agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni362Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2016, 15:59   #481
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serhatb Mesajı Göster
Evet sizi görende akademik çalışma yapıyorsunuz zanneder. Mart ayının son yagmurlarında toprak iyice nemlenir, çapayı eline alırsın 1m aralıklarla vur çapayı at 2 tohum yürü gitsin. bu sene domates ektiğimiz alana seneye kabak ekeriz, sulamak ne demek aklımıza bile gelmez 2 dönüm yerden ortalama 150-200 ton kabak alırız. gübreleme, çapalama sulama aklımıza bile gelmez. benim 13 yaşında oglum var ellerinizden öper bir c.tesi pazar eker geçer. Tabi arabayı tarlada kullanma koşuluyla. şimdi konunun basından sonuna kadar okudum valla daral geldi. Bizim hiç bir bahçemize sunni gübre atmayız, ilaçlamayız otları bile elimizle sökeriz. bizim kabaklar nisana kadar dayanır. müşteri özelikle bizi bekler. geçen sene yurd dışına gönderdiğimiz hiç bir ürünümüz ger dönmedi. biye dönmedi biliyormusunuz bahçelerimizde sunni olan bir şey olmadıgı için. kabak taraı yorar demiş bir arkadaşım yormaz düzene sokar. bu sene sebze ekilen bölgeye kabagı ektiğinde toprağı düzenler. sonra biz bu kabagı dilimleyip kabugunu felan hiç bir şeyini atmayız. kurudukca nemlendirip solucanlara atarız. solucanlar yiyip gübre yapınca bahçeye serperiz. olay bu kadar kolay ve basit. kadirbeyciftligi.com'da sizler için arıntılı bir yazı hazırlayıp görüntüleri paylaşmak istiyorum. geçen sene su görmeden 85 kilo olan kabak var bunlar yurd dışından gelmiyor. yıllardır kendimiz yetiştiriyoruz. marketlerden isteyen lursa dilimliyoruz ahanda onun tohumunu ekiyoruz. olay budur değerli kardeşlerim. Bu forum tarımın ana damarı ben çok şeyi bu forumdan ögrendim, lütfen biraz daha konu hakkında deneyimli arkadaşlar yazsın, diğeride soru sorularını sorsun. bilgiyi paylaşalım ama doğru bilgiyi paylaşalım ki daha ileriye gidelim hürmetler selamlar hepinize
Bu site akademik çalışmaların paylasıldığı bir yer, bu site amatör çalısmaların da paylasıldıgı bir yer ve bu site yanlışıyla doğrusuyla deneyimlerin paylaşıldıgı ve herkesin bu yollarla bir şeyler öğrendiği ve öğrettigi bir yer. Dolayısıyla bilen yazsın bilmeyen sorsun diyecegimiz dort duvardan oluşma bir okul değil, aksine paylaşımın motive ettiği bir okul, bir buluşma yeri...

Sizin "sulama" ve "gübreleme" yapmadığınız tarlanıza gelirsek, ya dönüm hesabınızda bir hata var, ya da bizim hiç bilmedigimiz, dünyadan farklı fizik kurallarının işlediği bir gezegende tarım yapıyorsunuz. Dönümde ortalama 75-100 ton arası kabak, üstelik bu kosullarda, fantastik bir hasat gibi geliyor kulağa.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 16:48   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Bu site akademik çalışmaların paylasıldığı bir yer, bu site amatör çalısmaların da paylasıldıgı bir yer ve bu site yanlışıyla doğrusuyla deneyimlerin paylaşıldıgı ve herkesin bu yollarla bir şeyler öğrendiği ve öğrettigi bir yer. Dolayısıyla bilen yazsın bilmeyen sorsun diyecegimiz dort duvardan oluşma bir okul değil, aksine paylaşımın motive ettiği bir okul, bir buluşma yeri...

Sizin "sulama" ve "gübreleme" yapmadığınız tarlanıza gelirsek, ya dönüm hesabınızda bir hata var, ya da bizim hiç bilmedigimiz, dünyadan farklı fizik kurallarının işlediği bir gezegende tarım yapıyorsunuz. Dönümde ortalama 75-100 ton arası kabak, üstelik bu kosullarda, fantastik bir hasat gibi geliyor kulağa.
bizim ona ayıracak vaktimiz yok. İsteyen tüm arkadaşlarımı hasat sonu davet ediyorum ediyorum hasata birlikte girelim. Geçen senede 300 m2 seradan 15 ton yerli domates nasıl alınır demişti bir arkadaşım bala ilçesinden geldi gördü, yine tüm merak eden arkadaşlarımı davet ediyorum. en içten dieklerimle de kendini bilen tüm kardeşlerimi selamlıyorum.

dysncy beğendi.
serhatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 17:54   #483
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Domates (ve kabak) hangi çeşitti?

Alıntı:
bizim ona ayıracak vaktimiz yok. İsteyen tüm arkadaşlarımı hasat sonu davet ediyorum ediyorum hasata birlikte girelim. Geçen senede 300 m2 seradan 15 ton yerli domates nasıl alınır demişti bir arkadaşım bala ilçesinden geldi gördü, yine tüm merak eden arkadaşlarımı davet ediyorum. en içten dieklerimle de kendini bilen tüm kardeşlerimi selamlıyorum.

kerkenez beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 11:49   #484
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Evet sizi görende akademik çalışma yapıyorsunuz zanneder. Mart ayının son yagmurlarında toprak iyice nemlenir, çapayı eline alırsın 1m aralıklarla vur çapayı at 2 tohum yürü gitsin. bu sene domates ektiğimiz alana seneye kabak ekeriz, sulamak ne demek aklımıza bile gelmez 2 dönüm yerden ortalama 150-200 ton kabak alırız. gübreleme, çapalama sulama aklımıza bile gelmez. benim 13 yaşında oglum var ellerinizden öper bir c.tesi pazar eker geçer. Tabi arabayı tarlada kullanma koşuluyla. şimdi konunun basından sonuna kadar okudum valla daral geldi. Bizim hiç bir bahçemize sunni gübre atmayız, ilaçlamayız otları bile elimizle sökeriz. bizim kabaklar nisana kadar dayanır. müşteri özelikle bizi bekler. geçen sene yurd dışına gönderdiğimiz hiç bir ürünümüz ger dönmedi. biye dönmedi biliyormusunuz bahçelerimizde sunni olan bir şey olmadıgı için. kabak taraı yorar demiş bir arkadaşım yormaz düzene sokar. bu sene sebze ekilen bölgeye kabagı ektiğinde toprağı düzenler. sonra biz bu kabagı dilimleyip kabugunu felan hiç bir şeyini atmayız. kurudukca nemlendirip solucanlara atarız. solucanlar yiyip gübre yapınca bahçeye serperiz. olay bu kadar kolay ve basit. kadirbeyciftligi.com'da sizler için arıntılı bir yazı hazırlayıp görüntüleri paylaşmak istiyorum. geçen sene su görmeden 85 kilo olan kabak var bunlar yurd dışından gelmiyor. yıllardır kendimiz yetiştiriyoruz. marketlerden isteyen lursa dilimliyoruz ahanda onun tohumunu ekiyoruz. olay budur değerli kardeşlerim. Bu forum tarımın ana damarı ben çok şeyi bu forumdan ögrendim, lütfen biraz daha konu hakkında deneyimli arkadaşlar yazsın, diğeride soru sorularını sorsun. bilgiyi paylaşalım ama doğru bilgiyi paylaşalım ki daha ileriye gidelim hürmetler selamlar hepinize

Ben hala yanlış bilgi verdiğinizi düşünüyor ve sırf bu nedenle konuyu sürdürüyorum. Sizin şahsınızla ilgili değil, yanlış anlamayın. Bir hata olduğunu düşünüyor ve çözmeye çalışıyorum. Yukarıda alıntılanan mesajınızda yazdıklarınızdan şöyle bir anlam çıkarıyorum:

Bırakın uğraşmayı, türlü türlü yöntemleri vb. şeyleri... Kabaklar bir metre arayla ekilip hiç gübre ve su vermeseniz de kimileri 85 kg'a çıkabilir ve dönümde 75-100 ton arası kabak hasat edersiniz.

Ya da bu sadece sizin toprağınıza ve size has bir durum mu emin olamıyorum. Ama, yok, olmaz, bu kadar hasat kaldıramazsınız. Ne siz, ne de bir başkası, ılıman iklimde, tarla koşullarında ve bir de bu yöntemlerle bu kadar kabak hasadı yapamazsınız. Taban suyu uygun yükseklikte, çok verimli bir tarlada meyve ağırlığında su vermeden 85 kg'a ulaşsanız bile dönümde 75-100 ton arası, yani ortalamasını alsak 87.5 ton yapar, her bir metrekarede 87.5 kg kabak hasat etmeniz gerekir. Bir hayal edin...

Sayın Birnefestoprak’a da bir soralım, bu soru tam olarak tartışılanla aynı şey değil ama konudan da kopuk olmadığı için aynı mesajda soruyorum, bilmekte fayda var. Bizim ılıman iklimimiz haricinde, sıcakların yıl boyu ılık-sıcak olduğu bir iklimde, en azından bir örnek olarak sizin yaşadığınız ve tarım yaptığınız Tampa’da en verimli kabak çeşidinde dönümde maksimum kaç ton hasat kaldırıyorsunuz veya -orantılayarak- kaldırabilirsiniz veya başkalarıve aynı toprakta bir yıl içerisinde birbiri ardına kaç hasat dönemi yaşıyorsunuz?

Düzenleyen Taşlıbahçe : 02-06-2016 saat 11:53 Neden: maksimum
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 12:14   #485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Dostlar, bir arkadaşımın köyden getirdiği ve tadını çok beğendiğim bir bal kabağının çekirdeklerini ekmiştim bu bahar. Hepsi de fide oldu hiç fire vermedi. Ancak mayıs ayı bol yağmurlu geçtiği için olsa gerek çok iyi gelişemediler. Bir ay boyunca garipler güneş yüzü görmediler. Havalar düzeldi Haziran'ın 15'inden sonra ve toprağa aktarılacak boya geldiklerinde fideleri bahçe toprağıma ektim. Fakat hiç sağlıklı ilerlemiyorlar. Çiçek tomurcukları daha olgunlaşmadan, minik iken düşüyorlar. Açanlar da genelde erkek çiçek. Daha dişi çiçeğe rastlamadım. Bazı yapraklarda da beyaz damarlar oluştu. Acaba çok mu su veriyorum? Sadece sabahları suluyorum ve az miktarda suluyorum. Yarı gölge olan bir bahçede ekililer.

Bir de yapraklarında fotoğrafta gördüğünüz misafire rastladım. Bu zararı bu örümcek veriyor olabilir mi?

Sebzelerimi yetiştirirken, bahçe toprağıma bir miktar fundalık toprağı ve torf da karıştırıyorum, güvercin gübresi kullanıyorum. İlaçlamayı da sirkeli su, biberli sarımsaklı su v.s. ile yapıyorum. Ben bal kabaklarımı nasıl sağlıklı bir sürece sokabilirim bilgisi olan bana yardım ederse sevinirim.

Sevgiler
Elza

Elza-Ojalvo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2016, 12:46   #486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2016
Name:  KABAK.jpg
Views: 4378
Size:  74.4 KB acaba benim ikiz kabaklar böyle yeşil mi kalcak sararacakmı ?

esmakaraduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2016, 13:34   #487
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bir soru da ben sorayım pek cevap kısmı çalışmamış bu konunun ama, epeydir google amcaya soruyorum balkabaklarında domates gibi budama falan oluyor mu diye ancak öyle bir şeye denk gelmedim. Ektiğim balkabaklarında şimdilik sorun yok, maaşallah dallarıp budaklanıp büyüyorlar. Peki bu kabakların büyük olması (dev kabak yetiştirme niyetim yok öncelikle) için tek kökte tek dal olacak veya dalda tek meyve olacak veya uzayan dalların uçlarını keselim gibi uygulamalar oluyor mu?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2016, 13:49   #488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Ben kabakların biber fidelerini kapatacak gibi olan yapraklarını koparıyorum. Hatta bir kaçının dallarını kelleştirdim yapraklar sonlarda kaldı. Dallardan fazla olanları farklı istikamete yönlerdiriyorum. Bu yaptıklarımdan iyi/ kötü etkilenen kabak olmadı ( tesbit edebildiğim kadarıyla).
Bir köylü şunu dediydi : Kabak kökünden çıkan birden fazla dal varsa, en güçlüyü elleme diğerlerine kök yakınından çivi sokup hafif kanırt, onu zedelemiş olacaksın beslenmesi yavaşlar, tek dal güçlenir. Bunu komşum köylüye anlattım güldü, inanma dedi... Ben çivileme yapmadım sonuçta.
Şu sırada bol su verilirse kabak meyveye duruyor. Dalda besleyebileceği kadar kabak oluşuyor müdahale gereksiz. Uçları da alan müsaitse salın gitsin.

TCM beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2016, 13:50   #489
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Kabaklar ekim ayı ortalarına kadar dallarında kalabiliyor ve renk koyulaşması da o vakitlerde tamamlanıyor...

TCM beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 16:47   #490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2016
yine kendime cevap gitti gidiyordan felan almayın benim aldığım mırt çıktı. tohum sahte bildiğiniz pazar kabağı kızartmalık olanından... bilmediğiniz yerden almayın... ben başka bir yerden daha aldım aldığım kabağın fotosunu da gördük... tohumun boyu yaklaşık 2-2,5 cm civarı idi ondan yaklaşık 40-60 kg iki adet kabak aldım daha da büyük olurdu lakin diyarbakır fazla sıcak

Pitcarlos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2016, 14:43   #491
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Bu kabağın cinsi nedir? Alaca bal kabağı mı ?Yoksa boz bal kabağı mı ?Name:  tmpPhoto.jpeg
Views: 4149
Size:  22.2 KB

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2017, 15:25   #492
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
İzmir Karaburun ilçesinden meşhur '' zıngata '' kabağını bulana kadar ne uğraştık ama. Aslında zıngata bal kabağının değil yapılan yemeğin adı. Ama en çok da bu kabaktan yapıldığı söylendi. Tatlısı da mükemmelmiş. İki adet alabildik, fazla irileşmeyen bu çeşit en fazla 1.5 -2 kilo geliyor. Hurma zeytinlerimizi de sürekli aynı amcadan alırız, en az 80 yaşında. Dedeleri de bu kabağı eker biçerlermiş.

Henüz kesip test edemedik. Bu yıl arkadaşın bahçesinde yetiştirip etkinlikte paylaşmayı düşünüyorum. Her ihtimale karşı aldıklarımızın içinden çıkan tohumları da bir kenara ayıracağız.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2017, 12:16   #493
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bir sürü tohum çıktı içinden. Bugün tatlısını denedik mükemmel oldu. Zıngata' yı artık daha sonra denemeye karar verdik. Bu türün çekirdekleri oldukça küçük ve uzunumsu. Büyüklüğü de fazla olmayınca 10 dakikada pişti tatlı. Bir on dakikada fırın gösterildi, üzerine tahin ve ceviz de eklenince şu soğuk ve yağmurlu kış günü bile yüzümüzdeki o lezzet patlamasının verdiği hazzın ifadesini silemedi))

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 21:16   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2017
merhaba arkadaşlar geçen sene pazardan aldığım balkabağının tohumunu bu sene baharda apartmanın bahçesine diktim ve iki kök yeşerdi ve büyüdü ancak eylül ayında meyve oluşmaya başladı ancak şu an balkabakları ve bitki halen yeşil kaldı. Acaba meyveleri toplamalı mıyım? Balkabaklarım bitki üzerinde olgunlaşır mı malum ekim ayını bitirdik ve havalar soğudu? bugün çektiğim resimleri paylaşıyorum yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

nilufers beğendi.
daglayan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2018, 10:16   #495
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Benim balkabağının bir tanesi sonradan çıktı malum geç kaldı, şuan sarı olması gerekirken kabuğu yeşil ve biraz soğuk çalmış gibi hafif kararma oldu üzerinde, yaprakları da döküldü koparmalı mıyım?

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2019, 03:25   #496
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Bilen bir arkadaş şu "balkabağı", "helvacı kabağı", "kestane kabağı" ve "karakabak" aralarındaki farklar nedir, bunlar hangi türler ya da kultivarlardır bir açıklasa o kadar makbule geçer ki... Bizdeki dışı gri kabaklar ne kabağı ve türü ne? Amerikalıların dışı turuncu renkli kocaman kabaklarının türü nedir? cucurbita melo, cucurbita pepo, cucurbita maxima türlerinin hepsinin büyük tatlılık kabaklar verdiğini öğrenebildim, ama hangisi hangisidir, görünümleri nasıldır, bunları kaç yıldır bir türlü netleştiremedim...

alperfect beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 20:54   #497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2013
Serpent Bey Bilgilendirme için çok teşekkürler bal kabağı ekeriz her yıl 40-50 adet üretiriz kendi ihtiyacımız için ama tohum ekimi sulama bir çapa ve hasat herhangi bir gübre veya büyütme yöntemi kullanmıyoruz. Gübreleme dışındaki önerilerinizi uygulayacağım teşekkürler.

kml_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 11:28   #498
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
3 dönüm yere bal kabağı ekmeyi düşünüyorum bu sene.
Tohuma ihtiyacım var. Ücretli/ücretsiz temin edebileceklere şimdiden teşekkr ederim. 10 gün içinde cvp alamazsam mecburen internetteki sitelerden temin etmeye çalışacağım.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 15:49   #499
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Çekirdeği buldum sonunda , Kabak satan pazarcı kabağın çekirdeklerinide ayrı satıyordu 2 kilo aldı kurumaları için serdim.

Eklenen Resimler

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 12:02   #500
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2019
sırık balkabağı olur mu?

merhaba,yazdan almış olduğum ve severek yediğimiz bir balkabağının tohumlarını çimlendirdim fidanım yere değil yukarıya doğru büyümeye başladı garip gelse de onun isteğini yerine getirdim ve bir sırığa sarılmasına yardım ettim.merak ettiğim şu ki daha ne kadar uzayacak?veya sırık balkabağı olur mu?

Eklenen Resimler

lifeayşenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 13:12   #501
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Bitkiyi, özellikle de meyveyi sağlam bir şekilde askıya alabilirseniz olur tabii.

saleri beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 13:24   #502
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Ben geçen yaz balkonda büyük bir saksıya su kabağı dikmiştim balkondan sarkıp alt katın balkonuna inmesi çok kısa sürdü, rahatsızlık vermemek için yukarı çekip uçlarından kopardıkça aşağı tekrar sarktı en sonunda başa çıkamayınca söktüm.
o saksıda verim alacağınızı sanmıyorum ama daha büyük bir saksıda da bitki bir hayli dallanıp budaklanacağı için balkonda veya odada mümkün değil.Belki ben biraz sabretseydim meyve tutmaya başlamıştı ama uzun bir hasata gelme süresi var kabağın bu da sökmemde etkendi.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 17:20   #503
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lifeayşenur Mesajı Göster
merhaba,yazdan almış olduğum ve severek yediğimiz bir balkabağının tohumlarını çimlendirdim fidanım yere değil yukarıya doğru büyümeye başladı garip gelse de onun isteğini yerine getirdim ve bir sırığa sarılmasına yardım ettim.merak ettiğim şu ki daha ne kadar uzayacak?veya sırık balkabağı olur mu?
Saksı ve de sırık çok küçük. Yalnızca torfa ekmişsiniz gibi duruyor. Yapraklarda da mildiyö var gibi. Fazla bir şey beklemeyin. Vejetatif büyüme olur ancak. O da bir yere kadar.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 16:12   #504
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2016
İstanbulda apartmanın ufacıkbahçesinde kızımla bakmaya çalıştığımız bal kabakları. Bakalım ne kadar başarılı olabileceğiz.

Eklenen Resimler

Tamery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2019, 11:28   #505
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Bu konuyu takip ediyordum , mesajlar bitmiş artık .Ben de balkabağı yetiştiriyorum.Paylaşabileceğinjz dev balkabağı tohumunuz var mı?

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2019, 14:37   #506
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2019
2 yıldır balkabağı dikimi deniyorum, 10-15 adet kökten onlarca çiçek çıkmasına rağmen hiç meyve alamadım, tozlaşma olayını yeni okudum, bu tarihte el ile tozlaşma yapsam sizce kabak oluşur mu?

ontess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 14:13   #507
Ağaç Dostu

Evet oluşur ama meyve tam büyüyüp olgunlaşamaz.

Eski 29-08-2019, 10:48   #508
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Balkabağı bol güneş alan yerde olur. Ağaç altlarında gölgeli bina aralarında gelişme ve verim iyi olmaz. Deneme yapacaksanız bol güneş alan yerde 50 cm çapında derin çukur açın. İç toprağa, bol hayvan gübresi, ev sebze meyve artıkları, kurumuş yapraklar ile karıştırın. Tohumu evde çimlendirip yapraklar 2-3 tane olunca sıcak havalar başlayınca bahçede bu gübreli toprağa aktarın. Dişi erkek çiçeği ayrıdır. Dişi çiçeğin altı yumruludur. Bu şekilde çiçekleri ayırt edip elle tozlaştırabilirsiniz. Bu yazıyı okuyun yararlı olacaktır.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogr...tiriciligi.pdf

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2020, 10:55   #509
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Bu yıl atlantic giant tohumlarından edindim.Amacım çok büyük bir kabak yetiştirmekten ziyade tohumun devamını sağlamak için sağ salim bir tane kabak yetiştirebilmek önceliğim.Tabi büyük bir kabağada hayır demem ancak büyük bir çukur açıp içini gübreyle doldurup çeşitli organik gübrelerle takviyede etmedim seraya öyle ektim.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2020, 13:34   #510
Ağaç Dostu

Rica etsem,yetiştirdikten sonra tohumlardan paylaşman mümkün mü devrann?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024