agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2020, 14:35   #1051
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ağaçlara ve yeni dikilmiş fidelere ne kadar zarar verebilir pek bilgim yok ama çimlere çok büyük zarar veriyor, çimler resmen yanıyor ve sapsarı oluyor.
Ben bu durumda o kısımları bol bol sulayarak asit etkisini azaltıyorum. Faydası da oluyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2020, 15:33   #1052
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2019
Arkadaşlar pendometholin icerikli pre emerge ot ilacını çimlere atmanın tam zamanı. çimlerinizi sıfır numara kesip yağmur dan önçe bu ilacı 100 metre kareye 100 ml ilaç şeklinde uygulayın. 3 ay yabani otların %70 inden kurtulursunuz. mart ortasında azot ağırlıklı gübrelerinizide hazır tutun.

cenktezcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2020, 10:23   #1053
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2020
Merhabalar, öncelikle forumda yazılan birçok yorumu okuma fırsatı buldum, verilen değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sonunda bahçeli bir eve sahip olma fırsatını yakaladığım için mesudum ancak tabi ki bu durum yanında birtakım sorunları da getirmekte. Evimin önündeki küçük bir alana geçen 2019 ekim ayında ektiğim çimleri henüz dün biçtim çimler uzunken gür ve yemyeşil durmaktaydı ancak kestiğimde altlarının sararmış ve bazılarının kurumuş olduğunu gördüm fotoğraflarını yüklemeye çabalayacağım. Ayrıca bazı bölgelerde bölgesel kurumalar var onların da fotoğraflarını yükleyeceğim inşallah, benim gibi hayatında çimle ilişkisi sadece ona basmak olan birine nasıl tavsiyelerde bulunursunuz? Bazı ilaçlar fungusitler vs olduğunu duydum ancak internette örneğin huwasan gibi ilaçlar internette bulamadım. Çimlerimin ölmemesi için ne yapmalıyım? Değerli vaktini ayırarak cevap verebilecek herkese minnettar olurum, sevgi ve saygıyla..

Selim2655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 09:37   #1055
Moderatör

Güler's Avatar

Anladığım kadarı ile çim alanınızı tanzim etmeniz bir sene bile olmamış. Kıştan henüz çıkıyoruz, uzun çimlerin altının sarı olması normal çünkü bitki güneş alamıyor.
Biraz bekleyin güneş görsünler, biçerken boylarını uzun tutmayın. Kesim sonrası tırmıklayın bu durumda dip kısımdaki ölü bitkiler de toplanmış olur.
Alt kısımlar hava aldıkça çim kardeşlenmesi daha kolay olur, ondan sonra iyice gözlemler çimin durumu hakkında yazarsınız, fotoğrafları da forumdan yüklerseniz bizler de görür fikirlerimizi yazarız.

OSMAN45 beğendi.
Eski 09-04-2020, 17:35   #1056
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2020
çim ve köpek

15 metre karelik küçük çim bahçesi olan bir eve taşındık,2 adet köpeğimiz var ve malum gençler çiş kaka derken 2 ay içinde çimler yandı, kazmaya başladılar ve her yer çamur .Eve girip çıkıyorlar derken ne yapacağımızı şaşırdık. çim olması gerekli değil. yeri nasıl yeşillendirebilirim? çim harici ne ekersem köeklere dayanır. ya da dayanır mı?

skyfall Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 17:59   #1057
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skyfall Mesajı Göster
15 metre karelik küçük çim bahçesi olan bir eve taşındık,2 adet köpeğimiz var ve malum gençler çiş kaka derken 2 ay içinde çimler yandı, kazmaya başladılar ve her yer çamur .Eve girip çıkıyorlar derken ne yapacağımızı şaşırdık. çim olması gerekli değil. yeri nasıl yeşillendirebilirim? çim harici ne ekersem köeklere dayanır. ya da dayanır mı?
Forumda böyle bir başlığımız var isterseniz bir göz atın.

Eski 13-04-2020, 14:40   #1058
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Merhabalar,

Siteye bu konuyu görerek üye oldum. Faydalı bilgiler mevcut herkese çok teşekkürler.

Bahçeli bir evimiz var. Geçen sene ekim ayında rulo çim uygulaması yapıldı. 3 hafta önce çimleri ilk kez biçtim. Biçtikten sonra aşağıdaki hale büründüler. Biçmeden önce yemyeşildi her yer.
Acemi olduğum için çimleri biçtikten sonra çim biçme makinasından atılan kesik çimlerin bazılarını toplayamamıştım. Bir kaç kişi kalan kesin çimlerin canlı olan çimleri yakabileceğini belirtti.
Düzeltilmesi ile ilgili neler yapılabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

merco77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2020, 17:56   #1059
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2016
Wink Yardım lütfen!!!

Merhaba sevgili arkadaşlar.
Evden çıkamadığımız şu günlerde çimlerimin kurt ilacı IMPERATOR uygulama zamanı geldi ama ben kronik rahatsızlığım olduğu için evden çıkamıyorum. Sizden istediğim destek ise şu.
çim alanım çok küçük (7metre X 3metre) bu yüzden 0.25ml IMperator ve yavaş salınımlı azot gübresine ihtiyacım var ama bu gübrede benim için en fazla 5kilo falan lazım sanırım(Bütün yaz sezonu boyunca, 1 kerelik değil bu miktar)
İnternet üzerinden bunları online nasıl alabilirim.
Mesela bu ürün olur mu? Imperator'u nasıl internetten alırım?
https://gubretasbahcem.com.tr/yavas-...m-besini-20-kg
Çok fazla ama.. Yapacak bir şey yoksa elden bişey gelmez.

Yani benim bildiğim IMPERATOR uygulmasından 3 gün sonra bu tip bir gübreyi atmak şart eğer yanlışsa başka ve daha az ve ucuz gübre tavsiyeniz varsa paylaşırsanız sevinirim .
Saygılarımla
Saglıklı günler hepimize...

elmasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2020, 18:22   #1060
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın merco77, çimler biçildiğinde makinenin toplamadığı kesik çimler bile tırmıkla toplanmalı çünkü kesilen çimlerin altında kalan sağlıklı çimler mantar hastalığına yakalanabilir ve mantarla mücadele hayli uğraş ister.

Son fotoğrafta bu bariz şekilde görünüyor, çim kalmamış gibi ama siz çim sorunları başlığındaki mantari hastalıklara bir göz atın.

Eski 13-04-2020, 18:23   #1061
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın elmasoglu, bu konuda size yardımcı olmak isterdim ama bildiğim bir şey değil, Forumdaki arkadaşlara ulaşmaya gayret ederim.

Eski 13-04-2020, 22:33   #1062
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elmasoglu Mesajı Göster
Merhaba sevgili arkadaşlar.
Evden çıkamadığımız şu günlerde çimlerimin kurt ilacı IMPERATOR uygulama zamanı geldi ama ben kronik rahatsızlığım olduğu için evden çıkamıyorum. Sizden istediğim destek ise şu.
çim alanım çok küçük (7metre X 3metre) bu yüzden 0.25ml IMperator ve yavaş salınımlı azot gübresine ihtiyacım var ama bu gübrede benim için en fazla 5kilo falan lazım sanırım(Bütün yaz sezonu boyunca, 1 kerelik değil bu miktar)
İnternet üzerinden bunları online nasıl alabilirim.
Mesela bu ürün olur mu? Imperator'u nasıl internetten alırım?
https://gubretasbahcem.com.tr/yavas-...m-besini-20-kg
Çok fazla ama.. Yapacak bir şey yoksa elden bişey gelmez.

Yani benim bildiğim IMPERATOR uygulmasından 3 gün sonra bu tip bir gübreyi atmak şart eğer yanlışsa başka ve daha az ve ucuz gübre tavsiyeniz varsa paylaşırsanız sevinirim .
Saygılarımla
Saglıklı günler hepimize...
Azot ağırlıklı ve içinde pek çok başka mineral bulunan, çim için tasarlandığı belirtilen bir gübre. İşe yaraması lazım. Fazlasını kuru, karanlık bir yerde ağzını iyice kapatarak saklayın, bir şey olmaz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 12:59   #1063
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2020
İyi günler dilerim küçük bir bahçem var. geçen 20 gün evvel çim serdim ilk kesimini yaptım ama sararmalar meydana geldi bu konuyla alakalı desteğinizi rica edebilir miyim?
Şimdiden çok teşekkürler iyi günler dilerim

guvercin73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 23:21   #1064
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2020
40.günde problem

Merhabalar,konunun en başından beri okumaya çalışıyorum ancak biraz kafam karışmış durumda.

Ekimin 40.gününde en alttaki resimde görünen problemle karşılaştım. 20.günden itibaren resimleri ekledim.

Bana tavsiyeniz ne olur? Şimdiden çok teşekkürler.

Name:  Slide1.jpg
Views: 641
Size:  58.2 KB

Name:  Slide2.jpg
Views: 619
Size:  66.1 KB

Name:  Slide3.jpg
Views: 609
Size:  58.6 KB

Name:  Slide4.jpg
Views: 606
Size:  70.0 KB

Ugr__ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 10:18   #1065
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2020
Öncelikle herkese merhabalar, ben uzun zamandır üyeyim ve severek takip ediyorum formunuzu, gerçekten öğretici ve bilgilendirici paylaşımlar yapılmakta. Benimde cimlerimde yukarıdaki arkadaşların problemlerine benzer problemler oluşmaya, çimlerim yavaş yavaş kurumaya başladı malesef. Bazen bir kısımda üstlerinde nokta gibi beyaz şeyler oluyor nedir ne değildir bilmiyorum. Ama genel olarak çürümeye başladı gibi geliyor bana ve gerçekten üzülüyorum çünkü 1 yıldır çok emek verdim bahçem için.

denizmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 12:05   #1066
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2020
Thumbs down Çimlerimin sorunu nedir?

Öncelikle herkese merhabalar, ben uzun zamandır üyeyim ve severek takip ediyorum formunuzu, gerçekten öğretici ve bilgilendirici paylaşımlar yapılmakta. Benimde cimlerimde yukarıdaki arkadaşların problemlerine benzer problemler oluşmaya, çimlerim yavaş yavaş kurumaya başladı malesef. Bazen bir kısımda üstlerinde nokta gibi beyaz şeyler oluyor nedir ne değildir bilmiyorum. Ama genel olarak çürümeye başladı gibi geliyor bana ve gerçekten üzülüyorum çünkü 1 yıldır çok emek verdim bahçem için.
Bahçemde iki farklı tohum var, bir tanesi Tekzen den aldığım spor alanı çimi bir diğeri ise Uganda çimi denilen bir çim sağlam, basıma dayanıklı vs denildiği için almıştım.
izninizle bir kaç fotoğraf eklemek isterim.
Yer yer kuruma ve çimlerde çürüme var sanırım. Ne yapmalıyım? Nasıl yapmalıyım acaba bilemiyorum. Bende sizden yardım talep etmek istedim. Şimdiden teşekkürler herkese

Eklenen Resimler

denizmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 09:20   #1067
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Bahçedeki görüntü normal midir?

Merhabalar bah.emde bazı çimler koyu yeşil ve gür iken bazı yeler açık yeşil.Ayrıca koyu yeşil olan çimler çok çabuk uzuyor ama açık yeşil olan çimler neredeyse hiç uzamıyor.Halbuki her yere aynı çimi attım ve atmış olduğum gübrelerde aynı bu fark neden kaynaklanabilir ve bana ne yapmamı önerirsiniz

Eklenen Resimler

Salihay85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 11:24   #1068
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Gölge, su, üzerinde yürüme yoğunluğu bir sürü etken olabilir gibi görünüyor bu fotoğrafta

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 11:34   #1069
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Çim tohumunuz da karışık çıkabilir. Kullandığınız gübreden ötürü, aralarda ayrık otu falan çıktı mı?

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 12:11   #1070
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2020
ayrık çıkmadı zannediyorum ama uzun bir süre sonra bir anda ne olduğpunu anlamadığım yabaniler türedi ne olduğunu bulmaya çalışıyorum otların bir tanesi çimle aynı neredeyse ama çimden fazla uzuyor.Biçtikten 2 gün sonra daha uzun olarak görünüyor.

Salihay85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 12:34   #1071
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Çim ekip bunları yaşamayan yok galiba.
Çiminde yabani ot çıkmayan var mıdır acaba?

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 11:08   #1072
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Iyi gunler,
Bende foruma yeni uye oldum, bir cok sayfayi okudum ama bu gubre kullaniminda kafam karisti.
Bahceli evimize yeni tasindik sayilir. Ilk lolyum ekmistim ama Antalyanin kavrucu sicaginda cok dayanmadi ve seyreklesti. Bizde rulo cim ektirelim dedik. Bermuda ve lolyum karisimi rulo cim yaptirdik.
1. ve 2. cim bicimimden sonra problemler basladi. 4 gun once birini cagirdim ve 15+15 gubre doktu, bol bol sula dedi.
Fakat cimler cok kotu durumda su anda. Seyreklesti, toprak gorunuyor artik, ezilmia gibi olan cimlere dokundugumda elimde kaliyor. Tekrar toparlarmi sizce ? Yoksa bundan artik bir sey olmaz mi ? Bol sulamaktan mi yoksa az sulamaktan mi anliyamiyorum. Parmagimi topraga sokuyorum, toprak soguk ve nemli. Lutfen bize de yardimci olurmusunuz rica etsem

https://i.hizliresim.com/cgGpK5.jpg

https://i.hizliresim.com/dPogcZ.jpg

https://i.hizliresim.com/ICJUWE.jpg

https://i.hizliresim.com/GnH9mQ.jpg

https://i.hizliresim.com/m3bnvz.jpg

https://i.hizliresim.com/MY1j4C.jpg

ikiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 19:39   #1073
Moderatör

Güler's Avatar

(mesajı yazdım yazdım neredeyse sonuna gelmiştim ki elektrikler gidince mesaj da gönderemeden gitti)

Sayın ikiy, linkleri açtığımda gördüğüm manzara pek hoş değildi. Gerçi rulo çim hakkında pek bilgim yok.

"ezilmiş gibi olan yerlerlerdeki çimler elimde kalıyor diye yazmışsınız" bu durumda köklerden ayrılmış demektir. Toprak soğuk ve nemli dediğinize göre mantarî bir hastalık da yok, mantari hastalıklarda toprak sıcak olur.
Yöreniz sıcak iklim üstelik de 3x15 gübre de verilmiş bu durumda bol bol sulamanız gerekir.
Çim ekim zamanı değil desem de tohumdan ekim yapılmamış, rulo çim her zaman döşenebilir.

4.linkteki fotoğrafta kenar kısımlar yeşil orta kısımlar yanmış gibi duruyor, bu durumda bazı tohumlar dayanamamış gibi. Lolium perenne ince dokulu çimdir, Bermuda çimi uygun olabilir ama lolium ne kadar doğru tam bilemiyorum.

Sizi tam manası ile aydınlatamadım ama rulo çimi kime döşettiyseniz bence kendileri ile görüşün, gelip çimin durumunu incelesinler.

Düzenleyen Güler : 31-07-2020 saat 05:58
Eski 16-07-2020, 06:06   #1074
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
(mesajı yazdım yazdım neredeyse sonuna gelmiştim ki elektrikler gidince mesaj da gönderemeden gitti)

Sayın ikiy, linkleri açtığımda gördüğüm manzara pek hoş değildi. Gerçi rulo çim hakkında pek bilgim yok.

"ezilmiş gibi olan yerlerlerdeki çimler elimde kalıyor diye yazmışsınız" bu durumda köklerden ayrılmış demektir. Toprak soğuk ve nemli dediğinize göre mantarî bir hastalık da yok, mantari hastalıklarda toprak sıcak olur.
Yöreniz sıcak iklim üstelik de 3x15 gübre de verilmiş bu durumda bol bol sulamanız gerekir.
Çim ekim zamanı değil desem de tohumdan ekim yapılmamış, rulo çim her zaman döşenebilir.

4.linkteki fotoğrafta kenar kısımlar yeşil orta kısımlar yanmış gibi duruyor, bu durumda bazı tohumlar dayanamamış gibi. Lolium perenne ince dokulu çimdir, Bermuda çimi uygun olabilir ama lolium ne kadar doğru tam bilemiyorum.

Sizi tam manası ile aydınlatamadım ama rulo çimi kime döşettiyseniz bence kendikeri ile görüşün, gelip çimin durumunu incelesinler.
Firma ile irtibata gectim, birkac gun bolca sulayin, 3-4 gun sonra biz ugrayip yerinde bakalim dedi. Bana da sanki cok sulamadan gibi geliyor ama, anlam veremiyorum iste. Dedigim gibi hersey cok guzel giderken bir anda 2. bicimden sonra belli etmeye baslamisti. 3. bicimden sonraise tam bir felakete donustu. Cim makinasi ufak capli bir makina black&decker in yani makinayi alali cok olmadi. Cim duzenlemesi ile beraber almistim yani ortalama 2-3 ay olmustu. Hatta lolyum ektigimde hastalikmi bulasti bicagina vs diye dusunmedim degil. Yarin birgun gelip bakicaklar. Kurtarma sansi varmi onuda bilmiyorum. Sabah aksam da suluyorum, yeterli olmasa bile devamli nemli tutmaya calisiyorum
Verdigim paradan cok emegime uzuluyorum.
Isin garibi, firmaya gittigimde cakillarin uzerine sermisler cimi, firma yetkilisi hic sulamadik yani arada su degerse degiyor, uzerinde yuruyen insanin haddi hesabi yok dedi, yinede cimler gur ve soluk duruyordu, ben ozen gostermeme ragmen nasil boyle oldu anlamadim....

Eski 16-07-2020, 07:41   #1075
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın ikiy, bahçemdeki çim alan aşağı yukarı bir dönüme yakın, bu alanı tesis ederken biz de çok uğraştık. Eşimle beraber yaptık ve karışık tohum ektik.

Dertler bir türlü bitmedi aşırı otlandı, gelen kapak toprağı büyük dertler aştı, çim hastalıkları baş gösterdi, çim kurtlandı.vs.vs.... ama inat ettim, adeta boğuştum çimle. Sağ olsunlar Forumdaki hocalarımız da, işi bilen arkadaşlarımız da çok yardımcı oldular, birçok kitaplar okudum.

Aşağı yukarı yirmi senedir buradayız ve üç defa yeniledik çimi, oldukça da çok şey öğrendim çim hakkında, yoksa ben bu işin eğitimini almış biri değilim. Sorunlarla kaşılaşa karşılaşa bire bir uğraştığım için biliyorum artık.

Bildiklerimi de yaptıklarımı da bahçe sayfamda olsun bu başlıklar altında olsun arkadaşlarla paylaştım hep.

Önerim; başka arkadaşlar da başlarına gelen sorunları yazdılar, çim ve çimlerle ilgili sorunlarımız adı altında iki başlığımız var, bir göz atın eminim çok faydalanacaksınız.

Çiminiz mi var derdiniz var kulübüne hoş geldiniz.

ikiy beğendi.
Eski 16-07-2020, 13:42   #1076
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın ikiy, bahçemdeki çim alan aşağı yukarı bir dönüme yakın, bu alanı tesis ederken biz de çok uğraştık. Eşimle beraber yaptık ve karışık tohum ektik.

Dertler bir türlü bitmedi aşırı otlandı, gelen kapak toprağı büyük dertler aştı, çim hastalıkları baş gösterdi, çim kurtlandı.vs.vs.... ama inat ettim, adeta boğuştum çimle. Sağ olsunlar Forumdaki hocalarımız da, işi bilen arkadaşlarımız da çok yardımcı oldular, birçok kitaplar okudum.

Aşağı yukarı yirmi senedir buradayız ve üç defa yeniledik çimi, oldukça da çok şey öğrendim çim hakkında, yoksa ben bu işin eğitimini almış biri değilim. Sorunlarla kaşılaşa karşılaşa bire bir uğraştığım için biliyorum artık.

Bildiklerimi de yaptıklarımı da bahçe sayfamda olsun bu başlıklar altında olsun arkadaşlarla paylaştım hep.

Önerim; başka arkadaşlar da başlarına gelen sorunları yazdılar, çim ve çimlerle ilgili sorunlarımız adı altında iki başlığımız var, bir göz atın eminim çok faydalanacaksınız.

Çiminiz mi var derdiniz var kulübüne hoş geldiniz.

Sayin Guler,
Bu topik icinde yaklasik 20-25 sayfa okudum. Sizin yasadiginiz problemlerede baktim. Uyguladiginiz katkilara da, nasil uygulanmasi gerektigine de baktim. Ama burda benim yasadigim sorunun ne oldugunu cozemedim. Yani cok sulamaktan mi yoksa az sulamaktan mi, **** topragin drenajindan mi yoksa gunes gormesi **** golgede kalmasi mi bunu anliyamadim.
Yani demek su ki; bilen arkadaslar bana; senin cimlerin problemi su **** bu dese , ona gore Mine Pakkaner **** sizin onerdiginiz katkilari alip uygulaya uygulaya ogrenicem . (Ekran kayitlarini almistim sabah)
Dedigin bolume bir daha goz aticam.

Eklenen Resimler

Güler beğendi.
Eski 16-07-2020, 22:35   #1077
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ikiy Mesajı Göster
Bizde rulo cim ektirelim dedik. Bermuda ve lolyum karisimi rulo cim yaptirdik.
1. ve 2. cim bicimimden sonra problemler basladi. 4 gun once birini cagirdim ve 15+15 gubre doktu, bol bol sula dedi.
Fakat cimler cok kotu durumda su anda. Seyreklesti, toprak gorunuyor artik, ezilmia gibi olan cimlere dokundugumda elimde kaliyor. Tekrar toparlarmi sizce ? Yoksa bundan artik bir sey olmaz mi ? Bol sulamaktan mi yoksa az sulamaktan mi anliyamiyorum. Parmagimi topraga sokuyorum, toprak soguk ve nemli. Lutfen bize de yardimci olurmusunuz rica etsem
Sayın ikiy

Rulo çim konusunda çok bilgili değilim ama 20 yıllık çim deneyimime göre bir şeyler önerebilirim.

Rulo çimin döşenilirken çok iyi sıkıştırılması gerekir. Serdikten sonra iyice silindirlenmesi, hatta darbeler ile baskılanması gerekir. İlk bir kaç gün içinde üzerinde gezilmeyecek kadar sulanması gerekir.

Durumunuz bana az baskılanmış ve az sulanmış hissi verdi. Kullanıdığınız 15x15x15 gübre genelde meyve ve sebze için idealse bile, içinde mikro element içermeyen bu tür gübreler çim için yeterli değildir.

Firmanız gelip müdahale edinceye kadar, çiminizin boy uzunluğunu kısa tutacak şekilde derin kesim yapınız ve üzerinde yürünmeyecek şekilde, yani zemine ayakla basıldığında, zeminde çökme hissi yaratacak şekilde bolca sulayınız.

Rulo da olsa içinde bulunduğumuz yaz sıcakları uygulama için doğru tarihler değil. Umarım firmanız gerekli tavsiyelerde de bulunacaktır.

Güler ve ikiy beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2020, 07:03   #1078
Ağaçsever

Serdar bey cevabiniz icin tesekkur ederim. 3 kisinin zor kaldirdigi bir silindirle uzerinden gecildi, yaklasik 1 hafta boyunca sabah aksam bolca suladim “diyemem” ama suladim. Yani oyle ayakla basilmiyacak kadar balcik gibi oluncaya kadar sulamadim. Ama elimden geldigince nemli tutmaya calistim.
Dun aksam uzeri 7 gibi firma yetkilileri geldi, bazi yerlerde topragin altini eseledi , nemi guzel ama bazi yerlerde kuru cikti. Kuru cikan yerler genelde kellesmis olan yerler. Onlar gittikten sonra cimleri 2 nr ile bictim. 2 gun sulayin, 3. gun 1 nr ile bicin dedi ve yaz boyu 1nr da devam edin dedi. Biraz golge olan yerler var, yani agaclardan dolayi gunes pek gormeyen yerler var, o bolumler size hep sorun yaratacak denmisti ama biz hevesle yaptirdigimiz icin cok kulak asmamistim acikcasi. Firmaya bu bosluklar nasil olucak, yeniden dolarmi, cikarmi vs gibi sorular sordum. Firmanin soyledigi bir sey daha vardi dun; bermudalar arsizdir o yuzden aralarda olan lolyumlar sicaktan olmus ama bizim burda yapmamiz gereken, cim boyunu kisa tutup bermudalari yayginlastitmak dedi.
Birde dun bicim yaptiktan sonra sulama yaparken otlarin icinde kucuk sinek gibi hayvanlarin cekirge gibi zipladigini gordum, herhalde kelebek olusuyor ama emin degilim. Bazen esimle mutfakta otururken beyaz beyaz 1-2 kelebek geciyordu cam onunden hosumuza gidiyordu �� ama herhalde cimin yuzunden olusuyor herhalde emin degilim. Dune gore bu sekilde durumlari

Not: Elimde 3 kg yakin 3 lu karisim tohum vardi. Soylemeyi unuttum, herhalde 3-4 gun oldu onlarida serpistirdim. Faydasi olurmu bilemiyorum yani havalar sicak diye tohumlarin patlamalari kolay olur diye dusundum.

Eski 17-07-2020, 09:04   #1079
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın ikiy, sanırım fotoğrafları Forumdan yüklemiyorsunuz ki aşırı boyutta görünüyor, 1072 numaralı mesajınızda da böyle yapmıştınız malina link şekline dönüştürdü. Lütfen boyutlara dikkat edin.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Çimde kelebeklerin uçması tahlike işaretidir, çiminiz kurtlanmaya başlamış olabilir.

Eski 17-07-2020, 13:34   #1080
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın ikiy, sanırım fotoğrafları Forumdan yüklemiyorsunuz ki aşırı boyutta görünüyor, 1072 numaralı mesajınızda da böyle yapmıştınız malina link şekline dönüştürdü. Lütfen boyutlara dikkat edin.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Çimde kelebeklerin uçması tahlike işaretidir, çiminiz kurtlanmaya başlamış olabilir.
Boyut olarak kirpiyorum ama neden boyle cikiyor anlamiyorum. Bir dahaki sefere daha dikkatli olurum

Güler beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024