agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2019, 14:50   #991
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2019
bir problem yok ama çimlere tedbir amaçlı arap sabunu sıkılır mı? mantar vb önlemek için

couper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 09:40   #992
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Herkese selam. Kasım ayında çimimizi ektik. Sanırım tesfiyeyi iyi yapmadığımız için bazı bölgelerde su birikmesi oldu bende buralara biraz toprak attım. Attığım yerlerde çim çıkmadı. Şimdi ne yapabilirim. İlk kesimi daha yeni yaptım.Nasıl bir gübre kullanmalıyım.

Eklenen Resimler

Ruberto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 12:00   #993
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2019
ıhlamur bıtkılerı nasıl toplanır yardımcı olurmusunuz lütfen ?

sananeadımdan03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 13:42   #994
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2019
Son durum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Osman Köse Mesajı Göster
uzun araştırmalar sonucu 1 litrelik Huwa-San TR 50'yi piyasada bulmamın mümkün olmadığını, Huwa-San TR50 ile ile hidrojen peroksit 50'nin benzer şeyler olduğunu, Sportak + Pilben veya Benlate artık piyasada satılmadığını ve yasaklandığını öğrendim. Satıcı Sportak + Pilben veya Benlate yerine massbakır wp50 önerdi.
Çimi hastalıklardan korumak ve daha iyi gelişimini sağlamak için çimin havalandırılması gerektiğini bunu yapan bir makinenin oduğunu öğrendim.
Yaptığım araştırmalar sonucu en ucuz çim havalandırma makinesini Bauhaus'da buldum ve aldım.
Bu makine ile önce çimi temizledim. Pompa ile Hidrojen peroksit yaptım. Bir gün sonra massbakır 50wp yapacağım, daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre vermeyi planlıyorum.
Sonucu da sizinle paylaşacağım.
çimlerimi hastalıktan kurtardım;

Çimi hastalıklardan korumak ve daha iyi gelişimini sağlamak için çimin havalandırılması gerektiğini bunu yapan bir makinenin oduğunu öğrendim.
Yaptığım araştırmalar sonucu en ucuz çim havalandırma makinesini Bauhaus'da buldum ve aldım.
Bu makine ile önce çimi temizledim. Pompa ile Hidrojen peroksit (Huwa-San TR50) yaptım. Bir gün sonra massbakır 50wp yaptım, daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre ile gübreledim.

Son durum budur.
Bir sorun yok gibi görünüyor.
Sağ alt köşe diğer yerlere göre çukur kalmıştı ben de yeniden çim ektim, görünen açıklıklıklar nedeni bu.
O bölgede çimler yeni çıkmaya başladı.

Eklenen Resimler

vural-can ve Replikans beğendi.
Osman Köse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 15:20   #995
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2019
hangi makinayı aldınız?

couper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 10:42   #996
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ruberto Mesajı Göster
Herkese selam. Kasım ayında çimimizi ektik. Sanırım tesfiyeyi iyi yapmadığımız için bazı bölgelerde su birikmesi oldu bende buralara biraz toprak attım. Attığım yerlerde çim çıkmadı. Şimdi ne yapabilirim. İlk kesimi daha yeni yaptım.Nasıl bir gübre kullanmalıyım.
Çim çıkmayan yerlere tohum serpin ve üzerini yanmış hayvan gübresi ile kapatı, bir kaç hafta sonra çıkar

Ruberto beğendi.
Eski 20-05-2019, 10:46   #997
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi couper1 Mesajı Göster
hangi makinayı aldınız?
Hurricane HEV-E 1200-31

Eski 22-05-2019, 20:58   #998
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2019
Cimde kahverengi yuvarlak curumeler

Merhaba arkadaslar araniza yeni katildim.. daha dogrusu cim dunyasina ve araniza yeni katildim
15 gun once 150 m2 olan bahceme 10 cm peyzaj topragi serim cim tohum uygulamasi yaptim
15 gun sonra bahcem fotograflardaki hale geldi.. bahce kenarindan goruntu gayet tatmin edici ama tepeden bakinca biraz seyrek gibi geldi bana.. yinede ilk kesime kadar dahada gurlesecegini dusunuyorum

Sikintiya gelince bahceme bir iki sefer kopek girdi.. ve bundan 1 hafta sonrasinda bahcemde belli noktalarda yaklasik 10 yerde 10 cm capinda yuvarlak yuvarlak curumeler oldu.. kopek kedi isece curuturmu ve sonrasinda yeniden ekim yapmadan cikarmi.. **** baska bir hastalik olabilirmi yarin hastalikli yerlerinde fotosunu aticam

Eklenen Resimler

Tkolaytk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 09:33   #999
Yeni Üye

Cimde kahverengi yuvarlak curumeler

Arkadaslar dun belirttigim sorunlari fotoladim.. ayrica kimi yerlerde cim aralalarinda pamuksu sanirim mantarlasma oldu.. ne yapmak gerekir yardimlarinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2019, 09:42   #1000
Yeni Üye

Kullanim seklini belirtirmisiniz ne kadar suya ne kadar.. 150 mt2 alanim var nasil uygulama yapmaliyim

Eski 24-05-2019, 12:02   #1001
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Herkese selam. Green-set hiç bir yerde bulamadım sanıım Turf-set gibi yasaklanmış. Yeni bir şey çıktımı.

Ruberto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 12:33   #1002
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tkolaytk Mesajı Göster
Arkadaslar dun belirttigim sorunlari fotoladim.. ayrica kimi yerlerde cim aralalarinda pamuksu sanirim mantarlasma oldu.. ne yapmak gerekir yardimlarinizi bekliyorum

Elinizi yaklaştırınca bir sıcaklık geliyor mu ? mantari bir durup var gibi. Dezenfaktanlanıp mantar ilacı ile tedavi uygulanırsa kurtulur gibi.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 13:23   #1003
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Styric Mesajı Göster
Elinizi yaklaştırınca bir sıcaklık geliyor mu ? mantari bir durup var gibi. Dezenfaktanlanıp mantar ilacı ile tedavi uygulanırsa kurtulur gibi.
Evet sicaklik var ozellikle hastalikli noktalarda diger noktalar serin
Birde dezenfektan ve mantar ilaclarinin kullanim sekil ve zaman araliklarini belirtirmisiniz hic bilgim yok bukonularda
https://www.fidedeposu.com/urun/hydr...ra-dezenfektan

https://www.fidedeposu.com/urun/accu...tli-sivi-bakir

https://www.fidedeposu.com/urun/bios...-organik-gubre

Bi arkadas bu uc urunu kullan once dezenfektan sonra bakir sonrada gubreliceksin diyor ama ne zamanda ne yogunlukta anlayamadim.. birde dezenfektanla bakiri sakir karistirma demis heralde uygulama yaparken ikisini bir atma demek istemis

Eski 24-05-2019, 14:09   #1004
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:
Evet sicaklik var ozellikle hastalikli noktalarda diger noktalar serin
Birde dezenfektan ve mantar ilaclarinin kullanim sekil ve zaman araliklarini belirtirmisiniz hic bilgim yok bukonularda
https://www.fidedeposu.com/urun/hydr...ra-dezenfektan

https://www.fidedeposu.com/urun/accu...tli-sivi-bakir

https://www.fidedeposu.com/urun/bios...-organik-gubre

Bi arkadas bu uc urunu kullan once dezenfektan sonra bakir sonrada gubreliceksin diyor ama ne zamanda ne yogunlukta anlayamadim.. birde dezenfektanla bakiri sakir karistirma demis heralde uygulama yaparken ikisini bir atma demek istemis
Merhaba, sizin kafanız çok karışmış. Herkesin bir bildiği olduğu için herkes kendince tavsiyelerde bulunur.

Ben Konya'da ikamet ediyorum 2 yıldan fazladır 500 m2 çim alan ile ilgileniyorum. Burada edindiğim deneyimleri aktarmaya çalışayım.

Hydroxy bende kullanıyorum. Litreye 2 ml gelecek şekilde hazırlamanız gerekiyor karışımı. Eldiven giyin teninize yüzünüze temas etmesin. Özellikle saf halde ciddi seviyede canınız yanar.

Hydroxy dezenfektanından 2 gün sonra aktif maddesi 200 g/l Azoxystrobin + 125 g/l Difenoconazole içerikli ilaçlar tavsiye edicem. Quadris Maxx var bu iki maddeyi barındıran ama biraz pahalıdır lakin çok kalitelidir. Ucuz olsun derseniz. Tarım marketlere giderseniz 250 g/l Azoxystrobin içerikli ilaç isteyin ucuzunu verirler agromek sunset marka vs. Önemli olan içerik. Sizin konum durumu bilemiyorum ama ben hastalık var yok. 30 litre pompama 20-25 ml atıp püskürtüyorum çimlerime ayda bir veya 45 günde bir.

Hastalık bir bitkiye, gübre veya organik madde veya inorganik madde vermek yanlış olur. Öncelikle hastalıkdan arındırın. Daha sonrasında 20-20-20 bir gübre verin daha sonra mikro element karışımlı 5-6 elementi içeren gübrelerde takviye verin. Bunlarla toparlarsınız zaten. Lüks kaçmaz derseniz biraz potasyum humat verirsiniz miss gibim olur.

Kısadan özet geçersek dezenfektan ile ilaçlayın akşam ve rüzgar olmasın, 4 saat yağmur yağmaması lazım. 2 gün su vermeden bekleyin. 2. gün akşamı tavsiye ettiğim ilaçları mantar ilaçlarını uygulayın.

Aradan tekrar 2 gün beklenecek ama bu sefer 2. günün sabah 6-7 gibi sulaması yapılacak umarım zaman ayarlı sulayıcınız vardır.

Daha sonrada sulama tankınız vs var mı bilmiyorum ama

https://gubretasbahcem.com.tr/202020-5-kg
https://gubretasbahcem.com.tr/combi-plus-1-kg

ben olsam bunları kullanırdım gübre olarak. Kolay gelsin.

Smtl79 beğendi.
Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 16:03   #1005
Yeni Üye

[quote=Styric;1569028]Merhaba, sizin kafanız çok karışmış. Herkesin bir bildiği olduğu için herkes kendince tavsiyelerde bulunur.

Ben Konya'da ikamet ediyorum 2 yıldan fazladır 500 m2 çim alan ile ilgileniyorum. Burada edindiğim deneyimleri aktarmaya çalışayım.

Hydroxy bende kullanıyorum. Litreye 2 ml gelecek şekilde hazırlamanız gerekiyor karışımı. Eldiven giyin teninize yüzünüze temas etmesin. Özellikle saf halde ciddi seviyede canınız yanar.

Hydroxy dezenfektanından 2 gün sonra aktif maddesi 200 g/l Azoxystrobin + 125 g/l Difenoconazole içerikli ilaçlar tavsiye edicem. Quadris Maxx var bu iki maddeyi barındıran ama biraz pahalıdır lakin çok kalitelidir. Ucuz olsun derseniz. Tarım marketlere giderseniz 250 g/l Azoxystrobin içerikli ilaç isteyin ucuzunu verirler agromek sunset marka vs. Önemli olan içerik. Sizin konum durumu bilemiyorum ama ben hastalık var yok. 30 litre pompama 20-25 ml atıp püskürtüyorum çimlerime ayda bir veya 45 günde bir.

Hastalık bir bitkiye, gübre veya organik madde veya inorganik madde vermek yanlış olur. Öncelikle hastalıkdan arındırın. Daha sonrasında 20-20-20 bir gübre verin daha sonra mikro element karışımlı 5-6 elementi içeren gübrelerde takviye verin. Bunlarla toparlarsınız zaten. Lüks kaçmaz derseniz biraz potasyum humat verirsiniz miss gibim olur.

Kısadan özet geçersek dezenfektan ile ilaçlayın akşam ve rüzgar olmasın, 4 saat yağmur yağmaması lazım. 2 gün su vermeden bekleyin. 2. gün akşamı tavsiye ettiğim ilaçları mantar ilaçlarını uygulayın.

Aradan tekrar 2 gün beklenecek ama bu sefer 2. günün sabah 6-7 gibi sulaması yapılacak umarım zaman ayarlı sulayıcınız vardır.

Daha sonrada sulama tankınız vs var mı bilmiyorum ama

https://gubretasbahcem.com.tr/202020-5-kg
https://gubretasbahcem.com.tr/combi-plus-1-kg

ben olsam bunları kullanırdım

Ayrintili bilginicin tesekkur ederim

Birde benim aldigim ilaclarda mantar ilaci yokmu??

Hydrocx dezenfektan mantar ilaci
Accurate koruma
Biosprint gubre diye biliyorum

Eski 27-05-2019, 15:02   #1006
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Hemen gece sulamasını bırakın. Sulamayı sadece sabah erken saatte yapın. Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı 10 lt su/20 cc hesabıyla hazırlayıp 10 m2 yi 1 lt solüsyonla ilaçlayınız. Hastalıklı hastalıksız heryere ilaç veriniz. Huwasan yerine PERAS da kullanabilirsiniz. Çok acele etmelisiniz yoksa bütün alan elden çıkabilir. Biz çimde bu uygulamadan çok başarılı sonuçlar alıyoruz.

Sayın Fmt 79 da siteye girdiğinde fotoğraflara bakıp size bilgi verecektir.
Merhaba, Çimlerimde yaşadığım benzer bir problem için huwasan temin ettim . söylediğiniz gibi de yapmayı düşünüyorum ancak dezenfektanın kapağından sızan bir miktar sıvı parmağıma bulaştı ve parmağım şuan bembeyaz Acaba söylediğiniz oranda uyguladığımızda çimlerde sıkıntı yaparmı renk vs. diye tereddüt ediyorum. hidrojen peroksit oldukça koroziv bir madde.yani çimlerim şuan genel olarak sağlıklı belirli yerlede böyle sıkıntılar başladı ben buyumesin diye uygulama yapmak istiyorum.

hipokratim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2019, 22:28   #1007
Yeni Üye

Bilen biri map , turf set , green set, dezenfektan, gunbreleme,nedir ne kadar zaman araliginda yapilir ve kc metreye kac ml ilac suyla karistirilip yapilir bilgi verirmi.. herkez foruma bilgi almak amacli giriyo ancak bilgi verenler bilgiyi cok ust duzey veriyor galiba.. dolayisiyla kimse birsey anlamiyor.. ilaclarin kac gunde bir kac lt suya kac ml atilacagi, ve metrekareye kac lt ilac atilmasi gerektigini belirtmeleri ve uygulama metodlarini yazarsalar kendim adima sevinirim.. ornek 100 metre kareye kac litre ilacli su atilmasi ve ilacin lt basina ml hesabi ve bir sonraki ilaclamanin ne zaman gerektigi gibi ve arkasindan **** oncesinde sulama yapilip yapilmayacagi gibi detaylar olurs abal seker olur herkeze saglikli cimler

Eski 29-05-2019, 10:01   #1008
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2019
Maalesef bir çim ekimim daha olmadı, bahçe maalesef fazla güneş almıyordu meyve ağaçları yüzünden bu hafta sonu ağaçları budadım ve biraz azot takviyesi yapmıştım ama çimleri yaktım öldürdüm galiba acaba tekrar yeşerme şansları varmı ?

Eklenen Resimler

kurtcepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 21:15   #1009
Yeni Üye

Alıntı:
Arkadaşım bu acık olan yerler kapanmaz. Kullandığın çim türü karışımlı çim. Bermuda çimi gibi rizom ve stolon atan bir çim türü değil. Sana tavsiyem boş olan yerleri derhal kapak toprağı torf olacak şekilde yeni tohum atmandır.
çimleri yeni ektiğin için yavaş salınımlı çim gübresi kullanmanı tavsiye ederim.(tuzlu biraz fiyatları ama değer gübretaş ın yerli ürünleri var ).

nisan ayında yabani ot ile mücadele için çıkış öncesi kontrol pre emerge status 300 200 metre kareye 100 ml 17 litreye. daha sonra sula.(veya yağmur )
üre gübresi 200 metre kareye 5 kg. temmuz sonuna kadar azotlu gübre kullan.
agostos ta gene yavaş salınımlı gübre kullanıp finali yapman gerek.kesim işlemini düzenli yaparsan cok güzel çim e sahip olursun. çim bakımı cok zahmetli bir iştir.

cenktezcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2019, 12:43   #1010
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2019
4 mevsim rulo cimdeki sararmalar hakkinda

Merhaba,

Ayvalik'taki yazlik evimin bahcesine 4 mevsim rulo cim yaptik yaklasik 2 ay once. Doseme bitince uzerine 12-12-12 gubre atti. Bir de kisin atilacakmis bu gubre. Ilk zamanlar oldukca guzellerdi. Simdi bazi yerlerde cok hafif kararma ve sararmalar oluyor. Yapan kisi kararmalarin yetersiz sulamadan olabilecegini, oralara biraz daha fazla sulama yapmam gerektigini soyledi. Son 1 haftadir cimlerin eski keyfi yok ama cok da kotu degiller.

Ayvalik, nemli ama yazin bir o kadar da sicak. Dolayisiyla ben de aksam yani gunes batmaya baslarken sulamaya basliyorum. Bahcevan oyle yapilmasi gerektigini soyledi cunku. Ama bahce 120 metrekare. Otomatik sulama yaptik ama bahce tamamen kare ya da diktortgen degil. Bazi yerler dar, bazi yerler genis. Hal boyle olunca, sulama yetersiz, eksik kaliyor bazi yerlerde. Ben de cozumu eski usul fiskiye + hortumla yapmaya basladim. Ama bu islem yaklasik 4-5 saatimi aliyor. Gece 1 gibi ancak bitiyor.

Simdi; sorularim soyle :

1. Bu kararma ve sararmalarin onune nasil gecebilirim?
2. Sulama; gercekten sabah erken mi yapilmali? Oyle olursa ogleye dogru baslayan sicaklar, suyu buharlastirmaz mi?
3. Rulo cimlerin oldugu 3 yer neredeyse mukemmele yakin. Ama 2 taraf var ki, keyfimi kaciriyor bu saramalar ve kararmalardan dolayi. Biograss'in ANI ETKILI YESILLENDIRICI GUBRESI'ni bundan onceki Uganda cimlerime uygulardim. Gercekten etkiliydi. Acaba sararan yerlere cok az miktar doksem ise yarar mi? Sararma yogun degil cok cok hafif. Ama gozume takiliyor iste.
4. Bir de son 1 haftadir cimlerin arasindan minik mantarlar cikiyor. Ne yapmam gerek ve neden olur?

Simdiden tesekkurler...

Not : Fotograf yukleyemiyorum. 30 dakika oldu hala hareket yok. Gece laptoptan deneyecegim... Deniyorum olmuyor. Acaba bir siteye yuklsem, URL paylassam. Ama hangi siteden yapabilirim, bilmiyorum... Yardimci olacak arkadaslar varsa, mesaj yazabilir mi?

Düzenleyen redcoraldiver : 01-06-2019 saat 21:38
redcoraldiver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2019, 20:50   #1011
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redcoraldiver Mesajı Göster
Merhaba,

Ayvalik'taki yazlik evimin bahcesine 4 mevsim rulo cim yaptik yaklasik 2 ay once. Doseme bitince uzerine 12-12-12 gubre atti. Bir de kisin atilacakmis bu gubre. Ilk zamanlar oldukca guzellerdi. Simdi bazi yerlerde cok hafif kararma ve sararmalar oluyor. Yapan kisi kararmalarin yetersiz sulamadan olabilecegini, oralara biraz daha fazla sulama yapmam gerektigini soyledi. Son 1 haftadir cimlerin eski keyfi yok ama cok da kotu degiller.

Ayvalik, nemli ama yazin bir o kadar da sicak. Dolayisiyla ben de aksam yani gunes batmaya baslarken sulamaya basliyorum. Bahcevan oyle yapilmasi gerektigini soyledi cunku. Ama bahce 120 metrekare. Otomatik sulama yaptik ama bahce tamamen kare ya da diktortgen degil. Bazi yerler dar, bazi yerler genis. Hal boyle olunca, sulama yetersiz, eksik kaliyor bazi yerlerde. Ben de cozumu eski usul fiskiye + hortumla yapmaya basladim. Ama bu islem yaklasik 4-5 saatimi aliyor. Gece 1 gibi ancak bitiyor.

Simdi; sorularim soyle :

1. Bu kararma ve sararmalarin onune nasil gecebilirim?
2. Sulama; gercekten sabah erken mi yapilmali? Oyle olursa ogleye dogru baslayan sicaklar, suyu buharlastirmaz mi?
3. Rulo cimlerin oldugu 3 yer neredeyse mukemmele yakin. Ama 2 taraf var ki, keyfimi kaciriyor bu saramalar ve kararmalardan dolayi. Biograss'in ANI ETKILI YESILLENDIRICI GUBRESI'ni bundan onceki Uganda cimlerime uygulardim. Gercekten etkiliydi. Acaba sararan yerlere cok az miktar doksem ise yarar mi? Sararma yogun degil cok cok hafif. Ama gozume takiliyor iste.
4. Bir de son 1 haftadir cimlerin arasindan minik mantarlar cikiyor. Ne yapmam gerek ve neden olur?

Simdiden tesekkurler...

Not : Fotograf yukleyemiyorum. 30 dakika oldu hala hareket yok. Gece laptoptan deneyecegim... Deniyorum olmuyor. Acaba bir siteye yuklsem, URL paylassam. Ama hangi siteden yapabilirim, bilmiyorum... Yardimci olacak arkadaslar varsa, mesaj yazabilir mi?
1:Bu hava koşullarında yaşadığınıza göre niye bermuda rulo çim döşetmediniz merak ediyorum. bermuda rulo da tiffany melezi kullanıldığı için tohumdan bermudaya göre cok daha hoş gözüküyor.
2: sulamanın yetersiz olması çimi sarartmaz.
3:ani etkili azot gübreler ne yazıkkı sarartma yapıyor uygulama hatalarından dolayı. atarken avucunuzdan kacan gübre bile sarartmaya sebeb olabilir.
4: sararan yerler geri gelmez ise tek careniz 4 karışım çimin oranını öğrenip aynısından almak ve tekrar ekim yapmaktır.
5: sulama konusunda emin olamıyorsanız toprak iyicene kuruyana kadar bekleyip şok su vermek daha mantıklı. bu şekilde mantar problemlerinin de önüne gecersiniz.
6:mantar problemi için en iyi cözüm çimlerin iyi havalanması için sık kesim programı yapmak ve kısa kesimdir. Eğer kesim aralığını kacırırsanız güneş görmeyen dip kısımlar kararmaya başlayacaktır.
7:Gübre tavsiye olarakta kesinlikle yavaş salınımlı gübrelerden kullanın.Mart ortası nisan başı üre gübresi 120 metre kareye 4 kg 2 haftada bir atabilirsiniz. çünkü çimin alt kısımını güçlendirmek gibi bir probleminiz olmayacaktır.
8: çimin rengini koyulaştırmak için gene demir şelalat kullanabilirsiniz.
9: sulamayı yeterli yapıp yapmadığınızı merak ediyorsanız bardak testi yapabilirsiniz. bardağınız haftada 4-5 cm dolacak şekilde sulamanız gerek.yani haftada 2 defa suluyorsanız bardak 2-2.5 cm dolması gerek.cok sıcak ve rüzgarlı havalarda 1 cm eklemeniz gerekebilir. En ideal sulama hafta 3 kere olmalı.bu şekilde mantarımsı hastalıkların önüne gecebilirsiniz.
10: 4 karşım çim olduğu için havalandırma makinesi almanızda gerekecektir.

Eski 03-06-2019, 00:47   #1012
Yeni Üye

Cenk Bey merhaba,

Oncelikle cevap verdiginiz icin tesekkur ederim.

1. Ben Bermuda hastasiyim. Ama gelin gorun ki, babam bunu uygun gormus. 85 yasinda ve birsey kabul ettirmek zor. Yapacak birsey yok. Onceki cimler Bermuda idi. Ama artik tutar tarafi kalmamisti. Biograss Ani Etkili Yesillendirici Gubre ile 3 ay idare ediyordum. Ama sonra yine kellesen ve kotulesen yerler oluyordu. Bakalim bu cimlerin omru ne kadar olacak?

2. Cimleri doseyen bahcevan (Ya da her ne ise.Adama ulasamiyorum gunlerdir) bana oyle soyledi. Bir de; bizim burasi kisin sert poyraz yazin da lodos bazen de poyraz ruzgarli aliyor ve herseyi kurutuyor maalesef. Ondan da olmus olabilir.

3. Cimleri dosedikten hemen sonra 12-12-12 gubre atti. Bu zaten bakim gubresiymis. Bir de kisa girerken atacakmis. Bugunlerde gelip kurt ilaci atacak sanirim.

4. Sararan yerler cok vahim degil. Oralari bol suladikca duzeliyor cok da iyi olmasa. 4 karisim cimin aynisindan almak... derken, tohum olarak mi yapilacak?

5. Sulama konusunda emin olamamak bir yana; topragi goremiyorum ki, islak mi kuru mu anlayabileyim. Bir de fotograf yukleyemedigim icin sizlere gosteremiyorum durumu. Yaklasik 20 m uzunlugundaki tarafta, iki ev arasinda cit gorevi goren Kurtbagirlarinin 2 kris onunda 20 m. boyunca (aralikli) 2-3 yerde hafif sararmalar var. Oralara, fiskiye yardimi ile daha fazla su veriyorum. Bir de; bahce egimli maalesef. Hal boyle olunca; yukarisi sulaninca, sanirim, toprak emmeden asagi gidiyor. kenarlarda da (bahettigim) ayni durum soz konusu diye dusunuyorum. Bu yuzden de sarariyor olabilir. Bir de; herkes cok farkli seyler soyluyor. Kimi, sabah 10'a kadar, kimi, ikindiden sonra, hatta gunde 2 kere (sicak ve ruzgar cok olursa) vs.. diyor. Ne zaman sulamak dogrudur? Genelde; aksam; gunes batmaya yakin basliyorum sulamaya. Sabah 6-7 gibi kalmak iskence yaz gunu Ama mecbursak... Kalkacagiz.. Bu arada; otomatik sulamadaki sprinklerlar cim yuzeyinde degil, yukari dogru yelpaze gibi suladigi icin ilerideki cimleri sulıyor, ortaya cok az su geliyor. Bu sprinklerlarin daha kisa olani ve yuzey sulamasi yapan yok mudur? Değiştirsem keske...

6. Mantar yok. Mantarlar cikiyor (yenen mantar gibi. Baslikli Mantarmis arastiridigim uzere). Minicikler. Bir anda cikip, bir anda kayboluyorlar. Zaten; her sali biciyorum. uzuyorlar cabukca.

7. Ben, bahcevan birsey yapmadan (en azindan bu sene) gubre atmayi dusunmuyorum. Ugandalar olsa (Bermuda) korkmadan atarim. Ama bunu soyleyecegim kendisine.

8. Demir selalat hic duymamistim. Arastiracagim.

9. Korkumdan, en az 5 gun sulama yapiyorum. Ama 1 sefer fiskiye ile yaparsam geri kalanini, ucunda cesitli sulama alternatifi olan baslikli hortum ucu ile suluyorum. Onda da tercihim yelpaze gibi cikisi olan baslik. Bardak testi de karistirdi kafami. Haftada 4-5 cm doldugunu nasil nalyabilirim ki? Muhtemelen daha coktur.

10. 4 karisim degil 4 mevsim. Ayni nlama mi geliyor? Bahceye aldigim / alacagim malzemeler, epey bir para tuttu / tutuyor / tutacak. Havalandirici belki bahcevanda vardir. Alacagim birsey oldugunu sanmiyorum. Belki ileride.

Eger bu cimlere birsey olursa; aninda Uganda'ya donerim. Bizim burasi icin en dayankli cim cunku. Rulo Bermudanin m² 'si bu cimden daha pahaliymis nedense...

Tum bunlarirn yaninda; bahcemde Leylandiler ve Limon Serviler var. 5 yillik Leylandilerim gayet guzel. Aralarindaki dallarda nadiren kahverengilikler oluyor ama cok sorun degil. Neredeyse 3 m oldular. Ama, gecen sonbahar diktigim Leylandiler henuz cok fazla buyumedi. Boylari su anda 160 civarinda. 4 gun once, hepsinin dibine, 1 avuca yakin 12-12-12 attim vebol suladaim. 2-3 tanesinde kahverengilesme basladi ama vahim degil. Biraz bekleyip, ne olacagini goreyim. Sizin bu konuda tavsiyeniz olur mu? 18-18-18 de kullanilabiliyormus bu tur agaclarda...

En buyuk sorun da; bizim evler ikiz maalesef. Yan komsu, gecen sene, yeni diktigim Leylandilerin 3 tanesini her ne doktuyse kuruttu. Onlari cikartip, yerine limon servileri dikmistim. O kuruyan yere diktigim 3 limon servi de kurudu maalesef. Digerleri cok guzel olmaya basladi. Sanirim, topraga doktugu her ne ise, hala toprakta. Bunu nasil arindiririm diye arastirmalar yapiyorum. Ama emin olmadan da birsey yapmak istemiyorum. Birsey buldum. O da LEONARDIT. Topragi verimli hale getiren mineraloitmis. Topragin yapisini düzenler ve islah eder ve cevreye zarar vermedigi gibi topraktaki mevcut kirlenmeleri giderirmis. Bu konuda da bilgi ve oneriniz varsa, cok sevinirim.

Saygilar...

NOT : Nasil fotograf yukleyecegim konusunda da yardimci olursaniz, sevinirim. Bir siteye yukleyip, oradan paylasim yapmak daha mi kolay oalcak acaba? Belki piksel olarak buyuktur, bu yuzden olmuyordur. Son care; ebatlarini kucultecegim. Ama ugrasmak istemedim 2 gundur

Eski 03-06-2019, 17:15   #1013
Yeni Üye

rulo çimin ilk tesisinde rulo çimin üzerine gübre atılmaz. rulo çim gelmeden önce alt toprağa atılır.kökler alt toprak ile öpüşmeye başladığında attığın gübrenin fosforu köklerin hızlı gelişimi için yardımcı olur.

Leonardıt kullanıp memnun kalmayan görmedim ama bunun için üst giydirme yapmanız gerekir. (top dressing ) buda baya vakit ve emek ister. resim eklemeyi deneyicem.

Havalandırma işlemi elle yapılmış araç ile Core havalandırma dedikleri işlem. (senede bir kere )

Eski 05-06-2019, 10:29   #1014
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2019
Arkadaslar ilk çim deneyimim biraz acele oldu , tohum 26 mayısta toprağa verildi ,aralıklarla yaban otları birlikte çıkıyor. Mutlu sonuca ulasabilecek miyiz acaba ?
Foto yüklemeye çalıştım hata veriyor tekrar denerim

Düzenleyen trakyali77 : 05-06-2019 saat 10:37 Neden: Foto hatası
trakyali77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2019, 11:05   #1015
Yeni Üye

Umarim fotoğraf yuklenmistir

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2019, 13:46   #1016
Yeni Üye

Çimde Mantar

Merhabalar, öncelikle herkese iyi bayramlar.

Benim de 4-5 yıllık çim alanımda geçen yıldan bu yana mantar çıkmaya başladı. Geçen yıl tek tüktü ve çok rahatsız etmiyordu ancak bu yıl daha sıklaştı ve geçtiğimiz hafta biçmeden önce kontrol ettiğimde neredeyse m2'ye 1 ad. düşecek kadar sıklaşmıştı.

Öncelikle ortam ve sulama koşullarımdan bahsedeyim, yerim Ankara'da. Sulamayı genelde haftada 3 kere, gece 3 veya 4'te başlayacak şekilde 1.5 saat yapıyordum, buharlaşmanın en az olması ve toprağın iyice doyması açısından. Ancak dünden bu yana bu başlığı okuyorum ve buna istinaden gece sulamayı hemen kestim ve miktarını 2 günde 1 sabah 6'da (güneş doğduktan sonra) 0.5 saat (yarım saat) olacak şekilde ayarladım. Bu konudan çıkardığım sonuçlardan biri, sulamayı gece yapıyor olmamın, mantar oluşumu için uygun koşulları hazırlıyor olması. Mantar probleminden kurtulana kadar veya ne yapacağıma karar verene kadar sulamayı minimuma çektim, sonra tekrar arttıracağım.

Alan sürekli güneş görüyor ve hiç gölge yok.

Çim ekiminden önce alanı düzlemek için getirttiğim toprak kil ağırlıklı bir toprak. Çok kaliteli, organik maddesi bol olan bir toprak değldi ne yazık ki. O nedenle sulama aralığını çok dar veya geniş tutmamaya çalışıyorum.

Bu şekilde sulamaya devam ederek 1-2 hafta mantar oluşumunu takip mi etmeliyim sizce yoksa hemen bu başlıkta daha önce tavsiye edilen:

1. Dezenfektan,
2. Mantar ilacı ve
3. Gübreleme.

yoluna mı gitmeliyim?

Aşağıya birkaç resim ekliyorum.

Mantar sorunu haricinde Nisan ayından başlamak üzere ayda veya 1.5 ayda bir gübreleme yaıyorum, standart bir gübre kullanmıyorum, ziraatçi ne verirse onu kullanıyorum genelde.

Resimlerde görünen köşedeki çıplak alanda kot 10 cm kadar daha yüksek ve sulama sistemindeki sorundan dolayı orası bir süre hiç sulanmamış, oraya tekrar ekim yapacağım.

Bunun haricinde yapmamı tavsiye edeceğiniz başka birşey var mıdır?

Bir de yer yer görülen renk farklılıkları sulama düzensizliğinden mi kaynaklanır acaba yoksa çim karışımndaki farklı türlerden mi?

Bu alandaki çimlerim çıplak ayakla basınca biraz sert gibi geliyor. Başka alandaki çimlerim daha güzel ve yumuşak bir his veriyor. Acaba türünden mi kaynaklanıyordur yoksa zaman zaman düzenli biçemeyip çok uzamasına izin verdiğim için kalın gövdeli hale mi gelmişlerdir? Bu konuda yapabileceğim birşey var mıdır?

Eklenen Resimler

SinanCavus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2019, 15:37   #1017
Yeni Üye

Umarim fotoğraf yuklenmistir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen trakyali77 : 05-06-2019 saat 15:38 Neden: Foto hatası
Eski 06-06-2019, 01:17   #1018
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SinanCavus Mesajı Göster
Merhabalar, öncelikle herkese iyi bayramlar.

Benim de 4-5 yıllık çim alanımda geçen yıldan bu yana mantar çıkmaya başladı. Geçen yıl tek tüktü ve çok rahatsız etmiyordu ancak bu yıl daha sıklaştı ve geçtiğimiz hafta biçmeden önce kontrol ettiğimde neredeyse m2'ye 1 ad. düşecek kadar sıklaşmıştı.

Öncelikle ortam ve sulama koşullarımdan bahsedeyim, yerim Ankara'da. Sulamayı genelde haftada 3 kere, gece 3 veya 4'te başlayacak şekilde 1.5 saat yapıyordum, buharlaşmanın en az olması ve toprağın iyice doyması açısından. Ancak dünden bu yana bu başlığı okuyorum ve buna istinaden gece sulamayı hemen kestim ve miktarını 2 günde 1 sabah 6'da (güneş doğduktan sonra) 0.5 saat (yarım saat) olacak şekilde ayarladım. Bu konudan çıkardığım sonuçlardan biri, sulamayı gece yapıyor olmamın, mantar oluşumu için uygun koşulları hazırlıyor olması. Mantar probleminden kurtulana kadar veya ne yapacağıma karar verene kadar sulamayı minimuma çektim, sonra tekrar arttıracağım.

Alan sürekli güneş görüyor ve hiç gölge yok.

Çim ekiminden önce alanı düzlemek için getirttiğim toprak kil ağırlıklı bir toprak. Çok kaliteli, organik maddesi bol olan bir toprak değldi ne yazık ki. O nedenle sulama aralığını çok dar veya geniş tutmamaya çalışıyorum.

Bu şekilde sulamaya devam ederek 1-2 hafta mantar oluşumunu takip mi etmeliyim sizce yoksa hemen bu başlıkta daha önce tavsiye edilen:

1. Dezenfektan,
2. Mantar ilacı ve
3. Gübreleme.

yoluna mı gitmeliyim?

Aşağıya birkaç resim ekliyorum.

Mantar sorunu haricinde Nisan ayından başlamak üzere ayda veya 1.5 ayda bir gübreleme yaıyorum, standart bir gübre kullanmıyorum, ziraatçi ne verirse onu kullanıyorum genelde.

Resimlerde görünen köşedeki çıplak alanda kot 10 cm kadar daha yüksek ve sulama sistemindeki sorundan dolayı orası bir süre hiç sulanmamış, oraya tekrar ekim yapacağım.

Bunun haricinde yapmamı tavsiye edeceğiniz başka birşey var mıdır?

Bir de yer yer görülen renk farklılıkları sulama düzensizliğinden mi kaynaklanır acaba yoksa çim karışımndaki farklı türlerden mi?

Bu alandaki çimlerim çıplak ayakla basınca biraz sert gibi geliyor. Başka alandaki çimlerim daha güzel ve yumuşak bir his veriyor. Acaba türünden mi kaynaklanıyordur yoksa zaman zaman düzenli biçemeyip çok uzamasına izin verdiğim için kalın gövdeli hale mi gelmişlerdir? Bu konuda yapabileceğim birşey var mıdır?
iyi günler ben Ankara yaşasam kentuckybluegrass (poe prantensis) cayır salkın otu kullanırdım. Cok geç cıktığı için bunu ryegrass (ingiliz cimi) ile karıştırıyorlar. bakımı zor ama görüntü olarak üzerine yok. şu anda kel yerlere dikebileceğin çim tohumu kışın uyumaya gececeği için tavsiye etmem.o yüzden sonbaharı beklemen gerek . sulama işinde herkez birşey yazıyor ama önemli olan ne kadar suladığın değil ne kadar toprak üzerine su bıraktığın.miktar önemli yanı. bu test etmek için göbeğe tabak veya bardak türü birşey koyup suyun kaç cm olduğunu kontrol edeceksin.

Mantar problemi için sitede güzel öneriler var. ama mantar probleminin ana kaynağı çimlerin arasında saralmış ölü otların köklerin hava almasını engellemesi ve mantar için ideal ortamın oluşması.Bunu önlemek için aşağıda vereceğim resimlerdeki araçları alman gerek.kesim aralığını ve yüksekliğinide dikkate alman gerek.çimler kısa kesildiğinde güzel gözükür.

cimin içindeki ölü yaprakları temizlemek için

Sulama yaparken ne kadar suladığını ölçmek için yöntem

Bu şekilde ölü yaprakları temizleyeceksin ( resimdeki çim önerdiğim bluegrass)

basit havalandırma aracı

Buda olmaz sa olmaz ana havalandırma işlemi senede bir kere uğraşman gerek köklerin hava alması için .

makinesi (kiralık bulamadım ) türkiye fiyatı 12 bin tl.

Buda el yapımı bu şekilde kendi bahçeni 5 saatte bitirebilirsin ama farkı görünce inanamiyacaksın.

Eski 06-06-2019, 03:28   #1019
Yeni Üye

Cimlerin uzerindeki sise mantari gibi seyler, son fotograftaki adamin yaptigi havalandirma sonucu, topragi ile birlikte cikan cimler mi?... Ayrica; o havalandirma aleti nasil kullaniliyor? Tirmik gibi mi? Yoksa baska bir sekilde mi?

Son fotograftaki aletin tam adi nedir?

NOT : Yazdikalrinizin cogu eksik ve anlasilmiyor. Mesaj, gondermeden once, okumanizi tavsiye ederim...

Eski 06-06-2019, 20:37   #1020
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redcoraldiver Mesajı Göster
Cimlerin uzerindeki sise mantari gibi seyler, son fotograftaki adamin yaptigi havalandirma sonucu, topragi ile birlikte cikan cimler mi?... Ayrica; o havalandirma aleti nasil kullaniliyor? Tirmik gibi mi? Yoksa baska bir sekilde mi?

Son fotograftaki aletin tam adi nedir?

NOT : Yazdikalrinizin cogu eksik ve anlasilmiyor. Mesaj, gondermeden once, okumanizi tavsiye ederim...
şişe mantarı gibi olan şeyler çimli toprak.bu şekilde toprak rahat hava alabiliyor. Cok fazla içerik yolladığım için bazı çümleler eksik kalmış kusura bakmayın. Havalandırma aleti tırmık gibi kullanılıyor. Son fotoğraftaki alet makinesiz ana havalandırma yapmak için kullanılan bir alet. çim ile birlikte toprağı söküyor. Türkiyede böyle bir el aleti satan yer yok ama sanayide kendiniz yaptırabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024