agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2007, 14:43   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Drenajı, bahçede drenaj sorunu varsa diye ilave çalışma olarak yaptık. Bunu hiç eklemeyebilirdik de.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 20:36   #62
Ağaç Dostu

Drenaj sorunu :

Yağan yağmurlar , bahçenin toprak ve altyapısı nedeniyle göllenmelere, su birikimlerine neden olabilirler. Akabinde kök çürümeleri, toprağın yosunlaşması ve havaların ısınması ile birlikte bu tip sahalarda vaya bahçelerde su sorunları ortaya çıkar. Topraktaki drene olamayan bu su sorununa drenaj sorunu deriz.

Elbette kapalı sistem süs havuzları havadaki tozdan ve değişik partiküllerden olduğu kadar su içinde yaşayan mikroorganizmalardan dolayı kirlenecek ve yosunlaşma başlayacaktır. Ama bu kirliliğin hiç bir olumsuz etkisi yoktur.

Doğal haldeki nilüfer ve benzeri süs bitkileri barındıran göletleri yakından incelemenizi tavsiye ederim. Bizler açısından içilecek su değildir ama bu bitkilerin yaşayacağı su budur. Bu nedenle de su değiştirmenize gerek yok. Hatta gereksiz yere israf etmiş olursunuz.

Bir de şunu söylemek isterim. Süs havuzlarında havanın ısınması sonucu buharlaşma ile su kaybı meydana gelir. Bununla birlikte kuşlar gelip su içebilirler .

Sonuçta bilhassa yaz döneminde su hep eksilir. Belki 2-3 günde bir su seviyesini tutturmak için ilave su eklemeniz gerekir.

Eski 13-03-2007, 20:45   #63
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
buharlaşma ile su kaybı meydana gelir. Bununla birlikte kuşlar gelip su içebilirler . Sonuçta bilhassa yaz döneminde su hep eksilir.
Aman allahaşkına kuşların içtiği su ne kadar eksiltebilir ki?

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 20:53   #64
Ağaç Dostu

Bzim bahçedeki havuzda güvercin ve kargalar , kediler ve köpekler içiyor ; yazın her gün 2 teneke su dökmem gerekiyor. Feyzan hanımın bundan haberi olsun istedim. Tek tek hayvanları saymaya gerek duymadım.

Eski 14-03-2007, 08:16   #65
Ağaç Dostu

Sn Feyzan 'dan gelen mesaj :
Bugünlerde ben de bahçede bir süs havuzu yapmaya başlayacağım.
Verdiğiniz bilgilerden sonra planlarımda değişiklik oldu.

Bu drenaj işi yoktu örneğin.
Drenaj borusunun havuza tam olarak nasıl yerleştirileceğini, su toplama işinin açık ağzından mı yoksa üzerinde açılacak deliklerden mi yapılacağını, (bazı drenaj boruları var ve üzeri süzgeç gibi), ayrıca havuza ne fayda sağlayacağını (gerektiğinde suyun tahliyesi mi yoksa) anlayamadım.

Ne kadar çok şey varmış.

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Dilerseniz bana özel cevap yerine forumdan da cevap yazabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.

Feyzan Yüksel

Eski 14-03-2007, 08:41   #66
Ağaç Dostu

1- Yağmur sonrası toprakta göllenme oluyor mu?

2- Yağış sonrası çevre bahçelerde toprakta çamur olmadığı halde sizin bahçenizde oluyor mu?

3- Toprak yüzeyinde yosunlaşma oluyor mu?

4- Bitkilerde kçk çürümelerinden doalyı ölümler oluyor mu?

5- Yaz sıcaklarında , sulamadığınız halde bahçe toprağınız nemli kalıyor mu?

Bunlarda 2-3-5. maddeler drenaj sorununu onaylayan maddelerdir.

Öncelikle bunların cevabını vererek drenaj probleminizin olup olmadığını belirleyelim.

Eski 14-03-2007, 08:44   #67
Ağaç Dostu

Diyelim ki , bu maddeleri olumladınız. Drenaj sorununuz var. Bu durumda bahçeden toprak altından geçecek bir drenaj ağına ihtiyacınız olacak demektir. (Ama bunun süs havuzu ile hiç bir alaksı yoktur. ) Sizden cevap bekliyorum, şu an aktif görünüyorsunuz.

Eski 14-03-2007, 08:45   #68
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
1- Yağmur sonrası toprakta göllenme oluyor mu?
2- Yağış sonrası çevre bahçelerde toprakta çamur olmadığı halde sizin bahçenizde oluyor mu?
3- Toprak yüzeyinde yosunlaşma oluyor mu?
4- Bitkilerde kçk çürümelerinden doalyı ölümler oluyor mu?
5- Yaz sıcaklarında , sulamadığınız halde bahçe toprağınız nemli kalıyor mu?
Bunlarda 2-3-5. maddeler drenaj sorununu onaylayan maddelerdir.
Öncelikle bunların cevabını vererek drenaj probleminizin olup olmadığını belirleyelim.
1. Hayır.
2. Hayır.
3. Bazen evet.Ama çok yaygın değil.
4. Hayır.
5. Hayır.

Feyzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 08:46   #69
Ağaç Dostu

Kök çürümesini (mesleğinizi bilmiyorum ama) hangi kriterlere bağlı olarak onayladınız?

Eski 14-03-2007, 08:47   #70
Ağaç Dostu

3-4 . maddeleri karıştırdım Hızlı cevap vereyim diye...

Eski 14-03-2007, 08:50   #71
Ağaç Dostu

Peki bahçeniz gölgelik bir bahçe mi?
Hava akımları olmayan bir bahçe mi?

Eski 14-03-2007, 08:53   #72
Ağaç Dostu

Yosunlaşma üzerinde duruyorum şu an.

Yosunlaşma niye var?

GÖLGE- KUYTU bir bahçe mi?

Yosunlaşmaya hangi mevsimlerde rastlıyorsunuz? Yoksa devamlı ve kalıcı bir yosunlaşma mı?

BAHÇENİZ KUZEY DOĞRULTUDA SIKIŞIP KALMIŞ BİR BAHÇE Mİ?

Eski 14-03-2007, 08:56   #73
Ağaç Dostu

Ayrica

Yosunlaşma Bahçenin Her Tarafina Dağilmiş Mi,

Yoksa Sadece Belli Bölgelerde Mi Var?

Eğer Belli Bölgelerde Ise Buralarda Su Birikmesine Neden Olacak Yağmur Suyu Inişleri Var Mi?

Eski 14-03-2007, 09:01   #74
Ağaç Dostu

Drenaj sorununuz bu durumda yok Sn.Feyzan.

Eski 14-03-2007, 09:05   #75
Ağaç Dostu

Havuzdaki suyu tahliye etmek için havuz tabanına dip süzgeci koymanız gerekir.

İşte bu durumda 1/2 '' PVC boru ile suyu havuzdan tahliye edebilirsiniz.

Bunun için de havuzun derinliğinden 10-15 cm. aşağıda kalan bir odacık yapmanız ve dip süzgecinden çektiği suyu (vanayı açarak tahliye işlemini başlatırsınız) bahçede uygun bir noktaya (rögar veya kanalizasyon hattı olabilir) vermeniz gerekir.
z

Eski 14-03-2007, 09:20   #76
Ağaç Dostu

Elbette, kapalı sistem diye belirtmemin nedeni buydu. Tahliye söz konusu olursa açık sistemden bahsetmiş oluruz. Bu da dediğiniz betonarme inşaatı gerekli kılar. Daha masaflı bir havuz olur.
Sn Feyzan işlerim yoğunlaştı. Bir süre ara vermek zorundayım.

Eski 18-10-2007, 22:11   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Sayın Sükranayalp,

Verdiğiniz kıymetli bilgilerden yararlanarak, bir uygulama yapmak istiyorum ancak 76 numaralı mesajınızda bahsettiğiniz 4,5 X 4,5 metrelik liner malzemesi hangisidir? Tek parça 4 metre eninde veya daha geniş bir malzeme bulamadım.

Yapıştırmanın ileride sorun yaratacağını düşündüğüm için en az 4 metre eninde bir malzeme arıyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 06:04   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben tır brandası kullandım. Eni 8 m. boy sınırı yok. Ben 6X8 ebatlarında aldım.
2,5 YTL m2 fiyatı. Toplam 48 m2si 120 YTL tuttu. Daha ucuz bir çözüm bulamadım. Şimdi göreceğim kaç zaman dayanacak.

Name:  havuz muşambası.jpg
Views: 6003
Size:  17.3 KB Name:  havuz bitmiş.jpg
Views: 5289
Size:  29.0 KB

tuvana-t beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 09:36   #79
Ağaç Dostu

Sn Feyzan 110 nolu cevaben yazıyorum.
(Aradan ne kadar zaman geçmiş, şimdi farkettim cevabımın eksik kaldığını. Kusuruma bakmayın.)
Açık sistemde çalışan Liner kaplamalı süs ve yüzme havuzlarında kullanılan havuz APARATLARI conta-vida ve flanşlar ile sıkıştırılarak monte edilir.
Bu aparatlar da şunlardır:
1-Dip süzgeci
2-Besi nozülleri
3-Vakum nozülleri (süs havuzunda bu kullanılmaz. Yüzme havuzlarındaki yüzeysel havuz kirlerini temizleyecek olan havuz süpürgesinin bağlandığı aparatttır.)
4-Skimmer

Eski 19-10-2007, 09:50   #80
Ağaç Dostu

Sn Tugo, Ayhavuz isimli havuz sistemleri üzerine malzeme ithal eden bir firmanın 2007 kataloğuna bakarak söylüyorum.
25 x 4 m = 3.50 euro/m2 (0.5 mm. kalınlık)
25 x 6 m = 3.50 euro/m2 (0.5 mm. kalınlık)
20 x 8 m = 3.50 euro/m2 (0.5 mm. kalınlık)
25 x 4 m = 7.30 euro/m2 (1 mm. kalınlık)
25 x 6 m = 7.30 euro/m2 (1 mm. kalınlık)
20 x 8 m = 7.30 euro/m2 (1 mm. kalınlık)

Yukarıda yazdığım siyah renkli liner için geçerli olan fiyattır. Ayrıca çakıl desenli, kum desenli linerlar da var ama fiyatları gittikçe artıyor.
Ayhavuzun telefon numarası : 0216 463 26 78

Bu firma dışında Küley Mühendislik'ten de bulabilirsiniz.

Astral'in kataloğunda ise minimum genişlik 1.65 m. olarak verilmiş.
Mavi liner 1.65 x 25.2 m=18 euro/m2
(siyah malzemeyi vermemişler-süs havuzlarına yönelik çalışma yapmıyorlar)

tuvana-t beğendi.
Eski 19-10-2007, 11:58   #81
Ağaç Dostu

Sn.sukranayalp,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ben, çocukluğumuzda, eski evlerin tabiata terkedilmiş bahçelerinde, sık sık gördüğüm uzun süredir bakımı yapılmamış olduğu için, suyu yeşillenmiş ama hala içinde kendi halinde yaşayan balıkları olan havuzları hayal ettim hep. Yapacağım havuzumu da bir an önce yeni, cici bici görüntüden uzaklaştırmak istiyorum. Şimdiki görüşüm bu.

Beton işine girmek istemedim, hazır havuzlar ile de ilgilenmedim. Bu durum da iki yol kaldı.

Ya çukurun içini herhangi bir plastik ile kaplıyarak, bu yüzeyi kalıp olarak kullanmak ve cam elyafı ile kaplıyarak, üzerini ilgili kimyevi maddeler ile sıvamak ki, hem kimyevi madde kullanmak istemedim hem de en ufak bir sıvama hatasının başıma iş açacağını düşündüm.

Bu durumda tek bir çare kaldı, yapıştırmasız, yeterli ende bir malzeme bulmak. Size sormadan önce çok araştırdım, verdiğiniz kaynaklara rastlamadım.

Bulabildiğim tek malzeme, Amerika' da bu iş için kullanılan Firestone markalı malzeme idi.

İstanbul'da iki toptancısını buldum. 3.05 ve 6.10 m enlerde top boyu 30.5 m ölçülerinde.

45mil EPDM denilen bir malzeme (1 mm). Metrekare fiatı 6.5 usd + kdv. Pahallı olmasına razı oldum ancak bütün topu almamı şart koştular, bana ise sadece 7 metresi lazım.

Son çare, sitemizden kendime ortak aramak olacaktı.

Şimdi sizin verdiğiniz kaynaklara müracaat edeceğim, tabii onlar da pahallı ama belki parça bulabirim.

Bu arada Sn.Todor'un tır brandası denemesi çok önemli, ben nem tutar, su kaçırır diye korktum. Yoksa son derece ekonomik ve pratik.

Sn.Todor, deneme süreniz ne kadar oldu, gözlemleriniz nedir, eğer bu konuda bilgi verirseniz çok makbule geçer.

Ben de gelişmeleri paylaşacağım.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Saygılarımla

Düzenleyen tugo : 19-10-2007 saat 11:59 Neden: yazım hatası
Eski 19-10-2007, 12:58   #82
Ağaç Dostu

Sevgili Tugo 20 - 25 gün kadar oldu, herhangi bir su sızıntısı yok. içinde iki adet 25 cm boyunda koi balığı, yüzeyinde 1 adet ördek yüzüyor. Yarında devir daim sistemini kuracağım. Ufak bir çamaşır makinası motoru sipariş ettim bugün elime geçecek. Fiyatı 20 YTL imiş.
Eğer köpeklerim tarafından delinmez ise, uzun seneler dayanacağını ümit ediyorum.

Eski 19-10-2007, 13:11   #83
Ağaç Dostu

Sevgili Todor, suyu emme ve basma yerlerini nereden yapacaksın?
Devir daim sistemi dediğin için bu soruyu sordum. Fotoğraflarda emme ve basma yerleri görünmüyor.

Devir daim sistemi kuracaksan ;pompa havuzun dibinden suyu emmeli, havuzun dibinden veya üst noktasından da basmalıdır.
Bu durumda tabana en uygun yere bir dip süzgeci monte etmelisin. 50 lik (1 1/2'')boru ile bunu pompaya bağlarsın. Pompadan çıkan 2. hat ise basma hattı olur. Bunu da ya havuz tabanında yapacağın besi nozülünden ya da havuzun uygun yerine monte edeceğin fıskiye nozülünden basarak ve 32 lik (1 '') PVC boru kullanarak yapabilirsin.

Eski 19-10-2007, 13:53   #84
Ağaç Dostu

Havuzum 4 kademe. En derin yeri yaklaşık 120 cm. Emişi en derin noktadan yapacağım, daha sonra kendi yapacağım çakıl, kum, mangal kömürü, çakıl malzemelerinden oluşmuş filtreden geçerek, havuza emişin yapıldığı yerin tam karşısından boşalacak. Böylece bir miktar akıntıda sağlanmış olacak. Fakat alacağım motor 1 1/2" emiş yapamaz. Sanırım 3/4" ancak çekebilecek. 20 YTL'lik motor sonuçta

Eski 19-10-2007, 14:00   #85
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Todor,
Havuzunuz öncelikle hayırlı olsun. Çok hoş ve çok mükemmel olmuş. Ancak bu büyüklükte bir havuza 20 YTL lik bir motor taktığınız da ne kadar bir sikülasyon olacak ve elektrik sarfiyatı ne kadar olacak?
Bana kalırsa fiyatta bir artışla akvaryumcuların kullanmış olduğu ıslak kuru filtre motoru daha verimli ve daha ekonomik olur,filtre kısmı ise küçük bir turşu bidonu ile toprağa gömdüğünüzde kapak kısmı üstte kalacak şekilde filtrenin de temizliğinde size çok daha kolaylık sağlayacağı kanaatindeyim. Tabii tercih sizin.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 14:10   #86
Ağaç Dostu

Emme hattın 3/4'' : 25 lik boru olacaksa basma hattını da 1/2 '' : 20 lik borudan yapmanı öneririm.
Emme hattı her zaman için basma hattından daha büyük (basıncı daha az) olmalıdır. Basmadaki debiyi arttırmak için böyle yapıyoruz. Boru çapı daraldıkça basıncı artar.

Eski 19-10-2007, 14:18   #87
Ağaç Dostu

Sevgili Todor,
Hayırlı olsun, çok güzel.Ben de çamaşır makinası çıkma motorlarından kullanmayı düşünüyordum.

Kullandığınız tır brandasının belirli bir özelliği varmı, yoksa hepsi standart mı?

Henüz sn.sukranayalp' in verdiği kaynaklarla temas edemedim, eger artık parça bulamaz isem ben de branda deneyeceğim. Zaten diğer malzemelere göre çok çok ucuz, birkaç sene gitse, ileride tekrar biraz uğraşı ile değiştirilebilir.

Bu arada, hatırlamadığım bir kaynakda, suda yosunlanmanın önlenmesi için, taze arpa saplarının bez bir torba içinde havuza salınması öneriliyordu. Amerikan sitelerinde gördüğüm, bu amaçla kullanılan kimyasalların da arpa esaslı olduğunu görünce, neden olmasın diyorum.

Saygılarımla

Eski 19-10-2007, 14:38   #88
Ağaç Dostu

[QUOTE=sukranayalp;163488]Sn Tugo, Ayhavuz isimli havuz sistemleri üzerine malzeme ithal eden bir firmanın 2007 kataloğuna bakarak söylüyorum.
25 x 4 m = 3.50 euro/m2 (0.5 mm. kalınlık)
25 x 6 m = 3.50 euro/m2 (0.5 mm. kalınlık)
20 x 8 m = 3.50 euro/m2 (0.5 mm. kalınlık)
25 x 4 m = 7.30 euro/m2 (1 mm. kalınlık)
25 x 6 m = 7.30 euro/m2 (1 mm. kalınlık)
20 x 8 m = 7.30 euro/m2 (1 mm. kalınlık)

Sn.sukranayalp,
Az önce Ayhavuz ile görüştüm, gayet ilgilendiler. 1-2 metrelik talepleri karşılayamadıklarını ancak 5-6 metre' nin üzerini verebildiklerini söylediler. Pahallı bir malzeme ancak benim gibi 6-7 metreye ihtiyaç duyulduğunda fazla bir yük getirmiyecek. Diğer arkadaşlara da faydalı olabilir.

Mal teslim yerleri, Modoko' nun karşısındaymış. Tel: (0216) 415 53 35.

Pazartesi gideceğim.

Çok çok teşekkürler.
Saygılar

Eski 19-10-2007, 15:06   #89
Ağaç Dostu

Gerek kalmamış ama, belki yarın başka bir arkadaş bakar. Tır brandaları çok çeşit çeşit. En ucuzu benim aldığım. Bunun yanında m2'si 15 YTL olan şamrel dokusunda olanlarda var. Onların eni 1 m kadar. Havuz yapacağım deyince satıcı ilk onları önerdi. Renk seçenekleride mevcut. Ben hem ek olmasın, hem de ucuz olsun diyerek 2.5 YTL'lik olandan aldım. Tenk renk; yeşil.

Kendi adıma yosun olmasında bir sakınca görmüyorum. Akvaryumda istemem çünkü görüşü bozar, ama havuzda böyle bir problem yok. Aksine doğallık katacaktır.

Ayrıca yazın havuzdan, meyve ağaçlarımı sulayacağım için çok iyi bir filtrasyona ihtiyacımda yok. Aksine su bakteri olarak zengin olacağından çok daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Sistem şu şekilde işleyecek;

Ördek çimleri biçecek. Dışkısı koileri besleyecek. Koilerin dışkısı ise ağaçları besleyecek.

Motordaki amacım ise hem görsel olarak bir hareket yaratmak, hem de suya O2 katmak. O yüzden mümkün mertebe ucuz bir çözüm düşündüm.

Çamaşır makinası motoru bulamasaydım, hurdacıdan buzdolabı kompresörü alacaktım. Eski akvaryum filtreleri gibi, suyun içinde yükselen hava, vakum etkisi ile suyuda 10 cm kadar yükseğe çıkarabilirdi.

Eski 19-10-2007, 18:21   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Bu havuzların ıc kısmı tuglayla örülüp sonrasında çinento **** kalekimle sıvansa su kaçırıyor mu? Hem böylesi daha uzun süreli olmaz mı? Etrafı demirli kiriş çevrilecek tabi, ayrılma yapmaması için. Daha iyi olmaz mı?

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024