agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2011, 11:05   #631
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Her zaman!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bertunum Mesajı Göster
datça hurmasını taşlı toprağa diksem, tohumdan yetiştirmek üzere, tutar mı? büyür mü?
Sevgili Arkadaşım. Orman Fakültesi dergilerinde datça hurmasının doğal yetiştiği ortamların resimlerini görmüştüm. Tamamen kayalıkların arasında ve harika gelişme gösteriyor. Sizin kaya dediğiniz şeyin (özellikle Akdeniz-Ege Bölgesinde) beyaz kireç kayası olduğunu düşünüyorum. Bunların erimesiyle aralarında mükemmel toprak denizleri oluştuğunu seminerlerde öğrenmiştim. Bu tür 2metreye kadar köklerini rahatça salabilen bir türümüz. Rahatça yetişir, kayalık alanlarda...

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 12:55   #632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Sevgili Arkadaşım. Orman Fakültesi dergilerinde datça hurmasının doğal yetiştiği ortamların resimlerini görmüştüm. Tamamen kayalıkların arasında ve harika gelişme gösteriyor. Sizin kaya dediğiniz şeyin (özellikle Akdeniz-Ege Bölgesinde) beyaz kireç kayası olduğunu düşünüyorum. Bunların erimesiyle aralarında mükemmel toprak denizleri oluştuğunu seminerlerde öğrenmiştim. Bu tür 2metreye kadar köklerini rahatça salabilen bir türümüz. Rahatça yetişir, kayalık alanlarda...
Efendim, beyaz kireç kayası değil. İzmir-Üçkuyular'ın tepelerindeki açık kahverengi taşlı toprak. ama madem kayalıkların arasında yetişiyor, tahmin ettiğim yerde de pekâlâ yetişir gibi hissediyorum. toprak; verimsiz veya kötü bir toprak değil. yalnızca taş dolu ve sert.

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 20:09   #633
Ağaç Dostu

10'u saksıya, 2'si apartmanın arkasındaki bahçeye olmak üzere 12 tane tohum (Phoenix Theophrastii-Datça Hurması [Gölköy ile karışık olabilir] diktim.

nötr torf (6-7 pH) kullandım. umarım dikim sırasında bir yanlış yapmamışımdır. inşallah tutar. çok ümitliyim. ama aynı zamanda korkuyorum.

Eski 10-07-2011, 22:58   #634
Ağaç Dostu

Phoenix Canariensis türü, piç vermekte midir?

Eski 14-07-2011, 08:02   #635
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Phoenix Canariensis türü, piç vermekte midir?
Uygun ortamda 15-20 yaşın üzerinde verirler. Genç bireyler primer kalınlığı yakaladığı dönemlerde bolca yan sürgünler veriyor ama bunları köklendirmeyi düşünüyorsanız epey zordur sanırım. Ben kırıp attım hepsini. En az 30 kadar, çapayla ana gövdeden kırıp yaktım. Form bozuluyor çünkü.

Eski 15-07-2011, 05:40   #636
Ağaç Dostu

bizim yazlıkta, asla evlerinde görmediğim arka komşunun (10 yıldır görmedim gerçekten) arka bahçesinde feniks türü gördüm ve dibinden piç vermişti. ama, çeşitli forumlarda özellikle hurma yetiştiriciliğiyle alakalı arap ve amerikan forumlarında "Arap hurmasını, Kanarya hurmasından farkı, gövdenin piç vermesidir" gibi ibareler okudum ve kanarya hurmasının hiçbir zaman piç vermediğine dair bir yargı edindim.

ancak, melez tohumların, kanarya hurmasına benzemesine rağmen, arap hurmasıyla melezlendiyse, piç vermesinin normal olduğunu, bu yüzden amerika'da, bir feniks türü yetiştiriliyorsa bölgede, yasalarla başka bir feniks türünün bölgeye sokulmasının yasaklandığı ve sıkı denetimde bulunduğunu okudum.

Eski 17-07-2011, 13:35   #637
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Fenix theropasti denen tür gerçekte hiç dallanma yapmıyor. Ama ahcı hurması dediğimiz türde gençlik yıllarında bolca dallanma yaşanıyor. Bunların alınması gerekiyor çoğunlukla. Ama bazıları daha çok ortam kaplaması ve gövdeninn gözükmemesi adına bıraktığı da oluyor.

Eski 28-07-2011, 07:01   #638
Ağaç Dostu

5 temmuz tarihinde ektiğim 12 tohumlardan 1 tanesinin bu sabah filizlendiğini gördüm. darısı diğer 11in başına

diktiğim tohumlar Phoenix Theophrasti'dir.

Eski 02-08-2011, 13:09   #639
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Benim aradığım soğuğa dayanıklı bir tür Trachycarpus Wagnerianus . Bu palmiye ağacını bulabilir miyim acaba. -28 dereceyi gördüğünü söylüyorlar Bulgaristan da.

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 16:27   #640
Ağaç Dostu

eğer, ulaşım imkanınız varsa, Muğla-Köyceğiz'deki Palmiye Merkezi'nde bir çok palmiye türünün satışı yapılmaktadır. internet sayfalarında satışı yapılmamaktadır gibi gözükmektedir ama koleksiyonlarında mevcutmuş. Bir mail ile ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

öte yandan, size (Tunceli'ye) daha yakın olan Adana'da bulabileceğiniz yerler olduğuna inanıyorum.

Eski 06-08-2011, 23:45   #641
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2011
Palmiye

Merhaba ben dikili olan palmiyelerin düşen veya üzerindeki yaprakların toplanması hakkında bir soru soracaktım o yapraklar işey yararmı acaba yaprakları toplamadaki amaç palmiyeleri çoğaltmakmı yoksa temizlik amaçlı mı yapıldı onu sormak istedim . (toplayanlara aynı soruyu yönelttim fakat cevap alamadım. )

hks666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2011, 08:05   #642
Ağaç Dostu

palmiyeler bildiğim kadarıyla yalnızca tohumdan üretilebilmektedir. palmiyelerin ölü yaprakları, kalın ve sağlam dallarından dolayı kolay kolay düşmez, uzun süre o şekilde asılı kalır.

hem palmiyenin yeni dallarına güç gelsin diye, hem de temizlik amaçlı, güzel görünsün diye ölü yapraklar budanır.

feniks (hurma) cinsi palmiyelerde, şahsımca en güzel gözüken şekil, ananas budama şekli;
http://www.junglemusic.net/articles/...runing%202.JPG

Eski 13-08-2011, 02:02   #643
Ağaç Dostu

elimde, 2 çeşit hurma çekirdeği var. Phoenix Theophrastiler, küflenmiş biraz. phoenix canariensislerin bazılarında ise delik var. (büyük ihtimal böcek) ikisi de buzdolabında.

ayrıca, ektiğim 10 theophrastiden 4ü çıktı, kalan 6sı çıkmadı. topraktan çıkarıp, 24 saat ılık suda beklettikten sonra tekrar mı eksem? nasıl ya da kabuğu çizmek makul bir yöntem midir?

Eski 13-11-2011, 10:21   #644
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2011
washingtonia filifera hakkında bazı bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevirim .
internette detaylı bilgi bulunmamakta

-Sistematik yeri
-botanik özellikleri
-ekolojik özellikleri
-üretim ve yetiştirme tekniği
-peyzajda kullanım alanları
-varyeteleri
-kaybak listesi

oxxz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 21:25   #645
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2011
washingtonia filifera nın varyeteleri nelerdir ?

oxxz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 17:39   #646
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Bu palmiye ağacının tohumları ağacın neresinde mevcut acaba ?

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 17:23   #647
Ağaç Dostu

Washingtonia türü palmiyelerin iki alttürü vardır. biri Washingtonia filifera, diğeri robusta. robusta, anavatanı meksika olup, daha uzun ve ince bir yapısı vardır. filifera ise, robustaya göre daha kısa ve kalın bir yapıya sahiptir. meyveleri, çiğ veya pişirerek yenilebildiği gibi, öğütülüp, unu çıkarılabilir.

meyveleri, tattığım kadarıyla, şekerli bir yapıya sahiptir. ve karşılaştığım bir durum, kaldırımlarla apartmanlar arasında en ufak bir çatlak buldu mu, affetmiyor, çıkıyor kerata. o yüzden ben bu washingtonia türü palmiyeleri "azgın palmiye" olarak tanımlıyorum. yayılmacı bir yapıya sahipler. maalesef ki, bizim ülkemizin ağacı değildirler. ülkemizin toprağına, okaliptüsler gibi zarar vermesinden korkuyorum doğrusu.

Eski 01-12-2011, 17:25   #648
Ağaç Dostu

palmiye ağaçlarının tohumları, yapraklarının arasından üzüm salkımı gibi salınan meyvelerinin içlerinde mevcut. hindistan cevizi palmiyesi de, azgın palmiye (Washingtonia) ve hurma türü palmiyeler de bunlardan.

Eski 22-12-2011, 22:36   #649
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Trachycarpus Fortunei (Chinese Windmill Palm) zone:6, Rhapidophyllum Hystrix (Needle Palm) : Zone 6, Serenoa Repens (Saw Palmetto) : Zone 7b, Trachycarpus Fortunei zone:7 bunlardan bir ya da iki tanesini deniycem. Burada çok ilginç ve ilgi çekici bir görüntü oluşturacağı bariz. Bir gün bahçeye palmiye dikebileceğim aklımın ucundan geçmezdi.

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 19:01   #650
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2011
***.Ben küçük bir sera içine 500 kadar palmiye tohumu dikmiştim.2-3 ay kadar bir zamanda topraktan çıktı ve 5 cm kadar oldu.Toprağa ne zaman dikebilirim ve nasıl dikmem gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz

nothing beğendi.
umut ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 22:16   #651
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Washingtonia Cinsinin Sistematiği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oxxz Mesajı Göster
washingtonia filifera hakkında bazı bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevirim .
internette detaylı bilgi bulunmamakta

-Sistematik yeri
-botanik özellikleri
-ekolojik özellikleri
-üretim ve yetiştirme tekniği
-peyzajda kullanım alanları
-varyeteleri
-kaybak listesi
MERHABA,

Washingtonia için en doğru sistematik sınıflandırma aşağıdadır

Domain: Eukaryota Whittaker & Margulis,1978 - eukaryotes
Kingdom: Plantae Haeckel, 1866 - Plants
Subkingdom: Viridaeplantae Cavalier-Smith, 1981 - Green Plants
Phylum: Tracheophyta Sinnott, 1935 ex Cavalier-Smith, 1998 - Vascular Plants
Subphylum: Spermatophytina (auct.) Cavalier-Smith, 1998 - Seed Plants
Infraphylum: Angiospermae auct.
Class: Liliopsida Scopoli, 1760 - Monocotyledons
Subclass: Arecidae Takhtajan, 1967
Superorder: Arecanae Takhtajan, 1967
Order: Arecales Bromhead, 1840
Family: Arecaceae (ar-ek-AY-see-ay) Schultz-Schultzenstein, 1832 - Palm family
Subfamily:Coryphoideae
Tribe: Corypheae
Genus: Washingtonia
Species: Filifera ve Robusta

Varyete mevcut değil

SELAMLAR

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 13:36   #652
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Selamlar Palmiye Üstadı Hami Bey ve arkadaşlar;
Ben Bursa da yaşamaktayım.Bursa da ki evimin bahçesine bir veya iki tane palmiye dikmek istiyorum.Beğendiğim ve istediğim palmiye çeşitleri Amerikan ipliksi ve kanarya adaları palmiyeleri.
Bu çeşitleri bulabileceğim bir yer bilen var mı ?
Hami Bey siz gönderim yapıyor musunuz?

Düzenleyen harra87 : 10-02-2012 saat 17:28
harra87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 15:30   #653
Yeni Üye

emin48's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harra87 Mesajı Göster
Selamlar Palmiye Üstadı Hami Bey ve arkadaşlar;
Ben Bursa da yaşamaktayım.Bursa da ki evimin bahçesine bir **** iki tane palmiye dikmek istiyorum.Beğendiğim ve istediğim palmiye çeşitleri Amerikan ipliksi ve kanarya adaları palmiyeleri.
Bu çeşitleri bulabileceğim bir yer bilen var mı ?
**** Hami Bey siz gönderim yapıyor musunuz?
Köyceğiz Palmiye Merkezi en iyilerden biridir. 0252 2622892 sahibi Ragıp Bey ya da başbahçıvan Ali Bey le görüşebilirsiniz.

emin48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 17:34   #654
Yeni Üye

Teşekkürler Emin Bey ama ilk olarak Bursa da bir yer tercihim.
Fakat bulamazsak Köyceğizle iletişime geçebiliriz , bu arada kuzenimin tayini de Köyceğize çıktı.

Eski 11-02-2012, 15:12   #655
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harra87 Mesajı Göster
Teşekkürler Emin Bey ama ilk olarak Bursa da bir yer tercihim.
Fakat bulamazsak Köyceğizle iletişime geçebiliriz , bu arada kuzenimin tayini de Köyceğize çıktı.
hayırlısı olsun efendim. =)

harra87, bursa'nın iklimi serin olduğu için pek çok palmiye ağacının yetiştirmekte zorlanacağınızı düşünüyorum. size uygun, çin yelpaze palmiyesi vardır.

Eski 11-02-2012, 18:58   #656
Yeni Üye

Alıntı:
hayırlısı olsun efendim. =)

harra87, bursa'nın iklimi serin olduğu için pek çok palmiye ağacının yetiştirmekte zorlanacağınızı düşünüyorum. size uygun, çin yelpaze palmiyesi vardır.

Yok yakın çevremde var gayette güzel yetişiyorlar. Hem bahçemde muzda yetişmekte. Muz'un yakınlarına palmiyeleri de dikerek bir havai ortamı oluşturmak istiyorum.
Bu arada yarı İzmirli sayılırım 5 senemi geçirdim okul için. Kız arkadaşım da orada bende bir iş bulup İzmir'e dönmek istiyorum.O yüzden burada iken bir an önce palmiyeleri Bursa da ki bahçeye dikmek istiyorum. İzmir'e hep otobüsle gelip gittiğim için oradan da getiremedim.

Bu linkte de Muz bitki mi göstereyim.
http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/24201.htm

Eski 20-02-2012, 11:48   #657
Yeni Üye

Arkadaşlar Şuan İzmirdeyim.İzmirde bana bu aradığım palmiyeler için yardımcı olacak biri var mı?

Eski 21-02-2012, 15:46   #658
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Merhabalar evin balkonunda yetiştirmek için bodur palmiyeler hangi türler acaba ?

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 00:06   #659
Ağaç Dostu

izmir'de, inciraltı'nda, levent marina ile turkuaz arasında, turkuaz'a doğru giderken solda kalan birkaç çiçekçi var. onlarda palmiye ağaçları mevcut olmalı. ama biraz büyüklerdi en son gördüğümde. tohumdan yetiştirmeniz mümkün. köyceğiz, palmiye merkezi'ni tavsiye ederim. ben palmiyelerimin tohumlarını öyle getirtmiştim.

bluemercan, evin balkonunda palmiye yetiştirmek için, çin bodur palmiyesi veya akdeniz bodur palmiyesi mevcut. tüylü yapıdalar. ama zaten palmiyeler anca 10 yılda boy atacağı için, ayrıyetten, saksı onların gelişimini yavaşlatacağı için bir süre. uzun süre evde bakabilirsiniz. sonra uygun bir yere çıkartabilirsiniz.

Eski 03-03-2012, 20:45   #660
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Merhaba,

Benim bir Phoenix roebelenii' m var. Genelde ince gövdeli palmiye cinslerinde gördüğüm ve merak ettiğim bir konu var. Gövdenin toprakla birleştiği yerler çoğu kez gövdenin diğer üst kısmına oranla daha ince oluyor. İstanbul' da da Bağdat caddesi civarındaki pek çok apartman bahçesinde gördüğüm palmiyeler( zannederim Çin yelpaze palmiyesi) aynı şekilde. Bazılarının kök kısmı ana gövdeye oranla o kadar ince ki, bitki için bu durum sakınca oluşturur mu? İlk yıllarda, palmiye gelişim döneminde iken yapılan aceleci budamalar bunun sebebi midir? Çok merak ettiğim bir konu.

Bendeki Phoenix roebelenii' nin alt kısmı da aynı şekilde ince. Bu sorun yaratır mı ilerde?

Köyceğiz palmiye merkezinden alınmış bir de Çin yelpaze palmiyem var. Tek sorunu, zaman zaman gövdesine dadanan salyangozlar. Tek tek toplayıp imha ettiğim gibi zaman zaman da salyangoz yemlerinden serperek sorunu çözüyorum. Salyangozların verebileceği maksimum zarar nedir?

Eklenen Resimler

selis beğendi.

Düzenleyen kelebek çalısı : 28-03-2012 saat 21:54 Neden: zararlı adını düzeltme
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024