agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni66Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2014, 18:06   #31
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
nandina dikebilrisiniz. budamanıza gerek kalmaz. alttan yavru vererek yanada genişler. meyvelerinin ve yapraklarının görüntüsü çok dekoratiftir.Zararlısıda neredeyse yok denecek kadar az.suya susuzluğa soğuğa sıcağa dayanıklı. hertürlü toprakta yetişir.

Jakin ve ebbertan beğendi.
gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 18:10   #32
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Gene's Garden: Three Live Oak Trees

Eklenen Resimler

abk, Jakin, Ayferi_ ve 1 kişi beğendi.
gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 22:13   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Yüksek binada çok rüzgarlı bir ortamda herdem yeşil çit bitkisi ne önerirsiniz
Çok teşekürlr

Jakin beğendi.
always93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 16:56   #34
Yeni Üye

onaral's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2014
Çerkeş / Çankırı için 1100 metre rakımi kışları don oluyor -15 i bazen geçebiliyor. Çit bitkisi olarak çabuk uzayan ve yetişebilecek bitki hangisini önerirsiniz ?

Leylandi
Kurtbağrı
Kadife çamı

hangisi acaba Çerkeş ilçesine göre uyumlu olur ??

Teşekkürler.

onaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 14:37   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
bahçemi saracak bir çalı

merhabalar arkadaslar benim epey büyük bir ceviz bahcem var daha dogrusu henuz basladım fakat etrafı cok uzun oldugu için çitlerde tasarruf yapmam gerekti ve sadece çapraz dikenli tel çektirttim şimdi bu çitlerin yanlarına daha güvenli bir ortam sağlamak adına biraz yüzsüz olan ve sık dallı hatta dikenli dallı ve sık dallı bir çalı arıyorum fakat bulamadım bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

cantemel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 19:45   #36
Ağaçsever

arno66's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2015
Merhaba sayın Cantemel,
Size kuşburnunu önerebilirim oldukça arsızdır ve dikenli sık dallarıyla çok iyi koruma sağlar. Baharda çiçeklendiğinde oluşan güzel görüntü ve sonbaharda toplayabileceğiniz meyveleri de cabası

Eklenen Resimler

arno66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 20:12   #37
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın cantemel,

Paylaşmış olduğum ileti alanından detaylı inceleme yapar ve 'Pyracantha coccinea' red column, variegata, navaho, half tige türlerini de araştırırsanız istediğiniz çit dokusunu yaratabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/calilar/645.htm

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 01:07   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2015
bizim komşunun normal doğal çitleri var ordan bi kaç tane yeni çıkmış taze küçük dalları makasla kestim ve direk suya koydum 1 hafta oldu suda bekletiyorum yaprakları hala canlı duruyor acaba bunların köklenmesi mümkün mü? mümkünse bakımı nasıl olmalı?

uzaylı93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 22:43   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
arkadaşlar kurtbağrı bitkisinin dikimi nasıl yapılmalı.birde tüpte 100 adet almayı düşünüyorum fakat dikimini üç hafta sonra yapacağım acaba serin bir yerde bekletsem durur mu

ozanemre beğendi.
bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 10:52   #40
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcekurdu Mesajı Göster
arkadaşlar kurtbağrı bitkisinin dikimi nasıl yapılmalı.birde tüpte 100 adet almayı düşünüyorum fakat dikimini üç hafta sonra yapacağım acaba serin bir yerde bekletsem durur mu
Sayın bahcekurdu,

Ligustrum ovalifolium (yaprak dökmeyen kurtbağrı) cinsini ne amaçla kullanmak istediğiniz çok önemlidir. Kurtbağrı genellikle perde görünümü için doğal çit oluşturma amacı ile kullanılmaktadır. Makaslanabilir olması da çalı formlu bitkimizin çeşitli şekil ve formlarda kullanılabilirliğini arttırmaktadır. Ligustrum bitkisinin şekil budamaları sonrasında işlem görmesi ile soliter bitki olarak da kullanımı günümüzde yaygındır.

Ligustrum yüksek sıcaklıklara toleranslı bir peyzaj elemanıdır. Siz yine de sıcaklıkların ve yağışların değişken olduğu bu aylarda aşırı güneş almayan (gün ışığı alan) bir ortamda tüplü fidanlarınızı bekletin ve toprak yüzeyini kontrol ederek (Büyük ihtimalle kumlu karışım kullanılmıştır. 3 günde de su kaybı gerçekleşecektir) düzenli sulamasını yapın. Dikim sırasında tüpten ayırdığınız toprak kök dokusunu dağıtmadan dikimi gerçekleştirin ve can suyunu ihmal etmeyin.

Peyzaj uygulamalarımızda bahçe sınır alanları ve geçiş alanları hesaplamalarına göre dikimi gerçekleştirmekteyiz. Temel kural fidanlarınızın taç formuna göre 1 m 6 kökün altına düşmemektir. Bunu oluştururken dikim yaptığınız sınırların ölçülerini ve estetik görünümü çok iyi tayin etmeniz gerekir. Zira bahçenizdeki bütün halindeki bir düzenlemenin bölümleri arasında kitle, satıh ve hacim bakımından uygun ve güzel bir ahenk var ise düzenleme iyi bir proporsiyona sahip olabilecektir.

Aşağıda görselde paylaştığımı üzere, çit bitkileri kullanım yeri ve amacına göre; tek sıralı, çift sıralı veya üçgen şekilde dikilirler.

Çit bitkileri aşağıda belirtilen amaçlar için kullanılmaktadır.

a. Sınırları ve alanları belirlemek;
b. Mekansal alanlar yaratmak;
c. Perdeleme sağlamak;
d. İstenmeyen görünümleri saklamak;
e. Toz, rüzgar, gürültü ve aşırı gün ışığından koruyarak alt iklim bölgesi oluşturmak.

Esenlikler dilerim.

Eklenen Resimler

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 21:54   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
çok çok çok teşekkürler ozanemre. uzun süredir araştırma yapıyorum ama net bişi bulamamıştım.yardımın için çok sağol

ozanemre beğendi.
bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2015, 23:05   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2015
Merhabalar Saygıdeğer forum Kullanıcıları. Ben bir apartman yöneticisiydim ve Sivas'ta ikamet etmekteyim. Site şeklinde yönetilen apartmanlarımız ayrıldılar ve apartman Yönetimi'ne geçtiler. Hal böyle olunca bazı seyler zorlaştı.

Sitemiz içerisindeki yeşil alanımıza kendi bahçemizin sınırlarını belirlemek istiyoruz. Bunu yaparkenki Demirdograma **** bahçe çiti kullanarak , diğer apartmanlardan tepki çekmek istemiyorum. Bu nedenle bahçemizi doğal yöntemlerle yani çıt icin kullanılabilecek ve en az 50 cm genişliğinde 1 metre yüksekliğinde olacak şekilde Dikdörtgen biçme haline uygun olacak bir bitki türüne ihtiyacım var. Bu turun hem Sivas koşullarına uygun olması bende iki ay içerisinde kendisini göstermesi gerekli.

Acil olarak gerekli olan doğal çit haricinde bahçemiz icin yaklaşık 4 adet ağaç dikimi icin yeterli alanımız var, bu alanlar icin memleketimi nedeni ile Ladin Turu çam Ağaçları oldu, fakat gösterişli ve memleket koşullarına uygun tavsiye edebileceğiniz ağaçlar var ise , ufkumu genişletmenizi rica ediyorum.

Hepinize saygılar sunuyor , değerli cevaplarınız icin şimdiden teşekkür ediyorum...

MrGrey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 03:31   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Çit mazısı düşünebilirsiniz...

Jakin beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2016, 10:01   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2012
Wink Arsamızı korumak istiyoruz...

Merhaba arkadaşlar... Antalya'nın Alanya ilçesinde küçük bir arsamız var ve içinde meyve fidanları yetiştirmek istiyoruz... Ama domuz, keçi, koyun gibi hayvanlardan korumamız lazım... Arsanın etrafına çit yapmak yerine çit yerine geçebilecek bitkiler var mıdır ? Benim aklıma ateş dikeni geldi... Sizin düşünceleriniz nedir?

Jakin beğendi.
serkankaanuygur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2016, 19:37   #45
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Başlığa bir iki fotoğraf yüklemek güzel olacak.

Ligustrum ovalifolium (yaprak dökmeyen) ile tanzim edilmiş

Name:  Çitler.jpg
Views: 19957
Size:  44.6 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2016, 19:44   #46
Moderatör

Güler's Avatar

Bu çit için kullanılan bitkiler

A Prunus laurocerasus
B Viburnum lantana
C Ligustrum ovalifolium
D Photinia Red Robin
E ilex aquifolium

Name:  Çitler 2 (600 x 269).jpg
Views: 18459
Size:  53.0 KB

Eski 25-02-2016, 13:51   #47
Yeni Üye

tolga68's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2012
duvar kenarı için tavsiye

bahçemin kenarlarını çevirmek için ağaç tavsiyesi istiyorum.
özellikler bir kaç senede 3 metreye ulaşsın ve görüntüyü engellesin.
bir internet sitesinde 20 leylandi çam fidanı 60 tl olarak gözüküyor uygun olarak bu gözüme çarptı.
top akasyalarda güzel ama pahalı
merkan Aksaray ili sizin önereceğiniz özellikle duvar gibi etrafı çevireceğim böyle ağaç türleri neler

evandevan5 beğendi.
tolga68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 11:42   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Bahçemde 100 metrelik siniri ağaç ile çit yapmak istiyorum. Fakat leylandi ile limon çamı arasında karar veremedim. Gönlüm limon çamından yana. Fidanlar hem daha dolgun hemde fiyat olarak biraz daha uygun satış yapan yerler var. Ama nette bazı sitelerde çit bitkisi olarak kullanılmasını uygun olmadığı yazılı.Bahçesinde limon çamı **** leylandi olan arkadaşların önerisini de almak isterim.

evandevan5 ve Jakin beğendi.
trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 09:42   #49
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Leylandi çabuk boylanır limon çamına göre ve daha gaddardır bildiğim kadarıyla ve çit olarak daha yakışıyor. Ben leylandi yapmıştım 25 m. civarı ve memnunum. leylandi fazla kök yapmıyor, ilk sene rüzgar çok aldığı için hafif eğilmeler olmuştu ve destek kullanmak zorunda kaldık kimisinde. Bir kısmını da bir yıl sonra birer metre öne aldık herhangi bir kuruma falan olmadı.

trilye ve Jakin beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 17:30   #50
Moderatör

Güler's Avatar

Çit bitkisi denildiğinde aklıma ilk gelen Ligüstrüm oluyor. Üçlü dikim yapıldığında hem sık oluyor hem çabucak büyüyor hem de çok ucuza mâl etmiş oluyorsunuz.
İstediğiniz boyda tutma imkânınız var, isterseniz bırakın ağaç olsunlar, isterseniz budayın.
Hemen hemen hiç de sorunu yok, ne bitlenir ne böceklenir.
Bahçemde sanırım 500 m kadar bir çitte kullandım, yaz kış yemyeşil çok da memnunum.

Eski 03-03-2016, 12:32   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Sayın tcm bahçenizdeki leylandilerin takipçisiyim. Bende leylandi düşünüyordum ama limon selvi sayfasında gördüğüm bir resim aklımı karıştırdı. Ayni çitte leylandi limon selvi leylandi ve mavi selvi bir arada kullanılmıştı. En gösterişli olanı limon selviydi. Rica etsem bahçenizdeki leylandilerin son zamanlardaki resmini paylaşabilir misiniz?

Jakin beğendi.
trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 15:24   #52
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Limonun gösterişli fazla tabi ancak yere, iklime göre kuruyabiliyorlar. Bizim apartman bahçesine altı tane dikmiştik, yıllar sonra iki tanesi kurudu. Büyüyünce kontrol altına alınmaları zor olur limonların. Biçimlendirmesi de kolay olmaz. Ancak leylandi öyle değil, özellikle @Güler in bahsettiği bitki daha iyi olur çit için. Yaylaya gittiğimde unutmazsam resim eklerim tabi.

Jakin beğendi.
Eski 04-03-2016, 13:11   #53
Moderatör

Güler's Avatar

Açık yeşil renkleri ile görünümlerinin güzelliği beni de etkilemişti limonî selvilerin. Geç de olsa güzel gelişmişlerdi bahçenin bir köşesinde ancak bana bakan yönleri ne kadar güzelse dışa bakan ve soğuk alan kısımlarındaki kurumalar gittikçe ilerlerdi. Bu kırık diş, çekilmiş diş gibi olan halleri hiç hoş görüntü vermeyince mecburen kaldırmak zorunda kaldık.

Jakin beğendi.
Eski 07-03-2016, 16:03   #54
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dünden kalan resimler; Araları 50 cm e yakın.

Name:  1.jpg
Views: 15220
Size:  47.9 KB

Name:  2.jpg
Views: 15121
Size:  55.4 KB

Name:  3.jpg
Views: 15151
Size:  42.5 KB

trilye, Milla ve Jakin beğendi.
Eski 21-03-2016, 10:03   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2015
Merhaba, Yesuil leylandi'nin, kurtbagri ile karsilastirildiginda avantajlari nelerdir ? yaklasik 10 donumluk bir arazim var Bozcaadada, cit olarak bu ikisi arasinda tercih yapmak istiyorum.

Ange Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 15:07   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2017
Limon servi ve Leylandi arasındaki fark

Selamlar arkadaşlar

Limon servi ve Leylandi arasındaki fark nedir? çit bitkisi için hangisi daha uygun olur ve hızlı büyür?

çit olarak kullanacağımız alan küçük, bitkiyi maksimum 2 metre uzunluk olacak şekilde kullanabiliriz. dikileceği toprak zemin in derinliği 70-80 cm civarı onun altı beton.

fatihayabusa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2017, 14:18   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Sitemizde 2 ile 2.5 metre yüksekliğinde beton perde mevcut.350 adet leylandi dikmeyi düşünüyorum.Sizde perde büyümesini engeller mi?
Bir de önerebileceğiniz leylandi satan yer mevcut mudur?Yerimiz İstanbul'da.
Teşekkürler.

fatih90216 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2017, 12:18   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih90216 Mesajı Göster
Sitemizde 2 ile 2.5 metre yüksekliğinde beton perde mevcut.350 adet leylandi dikmeyi düşünüyorum.Sizde perde büyümesini engeller mi?
Bir de önerebileceğiniz leylandi satan yer mevcut mudur?Yerimiz İstanbul'da.
Teşekkürler.
Güneşi kesmiyor ise sorun olmaz.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 12:39   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2017
Çit yerine kullanılabilecek çalı tavsiyesi(tür/iklim/dikim)

Merhabalar,

40 metrelik bir alanı çit yerine kullanılabilecek bir çalı veya agaç türü ile ayırmak istiyorum. Siteden ve internet üzerinden araştırma yaptığımda bun amaç için, Mazı, Şimşir, Kartopu gibi türlerin kullanılabileceğini öğrendim. Ayrıntılı bir kaç sorum ve kafamı karıştıran konular olduğu içinde sorma gereği duydum.

1. Öncelikle bu işlemin yapılacağı şehir Ankara/Gölbaşı.
2. Arazi hafif tatlı rüzgar alıyor ve internetten baktığım kadarı ile de 7b iklim bölgesi içinde.
3. Toprak derin ve kaliteli (Bu kısmı komşularımızın meyve ağacı büyütebilmesin den yola çıkarak söylüyorum elimde bilimsel bir ölçüm ile kanıt yok )
4. Yazın sık güneş alıyor ancak bulunduğu bölgede kış biraz sert geçiyor.
5. Kaç cm aralıklı bir dikim uygundur ?

Yukarıda belirttiğim 3 türün hangisi daha uygun olur?
Ankara içinde beni yönlendirebileceğiniz peyzaj işi ile ilgilenen birileri var mıdır?
Özellikle daha önce bu tür bir uygulama da bulunan varsa tecrübelerini benimle paylaşabilirse çok sevinirim.

Draconiac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 13:31   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Merhaba acemi bir şekilde bilgilerimi aktarmaya çalışacağım.

Mazı, şimşir, altun, bunların ben çit olarak sağlıklı olduğuna inanmıyorum.

Hepimizin yaşadığı öyle veya böyle hastalık sıkıntı kuruma vs oluyor. Bu bodur ağaçların özelliği olan mevcut bir dal kurursa tekrar yeşermez, yeni süngü vermez. Ancak boy verirse yukarıya doğru süngü verir. Yani 1-2 yıl iyi olabilir ama ileride ciddi boşluklar ve çirkin görüntüler çıkacaktır.

Benim 1 yıldır ettiğim tecrübede viburnum lucidum, photinia fraseri red robin çiçeklerini yetiştirdim.

Sabah gün doğumundan batana kadar güneş alan, sert rüzgar fırtına yiyen kar altında problem yaratmayan iki tür olarak gözlemledim. Bu arada Konyada yaşıyorum -15 -20leri gördüm.

Alev ağacı, Renk olarak daha hoş duruyor, Dikkat, alev çalısı değil alev ağıcı. Alev çalısı bodurdur ve çit olarak kullanılmaz.

Alev ağacının büyümesi yavaş, susuz veya olumsuz bir iklim ile karşılaşınca direk boyunları büküp yere yatıyorlar. Çok fazla sürgün verip boşluk kapatması da iyi diyemem. Ama Uçları kırmızı iken bembeyaz açan çiçekleri harika gerçekten.

viburnum lucidum, tüylü kartopu, defne yapraklı kartopu da diyorlar. İnanılmaz bir büyüme hızı var, acayip sürgün verip boşlukları kapatıyor. 1 yılda 1 metreden fazla çap yaptı. Çok çok parlak yaprakları vardır, kurumaz dökülmez her dem yeşildir. Sonbahar kışın bembeyaz çiçekleri ile göz alır. Yazında yapraklarından yansıyan güneş ile gözleri kamaştırır. 12 saat güneş görüyor. 30-40 derece arası şuan. Kış bitkisi zaten adından da belli olduğu gibi. Soğuklara rüzgarlara dayanıklı. 1 metre ara ile ekilirse ve ilk 2 sene doğru makaslama ile harika bir görüntü elde edile bilir.

Unutmazsam eve gidince fotoğraflarım.

ebbertan beğendi.
Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024