agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Acem Borusu (Campsis radicans) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/697.htm)

Passion 07-06-2009 22:14

Benim ki geçen sene de açmadı. Ben de bu sene kuvvetlice budadım . Ayrıca başka bir yerden çelikler alıp yeniden diktim. Çeliklerin hepsi filizlendi. Bu sene bolca gübre koydum diplerine.

Sn. Fatihbrk,

Ben henüz çiçeklendirmedim ama acem borusu hakkında şimdiye kadar öğrendiklerim şöyle:Bol güneşi seviyor. Toprağına hayvan ( koyun, inek vs) gübresi vermek de iyi geliyor. Drenajı iyi toprakları seviyor. Sudan da hoşlanıyor... Aslında yerini sevince çok azgın bir bitki olduğu söyleniyor.

Fatih 07-06-2009 22:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Passion (Mesaj 439793)
Benim ki geçen sene de açmadı. Ben de bu sene kuvvetlice budadım . Ayrıca başka bir yerden çelikler alıp yeniden diktim. Çeliklerin hepsi filizlendi. Bu sene bolca gübre koydum diplerine.

Sn. Fatihbrk,

Ben henüz çiçeklendirmedim ama acem borusu hakkında şimdiye kadar öğrendiklerim şöyle:Bol güneşi seviyor. Toprağına hayvan ( koyun, inek vs) gübresi vermek de iyi geliyor. Drenajı iyi toprakları seviyor. Sudan da hoşlanıyor... Aslında yerini sevince çok azgın bir bitki olduğu söyleniyor.

Cevabınız için çok teşekkürler sayın Passion.Bende komşumda görünce dayanamadım istedim.Oda sağ olsun bir kök ayırıp verdi.İnşallah çiçeklenir sizinkide benimkide:D

celalsungur 07-06-2009 23:55

Bütün bahçeyi kaplıyor kökleri, her yerden filizleniyor. Dikerken iyi düşünün.

talar_ 08-06-2009 07:44

Diktiğiniz yeri iki kere düşünün çünkü inanılmaz derecede karınca yapıyor.
Yemek yediğiniz veya salıncak , hamak gibi oturup uzanıp dinlendiğiniz yerlere çok yakın dikmeyin. Yoksa siz debenim gibi karıncalardan çıldırabilirsiniz :)

kopshtar 08-06-2009 07:59

Katılıyorum; dikerken iki kere düşünün derim. Her mevsim dökülen birşeyleri mutlaka oluyor. İlkbaharda yaprak kılıfları, yaz boyunca çiçekleri sonbahar boyunca da çuvallar dolusu yaprakları dökülüyor. Komşumun bahçesindeki acem borusu neredeyse bizim evi işgal edecek. Kavgalı olduk bu bitki yüzünden :)
Ben çözümü buldum. Benim bahçemde minyatür acem borusu var. ilkbahar ve yaz değil sonbaharda çiçek açıyor. Kışın -4'ün altına düştüğünde de toprak üstü aksamı yok olup tekrar sürüyor. Biraz clematis gibi yani. Çiçeklerinden vazgeçemeyen herkese bu türü tavsiye ederim.

goncaozyazici 23-06-2009 12:51

merhaba ; bende bahçemizdeki duvarı kaplaması için 6 tane kadar 2 metre aralıklarla diktim. Acaba bende çiçek açtıramazmıyım ve etrafı karıncalar sarar mı diye endişelenmeye başladım. Bu konuda şimdiden yapabileceğim şeyler varsa geç kalmaldan yapayım.

celalsungur 23-06-2009 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi goncaozyazici (Mesaj 450554)
merhaba ; bende bahçemizdeki duvarı kaplaması için 6 tane kadar 2 metre aralıklarla diktim. Acaba bende çiçek açtıramazmıyım ve etrafı karıncalar sarar mı diye endişelenmeye başladım. Bu konuda şimdiden yapabileceğim şeyler varsa geç kalmaldan yapayım.

Bilek kalınlığında kökleri bütün bahçeyi sarıyor. Keşke büyük saksıların içine dikseydiniz. (Saksıda olur mu onu da bilmiyorum ama 3 sene evvel kestiğim acem borusunun köklerinden henüz kurtulamadım.)

goncaozyazici 23-06-2009 13:54

sevgili celal sungur ilginize teşekkürler, diktiğim alan sadec e sarmaşık için ayrılmış özel bir yer. yani duvar dimine yarım metrelik bir toprak aln bırakıp bu yarım metreden sonra kaldırm tası döşedik (yürüyüş için 1,5-2 metre var)yolun diğer tarafına çim ektik.anlaığım kadarıyla yerini severse arsız bir bitki sorun oluşturmaz inşallah.

celalsungur 23-06-2009 13:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi goncaozyazici (Mesaj 450591)
sevgili celal sungur ilginize teşekkürler, diktiğim alan sadec e sarmaşık için ayrılmış özel bir yer. yani duvar dimine yarım metrelik bir toprak aln bırakıp bu yarım metreden sonra kaldırm tası döşedik (yürüyüş için 1,5-2 metre var)yolun diğer tarafına çim ektik.anlaığım kadarıyla yerini severse arsız bir bitki sorun oluşturmaz inşallah.

Kökleri kaldırımın altından çim alana ulaşır. (maalesef)

goncaozyazici 23-06-2009 14:18

öneriniz nedir? çim diktiğim alana ladin fideleri dikmeyi planlıyorum zarar verirlermi dersiniz

celalsungur 23-06-2009 14:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi goncaozyazici (Mesaj 450620)
öneriniz nedir? çim diktiğim alana ladin fideleri dikmeyi planlıyorum zarar verirlermi dersiniz

Dikili'de bir bahçede ağaç şeklinde büyümüş 6-7 tane acem borusu gördüm. Etrafı tamamen çimdi. Başka ağaç yoktu. Ladinlere zarar verirler mi bilemiyorum. Kökler su bulmak için çok yayılıyorlar bildiğim kadarıyla. Acem borusu dikeceğiniz yere basitçe bir damla sulama borusu döşerseniz, damla sulamada kökler suyu yüzeyde buldukları için fazla yayılmıyorlarmış.

goncaozyazici 24-06-2009 10:32

teşekkürler, içim biraz rahatladı doğrusu. yoksa 6 tane acem borusuyla nasıl başedeceğimi düşündüm bütün gece..birde şu geldi aklıma sanırım sizin acam borusu Dikilide mevsin gayet uygun benimkilerse 1300 m.'de Kayseri'de belki okadar büyümez ama çok çiçek açar diye dua ediyorum

celalsungur 24-06-2009 13:31

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi goncaozyazici (Mesaj 451152)
1300 m.'de Kayseri'de belki okadar büyümez ama çok çiçek açar diye dua ediyorum

Civarda başka acem borusu var mı? Çok çiçek açıyor ama 1300 metrede hiç görmediğim için soruyorum.
Ekteki resim yan komşumun bahçe girişi. Acem borusu ağaç formunda düzenlenmiş ve yakınında güller var. Yaşarken çok zararı yok anladığım kadarıyla ama kesmeye kalkarsanız yok edemiyorsunuz.

goncaozyazici 25-06-2009 08:54

hayır civarda hiç acem borusu yok. bol bol badem, meşe, kayısı ağacı var.Diğer bahçelerin duvarlarında yanılmıyorsam Amerikan sarmaşığı dedikleri sarmaşıktan var.Komşunuzunki çok güzelmiş.Benimkilerin boyu henüz bir metre bile değil. Bakalım bekleyip göreceğiz.

isolet 16-08-2009 13:06

Her hangi bir sarmaşığı çeliklemek için ne zaman gerekiyor. Beceremiyorum ben bir türlü. Mevsimi değil galiba şu an. Acem borusunun da tohumu neresi acaba ben geçen gün yere düşen kurumuşlara baktım pek tohum göremedim.

sefine42 16-08-2009 16:08

Merhaba ben konyada acemborusunu yetiştirebilirmiyim.bilgi verebilirmisiniz.Teşekurler.

k0900 16-08-2009 16:26

1 Eklenti(ler)
Bu bitki 1200, 1300 rakımda bile çok rahat yetişiyor.

Celal beyin önerisi (köklerin yayılması) çok ciddi bir husus, bahardan beri bu bitkinin köklerinden kurtulamıyoruz :)

Önce dreflexler ( drenaj boruları) değişti, 2 gül yok oldu, yetmedi.

Kurtulmak için suyu tamamen kestik, çimlerin kurumasını göze aldık, yine yokolmuyor.

Dikildiği yerin 10, 15 mt uzağından bir bakıyoruz çıkıvermiş.

Şimbi bahçeyi gezdim üç yerde ekteki filizleri gördüm:)

sevim.K 16-08-2009 16:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi abk (Mesaj 231572)
Acem borusu, bulunduğum yerde çok rahat yetişen bir bitki ve çok seviyorum. Ancak, bitkinin içine yerleşen bizim kıskıç dediğimiz böcekleri sevmiyorum. Bu böceklerden kurtulmanın bir yolu var mı?

Evet haklısınız. yaşadığım yerde neredeyse bütün bahçeli evlerin bahçe kapılarına , duvara sardırılmış. Çiçekler çok hoşuma gittiği için bir kaç çelik aldım bir bahçeden. Bizim site girişine dikerim diye ama almayla korku içinde atmam bir oldu. Bir yerlerden bir sürü kıskaç dediğimiz böceklerden çıktı üzerime geldi. Yine başka küçük böcekler yürümeye başladı. Eşim bu bitki senin uğraşabileceğin bir bitki değil dedi. Üzüldüm ama vazgeçmek zorunda kaldım.

nariçi 16-08-2009 20:03

1 Eklenti(ler)
10 yıl oldu dikeli ilk yıllar sulanmadı, hayatta kalma mücadelesi verdi. Birkaç yıldır sürgünleri uzamaya başladı ama henüz çiçek açmadı. Bu yıl da sedir ağacına bir sürgünü sarılmaya başladı. İleride sediri kurutma tehlikesi olabilir mi diye düşünüyorum. Konu hakkında görüşleriniz nedir?
Eklenti 98346

finduk52 20-08-2009 23:02

Bugün bahçem için bir sürü çiçek aldım seradan bunlardan birtaneside campsis ama benimkinin cinsi madame galen bu cinsini burada yazılan çeşitlerinin içinde göremedim henüz 70-80 cm lik boyda ben ön bahçeme dikmeyi düşünüyorum bu mevsimde bahçeye dikmem uygunmudur yoksa saksıda bahar aylarını mı beklemesi gerekiyor ön bahçem bütün gün güneş alıyor doğu batı arasına bakıyor ama malum tipik Hollanda işte bugün 35 derece sıcak varken yarın 22-23 derece gösteriyor bilgiler , bu çiçek hakkında tecrube sahibi olan arkadaşlar bu mevsimde sizce bahçeye dikmelimiyim acem borusunu yoksa baharımı bekleteyim saksıda ?

Yılmaz Yalçın 24-08-2009 21:38

Arkadaşlar,
Geçen ay bahçemin köşesine 3 metre uzunlugunda acem borusunu diktim ve 30 cm uzaklıgında 2 adet gül dikili sizce boğar mı bu gülleri?ne yapmalıyım?

Kudret 25-08-2009 00:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 481807)
10 yıl oldu dikeli ilk yıllar sulanmadı, hayatta kalma mücadelesi verdi. Birkaç yıldır sürgünleri uzamaya başladı ama henüz çiçek açmadı. Bu yıl da sedir ağacına bir sürgünü sarılmaya başladı. İleride sediri kurutma tehlikesi olabilir mi diye düşünüyorum. Konu hakkında görüşleriniz nedir?
Eklenti 98346

Bana sorarsanız boğacağını sanmıyorum sedir ağacınızı. Budamayla kontrol altında tutmanız ağacınızın erişemeyeceğiniz kısımlarına çıkıp kötü bir görüntü oluşturmaması bakımından iyi olur diye düşünüyorum.(tabi benimki amatör bir bitki hayranı fikri:)

Kudret 25-08-2009 00:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi finduk52 (Mesaj 484141)
Bugün bahçem için bir sürü çiçek aldım seradan bunlardan birtaneside campsis ama benimkinin cinsi madame galen bu cinsini burada yazılan çeşitlerinin içinde göremedim henüz 70-80 cm lik boyda ben ön bahçeme dikmeyi düşünüyorum bu mevsimde bahçeye dikmem uygunmudur yoksa saksıda bahar aylarını mı beklemesi gerekiyor ön bahçem bütün gün güneş alıyor doğu batı arasına bakıyor ama malum tipik Hollanda işte bugün 35 derece sıcak varken yarın 22-23 derece gösteriyor bilgiler , bu çiçek hakkında tecrube sahibi olan arkadaşlar bu mevsimde sizce bahçeye dikmelimiyim acem borusunu yoksa baharımı bekleteyim saksıda ?

Eğer bitkiniz bulunduğunuz bölgenin iklimine uygun bir bitki ise saksıda baharı bekletmenizin bir anlamı yok. Bence toprağa ekmeniz daha iyi olur.;)

Yılmaz Yalçın 25-08-2009 12:26

Arkadaşlar,
Benim 2 metre boyundaki acem borusunun campsis radicans türü olup olmadığını nasıl anlarım?Bir de komşumdaki acem borusunun çiçekleri daha geniş ve büyük dairesel uçları benimkinin de öyle olması için ne yapmalıyım yoksa yaşı ilerledikçe mi daha büyük açıyor çiçeklerı?

Yılmaz Yalçın 25-08-2009 19:41

cevap verecek birisi yok mu:(

neconeco 25-08-2009 20:21

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 105760)
İlk defa duydum. Bulursanız ben de isterim :)

Selamlar. gecen hafta sattım tam 3 ay dükkanda kaldı sonunda eyüp te istikbal bayii aldı

Yılmaz Yalçın 25-08-2009 20:55

Sayın NecoNeco,
eğer elinizde başka varsa ben talibim:)

neconeco 25-08-2009 23:49

Selamlar. şu an yok fakat hafta içi bakarım varsa neden olmasın

finduk52 26-08-2009 00:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli (Mesaj 486275)
Arkadaşlar,
Benim 2 metre boyundaki acem borusunun campsis radicans türü olup olmadığını nasıl anlarım?Bir de komşumdaki acem borusunun çiçekleri daha geniş ve büyük dairesel uçları benimkinin de öyle olması için ne yapmalıyım yoksa yaşı ilerledikçe mi daha büyük açıyor çiçeklerı?

Alıntı:

Kuru ağaçlara sardırılınca çok güzel duruyor. Bir de iklim aşırı soğuk değilse campsis radicans yerine campsis grandiflora türünü tavsiye ederim. Çiçekleri daha büyük ve gösterişli, bitkisi daha gürbüz yetişiyor.
Konuyu açan arkadaşımızın verdiği bilgilerde yazıyor bu yazı .

Belkide komşunuzdaki acem borusu bu cinstir.

Yılmaz Yalçın 29-08-2009 23:12

Arkadaşlar,

Bugün farkın vardım,1 ay önce çiçekçiden aldıgım 2 metre boyundaki acem borusu ilk çiçeklerini açtığında benim beğendiğim iri geniş büyük çiçekli türü olmadıgını anladım:(Radicans türü galiba benimki öyle mi oluyor?florıca türü acemborusu olan komşuma rica ettim ve 2 metre boyunda 3 adet çelik alıp bahcemin güneş görmeyen bölümüne çelikleri diktim sizce tutar mı çeliklerim?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024