agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni362Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2014, 10:54   #451
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
sayın limonsever 448 nolu mesajdaki ikinci kabak benim oval kabak değil .hiç benzemiyor.

limon_sever beğendi.
sevoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 11:18   #452
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevoş Mesajı Göster
sayın limonsever 448 nolu mesajdaki ikinci kabak benim oval kabak değil .hiç benzemiyor.
O zaman Çumra'nın Pörtlek balkabağıydı ama malesef çürüdü. Anlam veremedim.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2014, 10:45   #453
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
İlk dişi çiçeğim kabak yaptı. Ardından gelenlerde tutuyor fakat ilerleyen zamanlarda dökülmeler yaptılar. Sebebi sizce ne olabilir? Üzerlerine su gelmesi olabilir mi?

guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 17:17   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Arkadaşlar, bilen birisi yardımcı olabilir mi? Kabağımı ne zaman koparmalıyım? Sapı tamamen kupkuru mu olmalı yoksa yeşil kalsa da olur mu?

pınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2014, 18:16   #455
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sapin kurumasini beklerseniz, iyi olur (sap tam kurumamisken de yeme olgunluguna ulasmis olabilir).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pınar Mesajı Göster
Arkadaşlar, bilen birisi yardımcı olabilir mi? Kabağımı ne zaman koparmalıyım? Sapı tamamen kupkuru mu olmalı yoksa yeşil kalsa da olur mu?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 18:42   #456
Yeni Üye

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki sap yeşil dahi olsa olgunlaştığını anlamanın bir yolu var mı?:-)

Eski 17-09-2014, 19:48   #457
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bu sorunuzun yanitina deneme yanilma yoluyla ulasabilirseniz daha iyi olur. Sap henuz tam anlamiyla kurumamisken (kemik kurulugundan bahsediyorum) hasat ettigim, yemelik kaliteyi yakalamis balkabaklari oldu ama genel olarak tavina gelmesi icin, sap kuruduktan sonra bile tarlada birakildigi olur (tohumlar da hasat derecesine gore ideal tohumluk asamasina yakinsar veya ondan uzaklasir). Bitki sapinin dallarla birlestigi yerde, eger toprakla bulusursa kok salabilecek uzun, biyigimsi kulakciklar olur. Bunlarin kuruyup kurumadigina da bakilir. "Kurumussa meyve hasada hazirdir" denir ama dedigim gibi deneyip gormeniz en guzeli.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pınar Mesajı Göster
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki sap yeşil dahi olsa olgunlaştığını anlamanın bir yolu var mı?:-)

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 15:17   #458
Yeni Üye

Açıklamalar için ne kadar teşekkür etsem az. Sanıyorum beklesem daha iyi olacak. İlk kez yetiştirdiğim 2 kabağı telef etmek istemiyorum:-)

Eski 07-10-2014, 16:27   #459
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Biga tarım fuarında

Name:  Kopyası ABCD0002.JPG
Views: 1318
Size:  55.0 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 23:26   #460
Ağaçsever

capitano's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2007
Tebrikler

capitano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 23:29   #461
Ağaçsever

capitano's Avatar

Bunlarda benim yavrular

Eklenen Resimler

Eski 07-10-2014, 23:32   #462
Ağaçsever

capitano's Avatar

23,38 kg
23.41 kg
38,30 kg
29.90 kg

Eski 12-10-2014, 14:53   #463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Arkadaşlar, bugün itibariyle kabak sapının durumu fotoğrafta gördüğünüz gibi. Hala kurumadı. sizce ne yapmalıyım?!..

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Milla beğendi.
hurrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 21:40   #464
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Galeri: 1
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hurrem Mesajı Göster
Arkadaşlar, bugün itibariyle kabak sapının durumu fotoğrafta gördüğünüz gibi. Hala kurumadı. sizce ne yapmalıyım?!..
Arkadaşım bitki kendini kurutmuş zaten. Kurumuş bir bitki meyvesinide beslemez artık. O yaş yer kök girişi büyük olduğu için hala yaş. Bence yolabilirsin. Ama yinede sen bilirsin tabii.

aliakrep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 19:06   #465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Cevap için çok teşekkür ederim. Nihayet kabağımı elime alabileceğim yupiii

hurrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 21:35   #466
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
balkabağım..

sanırım en büyükleri bende.....

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 13:19   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Kabakçılar neredesiniz.. kabak ektim

sizin gibi tarlaya değil bahçeye..

bakalım nasıl olacak. 10 adetçik..

BEDESTENLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 13:30   #468
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Bu seneki şahsi balkabağı azmanım. Bu sene balkabaklarını börülce , mısırlarla karışık olarak diktim. Ayrıca hiç gübre, özel bakım falan uygulayamadım.Çünkü bir çalının altında kendini saklamış.Çok sonra farkettim.
Eklenti 452435
Eklenti 452436
Afiyet olsun ağam. Dünya küçük diye buna demişler. Radara takıldın .

Eski 16-05-2015, 13:32   #469
Yeni Üye

Değerli kabak yetiştiricileri kabak için hangi gübre kullanılmalı, tavsiyelerinizi rica ederim.

Eski 28-05-2015, 10:59   #470
Yeni Üye

Arkadaşlar banada bu 25-30 kiloluk kabakların çekirdeğinden gönderebilirmisiniz.Rica etsem. 4-5 çekirdek gönderseniz yeter, 50-60 kiloluk kabak çekirdeğine gerek yok onu kaldırmakta zor olacaktır, 4 kişilik aileye 25-30 kiloluğu bile çok ama merak ettim, yetiştirip bakalım nasıl olacaklar.
Şimdiden teşekkürler.

Eski 03-06-2015, 10:19   #471
Yeni Üye

hımmmm.. kimse cevap vermiyor, kabak mevsimi gelmediğinden demek ki...

Eski 12-06-2015, 15:10   #472
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Galeri: 1
Mekan değişikliğinden dolayı kabaklarımın dökeceğinden şüpheliydim. Ama bugün 2 tanesi dökmüş. 2.Katta balkonda yetiştiriyorum.

Büyük Resimler : 1 ve 2

Eklenen Resimler

Düzenleyen aliakrep : 12-06-2015 saat 17:03
aliakrep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 10:21   #473
Yeni Üye

kabaklar çiçek açıyor, hatta küçücük kabakçıklar görülüyor onlarda kuruyup düşüyor, kabak yaprakları yeşil herhangi bir hastalık gözükmüyor, 3 gün ara ile az miktarda akşamları kova ile sulama yapılıyor, fakat kabak hala yok.. konu hakkında bilgi verebilirmisiniz.

Eski 21-07-2015, 14:25   #474
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Dünyanın En Büyük Balkabağı

"Dünyanın En Büyük Balkabağı
Wisconsin'de yetiştirilen bu devasa balkabağı resmi olarak dünyanın en büyük balkabağıdır. 821 kilogramdan fazla ağırlığa sahip olan balkabağı 2011 guinness rekorlar kitabına girdi."

Eklenen Resimler

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2015, 16:35   #475
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
selam Arkadaslar
1 yasında gelmiş 10 dönüm ceviz bahcem var aralarını degerlednirmek adına bal kabagı ekmeyi planlıyorum. sıra araları 2.5 metre sıra ustu de 1 metre seklinde 2700 kok kabak yapıyor. hepsınden kabaca 15 kilo kabak alsak 40 ton kabak yapıyor. bu kadar kabagını satısı kolay olur mu. biraz fikirlerinizi ihtiyacım var şimdiden tesekur ederim..
iyi gunler

kocasedir beğendi.
mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2015, 14:00   #476
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet_yldrm Mesajı Göster
selam Arkadaslar
1 yasında gelmiş 10 dönüm ceviz bahcem var aralarını degerlednirmek adına bal kabagı ekmeyi planlıyorum. sıra araları 2.5 metre sıra ustu de 1 metre seklinde 2700 kok kabak yapıyor. hepsınden kabaca 15 kilo kabak alsak 40 ton kabak yapıyor. bu kadar kabagını satısı kolay olur mu. biraz fikirlerinizi ihtiyacım var şimdiden tesekur ederim..
iyi gunler
Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.Ben de seneye açık kök olarak dikeceğim ceviz bahçesi öncesi 40 dönüm kadar alanı değerlendirmek istiyorum.Seçeneklerden birisi de balkabağı. Bu kadar tohumu güvenilir nereden bulabilirim ve ne çeşit önerirsiniz bunu da öğrenmek isterim.Teşekkürler.

kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 16:25   #477
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşlar dev balkabağı yetiştirmek için süt yani kalsiyum kullanımı deneyen oldu mu. Ben google çevirinin tam olarak anlaşılamasa da süt kullanıldığı yönünde bir bilgi okudum. bu şekilde bir deneme yapan var mı ? Olma ihtimali var mı? link aşağıda. Çeviriyi de ekliyorum.

Growing Pumpkins With Milk

Fed Pumpkins Milk: Süt İle Dev Kabak Nasıl Grow öğrenin

Dev-kabak Tarafından Görüntü annrapeepan
Amy Grant

Ben çocukken, yaz sonunda devlet fuara gidiş ileriye baktı. Gıda, sürmek, tüm hayvanlar severdi, ama çoğu görme konusunda feryat şey dev kabak kazanan mavi kurdele oldu. Onlar inanılmaz (ve hala). Genellikle böyle büyük boyutu elde etmek olduğunu belirtti, bu leviathan kazanan yetiştiricisi, onlar kabak sütü ile beslenen. Bu doğru mu? Kabaklar çalışmak büyümeye süt kullanılarak mı? Eğer öyleyse, nasıl dev süt beslenen kabaklar büyür?

Süt ile Büyüyen Pumpkins

Eğer süt ile kabaklar besleme konusunda bir arama yaparsanız, kabaklar büyümeye süt kullanarak doğruluğuna ilişkin yaklaşık 50/50 bölünmüş bilgilerin yeraldığını bulacaksınız. Süt kalsiyum en çok lanse olmak, vitaminler ve mineraller var. Çoğu çocuk onları güçlü ve sağlıklı büyümek yapacak düşüncesiyle içmek sütü verilir. Tabii ki, inek sütü gerçekten çocuklar için çok iyi olup olmadığı üzerinde bazı dissention, ama konuyu dağıtmak.

Kabaklar kalsiyum ve diğer mikro ihtiyaç göz önüne alındığında, bu süt ile büyüyen kabak kesinlikle onların büyüklüğünü artırmak olacak bir hayır beyin gibi görünüyor. Bu durumda, süt ile kabak beslenme fikri ile bazı sorunlar var.

Ben evin herhangi bir çocuk yok, ancak her şeyden önce, ben bir kuduz süt tiryakisi var. Bu nedenle, ne kadar süt maliyetlerinin çok farkındayım. Gibi sıvı gübreler balık emülsiyonu, yosun gübre, kompost veya gübre çay, hatta Mucize büyümek tüm kabak asma içine ve önemli ölçüde daha düşük maliyetle kalsiyum ve mikro katacak.

Bir kabak süt beslerken İkincisi, en yaygın yöntemlerden biri asma bir yarık yapmak ve bu yarığın içine süt kabından bir esneklik malzeme besleme gereğidir. Burada sorun, herhangi bir yaralanma gibi, hastalık ve zararlılara karşı artık açıktır, sadece asma yaralandı olmasıdır ve.

Son olarak, hiç şımarık süt kokuyordu? Sıcak güneşin altında yaz sonunda süt kabı koyarak deneyin. Ben yağma uzun sürmez bahse girerim. Ugh.

Nasıl Dev Süt Fed Kabak Grow

Ben dev kabaklar sütü hem olumlu hem olumsuz yorumlar okudum beri, sana araçları ve meraklı bir zihne sahip olmadığını varsayalım, süt besleme ile kabak Goliath büyüyen denemek için eğlenceli olabilir. Yani, burada dev bir süt beslenen kabak büyümeye nasıl.

Reklâm

İlk olarak, büyümek istiyorum Kabak çeşitli seçin. Bu ise "Atlantik Dev" veya "Büyük Max." Gibi bir dev çeşitli bitki mantıklı tohumdan kabaklar büyüyen, kompost veya kompost gübre ile tadil edilmiştir tam güneş bir nokta seçin. 18 inç çapında ve 4 santim boyunda bir tepe yapın. Tepenin bir inç derinliğinde, dört tohum ekmek. Nemli toprak tutun. Fidan en güçlü bitki dışarı ince uzun boylu yaklaşık 4 santim, zaman.

Meyve greyfurt büyüklüğünde olduğunda, tüm şube ancak sağlıklı numune büyüyor birini kaldırmak. Ayrıca, kalan asma başka çiçekleri ya da meyve kaldırın. Şimdi kabak yem süt hazırız.

Bu eşit çalışmalıdır kullandığınız süt, tamamı veya% 2 ne tür önemli görünmüyor. Bazen insanlar hiç süt ama su ve şeker karışımı kullanmayın ve hala kabak beslenme süt bakın. Bazı insanlar süt şeker ekleyin. Bir süt sürahi veya Mason kavanoz gibi bir kapaklı kap kullanın. Gerçek fitil veya süt emer ve kabak kök içine filtreler bir pamuklu kumaş ya esneklik malzemeyi seçin. Kabın kapağı içine bir delik fitilleme malzemenin genişliği punch. Süt kabı doldurun ve delikten fitili beslemek.

Keskin bir bıçak kullanarak, seçilen kabak asma alt sığ bir yarık kesti. Çok dikkatli ve yavaşça, yarık içine süt kabının içinde fitil kolaylığı. Yerinde fitili tutmak için gazlı bezle yarığı sarın. Bu kadar! Artık süt ile kabak besleniyor. Gerektiği gibi süt kabı doldurun ve aynı zamanda kabak haftada düzenli sulama bir inç ver.

Bir daha da kolay bir yöntem sadece "su" kabak bir bardak süt ile her gün.

O sizin için şans en iyi kabaklar beslenme süt. Aramızda şüpheliler, hep garantili mavi kurdele kazanan duymak sıvı şelatlı kalsiyum, var!

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 07:33   #478
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
devkabak.com sitemi ücretsiz veriyorum. 25 ocağa kadar süresi var ve cumartesi akşamına kadar isteyen olursa süresini bir yıl uzatıp (ücreti alacak olana ait) transfer kilidini açtırıp siteyi verebilirim. yıllık 37 veya 38 tl isim ve bir o kadar da hostingi tutuyor. Kabak tohumu vs satmak isteyen olursa üçbeş tohumda parasını çıkarır.

SambaMustafa beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 14:11   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2016
merhaba arkadaşlar 2012 den bu yana mesaj yazılmaması beni biraz düşündürdü ama yinede de ben sorumu sorayım :
gitti gidiyor dan dev balkabağı tohumu satın aldım ama gelen kabak tohumu bildiğiniz çitlemelik balkabağı çekirdeği gibi ufak.... bunun gerçek tohum olup olmadığını nasıl anlarız illa büyütmek mi lazım. bana göre tohum çekirdeğinin de büyük olması lazım gibi geliyor.. gittigidiyor'dan alıp deneyen var mı acaba .
o kadar emek ve heves boşa gitmesin.

Pitcarlos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 10:11   #480
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2014
Akademik çalışma yapıyor arkadaşlar

Evet sizi görende akademik çalışma yapıyorsunuz zanneder. Mart ayının son yagmurlarında toprak iyice nemlenir, çapayı eline alırsın 1m aralıklarla vur çapayı at 2 tohum yürü gitsin. bu sene domates ektiğimiz alana seneye kabak ekeriz, sulamak ne demek aklımıza bile gelmez 2 dönüm yerden ortalama 150-200 ton kabak alırız. gübreleme, çapalama sulama aklımıza bile gelmez. benim 13 yaşında oglum var ellerinizden öper bir c.tesi pazar eker geçer. Tabi arabayı tarlada kullanma koşuluyla. şimdi konunun basından sonuna kadar okudum valla daral geldi. Bizim hiç bir bahçemize sunni gübre atmayız, ilaçlamayız otları bile elimizle sökeriz. bizim kabaklar nisana kadar dayanır. müşteri özelikle bizi bekler. geçen sene yurd dışına gönderdiğimiz hiç bir ürünümüz ger dönmedi. biye dönmedi biliyormusunuz bahçelerimizde sunni olan bir şey olmadıgı için. kabak taraı yorar demiş bir arkadaşım yormaz düzene sokar. bu sene sebze ekilen bölgeye kabagı ektiğinde toprağı düzenler. sonra biz bu kabagı dilimleyip kabugunu felan hiç bir şeyini atmayız. kurudukca nemlendirip solucanlara atarız. solucanlar yiyip gübre yapınca bahçeye serperiz. olay bu kadar kolay ve basit. kadirbeyciftligi.com'da sizler için arıntılı bir yazı hazırlayıp görüntüleri paylaşmak istiyorum. geçen sene su görmeden 85 kilo olan kabak var bunlar yurd dışından gelmiyor. yıllardır kendimiz yetiştiriyoruz. marketlerden isteyen lursa dilimliyoruz ahanda onun tohumunu ekiyoruz. olay budur değerli kardeşlerim. Bu forum tarımın ana damarı ben çok şeyi bu forumdan ögrendim, lütfen biraz daha konu hakkında deneyimli arkadaşlar yazsın, diğeride soru sorularını sorsun. bilgiyi paylaşalım ama doğru bilgiyi paylaşalım ki daha ileriye gidelim hürmetler selamlar hepinize

dongyul beğendi.
serhatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024