agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni199Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2010, 21:09   #481
Ağaçsever

mer.cann's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2010
Selamlar.Birkaç gün evvel sardunya çeliği aldım.İnanılmaz güzellerdi.Diktim;fakat birkaçının kökünde çürüme olduğunu fark ettim.Ne yapmalıyım bu konuda ve çelik almak için çok mu geç kaldım

mer.cann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 12:56   #482
Yeni Üye

İpekKa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Galeri: 2
Sardunyamın alt yapraklarında sararma var alt kısım nerdeyse çıplak kaldı, onu ayırarak ben büyüttüm, çok üzülüyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

İpekKa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 08:05   #483
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Bir buçuk aydır tutmasını beklediğim sardunya çeliklerimden biri çürümeye başlamış.O kısmı kırdım,yeniden dikltim.Tabi kısaldı boyu.Toprağını sürekli nemli tutmayalım mı?Bu şekilde tuttar mı?

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 08:21   #484
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Umut yolcusu, fazla su kökleri çürütür, kışa girdiğimiz için daha da az su ister. Köklendirme için de bu geçerli. Ekli mesajda sardunya hakkında toparlanmış bilgiler var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42 Mesajı Göster
Arkadaşlar, balkonda üç saksı sardunya var. Anlaşılan gelecek yıl daha da çoğaltacağım, çünkü hem alımlılar, hem de bayağı dirençli görünüyorlar. Bunların bakımı konusunda bilgi verebilir misiniz? Bir de, kışın ne yapmalıyım bunları? Malum, Konya kışları çok sert geçiyor.

Google'da aradım ama bu kadar yaygın bir çiçekle ilgili doyurucu bilgi bulamadım.

---------------------------------------------------------------------

Bu sayfalarda yazan bilgiler, uzman16 tarafından derlendi. Yararlanmanız kolay olsun diye ilk mesaja ekledim.
Teşekkürler uzman16

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 08:27   #485
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Sevgili Kiraz,mesajı yolladıktan sonra neden ilk sayfalara bakmıyorum dedim ve orayı okudum.Gerçekten de bilgiler yeterliymiş.Geri dönüp mesajımı sileyim ya da ne yapacağımı öğrendiğimi yazayım derken sizin mesajınızı gördüm.İlginize teşekkür edrim.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 10:03   #486
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Avrupa çiçekçilik

Sevgili arkadaşlar ,
bir grup site üyesi hanımla Urladaki Avrupa çiçekçilik seralarını gezip sahibesiyle tanışma fırsatı bulduk .
30-40 dakika gezdik , bilgi aldık , çiçek aldık , feyz aldık .
Gönül Basel hanım Almanyada bu işi öğrendiğini , oradaki profesyonelliği teknolojik olarak yakalayamasa da burada çalışanını ve meraklıları bilinçli yetiştirme konusunda bilgilendirdiğini söyledi .
Anladım ki tüm bitki kayıplarımızın sebebi bize ufak gelen ancak aslında yaptığımız büyük yanlışlar .
Bitkiyi fısfıslamamız çiçeğinin ömrünü kısaltıyormuş .
Bitki alttan sulanacak , emdiği kadar suyu emecek 30 dk , sonra tabak boşaltılacak .
Bitki 50 derece sıcağa dayanırmış yarı gölgede bulunması koşuluyla .
Şimdilik sohbetten aklımda kalanlar bunlar .
Hatırladıkça yazacağım , sardunyalar aşkına ...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 12:04   #487
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Evet bunu hatırlattığınız iyi oldu Sayın,Jezebel.Bilmiyorum belki daha önce okumuşsunuzdur ama Agaclar.Net 2007/Nisan dergisinde Mine hanımın Gönül Basel hanımla röportajı var daha önce okumamış olanlar baksın diye linki ekliyorum.

Selamlar.

http://www.agaclar.net/dergi/nisan07.html

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 15:50   #488
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Çiçeklerin hayırlı olsun sevgili Jezebel, iyi günlerde büyütmeni dilerim.

Benim bu yaz kaybettiğim sardunyalarımı da Avrupa Çiçekcilik'ten almıştım. Fotoğraflarına bakarken içim acıyor...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 21:03   #489
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Gönül hanım ayrıca yapraktan ziyade çiçeğin ıslanmasının kök çürüklüğüne neden olduğunu , ayrıca kırağının sardunyalara çok zarar verdiğini belirtti. Sulamaya bağlı olarak da; gerektiğinden az su verilirse bakır eksikliği, su gereğinden fazla uygulanırsa da demir eksikliği ve bunlara bağlı olarak beyaza yakın renge dönüşen yapraklar meydana geldiğini söyledi.
Minyatür ceylanların güneşe daha dayanıklığı olduğunu ilave etti.
Ben de bu yaz yaşadıklarıdan çıkardığım sonuca göre en dayanıklılar ceylanlar

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 08:45   #490
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Malesef hepsi öldü sevgili acemifüsun. Senin gönderdiğin sardunyalardan da geriye bir saksı minyatür ceylanım kaldı. Sevgili Nazlı06'ın yolladığı sardunyaların hepsi ve Güler Hanım'ın gönderdiği muhteşem ceylanım da kurudu. Saksıların bir kısmı hala kuru dallarla asılı oldukları yerde duruyorlar. Sıcak hava neden oldu desem de sulama rejimindeki şaşkınlıktan kaynaklanan sık değişikliğin ve bulundukları pozisyonun, kaybetmeme katkısı oldukca fazla.

Dün balkondaki hüznü dağıtmak için kasımpatı alıp, sardunyalarımın saksılarına dikmeyi planlamıştım. Sevgili Jezebel'in mesajını okuyunca kasımpatının teselli olmayacağını kavradım ve hemen Gönül Hanım'ı aradım. Küçük bir parti gönderecek. Yine sardunyalarla devam edeceğim yani.

Telefonda uzun uzun bilgi verdi Gönül Hanım. Sıcaklık 50 derece bile olsa, yakıcı güneş ışığını %40-50 oranında engellersek sardunyaların etkilenmeyeceğini söyledi. Yaz aylarında her gün sulanması gerektiğini ve su miktarını azaltıp ikiye bölerek sabah ve akşam azar azar sulamamızı önerdi. Toprak harcının geçirgen olması çok önemli.

Praktiker'den Gardengold'un sardunya toprağını almıştım. Uygun ve iyi bir saksı harcı olduğunu onayladı. Bakalım yine, yeni sardunyalarla devam edeceğim yola

lolla beğendi.
Eski 20-10-2010, 18:42   #491
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
SARDUNYA(PELARGONIUM)

SULAMA

Büyüme ve çiçeklenme dönemlerinde (Mart-Eylül) bolca sulanmalı, çok sıcak havalarda su püskürtülmelidir. Çiçeklenme bittikten sonra fazla su verilmemeli, saksı toprağı orta derecede nemli, hatta biraz kuru tutulmalıdır.

AVRUPA ÇİÇEKÇİLİK GÖNÜL HANIM'IN BİLGİ NOTLARIDIR.
Su püskürtme konusunda Gönül Hanım'ın bir uyarısı var. Su çiçeklere gelmemeli, çiçeklerin nemli olması hatta kırağı bile bitkide mantar ve kök çürümesine neden olabiliyormuş.

Bu uyarı sardunyalarımdaki kaybı açıklıyor aslında. Adana'da tüm yaz boyunca nem oranı aşırı yüksekti.

lolla beğendi.
Eski 20-10-2010, 18:49   #492
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Evet sevgili maki01 çiçeklere su gelmesi ve kırağı mantar ve kök çürümesine neden oluyormuş. Daha önceki mesajda bu konuyu çok önemli görerek, aktarmaya çalışmıştım.

Eski 21-10-2010, 08:57   #493
Ağaçsever

mer.cann's Avatar

Selamlar.Şu tırtıllardan nasıl kurtulacağımı yazabilir misiniz bilen birileri varsaCeylanlarımı yiyorlar sürekli..

Eski 21-10-2010, 09:27   #494
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Ev yapımı ilaçlar

Tarif 7 ve 8'e bakabilirsiniz.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 13:23   #495
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Tırtıllarala mücadelede etkili yöntemlerden biri de yapışkan bant.

Köpeğim olduğu için ilaçlı olanlardan kullanamadım. Kırtasiyede satılan çift taraflı bantlardan alıp ana gövdeye ve saksı dışında bir yerlere temas eden dallarına yapıştırdım. Tırtılların gündüz toprakta saklandığı söyleniyor, gece piyasaya çıkıyorlarmış. Btikiye tırmanabileceği bölgeleri bantlayarak kurtulmak mümkün olabiliyor.

Eski 21-10-2010, 13:49   #496
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Çok pratik

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 09:34   #497
Ağaçsever

mer.cann's Avatar

Teşekkür ederim

Eski 31-10-2010, 13:45   #498
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sevgili Jezebel
Mevsim kış budamaktan hiç korkma buda ama kuytu yerde baharı bekle. O baharda taze sürgünlerle sana dönecektir.
Sevgiler.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 23:08   #499
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Teşekkürler günebakan. Bu sardunyam yaz boyunca açtı hala da çiçekli. Bir sorunu var yaprakları yok denecek kadar az.

Name:  sard.jpg
Views: 1272
Size:  34.3 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 09:50   #500
Ağaçsever

gardenya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
hepsi çok guzel hepsi göz alıcı.Bu arada Sayın SDurul sızın sardunyanızda azot elsıklıgı olabılır.

gardenya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 11:20   #501
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Azot eksikliğinde yaprak gelişimi olmaz mı? Genelde diğer sardunyalarımda da bu durum söz konusu. Vermediğim gübre kalmadı. Yine de eksik madde olabiliyor demek ki. Fazla ilgiden mi nazlanıyorlar yoksa?

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 06:22   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
selam benim sardudyalarım boyları çok uzadı bende onların boylarını kısaltmadım boyları 1.5 metreye ulaştı. bence çok güzel oldular fakat şimdi ucları kararmaya başladı ve ucç
kısımlarından kararıp çürüyorlar. Ne oldugunu anlayamadım. ne yapmalıyım? Herkese bol çiççekli günler diliyorum.

osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 11:04   #503
Yeni Üye

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1556

yukarıda bahsettigim sardunyamın resmi.

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2011, 11:06   #504
Yeni Üye

Selam benim bildigim az sularsanız çiçek açıyor çok sularsanız yaprak yapıyor...

Eski 08-03-2011, 11:50   #505
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmanramone Mesajı Göster
yukarıda bahsettigim sardunyamın resmi.
Sardunyanız az güneş gördüğü için formu bozulmuş. Ben olsam 2-3 göz bırakarak, hemen budardım, daha gürleşir, daha canlı bir bitki olur

Eski 09-03-2011, 15:39   #506
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aynurcan Mesajı Göster

Bir de benim sardunyalarım çiçekten çok yaprak olarak büyüyor sebebi ne olabilir acaba?
Sardunyanız yeteri kadar güneş almazsa yaprağa gider. Bol çiçek için güneşe koymalı ve az sulamalısınız.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 09:18   #507
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Füsun ablacım haklı, acilen derin budama gerekli.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 14:21   #508
Yeni Üye

KamAna's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2011
Herkese merhabalar,
bu benim yazdığım ilk mesaj. sardunyalarımla ilgili bir problem yaşıyorum,internette bilgi ararken sizlere rastladım. çok güzel bi forummuş,pek faydalı gördüm. problem şu:
kış aylarında donmamaları için kapalı ve oldukça aydınlık olan çatıya(15-20 derece sıcaklıkta) çıkardığım sardunyalarım kış boyunca yapraklandı ve boy attı. ancak yapraklarında bir incelme söz konusu oldu.martın 15inden itibaren düzelen havalarla hepsini teras balkonuma çıkardım. incelen yapraklar,açık ve güneşli havada büzüşüp sararmaya başladılar. 2 gün içinde oldu her şey. çok üzülüyorum, bir bilgisi olan var mı acaba? yardımcı olursanız sardunyalarım da ben de çok sevineceğiz.

KamAna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 14:40   #509
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Question Merhabalar

Ben bu sardunyaya ilk kez bu sene sahip oldum. Bir akrabamız verdi. Şu anda da tohumdan çimlendiriyorum. O yüzden sardunyanın hastalıkları, zararlıları konusunda pek bilgim yok.
4 gün kadar önce saksı değişimi yaptım. Saksı değişimi yapmadan önce de bir yaprağın üzerinde küçük kızarıklık vardı ama bu kadar değildi. Diğer yaprakları da sardı. Sizce giderek yayılan bu kızarıklıklar ne olabilir Bol güneş alan kapalı bir balkonda duruyor. Saksı değişimi yapınca bol çiçek açması için içine 3 adet küçük, paslanmamış çivi koymuştum. Bunun bir etkisi olabilir mi acaba, yoksa güneşten mi yandı
Bir yaprakta da 3.resimde görülen böcek larvasına benzeyen şeyleri farkettim, çok seçilmiyordu ama öyle tahmin ettim. Hemen o yaprağı koparıp uzaklaştırdım. Daha önce bu tip sorunlarla karşılaşan veya tahmini olan varsa çok sevinirim.

Eklenen Resimler

DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 14:58   #510
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Uzun senelerdir sardunya bitkilerim var. Kış aylarını kapalı bir balkonda geçiriyolar. ilkbaharda buduyorum aksi takdirde çok boya gidebiliyo biçimsiz büyüyo. yaprakları güneş gördüğünde kızarıyo. Bence kolay bir bitki. yazın suyu seviyo. aşırı sulamada çürüte biliyo toprağın kurumasına izin verilmeli. Benim bilgilerim bu kadar. Ben olsam resimdeki sardunyayı ilk çıkmış olan filizden budar diğer kısmınıda başka bir saksıya dikerdim. sevgiler

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024