agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni4014Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2010, 12:53   #2761
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Böyle bir fark yok.
Merhabalar arkadaşlar;

http://urun.gittigidiyor.com/GERCEK-...QQidZZ32262167 ilgili linkte selluka tohumu aldım ve orada kokulu ve mor selluka diye tohum ayrımı yapılmış ve resimleride konulmuş ..

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 13:00   #2762
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Geldik Dünya’nın en değerli sarmaşığına ,Selluka , Vigna Caracalla. Fabaceae ailesinden olan Selluka, sarmaşıklar arasında en değerli , en gösterişli sarmaşıktır. Renkten renge giren çiçekleri , tüm yaz boyunca ilk donlara kadar açmaya devam eder. Cennet kokuları yayan bu burgulu çiçekler, kesime gelebilir. İlk yıl yavaş büyüyüen Selluka buna rağmen çiçeklenir. İkinci yıl ise hızla sararak hakimiyetini ilan eder,yaz başından itibaren günde 30 cm’e varan bir hızla büyüyen Selluka'nın tohumlarının bu kadar değerli ve zor bulunmasının sebebi, sadece karıncalar tarafından polenlenebilir olmasındandır. Çiçekleri polenleyen karıncalarınız yoksa tohum elde edemeyeceğiniz Selluka, dalından çelikleme yöntemi ile de kolayca çoğaltılabilir.

Zengarden beğeninize kokusuz olan Mor Selluka'yı - Vigna Phaseolus Caracalla-, ve ender bulunan Kokulu ve renkli çiçekli Selluka'yı - Vigna Caracalla - aynı anda sunuyor. Aşağıda her iki cinsinde tohumlarının fotoğrafını koyduk. Özellikle Selluka alırken tohumunun neye benzediğini bilmenizde fayda var diye düşünüyoruz.
Don sevmeyen Sellukayı, saksıda da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Kışın iç mekana alacağınız bitkiyi güneş gören aydınlık bir yere koyarsanız çiçekleri ile evinize hem hoş kokusunu verir, hem de renk katar. Dış mekanda , kışın köklerini dondan korumanız gereken Selluka ,fazla bakıma ihtiyaç duymadan 10 yıl aynı yerde yaşar. Toprak seçmez, geçirgen verimli toprakta daha çabuk gelişim gösterir. Güneşli ya da yarı gölgede rahatlıkla yetiştireceğiniz Selluka , tohumdan çok kolay yetiştirilir.

ZenNot: Sellukanın akıl almaz güzellikteki kokulu çiçeklerinin tüm dallardan salkım salkım dökülmesini mi istiyorsunuz? Bırakın Selluka’nız sarıp , uzasın. Ne zaman ki istediğiniz boya ulaştı, çardağınızı komple sardı. Uzayan dallarının başlarını kesin. Sarmaşık, uzamasını durdurur durdurmaz her yanını çiçek kaplayacaktır. Aman dikkat, çiçekleri sadece komşularınızı değil, kelebekleri de yaydığı hoş kokularla bahçenize , terasınıza toplayacaktır.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 13:43   #2763
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
ZenNot: Sellukanın akıl almaz güzellikteki kokulu çiçeklerinin tüm dallardan salkım salkım dökülmesini mi istiyorsunuz? Bırakın Selluka’nız sarıp , uzasın. Ne zaman ki istediğiniz boya ulaştı, çardağınızı komple sardı. Uzayan dallarının başlarını kesin. Sarmaşık, uzamasını durdurur durdurmaz her yanını çiçek kaplayacaktır. Aman dikkat, çiçekleri sadece komşularınızı değil, kelebekleri de yaydığı hoş kokularla bahçenize , terasınıza toplayacaktır.
Denediğim için kesinlikle onaylıyorum. Bilmeden uçlarını kopardığım dallar, diğerlerine nazaran çok fazla çiçekli oldu.

İlk başta tohum vermedi ama bütün çiçekler gidince tohumlar oluşmaya başladı, henüz çok yeşiller. Orhan Bey sizinkiler çok çabuk olgunlaşmış.

Düzenleyen Kiraz : 12-11-2010 saat 08:52
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 13:54   #2764
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Unhappy

Yavru sellukalarım umarım, sonu hezimetle bitmez çok aceleci davrandım ama şanlarına havalar şimdili çok iyi, hafta sonu büyük saksıya alacağım ama iki kö bir saksıda olurmu, ayrı ayrımı ekeyim, ne dersiniz; Bir tanesi çok tuhaf bir şekilde çimlendi bakalm sonu ne olacak

Eklenen Resimler

Eski 11-11-2010, 16:57   #2765
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Böyle bir fark yok.
mehmet bey teşekkürler ama hemen altınızdaki mesajda ( 4987 nolu) verilen linkte ki resim ve bilgiler insanı haliyle merakta bırakmaya yetiyor her ikisinide yetiştirip gözllemliyen oldumu aramızda? heralde bu merakımı yenemezsem bir ara onuda alıp denerim fark varmı yokmu anlarız

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 17:03   #2766
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar;

http://urun.gittigidiyor.com/GERCEK-...QQidZZ32262167 ilgili linkte selluka tohumu aldım ve orada kokulu ve mor selluka diye tohum ayrımı yapılmış ve resimleride konulmuş ..
sn bettyycim siz bu sellukay yetiştirebildinizmi ve sadece bu iri tohum olduğu söylenendenmi yetiştirdiniz daha küçük tohumlu olduğu söylenen türüde görme fırsatınız oldumu?

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 17:10   #2767
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arnavut biberi Mesajı Göster
mehmet bey teşekkürler ama hemen altınızdaki mesajda ( 4987 nolu) verilen linkte ki resim ve bilgiler insanı haliyle merakta bırakmaya yetiyor her ikisinide yetiştirip gözllemliyen oldumu aramızda? heralde bu merakımı yenemezsem bir ara onuda alıp denerim fark varmı yokmu anlarız
Yılmaz yalçın açıklamış başka bir vigna cinsi var, mor renkli. Selluka değil.

Sellukada iri tohum ufak tohu mgibi bir ayrım yok. ilginç konular üretiliyor sanırım.

Tohumdan daha önemlisi bu mevsimde tohum çimlendirmenin uygun olmadığıdır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 17:12   #2768
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Ben şimdi anlamadım, bu iki tohum arasında ki fark büyüklükleri mi yoksa tohum şekillerindenmi? Büyük olan daha yuvarlakmış gibi görünüyor.

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 17:17   #2769

memet's Avatar

Hangi tohumlar kastettiğiniz ?
Büyük tohumlu küçük tohumlu biçiminde selluka cinsi yok.

Eski 11-11-2010, 17:36   #2770
Ağaç Dostu

Sayın memet; bettyycim arkadaşımızın vermiş olduğu linkteki tohum resimlerini kastetmiştim, benim hatam alıntısız cevap yazdım. İnternette Vigna Phaseolus Caracalla ya da Vigna caracalla aynı çiçeğin ismi olarak çıkıyor. Diğer tohum acaba lab lab olabilirmi? Saygılar.

Düzenleyen karalale : 11-11-2010 saat 17:38 Neden: yalnış isim
Eski 11-11-2010, 17:44   #2771
Ağaç Dostu

Bu linkte aynen böyle yazıyor; kokusuz olan Mor Selluka'yı - Vigna Phaseolus Caracalla-, ve ender bulunan Kokulu ve renkli çiçekli Selluka'yı - Vigna Caracalla - aynı anda sunuyor. Ayrıca bu resmi de vermişler. Görenlerin ve bu konuda sizler kadar tecrübeli olmayanların kafasını karıştırıyor. Saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 11-11-2010, 18:22   #2772
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
.... Orhan Bey sizinkiler çom çabuk olgunlaşmış.

Sevgili Kiraz,
Sevgili Orkun Kırcı' nın Sellukası ilk çiçeklenen olmuştu. Sanrım onunkinden sonra ilk çiçeklenenler arasında benimkide. Birde tüm gün güneş alıyor olmasının bir artısı olmuş mudur? Bilemiyorum.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 18:30   #2773
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
orahan bey bende inşallah diyorum merak etmeyin paylaşımlar hep devam eder bu kadar güzel insanların bir arada bulunduğu ortamlarda. Kaybolmaya yüz tutumuş türlerinde bu site sayesinde paylaşılarak tekraradan canlandırılması çok güzel...
Haklsınız. Ben ve benim gibi birkaç arkadaşım sellukalarımızı, Sevgili Ahmeter' den aldık. Benim ve diğer arkadaşlarımızın dağıtacağı tohumlarla, çok sayıda insan selluka sahibi olacak. Dilerim bu zincir hiç kopmaz da, saadeti sürekli olur.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 18:31   #2774
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Selluka ve Lablab tohumları..
Ayrıca buradaki mesajda Selluka tohumunun büyüklüğü konusunda mercimek kadar tabiri kullanılmış.

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 19:47   #2775
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Angry

Alıntı:
sn bettyycim siz bu sellukay yetiştirebildinizmi ve sadece bu iri tohum olduğu söylenendenmi yetiştirdiniz daha küçük tohumlu olduğu söylenen türüde görme fırsatınız oldumu?
Bana ürüngeldiğinde 2 ayrı paket olarak geldi birinde kokulu selluka diğerinde ise mor selluka yazıyordu ve sitede tarif ettiği gibi 2 ayrı tohumdu şekil olarak ve bie tohum zayi oldu ama fidelerin görünümü aynı, isterseniz yarın mor denilen ile kokulu denilenin resimlerini yan yana çeker eklerim siteye

Eski 11-11-2010, 19:51   #2776
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Selluka ve Lablab tohumları..
Ayrıca buradaki mesajda Selluka tohumunun büyüklüğü konusunda mercimek kadar tabiri kullanılmış.
Selam, sizin eklediğiniz resimdeki her iki tohum birbirinden çok farklı bana gelen de ise birbirine çok benzeyen ve büyüklük olarak farklı iki tohum idi hatta üşenmeyip hemen resim çekeceğim ve ekliyeceğim

Eski 11-11-2010, 19:55   #2777
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Kokulu ve kokusuz Selukaların çiçek ve yaprak resimleri varmı acaba şimdi merak ettim

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 20:05   #2778
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Wink

Hiç üşenmeden çektim resimleri buyrun bakın, bende uzmanı değilim bu arada ama bunda önce eklediğim fide resimlerine bakarsanız bardaklarda mor selluka ve kokulu seluka diye etiketlediğimi görürsünüz, biri benide aydınlatırsa sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 11-11-2010, 20:30   #2779
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Sayın bettyycim resimlerini koymanız bir nebze merakımızı giderdi görünüşe göre yaprak yapılarıda benziyor.Şimdide çiçekleri farklımı acaba sorusu ile baş başayız

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 21:35   #2780

memet's Avatar

Vigna Phaseolus Caracalla, Çiçekleri farklı oldukça güel bir sarmaşık o da.

http://cgi.ebay.com.sg/SNAIL-VINE-Vi...-/400038303150
Ebay da görülen bu .

Düzenleyen memet : 12-11-2010 saat 17:53
Eski 12-11-2010, 17:11   #2781
Yeni Üye

KORDELIA's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2008
Selam,
Selluka ağacımın üstü fasulye dolu, komşularım görebilirler ama daha geçen gün bir ziraat profesörü olan komşuma gösterdim, bana daha olgunlaşmadıklarını ve toplamam gerektiğini söyledi. Bu arada yer yer çiçeklenme devam ediyor. Belkide bu fasulye olgunlaşmasındaki farklılık, üretilen farklı selluka türlerine ? bağlı olabilir mi diye düşünüyorum.

KORDELIA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 19:18   #2782
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KORDELIA Mesajı Göster
Selam,
daha geçen gün bir ziraat profesörü olan komşuma gösterdim, bana daha olgunlaşmadıklarını ve toplamam gerektiğini söyledi. Bu arada yer yer çiçeklenme devam ediyor. Belkide bu fasulye olgunlaşmasındaki farklılık, üretilen farklı selluka türlerine ? bağlı olabilir mi diye düşünüyorum.
Sn KORDELİA selamlar

Fasulye olgunlaşmasındaki farklılık bence sadece bitkinin yaşadığı iklime bağlı kendini kışa hazırlaması ve çiçeklenmesiyle ilgili. Belki toprak yapısı da bir etkendir, kuvvetli toprakdaki selluka tohumunu daha kolay olgunlaştırabilir.
Selluka sadece Vigna caracalla sn. KORDELİA başka türü yok Netten tohum satın alan arkadaşlarımıza Vigna Phaseolus caracalla'yı bu da kokusuz mor selluka diye tanıtmışlar, bunun sizin ve sitemizdeki pek çok kişinin sellukası ile alakası yok.
Ziraat profesörü arkadaşınız tohumların tam olmadığını söylemiş. Toplamam gerektiğini söyledi demişsiniz, anlamadım? Herhalde toplamamam yazacaktınız, benim de pek çok zaman yaptığım gibi bir imla hatası oldu sanıyorum
Sellukanızdan aldığım bir çelik köklendi, teşekkür ederim

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2010, 23:50   #2783
Yeni Üye

KORDELIA's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2008
Sayın Acemifusun,
Ben sadece bir düşüncemi ifade ettim, bunu ifade ederken de ekteki bilgiden yararlandım zira burada ki fotograf bile bizimkilere pek benzemiyor da bu arada wikipedia bile hybridleri olabileceğini ifade ediyorda http://en.wikipedia.org/wiki/Vigna_caracalla

KORDELIA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 09:48   #2784

memet's Avatar

Yanlız Wiki koyduğu fotoğrafta hata yapmış, vigna caracalla değil, Vigna Phaseolus Caracalla fotoğrafı koymuş. Yani selluka fotoğrafı koymamış. Mor selluka desek mi demesek mi doğru olur, başka bir bitki fotoğraftaki.

Eski 22-11-2010, 10:11   #2785
Ağaçsever

Bahar Erdem's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2009
Galeri: 6
Herkeze merhaba
Memet beyin bana bu yıl başında göndermiş olduğu 3 fide vardı. Epeydir bilgisayar başına oturamadığımdan ancak yazabiliyorum. Bulunduğum şehrin iklim şartları uygun değil diye ev içinde yetiştiriyorum 2si halahayatta 1i kurudu malesef amakurumadan önce içek açtı çiçeği küçük ve kokusuzdu kuruyum tohum oldu. Tepesi taşınırken zedelendiği için uzaması durmuştu zaten. Tohum üzerindeyken bitki kurudu bende fasulyesini alıp kuru bir yerde beklettim. Daha sonra içini açıp baktığımda 2 adet oldukça sağlıklı görünen tohumum olduğunu gördüm. Ama diğer iki fidem uzadıda uzadı hiç çiçek açmadı yapraklarıda küçücük. Üstelik gövdeleri okadar cılızki dokunmaya korkuyorum. Bu sıralarda alt yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Herşey normalmi yoksa ben biyerde hatamı yapıyorum. Önerebileceğiniz çözümler varmı uzamasını durdurup yapraklarının büyümesi ve gövdesinin kalınlaşması için?

Bahar Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 10:36   #2786
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Bahar Erdem, iç ortamda olduğu yer bol güneş alıyor mu? İçeride aydınlık yerde bile çok nazlı oluyorlar, zararlılardan çabuk etkileniyorlar. Kırmızı örümcek bu bitkiye sıklıkla zarar verebiliyor, yapraklar sararıp dökülüyorsa bir de yaprak altlarında zararlı izlerine bakın. Yine de dayanıklı bir bitki, kurudu zannetseniz bile budadıktan sonra gövdeden yeni sürgünler veriyor. Bu kışı mecburen iç ortamda atlattıracaksınız ama donlar geçince dışarı çıkarmanızı tavsiye ederim.

Mesajlarda uç aındıktan sonra çiçeklenme artacağı yazılı, kırılan çiçeğiniz bu nedenle erkenden çiçeklenmiş. Zayıf bitkileri de budamakta çekinmeyin, gövdedeki gözlerden yeşeriyorlar. Geçen kış iç ortamda saksıdaki sellukamı sürekli hastalıkla uğraşıp, bir kaç kere budadım; yaz başı 1 m olan boy, yaz sonu 7-8 m kadar uzadı (bahçede).

Eski 22-11-2010, 13:57   #2787
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Bizim selluka hala çiçek açmaya devam ediyor.
Name:  selluka4 (550 x 413).jpg
Views: 12485
Size:  66.1 KB

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 14:10   #2788
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Bizim selluka hala çiçek açmaya devam ediyor.
Eklenti 181040
Sevgili Kalambaklı,
Sellukanız dev bir sarmaşık olmuşMaşallah diyorum hala çiçek açıyor..Kaç yaşında acaba?Benim sellukamı ilbaharda saksıdan bahçeye aktarmak istiyorum gövdesi kalem kalınlığını geçti ve 4 metre uzadı bu yıl..Ama endişem kışın içeri alacağım yer hiç güneş görmüyor sadece aydınlık bir bölüm umarım kışın kaybetmem sellukamı

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 14:19   #2789
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın Yılmaz Yalçın, 10 yaşında.
Ayrıca sellukanızı kışın soğuktan korumanız yeterli ve kışın fazla sulamamaya bakın ki kök çürümesi yapmasın.
Dikim yapacağınız zaman, bahçeye büyükçe bir çukur açın, içine at gübresi karıştırarak drenajı yüksek toprak karışımını buraya doldurun ve sellukanızı buraya dikin.
Benim bahçenin arka kısmına mart ayında diktiğim fidenin gövde kalınlığı iki cm. kalınlığı geçti ve üzerinde yüzlerce tohum mevcut.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 16:14   #2790
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Kalambaklı, sellukanız çok güzel olmuş, üstelik hala çiçekli. Yerim olsa sellukayı çardağa sardırmak isterim, altında ne güzel oturulur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024