agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Hanımeli (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/1372.htm)

papatyam 23-05-2008 11:23

Hafta sonu eve giderken hanımeli kokusu gelen yere yönlendim iki çelik aldım (çaldım) eve gelip hemen perlite koydum galiba tuttu üzerin de tomurcuklar vardı ve akşam kokusunu hissettim birde baktım çiçek açmış mis gibi kokuyor ;)

limon 23-05-2008 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saira (Mesaj 239119)
Merhaba,
Birkaç hafta önce boyu 1 metre civarında bir hanımeli aldım.Plastik saksısını değiştirmem gerekiyor.Ama diğer küçük çiçeklerdeki gibi ters çevirmek olmayacak sanırım.Başka ne yapabilirim?

Ben şöyle yapıyorum; saksısını değiştireceğim bitkiyi toprağı dağılmasın diye 2 gün kadar sulamıyorum. Sonra saksıyı avuçlarımla kavrayıp hızlıca vuruyorum. (nasıl yazacağımı bilemedim) Hafifçe döndürüp tekrar aynı işlemi yapıyorum. Sonra bitkinin toprağa en yakın dip dallarının hepsini birden bir elimle sıkıca tutup, diğer elimle de saksıyı aşağıya doğru çekiyorum. Toprak hiç dağılmadan saksının şeklinde çıkıyor. Bitkinin köklerinin tüm toprağı kaplamış olduğunu görüyorsunuz. Zaten kalıp şeklinde çıkmazsa ve toprak dağılırsa bitki bu saksıya yeni geçirilmiş ve henüz yeni kök salmamış demektir.

Sonra, geçireceğim saksının altına yeteri kadar toprak serip bitkimi yerleştirip, yan boşluklara da toprakları sıkıca yerleştiriyorum. Bir iki gün suladıktan sonra toprak yerleşip boşluk kalırsa toprak ilavesi yapıyorum.

Sûz-i Dilârâ 29-05-2008 12:04

Kısmet sevgili caretta, bakarsınız bir gün yolumuz Muğla'ya da düşer.;)
Konya'dayken yolumun üzerinde, bahçesinde hanımeli dikili evler vardı, baharda özellikle dolmuşa, otobüse binmez, illa o evlerin olduğu sokaklardan geçerdim adımlarımı yavaşlata yavaşlata, kokuyu içime çeke çeke, hatta bir keresinde gözlerimi kapattığım için direğe çarpmıştım:p Pencerelerden gören oldu mu bilmiyorum ama Allah'tan sokak boştu.:p

Sûz-i Dilârâ 30-05-2008 10:48

Hakan Bey, tecrübelerimden anladığıma göre hanımeli biraz arsız bir çiçek. Ben de bir ay oluyor iki çelik alıp kocaman bir saksıya diktim, balkonumda büyütmek için. Bilmiyorum belki de fazla şımarttığımdan son hızla büyüyor;) hatta alt dallarda boyuna bakmadan çiçek tomurcukları vermeye başlamış yakında açar.;) Sizinki de iki hafta olduğuna göre yüksek ihtimal tutacaktır. :)

HAKAN_O 31-05-2008 06:36

İlk bir kaçgün pamuk u ıslatıp orada tutudum sonra perlit aldım şü an orada duruyor

LuNa 02-06-2008 00:35

Iki hafta önce bende birkac celik bulmustum. Torfa diktim, sürekli nemli tutuyorum topragini ve aydinlik bir yerde. Hala bir hareket yok hanimelimde. Solma **** kötülesmede yok bu iyi olsa gerek.

eylems 03-06-2008 03:42

Hanımeli çeliklerini kök salmaları için suda bekletiyorum.Önce birkaç çiçek açtı sonra yapraklarını döktü ve akabinde yeni yapraklar açmaya bakladı henüz kök oluşumu yok.

Sûz-i Dilârâ 03-06-2008 22:19

Hanımellerimde iki küçük dal boyunca tomurcuklar var, küçük prenseslerim çiçek açmaya hazırlanıyor;)

Sûz-i Dilârâ 05-06-2008 16:34

2 Eklenti(ler)
Hanımellerimin tomurcukları bugün açmaya başlamış.;) Misler gibi kokuyorlar.;)
Yaprakları sarması için gerekli aparatı burda bulamadığımdan ben de balkon demirlerine ip bağladım:p mutlu mesut kendi kendilerine sarılmışlar, benim sarmamı beklemeden.;)

fleabattery 05-06-2008 18:47

1 Eklenti(ler)
aşağıdaki foto yaklaşık 2-3 hafta önce toprağa sapladığım çeliğin son durumu.
tuttu diye sevineyim mi? yoksa boşu boşuna mı ümitleniyorum. bir yorum lütfen.

Sûz-i Dilârâ 05-06-2008 18:49

Yeni yaprak verdiyse bence sevinin.;) Tutmuş demektir.;)

fleabattery 05-06-2008 19:08

ehhuuu teşekkürler,
ilk denemede becerdim yani. çok mutluyum. yaseminlerimde bu görüntüde, yani tuttu hepsi.
hiç ümitli değildim başlarda. nasıl sevindiğimi anlatamam.

fleabattery 05-06-2008 19:22

ben de de var suda olanlar.kök oluşumu yok. ama sudan çıkarıp baktım. değişik görünüyor.suyun etkisiyle yumuşadığı için de olabilir. toprakta belkide farklı oluyordur. bakalım.

Sûz-i Dilârâ 17-06-2008 14:09

Arkadaşlar hanımelimin yapraklarında kararma var ve dökülüyor. Sulama işini biraz abartmış olabilir miyim?:(

eylems 18-06-2008 01:45

Benim suda beklettiğim çeliklerde hala kök oluşumu yok.Kızdım birkaçını torfa diktim.Bakalım gelişim gösterecekmi.

Müjgan Yılmaz 18-06-2008 08:55

[QUOTE=BALIKCI;69836]Kesinlikle.

Kışa dayanmaz diyorlar ama ben, Tekirdağ Barbaros'ta denizden yüksek ve çok rüzgar alan yere diktim.
Allah'a şükür bir şey olmadı.
Yalova'da süper olur.

Sayin Balikci
Ellerinize saglik,hanimeli de,yasemen de muhtesem gozukuyorlar keske benimde olsa,diye dusundum..
Acaba bana her ikisinden de celik gonderebilir misiniz?

eylems 18-06-2008 11:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eylems (Mesaj 249773)
Benim suda beklettiğim çeliklerde hala kök oluşumu yok.Kızdım birkaçını torfa diktim.Bakalım gelişim gösterecekmi.

Yaşasın! Sabah baktım iki çelikte ufacık kök oluşumu var.Kızmam işe yaradı sanırım.:p

HAKAN_O 26-06-2008 16:41

2 Tane Hanımelı Celık Aldım Yaklasın 1,5 Ay Oldu Hıc Solma Olmadı Ama Koklenmedıde Ve Son 1 Haftada Baktım Uçlarında Sararma Oldu Bende Ektım 1 I Kurudu Diğeride Gitti Gider Sadece Yeşil 1 Yaprağı Kaldı Acaba Neden Böyle Oldu Bilen Varmı

HAKAN_O 26-06-2008 16:44

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hakan_o (Mesaj 253250)
2 Tane Hanımelı Celık Aldım Yaklasın 1,5 Ay Oldu Hıc Solma Olmadı Ama Koklenmedıde Ve Son 1 Haftada Baktım Uçlarında Sararma Oldu Bende Ektım 1 ı Kurudu Diğeride Gitti Gider Sadece Yeşil 1 Yaprağı Kaldı Acaba Neden Böyle Oldu Bilen Varmı

Sağdaki gitti acaba yapraklı olanı kurtarabilirmiyim dikeli 1 hafta oldu

eylems 26-06-2008 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O (Mesaj 253253)
Sağdaki gitti acaba yapraklı olanı kurtarabilirmiyim dikeli 1 hafta oldu

Sayın HAKAN_O sanırım çelikleriniz biraz ince.

Nariel 30-07-2008 10:01

2 Eklenti(ler)
Birkaç haftadır sağlıklı duran hanımeli çeliklerim:

Eklenti 44066
Eklenti 44067

Çeliklerin çok kalın olmayan odunsu kısmını tamamen toprağa gömdüm, toprak dışındaki kısımlar bu odunsu gövdelerden çıkan taze sürgünler. Umarım tutarlar..

öğretmen 30-07-2008 11:25

2 yıl önce annem bahçelerindeki hanımelinden bir önceki yılın sürgünlerinden 6 dal getirmişti.bunlardan 2 tanesi tuttu (saksılara, 2 gün suda beklettikten sonra diktim).Toprağa diktiktim ama inşaat nedeniyle bir tanesi kurudu.Diğeri tel örgülere dolandı.Benimki sarı pembe açandan.Kırmızı olanın kokmadığını söylüyorlar.Yani sadece görüntüsü var dediler.Benim de en sevdiğim çiçek,hanımeli.Bir de yasemin buralarda yaşasa bahçem tam olacak:)

öğretmen 30-07-2008 11:26

Ayrıca bu çelikleme işini temmuz başında yapmıştık.Bu aylarda oluyor sanırım..

öğretmen 31-07-2008 23:16

1 Eklenti(ler)
hanımelim...

HAKAN_O 03-08-2008 08:03

Ben bir türlü aldıgım çelikleri tutturamadım

fiona 03-08-2008 16:37

Selam Nariel,

Çeliklerinizin köklenme yüzdesini arttırmak için fazla uzun yapmamalısınız.Fotograftaki çeliklerin her birinden en az 3 tane yapılabilir.Çelikler yapıldıktan sonra bir süre içlerindeki enerji ile canlı kalabilirler. Fazla yaprak fazla su kaybıdır.Çelik yaparken bunu dikkate almak faydalı olacaktır.
Umarım çeliklerinizin köklendiği fotograflarınızı da görürüz :)

öğretmen 07-08-2008 22:28

Ben de dün 3 farklı boyda ve kalınlıkta daldan diktim..Bakalım tutacak mı..

HAKAN_O 13-08-2008 17:53

bu mevsimde çelik alabilirmiyim

fiona 13-08-2008 20:08

Fazla sertleşmemiş bu dönem sürgunlerın alabılırsınız birkaç göz bırakarak hazırlayabilirsiniz.

neconeco 13-08-2008 23:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi öğretmen (Mesaj 266345)
Ben de dün 3 farklı boyda ve kalınlıkta daldan diktim..Bakalım tutacak mı..

selamlar. hocam kök hormonu kullansaydınız tutarlardı( hanım eli hanımın elinden ****** tutar) )))) saygılarımla

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024