agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9062Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2008, 14:00   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Bunlarda hiç görmediğim türden ;

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 17:31   #452
Ağaçsever

KaRaMeLa's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Bunlarda benim aileye yeni katilan uyeler bir saksida iki degisik renk

Eklenen Resimler

KaRaMeLa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 22:22   #453
Ağaç Dostu

Yavruağzı sardunyam ;

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2008, 22:52   #454
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Yahu bu sardunyalar gece mi açıyor çiçeklerini? Dün akşam üstü rengini az buçuk belli eden lila sakız sardunyam bu sabah çiçeklerle karşıladı beni...Resmini çekicem diye uğraşırken işe geç kaldım...

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 22:42   #455
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim cemo .
Sevgili müge ; Arkadaşlar esmer pirinçten bahsediyordu . Sardunyaların çiçeklenmesini sağlıyormuş . Ben denemedim ama merak ettim gerçekten işe yarıyormu acaba.. Esmer pirinç dedikleri kepekli pirinç adıyla satılanlarmı . İkiside aynı şeymi acaba .

Eski 17-06-2008, 22:34   #456
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Benekli sardunyam ve mor sakızım da açtı...

Bu arada bahçemde hiç gölge yer yok. Özellikle öğlen saatlerinde tüm çiçekler boynunu büküyor. Akşamları gidip gelip saksıları suladığım için sardunyalar çok yapraklı,az çiçekli oldu..Artık üç günde bir suluyorum,bakalım akıbetleri ne olacak...

Sevgili hüsnüyusuf,beğendiğiniz katmerli sakızdan,saksıların içinden bir tane daha çıktı,bahçede yerde dikili olanlardan bu şekil katmerli olan hala açmadı.Sizin sardunyanızı ayırdım,haberiniz olsun,adresinizi mesajla yollarsanız sevinirim...

Eklenen Resimler

Eski 17-06-2008, 23:17   #457
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu da benim sakızlarımdan biri.

Eklenen Resimler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 23:41   #458
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Teşekkürler.Bu da pembe. Çok büyük açıyor.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2008, 00:02   #459
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bu habere sevindim a.öznur. Sardunyalar derin saksı seviyor.

Eski 23-06-2008, 16:52   #460
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Arkadaşlar bu iki sardunyam gördüğünüz gibi boylarına bakmadan top top çiçek açıyorlar; ancak ben biraz daha yaprak, dal verip daha gösterişli olmalarını istiyorum. Çiçeklerini kessem gelişimi yaprağa ve dala döner mi? Kıymetli fikirlerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 18:30   #461
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Arkadaşlar bu iki sardunyam gördüğünüz gibi boylarına bakmadan top top çiçek açıyorlar; ancak ben biraz daha yaprak, dal verip daha gösterişli olmalarını istiyorum. Çiçeklerini kessem gelişimi yaprağa ve dala döner mi? Kıymetli fikirlerinizi bekliyorum.
İlahi sevgili Suz-i Dilara..
Ben açsın diye dayıyorum gübreyi..Sakın ellemeyin..Çiçekten yaprakları görünmüyor olarak sesleniyoruz biz sizin kızlarınıza..Süper sevmişler hem sizi hem yerlerini..Arada yaprak da verecekler anneleri..Henüz minikler..

kupecim beğendi.
Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 18:52   #462
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Peki sevgili Gardenya, dediğiniz gibi olsun hiç dokunmayayım. Yalnız bu gördüğünüz saksılara yeni geçirdim daha önce dört kök genişçe ama derinliği az bir saksıdaydı, sardunyanın derin saksı sevdiğini okuyunca bunlara aldım. Çiçekleri açmaya devam etti resimdeki gibi ama alttan bir iki yaprak soldu ve sarardı. Bir tehlike arzeder mi? Bir hafta kadar oluyor yeni saksılara geçireli.
Bu arada sizinkiler de inşallah böyle "çiçekten yaprağı görünmüyor" olurlar.

Eski 24-06-2008, 21:27   #463
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Saksı değişimlerinde mutlaka birkaç yaprağını sarartıyor..Ama hemen yerine çok daha sağlıklı yapraklar geliyor.Benimkilerden biri araka bezelye gibi dipdibe yaprak doluydu.Çiçek açamıyordu.Ben birkaç çok büyük yaprağını aldım ki çiçeğe yol açılsın..Dayadığım gübre yaprağa çalıştı sanırım..
İnşallah sizinkiler gibi olur benim kızlar da sevgili Suz-i dilara..

Eski 25-06-2008, 12:05   #464
Yeni Üye

pınar31's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
sevgili dilara
gerçekten çok güzeller. ancak boy uzatması için onları daha gölge bir yerde tut diyeceğim ama o zamanda sardunyanın boyu sadece güneşin geldiği yere doğru uzar. yani dik olarak uzamaz. çok gübre verirsen yapraklanır ve boylanır diye duymuştum. çiçeğe kuvvet vermez bu seferde...
sardunyalar genelde 1 seneyi geçmeden boy atmazlar. ve çoğunluğu 1.5 senelikken çiçek açar. senin sardunyaların kaç yaşında merak ettim.
bu sene olmazsa seneye mutlaka uzayacaklarından eminim.
yani istersen kendi doğal gelişimlerine bırakabilirsin ya da gübre verebilirsin, yaprak gübresini dene... ama ben olsaydım kendi doğal gelişimlerine bırakırdım. seneye nasıl olsa uzarlar...

pınar31 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 12:42   #465
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sevgili Gardenya ve Pınar Hanım doyurucu bilgileriniz için teşekkür ederim.

Pınar Hanım maalesef evimin sadece bir adet balkonu var ve o da çok küçük, arka odalarda da cam önleri yeterince geniş olmadığı için çiçek koyacak yer yok. Yani bu açıdan biraz şansızım ve kızçelerimi mecburi ikâmete tâbi tutuyorum. Balkon duvarının hemen önünde, ışıklı ama direkt güneş almayacak şekilde duruyorlar. Yaşını ben de bilmiyorum, çiçekçiden almıştım ve çiçekleri tamamen ben eve getirdikten sonra açtı. Sevgili Gardenya'nın dediği gibi sanırım beni ve yerlerini sevdiler. Bir yerde okumuştum klasik müzik dinlenen evlerde bitkiler daha iyi gelişir ve daha fazla çiçek açarmış diye. Ben de evde günün belli saatlerinde mutlaka klasik dinlerim. Belki de onun etkisiyledir diyeceğim çünkü bitkilerim çiçek açmak konusunda gerçekten çok iştahlılar, küçücük fesleğenlerimin tepesi bembeyaz çiçek oldu eve getirdikten sonra.
Bitkilerinin çiçek açmasını isteyen arkadaşlar bir de böyle denesinler. Klasik müzik bağlamında yani. Tanbur, kanun ve kemençe taksimleri, Vivaldi, Bach, Chopin, Mozart, Çaykovski, Bekir Sıtkı Sezgin, Ney taksimleri vs... genel olarak böyle.

Eski 26-06-2008, 00:13   #466
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili arkadaşlar, madem sardunyalarınızı bu kadar çok seviyorsunuz neden bu başlık altında daha önce yazılanları okumuyorsunuz?
Eskiden bu kadar çok saksılar yoktu, anneannelerimiz sardunyalarını büyük yağ tenekelerinde (derin oldukları için) yetiştirirlerdi. Bir de onları kireç ile bembeyaz boyarlardı. Yani sardunyalar uzun yatay sığ saksıları sevmezler.
Sardunyalar bütün gün güneş alan yerleri de çok sevmezler, sabah veya akşam güneşi onlara kâfi gelir, suyu da çok sevmezler, toprakları kurudukça su isterler. Her zaman bol bol su verirseniz, kök çürüklüğü hastalığı veya mantar başlar.
Açan çiçekler solmaya başlayınca mutlaka çiçek sapının dibinden kesin ki yeni çiçekler güçlü çıksın. Çiçeklenme mevsiminde onbeş-yirmi günde bir vitamin verirseniz daha da coşarlar.
Her sene toprak değişimi yapmak, yeni toprak koymak idealdir.(saksılardakiler için). Eğer yapamıyorsanız, eski toprağı biraz azaltarak üstüne yeni toprak ilave edin.
Şimdi satılan sardunyalar genelde bodur cins. Bodurlaşmada hormonla yapılıyor, eğer siz devam etmezseniz ve bu hormon etkisi bitkiyi iyice tesiri altına almamışsa bir iki sene sonra bitki gelişim göstermeye başlar ve irileşir.
Kışın kuytu bir yere alır ve su vermezseniz uykuya dalarlar, toprakları da kuru kalırsa don tesiri olmaz, seneye güzelliklerini sergilerler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 13:35   #467
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pınar31 Mesajı Göster
genelde 1 seneyi geçmeden boy atmazlar. ve çoğunluğu 1.5 senelikken çiçek açar.
Ben buna katılmıyorum. Bu Şubat sonu budadığım sardunyalarımın dallarını oraya buraya dikmiştim. Hemen hepsi köklendi eşe dosta dağıttım. Bir kaç kök bende kalanlar ise eskilerden daha da geliştiler.(Daha büyük saksıya diktiğim için) Çok güzel çiçek açıyorlar. Yani hem 1 seneyi geçmeden boy attılar hem de 1,5 seneyi beklemeden bol çiçek açıyorlar.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 15:44   #468
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Sardunya ile ilgili bir tespit

Birkaç gün önce sardunyalarımı kontrol ederken güney balkonumda güneşe karşı duran iki renkli sardunyanın mor renkli kısmında kurumalar olduğunu gördüm..Yine aynı yöne diktiğim koyu bordo ve bordo-kenarları beyaz(ithal bir tür) sardunyalarımın da tomurcuklarının açamadan kuruduklarını farkettim..Hemen hepsini gölge ortama aldım.Akşam 7 den sonra güneşe çıkarıyorum.Düzelmeler başladı..Tomurcuklar büyüyor.Sanırım açacaklar.
Bordo, mor, koyu bordo renklerine sahip sardunyaların fazla güneşe dayanamadıklarını düşünüyorum.(ki bunlar yeni yeni karşımıza çıkmaya başlayan renkler)
Resimleri, çok net çıkmamakla birlikte bir fikir verebilmesi için ekliyorum.

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
Eski 06-07-2008, 21:46   #469
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Arkadaşlar benim sardunyalarım coştu, özellikle bahçede ekili olanların yaprakları elim kadar oldu diyebilirim...

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2008, 10:26   #470
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili ardabora, ellerine sağlık, sardunyaların çok güzel.
Resimlerine baktım, eğer tohuma bırakmıyorsan, açıp da geçmeğe yüz tutmuş olanlarını kes ki bitkinin gücü onlara gitmeden yeni çiçeğe geçsin. Böylelikle daha çok çiçek alabilirsin. Açan sardunya ve gülleri kesmeye acımayın. Daha bol çiçek alırsınız.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 17:22   #471
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Güler hanım,aynen dediğinizi yapıcam...Tohum derdinde değilim,en son resimdeki,bahçede ekili olanlar geçen kış tamamen kurudu,hatta donduklarını sandım ama bu bahar köklerinden yeniden yeşerdiler...Sardunyaların ön tarafında taş zemin var,orasını yıkarken tüm su sardunyalara gidiyor,sürekli sulandıkları için fecci büyük yaprakları oldu,en alttaki yaprakları buduyorum...

Güllere gelince,gül işi eşime ait,ben fazla ilgilenmiyorum.Budama ve çiçeklerini toplama görevi onun. Ben zaten bahçeye dökülen gül yapraklarından pek hoşlanmıyorum,görüntüyü bozuyor.O yüzden güllerin yaprakları dökülmeye başlamadan kesip vazolara koyuyoruz,eşe dosta götürüyorum bazen.

Eski 13-07-2008, 01:01   #472
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
merhaba
bugün demir sülfat aldım. sararmış diyemiyorum artık tamamen beyazlamış ve yeşil kalan yaprakları da bazı yerlerinden yakılmış gibi olan sakız için kullanacağım. lakin forumda çeşit çeşit doz önerileri var. demir sülfatı ne kadar zamanda bir uygulayacağım? ne kadar oranda sulandırayım? yapraklara da fısfısla vermeli miyim sadece kökten mi alsın? humik asit de kullanacağım bu iki ilaç arasında ne kadar ara vermem gerekiyor? a bir de son olarak sormak istediğim bunlar normal bahçe toprağına mı uygulanmalı? benim balkondaki saksılarım torf.

lütfen bilgili **** tecrübeli biriniz bana yardımcı olabilir mi? şimdiden çok teşekkürler

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 10:20   #473
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Hoşgeldiniz teno07.
Sorunun demir eksikliği olduğunu tespit ettiniz mi?Benim aldığım notlarda demir sülfatı sardunyalara kullanmamam gerektiği yazılı..Aynı beyazlama bende de var..Tek tük yapraklarda..Demir eksikliğinin başlıca belirtisi yapraklarda sararma olmasına rağmen damarların yeşil kalması.Elbette çok ağır durumlarda tamamen de sararabiliyor.Ama bütün çiçekte aynı sorunun olması gerekiyor diye düşünüyorum..Eğer nedenini saptarsam mutlaka forumda bilgilendiririm sizi..İsterseniz demir sülfat başlığı altındaki mesajlara bir göz atın..
demir sülfat (saçı kıbrıs )

Eski 13-07-2008, 10:54   #474
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Torf sardunyalar için çok uygun değil, gübreli bahçe toprağına sardunyalarınızı dikerseniz, çiçekleriniz daha problemsiz büyürler.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 15:54   #475
Yeni Üye

BeratC.'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Bence de torf sardunyalar için uygun değil;gübreli aynı zamanda da biraz kumlu veya taşlı toprakda çoşuyorlar.
Bu arada türk kahvesi tüketen çiçek severlere bir de önerim var !İçtiğiniz kahvenin kalan telvesini gübre olarak çiçeklerinize kullanabilirsiniz;bildiğim kadarıyla içerisinde potasyum barındırıyor ve doğal bir gübre.Herbir bitki için silme bir çay kaşığı kadar kullanılacak;fazlası bitkinin yanmasına neden oluyor.Ben denedim ,tavsiye ederim.
Sardunyalar benim de favori bitkim.Özellikle de sakızlar...

Eklenen Resimler

polemos ve masallale beğendi.
BeratC. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 22:08   #476
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
eyvah eyvah. ben internete giremeyince mesajları okumadan yapmış bulundum. inşallah bir zararı olmaz. aynı malzemeyi benjamin,schefflera,süs narı,gardenia, çin karanfili'ne de uygululadım.
benim tüm yaprakları bembeyaz sakız sardunyalarıma ne gibi bir ilaç kullanayım yaprakların yeşil ve sağlıklı olması için?
ilginize çok teşekkürler.

bu arada bahçe toprağı kullanamıyorum. çünkü solucanlardan çok korkuyorum, bi de çıyan tecrübem oldu.

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 20:08   #477
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Sevgili hüsnüyusuf,
Senin sardunyan çok güzel çiçekleniyor.
En kısa zamanda göndermeye çalışacağım..

Eklenen Resimler

hüsnüyusuf beğendi.

Düzenleyen ardabora : 23-07-2008 saat 19:52
Eski 22-07-2008, 17:20   #478
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Aileye yeni katilan bir çesit sardunya çiçekleri viola seklinde olan bu sardunyanin en buyuk ozelligi -17 dereceye kadar disarida direnis gosterebilmektedir.Bakimi çok kolay olmasinin yaninda bahçelere ekilebilme ozelligine sahip olmasida cabasi.Haziran ayindan baslayarak ekim ayina kadar çiçeklenme ozelligide tasiyan bu sardunyanin latince ismi pelargonium violareum'dur.Sanirim viole ile yapilan bir karisim sayesinde ortaya çikan bu yeni sardunya kis aylarini sert geciren ulkelerde bahçelere dikilmek sureti ile bir guzellik sunacaktir .http://www.willemsefrance.fr/boutiqu...&reffMere=5541 Bu arada neden yeni konu açamiyorum acaba?

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 20:08   #479
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Son mesajları buraya taşıdım

yeni bitkiler

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 22:18   #480
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek Mesajı Göster
Aileye yeni katilan bir çesit sardunya çiçekleri viola seklinde olan bu sardunyanin en buyuk ozelligi -17 dereceye kadar disarida direnis gosterebilmektedir.Bakimi çok kolay olmasinin yaninda bahçelere ekilebilme ozelligine sahip olmasida cabasi.Haziran ayindan baslayarak ekim ayina kadar çiçeklenme ozelligide tasiyan bu sardunyanin latince ismi pelargonium violareum'dur.Sanirim viole ile yapilan bir karisim sayesinde ortaya çikan bu yeni sardunya kis aylarini sert geciren ulkelerde bahçelere dikilmek sureti ile bir guzellik sunacaktir .http://www.willemsefrance.fr/boutiqu...&reffMere=5541 Bu arada neden yeni konu açamiyorum acaba?
Pelargonium violareumun resmini nette görüp bu bölüme eklemiştim . Çok değişik ve güzel .

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024