agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2009, 23:36   #481
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Denizli için en az -10 derece olması gerekiyormuş sevindirici buna göre denizlide yetiştirebilinecek 12 palmiye türü var.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 08:16   #482
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
SABAL MINOR-Cüce Sabal -18
TRACHYCARPUS FORTUNEI-18

Ankara'lılar olarak not edelim

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 19:17   #483
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigir Mesajı Göster
Istanbul Fulya'da Haydar Aliyev Parki'nin bahcesinde 10-15 mt boyunda 5-6 tane hurma agaci var. Cinsini tam olarak bilmiyorum ama uzun govdeli ve yapraklari Washingtonia'lar gibi yelpaze seklinde degil de Phoenix'ler gibi uzun. Su anda bu agaclardan yere hurma tohumlari dokulmekte ama bunlarin icerisinde sertlesmis bir cekirdek mevcut degil. Acaba bu tohumlar olgunlasmadan dokulen tohumlar mi? Yani bunlari kurutup veya baska bir islem yapip bahar aylarinda cimlendirebilir miyim? Yoksa bu meyvelerin daha da olgunlastiktan sonra mi toplanilmasi gerekmektedir cimlendirebilmek icin?

merhaba,
Tohumlar Phoenix canariensis tohumları.
henüz olgunlaşmamışlar.Olgunlaştığında Turuncu renk alıp,yavaştan dökülmeye başlayacaktır.
O vakit toplayıp üretim bölümündeki bilgiler ışığında ekim yapabilirsin
selamlar

Düzenleyen hamibasoglu : 02-12-2009 saat 20:02
hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 19:50   #484
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Yorumlarınız yanlış arkadaşlar.
Bu dereceler ölüm eşiğidir.Bu değerlere bakarak Ankara'da palmiye üretebiliriz diyemeyiz.
Ayrıca bu konuları zaten Palmiye başlığı altında istişare ediyoruz.Yeni başlıklar açılınca konular çok dağılıyor.
palmiyelerin Soğuk iklim kuşaklarındaki dayanıklılık eşikleri,
1*Bitkinin yaşı
2*Bitkinin bulunduğu ortam ( rüzgara açıklık,Bakı,Toprak türü ve derinliği,Güneşlenme süresi)
3*Nem düzeyi,
4*Soğuk ve donlu günlerin süresi
5*Yağış
Gibi Faktörlere bağlı olarak değişir.
Yani Trachycarpus fortunei -17,-18 gibi sıcaklık değerlerine dayanabilir ancak bu asla onun Ankara için uygun bir tür olduğunu veya orada yetiştirilebilineceği anlamına gelmez.
Bu nedenle konu başlığı açarken yanlış yönlendirme yapmayalım.Önce palmiye bölümünde tartışalım fikir alışverişi yapalım.
Tabi ki burası bilimsel bir platform değil,herkese açık.Ancak en emin tespitleri ve bilgilerimizi paylaşarak en doğru sonuca ulaşmaya çalışmak hedefimiz olmalı

Düzenleyen malina : 02-12-2009 saat 22:34 Neden: Yazıların tümü kalın olmamalı
Eski 03-12-2009, 09:09   #485
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.hamibasoğlu

Ankara'da yetişebilecek palmiye ve yuccalar konusunda sizin öneriniz nedir?

Yukka (Yucca sp.)

Yukka (Yucca sp.)

Yukka (Yucca sp.)

Linkteki yuccalar için ne dersiniz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 12:53   #486
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.hamibasoğlu

Ankara'da yetişebilecek palmiye ve yuccalar konusunda sizin öneriniz nedir?

Yukka (Yucca sp.)

Yukka (Yucca sp.)

Yukka (Yucca sp.)

Linkteki yuccalar için ne dersiniz?
Merhaba,
Yuccalar özellikle Yucca rostratalar Ankara dış mekanı için için kesinlikle uygun değil.

Ankara'da illaki de Palmiye veya benzeri bitkiler istiyorsanız Birkileri saksıda tutmanız gerekir.Donlu günlerde Kış bahçenize veya uygun iç mekana almalısınız.
Yetiştirmekle muhafaza etmek farklı terimler. İklim nedeniyle yetiştiremediğiniz bir çok bitki türünü uygun ortamlarda muhafaza edip yaşamlarını sağlayabilirsiniz.

Dolayısıyla saksıda yaşam sürdürebilecek uygun türler seçilmeli ki mevsimsel gereksinimlere göre taşınabilir olsun.

Örneğin Trachycarpus fortunei (100cm gövdeli) iyi bir seçenektir.
Ancak uzun süreli düşük sıcaklık değerleri onu da etkiler.

Samsun'daki -5 derece ile Ankara'daki -5 derece sıcaklık olarak aynı değeri ifade etse de nem farkından dolayı Samsun'daki Trachycarpus bu soğuğa belki 10 gün dayanır.Ancak Bu Ankara gibi kuru bir soğukta çok riskli olacaktır.

Zaten Samsunda da 1-2 günden fazla süreli - değerler çok nadir görülür.
işte önemli nokta budur.Örneğin Samsunda gelişen bir Trachycarpus olaki extrem bir - dereceyi örneğin -17 yi görürse buna dayanır.ancak 1 gün 2 gün dayanır.
umarım ifade edebilmişimdir.

Bu arada 1.ve 2. resimlerdeki yucca rostratalar Antalya kışında bile zarar görüyor. İç mekana taşıyoruz.Mexicadan geliyor bu bitki.
Selamlar

Düzenleyen Sevilay : 13-12-2009 saat 01:53 Neden: Paragraf
Eski 03-12-2009, 16:17   #487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Bunlar daha yeşil tohumlar olgunlaşmasını beklemeniz gerek.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba,
Tohumlar Phoenix canariensis tohumları.
henüz olgunlaşmamışlar.Olgunlaştığında Turuncu renk alıp,yavaştan dökülmeye başlayacaktır.
O vakit toplayıp üretim bölümündeki bilgiler ışığında ekim yapabilirsin
selamlar
Cok tesekkurler yanitlariniz icin.
O kadar cok tohum var ki agaclarin uzerinde, en az bir o kadari da daha simdiden kendiliginden yere dusmus...

cigir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 22:55   #488
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Denizlide küçük bir fidancılık denemesi yapmak istiyorum, tecrübem eğitimim yok. Bir tanıdığın boş bahçesini kullanacağım inşallah. Biraz da palmiye yetiştirmek istiyorum.
Denizlide hangi palmiyeleri tavsiye edersiniz? Önceden eklediğim soğuğa dayanıklılık listesine göre, listeye göre 10 kadar palmiye cinsi var. bunları deneyeyim mi.
Tavsiyenize göre sipariş vereceğim. Bir de seraya gerek yok sanırım.
Şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen Sevilay : 13-12-2009 saat 01:54 Neden: İmla
Eski 05-12-2009, 12:35   #489
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
denizlide küçük bir fidancılık denemesi yapmak istiyorum tecrüben eğitimim yok. Bir tanıdığın boş bahçesini kullanacağım inşallah. Birazda palmiye yetiştirmek istiyorum. Denzilide hangi palmiyeleri tavsiye edersiniz. Önceden eklediğim soğuğa dayanıklılık listesine göre listeye göre 10 kadar palmiye cinsi var. bunları deniyeyimmi.
Tavsiyenize göre siparış vereceğim. Birde seraya gerek yok sanırım.
Şimdiden teşekkürler.
Bitkileri en az 3 yaşına kadar Denizli de dış mekana dikemezsin.
Dolayısıyla çimlendirme ve 3 yaşına kader poşetleme işlemini en azından naylon serada yapmalısın.
Yoksa emeklerin boşa gider.
Uygun türler Washingtonia,Butia,Trithrinax,Trachycarpus,Chamaer ops,Sabal.

Düzenleyen Sevilay : 13-12-2009 saat 01:56 Neden: Yazıların tümü kalın olmamalı
Eski 08-12-2009, 00:30   #490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2009
izmirde palmiye transplantasyon mevsimi

Sayın hami bey;

Sitenizdeki bilgiler için önelikle çok teşekkürler. Keşke daha önce okuyabilseydim. Size danışmak istediğim çok acil bir konu var mümkünse. Bu hafta bahçemizdeki Trachycarpus fortunei cinsi 4 adet palmiyede bahçe içi yer değiştirmesi yaptık. Bahçıvan mevsim uygun dedi, kazma kürek ile kökledi, dibine çakıl taşı, özel karışım, humik asit benzeri bir şey koymadı, yaklaşık 50 cm derinliğe üstelik altı baya kayalık bir alana zorla taşları kırarak palmiyeleri dikiverdi. Sadece yaprakları bağladı ve gövdeyi de ince iple sabitledi. Yazılarınızı bugün okuyunca tutamazlarsa diye çok korktum. Ayrıca nakil olacak 5 palmiye daha var. Ne önerirsiniz? Artık yapacak bir şey kalmış mı? Şimdiden teşekkürler. Saygılar.

Düzenleyen Sevilay : 13-12-2009 saat 01:58 Neden: Cümleye büyük harfle başlamalı
özlem göksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 13:17   #491
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Hami bey
Yediğimiz hurma çekirdeklerinden çıkan 2-3 yaşlarında hurmalarım var. Bunlar ne kadar soğuğa dayanabilir? Kışın laylon sera bunları koruyabilir mi ? İstanbulda bile olabiliyorsa burda naylon seradada olamaz mı? Birde hurmalar palmiyeye göre daha geç büyüyolar sanırım doğru mudur?

Eski 08-12-2009, 13:49   #492
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlem göksel Mesajı Göster
sayın hami bey;

sitenizdeki bilgiler için önelikle çok teşekkürler. keşke daha öne okuyabilseydim. size danışmak istediğim çok acil bir konu var mümkünse. bu hafta bahçamizdeki Trachycarpus fortunei cinsi 4 adet palmiyede bahçe içi yer değiştirmesi yaptık. bahçıvan mevsim uygun dedi, kazma kürek ile kökledi, dibine çakıl taşı, özel karışım, humik asit benzeri bir şey koymadı, yaklaşık 50 cm derinliğe üstelik altı baya kayalık bir alana zorla taşları kırarak palmiyeleri dikiverdi. sadece yaprakları bağladı ve gövdeyide ince iple sabitledi. yazılarınızı bugün okuyunca tutamazlarsa diye çok korktum. ayrıca nakil olacak 5 palmiye daha var. ne önerirsiniz? artık yapaak bir şey kalmışmı? şimdiden teşekkürler. saygılar.

Merhaba Özlem hanım,
öncelikle keşke şubat sonunu bekleseydiniz derim. Ancak Trachycarpuslar soğuğa diğer türlerden daha dayanıklı olduğunda bu mevsimde de transplante edilebilirler.

En önemli husus taban geçirimsiz bir yapıya sahipse biriken suyun yeni kesilmiş kökleri çürütmesini önleyebilmektir.
50cm derinde geçirimsiz ve kötü toprak koşulları var ise yüksek (tepe dikimi) dikim yaparak bu sorunu çözebilirdiniz.

Her nekadar palmiyeler derinlere giden kazık kök sistemine sahip değilse de drenajı iyi derin topraklarda daha iyi gelişme gösterir.Yaprakların bağlanması ve gövdenin sabitlenmesi doğru.

Ancak dikim harcı da çok önemli.
Torf,kum,perlit ve toprak karışımı ve de ağaç başı 250gr 15-15-15 npk uygulaması yapmak daha iyi olurdu.Bir sonraki palmiyeleriniz için bunları uygulayın.
Mevcut aktarılan palmiyelerin dibinde su birikmemesine özen gösterin.
selamlar

Eski 08-12-2009, 13:55   #493
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Hami bey
Yediğimiz hurma çekirdeklerinden çıkan 2-3 yaşlarında hurmalarım var. Bunlar ne kadar soğuğa dayanabilir. Kışın laylon sera bunları koruyabilirmi ? İstanbulda bile olabiliyorsa burda naylon seradada olamazmı. Birde hurmalar palmiyeye göre daha geç büyüyolar sanırım doğrumudur.

Merhaba,
evet, Hurmalar palmiye ailesi içerisindeki yavaş büyüyen türlerden biridir.
İstanbul'da görmüş olduklarınız daha ziyade yetişkin hurmalar.

Dolayısıyla onların kışa dayanıklılığı ile 2/3 yaşlı fidelerinki aynı değildir.Bir de yediğimiz hurmalarla İstanbul'da gördükleriniz bir değil.

İstanbul'da daha ziyada Phoenix canariensis i görürsünüz ki, oldukça dayanıklıdır.Oysa ki, yediğimiz Hurma meyveleri Phoenix dactyliferaya (=Arap Hurması) ait ve soğuklardan etkilenir.

Naylon sera da olsa Hurma fidelerinin 0 derecenin altında zarar görebileceğini dolayısıyla donlu günlerde seranın içinde en azından don sıcaklığını kıracak bir ısıtma işleminin yapılması gerekliliğine dikkat çekerim.
Selamlar

Eski 08-12-2009, 18:34   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2009
izmirde palmiye transplantasyon mevsimi, 2. mesaj

hami bey çok sağolun.

dipte su birikmemesine dikkat edilecek ve diğerleri için şubat sonu beklenecek,özel harçla aynı teknikle dikilecek. böyle dikilmemiş olan 4 tanesi içinde dip suyuna dikkat edilecek, böylece tutma olasılığı var çok şükür değilmi? tutmazlarsa nasıl anlarız, o durumda ağaçları kurtarmak için hemen söküp tekrar uygun şekilde yeniden dikelimmi ne dersiniz? birde ben farkatmeden 3 adette Phoenix canariensis nakli yapılmış. 2 si 2 m. birisi henüz yerde çok küçük bir ağaç. onlarda Trachycarpus fortunei gibi soğuğa dayanıklımıdırlar acaba?

çok çok teşekkürler, iyi akşamlar.

özlem göksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 11:49   #495
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlem göksel Mesajı Göster
hami bey çok sağolun.

dipte su birikmemesine dikkat edilecek ve diğerleri için şubat sonu beklenecek,özel harçla aynı teknikle dikilecek. böyle dikilmemiş olan 4 tanesi içinde dip suyuna dikkat edilecek, böylece tutma olasılığı var çok şükür değilmi? tutmazlarsa nasıl anlarız, o durumda ağaçları kurtarmak için hemen söküp tekrar uygun şekilde yeniden dikelimmi ne dersiniz? birde ben farkatmeden 3 adette Phoenix canariensis nakli yapılmış. 2 si 2 m. birisi henüz yerde çok küçük bir ağaç. onlarda Trachycarpus fortunei gibi soğuğa dayanıklımıdırlar acaba?

çok çok teşekkürler, iyi akşamlar.
Tutup tutmadığını yeni sürgün verince anlarız (Nisan sonu Mayıs) veya 1-2 ay içinde göbekteki sürgün yumuşar ve hafif bir çekiş kuvvetiyle yerinden çıkar.O zaman yapacak bir şey yoktur.
Phoenixler biraz daha duyarlıdır.Toprağın ısınmasını beklemek gerek.Aslında palmiyeler genel olarak toprağın sıcak olduğu Mart-ekim ayları arasında transplante edilirler

Eski 13-12-2009, 01:38   #496
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Alıntı:
Merhaba,
evet Hurmalar palmiye ailesi içerisindeki yavaş büyüyen türlerden biridir.
İstanbul'da görmüş olduklarınız daha ziyade yetişkin hurmalar.Dolayısıyla onların kışa dayanıklılığı ile 2/3 yaşlı fidelerinki aynı değildir.Bir de yediğimiz hurmalarla İstanbul'da gördükleriniz bir değil.İstanbul'da daha ziyada Phoenix canariensis i görürsünüz ki, oldukça dayanıklıdır.Oysa ki, yediğimiz Hurma meyveleri Phoenix dactyliferaya (=Arap Hurması) ait ve soğuklardan etkilenir.
Naylon sera da olsa Hurma fidelerinin 0 derecenin altında zarar görebileceğini dolayısyla donlu günlerde seranın içinde en azından don sıcaklığını kıracak bir ısıtma işleminin yapılması gerekliliğine dikkat çekerim.

selamlar
Peki Phoenix canariensis tohumu bulabilirmiyiz ?

Eski 13-12-2009, 06:38   #497
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2008
palmiye

selamlar hami bey palmiyelerin son fotoları bunlar sayenizde iyi gelişiyorlar ancak bu kış yagmurlar biraz fazla aksaklık çıkmaz inşallah.washingtoniaların gövdesi 70 80 cm tohumdan itibaren2,5 yıl anormal bir durum varmı?köstebekler bayagı seyreltti syagrusları[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  DSCI0203.jpg
Views: 2045
Size:  65.7 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Düzenleyen keoma33 : 13-12-2009 saat 06:42 Neden: eksik yazı
keoma33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 07:48   #498
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sevgili Hami Bey;
Bir dostum, Samsun-Çarşamba-Kızılot Köyü' ndeki bahçeme dikmem için, yine orada bir yıl önce palmiye yetiştiriciliğine başlayan bir fidancıdan aldığı bir fidanı bana armağan etti.
Fidanlık bahçeme çok ta uzak değil. Ancak fırsat bulupta,cinsini sormak için gidemedim. Demin, forum ana başlıklara bakarken, bu sayfa dikkatimi çekti. Resmini yükleyip, cinsini sorabileceğim en uygun yeri bulmuştum. Sadece bir resim ama, cinsini tahmin edebilirsiniz umarım.
Saygılarımla.
Name:  375.jpg
Views: 6487
Size:  71.7 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 13:58   #499
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Sevgili Keoma,
Herşey yolunda bence.
Washingtonialardaki gelişim çok iyi.Seneye 150 cm gövdeyi yakalarsın ancak 1 sonraki sene seyreltme yapmalısın ki kaliteli gövde elde edesin.
Kalın ve sağlam bir gövde daha uzun gövdeye nazaran daha makbul. Syagruslarından saksıda olanlar farklı zamanda mı ekilmiş? Onlar sanki daha bir gelişmiş.

Eski 13-12-2009, 14:00   #500
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orijin Mesajı Göster
Sevgili Hami Bey;
Bir dostum, Samsun-Çarşamba-Kızılot Köyü' ndeki bahçeme dikmem için, yine orada bir yıl önce palmiye yetiştiriciliğine başlayan bir fidancıdan aldığı bir fidanı bana armağan etti.
Fidanlık bahçeme çok ta uzak değil. Ancak fırsat bulupta,cinsini sormak için gidemedim. Demin, forum ana başlıklara bakarken, bu sayfa dikkatimi çekti. Resmini yükleyip, cinsini sorabileceğim en uygun yeri bulmuştum. Sadece bir resim ama, cinsini tahmin edebilirsiniz umarım.
Saygılarımla.
Eklenti 117732
Palmiyeniz Trachycarpus fortunei (=çin yelpaze palmiyesi)

Eski 13-12-2009, 15:40   #501
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Palmiyeniz Trachycarpus fortunei (=çin yelpaze palmiyesi)
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 08:46   #502
Ağaçsever

Selamlar hami bey saksıdaki syagruslar ekerken en gelişmişlerini seçmiştim.

Bir de elimin altında olunca sık çapa ot alma gibi işler yapınca farklı oldular. Tarlada olanlar saksıdakileri geçer önümüzdeki yıl. Seneye washingtonialara müşteri çıkarsa seyreltecegim. Sık yağmurlarda önerebileceginiz bir uygulama var mı?

Eski 14-12-2009, 15:57   #503
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
selamlar hami bey palmiyelerin son fotoları bunlar sayenizde iyi gelişiyorlar ancak bu kış yagmurlar biraz fazla aksaklık çıkmaz inşallah.washingtoniaların gövdesi 70 80 cm tohumdan itibaren2,5 yıl anormal bir durum varmı?köstebekler bayagı seyreltti syagrusları[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Eklenti 117730[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]
Washingtonialar 2,5 yılda 70-80 cm olabiliyormu. Ben daha yavaş büyüdüklerini sanıyordum.

Eski 16-12-2009, 14:15   #504
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
Selamlar hami bey saksıdaki syagruslar ekerken en gelişmişlerini seçmiştim.

Bir de elimin altında olunca sık çapa ot alma gibi işler yapınca farklı oldular. Tarlada olanlar saksıdakileri geçer önümüzdeki yıl. Seneye washingtonialara müşteri çıkarsa seyreltecegim. Sık yağmurlarda önerebileceginiz bir uygulama var mı?
merhaba,2 çapa = 1 sulama diye bir kural vardır.Çapa ve ot mücadelesi çok önemlidir.
Yağmurlu günlerde tek tavsiyem,Eğer alanda yoğun bir su birikmesi var ise bir şekilde tahliye edin.Mesela kodun daha düşük olduğu bir alan seçin ve bir kuyu kazın,ufak bir dlgıç pompa ile suyu sahadan uzaklaştırın.
Şu dönemde eğer taban gübresini verdi isen Marta kadar yapılacak pek birşey yok.
selamlar

Eski 16-12-2009, 14:20   #505
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Washingtonialar 2,5 yılda 70-80 cm olabiliyormu. Ben daha yavaş büyüdüklerini sanıyordum.
sevgili Keoma ulaşabileceği en iyi boya ulaşmış,Bir de Damlama sulama ve bilimsel bakım tedbirlerini en iyi şekilde uygulamış.Seneye 150cm gövde boyuna rahat ulaşır.3 sene sonra 250/300 gövde boyuna ulaşır.Ama gövde kalitesi için seyreltme yapması şart.
Ben Keoma'nın 4/5 m.Gövde boyuna 5 sene içinde ulaşacağına inanıyorum.

Eski 16-12-2009, 22:22   #506
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Kafam karıştı Keoma bu palmiyelerin cinsimidir.

Washintonia filiferalar 3 senede ne kadar büyür.

Eski 17-12-2009, 04:54   #507
Ağaçsever

selamlar arkadaşlar benim palmiyelerin gelişimlerinin iyi durumda olması tamamen hami beyin yönlendirmesi sayesinde olmuştur birkez daha teşekkür ederim .karaselvi tohum aldıgın anaçta önemli bence birde benim fidanlıgım hergün iki sefer rahatlıkla gidip gelecegim mesafede dolayısı ile aksaklıklara zamanında müdahale edebiliyorsun.bir çok kişi ekimden itibaren kendi haline bırakıyor 6 yaşında 50 cm gövde boyu olan palmiye tarlası biliyorum budanan yaprakları tarlada bırakanlar bile var ne diyeyim ben hami beye güveniyorum .

Eski 17-12-2009, 10:02   #508
Yeni Üye

bulentaltay's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Hami Bey merhabalar,
Uzun süredir forumdaki yazıları sıkı şekilde ilgiyle takip ediyorum. Sizi de bu konudaki bilgilerinizi cömertçe paylaşmanızdan dolayı yürekten kutlarım, knowhow en değerli şeydir....Manavgat yakınında 1000 kadar Washinhtonia Filiformis'im var (2 senelik). Babam ile birlikte esasen Tijli oya ağacı üretimi konusunda tecrübemiz var, ancak ben palmiyelere çok düşkünüm ve ülkemizde az üretilen çeşitleri anlamlı sayıda ve uzun vadeli hatta belki ihracata yönelik üretmeyi düşünüyorum. Özellikle sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda Trachycarpus fortunei, butia capitata ve chamaerops humilis gibi...Eğer Manavgat yakınında iseniz sakıncası yoksa sizinle uygun bir zamanda tanışmayı arzu ediyorum...özellikle tohum temini konusunda yardımcı olmanızı umuyorum...
Saygılar...

bulentaltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 13:57   #509
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulentaltay Mesajı Göster
Hami Bey merhabalar,
Uzun süredir forumdaki yazıları sıkı şekilde ilgiyle takip ediyorum. Sizi de bu konudaki bilgilerinizi cömertçe paylaşmanızdan dolayı yürekten kutlarım, knowhow en değerli şeydir....Manavgat yakınında 1000 kadar Washinhtonia Filiformis'im var (2 senelik). Babam ile birlikte esasen Tijli oya ağacı üretimi konusunda tecrübemiz var, ancak ben palmiyelere çok düşkünüm ve ülkemizde az üretilen çeşitleri anlamlı sayıda ve uzun vadeli hatta belki ihracata yönelik üretmeyi düşünüyorum. Özellikle sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda Trachycarpus fortunei, butia capitata ve chamaerops humilis gibi...Eğer Manavgat yakınında iseniz sakıncası yoksa sizinle uygun bir zamanda tanışmayı arzu ediyorum...özellikle tohum temini konusunda yardımcı olmanızı umuyorum...
Saygılar...
merhaba,
nazik övgüleriniz için teşekkür ederim.Bilginin sonu yok malumunuz,hiç bir zaman ben oldum diyemiyorsunuz.Her gün farklı bilgiler öğreniyor insan.Önemli olan hep ileriye bakabilmek.
Öyle ülkeler var ki, Bitki ticaretinden bizim turizm gelirimiz kadar girdi sağlıyor.
Ama bizler üretmeyi ve kendimizi tanıtmayı öğrendikce inanın o mevzu bahis ülkelerden çok daha iyi mevsimsel ve jeopolitik avantajlarımızla onların önüne geçeriz.Bana her gün yurtdışı mailler gelir.Özellikle Trachycarpus sorarlar ancak Türkiye 'de toplasanız 1m.üzerinde 1000 adet ağaç çıkmaz.Olanlar da yurtdışındaki fiyattan bile daha fazla ücret talep ediyorlar.
Bugün hala 10/12 cm çevreli tijli düzgün oyaları yurtdışından getiriyoruz.
14/16 - 16/18 220cm den tijli oyamız yok.
Velhasıl ihracata yönelik üretim mükemmel bir fikir.
Güney illerimizde bu konuya yönelik iyi çalışmalar yapılabilir.En önemli husus uygun arazi ve bilimsel yetiştirme tekniklerini bir arada kullanarak en yüksek verimi alabilmek.
Bende Trachycarpus,Chamaerops,Butia,Sabal,Arcontophoenix ,Washingtonia,Syagrus tohumları var. Manavgat'ta ikamet ediyorum.
Herzaman beklerim.
Selamlar

Eski 21-12-2009, 17:10   #510
Yeni Üye

bulentaltay's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Hami Bey Merhaba,
Hafta sonunu Muğla da geçirdik, Ragıp hocayla tanıştık, merkezini gezdik ayrıca büyük bir bitki üreticinin merkezini de gezdik (ismini özelden söylesem daha doğru olur), bu üretici bize antalya yöresinde kırmızı böcek olduğunu ve lokal bir karantina uygulamasından ve üretseniz bile antalya dışına transport edemezsiniz gibi şeyler söyledi..palmiye üretmenizi asla tavsiye etmem dedi.....acaba doğru mudur, aynı sorun ihracat için de yaşanabilir mi acaba, bilginiz var mı??...tabii tarım bakanlığındaki tanıdıklarımıza da bunu soracağım..kurumsal bazlı güvenilir bilgileri burdan hersele paylasırım o zaman ...
selamlar...

bulentaltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024