agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Acem Borusu (Campsis radicans) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/697.htm)

limon 30-08-2009 13:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi neconeco (Mesaj 486581)
Selamlar. şu an yok fakat hafta içi bakarım varsa neden olmasın

Bulursanız ben de isterim "Pembe Çiçekli Acem Borusu". Diğerine göre soğuğa dayanıksız diye duymuştum doğru mudur? (Pasiflora ile karıştırıyor da olabilirim)

Güngör Salman 30-08-2009 14:05

Sayın Neconeco'nun çiçeği sundaville gibi geldi bana.

neconeco 30-08-2009 22:57

Selamlar. bu konuda oldukça kararsızım. Aldığım seradan ( diplandiya dediler) aynı çiçeği ağaç aş. de gördüm ve sordum acem borusu dediler.

neconeco 30-08-2009 22:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 488956)
Bulursanız ben de isterim "Pembe Çiçekli Acem Borusu". Diğerine göre soğuğa dayanıksız diye duymuştum doğru mudur? (Pasiflora ile karıştırıyor da olabilirim)

Evet bendeki tür genelde iç mekan için kullanılıyor

limon 31-08-2009 11:34

İstemem o zaman, teşekkür ederim. (Bahçeye dikmeyi planlıyordum.)

Yılmaz Yalçın 02-09-2009 19:11

Sayın Limon,
Sizin o güzel bahçenizde acem borusu var mı varsa hangi türden var?

limon 03-09-2009 19:31

Acem Borusu bir kaç kök var. Her yerde en çok bulunan türden. Büyük çiçekli koyu yeşil yapraklı olanlardan değil. Sarmasını istediğim mutfağın çatısını bir türlü sardıramadım ama diğer taraftaki durmadan bahçenin ortasından 7-8 sürgün çıkarıyor. Ben koparıyorum o artarak çıkmaya devam ediyor. Bahçeyi 1 sene terk etsem her yeri kaplayacaklar sanırım.

Yılmaz Yalçın 03-09-2009 20:16

Sayın Limon,
Bende de çok bulunan fakat çiçekleri küçük olan türden var.Ama komşumdaki büyük çiçekli koyu yapraklı türden var gerek görüntüsü gerekse daha hızlı büyümesi yönünden oldukça kıskanıyorum o acem borusunu:)Yanılmışım meğer çünkü ben her acem borusunun büyük çiçek açtığını,bunun çiçeğin büyüklüğü vve yaşıyla alakalı oldugunu dşünmüştüm:)Acem borusunu alırken zamanla benimki de büyük açar diye düşünmüştüm:)

Orhan Özbilgiç 04-09-2009 12:47

Bu da sarı acem borusu!

1 Eklenti(ler)
Eklenti 101068

Bu acem borusunu birkaç sokak ötemmizdeki bir apartmanın kapı tacında gördüm. Ne yalan söyleyeyim, elimde bir çakı bıçağı, gece yarısı gidip bir dal çaldım.
Üç çelik elde ettim ve tüpe diktim.
Sanırım tutacaktır.
Kasım da onu Samsun' a götürüp bahçeme dikeceğim.
Özlemle ve merak içinde:confused:, çeliklerin köklenmesini bekliyorum.
Galiba bu da radicans..

Yılmaz Yalçın 04-09-2009 18:29

Sayın Orijin,
Ben de Samsunluyum:)Hemşeri çıktık:)Bu arada hangi mahallede oturuyorsun:)Bana da bir çelik yollar mısın?

sevilla 25-09-2009 19:47

Merhaba.Acem borusu hakkında ki yazılarınızı okudumda gözüm korktu vallahi. Komşudan iki dal almıştım daha ekmedim suda duruyorlar.Bizim yolun solunda köşedeki beş katlı binanın neredeyse en üst kısmna kadar sarmıştı çiçekleriyle çok güzel bir görüntüsü vardı.Vardı diyorum çünkü üst katta oturanlar çiçekler yüzünden oluşan böcek vede arılar yüzünden şikayetçi olup yukarıya saran dalları malesef kestirmişler. Çok üzüldüm fakat görüntüsü güzel olması iyide böcek,arı ve bahçenin her tarafını saran köklere benide korkuttu şimdi.Bahçenin en sonunda bulunan alet edevat odasının yakınlarına bir yere diksem çatısını sarsa. İkilemde kaldım vallahi eksemmii ekmesemmi? Sizler ne dersiniz?

agozce 25-09-2009 23:46

Kimse baş edemiyor ama ben bir türlü yetiştiremedim. Saksılı aldım kurudu, çelikler tutmedı, tohumlar çıkmadı...

lastmohikan 29-09-2009 11:26

2 Eklenti(ler)
Eklenti 104997

Eklenti 104998

benim miniklerim

almira 29-09-2009 18:43

4 Eklenti(ler)
Evet; yine Mersin/Mezitli parkları yine muhteşem çiçekler. Sizleri güzelim pembe acem borusuyla baş başa bırakayım. Şubat ayında çeliklediklerim sitenin bahçesinde koskocaman oldular, tomurcuklandılar. Açınca onların resimlerinide göstereceğim.

neconeco 29-09-2009 22:50

[QUOTE=kubat_izmirli;486503]Sayın NecoNeco,
eğer elinizde başka varsa ben talibim:)[/QUO

Selamlar. geç olmakla beraber şu an geldi 3 adet küçük fide resimler bakınız adalet yağcının bahcesi.#1119

Yılmaz Yalçın 30-09-2009 12:51

Sayın Neconeco,
Hoşgelmişler:)Eğer başka bir yere sözünüz yoksa sizinle özelden iletişime geçip görüşelim acem borusu için ne dersiniz?

selis 30-09-2009 14:30

Almira şaka gibi bunlar.. Pembesini ilk defa gördüm :))

almira 30-09-2009 17:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 503937)
Almira şaka gibi bunlar.. Pembesini ilk defa gördüm :))

Çok güzel değilmi? Sitede pembesinin az bulunduğunu okumuştum. Hemen aklıma geldi benim bu çevrelerde gördüğüm. Tabi kaçar mı. Şubat ayında birkaç çelik aldım. Şubatta bitki çiçekli olmadığı için hangi renk aldığımdan emin değildim. Zira aldığım yerde yaklaşık 10-15 kök bitki vardı. Tam beş kök tuttu. En kolay ürettiklerim arasında diyebilirim. O kadar hızlı geliştiler ki benim diktiğim fidan torbaları yeterli gelmedi. Ben de sitenin bahçesine aktardım. Zira bizim site bitki fakiri. Bahçe düzenlemesi yok. Şimdi kocaman oldular. Üzeri tomurcuk dolu. Pembe acem boruları turunculara göre biraz daha geç çiçekleniyorlar. Çiçekleri de daha ince yapılı. Ama muhteşem bir güzellik. Sanırım bir yerlerde sarısını da görmüştüm. Üç rengi yan yana dikmek güzel olur gibi.:D

Orhan Özbilgiç 02-10-2009 06:07

Bir aydır ses yok'

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orijin (Mesaj 491743)
Eklenti 101068

Bu acem borusunu birkaç sokak ötemmizdeki bir apartmanın kapı tacında gördüm. Ne yalan söyleyeyim, elimde bir çakı bıçağı, gece yarısı gidip bir dal çaldım.
Üç çelik elde ettim ve tüpe diktim.
Sanırım tutacaktır.
Kasım da onu Samsun' a götürüp bahçeme dikeceğim.
Özlemle ve merak içinde:confused:, çeliklerin köklenmesini bekliyorum.
Galiba bu da radicans..

Yaklaşık bir ay önce diktiğim çeliklerden henüz bir ses yok!
Mevsimsiz olmasına rağmen, kökleneceklerinden o kadar ümitliydim ki. Arsız bir bitki olduğunu biliyordum çünkü. Demekki zamanlama yanlışmış. Maalesef en ufak bir işaret yok.:( Olmadı, bende şubatta çelik almayı deneyeceğim. O zaman banko tutuyor.
Ama, apartman sahipleri, o zamana kadar sıfır numara budama yapmazlarsa tabii!

lastmohikan 05-10-2009 10:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almira (Mesaj 503511)
Evet; yine Mersin/Mezitli parkları yine muhteşem çiçekler. Sizleri güzelim pembe acem borusuyla baş başa bırakayım. Şubat ayında çeliklediklerim sitenin bahçesinde koskocaman oldular, tomurcuklandılar. Açınca onların resimlerinide göstereceğim.

ŞU acem borusu nerde gezer kimle takılır bi ön istihbarat alabilirmiyim arkadaşla bi randevu sıkıntımız vardıda.

yahu gerçekten güzel bunlar.

almira 20-10-2009 20:04

4 Eklenti(ler)
Sonunda benim pembe acem borularım da çiçeklendi. Bu güzelleri Şubat'ta çeliklediğime inanabiliyormusunuz?

Orhan Özbilgiç 20-10-2009 20:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almira (Mesaj 514562)
Sonunda benim pembe acem borularım da çiçeklendi. Bu güzelleri Şubat'ta çeliklediğime inanabiliyormusunuz?

Sayın almira;
Harika gelişmişler! Şubatta dikilen çeliklerin çok başarılı sonuçlar verdiğine bende tanık olmuştum.
Ancak, bu çelikler aynı yılda mı bu kadar güzel çiçeklendiler? O na çok şaşırırım doğrusu.;)

almira 20-10-2009 22:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orijin (Mesaj 514589)
Sayın almira;
Harika gelişmişler! Şubatta dikilen çeliklerin çok başarılı sonuçlar verdiğine bende tanık olmuştum.
Ancak, bu çelikler aynı yılda mı bu kadar güzel çiçeklendiler? O na çok şaşırırım doğrusu.;)

Evet. Çelikleme tarihim Şubat 2009. Gördüğünüz resimler çeliklemeden sekiz ay sonrasına ait. Çelikleri ilk önce fidan torbalarında yapmıştım. Haziranda fazlaca gelişip fidan torbalarına sığmayınca sitenin bahçesine aldım. Hazirandan bu yana sitenin bahçesinde gelişmelerini sürdürüyorlar. Şu an tam dört kök var sitenin bahçesinde. Hepsi de aynı şekilde büyüdü.

Orhan Özbilgiç 20-10-2009 22:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almira (Mesaj 514629)
Evet. Çelikleme tarihim Şubat 2009. Gördüğünüz resimler çeliklemeden sekiz ay sonrasına ait. Çelikleri ilk önce fidan torbalarında yapmıştım. Haziranda fazlaca gelişip fidan torbalarına sığmayınca sitenin bahçesine aldım. Hazirandan bu yana sitenin bahçesinde gelişmelerini sürdürüyorlar. Şu an tam dört kök var sitenin bahçesinde. Hepsi de aynı şekilde büyüdü.

Buna gerçekten çok sevindim, Sayın almira.
Zira, sarı acem borusu çeliklerimde başarısız oldum. Şubatta tekrarlıyacağımı belirtmiştim. Aynı yıl içinde çiçekleneceğini ummuyordum. Örneğini sizinkilerde görünce ve de sizden de duyunca, bayağı sevindim.:D:D
Dilerim, sizde herzaman sevinirsiniz.

dogan24 24-10-2009 00:03

acem borusunu seviyorum ama çok döküntüsü oluyor ne yazıkki...

Samsunlu55 28-10-2009 21:29

Bu kış bende çelik yapacağım inşallah.

Yılmaz Yalçın 28-10-2009 22:53

Arkadaşlar,
Ağustosun sonunda aldıgım 10 çelikden 2 tanesi tuttu:)Hem de büyük çiçekli olandan:)yalnız dikkatimi çeken 40 cm lik çelikler tutarken 15 cm lik çelikler kurudu.

selis 07-11-2009 13:35

Kubat_izmirli ben de hep bir karış boyunda diktim ve hiçbiri tutmadı.. Uzun çelik mi dikelim yani? ;)

Bu arada, diktiğim çelikler tutmayınca tohum arayışına girdim sonunda bir kapsül buldum... Tohumları tıpkı Altın trompetin tohumlarına benziyor, tül gibiler.. Hiç adam olacaklarmış gibi durmuyorlar.. Aramızda tohumdan çimlendiren var mı?

Yılmaz Yalçın 07-11-2009 17:36

Sayın Selis,
Malesef acem borusunun çelikleme dönemi bitti en iyi temmuz gibi çelikler tutuyor bir de şubat ortasında çelik alırsanız tutar..Şubata kadar bekleyin derim tohumdan hiç denemeyin çok uzun sürüyor çiçeklenmesini epey yıl beklersiniz:(Ben size şubat gibi her iki çeşit acem borusundan çelik yollarım..

Saygılar

almira 07-11-2009 20:04

Çelikleri yaklaşık 35-40 santim olarak şubat ayında aldım. 15 cm lik kısmını toprağa gömdüm. Dışarda kalan kısmı yarım ay şeklinde kıvırarak uç kısmını toprağa batırdım. Böylece çeliğin su kaybı önleniyor. Çelik tuttuktan sonra(filizleri büyüyünce) isterseniz kıvırdığınız kısmı tam ortadan kesebilirsiniz. Toprağa batırdığınız uç ta köklenmiş oluyor. Böylece bir çelikle iki acem borusu sahibi olursunuz.:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024