agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2012, 08:36   #661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bugünlerde Bauhauslara 3 metrelik ince gövdeli palmiyeler geldi fiyatı 130 TL...

Yetişmiş palmiye severler bu palmiyeleri kaçırmasın derim , ben bu kadar boylu palmiyelerin satışını iilk defa görüyorum.

Ancak türü nedir bilmiyorum

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 16:56   #662
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Merhaba,

Benim bir Phoenix roebelenii' m var. Genelde ince gövdeli palmiye cinslerinde gördüğüm ve merak ettiğim bir konu var. Gövdenin toprakla birleştiği yerler çoğu kez gövdenin diğer üst kısmına oranla daha ince oluyor. İstanbul' da da Bağdat caddesi civarındaki pek çok apartman bahçesinde gördüğüm palmiyeler( zannederim Çin yelpaze palmiyesi) aynı şekilde. Bazılarının kök kısmı ana gövdeye oranla o kadar ince ki, bitki için bu durum sakınca oluşturur mu? İlk yıllarda, palmiye gelişim döneminde iken yapılan aceleci budamalar bunun sebebi midir? Çok merak ettiğim bir konu.

Bendeki Phoenix roebelenii' nin alt kısmı da aynı şekilde ince. Bu sorun yaratır mı ilerde?

Köyceğiz palmiye merkezinden alınmış bir de Çin yelpaze palmiyem var. Tek sorunu, zaman zaman gövdesine dadanan salyangozlar. Tek tek toplayıp imha ettiğim gibi zaman zaman da salyangoz yemlerinden serperek sorunu çözüyorum. Salyangozların verebileceği maksimum zarar nedir?
merhaba,
Salyangozların en büyük zararı yaprakları yemeleridir. Toplayıp imha etmeniz en doğrusu zaten. Çok sayıda değilse böyle yapın zaten zira serperek verilen ilaçlı yemler kuşlar tarafından da yenebilir!
gelelim asıl soruya,
hernekadar Palmiyelerde bu durum normal gibi gözükse de drenajı zayıf, sıkışık topraklarda daha ziyade görülen bir durumdur.
Sizin cüce hurmanızda hiç bir sorun yok.Zaten Cüce hurmalarda doğal olarak görülen bir durum bu.
selamlar

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 17:00   #663
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harra87 Mesajı Göster
Selamlar Palmiye Üstadı Hami Bey ve arkadaşlar;
Ben Bursa da yaşamaktayım.Bursa da ki evimin bahçesine bir veya iki tane palmiye dikmek istiyorum.Beğendiğim ve istediğim palmiye çeşitleri Amerikan ipliksi ve kanarya adaları palmiyeleri.
Bu çeşitleri bulabileceğim bir yer bilen var mı ?
Hami Bey siz gönderim yapıyor musunuz?
merhaba,
Bu palmiye türlerini Bursa'da rahatlıkla bulursunuz.
Phoenix canariensis veya Washingtonia robusta diye sorarsınız.
ikisi de soğuğa oldukça dayanıklıdır. Kışın aşırı soğuklarda sarman gerekebilir.
Mudanya'ya giderken bu ağaçları gördüğüm bir kaç fidanlık vardı.
selamlar

Eski 02-04-2012, 10:52   #664
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba,
Bu palmiye türlerini Bursa'da rahatlıkla bulursunuz.
Phoenix canariensis veya Washingtonia robusta diye sorarsınız.
ikisi de soğuğa oldukça dayanıklıdır. Kışın aşırı soğuklarda sarman gerekebilir.
Mudanya'ya giderken bu ağaçları gördüğüm bir kaç fidanlık vardı.
selamlar

Teşekkürler Hami Bey;

Evet Bursa da kolaylıkla bulunuyormuş.Fidancıları gezince gördüm bende ve bir adet washingtonia aldım ve geçen hafta bahçeye diktim. Bir de elimde anneannemin hac tan geldiğinde diktiği bir hurma var. 10-12 senelik tahminimce fakat yaşına göre baya küçük boyda. Bu zamana kadar çok küçük saksılarda kaldığından bu durumda olduğunu düşünüyorum. Onu bahçeye ekmedim büyük ihtimal kışa dayanamaz. Onunda saksısını değiştirdim. Kışın kapalı balkonda yazın dışarıda duruyor. Resmini paylaşsam tam olarak türünü söyleyebilir misiniz?

harra87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 01:22   #665
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
merhaba,
Salyangozların en büyük zararı yaprakları yemeleridir. Toplayıp imha etmeniz en doğrusu zaten. Çok sayıda değilse böyle yapın zaten zira serperek verilen ilaçlı yemler kuşlar tarafından da yenebilir!
gelelim asıl soruya,
hernekadar Palmiyelerde bu durum normal gibi gözükse de drenajı zayıf, sıkışık topraklarda daha ziyade görülen bir durumdur.
Sizin cüce hurmanızda hiç bir sorun yok.Zaten Cüce hurmalarda doğal olarak görülen bir durum bu.
selamlar
Sn. hamibasoglu,

verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim.

Salyangoz ve sümüklüböcekler için kullandığım yemler tamamen organik. Kuşlar, kirpiler ve diğer yaban yaşamı içinde yer alan canlılara bir zararı söz konusu değil, bu bilince sahip bir doğa severim. Mümkün olduğunca dadandıkları ve zarar verdikleri bitkilerden elle toplama yöntemini kullanıyorum, ulaşamadığım yerlerde olanlar için yapacak son şey ise bu yemlerden serpmek. Zira hassas bitkilere verdikleri zarar epey büyük olmakta.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 19:54   #666
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Geçen gün baumax'da görünce dayanamayıp aldım bu küçük palmiyeyi. Chamaedorea Elegans - Dağ Palmiyesi

Saksını en kısa zamanda değiştirmek istiyorum. Bir kaç sorum olacak sizlere,

- Ne kadar büyüklükte bir saksı seçmeliyim?
- İki boy büyük bir saksı uygun olur mu yoksa daha büyük bir saksı mı almalıyım?
- Saksı harcı olarak ne kullanmalıyım?
- Elimdeki genel uygulama torfundan ve bahçe toprağından yarı yarıya katsam uygun olur mu?

Eklenen Resimler

nothing beğendi.
xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 15:29   #667
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Geçen gün baumax'da görünce dayanamayıp aldım bu küçük palmiyeyi. Chamaedorea Elegans - Dağ Palmiyesi

Saksını en kısa zamanda değiştirmek istiyorum. Bir kaç sorum olacak sizlere,

- Ne kadar büyüklükte bir saksı seçmeliyim?
- İki boy büyük bir saksı uygun olur mu yoksa daha büyük bir saksı mı almalıyım?
- Saksı harcı olarak ne kullanmalıyım?
- Elimdeki genel uygulama torfundan ve bahçe toprağından yarı yarıya katsam uygun olur mu?
merhaba,
saksısını x 2 boyutunda büyütmeniz uygundur.
mevcut saksısındaki torftan kullanmanızı öneririm. Saksının dibine muhakkak 3 cm gibi pomza taşı koyun.
selamlar

Eski 22-04-2012, 10:32   #668
Yeni Üye

Selam Hami Bey:

Bir önceki mesajımda bahsettiğim hurmanın resimlerini paylaşıyorum. Tam olarak ne cins olduğunu merak ediyorum.Soğuğa karşı dayanıklı değildir diye bu zamana kadar bahçeye dikmedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar..

Eski 08-05-2012, 20:13   #669
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Selam Harra87
Palmiyeniz bir "Phoenix dactylifera" arap hurmasıdır.

Eski 10-05-2012, 07:55   #670
Yeni Üye

Alıntı:
Selam Harra87
Palmiyeniz bir "Phoenix dactylifera" arap hurmasıdır.
Yavaş büyümesi normalmidir? Teşekkürler.

Eski 10-05-2012, 17:44   #671
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Arkadaslar palmiye meraklilarina Tayland dan merhabalar,
Elimde bir miktar cok taze Areca catechu - Betel nut palmiye tohumu var, ilgilenen olursa lutfen goruselim
Saygilar

Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 12:14   #672
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Ya ben düşünün Doğu Anadolu ikliminde yetişebilen yalnız hemen Erzurum akla gelmesin çünkü benim yaşadığım yerin rakımı: 980m (Ankara Gölbaşı 970m) ve son yıllarda yapılan barajlar nedeniyle sanıyorum havadaki nem miktarında da , sertliğinde de değişimler meydana gelmiş gibi. Herneyse benim istediğim kışın -15 dereceye varabilen bir kaç akşam dışında 0 ile -10 arasında geçen (Aralık,Ocak,Şubat) kış gece sıcaklıkları göz önünde bulundurulursa zone 7b ye yakın bir iklim var burda. Kanada da yetişen palmiyeler gördüm hatta kar yağışı vardı video da şimdi bunlar göz önüne alınırsa şöyle bahçede yetişebilecek , ziyarete gelenleri şaşırtacak, gösterişli bir palmiye türü arıyorum. Seçeneklerim hangi türler olabilir ve tabii ki Türkiye de nerden temin edebilirim bu türleri.

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 00:14   #673
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Hami bey selamlar,Balıkesir Erdek'te bahçeme ikişer adet Washingtonia robusta ve Phoenix dactylifera dikmeyi düşünüyorum, acaba buranın ikliminde yetişirler mi?

onur77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 16:55   #674
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Garuda Mesajı Göster
Arkadaslar palmiye meraklilarina Tayland dan merhabalar,
Elimde bir miktar cok taze Areca catechu - Betel nut palmiye tohumu var, ilgilenen olursa lutfen goruselim
Saygilar
Merhaba şayet İzmir bölgesinde yetişen bir tür ise ilgilenebilirim.

pusluefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 19:39   #675
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pusluefe Mesajı Göster
Merhaba şayet İzmir bölgesinde yetişen bir tür ise ilgilenebilirim.
Sayin pusluefe hala ilgileniyorsaiz elimde BLEEDING HEART PALM Veitchia joannis var digerleri bitti..
Ilgilenirseniz tohum satis bolumune bakmanizi rica edecegim..

Saygilar

Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 12:30   #676
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2011
Geçen ekim ayında diktiğim tohumlar bu büyüklükte.Bunları toprağa dikmem için sizce biraz daha beklemelimiyim.Bana yardımcı olurmusunuz

Eklenen Resimler

umut ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 15:10   #677
Yeni Üye

bence bekleyin,palmiye o torbaların içinde daha bir kaç yıl bile büyüyebilir fazla kök yapmıyor.Fakat toprağa derseniz dikmenizde sorun olmaz sanırım.ama üzerini gölgelemekte fayda var.

Eski 04-06-2012, 00:31   #678
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pusluefe Mesajı Göster
bence bekleyin,palmiye o torbaların içinde daha bir kaç yıl bile büyüyebilir fazla kök yapmıyor.Fakat toprağa derseniz dikmenizde sorun olmaz sanırım.ama üzerini gölgelemekte fayda var.
Ama bende 500-600 tane var araziye diktiğim zaman gölgede tutma gibi bir şansım kalmayacak.Tarlaya dikmek için belli bir zamanı var mı acaba?

Eski 04-06-2012, 07:34   #679
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umut ali Mesajı Göster
Ama bende 500-600 tane var araziye diktiğim zaman gölgede tutma gibi bir şansım kalmayacak.Tarlaya dikmek için belli bir zamanı var mı acaba?
Muhtemelen satma amaçlı yetiştiriyorsunuz.23*27 lik plastik saksılara dikimini yapmanız en mantıklısı.Bu şekilde her dönemde satma imkanınız olacaktır.
Toprağa dikerseniz iyi bakımla ortalama 5-6 yılda 2,3 m. gövde yüksekliğine ulaşacaktır.Bu şekilde bir palmiyenin pazarlayabilirseniz bugünkü değeri yaklaşık 350-400 TL civarı.Fakat arz yoğunluğu sebebiyle pazarda sıkıntı var.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 08:41   #680
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2012
ücretsiz palmiye tohumu gönderebilecek arkadaş var mı? Palmiye üretimine merak saldım bu konuda ilgili yerleri okudum ve sabırsızlıkla denemek istiyorum

dildevdur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 09:07   #681
Yeni Üye

Çanakkale'de olduğunuza göre etrafınızdaki palmiye ağaçlarına bakın derim kararan tohumları üzerindeki kısmı soyarak kullanabilirsiniz.

Eski 04-06-2012, 10:17   #682
Yeni Üye

nzm toplamam gerekiyor

Eski 04-06-2012, 16:15   #683
Yeni Üye

salkım şeklinde ağaçlardan sarkıyor zaten kahverengi olduğunda toplamıştım ben.

Eski 04-06-2012, 19:01   #684
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ekrem Uslu Mesajı Göster
Muhtemelen satma amaçlı yetiştiriyorsunuz.23*27 lik plastik saksılara dikimini yapmanız en mantıklısı.Bu şekilde her dönemde satma imkanınız olacaktır.
Toprağa dikerseniz iyi bakımla ortalama 5-6 yılda 2,3 m. gövde yüksekliğine ulaşacaktır.Bu şekilde bir palmiyenin pazarlayabilirseniz bugünkü değeri yaklaşık 350-400 TL civarı.Fakat arz yoğunluğu sebebiyle pazarda sıkıntı var.
Evet satma amaçlı düşünüyorum.Geçen sene merak saldım bu işe ağaçların dibinden topladığım tohumları diktim.Kışı serada geçirdi tohumlar ve çok faydası oldu büyümede.Acaba yaz sonu toprağa diksem kuruma ihtimali olur mu diye korkuyorum.Çünkü inanın hiçbir bilgim yok bu konuda öylesine devam ettim.Evet ben de duyduğum kadarıyla 3 mt olarak daha ii alıcısı oluyormuş.Bakalım nasipse olur...

Eski 04-06-2012, 20:56   #685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umut ali Mesajı Göster
Evet satma amaçlı düşünüyorum.Geçen sene merak saldım bu işe ağaçların dibinden topladığım tohumları diktim.Kışı serada geçirdi tohumlar ve çok faydası oldu büyümede.Acaba yaz sonu toprağa diksem kuruma ihtimali olur mu diye korkuyorum.Çünkü inanın hiçbir bilgim yok bu konuda öylesine devam ettim.Evet ben de duyduğum kadarıyla 3 mt olarak daha ii alıcısı oluyormuş.Bakalım nasipse olur...
Girişimci ruha sahipseniz yetiştireceğiniz palmiyeleri bir şekilde pazarlarsınız.

Palmiye fidelerinizi mümkün olan en kısa sürede pazarlanabilecek ebatlara getirmek istiyorsanız vakit kaybetmeden toprağa dikim yapın.Sıcaktan falan korkmayın.Fideleriniz zaten torbada ve palmiye stres koşullarına dayanıklı bir bitkidir.

Sıra üzeri aralık 2m.sıra arası 3 m. idealdir.Bu durumda yaklaşık 3 dekar palmiye fidanlığınız olur.Fidelerin her birine yarım kğ kadar fermante edilmiş hayvan zibili atıp kök boğazı çevresine karıştırın ve sulamayı damlamayla yapın.Toprak zararlısı olarak nematodlara dikkat edin.Palmiye nematodların konukçusudur.

Dilerseniz bilahare besleme ve koruma proğramı çıkarabilirim.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 09:50   #686
Yeni Üye

palmiye tohumları nezaman toplanır

Eski 06-06-2012, 11:37   #687
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ekrem Uslu Mesajı Göster
Girişimci ruha sahipseniz yetiştireceğiniz palmiyeleri bir şekilde pazarlarsınız.

Palmiye fidelerinizi mümkün olan en kısa sürede pazarlanabilecek ebatlara getirmek istiyorsanız vakit kaybetmeden toprağa dikim yapın.Sıcaktan falan korkmayın.Fideleriniz zaten torbada ve palmiye stres koşullarına dayanıklı bir bitkidir.

Sıra üzeri aralık 2m.sıra arası 3 m. idealdir.Bu durumda yaklaşık 3 dekar palmiye fidanlığınız olur.Fidelerin her birine yarım kğ kadar fermante edilmiş hayvan zibili atıp kök boğazı çevresine karıştırın ve sulamayı damlamayla yapın.Toprak zararlısı olarak nematodlara dikkat edin.Palmiye nematodların konukçusudur.

Dilerseniz bilahare besleme ve koruma proğramı çıkarabilirim.
Çok teşekür ederim ilginizden dolayı.Program çıkartırsanız da çok sevinirim

Eski 13-07-2012, 13:06   #688
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onur77 Mesajı Göster
Hami bey selamlar,Balıkesir Erdek'te bahçeme ikişer adet Washingtonia robusta ve Phoenix dactylifera dikmeyi düşünüyorum, acaba buranın ikliminde yetişirler mi?
merhaba Onur bey,

Tercihiniz Washingtonia robusta ve Phoenix canariensis olabilir.
dactylifera uygun değildir.
selamlr

Eski 16-07-2012, 11:40   #689
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2011
Merhaba Hami Bey,

Ben de palmiyelere tatil beldelerinde hayran kaldım ve Ankara' da evde yetiştirmeyi denedim. Washingtonia robusta ve Phoenix canariensis türleri. Phoenix im 5 yaşında Washingtonia lar henüz bir senelik filiz halindeler.

Phoenix im büyüyor fakat tam randımanlı değil. ****** doğal ortamı kadar olamaz ama eminim daha iyi bir gelişim için yapmam gereken şeyler vardır. Örneğin 5 senedir aynı saksıda boyu 1,5 m yi geçti ama gövde kalınlaşmadı. Yapraklar çok iyi durumda değil ve 2-3 ayda bir yeni yaprak veriyor.

Acaba saksısını, toprağını değiştirmeli miyim? Nasıl bir gübreleme yapmalıyım. Yani performansını nasıl geliştirebilirim? Bunları öğrenmek istemiştim.

Teşekkürler.

enginvolkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 13:56   #690
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2012
Palmiye yetiştirmek istiyorum

Alıntı:
Selam arkadaşlar,
yaklaşık 8 yıldır Palmiye ve Cycaslar üzerinde çalışıyorum.
Dünyanın bir çok ülkesinde yerinde çalışmalar yaptım.
Merhabalar. Ben Özbekistan palmiye ağacı yetiştirmek istiyorum. İnternet'te araştırdım, soğuk iklim şartlarında yetişen yani Orta Asya ikliminde yetiştire bileceğim palmiye türü olarak Çin yelpaze palmiyesini düşündüm, Acaba doğru mu,
ben bu palmiye türü nün tohumunu nereden bulabilirim, araştırdım buralardan yani Aydın da bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz tohum bulmama, şimdiden teşekkürler..

nigar altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024