agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Hanımeli (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/1372.htm)

Sûz-i Dilârâ 06-05-2008 10:02

Dün fideciden iki adet hanımeli kökü aldım, Konya'da sokak araları bu çiçeğin baygın kokusuyla dolardı baharda, bu yüzden dikmek için ihtiyaç hissetmemiştim, ama Van'da bu çiçeğe bahçelerde hiç rastlamadım ben de balkonda saksıda yetiştirmeye karar verdim, hanımelisiz geçmiyor baharlar;)
inşallah saksıdayken bahçe toprağını aramaz, solar kurursa çok üzülürüm.

M.Sema 09-05-2008 16:02

1 Eklenti(ler)
Sizlere benim minik hanımelimi tanıtmak isterim. İşte resmi.

Sûz-i Dilârâ 10-05-2008 16:52

Sevgili M.Sema, hanımeliniz çok şirin görünüyor, hele o boyuna bakmadan çiçeklerini de açmış nazlı nazlı.;) Ben de yeni diktim iki kök, soğuktan korumaya çalışıyorum. Bir-iki yaprak ucunun soğuktan karardığını görünce hemen içeri aldım artık dışarı çıkarmıyorum ;) Çelimsiz kızlarımın bir tanesinde bir öbek tomurcuk var, acaba bir hareket var mı diye her sabah ilk iş bakıyorum ama hâlâ bir şey yok :rolleyes:

Sûz-i Dilârâ 12-05-2008 17:24

Daha önce iki kök diktiğim hanımelimin üzerindeki öbekten iki tomurcuk çiçek açmış, ama öyle nefis bir kokuları var ki;) Diğerleri de hemen açsaydı:p
Bu arada hanımeli yaz boyu açar mı:confused:

Sûz-i Dilârâ 14-05-2008 10:44

Niye hanımeli bölümüne kimse yazmıyor? Bir delisi ben mi varım?:o :o

caretta 14-05-2008 11:18

Mor salkım bitti en az 20 gündür hanımeli kokusundan eve giremiyorum..Tam da balkonumun yanında olduğundan kapım hep açık evdeyken..

Sûz-i Dilârâ 14-05-2008 11:31

Sevgili Caretta, ben de saksıya iki kök diktim ve çok şükür tutturdum, fideciğimin tepesinde bir öbek tomurcuk vardı, bunlardan üç tanesi açtı ben de gelip gidip burnumu dayıyorum;) çok şanslısınız ki eviniz bu kokuyla dolup taşıyor;)

caretta 14-05-2008 12:01

İlk zamanlarda bol bol üstten budayın ki çelik kalınlaşsın..Kuvvetlensin.

saira 14-05-2008 12:15

22 nolu mesajdaki kırmızılı hanımeli ile,bildiğimiz sarı-beyaz çiçek açan hanımeli arasında yetiştirme anlamında fark var mıdır?

limon 14-05-2008 12:15

Bahçemizde çok sayıda hanımeli var. Ama benimkiler yeni yeni tek tük açmaya başladılar. Rüzgar estikçe kokusunu bize taşıyor :) Yaseminlerim de sırada... Manolyam da ;)

Sûz-i Dilârâ 14-05-2008 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caretta (Mesaj 235962)
İlk zamanlarda bol bol üstten budayın ki çelik kalınlaşsın..Kuvvetlensin.

Sevgili caretta, hanımelilerime yanlış bir şey yapmak istemiyorum, fotoğraf makinesi yarın gelecek fotoğraflasam siz bana ordan gösterebilir misiniz?
Yanlış anlamadıysam üstten çıkan filizleri kesin yanlardan da çıksın ve kökü kalınlaşsın diyorsunuz.:confused:

M.Sema 16-05-2008 16:46

1 Eklenti(ler)
Bu güzellikleri 2 gün suda beklettim. Yarın güzel bir toprağa dikeceğim ve sonra da keyfini süreceğim değil mi?

caretta 16-05-2008 19:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 235988)
Sevgili caretta, hanımelilerime yanlış bir şey yapmak istemiyorum, fotoğraf makinesi yarın gelecek fotoğraflasam siz bana ordan gösterebilir misiniz?
Yanlış anlamadıysam üstten çıkan filizleri kesin yanlardan da çıksın ve kökü kalınlaşsın diyorsunuz.:confused:

Resmini bekliyorum hanımelinin... :) Siz resmini koyun beraber karar veririz.
Belki de arkadaşlar başka önerilerde de bulunabilir.

aykutalp 17-05-2008 20:10

Daha önce sorulmuş ama tam olarak anlamadığımdan bir de ben soracağım. Hanımeli ve benzeri olan yasemini saksıya diksek verim alabilir miyiz? Belli bir boydan sonra mutlaka bahçeye mi geçirmek gerekir?

özlem11 19-05-2008 16:44

Arkadaşlar bende bu gün tarif ettiğiniz gibi yeşil ama tam odunsu olmayan kırmızı hanımeli çelikleri saksıya dikip poşet bağladım.Gölgeye koydum. Tuttuğunu nasıl anlarım. Üzerinde çiçekleri vardı. Bir mahsuru olur mu? Tutarsa eğer onlarda açarmı?

Sûz-i Dilârâ 19-05-2008 17:20

3 Eklenti(ler)
Sevgili caretta;

İşte bahsettiğim hanımellerimin resimleri, nasıl budayalım:confused: Önerilerinizi can kulağıyla dinliyorum;)

caretta 20-05-2008 12:20

Resimleri gördüm ama yalnız bitkilerde insanların saçı gibidir,kesmeye karar verilir ama sonradan pişman olunur..Sorumluluk almak istemiyorum :) İyi karar verin,uzayana kadar bir daha gelip gidip pişman olmayın :)

Eğer kesmeye karar verirseniz de ilk resimdeki soldaki sırada yukarıdan aşağıya 5.yaprak olan büyük yaprağın üstünden kesin..Yani ben olsam öyle yapardım :)

Yine de diğer arkadaşlar fikrini söylerse kendimi rahat hissedeceğim :)

ar_da 20-05-2008 13:52

hanımeli

suz-i dilara hanımeli bir sarmaşık olduğundan sürekli boy vermesi gerekir bu yüzden boyuna dokunmayın. Ben hep alt dallarını keserim ki tek kökten uzasın. Duvar boyuna gelene kadar hep alt dalları keserim, duvar boyundan sonrakilere dokunmam. Kökü hep tek dal olur böylece daha kuvvetli olur.

özlem11 20-05-2008 15:41

Ar da size katıyorum. Boyunu keserseniz gövde boyu uzamaz...

limon 20-05-2008 19:56

Ben olsam hiç bir yerini kesmem şu aşamada. Bırakırım büyüyebildiği kadar büyüsün bu yaz. Seneye kış sonunda durumuna göre budamam gerekiyorsa budarım, belki yine de budamam :)

Bu arada hanımellerim çok bol çiçeklendi, özellikle akşam üzeri kokusunun güzelliğini tarif edebilmem imkansız. ;)

Sûz-i Dilârâ 20-05-2008 20:18

Fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim, son kararım; budamamaya karar verdim, aslında içimden hep "ya budamasam daha iyi sanki";) diye geçirip duruyordum ve kıyabileceğimi hiç sanmıyordum ama budanması onun için daha iyi netice verecekse; "budamak lazım da" diyordum:( Şimdilik serbest kalsın ve biraz da balkon demirlerimi sarsın istiyorum, yeşiline gözüm doysun, sevgili limon'un dediği gibi gelecek kış sonu kısmetse bakarım;)

caretta 21-05-2008 00:37

Suz-i dilara , bak bu kararın bence daha iyi oldu :) Sonradan üzülecektin..
Her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır..En azından çoğunluk nasıl bir uygulama yaptığını anlatmış oldu :))

LuNa 21-05-2008 00:46

Hanimelini cok severim ama burda hicbiryerde rastlayamadim. Cok cicekci gezdim aradim ama yok :( Acaba elinde tohum olan varmi.

caretta 22-05-2008 11:01

1 Eklenti(ler)
Üzgünüm..Ben daha tohumdan hiçbir şey yetiştirmedim ..
Resimdeki de benim hanımeli..

fleabattery 22-05-2008 18:22

Merhabalar,
Sağda solda araştırma yaparken, hanımelinin yazın çeliklemeyle çoğaltmaya uygun olduğunu okumuştum. Ben de apartman bahçemizdeki hanımelinden 1 metrelik bir parça aldım. Çelikleme için bitkinin nasıl kesilmesi gerektiğini biliyorum. Ancak benim aldığım bu parçada çiçekte var yaprakta. Bunları kesmem gerekiyor sanırım(en azından bir kısmını). Şimdi benim endişhem çok mu geç kaldım bu işlem için? Birde ben bu çelikleri torfla kaplayıp, etrafını poşetle sarmayı düşünüyorum. Uygun mudur?

not: daha önce hiç çelikleme yapmamıştım. Ama öğrenmek istiyorum. Etrafta çok güzel bitkiler var. Her gördüğümde keşke bilseydim şu işi yapmayı da terasım şenlenseydi demekten gına geldi.Sitede harika bilgiler var, ama ben hiç bilmediğim için kafam karıştı. Gece rüyalarımda odunsu çelik mi, yumuşak çelik mi gibi şeyler görmeye başladım :)

İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

eylems 22-05-2008 20:03

Sayın Fleabattery, 1. sayfada 3 nolu mesajda sayın Selahattin Yılmaz hanımeli çoğaltmayı nasıl yapabileceğimizi anlatmış.Oradaki bilgilere göre bende birkaç dal koparttım ve suda köklenirlerse kalıcı yerine dikeceğim.

fleabattery 22-05-2008 20:15

Evet benzeri birşey yaptım ben de. Çıkarabildiğim çeliklerden bir kısmını hazır satılan torf - perlit - humus - toprak karışımına diktim. Bir yerde de kum torf karışımı diye birşey okumuştum. Bir kısım çeliklerimi de bu karışıma ektim. Kum - torf karışımındaki çeliklerin üzerini naylonla kapattım. Terasta güneş ve rüzgar almayan korunaklı bir yere koydum. Bekleyiş başladı. Umarım köklenirler.

İlginiz için çok teşekkürler...

Sûz-i Dilârâ 22-05-2008 20:24

Sevgili caretta

Hayalimdeki hanımeli ebatlarını yaratmışsınız.;) Harika görünüyorlar, çiçeklendiğinde orda olmak isterdim, hele de şöyle ılık bir rüzgâr esip o mis gibi baygın kokuyu bana taşıdığı zamanlarda;)

saira 23-05-2008 10:19

Merhaba,
Birkaç hafta önce boyu 1 metre civarında bir hanımeli aldım.Plastik saksısını değiştirmem gerekiyor.Ama diğer küçük çiçeklerdeki gibi ters çevirmek olmayacak sanırım.Başka ne yapabilirim?

ar_da 23-05-2008 10:47

Hanımeli

Arkadaşlar akşam ve sabah saatlerinde balkona çıktığımızda o kadar hoş bir koku geliyor ki hanımelinden tarif edemiyorum. İnşallah sizlerde yakın zamanda bu kokuları alırsınız hanımellerinizden.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024