agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2007, 10:37   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2007
Süs havuzu yapımları

Merhaba arkadaşlar,

Ben bahçıvanlık yapıyorum, süs havuzlarıyla ilgili forum ararken kendime en yakın muhabbet bu siteyi buldum. gerçi pek alakalı değil ama gördümki forum üyeleri bilgili ,kültürlü. Süs havuzları,şelaleler gibi çalışmalar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.Diyeceksinizki int.te birsürü şelaleci var neden onlarla diyaloğa geçmiyorsun.****** geçtim fakat insanlar ticari olarak düşünüp nasıl para kazanırım kaygıları içerisindeler.

memo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 11:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Memo , takıldığınız konular neyse , onları yazarak başlayabilirsiniz. Size yardımcı olmaya çalışacağım. Genel olarak bilgi vermeye kalkınca o kadar geniş bir yazı çıkıyor ki, sizi nasıl - hangi konularda cevaplandıracağımı bilemiyorum.
Süz havuzlarının kaba inşaatını mı soruyorsunuz?
İnce inşaatını mı soruyorsunuz? Malzeme seçimini mi soruyorsunuz? Yoksa mekanik donanım ve PVC borularının çaplarını mı soruyorsunuz? Yoksa mimari açıdan süs havuzlarını mı soruyorsunuz? Kot- büyüklük, oryantasyon- çalışma sistemi...+ fıskiyeler mi? Bu konuda sizin belirleyici olmanız gerekmekte.
İyi çalışmalar dilerim.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 13:22   #3
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
hoş bir havuz resmi size

Eklenen Resimler

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 13:24   #4
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Bu da biraz daha küçüğüName:  George-Nemeth.jpg
Views: 40683
Size:  29.4 KB

Eski 14-02-2007, 17:54   #5
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Bu konuda iki Türkçe kitap yayınlandı. İkisi de Yapı Endüstri Merkezi Yayınları'ndan. İkisinin yazarı da aynı Yvonne Rees.
Su Bahçeleri Tasarım Kitabı ve İç Mekan Su Bahçeleri Tasarımı.
İlkini aldım okudum.İkincisini göürsem alacağım.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 21:01   #6
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Halit Bey , İç Mekan Su Bahçeleri Tasarımı kitabını Ankara'da Ankamall 'da görmüştüm. YEM in maillerinde bende gördüm kitabı ve inceledim. Bolca fotoğraf var. Ağırlıklı Japon Bahçelerinden esinlenmiş sanki.

Eski 14-02-2007, 22:07   #7
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
Halit Bey , İç Mekan Su Bahçeleri Tasarımı kitabını Ankara'da Ankamall 'da görmüştüm. YEM in maillerinde bende gördüm kitabı ve inceledim. Bolca fotoğraf var. Ağırlıklı Japon Bahçelerinden esinlenmiş sanki.
İst da da vardır muhakkak, hatta YEM de İst da . Nasıl olsa bir gün alırım . Zaten iç mekan su bahçesi yapmak epice uzak görünüyor.

Tarlamda evin yerini bile henüz belirlemedim ama 4 sene evvel süs havuzumun yerini kazdırdım. Havuz merakım var yani. Googleearth de 41"12'07.98" N 28"28'14.18" E de . Hatta bir fotogarfını da koymaya çalışayım bakalım olacak mı.

Edit: Oldu galiba. Görüldüğü gibi havuz yeri kazılı. Yeşil hatlar leylandii ve selvi perdesi. Ayrıca serpiştirilmiş durumda başka ağaçlar da var. Arazi batıya doğru alçalıyor ve Çatalca batıda . Tepe kuzeydoğuda. Kapıdan güneyi bana ait 10.5 dekar. Kapının kuzeyi bir arkadaşıma ait. Kuzeybatıdan yol geçiyor . Evi muhtemel yere yapınca süs havuzunu tepeden görecek.

Havuzun batısı ve doğusu arasında 2m yükseklik farkı var. Doğusuna bir duvar ve şelale düşünüyorum . Kuzeyde de araziden akan bir dere olacak. Havuzu çevreleyecek 10 akasyayı geçen kış dikmiştim . 3-4 tanesi kurudu. Belki de iyi oldu , evden görülecek manzarayı fena kapatacaklardı.

Havuzun batı kıyısında düzlük var, taban bu düzlükten 50 cm aşağıda. Kışın havuz çukurunda 30 cm su oluyor. Bu da tabana döşeyeceğim plastik örtünün suda yüzeceği manasına geliyor, galiba tabana drenaj hortumları yerleştirmek gerekecek. Batıdaki düzlüğe de tahta güverte ve taşlık sahil yapacağım.

Şu anki boyutu 12x8 m bu boyda veya ende plastik havuz altı örtüsü yok.

Belki havuzu ortadan farkedilmeyecek şekilde bölerim. İkiz havuz olur, veya taban membranını güvenli şekilde kaynak yapacak bir yöntem bulurum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Halit Togay : 14-02-2007 saat 22:32 Neden: ilave ettim
Eski 14-02-2007, 22:41   #8
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Sorunlardan biri 2 mlik bir istinat duvarını nasıl planlayacağım. 4 senedir bekliyorum duvarlar 90 derece dik olmasına rağmen pek az toprak aktı. Galiba briketten yapsam kafi gelecek.Belki kaba taştan harçsız yaptırırım böylece briketin üzerine dekoratif birşeylerle kaplama problemi kalmaz. Aslında duvarın pekçok yerinden sular aktığını ve küçük şelaleler oluşturduğunu düşününce briket erir mi diye geçiyor aklımdan.

Arkadaki duvarın bir kısmını kaya tırmanış (yan geçiş) antrenmanı için de ayırabilirim ne de olsa 12 m. Kaba taş duvar çok kolay kaçarsa üstünü betonlamak da mümkün. Düşersem en fazla ıslanırım. İp emniyeti problemi olmaz.

İkiz havuz yapmak hem taban membranı konusunda kolaylık sağlar hem de birni koi balıklarına ayırmak mümkün olur.

Eski 14-02-2007, 22:45   #9
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Kolay gelsin arazi büyük olunca işler zorlaşıyor.

Ben 2x2 metre boyutunda bir havuz yapmıştım. Yazın öğleden sonra güneş alıyor olmasına karşın su çok ısınıyor. Derinlikte 70 cm civarında .

Gölge yapsın diye bişeyler diktim onlarda yaprak döküyor. Balıklara zarar veriyor yapraklar. Kışında kuzeyde kaldığı için hep buz ouyor şu nada bile yerde kar olmamasına karşın kırılamayacak kalınlıkta buz var. Ama www.watergarden.com bu konuda çok güzel bilgiler veriyor bence.

Benimki küçük olduğundan havuz altı örtüsü problemi olmadı ama çadırcılar ısıtarak yapıştırabileceklerini söylemişlerdi. Bu EPDM olan altlıklar sanırım birbirine eklenebiliyor.

Eski 14-02-2007, 22:48   #10
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

İstinat duvarını bence kesinlikle biriket ,tugla tarzı şeylerden yapmayın. Üç beş seneden fazla dayanmıyor. Özellikle kışın dondukça parçalanıyor. İki havuzun arasına küçük bir köprü yakışır bence.

Eski 14-02-2007, 22:59   #11
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
. Benimki küçük olduğundan havuz altı örtüsü problemi olmadı ama çadırcılar ısıtarak yapıştırabileceklerini söylemişlerdi. Bu EPDM olan altlıklar sanırım birbirine eklenebiliyor.
Bauhaus'da gördüklerim 6 m genişliğindeydi ve zaten iki parçanın yapışmışı olarak satılıyordu. Ama kendimiz yapıştırırsak ve sonra su kaçırırsa ne olur?
Sökmek çok zahmetli olabilir.

Eski 14-02-2007, 23:04   #12
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Sanırım ısıyla yapıştırıyorlar kendimizin yapabileceğini zannetmiyorum. Bu riski göze almak tehlikeli. Benim kullandığımda ortadan ekli. Altına bişey koymadan toprağın üzerine serdim. Üstne de bastım hatta. Aslında çok zorda kalınırsa Dyoflex tarzı sıvı çatı kaplama malzemeleri var. Sızdırma yaparsa bu ürünlerle o noktalar izole edilebilir gibi geliyor.

Eski 14-02-2007, 23:09   #13
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

http://www.watergarden.org/s.nl/sc.2/category.20/.f yapıştırıcı bantlar ve tamir malzemeleri de var sanırım. Ankara'da bu zenginlikte bir satış noktası yok. İstanbul'da vardır belki. Yoksa yurt dışına bakmak gerekecek . Orda büyük altlıklarda var sanırım . 20 yıl garanti veriyorlar.

Eski 15-02-2007, 08:35   #14
Ağaç Dostu

Büyük süs havuzlarında liner malzemenin tek parça döşenememesi konusunda şöyle bir önerim olacak.
Süs havuzunun içinine eğim verin.
Eğimin son bulduğu en alt kottan başlayarak enine şeritler halinde liner kaplama yapın. Yapıştırmadan diyorum. Tabiiki altına 4-5 cm. kalınlıkta kum ve onun üztüne de eski bir halıflex tarzı tampon satıh oluşturucu malzeme yayarak.Aynı su borusunun takılma şeklinde olduğu gibi : bacaya doğru ilerleyen duman baca bağlantılarından hiç birzaman için çıkmaz. Bunda da su eğimin tersine olarak aşağıdan başlayıp yukarı doğru kaplanmış liner kaplamada da aynı görevi görecek ve su sızdırma probleminiz olmayacaktır. Dilerseniz bu birleşim yerlerine (yaklaşık 15 cm + 15 cm. bindirme ile yapacaksınız.) kaya, süs taşları gibi ağırlık yapan donatıları da koyarsanız havuzu kendi içinde doğal bölümlere ayırarak birleşme yerlerini de gözlemleme imkanınınz olur.

Eski 15-02-2007, 08:36   #15
Ağaç Dostu

Su borusu yanlış oldu : Doğrusu soba borusu olacak.

Eski 16-02-2007, 16:31   #16
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Su borusu yanlış oldu : Doğrusu soba borusu olacak.
Gene de anlaşıldı.

Eski 16-02-2007, 16:57   #17
Yeni Üye

***.memo formdaki yazışmalardan yeni olduğun anlaşılıyor;

bende forma yeni katılanlardanım. Memo formdaki arkadaşlar sana hertürlü yardım etmeye çalışıyorlar. ama galiba kafandakileri tam olarak anlatamamışsın.

www.hanimeliselale.com/giris.aspx?id=calisma linkinden ulaşabileceğin epey bir şelale var gibi görünüyor.

Düzenleyen aytek : 16-02-2007 saat 16:59 Neden: ekleme
aytek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 17:01   #18
Yeni Üye

Nihayetinde onlarda ticari amaçlı çalışıyorlar ama zaten gerekli açıklamalar sitede yer alıyor. detaylı bilgi içinde bence irtibata geçmelisin. Konuşunca para yazmıyorlar.

aytek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 17:03   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben süs havuzunun dibine sera muşambası düşündüm. Toprağı kazıp, tesviyesini güzelce yaptıktan sonra muşambayı sererek üzerine 10 cm kalınlığında kum çakıl dökmeyi düşünüyorum. Sanıyorum güneş görmediği için uzun yıllarca dayanacaktır muşamba. Köpeklerin tırnaklarından korumak içinde havuz 1.5 m derinliğinde yapacağım. Kenarlarınada taşlar koyacağım ki suya girip çıkarken zarar vermesinler.

canannuman beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 19:09   #20
Ağaç Dostu

Sn Todor anladığım kadarı ile sizin havuzun teması köpekli havuz. Şimdiye değin böyle bir uygulama duymadım. Kıkır kıkır gülüyorum şu an.Köpekleriniz yüzmeyi çok seviyor anlaşılan.

Eski 16-02-2007, 19:26   #21
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Köpeklerin girmesinden balıklarında çok hoşlanacağını düşünmüyorum, hadi balıklara saklanacak yerler yapsak Nilüferler nolcak

Eski 16-02-2007, 19:31   #22
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar, elbette hepsi bir arada düşünülemez. Anladığım kadarı ile Todor öncelikli olarak köpeklerini düşünüyor. Farklı bir yaklaşım. Ama neden olmasın? Süs havuzu diye adlandıramayız. Amacı kurbağa beslemek olsaydı süs havuzu ile uyuşurdu. Nilüferler özellikle durgun ve hafiften yosunlaşmış suyu severler.

Eski 16-02-2007, 23:38   #23
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Ben süs havuzunun dibine sera muşambası düşündüm....

Sanrıım muşambadan kasıt sera naylonu olmalı. Eğer sızdırmazlık içinse bilemem ama havuzun dibine naylon çekmek sıkıntılı olabilir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2007, 10:18   #24
Yeni Üye

süs havuzu

Arkadaşlar 3-4 günde epey bi yol katettim.

Sukranayalp,bu konularda bayağı bi tecrübeli olduğun belli ilerleyen dönemlerde senden daha detaylı bilgiler isteyeceğim,cevabın için ***.ederim.

Hasan Lalezar,resimler gerçekten çok hoş (uğraşman bile yeter sağol)http://www.watergarden.org/s.nl/sc.2/category.20/.f adreside liner konusunda işime yarayacak.

Todor, Özür dilerim bilgisayar başında fazla zamanım olmuyo evimdede yok
ama en kısa zamanda halledecem.

Halit Togay kitapları alacağım ***.edr. (İlkini nerden aldın?)

Aytek, kafamdakiler aslında Süs havuzu,şelale yapımını,inceliklerini öğrenmek,
www.hanimeliselale.com adresindende bayağı bir model kaptım teşekkür ederim.

memo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2007, 11:39   #25
Ağaç Dostu

Sera naylonu kullanılamaz. Sera naylonu sert naylondur ; güneşaltında, kar altında ve su basıncında tahriş olur.

Süs havuzlarında kullanılacak naylon malzemeleri insan derisi gibi esneyebilme özelliğini gösteren naylon çeşitleri olmalıdır. Ama siz her sene bozup yeniden yaparım diyorsanız hiç bir şey diyemem.

Eski 17-02-2007, 11:47   #26
Ağaç Dostu

Sn Todor ayrıca şunu da söylemeliyim, muşamba altına sadece kum kullanmalısınız. Asla çakıl getirmeyin. Yumuşak ve istediğiniz düzlükte yüzeyi verebilecek bir malzeme olmalı. Çakıl kum karışımı bu işe uymaz. Sadece kum...

Eski 27-02-2007, 12:00   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Sn.Sukranayalp, projemde 2 metre çapında süs havuzu var. Kullanacağım materyaller konusunda bana yardımcı olur musunuz?

peyzaj1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 20:43   #28
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Todor ayrıca şunu da söylemeliyim, muşamba altına sadece kum kullanmalısınız. Asla çakıl getirmeyin. Yumuşak ve istediğiniz düzlükte yüzeyi verebilecek bir malzeme olmalı. Çakıl kum karışımı bu işe uymaz. Sadece kum...
Todor kumla çakılı muşambanın üstüne koyacak sanırım. Sebebi de malzemeyi köpeklerden korumak.

Eski 28-02-2007, 19:38   #29
Ağaç Dostu

Sn. peyzaj1974 sizin için hazırladığım projeyi göndermeye çalışacağım. Siz önce projeyi inceleyin. Sorularınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2007, 20:11   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Todor kumla çakılı muşambanın üstüne koyacak sanırım. Sebebi de malzemeyi köpeklerden korumak.
Haklısınız Halit Bey. Alt taraf toprak olacak.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024