 aynı şekilde taşısam da yarısı taşıdıktan sonra ölüyor. Hepsi yaprakları salıyor ama bazıları 1-2 güne tekrar sağlıklı görünüme kavuşurken diğerlerinin yaprakları sararıyor, cılızlaşıp ölüyorlar.

Taşırken köklere zarar verdiğimi düşünmüyorum. Doğanın kanunu, güçlü olan yaşar gibi bir durum mu bu yoksa yanlış yaptığım bir şeyler mi var?

Robinson Crusoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2020, 13:54   #1244
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Robinson Crusoe Mesajı Göster
Merhaba,

35 litre saksıda 7 tane salatalığım vardı, hepsi sağlıklı. Saksının hepsi için küçük olduğunu biliyordum, forumda da uyaranlar oldu fotoğrafını görünce, 10 litrelik pet şişelere taşımaya başladım küçükleri.

Sorun şu ki, hepsini %99 aynı şekilde taşısam da yarısı taşıdıktan sonra ölüyor. Hepsi yaprakları salıyor ama bazıları 1-2 güne tekrar sağlıklı görünüme kavuşurken diğerlerinin yaprakları sararıyor, cılızlaşıp ölüyorlar.

Taşırken köklere zarar verdiğimi düşünmüyorum. Doğanın kanunu, güçlü olan yaşar gibi bir durum mu bu yoksa yanlış yaptığım bir şeyler mi var?
Salatalık, "transplant shock" mefhumundan en çok etkilenen türlerden. Kabaklar da keza. Saksıyı bölerken ne kadar dikkat etseniz de büyük bir çoğunluğu kurtulamaz bu şoktan. Dolayısıyla sayılara hacimlere karar verdikten sonra viyolden alıp doğrudan ekip tekrar rahatsız etmemek gerekli.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2020, 14:01   #1245
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Salatalık, "transplant shock" mefhumundan en çok etkilenen türlerden. Kabaklar da keza. Saksıyı bölerken ne kadar dikkat etseniz de büyük bir çoğunluğu kurtulamaz bu şoktan. Dolayısıyla sayılara hacimlere karar verdikten sonra viyolden alıp doğrudan ekip tekrar rahatsız etmemek gerekli.
Bilgi için teşekkürler.

35 litrelik saksıda 3 tane 10 litrelik saksılarda da birer tane dikmeyi planlıyorum. Evde başka yer de yok elimden bu kadarı gelecek, umarım yeterli olur...

Robinson Crusoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2020, 14:41   #1246
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
5 tane karpuzu aktarmadan önce sabah suladım. Akşam serinliğinde tekrar suladım ve küçük kürekle zedelemeden aktardım. Ertesi gün baktım yapraklarını salmış hafiften. Fazlalık yapraklarını kestim, tekrar suladım bir gün sonra daha iyiydiler, bakalım nasıl olacaklar.

Yedi sekiz tane fazlalık salatalığı söküp perlite diktim, sadece iki tanesi ayakta kaldı.

Tek kök tatlı kabağını büyük kürekle dipten alıp başka yere taşıdım epey zorlandı ama iyi şimdi, yaşıtının gerisinde kaldı.

Beş tane fasulye barbunya söküp perlite aktardım, hiç biri yazamaz sanıyordum ancak hepsi sağlam biraz kök yapsınlar bardakta toprağa aktarırım.

Kabakgillerde bu kadar dikkat etmişken durum böyle maalesef.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2020, 09:54   #1247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2020
Hıyar bitkimin gelişimi çok iyi fakat meyveleri 3 cm olup kuruyor.14 kökten 5 salatalık alamadım daha sebebi ne olabilir.Solucan gübresi ve hayvan gübresi kullandım.
https://hizliresim.com/wuvydG

https://hizliresim.com/yPttA4

emre2707 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2020, 08:57   #1248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2020
Salatalık serada çiçek var meyvaya yatmıyor

Forum da belki yeni olduğum için bulamadım.
seradaki salatalıkta bayağı çiçek var ama salatalık vermiyor.
döllenme problemi fakat ne yapabiliriz.
Teşekkürler

Nevzate1993 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2022, 22:46   #1249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2022
Salatalik meyve sorunu

Name:  Screenshot_20220623-224326_Gallery-min.jpg
Views: 176
Size:  64.7 KBHerkese merhaba benim salatalik fidem bu. Fakat sadece ama sadece erkek cicek açıyor. sebebi ne olabilir. Günde 1 kez suluyorum ve 1 hafta öncesine kadar sivi solucan gubresi kullaniyordum.

kullanici131 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2022, 16:13   #1250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2014
Merhaba, az sayıda salatalık fidelerimde yapraklar bu şekilde. Geçmiş 2 yılda da ilaç vb. kullanmadığımdan mantar ve örümcek nedeniyle kaybettim. Bu sene acaba kurtarabilir miyim diye sizlere danışmak isterim. Etrafta beyaz örümcek gördüm ama emin olamıyorum. Komşuluğundaki domatesler şimdilik normal. Şimdiden teşekkür ederim..

Eklenen Resimler

Murat_agaclar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024