agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2008, 20:12   #31
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Yeni sürgünlere da yaprak bitleri dadanabilir özellikle taze sürgün uçlarında olacakları için makasla bu sinekli veya bitki kısımları alıp uzaklaştırmak ta %100 doğal bir mücadeledir bitki nasılsa sürgünlerinin yenisini çıkaracaktır.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 11:11   #32
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
İşte benim güzel Enginar fidelerim, Ramazan bayramının 5. gün günü yerinden söküp, iki gün sonra toprağa dikmiştim.
Bunun gibi 7 tane daha var, hepsi de tutmuş, bu yaz Enginar yiyebileceğiz galiba

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 00:10   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2008
enginarlar hakkında bilgi isteği...

Merhaba arkadaşlar,
Bu sitede henüz çok yeniyim... Aslında bitki dünyasına da ilgim çok yeni... Arka bahçemde küçük bir yer var ve bir aile dostum oraya 3 tane enginar dikti. Büyütmesini, bakımını, herşeyini bana bıraktı... Şimdi bir sorumluluğum var, portakal ve limon ağacı arasına sıkışmış 3 enginarı yetiştirmem lazım ve çıkacak ürünlerden de zeytinyağlı enginar pişireceğim... Yemek konusu kolay, ama enginar yetiştirmeyi bir kenara bırakın, henüz bir menekşeyi 3 ay yaşatabilmişliğim yok benim... Bugüne kadar işten-güçten fırsatım olmuyordu, ama artık zamanı olan biriyim ve önlü-arkalı bahçesi olan evimde ufak ufak bu işlere başlamak istiyorum... Sizden ricam, portakal ağacı, limon ağacı, yeni dünya ağacı, enginar, gül, yasemin ve zambaklar konusunda (bahçemde mevcut olan, bildiğim çeşitler bunlar, sanırım biraz da pazarlardan alınan küçük bahçe bitkileri var) bilgisi olan arkadaşların işin püf noktaları hakkında bilgi vermesi... Şimdiden teşekkür ederim...

yasemin_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 21:12   #34
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2008
enginar verimi

Marmara bölgesinde bir miktar enginarım var.Bir enginar kökünden senede kaç defa ürün alınabilir?Senede iki defa ürün almak mümkünmüdür?teşekkürler..

enginnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 22:50   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Merhabalar,
Bugün 10 adet enginar fidesi satın aldım. Hepsi siyah naylon poşetteler ve yaprak boyları, 44 numara ile yukarıda yer alan sayın Yağcı' ya ait mesaja ekli fotoğrafta görülen enginarlar kadar var. Nasip olursa yarın bahçeye dikeceğim hepsini. Buradaki bilgileri okudum. Bir iki bilene de sordum. Ancak daha 10 kök dikmezsen evinin ihtiyacını zor görürsün dedi bir tanıdık. Şimdilik bunları dikeyim yettiği kadar yeriz dedim kendi kendime.
Hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 11:57   #36
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster

Enginar yapraklarını yarım litre kadar suda düdüklü tencerede haşlayıp süzüp her gün 1 su bardağı için. (Şİmdiki düdüklü tencereler çok çeşitli olduğu için süresini siz ayarlayın) En az iki hafta aynı saatlerde içmeye çalışarak devam edin. Ve her gün taze hazırlayın. Toptan yapıp bir hafta içmeyin

Bu arada size yan etkisi hiç olmayan bir bitki çayı tarifi daha. Bu da karaciğer için. 1,5 litre suya 1 kemik zencefil, 1 tane zerdeçal, yarım kabuk tarçın, 2 karanfil kaynamaya başladıktan 5-6 dk sonra kapatıp demlendirin. Günde 2 su bardağı için. Bunu bitene kadar bekletebilirsiniz. Baharatları kabuk olarak kullandığınız için bekledikçe daha güzel oluyor. Tadı da çok güzelmiş (ben içmediğim için bilmiyorum)

Bir de günde 4-5 adet kuru kayısı yemeye çalışın

Biz bunları uyguladık sonuç oldukça başarılı. Hem bizim sorun hepatit c ye bağlı karaciğer bozulmasıydı. Sizinki sanırım balık yanında rakıdan dolayıdır Ha bu arada bu çayı içerken rakıyı kesmeniz gerek tabi
Sevgiler...

Limon

Şimdiye kadar bir yazıya 20 ay sonra cevap yazmış mıydım, bilmiyorum.
YAzını okudum, dua da ettim ama cevap yazmamışım.
Tekrar teşekkür ediyorum.

Enginar yapraklarıından, enginarın yediğimiz kısmını saran , bazılarının kırıp attığı yaprakları anlıyorum, bitkinin kendi uzun yaprakları değil, değil mi?
Zira bitkinin yaprakları zehir gibi, çiçek tablasındaki yaprakların suyu ise neredeyse tatsız. (Tarifi uygulamışım yani)

Zerdeçal toz gibi değil mi, tane derken kurumuş bir çiçek yaprağı mı, bunu anlamadım.

Alkolün hiçbir çeşidiyle aram iyi değildir, sigara da içmem, karaciğerimi ne bozuyor acaba?

Bahçedeki enginarlar ne durumdalar?

Selam ve sevgiler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 17:36   #37
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Aslında bu yazıya karşılık cevabınızı okumuştum ben. "Balıkçı" ismi beni yanıltarak aklıma Rakıyı getirmiş kusura bakmayın.

Enginar bitkisinin yaprağı. (Acı, dikenimsi olan) . Zerdeçalın yamru yumru kök kısmından, tozu değil. Ufak bir tanesi yeterli.

Bahçemdeki tek kök kalan enginarım bu sonbaharda yan sürgünler verdi. Şu anda 3 kök enginarım var ve ana bitkinin yanında 4 yeni sürgün daha var. Yeni sürgünleri ayırmak için baharı bekliyorum. Henüz hiç ürün alamadım ama bu sene ümitliyim. Yalnız enginarların tüm yapraklarını yiyen uğur böceğine benzeyen ufak böceklerden çok çekiyorum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 18:32   #38
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Benim de 3 adet enginar fidem var. Köye gitmeyi bekliyor (dışarda cam önünde). Hatta bir tanesi yavru bile vermiş. Yaprak bitleri dadanmış. İlacın dozunu fazla kaçırmışım bu sebeple yapraklar kurudu. Enginarlarım yeni yaprak verir mi?

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 22:24   #39
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Enginarın yerini değiştirirken gördüm ki kökü kereviz gibi çok güçlü ve gelişmiş bir kök yapısı var, sanırım yaprakları ölse de kökünden yeni yapraklar verecektir. Benim tek kök Enginarın yaprakları defalarca bahsettiğim böcekler tarafından bitirildiği halde yeniden yapraklanıp, yeni sürgünler verdi.

Eski 21-12-2008, 22:46   #40
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Limon, eksi kaç dereceye kadar dayanabiliyor acaba, benim enginarlarım, kışın gölgede kalıyor, yazın sorun yok, problem olurmu dersiniz.

Eski 24-12-2008, 14:17   #41
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Adalet Hanım, eksi kaç dereceye dayanır bilemiyorum ama İstanbul'da sorun olmuyorsa Mersin'de hiç sorun olmaz sanıyorum. İzmir'in enginarı meşhur olduğuna göre, sizin ikliminiz İzmir'e nazaran daha da ılımandır sanıyorum.

Eski 24-12-2008, 14:38   #42
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Limon, sorun şu ki; Ben Enginarları Mersin'den 950 mt. yüksekteki yaylama diktim, yaylaya kar yağar, don olabilir, bu yüzden endişelendim.

Yaylada Enginar yetiştiriliyor, görüyorum, hep aynı yerde, yani kışı geçirebiliyor, ama benimkiler henüz fideler, yetişkin değiller, zaten çok zor ulaştığım fidelerimi kaybetmekten korkuyorum.

Eski 15-01-2009, 09:18   #43
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
ben enginar yetiştirmek istiyorum ama iç anadolunun karasal ikliminde yetişirmi acaba?

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 16:01   #44
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Selamlar,
Bende tam 15 gün önce pazarda gördüm aldım ektim.(5 tanesi 2tl)resimde gördüğünüz üzere acaba çokmu sık ektim?eğer sık ektiysem başka yere taşıyabilirmiyim?ilk aldığımda yarısını kesmiştim dikmeden önce acaba dahada kesmek gerekirmi? aldığım adam gübreye falan gerek yok dedi zaten gübrede yok ama b5a alacağım çünkü kaç senedir hiç gübre konulmamış.
Burası Erdek denize 100 metre yakınız bu sene zaten yağış hiç durmadı yani iklim söylediklerinize göre çok uyumlu bakalm bekleyip göreceğiz.

Eklenen Resimler

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 18:52   #45
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bence sık olmuş. Ben olsam bu gördüğüm bölüme tek sıra halinde 2 adet dikerim. Enginar oldukça dallanıp budaklanan bir sebze. Çok yıllık bir sebze olduğunu da düşünerek devamlı kalmasında sakınca olmayan bir bölüme dikmekte fayda var.

Eski 10-02-2009, 19:29   #46
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Bence sık olmuş. Ben olsam bu gördüğüm bölüme tek sıra halinde 2 adet dikerim. Enginar oldukça dallanıp budaklanan bir sebze. Çok yıllık bir sebze olduğunu da düşünerek devamlı kalmasında sakınca olmayan bir bölüme dikmekte fayda var.

Benim cahilliğimden ,ben onu patates gibi yenilen kısmının toprak altında yetiştiğini zannediyordum nasıl kafamda yer ettiyse? çünü daha geçen sene sapıyla falan alıyorduk sonra buradaki resimleri gördümde aklım başıma geldi...
Acaba daha geç olmadan daha kuytu bir köşeyemi taşısam? ama korkuyorumda az çok tuttu gibi ...saygılar.

Eski 10-02-2009, 19:29   #47
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Benim bahçemde de enginar var ve iki enginar arası en az 50cm kadar. Böyle olmasına rağmen sürekli kontrol ediyorum yoksa birbirlerinin içerisine giriyorlar. Hatta geçen yıl hiç enginar vermediler, ben de acaba çok mu karıştılar diyerek onları seyrelttim. Bakalım bu yıl nasıl olacaklar?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 19:54   #48
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi monser Mesajı Göster
Benim cahilliğimden ,ben onu patates gibi yenilen kısmının toprak altında yetiştiğini zannediyordum
Beni de öyle çok biliyor sanmayın. Deneye yanıla el yordamıyla öğreniyorum. Daha geçen yıl ben de önce çiçek açıp sonra meyve verdiğini sanıyordum. Ayıklarken içinden çıkan çiçeği hiç hesaba katmamışım.

Madem ki tuttu gibi diyorsunuz, isterseniz bu yılı böyle atlatsınlar, sonbaharda yerlerini değiştirebilirsiniz. Gelişmiş bir bitkiyi söküp kökünü görünce öyle kolay kolay bozulacak bir bitki olmadığını anlıyorsunuz. (Salkım salkım uzun patates gibi kökleri oluyor.)

Eski 10-02-2009, 23:59   #49
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Beni de öyle çok biliyor sanmayın. Deneye yanıla el yordamıyla öğreniyorum. Daha geçen yıl ben de önce çiçek açıp sonra meyve verdiğini sanıyordum. Ayıklarken içinden çıkan çiçeği hiç hesaba katmamışım.

Madem ki tuttu gibi diyorsunuz, isterseniz bu yılı böyle atlatsınlar, sonbaharda yerlerini değiştirebilirsiniz. Gelişmiş bir bitkiyi söküp kökünü görünce öyle kolay kolay bozulacak bir bitki olmadığını anlıyorsunuz. (Salkım salkım uzun patates gibi kökleri oluyor.)
Fakat taşıyacaksak şimdi oraya alışmadan taşısak daha iyi değilmi acaba? ne bileyim sonra kök salacak alışacak ne bileyim ...

Eski 11-03-2009, 15:11   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2009
merhabalar

bugün pazardan dallı budaklı bir kök enginar aldım fakat benim bahçem yok acaba derin bir saksıya eksem tek başına idare edebilir mi? diğer koşulların hepsi uygun bir yardım ederseniz çok sevinirim=)

neriman yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 08:42   #51
Yeni Üye

myosotiss's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Selamlar,
Gaziantep ' te 1-2 dönüm arazide deneme amaçlı enginar yetiştirmek istiyorum.Daha önce yazılanları inceledim ama bu bölgelerde deneyen var mı, hangi tür daha uyumludur,nereden temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

myosotiss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 10:14   #52
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Biz de kışa girerken arkadaşımın bahçesinden 60 küsur piçlerinden söktük, daha sonra kovaya biraz su koyup bir gün beklettik ve çok büyük yaprakları bıçakla köke yakın bir yerden kestim. 15*30 siyah poşetlere harç yaptım ve diktim, hepsi tuttu ve yaprakları da 25-30 cm kadar oldu. Daha sonra tuttu diyerek gidip biraz daha söktüm ve 10*20 şeffaf poşetlere diktim, onlarda da gelişme vardı, toplamda 65 kadar fide yaptık. Daha sonra yağmurlar çoğaldı ve benim harç su tutar hale geldi. Bugün ise 4 veya 5 tanesi hayatta kaldı diğerlerinden bir iki tane söktüm, içleri vıcık vıcık olmuş. Çürümüş yani. Kış öncesi şaşırtmada drenaja dikkat etmek gerekiyor, Bahçeye şaşırttığımız 5 enginarın 4 tanesi sağlıklı olarak yaşıyor.

Düzenleyen kürşad : 19-03-2009 saat 10:36 Neden: İmla hataları
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 10:29   #53
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Benim de geçen sene sonbaharda diktiğim enginar fidelerinden(10 tane)beş veya altı tanesinde yaşam izleri var, diğerleri çürümüş gibi.
Yinede toprağı alt üst etmeden önce, havaların iyice ısınmasını bekleyip görmek istiyorum, kökleri sağlamsa yeniden filizlenebilir.

Eski 01-11-2009, 02:49   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2009
Enginar (Cynara scolymus)
ORİJİN ve tarihçe
• Orta ve Batı Akdeniz Bölgesi
• Yunan ve Roma medeniyetlerinde (MÖ 2000-2500) biliniyordu.
15. yy Venedik ve Fransa
16. yy Fransa ve İngiltere
18. yy Amerika
BOTANİK ÖZELLİKLERİ
Bitki: Çok yıllık (5-15 yıl)
Kök: Kazık kök, orta derin (%75-80’i 50 cm, % 15’i 50-100 cm)
Gövde:
Esas gövde: Yuvarlak ve küçük.
Dinlenme döneminde 3 kısımdan oluşur.: Alt,orta ve üst
Gelişme döneminde: 60-200 cm
Yan dal sayısı: 3-8 adet
Yaprak şekli:Bileşik yaprak (bütün, parçalı ve çok parçalı
Yaprak sapı uzunluğu: 50-80 cm
Yaprak kenarı: Düz veya dişli
Yaprak rengi: mavi-gümüşi, yeşil-mavi
Baş sayısı: 3-20 adet
Baş şekli: Uzun, uzun-oval, silindirik, yuvarlak-basık
Baş iriliği: 85-400 g, 3-15 cm çapında
Çiçek :
Erselik
Yabancı tozlanma hakim
Protandri yaygın
Çanak yaprak rengi: yeşil, 10-20 adet
Taç yaprak rengi: mavi-mor
Tohum
Uzunluk: 5-7 mm
Genişlik: 4-6 mm
Kalınlık: 2-3 mm
İrilik: 70-80 g /1000 tohum
15-25 adet/g
Renk: Siyah-mor
Kabuk: sert

citrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 02:52   #55
Ağaçsever

Yaprağı yenen sebzeler içindeki payı: % 2
Üretici iller
İzmir (% 39)
Bursa (% 32)
İçel (% 6)
Aydın (% 4)
İKLİM ve TOPRAK İSTEKLERİ
Sıcaklık:
-10 ºC Toprakaltı gövdesi ölür.
-4 ºC Baş ve gövde zararlanır.
0 ºC Yapraklarda kararma
4 ºC Başlarda kararma
7 ºC Yetiştiricilik zor
15-18 ºC Optimum gelişme
20 ºC Gelişme yavaşlar
Toprak:
Derin, verimli, organik maddece zengin, drenajı iyi,
kumlu-killi ve kireçli-killi

Eski 01-11-2009, 02:52   #56
Ağaçsever

YETİŞTİRME TEKNİĞİ
• Tohumla
• Dip sürgünleri
• Memeler
Enginarlık kurulması:
• Toprak 50-80 cm derinlikte işlenir
• Taban gübrelemesi yapılır.
6-10 g N, 5-10 g P2O5, 10-15 g K2O/OCAK
Bir yetiştirme döneminde 15-25 kg/da N, 35-40 kg/da P2O5, 15-40 kg/da K2O verilmelidir.
Fidelerin elde edilmesi:
– Fideler tohumdan yetiştirilir (Nisan-mayıs aylarında tohum ekilir, fideler 1 sene sonra nisanda dikilir)
– Kurulu enginarlıklardan dip sürgünleri ayrılır ve dikilir. Ertesi sene Nisanda dikilir.
Dikim:
• Fideler 1X1 veya 2X3 m arayla dikilir.
• Fideler 20-30 cm derinliğindeki ocaklara dikilir.
• Her ocağa 2-3 fide dikilir. Daha sonra seyreltme yapılır.
• Dikim Ege ve Akdeniz bölgesinde sonbaharda, Marmara bölgesinde ilkbaharda yapılır.
Enginarlıkların bakımı
• Her yıl çapa ve ot mücadelesi yapılır.
• Sürgün oluşumunu uyarmak amacıyla yaz ayları içinde sulama yapılır.
• Ocaklardaki kurumuş sürgünler temizlenir.
• Her ocakta 1-2 iyi gelişmiş sürgün bırakılır.
• Diğer sürgünler fide olarak kullanılır.
Tomurcuk verimliliğinin kontrolü:
• Olgun çiçek tablalarının toprak yüzeyinden kesilerek toplanması
• Gibberellik asit kullanımı: Ana tomurcukların tahmini hasat tarihinden 60-90 gün önce 10-40 ppm GA3 püskürtülmesi erkencilik sağlar. Ancak tomurcuk iriliği azalır.
• Sulama: Yaz sulaması erken ve daha uzun süre tomurcuk hasadı yapılmasını sağlar.
HASAT ve PAZARLAMA
Hasat zamanı:
Akdeniz Bölgesi: Ocak-Şubat
Ege Bölgesi : Ocak-Şubat-Mart
Marmara Bölgesi: Nisan-Mayıs
Hasat şekli: Bıçak, Tomurcuk+15-20 cm sap
Verim: 2-6 adet/bitki, 2000-6000 adet /da
HASAT SONRASI MUHAFAZA
Ön soğutma: 5ºC, suyla veya oda koşullarında
Muhafaza koşulları: 0 ºC’de 2 hafta
Ambalaj: Filmle kaplama, mumlanmış karton, polietilen torba

Eski 01-11-2009, 14:42   #57
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
1 kök de olsa saksıda yetiştirmek istiyorum. Saksıda yetiştirme şansım var mı?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 14:31   #58
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Maki01, Ayfer Hanım saksıda yetiştiriyormuş. http://agaclar.net/galeri/showimage.php?i=26812

Eski 11-11-2009, 15:36   #59
Yeni Üye

HavaSu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2007
Merhaba,
Antalya'da 1 dönüm arazime Enginar ekmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Kök filizi veya fide nasıl temin edebilirim? Fiyatı nedir? 2000 adet yeterli midir?
Sevgilerimle,
Haluk Sağlamer

HavaSu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 21:20   #60
Ağaç Dostu

gambet's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2010
gecen yıl 30 metrekareye 30 adet enginar fidanı diktim.dikimi aralık subat ayında fideden gercekleştirdim.ayni yıl 12 adet enginarı aldım bu sene bunların yan sürgünlerinden 18 adet tüplere aldım onlarda tutdu şayet marmara ve ege bölgesinde iseniz bu mevsimde diker yaz başlarında hasat yapabilirsiniz.saksıdada yetiştirebilirsiniz ben böyle başladım

Düzenleyen gambet : 09-01-2010 saat 22:16
gambet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024