agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2009, 20:40   #31
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Bildiğim kadarıyla incirde zehirli bir madde salgılıyor.

Cevizde ara tarımı olarak yetiştirilen fındıkta hiçbir zarar olmuyor. Ceviz ara tarımında ilerde kesilmemek üzere başka hangi bitkiler ekilebilir, kuruyemişlerin juglona dayanıklılığı nasıl Bu konular hakkında bilgi sahibi olarların mesajlarını bekliyorum.

Saygılar...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 19:39   #32
/

Giriş Tarihi: 01-12-2009
Acaba bu durum hayvanlara da etki ediyor mu?

Merhabalar,

Konuya biraz geç msj yazıyorum ama siteye yeni üye olduk napalım.

Merak ettiğim bir husus var. Acaba bitkilerin köklerinden salgılanan maddeler çevresindeki yaşayan canlılara da etki ediyor mu?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazabilirlerse çok memnun olurum.

--

Özgün Web Günlüğü

arslan_92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 11:27   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Turp Ekstratlarının Allelopatik etkileri .

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşlar ayrık otuna karşı turp'un etkilerini ben geliboludaki köylülerle olan muhabbetlerimiz sırasında bahçelerde kanyaş'a karşı turp'un ekilmesi öneriliyordu, bende kendi bahçemde ayrık otundan bahsedince içlerinden yaşlı ve tecrübeli birisi çıkarak, turp ekersen ayrık otunda da, etki salıyacağını çümkü kaynaşın ayrık otunun daha güçlü olduğunu belirterek ayık otunu da hayde hayde işini bitirir demişlerdi.

Yanlız sizin alanlarınızda çim ekili olduğundan turbu ekmek zor olabilir, ama benim düşüncem çimi kaldırma zahmetine girmeden, ayrık otunun olduğu yerlerdeki ayrıklar, elle sökülerek yerlerine turp ekilirse bu duruma çare olabilir kanaatideyim.

Ektiğiniz turplar yetişince, turp'un köklerinden salgılanan enzimler bahçe toprağına yayılınca bu enzimler ayrık otuna karşı toksin etkisi gösterecek ve ayrıkla mücadeleniz bitecektir.

Turpların yerlerine tekrar çim ekerek bozulan çim dokusu düzeltilebilir.

Ayrıca internet ortamında yaptığım araştırmalarda turp ekstratlarınında aynı etkiyi sağlıyacak doğal bir yöntem olduğundan bahseden kaynaklarada rastladım, fakat bu ekestratların hazırlanışlarına değinen araştırma imkanım olmadı.

Köklü bir araştıma ile edinilen bilgilerle çalışma yapılarak, doğal ev yapımı ekstratların yapılabileceği umutlar edindim, sizlerde bu alandaki araştırmalara zaman ayırırsanız başarılı sonuçlar çıkaracağıma incancı içindeyim iyi çalışmalar başarılı sonuçlar sizinle olsun.
Allelopatik etkilere Örnek uygulamalar.

mrduran ve mtarslan beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 22:50   #34
Ağaç Dostu

Cevizin Allelopatik etkilerinin bahçelerde başka bitkilerde olumsuzluklar yaratması.

Ceviz bitkisi bilindiği üzere Allelopatik etkiye sahip olduğundan, çevreye allelokimyasallar yaymakta olduğundan çevresinde yetişen bitkilerin gelişmesini engelleyici olmaktadır.

Bu allelokimyasal etkilerin bütün çevreye yayılarak toprak üzerinde de olumsuz etkiler yaparak. Bitkilerin büyümede ve fotosentez hızında azalma, besinleri absorbe etme gücünde azalma gözlenmektedir.

Cevizdeki bu Allelopatik kimyasalların köklerinden salgılanmasıyla toprak yapısı içinde başka betkilerin kökleri ile alınmakla bu bitki üzerinde olumsuzluklar başlamaktadır, cevizin yapraklarından da bu Allelopatik salgılar salgılanarak tüm çevredeki bitkiler üzerinde olumsuz gelişmeler oluşmaktadır.

Cevizin bu Allelopatik ettkileri araştırlmadan hatta bir uzmana danışılmadan ceviz bahçelerinin oluşturlması, telafisi mümkün olmıyan tarımsal olumsuzlukların yaşınılmasıda kaçınılmaz olmaktadır.

,

Eski 28-03-2011, 22:56   #35
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Ceviz ağacının altında uyuyan bir kimsenin felç olabilme ihtimallerinin olduğunu duymuştum ( doğruluk derecesini bilmiyorum tabi). Gerçekten böyle zararlı gazlar yayıyor mu acaba?

selis beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 12:42   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız Mesajı Göster
Ceviz ağacının altında uyuyan bir kimsenin felç olabilme ihtimallerinin olduğunu duymuştum ( doğruluk derecesini bilmiyorum tabi). Gerçekten böyle zararlı gazlar yayıyor mu acaba?
Türk Atasözleri ve Deyimleri.(1963 Baskı Sayfa 103) Feridun Fazıl TÜLBENTÇİ
"Ceviz gölgesi yavuz gölgesi, söğüt gölgesi yiğit gölgesi"

Yavuz kelimesinin "Kötü, fena ve güçlü, çetin ya da iyi, güzel"
(sözlük) anlamlarda kullanıldığını dikkate alırsak;

Atalarımız ceviz gölgesi için birşey öğütlüyor,
bilimsel araştırmalar ne diyor acaba?

mrduran beğendi.
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 09:30   #37
Ağaç Dostu

Allelopatik Etkilerin Ciddiye alınması.

Mine hanım merhaba, Size uzmanlığınız alanı içinde, başlıklar halinde bu konunun açıklamasını istiyerek, Bitkilerin Allelopatik etkilerinin bilinmesine rağmen bu bitkilerin yetiştirilmesi konusunda bir uzmana danışmadan bahçe kurmaları ile Allelopatik kimyasalların topraklarında zamanla birikime uğramaları ile çevrede yaşanacak olumsuzlukların bilinmesinde uygulayıcıları aydınlatmanızı bekliyorum.

İlk önce bir örnekte cevizi ele alırsak, bir kişinin ciddi olarak ceviz bahçesi kurarken hangi resmi mercilerin onayını alarak bahçesini kurmaya başlayabilir, ve usul olarak bu prosudür nasıl işlemektedir.

Bu konu aydınlatıldığı üzere diğer surularıma geçeceğim, ilgilerine teşekkür ederim sevgilerimle.

Eski 03-04-2011, 17:29   #38
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
...bir kişinin ciddi olarak ceviz bahçesi kurarken hangi resmi mercilerin onayını alarak bahçesini kurmaya başlayabilir, ve usul olarak bu prosudür nasıl işlemektedir...
Ceviz bahçesi kurmak için resmi mercilerin onayını almaya gerek yoktur. Yetiştirici uygun gördüğü bir yerde bahçesini kurabilir. Devlet desteklemelerinden yararlanmak istiyorsa, gerekli şartları sağlıyorsa bunun için resmi kurumlara başvurur.

mrduran beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 11:01   #39
Ağaç Dostu

Botanik değerlendirmede ceviz'in Allelopatik Etkileri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Ceviz bahçesi kurmak için resmi mercilerin onayını almaya gerek yoktur. Yetiştirici uygun gördüğü bir yerde bahçesini kurabilir. Devlet desteklemelerinden yararlanmak istiyorsa, gerekli şartları sağlıyorsa bunun için resmi kurumlara başvurur.
Mine hanım sorumun içeriğinde Ceviz'in Allelopatik Etkilerinin ciddi olarak değerlendirilerek toprakların amacı dışında kullanılmasına yönelik uygulamalar da devletin ve yetkili bakanlıkların dahilinde yapmasına yönelik çalışmalar için de toprakların gelişi güze uygulamalar içinde kullanımını engelliyen bir yaptırımlardan bahsederek resmi mercilerin bu Allelopatik etkileri düşünerek tarım topraklarını korumak için ceviz bahçesi oluşturacaklardan toprakları hakkında uygunluk belgeleriyle içinde korumaya yönelik çalışmalar nelerdir.

Eski 04-04-2011, 14:08   #40
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Epsody tarım topraklarının kullanımında allelopatik etkiler düşünülmemektedir. Allelopati henüz yeni yerleşen bir kavram. Üzerinde yeni yeni çalışmalar araştırmalar yapılıyor. Bu konuda bir çalıştay da düzenlendi. Allelopatinin tarımda kullanımı inceleniyor.

Eski 05-04-2011, 11:14   #41
Ağaç Dostu

Allelopati çalıştayında rapor açıklandımı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Epsody tarım topraklarının kullanımında allelopatik etkiler düşünülmemektedir. henüz yeni yerleşen bir kavram. Üzerinde yeni yeni çalışmalar araştırmalar yapılıyor. Bu konuda bir çalıştay da düzenlendi. Allelopatinin tarımda kullanımı inceleniyor.
Sayın Mine hanım bu çalıştay hakkında döküman kaynak bulamadım, siz bu çalıştayın varlığı hakında oluşan kaynak bilgileri benimle paylaşmanızı rica ederim, sevgilerimle hoşça kalın.

Eski 05-04-2011, 13:33   #42
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Rapor bende de yok. Ama aklıma iyi getirdiniz, bir araştırayım.

Eski 05-04-2011, 14:20   #43
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İlgilenenler Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsün'den Allelopati Çalıştayı Bildiriler Kitabı' nı alabilir. Bedeli 10 TL imiş. Türk bilim insanlarının bu konuda düzenlediği ilk çalıştay bu.

mrduran beğendi.
Eski 02-06-2012, 12:58   #44
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Yeri gelmişken söyleyeyim, biraz konu dışı ama olsun. Bir ayrıntı daha; ceviz ağaçları, altında başka bir şey yetiştirtmezler

SDurul öğretmenim; hiç ceviz ağacının altında başka bir bitki yetiştirmeyi denediniz mi? Sebze vs...

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 13:01   #45
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
SDurul öğretmenim; hiç ceviz ağacının altında başka bir bitki yetiştirmeyi denediniz mi? Sebze vs...
Yok hiç denemedik, Emre. Hattâ cevizler büyüdükçe gölgeler arttı, ot bile çıkmıyor artık.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 13:17   #46
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Yok hiç denemedik, Emre. Hattâ cevizler büyüdükçe gölgeler arttı, ot bile çıkmıyor artık.
Bir yerde okumuştum. Ceviz ağacı; hem gölgesi, hemde yapraklarından salgıladığı bir gaz sebebiyle, altında bitki yetiştirtmiyormuş

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 13:35   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Emre İlhan ''muş'' dediğine bunu bir yerde okudun ya da duydun.. Hiç dikkat etmemiştim ama annemin ceviz ağacının altı da boş.. Altına sarmaşık dikeceğim bakalım dolanacak mı?

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 13:42   #48
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Bir yerde okumuştum. Ceviz ağacı; hem gölgesi, hemde yapraklarından salgıladığı bir gaz sebebiyle, altında bitki yetiştirtmiyormuş

Doğrudur, ceviz ağacının altında oturunca insana ağırlık çöker. Büyüklerimiz ceviz ağacının altında uyunmaz derlerdi. Bir bildikleri varmış demek ki. Mis gibi de kokar bu arada.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 10:24   #49
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Maş Fasulyesi

Maş fasulyesinin allelopatik özellikleri hakkında bir deneyimi olan var mı?

Bahçede tesadüfen keşfettiğimiz bu özelliğini iyice inceleyip faydalanılabilir mi incelemek istiyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 13:25   #50
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın MeyveliTepe,

3 yıldır maş fasülyesi yetiştiriyorum.

Çiftli sıra ekimi yapıyorum. Sıranın bir başına börülce, diğer başına maş ekerim. Oturak olarak diktiğim iki türün altı benzer özellikler gösterir.

Yazınızda bahsettiğiniz kuşotu bahçemde bahar aylarında, evin yakınında güneşi az gören, nemli yerlerde çıkar.

Allelopatik etki olarak benim koşullarımda (iklim, bitki örtüsü, vs.) maş fasülyesi ile börülce arasında bir fark yok.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 21:08   #51
Yeni Üye

esox_lucius's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2011
Kokarağaç'ın (Ailanthus altissima) da allelopatik etkisi bulunmaktadır. Kaynak:
JSTOR:American Journal of Botany

seratblyz beğendi.
esox_lucius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 21:51   #52
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  mung_bean.jpg
Views: 6192
Size:  67.3 KB

Resimdeki 4 metre uzunluğunda bir adanın sol yarısında aduki fasulye, sağ yarısında ise maş fasulyesi ekili idi. Aduki fasulyenin ekili olduğu bölümde, şu anda bahçenin çoğu yerinde olduğu gibi (karabuğday ve arı otu ekili alanlar hariç), kuş otu ağırlıklı olmak üzere 4-5 farklı ot iştahla çimlenip büyümüş durumda.

Buna karşın maş fasulyesinin ekili olduğu bölümde dikkat çekici bir şekilde çimlenmiş hiç bir yabani ot yok. Oysa orada da bol miktarda yabani ot tohumu olduğu muhakkak.

Börülceler başka bir bölümdeydi. Yerleri soğan ekilmek üzere çapalandığı için ot durumuna dikkat etmemişim. Maş fasulyesindeki gibi olsaydı görürdüm büyük ihtimal.

Bu gözlemi yaptıktan sonra giriştiğim bir literatür taramasında rastladıklarımdan bir kaç tane:

Allelopathic Activity of Naturally Occurring Compounds from Mung Beans (Vigna radiata) and Their Surrounding Soil

Mungbean (Vigna radiata L. Widczek) as a potential crop for weed control

Weed suppression in wheat (Triticum aestivum L.) by legume and non-legume green manures along with different N fertilizer levels

Allelopathic Effects of Mungbean (Vigna radiata) on Subsequent Crops

EVALUTION OF ALLELOPATHIC POTENTIAL OF AN OBNOXIOUS WEED USING MUNG BEAN AS A BIOASSAY MATERIAL

Yapılmış daha da çok çalışma var. Makalelerin bir kısmında allelopatiden etkilenen diğer bitkilerin (ilginçtir, kendi tohumlarını da baskılıyor) bazılarından söz edilmiş. Fakat benim bulmak istediğim hangi bitkilerin maş fasulyesi allelopatisinden etkilenmediği.

Söz gelimi, bir çok başka bitki ile birlikte karabuğday ceviz toksininden olumsuz etkilenmiyor, ceviz ağaçlarının altında mükemmel yetişiyor. Karabuğday'ın maş fasulyesi ile birlikte de yetişebilmesi çok işime gelirdi.

Bunu ölçebilmek için bu adadan alınmış yüzey toprağına çimlenme testi yapabilmek maksadıyla kontrollü ortamda buğday, arpa, karabuğday, arı otu, bezelye, fiğ, maş fasulyesi, ıspanak, çalı fasulyesi tohumları ektim. Bundaki durumu gördükten sonra başka tohumlarla bir grup daha deneyebilirim.

Sonuçta maş fasulyesinin bazı bitkiler için çimlenme önleyici, gelişme engelleyici özelliği olduğu literatürden de görülüyor. Birlikte yetişebilecek ve uygun rotasyon planına yarıyacak modeli yaratabilirsem bahçede çok işime yarar.

gilan, Kiraz, aysozbek ve 3 kişi beğendi.
Eski 02-12-2012, 16:20   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2012
Merhabalar birşey sormak istiyorum biz aydın bölgesinde bi incir bahçesi aldık incir ağaçlarının arası 3 3,5 metre aralık var bu aralığa organik tarım yapmak istesek mümkünmüdür domat,biber,bamya vs . Biyerden aldığım duyumlara göre incirin sağladığı gaz yüzünden incirin olduğu toprakta organik tarım yapılamazmış.

Aydınlatırsanız çok sevinirim iyi günler...

osmansagdur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 00:35   #54
Yeni Üye

bukalemune's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2005
çok faydalı bir konuymuş.
cevizle ilgili hayallerim darbe aldı ama bilgilendim iyi oldu.
en çok sevdiğim ağaçlardan cevizi bahçeme dikmeyi düşünüyordum bir kaç tane ama
çimlere diğer bitkilere ağaçlara zarar verecekse artık bahçe dışındaki ortak alanın uzak köşesine dikmek mantıklı yol olduğunu öğrendim.
çok teşekkürler.

Mine Pakkaner beğendi.
bukalemune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 11:25   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Arkadaşlar merhaba.Bahçemde 8-9 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim,oldukça büyük bir ceviz ağacı var.Cinsini bilmiyorum.Yanında ardıç,akasya,erguvan,ateş dikeni ve asma var.Hepsinin gelişimi çok iyi.Hatta asma bol bol üzüm veriyor.Yaklaşık bir ay önce internetten oldukça büyük yapraklı 30-40 cm. yüksekliğinde,ağaç gibi kalın gövdeli orman gülü aldım.Gölge olsun diye cevizin kökünün 1 metre uzağına ektim.Cevizin tüm dalları ve sedir ağaçları da bayağı kapatıyor güneşi.Ve orman gülü inanılmaz hızlı gelişmeye başladı.Durmadan yeni yaprak çıkarıyor.Önceki dalları yıpranmış ve yapraklarında kararmalar vardı.Şu anda mükemmel gelişiyor.Bakalım ileride ceviz herhangi bir zarar verecek mi...

Düzenleyen aadnana : 30-05-2013 saat 12:12
aadnana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 23:42   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Ağaç Dostaları Merhaba,

Benim bahçemin iki kısmında üzüm asmaları var. Ceviz ağaçlarının arasında olan üzümler yeterli ürün vermiyor. Diğer tarafta ise ürün iyi. Sanırım ceviz ağaçlarının etkisi oluyor.

tasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 17:43   #57
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
sn. Meyvelitepe,

Maş fasulyesinde ulastiginiz sonuclar neler oldu? Bahsettiginiz amaclar icin kullanabildiniz mi?

laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 20:42   #58
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Maş fasulyesi ile durumu tesbit ettikten sonra bu türe özel olarak ilave denemeler yapma fırsatı bulamadım. Durum yukarıda anlattığım gibidir, ihtiyacı olan kullanabilir.

Etiketler
allelopati, bitki etkileşimleri, bitki salgıları.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024