agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Acem Borusu (Campsis radicans) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/697.htm)

almira 29-11-2009 08:50

5 Eklenti(ler)
Sitemizin bahçesine diktiğim acem boruları çok güzel gelişip çiçek açıyor.:p

bynpol 29-11-2009 13:40

acem borusunu bahçemde çok istiyordum buradan bir arkadaşımız bana tohumlarını göndermişti arsız oldugunu da duyunca dikip yaz için çok güzel bir sarmaşıga sahip olacagımı düşünmüştüm.ama okuduklarımda tohumdan çiçeklenmesini çok uzun süre baklayacagimi duyunca bütün hevesim kırıldı.sayın almira ve acem borusu sahibi olan arkadaşlar sizden rica etsem bana çelik gönderirmisiniz bahçemde bu güzelliğe bende sahip olmak istiyorum eger gönderirseniz beni çok mutlu edersiniz teşekkürler

almira 29-11-2009 16:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bynpol (Mesaj 538647)
acem borusunu bahçemde çok istiyordum buradan bir arkadaşımız bana tohumlarını göndermişti arsız oldugunu da duyunca dikip yaz için çok güzel bir sarmaşıga sahip olacagımı düşünmüştüm.ama okuduklarımda tohumdan çiçeklenmesini çok uzun süre baklayacagimi duyunca bütün hevesim kırıldı.sayın almira ve acem borusu sahibi olan arkadaşlar sizden rica etsem bana çelik gönderirmisiniz bahçemde bu güzelliğe bende sahip olmak istiyorum eger gönderirseniz beni çok mutlu edersiniz teşekkürler

Acem borusu çelikleri Şubat'ta kökleniyor. Şubat'ta bir çok arkadaşa çelik göndereceğim. O zaman size de gönderirim.

bynpol 30-11-2009 14:25

o zaman şimdiden teşekkür ederim

uzman16 30-11-2009 18:00

Pembe acem boruları harika görünüyor. Teşekkürler almira.
Bu da diğerleri gibi arsız mı?

Yılmaz Yalçın 02-12-2009 15:11

Sayın Almira,
Maşallah acem borularınız çok iyi gelişiyor,pembe olması da sıradışılık ve oldukça güzel bir manzara katmış:)Bende de kırmızı geniş yapraklı acem borusu çok iyi gelişiyor isterseniz şubatta çeliklerin kardeşliği yaparız ve çelik paylaşabiliriz:)

Nejla K. 25-12-2009 19:05

Sayın ALMİRA, acem borusu çok iyi bilmediğim bir sarıcıydı. Avatarınızdaki güzellik sayesinde bu sayfadayım... Bitkilerin bu renkli dünyasında benim bir çiçeği daha tanımama yardımcı olduğunuz için teşekkürler... Bayıldım bu pembeye...

siniroluyorum 25-12-2009 19:59

Almira acaba bana da çelik yollayabilir misin?Sarının tohumunu buldum(ozbey'e çok teşekkür ediyorum) turuncuyu komşudan aldım bir tek pembe kaldı...

almira 25-12-2009 20:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nejla K. (Mesaj 551951)
Sayın ALMİRA, acem borusu çok iyi bilmediğim bir sarıcıydı. Avatarınızdaki güzellik sayesinde bu sayfadayım... Bitkilerin bu renkli dünyasında benim bir çiçeği daha tanımama yardımcı olduğunuz için teşekkürler... Bayıldım bu pembeye...

Çok teşekkür ederim Nejla Hanım. Bu pembeyi ben de çok seviyorum. Ağaçlar netin bize tanıttığı güzellikleri düşününce; benim de bu seriye ufacık bir katkım olduysa ne mutlu. Bahara köklenmiş acem borunuz hazır olacak.

Fatih 25-12-2009 20:55

Sayın Almira benim içinde bir köklendirme yapabilirmisiniz????

almira 25-12-2009 21:14

Şuan sitenin bahçesinde bulunan dört adet pembe acem borusunun bütün dallarına birer poşet geçirip bahara kadar köklenmesini bekleyeceğim.:p Köklenen tüm acem borusu fideleri site üyelerine.:D Sanırım bir 30 kişi oldu. İnşallah bu kadar çelik köklendirebilirim.:(

aliriza081 06-01-2010 15:32

Sayın Almira benim içinde bir köklendirme yapabilirmisiniz?

Hhatice 06-01-2010 16:24

Benim de köyde çok fazla yayıldı ,bakayım çeliklerinden yollayayım hepinize :) tohum varsa üzerlerinde tohum da yollayabilirim cuma Tekirdağda olacağım ilk işim bu olsun:)
budadık budadık bitiremedik çok kolay yetişen,bir bitki sırnaşık demek istemedim ama gerçekten çok sarıyor fazlası da istenmiyor

Adalet Yağcı 06-01-2010 16:25

Sevgili Almira, benim acem borusu artık çiçek vermiyor, sizin sitedeki acemler ne durumdalar?

almira 06-01-2010 16:36

Adalet Hanım; bizimkilerin de üzerinde son birkaç çiçek kaldı.

siniroluyorum 06-01-2010 17:59

Bu zamana kadar üzerinde çiçek mi vardı bizde çok uzun süre önce bitti çiçekler??

Orhan Özbilgiç 16-01-2010 15:03

Bahçeden asla! Ama evden ırak...

1 Eklenti(ler)
Acem borusu birkaç metre uzaklarından onlarca kök sürgünü vermeye başlayınca, kontrolden çıkmadan eve oldukça uzak bir yere naklettim. Onu son olarak, yeni kavalyesi 25 yaşındaki mavi selvi ile dansederken fotoğrafladım.:p
Son traşınıda ben yaptım. Bayağı gençleşti.

Eklenti 122085

ankara 16-01-2010 15:17

Sn.orijin birde yazın çiçeklenmiş halini eklersiniz :)

Orhan Özbilgiç 21-01-2010 00:14

Sarısıda çok güzel!

2 Eklenti(ler)
Sarısınıda yetiştirebilmeyi çok istiyorum..Fotoğraflar 4 eylül 2009 da çekildi. İstanbul için.artık çiçeklenmenin azaldığı bir dönem.
Hele bol çiçekli döneminde daha nefis bir görüntüsü oluyor.;)

[ATTACH][ATTACH]122678
[/ATTACH][/ATTACH]

Yılmaz Yalçın 04-02-2010 21:19

Arkadaşlar,
Acem borusu için çelik alma sezonu geldi sanırım.Bu konuda bilgisi olan var mı?Çelik alırken dikkat edeceğimiz şeyler ve çelik takası yapacaklar lütfen buraya gelsin:)

Hhatice 04-02-2010 21:33

4 gün önce baktım karların altındaydı ben bağlamadığım için yerde yürüyor çelik alamadım eminmisiniz daha erken değil mi çelik için

oppss! 04-02-2010 21:42

Bende kırmızısı var, görseniz ağaçtan ağaca yayılmış durumda..:)

umıt79 04-02-2010 21:42

Acem borusu çeliğimi bu mevsimde biraz fazla erken .Çünkü geçen senelerde annem mart ayı bitiminde çelik vermişti tüm komşulara...Babamda çelik almak için tüm bitkiyi katletmişti :)

Aşırı bir gençleştirmeye maruz kalan acemborusuda tüm yılı kendini yenilemeyle geçiriyor.

Tam çelik alma zamanında haber verirseniz bende portakal rengi turuncu tonlusundan çelikler gönderebilirim sizlere..

k_donmez 28-04-2010 20:18

Ankara AOÇ serasında 30-40 cm boylu yaprak filizleri çıkmış tüpte acem boruları var. Renklerini sormadım. Fiyatı 3 TL. Bir tane aldım. Mor salkımla birlikte dikmeyi düşünüyorum. Güneybatı yönlü bir cephede birlikte gelişebilirler mi?

Yılmaz Yalçın 28-04-2010 20:23

Sevgili K-Dönmez,
Ben sizin dediğiniz şekilde yaptım ve şuan mor salkımla acem borusu birbirine sarıldı çok iyi gelişiyorlar..İşin güzel yanı mor salkım çiçekleri bitiyor bir süre sonra acem borusu açıyor hatta yazın ikisi bir açtıgı dönem oluyor temmuz gibi:)Bence güzel ikililer.Güneybatıda güzel gelişirler bence ikisi de güneşe bayılıyor.Diplerine 2 avuç keçi gübresi atıp hafif çapalayın ozaman çok iyi gelişirler.

k_donmez 28-04-2010 20:29

Sayın Yılmaz Yalçın
Bilgiler için teşekkürler. Dikmeyi düşündüğüm yerin yakınında clematisler de var. Gerçi hala uyanmadılar. Hepsi birlikte sarılıcı aranjmanı gibi olacaklar.

Yılmaz Yalçın 28-04-2010 20:40

Clematisiniz uyanmamışsa normaldir eğer 1 yıl geçmemişse dikimden itibaren arada kuruyup dinleniyorlar.Benimki de geçen yıl kuru dal olarak bu aylarda hiç uyanmadı ama yaz ortası kurudu gitti derken ve üzülürken sürgün verdi:)Sakın kurudu diye budamayın öylece kalsın.Dibine talaşla malçalama yapın ve sürekli nemli kalsın toprağı.

k_donmez 28-04-2010 20:46

Bilgiler için teşekkürler. Dibine talaşlı malçı diker dikmez yaptım. Güneşten korumak için etrafına çit çevirdim. Güzelce sarıp sarmaladım. Herhalde yerleri rahat geldi. Uyanmıyorlar. Ben de bekliyorum. Sizin tecrübelerinizi okumuştum. O yüzden budamıyorum.:p

Hhatice 28-04-2010 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 (Mesaj 574020)
Acem borusu çeliğimi bu mevsimde biraz fazla erken .Çünkü geçen senelerde annem mart ayı bitiminde çelik vermişti tüm komşulara...Babamda çelik almak için tüm bitkiyi katletmişti :)

Aşırı bir gençleştirmeye maruz kalan acemborusuda tüm yılı kendini yenilemeyle geçiriyor.

Tam çelik alma zamanında haber verirseniz bende portakal rengi turuncu tonlusundan çelikler gönderebilirim sizlere..

Ben şubatta almıştım çelikleri şu an hepsi yeşil yapraklandı .Bendeki de turuncu çok dertsiz bir bitki tutmama derdi yok kanaatkar her şatta yaşıyor.

Yılmaz Yalçın 28-04-2010 20:49

Sevgili K-Dönmez,
Clematisiniz yaza sizi şaşırtıcak eminim:)Gövdesi güneşi çok severken kök kısmı sevmiyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024