agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni4014Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2010, 22:05   #2731
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın SevimK ve Sayın Kalambaklı'dan gelen tohumlar çimlenip büyüdüler, oldukça boylandılar. Ancak ya saksı yetersizliği, ya da Ankara havası yaramadığından çiçek görmek kısmet olmadı. Kışı dışarıda geçirecek. Baharda gelişme olursa paylaşırım.

Selluka kışı dışarda geçiremez. Denemenizi hiç tavsiye etmem. Geçen yıl Bursada 3 Ad. sellukam dondu.
Sonra çok üzülürsünüz. Bu sene önümüzdeki günlerde sellukayı budayıp içeriye alacağım. Budadığım çelikleri de saksılara dikeceğim ki seneye daha fazla sellukam olsun. Hava sıcaklığı eksi derecelere düşünce sellukalar donuyor.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 22:27   #2732
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Sergüzen,
Önceki sayfalarda İstanbul'da sellukanın kışı dışarıda geçirdiğini okudum. Baharda tekrar canlanmışlar. Ben de her ihtimale karşı budama ile birkaç çelik alıp ana saksıyı dışarıda bırakayım. Büyük bir saksı olduğundan içeri almam mümkün değil. Üzerini malçla sarıp sarmalarım. Donmasını engellerim diye düşünüyorum. İlginize teşekkürler.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 12:46   #2733
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Sellukayı İstanbul'da ne zaman içeriye almak gerekiyor?Kasım da geldi.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 17:02   #2734
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu mevsimde tohumları çimlendirmeyin.
Her kış uyarmam gerekiyor. Sakin olun deirin nefes alın marta kadar sabredeceğim deyin. Kışın fideleri korumak için fazladan önlemler almanız gerekecek.

Hafif donlar dahil sellukalarınız soğuğa dayanabilir. Bekleyin yapraklarını döksün. Uyuklamaya geçtiğinden emin olun. Sonra içeri alırsınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 17:22   #2735
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bu mevsimde tohumları çimlendirmeyin.
Her kış uyarmam gerekiyor. Sakin olun deirin nefes alın marta kadar sabredeceğim deyin. Kışın fideleri korumak için fazladan önlemler almanız gerekecek.

Hafif donlar dahil sellukalarınız soğuğa dayanabilir. Bekleyin yapraklarını döksün. Uyuklamaya geçtiğinden emin olun. Sonra içeri alırsınız.
Sevgili Mehmet Bey,
Sellukamı içeride koyacağım yer hiç güneş görmüyor.Başka koyacak yer de yok.Kış boyu sorun olur mu?Bir de şunu sormak istiyorum;Ben geçen hafta içi Bodrum'da gördüğüm melisa ağacından beyazlamış iri birkaç tane tohum aldım.Ancak içi biraz yaş gibi geldi..Martta eksem filizlenir mi?Bir yerde kurutayım mı yoksa önereceğiniz birşey var mı?

Düzenleyen Yılmaz Yalçın : 31-10-2010 saat 23:30
Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 07:56   #2736
Ağaç Dostu

kuyrukk's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Sevgili Selluka seven arkadaşım, şubat ayında hatırlatırsanız size tohum gönderebilirim, parayla almanıza gerek yok.
Merhaba.. Acaba diyorum bende şubat ayında hatırlatırsam şansım yardım eder mi ?

kuyrukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 14:16   #2737
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Cool

Selam arkadaşlar;

6 tohumdan 3' çimlendi biride çimlenme çabaları içerisinde diğer 2 si ise malesef sizlere ömür şimdi bunları ne zaman saksıya alayım ve ne boyda olsun yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 14:51   #2738
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Sayenizde tanıştığım bu harika bitkiyi ben de sabırsızlanarak ve tüm uyarılarınıza rağmen 26.10 tarihinde ektim. Beş tohum ayırdım, onlar baharı bekliyorlar. Ekmiş olduğum beş tohum ise bu gün topraktan çıkarak merhaba dediler. 5 te beş çimlendi. Paylaşımda bulunan herkeze sonsuz teşekkürler. Güneşiniz ve çiçekleriniz hiç solmasın.

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 17:35   #2739

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Mehmet Bey,
Sellukamı içeride koyacağım yer hiç güneş görmüyor.Başka koyacak yer de yok.Kış boyu sorun olur mu?Bir de şunu sormak istiyorum;Ben geçen hafta içi Bodrum'da gördüğüm melisa ağacından beyazlamış iri birkaç tane tohum aldım.Ancak içi biraz yaş gibi geldi..Martta eksem filizlenir mi?Bir yerde kurutayım mı yoksa önereceğiniz birşey var mı?
Bekleyin iyice kurusun yaprak döksün uyuklamaya geçsin. ilk donalara kadar dışarıda dayanabilir. Daha sonra içeri alırsınız.
Melisa için bir şey diyemeyeceğim. Madem aldınız bekleyin belki çimlenir.

Eski 04-11-2010, 15:52   #2740
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar, 26.10 tarihinde ekmiş olduğum sellukların bu gün kü durumu Bir tanesi tembel çıktı ama yeşilliğini görebiliyorum...

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2010, 16:54   #2741
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
06.10.2010'da ektiğim 10 tohumdan 6'sı çimlendi. Bugünkü durumları;
Name:  IMG_7426.JPG
Views: 1114
Size:  51.1 KB

Saksıları hiç içeriye almadım. Sadece çimlenmesini kolaylaştırmak için saksıların bulunduğu kasanın üzerini şeffaf naylonla örtmüştüm. Çimlendiklerini gördükten sonra naylonu kaldırdım. Gece sıcaklığı 8 dereceye düşüyor ama henüz içeriye almayı düşünmüyorum. Dışarıda büyüyen fidelerin daha güçlü olduklarını düşünüyorum. Hava durumuna göre içeriye alsam da saksıları en serin yere yerleştireceğim.

Sn.Tuta tohumlar için tekrar teşekkür ederim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 17:50   #2742
Ağaç Dostu

Yalnız olmadığıma çok seviniyorum, ustalarımızın tüm uyarılarına rağen zamansız ekim yaptık. İşe yeni başlayan tüm bitki meraklılarının yaptığı gibi... Her yalnış, bir doğruyu ÖĞRETİR...... Saygılar.

Eski 04-11-2010, 18:21   #2743
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Aslına bakarsanız ben baharı bekleyecektim, tohumları tohum kutusuna kaldırmıştım. Sn. Tuta, "Sellukaları merak ediyorum, ne yaptınız?" diye sorunca mahçup oldum, "Acaba beklememeliydim?" diye düşünüp hemen yerlerini hazırlayıp ektim. Ektiğim gün Memet Bey, şimdi ekmeyin yazdı ama ben ekmiş bulundum.

Yani, ikilem içinde ektim gitti. Kısa süre çimlenince çok ta sevindim. Ama Memet Bey'in "yaprak döksün, öyle içeriye alırsınız" yazısını okuyuncaya kadar Sellukaların yaprak döktüğünü bilmiyordum. Şimdi bizimkiler yeni filizlenirken, diğerleri yaprak dökecekse ne olacak bilemedim. Mevsimini şaşırmış bitkilerimiz olacak gibi.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 18:26   #2744
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
06.10.2010'da ektiğim 10 tohumdan 6'sı çimlendi. Bugünkü durumları;
Eklenti 178623

Saksıları hiç içeriye almadım. Sadece çimlenmesini kolaylaştırmak için saksıların bulunduğu kasanın üzerini şeffaf naylonla örtmüştüm. Çimlendiklerini gördükten sonra naylonu kaldırdım. Gece sıcaklığı 8 dereceye düşüyor ama henüz içeriye almayı düşünmüyorum. Dışarıda büyüyen fidelerin daha güçlü olduklarını düşünüyorum. Hava durumuna göre içeriye alsam da saksıları en serin yere yerleştireceğim.

Sn.Tuta tohumlar için tekrar teşekkür ederim.
Ustalar ne der bilmem ama siz o bebeleri içeride sıcak bir yerde tutun sevgili limon Hiç olmazsa gece içeride dursunlar.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 18:55   #2745
Ağaç Dostu

selluka başlığını baştan okuyup, bizim gibi aceleci davrananlar var mı bir bakmak lazım, onların hikayeleri ile yola devam ederiz artık. Bize ve bizim gibi meraklı olanlara kolay gelsin uzun bir kış olacak...

Eski 04-11-2010, 19:00   #2746
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Benim gibi meraklı ve aceleci insanlar olması içimi rahatlattı ben kıyıp dışarıda bırakamadım içeride cam önünde kalorifere yakın yerdeler bekleyeip göreceğiz hep beraber ... umarım bizi utandırmazlar

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 08:00   #2747
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
bahçedeki sellukam, tüm yapraklarını döktü sayılır... halbuki hala bahardan kalma günler yaşıyoruz. galiba hasta

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 08:05   #2748
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın kuyrukk, tabii ki hatırlatırsanız tohum gönderirim.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 22:15   #2749
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
İzmir' de fidanını bulmanız hiç zor değil. Urla' daki fidancıların hemen hepsinde mevcut. Örneğin Polen' de var. Hisarönü çiçekçileri de satıyor. Bu mevsimde şimdi yeni tohum bağlıyorlar. Hazır tohumu şu anda internet üzerinden alabilirsiniz. Vigna caracalla ismiyle aratın. Yurt dışı sitelerin hemen hepsinde mevcut. Üyelerimizden elinde olan tohumu paylaşmak isteyen olursa forumdan takip edebilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2010, 15:57   #2750

memet's Avatar

Karşıyaka orman fidanlığında da tohumun benim verdiğim sellukalar mevcut.

Eski 10-11-2010, 14:25   #2751
Ağaç Dostu

Selluka larımın ekimden 2 hafta sonra ki durumları. Şimdilik çok sağlıklılar...Ufaklık ta arkalarından yetişcek gibi...

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2010, 16:34   #2752
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Eveeeet!..
Kimlere Selluka tohumu söz verdiysem, aralık ayında göndereceğim. Gönderirken, listemde sadece adı olanların adreslerini isteyeceğim.

Bugün fasulyelerinin olgunlaşıp kuruyanlarını topladım. Sevgili eşim, tek tek tohumlarını çıkardı. Saydım. Tam 175 fasulye idi. Geride yüze yakın kapsül (Fasulye) daha var. Onlarda 5-10 güne kadar kurur sanırım.
Diyeceğim o ki; söz verdiğim arkadaşlarımız dışında da tohum isteyenlere verebileceğim. Hele kesin bir bilanço ortaya çıksın, onların dağıtımı içinde bir formül buluruz.
İşte ilk posta kurumuş, dağıtıma hazır tohumlar.

Name:  002.jpg
Views: 678
Size:  71.0 KB

Name:  004.jpg
Views: 730
Size:  67.9 KB

Name:  061.jpg
Views: 762
Size:  52.0 KB

Eklenen Resimler

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 19:45   #2753
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Orhan Bey tohum bereketi buna denir herhalde, ellerinize sağlık Yeni toplayacağınız fasulyelerin içinden tohumları çıkarmasak, fasulye olarak mı dursa diye düşündüm?
Mehmet bey , tecrübeli arkadaşlar fikirlerini söylesinler

Eski 10-11-2010, 20:07   #2754
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Orhan Bey tohum bereketi buna denir herhalde, ellerinize sağlık Yeni toplayacağınız fasulyelerin içinden tohumları çıkarmasak, fasulye olarak mı dursa diye düşündüm?
Sevgili acemifüsun;
Konuyu açmanız iyi oldu. Tohumları fasulye biçiminde koruyamıyorsunuz.! Çok ilginç, fasulyeler iyice kuruyunca, kediliklerinden çatlıyorlar. Üstelik sıçrıyorlar. İçindeki tohumlar etrafa saçılıyor. Birçok tohumu ve kapsülü balkon zemininden topladık. Patladıktan sonra helezoni bir şekilde kıvrıklaşıyor kapsüller. Fotoğraflardan birinde bunu görebiliyoruz.

Benzer bir durum, Kına çiçeği ve Karagözlü Suzan tohumlarında da oluyor. kuruyunca kapsüller kendiliklerinden patlıyorlar..

Eski 10-11-2010, 20:46   #2755
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili Orhan Özbilgiç fasulyeler iyice kuruyunca demek ki; tohumları bu şekilde atıyor

Eski 10-11-2010, 22:43   #2756
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Wink selluka

Orhan bey sizin kadar çok tohum hasat eden olmamıştır herhalde... Acaba komşuda pişer bize de düşer mi?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 23:23   #2757

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster

Bir süre duruyor ama sonra açılıyor. Ben gölge bir ortamda bir süre tutmuştum.

Eski 10-11-2010, 23:45   #2758
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
orhan bey cennetliksiniz valla bukadar tohum siteyi ihya eder. sabırsızlıkla bekliyecem. Birde sorum olucak bilen arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum internette sellukaları genel olarak araştırırken iri tohumlu ve küçük tohumlu olarak ikiye ayrılmış rastladım kokularının da farklı olduğunu ifade edenler olmuştu hatırladığım kadarıyla. doğrumudur bu çiçek renk ve kokularında ne kadar fark ediyoki neticede aynı çiçek değilmi sadece tohum boyutu fark yaratırmıki?

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 05:11   #2759
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sercan1969;
Düşeceğini sanıyorum.

Sevgili memet;
Aslında tohum kapsülleri hep gölgede idi. Bugünlerde, burada rüzgarlar güney yönlü. Doğal olarak nem hiç yok! Sıcaklıklar 27-28 derece. Herşey kibrit gibi. Sanıyorum ondan olacak. Yoksa eşim tohumları, sadece ayıklarken balkon kenarına koydu. Malum, ortalık pislenmesin diye.

Sevgili arnavut biberi;
Övgünüz beni mutlandırdı. Teşekkürederim.
Selluka konusunda hiç deneyimim olmadı. Zira, ilk kez bu yıl yetiştirdim. Ancak şunu söyleyebilirim; benimkiler son derece nefis kokulu idiler. Bendekinin daha güzel kokulusu, irisi veya küçüğü olup olmadığını bilemiyorum.

Eski 11-11-2010, 11:46   #2760

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arnavut biberi Mesajı Göster
orhan bey cennetliksiniz valla bukadar tohum siteyi ihya eder. sabırsızlıkla bekliyecem. Birde sorum olucak bilen arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum internette sellukaları genel olarak araştırırken iri tohumlu ve küçük tohumlu olarak ikiye ayrılmış rastladım kokularının da farklı olduğunu ifade edenler olmuştu hatırladığım kadarıyla. doğrumudur bu çiçek renk ve kokularında ne kadar fark ediyoki neticede aynı çiçek değilmi sadece tohum boyutu fark yaratırmıki?
Böyle bir fark yok.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024