agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni66Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2010, 10:55   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2009
Çit olarak kullanılabilecek bitkiler

merhabalar ,

12 dönüm araziyi doğal bir şekilde ağaç veya çalı türleri ile sınırlarını belirlemek istiyorum . bunun için önerebileceğiniz bitki türlerini veya tecrüblerinizi rica ediyorum ..

YILDIRIMD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 10:56   #2
Yeni Üye

özellikle fazla bakım gerektirmeyen ve çabuk büyüyen tür tercih ediyorum ..

Eski 09-01-2010, 11:35   #3
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YILDIRIMD Mesajı Göster
özellikle fazla bakım gerektirmeyen ve çabuk büyüyen tür tercih ediyorum ..
İsteğinize en uygun bitki Japon Kadife Çamı, çit bitkisi olarak kullanılır ve çok hızlı büyür.

İsterseniz satoklarımızda fidanı mevcuttur, toplu alımlarda fiyatlardada kolaylık sağlarız.

Sevgiler.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 15:18   #4
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ateş dikeni ve kuş burnu. Hem dikenli, hem çiçeği var, hem meyvesi var. Üstelik çok ta arsız.

Şöyle de bir şey var ama ...)) Red Ixora

Name:  red ıxora.jpg
Views: 62798
Size:  30.1 KB

DiPoLe beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 17:48   #5
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YILDIRIMD Mesajı Göster
merhabalar ,

12 dönüm araziyi doğal bir şekilde ağaç veya çalı türleri ile sınırlarını belirlemek istiyorum . bunun için önerebileceğiniz bitki türlerini veya tecrüblerinizi rica ediyorum ..

Çit bitkisi olarak Yeşil leylandi servisini rahatlıkla kullanabilirsiniz, hem kısa sürede büyüyebilmekte aynı zamanda yatay konumda genişleyebilmektedir. Çit oluşturulma işlemlerinde en çok tercih edilen bir türdür. Üretimimizde hem küçük hem 2-3 metre boylara ulaşan yeşil leylandi servilerimiz mevcuttur.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 20:07   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Bahçe çiti

Soner Gürel İnş.Müh.İzmir beyefendi tartes sitesinde bana yardımcı olmak maksadıyla yazmış olduğu fikri uyguladım .

nerimos19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 20:09   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Çit yapacağınız hudutlara sıkça dut dikiniz, büyüme sürecinde hasırgibi örünüz. Bu doğal çit size bedavaya geleceği gib i, yoldangelebilecek toz ve egzost gazlarını da kesecektir.

Asia ve DiPoLe beğendi.
nerimos19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 22:01   #8
Yeni Üye

Herkese vermiş oldukları bilgiler için çok teşekkür ederim ..arazi izmir de önermiş olduğunuz bitki türlerini İzmir şartlarına göre değerlendireceğim..

Eski 10-01-2010, 16:33   #9
Ağaç Dostu

erdek's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2007
Lauraceae (Defne) veya Ligustrum (Kurtbağrı)'da rahatlıkla kullanılabilir.

erdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 12:44   #10
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Çalı türü iğde de dikenli oluşu, dayanıklılığı ve kapladığı alanın genişliği nedeniyle düşünülebilir.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 15:51   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın forum kullanıcıları ben tavuklarımdan koruyabileceğim çit yapmak istiyorum ama günümüz modern tel kafes uygulamasınıda yapmak istemiyorum.Daha çok eskiden köylerde kullanılan çitleri düşünüyorum ama internette hiç fotograf bulamadım bu konuda sizden yardım bekliyorum saygılar..

polimem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 12:58   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2010
merhaba sayın form üyeleri ben alacalı tafalandan çit yapmak istiyorum fakat dikim aralıkları ile ilgili bir bilgi bulamadım bana yardımcı olursanız cok sevirim

celalgencay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 12:07   #13
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Sevgili bitki dostlari.
Burada önerilen yesil leylandi servisi veya cali türü igdeyi bahce duvarinin dibine dikersem, zamanla duvara zarar verir mi? Zarar verirse, asgari 2 metre büyüyen, ayni zamanda yukarida "Sayin Dogalbahce"nin yazdigi gibi yatay da genisleyen ve zamanla bahce duvarina zarar vermeyecek bitki önerilerinizi bekliyorum.
Hepinize kolayliklar diliyorum.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 00:18   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2011
Herkese merhaba. Öncelikle belirtmeliyim ki foruma katkısı olan herkese çok teşekkür ederim,uzun süredir farklı konularda yararlı bilgiler aldım…
Denizlide bahçem var ve amatör olarak yeşillendirmeye çalışıyorum. Arazimin çevresini, daima yeşil bir bitki ile çit yapmayı düşünüyorum. Arazimin çevresi eğimli olduğu için öncelikle erozyonu önlemek maksadıyla kökleri uzun olmalı, kısa sürede yetişmeli ve iklimi sert olduğu için bitki nazik olmamalı. Son olarak zamanım kısıtlı olduğu içinde (çalışıyorum) bakımı kolay olmalı…Forumu ve konu ile alakalı birkaç siteyi araştırınca; en uygunu thuja plicata(Boylu Mazı) türünün olduğu kanaatine vardım.Yanılıyormuyum ? Başka tavsiyeleriniz var mı ? Teşekkür ederim…

bozzini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 14:41   #15
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
doğru karar vermişssiniz mazı uygundur.

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 22:26   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2011
Sayın şahin05,teşekkür ederim.

bozzini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 09:53   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Leylandi bir kırcıllı bir düz 1 metre ara ile düzenli budama, damlama sulama seyirlik bir cit.

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 18:54   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Formel bir çit oluşturmak için her zaman yeşil kalan Myoporum Laetum başka bir alternatif olabilir.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 10:53   #19
Yeni Üye

muzuko's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2007
Laylandi agacları, etrafındakı agaclara-toprağa zarar veriyor diye duydum, dogrumudur,ıngilterede yasaklanmısmı?? kac yıl yasıyor, çit için dusunmustum ben ama kararsız kaldım, konu hakkında bilgisi olan arkadas varsa şimdidden tsk ederim.

muzuko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 11:37   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Leylandii ağaçlarının etrafındaki ağaçlara zarar verdiği konusunda bir bilgim yok. Fakat İngiltere' de leylandiler sevilmeyen ağaçlar. Leylandi yasası diye bir durum bile olduğunu sanıyorum.

Leylandi aşırı hızlı büyüyen yapıda olması yüzünden, güneş ışığına olan erişimi kısıtlayıcı özelliği sebebiyle de leylandi bitkisinin yanı başında sınır komşusu olan insanların, leylandi yetiştiren ev sahibine karşı davalar açmasına sebep olan bir ağaç. Hatta cezası dahi var, bilinçsiz ve bir başkasının özgürlüğünü kısıtlayan hale geldiğinde, harekete geçmiyorsanız, para cezasına çarptırılıyor insanlar.

Enteresan geliyor bana. Ama İngiltere' de güneş ışığına erişimin normal iklim koşulları altında dahi oldukça kısıtlı olduğunu göz önüne alırsak, onlar için yaşamsal bir hak gibi düşünmeliyiz belki de.

Ayrıca leylandi hızlı büyüyen yapısından dolayı kontrolü zor bir btki olabilir. Boylanma yaptıkça budamak için daha da yükseğe erişmek zorunda olmak bunlardan biri.

Üstten budandığında, daha da kuvvetlenerek yanlara gelişmesi, yine kontrol altına almak ve düzenli bir görünüm için budama yapıldığında, bu kez ağacın odunsu kısımlarının göze hoş gelmemesi de cabası olarak, bazı insanlar bu bitkiyi tercih etmek istemeyebilir.

Dar ve sıkıntılı bölgelerde belki bunlar doğru olabilir ama geniş alanlarda, arazilerde kullanılması konusunda ise sıkıntı yaratacağına inanmıyorum. Bilakis rüzgar kesici olarak bence epey faydalı bir bitki olabilir.

Peyzaj uzmanları bu konularda daha iyi açıklamalar yapabilirler bizlere.

gilan, Kiraz, Ozlem A ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen kelebek çalısı : 04-05-2012 saat 21:07 Neden: harf hatası
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 17:28   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Leylandii ağaçlarının etrafındaki ağaçlara zarar verdiği konusunda bir bilgim yok. Fakat İngiltere' de leylandiler sevilmeyen ağaçlar. Leylandi yasası diye bir durum bile olduğunu sanıyorum.

Leylandi aşırı hızlı büyüyen yapıda olması yüzünden, güneş ışığına olan erişimi kısıtlayıcı özelliği sebebiyle de leylandi bitkisinin yanı başında sınır komşusu olan insanların, leylandi yetiştiren ev sahibine karşı davalar açmasına sebep olan bir ağaç. Hatta cezası dahi var, bilinçsiz ve bir başkasının özgürlüğünü kısıtlayan hale geldiğinde, harekete geçmiyorsanız, para cezasına çarptırılıyor insanlar.

Enteresan geliyor bana. Ama İngiltere' de güneş ışığına erişimin normal iklim koşulları altında dahi oldukça kısıtlı olduğunu göz önüne alırsak, onlar için yaşamsal bir hak gibi düşünmeliyiz belki de.

Ayrıca leylandi hızlı büyüyen yapısından dolayı kontrolü zor bir btki olabilir. Boylanma yaptıkça budamak için daha da yükseğe erişmek zorunda olmak bunlardan biri.

Üstten budandığında, daha da kuvvetlenerek yanlara gelişmesi, yine kontrol altına almak ve düzenli bir görünüm için budama yapıldığında, bu kez ağacın odunsu kısımlarının göze hoş gelmemesi de cabası olarak, bazı insanlar bu bitkiyi tercih etmek istemeyebilir.

Dar ve sıkıntılı bölgelerde belki bunlar doğru olabilir ama geniş alanlarda, arazilerde kullanılması konusunda ise sıkıntı yaratacağına inanmıyorum. Bilakis rüzgar kesici olarak bence epey faydalı bir bitki olabilir.

Peyzaj uzmanları bu konularda daha iyi açıklamalar yapabilirler bizlere.
Merhaba,

İngilterede böyle bir kanun olduğunu duymuştum, sizde aynısını yazmışsınız

Sanalbahcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2012, 19:16   #22
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
1,5 dönümlük bir bahçem var, çevresine limoni servi ve mavi servi karışık dikmek istiyorum, yapan arkadaşlar var mı nasıl olur acaba?

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 14:33   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
değerli forum üyeleri, yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde bir çit bitkisine ihtiyacımız var. Hazır bu boyda olması tercihimizdir. Kullanma amacımız arka bahçemizdeki beton çit'in üzerinden atlanmasını engellemek bu sebeple yaklaşık 50cm kalınlığında ve içinden bacak geçmesine bile izin vermeyecek kadar sık olması gerekiyor.

Şimdiye kadar Altuni, Leylandi ve Limoni'ye bakma fırsatımız oldu.

Limoni rengi sebebi ile hoşumuza gitti ama genelde daha sıcak iklimlerin bitkisi olduğu ve istanbul havasında özellikle kışları sorun yaşaycağı söyleniyor.

Bu konudaki görüşleriniz ve çit bitkisi tavsiyelerinizi duymak isterim.

nervusvagus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 13:31   #24
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Benim de bahce ile sokak arasina sira halinde bir seyler dikmem lazim. Leylandi gibi sonrasinda kale duvari gibi olacak seyler istemiyorum. Dikim yapilacak hat neredeyse gun boyu gunes aliyor.

Su an cali leylaklar fidanliklarda ortaligi buram buram kokutmaktalar. Onlarda alip diksem olur mu? Ya da basa oneriniz olur mu? Boy 1-1.5 m civarinda olsun. Cok SIK yaprakli olmasina gerek yok. Goruntuyu flulastirsin yeter. Bir de goze guzel gorunsun tabii.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 18:04   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2013
kesinlikle ligustrum öneririm. yaprak dökeni ve her daim yeşil olanı vardır. yaprak döken çeşidi daha iri yapraklıdır.Budama ve kapatma olarak çok iyi bir çit bitkisidir. Eğer tel çekili ise sarmaşık türlerde dikebilirsiniz. Özellikle hanımeli kokusu ve görselliğiyle muhteşem bir bitki.. Leylak çok güzel fakat bir çit bitkisi değildir. çit bitkisinin aralarına dikebilirsiniz.

mbb23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 17:59   #26
Yeni Üye

ormanci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2004
Galeri: 13
Kimi arketipik mekanlarımda sırf "ben fotoğraf çekiyorum" diye belediye ahalisinin onları traşladığı kanaatine kapıldığım zamanlarım oluyor.

Önce,
1- "Yalancı" keçi boynuzu ağaçları.

Ardından,
2- "Yalancı" portakal ağaçları.

Hayat diktasının sahip yalancıları, mülk bahçelerini bu ikisi ile gerçekten korumuşlardır.
Ve işleri bittiğinde ise onları öldürmüşlerdir. Asıl "yalancı" kim?:
Sözde konuştukları dillerinde "tür adı" bulamayan yalancılar...

(Oralardan geçerken, hep, eskiden çit olarak hangi bitkilerin kullanılabileceğini bilenler "gerçekten" de varmış derdim):

Yalancıların Gerçek çöpleri - Galeri - agaclar.net

ormanci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 13:54   #27
Yeni Üye

karadayi's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2013
Köydeki bahcemin sinirlarina cit bitkisi dikmek istiyorum. Bitki türüne karar veremiyorum. Uzun süreli kurakliga dayanikli olmasi gereken hangi bitkiyi önerirsiniz?

karadayi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 19:37   #28
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Köyünüz nerede?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2013, 18:48   #29
Yeni Üye

karadayi's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2013
Nevsehir Kozakli sinirlari icinde. Ilkbahar ve sonbahar yagislari var fakat yaz aylari cok kurak gecer.

EmineYıldız beğendi.
karadayi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 14:46   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2014
merhaba forumda mavi servi ve limon serviyi karışık dikeceğinizi yazmışsınız? denediniz mi? nasıl oldu sormak istiyorum. ben de aynı düşüncedeyim.
teşekkürler

gulsad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024