agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Hanımeli (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/1372.htm)

susam 07-02-2009 11:38

1 Eklenti(ler)
Sonbaharın sonlarına doğru hanımelimin yaşlı dallarını orta halli budamıştım. Birkaç ay sonra böyle sürgünler verdiğini görmek çok güzel. Baharın yaklaştığını bunları görünce anlıyorum. Bir çok yerinden sürgün fışkırmış. Açsalarda mis gibi kokular yaysalar diye özlemle bekliyorum.

Beyaz Gece 12-03-2009 17:46

Sayın hly999 hanıma ço teşekkür ederim vermiş oldugu hanımeli dalalrını dikmiştim. on daldan sekizinde havaların sıcak gitmesi nedeli ile tomurcuk halinde sürgünler mevcut :)

çiçeksever 15-03-2009 11:49

Merhaba.Ben Afyonda oturuyorum.Şu anda yerde kar var.Geceleri de don oluyor. Hanımelini ne zaman ve nasıl budamalıyım?

ufuk1255 17-03-2009 17:49

hanımeli çeliklerini şimdi alsam köklenirmi

Harun Parlak 17-03-2009 18:18

Hanımeli Baya arsız bir bitkidir. Zaten budanması gerekiyor budadıklarınızı gömün toprağa. Kaybedecek 10 dk zaman Kazanabileceğiniz. Çok güzel kokan bir kaç bitki.

ufuk1255 22-03-2009 13:23

2 gün önce çelikleri aldım sudalar inşallah köklenirler

hly999 22-03-2009 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Beyaz Gece (Mesaj 378410)
Sayın hly999 hanıma ço teşekkür ederim vermiş oldugu hanımeli dalalrını dikmiştim. on daldan sekizinde havaların sıcak gitmesi nedeli ile tomurcuk halinde sürgünler mevcut :)

Haberi duyunca gerçekten sevindim beyaz gece . Umarım yaza açarlar.

turkiss 26-03-2009 13:24

Bahçenin çitine sardırmak için 20 kök aldım.
Dikerken özellikle dikkat etmem gereken bir şey var mıdır?

ufuk1255 26-03-2009 14:16

saksıdamı aldın

Sûz-i Dilârâ 05-04-2009 20:31

Bahçeler dolusu hanımelim olsun istiyorum ama şimdilik saksıya talim.:(

turkiss 09-04-2009 13:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ufuk1255 (Mesaj 387379)
saksıdamı aldın

50 cm yüksekliğinde bitkiler.
3 metre arayla çitin yanına ektim. Tüm çiti sarmasını umuyorum:)

HAKAN_O 20-04-2009 17:40

çok denedi ama daha hanımeli köklendiremedim diğer çalılarda başarılı sonuçlar aldım ama hanımeli olmadı

Nariel 25-04-2009 20:48

3 Eklenti(ler)
Yazın sonlarında aldığım çeliklerin son durumu:

Sûz-i Dilârâ 26-04-2009 07:39

Sevgili Nariel ne kadar harika görünüyor değil mi? Benim için zerafetin simgesi bu bitkinin çiçekleri :) Kokusuna da kendine de deli oluyorum ama çelikten köklendiremedim. Gördüğüm kadarıyla sizin eliniz çok yeşil :) çok olmazsam bir tane de benim için köklendirebilir misiniz?:p
Tohumundan da aldım iki değişik çeşitte havaların iyice ısınmasını bekliyorum ki tohumlarımı dikeyim ziyan olsun istemiyorum. :) Başarılı olursam ben de size yollamak istiyorum. :)

Nariel 26-04-2009 11:56

Sevgili Sûz-i Dilârâ, elim yeşil mi bilmem ama bizim oraların iklimi yeşil:o Ne diksek tutuyor.. Ben şu an hanımelileri bulunduğu yerde değilim, okulumun bitmesine az kaldı, eve gidince bir bakarım; halihazırda köklenmiş çelik varsa onu size yollarım. Yoksa da yeni bir çelik bulup köklendirmeye alırım ;)

gokay2109 27-04-2009 13:50

ese arkadaşım banada hanımeli ve beyaz yaseminler hakkında yardımcı olurmsunuz

cngzsnm 30-04-2009 21:05

selam geçen sene çiçekleri üzerinde 2 tane hanımeli almıştım çiçekleri çok uzun dayanmadı bidaha açmadı ama sağlıklı yaprakları da gayet canlı bu sene baya büyüdü ve yapraklandı inşallah açar çiçeklerini sizce bi sorun var mıdır?

Sûz-i Dilârâ 06-05-2009 10:09

Az önce, ağaçsevdalısından satın aldığım iki çeşit hanımeli tohumlarımı ektim (Lonicera ve honey suckle). İnşallah çimlendirmeyi ve büyütmeyi başarırım. Allahım sen bu hanımeli delisi kulunun emeklerini zayi etme (amin).

Gelişmeleri buradan hanımeliseverlere duyururum.:)

gizli_fenerci 06-05-2009 11:02

eğer saksıdaki ufaklıklar tutarsa bir tanesini gönderebilirim

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi papatyam (Mesaj 235959)
Delisi var, var da hanımeli si yok :(

Çocukluğumun geçtiği evin merdiveninde hanımeli vardı.. Hanımeli kokusuyla yaşamak bambaşka birşeydi.. Daha sonraki evlerimizin bahçesi olmadığı için bu kokudan mahrum kalmış, bir sitenin bahçesindeki hanımelini, her yakınlardan geçerken ziyaret etmiştim.. imrenerek bakmıştım. şuan odamın terasa bakan penceresinin yanında bir hanımelim var. :p Kaç defa yeni hanımeliler istiyordum, fakat bir türlü çiçeğe zarar verme endişesiyle toprağını bile değiştiremiyordum.. En son hanımelinin sayısını artırmak için deneme yaptım çekinerek. Hanımelinin toprağını da değiştirdim ;)
Yazdığınız cevabı görünce daha önce yaşadığım duyguları anımsadım.:(
Dilerim başarılı bir şekilde yeni ufaklıklara kavuşur, sizlerle paylaşırız :rolleyes:

hanimeli 11-05-2009 22:32

merhabalar, acaba diyorum komusumuzun bahcesınden bir dal kessem, ondan yetistirebilir miyim acaba ? bu arada ben sadece hanımelinin kokusunu cok severım ve bahceme ekmek ıstıyorum :)

gizli_fenerci 12-05-2009 23:46

yardımınız için teşekkür ederim

Yeni gelecek çiçeklerin yerleri terasta hazırlandı ;) vermiş olduğunuz link için teşekkür ederim ilk fırsatta yeni tohumlar sipariş etmeyi düşünüyorum.
elimdeki hanımelinin yaprakları diğer türlere göre çok küçük :( toprağı ve kabı değiştirildi bakımı yapıldı, yeni sürgünleri hızla büyümekte. Fotograflarını sizlerle paylaşacağım;) Sn. Sn. Sûz-i Dilârâ yardımınız için tekrar teşekkürler..

limon 12-05-2009 23:52

"200 çeşit hanımelinden bahsediyorlardı.."

Bauhause da geçen hafta bir çok farklı çeşidin 30-40 cm boylu oldukça keyifli fideleri satılıyordu. Kaldı mı bilmiyorum.

DefneD. 15-05-2009 22:25

Sevgili Hanımeli sevenler,

Burada yazdıklarınızdan feyz alarak, balkonumda saksıda hanımeli yetiştirebileceğime kanaat getirdim. Ve oturduğum sitenin bahçesinde bulunan, bugüne kadar sadece rüzgarla gelen kokusunun zevkini çıkarttığım hanımelinden (bir kaç tane var) dallar keserek, kendimce çelik hazırlayıp diktim.

Umarım bir kaç tanesi tutar:)

S-L-İ-H-A 16-05-2009 23:08

Çarşamba okul dönüşü,bahçesindeki hanımelisini budayan beyefendiden rica ettim.Bana hepsini verdiği gibi ,içerdeki köklenmiş hanımeliyide verdi.Köklenen hanımeliyi saksıya,diğerleride suya köklenmeye bırakıldılar.Yaseminler,melissalar derken şimdide hanımelim oldu.Tabii hepside saksıda büyümeye devam edecekler.

günebakan 17-05-2009 15:27

2 Eklenti(ler)
Bu hanımeli daha ben buraya taşınmadan çok önce ekilmiş maşşallah bu sene bir sürü çiçeği var. Sabah mutfak camını açıyorum içeriye mis gibi hanımeli kokuları giriyor:)

Eklenti 79159

Eklenti 79160

hanimeli 19-05-2009 21:08

merhabalar yeniden. aldıgım dalları suya koydum, neredeyse 5 gun oldu ama henuz bir köklenme olmadı, ayrıca dallardakı canlılık da gitmedi, yapraklar yanıp sararıp solmadı. ama köklenme de gozukmedi henuz. Bu durumda köklenecek gibi duruyor ama her an aldıgım dalların ölecegınden korkuyorum. 5 gün ıcınde koklenmesı gerekmez mıydı ? eger bu kadar cabuk koklenmıyorsa, ne kadar surer asagı yukarı ? bu arada dalları musluk suyuna koydum, 2 gun once de suyunu degıstırdım. Bu dalları koklendırebılmek ıcın yapmam gereken hususunda yardımcı olabılırsenız cok sevınırım..

bulik 21-05-2009 08:20

Çiçeklendirme

Merhaba,

Geçen sene annem bahçeye hediye olarak küçük bir hanımeli fidanı almıştı.
Önce koyduğum yeri beğenmedi.
Sonra bahar başında yerini değiştirdim.
Direkt yağmur suyuyla sulanabilir hale geldi ve coştu!
Her gün neredeyse 2-3 yeni dal çıkarıyor ve deli gibi uzuyor.
Duvarın bir bölümünü tamamen kapladı bile.
Ama sorun şu ki, hiç çiçeği yok!
Yeşil yeşil minyatür hedera gibi duvarda kendi kendine takılıyor!!
Hanımelinin çiçeklenmesi için ne yapmam gerekiyor, bilgisi olan var mı?

Teşekkürler

celalsungur 21-05-2009 08:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bulik (Mesaj 426431)
Hanımelinin çiçeklenmesi için ne yapmam gerekiyor, bilgisi olan var mı?
Teşekkürler

Buradaki ustalarımdan öğrendiğime göre, suyu azaltılacak, fosforlu gübre verilecek. Hanımeli arsız olduğu için, suyun azaltılması yeterli sanırım.

manolya 21-05-2009 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hanimeli (Mesaj 425255)
merhabalar yeniden. aldıgım dalları suya koydum, neredeyse 5 gun oldu ama henuz bir köklenme olmadı, ayrıca dallardakı canlılık da gitmedi, yapraklar yanıp sararıp solmadı. ama köklenme de gozukmedi henuz. Bu durumda köklenecek gibi duruyor ama her an aldıgım dalların ölecegınden korkuyorum. 5 gün ıcınde koklenmesı gerekmez mıydı ? eger bu kadar cabuk koklenmıyorsa, ne kadar surer asagı yukarı ? bu arada dalları musluk suyuna koydum, 2 gun once de suyunu degıstırdım. Bu dalları koklendırebılmek ıcın yapmam gereken hususunda yardımcı olabılırsenız cok sevınırım..

Birkaç gün önce aldığım hanımeli dallarını suda köklendirmeden direk torfa diktim. Bu tarz yarı odunsu-çalımsı gövdeye sahip bitkilerde direk yumuşak bir toprağa dikmek,suda köklendirmeden daha kolay olacak gibi geldi.
Konunun 3. mesajında da köklendirme tavsiyesi bu yönde.

verdoque 21-05-2009 10:27

Merhaba,

Hanımelim çok güzel büyürken külleme oldu. Yaprakların çoğunu koparmak zorunda kaldım. Uç filizleri duruyor, yavaş da olsa büyümeye başladılar. Haftasonu Bauhaus'tan külleme için ilaç sordum, artık reçetesiz ilaç satılmadığını, tarım il müdürlüklerinden reçete alınıp ilaç alınabileceğini söylediler. Ben de Mine Hanım'ın tariflerine bakmaya başladım. Karbonatlı bir fungusit tarifinde tüylü yapraklara uygulamayın diyordu, onu yapamadım. Evde oksijenli su vardı yarım litreye 2 kapak koyup onu sıktım kalan yapraklara. Ama pek etkisi olmadı her gün yeni yapraklarda külleme beliriyor. Belirdikçe koparıyorum. Bu konuda tecrübesi olan var mıdır?

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=940

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024