agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Hanımeli (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/1372.htm)

HAKAN_O 12-06-2006 21:49

Hanımeli

Şu güzel kokulu hanımeli çiçeğini nasil elde ederim?

Selahattin Yılmaz 13-06-2006 18:03

Hanımeliyi çoğaltmak için mi soruyorsunuz yoksa satın almak için mi?

Selahattin Yılmaz 13-06-2006 18:20

Eğer çoğaltmak istiyorsanız şimdilerde çok ince olmayan 15-20 cm uzunlukta yeşil çeliklerle devamlı nemli tutacağınız kum-perlit-pomza-torf vs. den birinde köklendirme ortamına koyarak köklendikten sonra saksıya aktarıp serin yerde 15-30 gün bekleterek gerekiyorsa saksıdan toprağa aktarmak yoluyla yetiştirebilirsiniz. Kolay köklenen bir bitkidir.

Eğer satın almak istiyorsanız o zamanda çiçeği bol olan bir peyzajcıya hanımelininde onlarda olmasını arzu ederek varsa satın alabilirsiniz. :rolleyes:

HAKAN_O 16-06-2006 08:36

Yeşil çeliklerle derken nedemek istediniz çelik nedir. 15 - 20 cm uzunluğunda parçamı koparalım yani
ayrıca cevabınız için çok teşekkürler

hija_de_laluna 16-06-2006 10:30

Hakan bey, İstanbul'da yaşıyorsanız Belediye fidanlıklarından bulabilirsiniz.
Levent'te var bir fidanlık. İETT garajının yanında.

Selahattin Yılmaz 21-06-2006 08:34

Yeşil çelikten kastım henüz odunlaşmış ancak yaprak içeren çabuk kırılgan olmayan gövde parçalarıdır. Kolay gelsin...

kadirx 05-07-2006 00:08

hanımeli-yasemin

Hanımeline ilgi duyan arkadaşlara yasemini de tavsiye ederim. Çok hoş ve hafif bir kokusu var ve hanımeli gibi sarıyor.

Todor 04-08-2006 15:44

Benim yaşadığım yerde hanımeli oluyor. Acaba bu yasemenin de olacağını gösterir mi?

malina 04-08-2006 17:58

Evet, biri oluyorsa, diğeri de olacaktır :)

Bakımı zor değil..

Plumbago 04-08-2006 21:31

Yalova'da beyaz yasemin için korunaklı bir yer bulman gerekir, kışın sorun yaşayacağı için güney cepheli ve rüzgar almayan bir alanda yaşayabilir belki ama sarı yasemini sorunsuzca yetiştirebilirsin...

memet 04-08-2006 21:32

kokusu olmasa da benim en sevdiğim mavi yasemin

Plumbago 04-08-2006 23:27

Mavi yasemin :D Plumbago capensis :D

Bende sana katılıyorum memet :D

memet 04-08-2006 23:34

mavi yasemin

1 Eklenti(ler)
Onikiden vurma herhalde bu oluyor. İsminin nerden geldiğini öğrenmiş oldum böylece.

memet 04-08-2006 23:36

Bende bir tane var tenekede. Yeri çok iyi değil ama yazın çiçeğini seyretmesi bir başka güzel oluyor.

Todor 05-08-2006 20:51

Sarı yasemenim var zaten:) Ama ben yasemen diyince beyaz açan, akşamleyin ortalığa koku saçan,eskiden Paşabahçe ve Dolmabahçe vapurlarında seyyar satıcıların sattığı ada çiçeği yasemeni tek tutarım. Satıcı geldimi, bütün güverte kokardı.

Yanlış bilmiyosam hanımeli ve yasemen daldırma ile de üretilebiliyor.

nilgunarpat 05-08-2006 22:02

Sayın Todor,siteye hoşgeldiniz. Bahsettiğiniz yasemin Gemlikte gayet güzel yetiştiğine göre Yalovada da olur sanırım..

Todor 06-08-2006 00:06

Teşekkür ederim sayın Nilgün hanım.

Plambago'nun dediği gibi kuzey cephesi kapalı bir yerde deneyeyim. Kaybedeceğim bir şey yok. Benim yaşadığım yer biraz çukur kalıyo ve zeytin yetişmiyo. Hatta 3 km ileride kivi meyve verirken burda geç donlarda yanarak meyve vermiyo. O yüzden ancak deneyerek öğrenebileceğim galiba :)

Şimdi iş yasemeni bulmada.

BenBen1967 10-10-2006 17:28

Yasemin insanın başını döndüren müthiş koku.Bu yıl yaz sonunda yazlıkta pazardan aldım ama tek çiçek vardı onuda koklamaktan kurutmuşum ama bilmiyordum çok koklanmadığını şimdide uğraşıyorum yeniden açsın diye bu arada bir yerden öğrendim uzayan odunsu dallardan birini kopartmadan 5 cm derinliğe gömüyorsun yapraklarını kopartarak kökleniyormuş 2 dal yatırdım bakalım artık ne olacak kök bekleyenlerim var :)biri buldumu üretim de başlıyor bizde:)

Ali H. ALI 09-01-2007 14:48

1 Eklenti(ler)
Selamlar bahcemde hanimelleri ciceklendi, her taraf mis gibi kokuyor. Bu guzel kokuyu sizlerle paylasma imkanim yok, onun icin bu resimle yetineceksiniz.
Sevgi ve saygi ile kaliniz.

Eklenti 6442
Lonicera X heckrotti

kürşad 25-01-2007 13:16

çelik alma en erken hangi ayda olur?
%1 lik iba ile uygulamayı düşünüyorum.

Balıkcı 25-01-2007 13:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 33449)
Benim yaşadığım yerde hanımeli oluyor. Acaba bu yasemenin de olacağını gösterir mi?

Kesinlikle.

Kışa dayanmaz diyorlar ama ben, Tekirdağ Barbaros'ta denizden yüksek ve çok rüzgar alan yere diktim.
Allah'a şükür bir şey olmadı.
Yalova'da süper olur.

eses 25-01-2007 23:57

Ben Eskişehirli'yim. Beyaz çiçekli Yasemin kokusunu çok severim. Bir gün Odunpazarında eve giderken bu kokuyu duydum. Bahçeli bir evin duvar dibinde gördüm. Yine bir dostumuzun bağ evinde gördüm. Ancak her ikisi de hakim rüzgarlardan uzak, kuytu yerlerdeydi. Ilıman iklimdekiler kadar da gelişememişlerdi. Korumak kaydıyla Eskişehir gibi oldukça soğuk bir yerde bile yetişebilen bu bitkiyi yetiştirebileceğimizi düşünüyorum.

bonsade 16-02-2007 15:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 65252)
Selamlar bahcemde hanimelleri ciceklendi, her taraf mis gibi kokuyor. Bu guzel kokuyu sizlerle paylasma imkanim yok, onun icin bu resimle yetineceksiniz.
Sevgi ve saygi ile kaliniz.

Eklenti 6442
Lonicera X heckrotti

Merhaba ali bey kırmızısını ilk defa gördüm imrendim.İsmini Honeysuckle biliyordum

kürekçi 16-02-2007 17:00

Bizim apartmanın bahçe kapısını sarmış bir yasemin var. Bazen kışın bile şaşırıp çiçek veriyor. Sabahları o kapıdan çıkıp okula gitmek beni çok mutlu ediyor :) Ayrıca yasemin annemin çiçeğidir ;). Sevgililer gününde babama verdiğim kopya da "yasemin" idi:rolleyes:

feneradasi 11-04-2008 15:12

Yeni bir eve taşınıyorum, hem kuzeye hem güneye bakan iki balkonu var. Balkonlardan birine (ya da ikisine birden) çok büyük bir saksı alarak içinde saksıda da yetişen bahçe bitkileri yetiştirmeyi istiyorum. Şimdiden küstüm otu(mimosa pudica), değişik renklerde sabah sefası(ipomoea) ve saat çiçeği(passiflora caeurela), yaprak güzeli(coleus) ve cam güzeli(impatiens) çimlendirdim. Artık çimlendirmek için geç kaldığımdan dolayı yetişmiş halde ortanca ve ağaç minesi almak istiyorum. Hanımeli saksıda yetişebiliyorsa onu da yetiştirmek istiyorum bu konuda bilgisi olan var mı, tohumdan yetiştirmek için geç mi kaldım ya da saksıda hiç yetişmeyecek bir bitki mi, ne büyüklükte bir saksı ve nasıl bir güneş alma düzeni ister? Ya da saksısın başka bitkilerle paylaşması doğru olmayan bir bitki mi? Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Tubay 12-04-2008 12:50

Sayın Feneradası şu anda alacağınız bir çeliği köklendirerek veya hazır fide alarak balkonda yetiştirebilirsiniz.Benim tavsiyem fide veya köklü çelikten yetiştirmeniz.Ben iki yıl önce büyük bir hanımelinin kök kısmından köklü küçük bir çelik alıp saksıya dikmiştim bu yılda büyük bir saksıya geçirdim balkonumda gayet güzel büyüyor yakında çiçek açacak.Tabi bu söylediğim sadece benim deneyimim tamamen amatör bir fikir.

feneradasi 13-04-2008 14:52

Cevabınız için çok teşekkür ederim sevgili tubaykaradağ.

Siz ne büyüklükte bir saksıya ektiniz hanımelini, bir de onu sorsam?

Tubay 14-04-2008 11:14

İlk etapta 10 lt bir saksıdaydı şu anda 30 lt bir saksıda.Hatta ben saksı dibine papatya gibi çiçeklerde dikiyorum şu ana kadar gelişmesinde bir sıkıntı yok.Bahar başında yanmış hayvan gübresi takviyesi yapıyorum.Bi ara fotoğrafta eklerim

Emre Albayrak 15-04-2008 14:26

Güzel bir örnekten köke yakın 2 metrelik bir hanımeli "arakladım" = ) Asprinli suya yatırdım kendisini.. Acaba kök verir mi? Yoksa hanımeli için başka bir yöntem mi mevcut?

erdek 25-04-2008 00:04

Çelikleri kum - torf karışımında sürekli nemli bir ortamda köklendirebilirsiniz. Çabuk kökleniyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024