agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2009, 20:39   #451
Ağaçsever

rohlfs's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Galeri: 25
Sayın hamibasoglu,

Fotoğraflar iyi değil, eşim cep telefonu ile çekmiş, umarım yardımcı olur.

Name:  Foto0020.jpg
Views: 2312
Size:  64.6 KB

Name:  Foto0021.jpg
Views: 2233
Size:  60.1 KB

rohlfs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2009, 09:59   #452
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rohlfs Mesajı Göster
Sayın hamibasoglu,

Fotoğraflar iyi değil, eşim cep telefonu ile çekmiş, umarım yardımcı olur.

Eklenti 105198

Eklenti 105199
Sanırım gövde boyları 3m.gibi.Ancak dar bir alandalar. sökümü çok zahmetli ve riskli olur.Siz iyisi mi bir fidanlıktan satın alın.
o boyda bir palmiye gövdenin kalitesine göre 400/500 TL arası satın alınabilir.
selamlar

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2009, 20:38   #453
Ağaç Dostu

serdarulusoy's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Galeri: 44
palmıye gübresı

gecen sene toprakan saksılara aldığım palmıyelere gubre vermek ıstiyorum yapraklarında fazla anormal sarılıklar yok palmıyeler gayet sağlıklı lakın boya gıtmelerı için ozel bır gubre varmı ? sağlıklı olmaları için yapabıleceğimız bir ilaçlamadan bahsedermısınız.? teşekkur ederım

Eklenen Resimler

serdarulusoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2009, 20:49   #454
Ağaç Dostu

serdarulusoy's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Galeri: 44
palmıye tohumları

elimde Washingtonia robusta cinsi 2008 yılına ait bir mıktar tohum vardır bunların saklanamsı nemsız yerde olmuştur lakın tam olarak korunmamıştır hiç nem görmedı bozulmuşlarmıdır normalde bu cıns palmıye tohumlarının ne kadar sürede ekılmesı gerekıyor yardımcı olursanız sevınırım

Eklenen Resimler

serdarulusoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2009, 20:53   #455
Ağaçsever

rohlfs's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Galeri: 25
Sayın hamibasoglu,
çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Çok makbule geçti.

rohlfs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 22:44   #456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Hami Bey selamlar
geçen sene bir mesaj atmıştım bahçemdeki hurma ağacının taşıması ile ilgili (ev ve balkonduvarına değen dallar)
sizde olumlu cevap vermiştiniz.
Ancak durumu evdekilere söylediğimde ağacın kuruyacağı endişesi ile izin vermediler.
Şimdiki sorunum ağaç hızla büyümeye devam ettiğinden dallarının boyu sürekli artmakta ve
evin duvarına gelelen kısımlar daha bir baskı altında kalmaktalar.
bu sebeplemidir bilmiyorum ancak yeni dalların filizleri kurumaya başladı ve kurumayanlarında çatal yaprakları özürlü oluşmakta
bunun sebebi hastalıkmı yoksa ağacın yerinin verdiği rahatsızlığa olan tepkisimidir.
bu konumda ağaç yaşayabilirmi?
Teşekkğrler...

okur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 10:53   #457
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdarulusoy Mesajı Göster
gecen sene toprakan saksılara aldığım palmıyelere gubre vermek ıstiyorum yapraklarında fazla anormal sarılıklar yok palmıyeler gayet sağlıklı lakın boya gıtmelerı için ozel bır gubre varmı ? sağlıklı olmaları için yapabıleceğimız bir ilaçlamadan bahsedermısınız.? teşekkur ederım
selam Lütfen geçmiş mesajları okuyun orada bu konuyla ilgili bayağı bilgi var.
Mevsim itibarı ile mart ayına kadar her birine 2 çorba kaşığı 15/15/15 npk vermeniz yeterli.
Mart ayında bu hususu tekrar görüşelim.

thunderon beğendi.
Eski 21-10-2009, 10:55   #458
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdarulusoy Mesajı Göster
elimde Washingtonia robusta cinsi 2008 yılına ait bir mıktar tohum vardır bunların saklanamsı nemsız yerde olmuştur lakın tam olarak korunmamıştır hiç nem görmedı bozulmuşlarmıdır normalde bu cıns palmıye tohumlarının ne kadar sürede ekılmesı gerekıyor yardımcı olursanız sevınırım
örneğin 2009 sonbaharında toplanan tohumların, 2010 ilkbahar başında ekilmesi gerekiyor dersem sanırım sorunuz cevaplanmış olur.
selamlar

Eski 21-10-2009, 10:59   #459
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okur Mesajı Göster
Hami Bey selamlar
geçen sene bir mesaj atmıştım bahçemdeki hurma ağacının taşıması ile ilgili (ev ve balkonduvarına değen dallar)
sizde olumlu cevap vermiştiniz.
Ancak durumu evdekilere söylediğimde ağacın kuruyacağı endişesi ile izin vermediler.
Şimdiki sorunum ağaç hızla büyümeye devam ettiğinden dallarının boyu sürekli artmakta ve
evin duvarına gelelen kısımlar daha bir baskı altında kalmaktalar.
bu sebeplemidir bilmiyorum ancak yeni dalların filizleri kurumaya başladı ve kurumayanlarında çatal yaprakları özürlü oluşmakta
bunun sebebi hastalıkmı yoksa ağacın yerinin verdiği rahatsızlığa olan tepkisimidir.
bu konumda ağaç yaşayabilirmi?
Teşekkğrler...
Aynen öyle,
yani yerinin verdiği rahatsızlığa tepki olarak olduğunu düşünüyorum.
Bu palmiyeler (Phoenixler)sağında ve solunda en az 4/5m açıklık olan alanlara dikilmelidir.
Nisan gibi siz o ağacı güzelce sökün,açık bir alana taşıyın ve kurtarın.
ama kesinlikle iyi bir fidanlıktan destek alın.

Eski 22-10-2009, 07:41   #460
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2008
selamlar hami bey uzun zamandır işten güçten dolayı uzak kaldım bir hatırınızı sorayım dedim yaramaz bişey yok inşallah.

keoma33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 12:37   #461
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Galeri: 1
Selam hami bey,bir sera yaptım kendi imkanlarım olcusunde.2 Metre yuksekliginde 22 metre uzunlugunda.Ş imdi sorum şu bu serada palimiye tohumu çimlendirmek istiyorum nelere dikkat etmek gerekir bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden her şey için teşekurler.

selamlar

alpertunga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 22:17   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2009
hocam istanbul anadolu yakasında yüksek rakımlı bir bölgede amatör olarak fidan yetiştiriciliği yapıyoruz amacımız tam bir proffesyonel olmak palmiye ağacıda oldukça ilgimizi çekiyor bizim bu bölgede tohum ekmeyi düşündük fakat hep olumsuz yorumlar aldık sizce tohum diksek olurmu ;(kaliteli bir tohumu nereden temin edebiliriz)

ersin34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 23:03   #463
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Wink

Sayın Hamibasoglu, benim gibi palmiyeler konusunda pek bilgisi olmıyan insanlara yardımcı olduğunuz için öncelikle çok teşekkür ederim.Benim kanarya adaları hurması yani phoenix canariennsis'im var. Malesef seneler önce evimin duvarına çok yakın dikmişim. Resimdede göreceksiniz.İlerleyen zamanda gövdesi dahada çok kalınlaşınca bir sorun olacağını düşünüyorum. Acaba ne yapabilirim?Birde ilk defa bu sene üzerinde oluşan yelpaze gibi oluşum oldu, üzerindede sarı küçük taneler tohummuş, lakin tohumlar kararmadan hala sarı iken dökülüyor.Bu tohumları toplasammı? Açıkcası ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.Devamlı biri dökülüp başka bir yelpaze şekli üzerinde sarı tanecikler oluşuyor. Eğer bunlar ekilince çıkıcak olan tohumlarsa ziyan olacak diye çok üzülürüm.Başka bir saksımdada oluşan bitkinin (resimdede gördüğünüz üzere)palmiye olduğunu sanıyorum,şu anda bahçemde yazın içeriyemi almalıyım acaba? Ne yapamam gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür eder sağlıklı uzun yıllar dilerim.

Eklenen Resimler

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 18:57   #464
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ersin34 Mesajı Göster
hocam istanbul anadolu yakasında yüksek rakımlı bir bölgede amatör olarak fidan yetiştiriciliği yapıyoruz amacımız tam bir proffesyonel olmak palmiye ağacıda oldukça ilgimizi çekiyor bizim bu bölgede tohum ekmeyi düşündük fakat hep olumsuz yorumlar aldık sizce tohum diksek olurmu ;(kaliteli bir tohumu nereden temin edebiliriz)
merhaba Tek alternatifiniz Trachycarpus fortunei.
Yetiştirebilirsiniz ancak ilk 2-3 yıl sera ortamı gerekiyor.
Bunu sağlayabilirseniz 3 ay sonra size tohum gönderebilirim.
selamlar

Eski 25-10-2009, 19:00   #465
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpertunga Mesajı Göster
Selam hami bey,bir sera yaptım kendi imkanlarım olcusunde.2 Metre yuksekliginde 22 metre uzunlugunda.Ş imdi sorum şu bu serada palimiye tohumu çimlendirmek istiyorum nelere dikkat etmek gerekir bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden her şey için teşekurler.

selamlar
Sevgili Alpertunga,
tavsiyem Palmiye başlağındaki tüm mesajları iyice okuyup süzgeçten geçirmeniz ve aklınıza takılan yerleri bana sormanız.
Bursa'da Trachycarpus ve Butia yetiştirebilirsiniz.
3 ay sonra tohum için bana dönüş yapabilirsiniz.
selamlar

Eski 25-10-2009, 19:01   #466
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
selamlar hami bey uzun zamandır işten güçten dolayı uzak kaldım bir hatırınızı sorayım dedim yaramaz bişey yok inşallah.
teşekkürler,
iyilik sağlık,
senin işler nasıl.?palmiyelerinin son halini görmek isterim.
selamlar

Eski 27-10-2009, 00:20   #467
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
Name:  DSC03631 (Küçük).jpg
Views: 2339
Size:  54.4 KB

Meyveyi aldığımız ağaç..

Name:  DSC03632 (Küçük).jpg
Views: 2387
Size:  60.5 KB

Ağacın dibinde bulunan bu yeşillikler acaba meyvelerin toprağa karışması sonucu çıkan sürgünlermidir?

Name:  55351-dsc03648kk.jpg
Views: 3279
Size:  56.7 KB

Meyvelerin üzerindeki bu küfümsü durum nedir acaba!! Bu meyveler ile dikim işlemi yapsam küçük hurmacıklara ulaşabilirmiyim..

Hami bey gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım, vaktiniz olursa açıklamalarınızı bekliyor olacağım..

shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 10:52   #468
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilla Mesajı Göster
Sayın Hamibasoglu, benim gibi palmiyeler konusunda pek bilgisi olmıyan insanlara yardımcı olduğunuz için öncelikle çok teşekkür ederim.Benim kanarya adaları hurması yani phoenix canariennsis'im var. Malesef seneler önce evimin duvarına çok yakın dikmişim. Resimdede göreceksiniz.İlerleyen zamanda gövdesi dahada çok kalınlaşınca bir sorun olacağını düşünüyorum. Acaba ne yapabilirim?Birde ilk defa bu sene üzerinde oluşan yelpaze gibi oluşum oldu, üzerindede sarı küçük taneler tohummuş, lakin tohumlar kararmadan hala sarı iken dökülüyor.Bu tohumları toplasammı? Açıkcası ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.Devamlı biri dökülüp başka bir yelpaze şekli üzerinde sarı tanecikler oluşuyor. Eğer bunlar ekilince çıkıcak olan tohumlarsa ziyan olacak diye çok üzülürüm.Başka bir saksımdada oluşan bitkinin (resimdede gördüğünüz üzere)palmiye olduğunu sanıyorum,şu anda bahçemde yazın içeriyemi almalıyım acaba? Ne yapamam gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür eder sağlıklı uzun yıllar dilerim.
MERHABA,
Evet bu hata çok yapılıyor.Sadece palmiyeler için değil,diğer türler de ileride nasıl bir form yapısına sahip olacağı düşünülmeden öylece dikiliyor.
Phoenixlerin çevresinde en az 4/5 m.boşluk olmalıdır.Eğer imkanınız ve daha açık bir bahçe bölümünüz var ise Nisan gibi söküp transplantasyon yapabilirisiniz.Bu konuda bilgili bir fidanlıktan yardım alın.
Oluşumdan kastettikleriniz Çiçek kurulu.Ancak besin ve ışık yeterli olmayınca olgunlaşmadan dökülüyorlar.Yani dökülenleri toplamanızın bir anlamı yok.Zaten bu geç oluşan çiçek kurulları pek verimli tohumlar oluşturmaz.Olgun Phoenix canariensis tohumarı yaklaşık olarak iğde renginde ve büyüklüğünde olur.
Saksınızdaki bitki de bir palmiye.Evet kış aylarında ışıklı bir iç mekan konumlandırması daha iyi olacaktır.

Eski 30-10-2009, 11:01   #469
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shapsough Mesajı Göster
Eklenti 111736

Meyveyi aldığımız ağaç..

Eklenti 111735

Ağacın dibinde bulunan bu yeşillikler acaba meyvelerin toprağa karışması sonucu çıkan sürgünlermidir?

Eklenti 111734

Meyvelerin üzerindeki bu küfümsü durum nedir acaba!! Bu meyveler ile dikim işlemi yapsam küçük hurmacıklara ulaşabilirmiyim..

Hami bey gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım, vaktiniz olursa açıklamalarınızı bekliyor olacağım..
merhaba
evet bitki tabanında gördüğünüz o fideler, dökülen tohumlardan çimlenen yeni Phoenix canariensisler. bu mevsimde sökmek uygun değil.
Nisan gibi kürek yardımıyla köklere zarar vermeden söküm yapıp saksıya alabilirsiniz.
Tohumların dış kısmındaki beyaz küfümsü oluşumlar Mantar.Eğer tohum toplayarak ekim yapmayı düşünüyorsanız,tohumların etli kısmını soymalı ve tam kuru bir kumla karıştırıp kapalı bir kapta,ışıksız ve nemsiz bir ortamda Mart ayına kadar saklamalısınız.Ekim yapacağınız zaman Fungusitli suda 2-3 gün bekletmeniz gerekiyor.
O dönemde tekrar yardımcı olurum.
selamlar

Eski 30-10-2009, 17:02   #470
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba
evet bitki tabanında gördüğünüz o fideler, dökülen tohumlardan çimlenen yeni Phoenix canariensisler. bu mevsimde sökmek uygun değil.
Nisan gibi kürek yardımıyla köklere zarar vermeden söküm yapıp saksıya alabilirsiniz.
Tohumların dış kısmındaki beyaz küfümsü oluşumlar Mantar.Eğer tohum toplayarak ekim yapmayı düşünüyorsanız,tohumların etli kısmını soymalı ve tam kuru bir kumla karıştırıp kapalı bir kapta,ışıksız ve nemsiz bir ortamda Mart ayına kadar saklamalısınız.Ekim yapacağınız zaman Fungusitli suda 2-3 gün bekletmeniz gerekiyor.
O dönemde tekrar yardımcı olurum.
selamlar
Teşekkür ederim Hami bey, dediklerinizi uyguluyorum..

shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 15:12   #471
Yeni Üye

zami's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2009
palmiye zararlısı

kırmızı palmiye böceği için nasıl bir mücadele yöntemi gereklidir
eğer bu ilaçsa hangi ilaç?
yardımcı olursanız sevinirim

zami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 00:03   #472
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Sayın Hamibasoğlu,Cevabınızı okudum çok teşekkürler.Evin duvarına yakın olan palmiyem için "Nisan gibi söküp transplantasyon yapabilirisiniz.Bu konuda bilgili bir fidanlıktan yardım alın" diyorsunuzda, valla ben bozulur kurur diye çok korkuyorum.Neyse yapacak başkada bişi yok anladığım kadarıyla.Saksımdaki bitkininde palmiye olduğunu öğrenince çok sevindim, hemen bahçeme koşup onu içeri aldım. Saksısını yıkarken köklerinin saksıdan dışarı çıktığını gördüm.Şimdi saksısını değiştirsemmi? Yoksa öylece bırakıp ilkbaharımı beklesem? Tekrar çok teşekkür ederim sağolun.

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 15:52   #473
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zami Mesajı Göster
kırmızı palmiye böceği için nasıl bir mücadele yöntemi gereklidir
eğer bu ilaçsa hangi ilaç?
yardımcı olursanız sevinirim
Bu böcekle ilgili bilgileri Palmiye hastalık ve zararlıları ile ilgili bölümde okuyabilirsiniz.
2 yöntem var.
1*Feromon tuzakları ile erişkin dişileri yakalamak
2*kimyasal insektisit ile larvaları zehirlemek.(Confidor öneririm)

Eski 05-11-2009, 15:56   #474
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilla Mesajı Göster
Sayın Hamibasoğlu,Cevabınızı okudum çok teşekkürler.Evin duvarına yakın olan palmiyem için "Nisan gibi söküp transplantasyon yapabilirisiniz.Bu konuda bilgili bir fidanlıktan yardım alın" diyorsunuzda, valla ben bozulur kurur diye çok korkuyorum.Neyse yapacak başkada bişi yok anladığım kadarıyla.Saksımdaki bitkininde palmiye olduğunu öğrenince çok sevindim, hemen bahçeme koşup onu içeri aldım. Saksısını yıkarken köklerinin saksıdan dışarı çıktığını gördüm.Şimdi saksısını değiştirsemmi? Yoksa öylece bırakıp ilkbaharımı beklesem? Tekrar çok teşekkür ederim sağolun.
merhaba,
ehil bir kişi tarafından kontrollü bir şekilde yapılan Palmiye transplantasyonlarında Başarı oranı çok yüksektir.Merak etmeyin.
küçük palmiye fidenize gelince, bence mart ayında değiştirin saksısını.
Eğer çıkardığınızda kökler saksı içinde dolandıysa açarak bir miktar budayın.
Torf ve perlit karışımı dikim harcı kullanın.

thunderon beğendi.
Eski 05-11-2009, 16:09   #475
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Sayın Hami Başoğlu;
onlıne olduğunuzu farkettim umarım iyisinizdir. yaz sezonunuzda iyi geçmiştir. yeni sezonda sizi tekrar rahatsız edecem bilginize.

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 15:03   #476
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osm_sahin54 Mesajı Göster
Sayın Hami Başoğlu;
onlıne olduğunuzu farkettim umarım iyisinizdir. yaz sezonunuzda iyi geçmiştir. yeni sezonda sizi tekrar rahatsız edecem bilginize.
merhaba,
normal bir sezon geçirdik.şükürler olsun.
rahatsızlık ne demek! bilakis memnun olurum.
umarım palmiyelerin iyi durumdadır.
selamlar

Eski 25-11-2009, 17:51   #477
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Denizliye gelenlerin ilk dikkatını çeken bir çok sokak başında devamlı akan kaynak suyu çeşmeleri ve palmiyeleridir. Bazı palmiyelerin toprağa yakın gövdelerinin çok ince olduğu dikkatimi çekiyordu zamanla bunların yıkılma tehlikesi olduğu için sokuldu ya da kesildi. gövdenin toprağa yakın kısının bu kadar ince olmasının sebebi nedir. aşağıdaki ingilizce forumdada aynı fotoları görebilirsiniz.

http://images.google.com.tr/imgres?i...%3D40%26um%3D1

Düzenleyen karaselvi : 26-11-2009 saat 14:27
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 10:10   #478
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Istanbul Fulya'da Haydar Aliyev Parki'nin bahcesinde 10-15 mt boyunda 5-6 tane hurma agaci var. Cinsini tam olarak bilmiyorum ama uzun govdeli ve yapraklari Washingtonia'lar gibi yelpaze seklinde degil de Phoenix'ler gibi uzun. Su anda bu agaclardan yere hurma tohumlari dokulmekte ama bunlarin icerisinde sertlesmis bir cekirdek mevcut degil. Acaba bu tohumlar olgunlasmadan dokulen tohumlar mi? Yani bunlari kurutup veya baska bir islem yapip bahar aylarinda cimlendirebilir miyim? Yoksa bu meyvelerin daha da olgunlastiktan sonra mi toplanilmasi gerekmektedir cimlendirebilmek icin?

cigir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 22:20   #479
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Bunlar daha yeşil tohumlar olgunlaşmasını beklemeniz gerek.

Eski 01-12-2009, 23:26   #480
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Palmiye soğuğa dayanıklılık dereceleri

ACOELORHAPHE WRIGHTII-6
ARCHONTOPHOENIX ALEXANDREA-4
ARCHONTOPHOENIX CUNNINGHAMIANA-4
BİSMARCHİA NOBİLİS-Bismark Palmiyesi -4
BRAHEA ARMATA-12
BRAHEA ELEGANS-Zarif Brahea-8
BUTIA CAPITATA-YATAY-12
CARYOTA URENS -2
CHAMAEDOREA CATARACTARUM-Kanyon Şamadorası-1
CHAMAEDOREA ELEGANS-1
CHAMAEDOREA MICROSPADIX-7
CHAMAEDOREA METALİCA-Parlak Şamadora-1
CHAMAEDOREA RADICALIS-Gövdesiz şamadora-8
CHAMAEDOREA SEİFRİZİİ-4
CHAMAEROPS HUMULIS-10
CHAMAEROPS HUMULIS "cerifera"-10
DYPSİS LUTESCENS Areka-4HOWEA FORSTERİANA-4
LİVİSTONA AUSTRALİS-8
LİVİSTONA CHINENSIS-6
LİVİSTONA ROTUNDİFOLİA-Yuvarlak Yapraklı Livistona-4
NEODYPSİS DECEARYI-4
PHOENIX CANARIENSIS-12
PHOENIX DACTYLIFERA-8
PHOENIX RECLINATA-6
PALMİYELERMİN('C)PHOENIX ROEBELENII-4PHOENIX RUPICOLA-Hindistan Dağ Hurması-4
PHOENIX SYLVESTRİS-Orman Hurması-6
PHOENIX THEOPHRASTII -12
PHOENIX THEOPHRATİİ "GÖLKÖY"-12
RAVANEA RİVULARİS Ravanea, Majestik Palmiye-4
SABAL MINOR-Cüce Sabal -18
SABAL PALMETTO Sabal palmiyesi-12
SABAL PRİNCEPS Büyük Sabal-10
SABAL TEXENSIS-12
SYAGRUS ROMANZOFFIANUM-8
TRACHYCARPUS FORTUNEI-18
TRACHYCARPUS LATİSECTUS-14
TRACHYCARPUS MARTİANUS-8
TRACHYCARPUS WAGNERIANUS Wagner Palmiyesi-12
WASHINGTONIA ROBUSTA-11

Palmiye merkezinden aldığım liste.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024