agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen Oğuz Karsan
  • 1 Gönderen Oğuz Karsan
  • 1 Gönderen Oğuz Karsan
  • 1 Gönderen amenajman
  • 1 Gönderen sezinci
  • 1 Gönderen Oğuz Karsan
  • 1 Gönderen sezinci
  • 1 Gönderen Oğuz Karsan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2008, 20:03   #1
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Neden orman şeflikleri ile orman köylüsü arasında iletişim eksikliği var?

Dışarıdan bakıldığında orman işletme şeflikleri ile orman köylüsü aslında o kadar yakın topluluklardır ki madolyonun öbür yüzü hiçte bilindiği gibi değildir. Aralarında hiç olmamış bir iletişim vardır. Orman köylüsü orman şefliklerine korku dolu gözlerle bakar. Nedeni; orman şefini birtek kaçak adun kestiği için yakalanınca görmüştür ve bir tek o işe yaradığını zannederler. Orman işletme şeflikleride köylüye birer ağaç katliyamcısı gözüyle bakar. Orman köylüsü o kadar güç şartlarda yaşamaktadır ki;bir çoğunun ne ekeçek arazisi , ne hayvanını otlatacak merası vardır. Halbuki benim bile bilmediğim orman köylüsünün istisdağımı ile ilgili ne kanunlar vardır.Hiç değilse şefliklerden bir kişi yılda bir defada olsa köyleri ziyaret edip köylülere yararlanabilecekleri haklardan bahsetse karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulsa çokmu kötü olur acaba.

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 14:01   #2
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
İletişim kopukluğunun sebebi orman kanunları ve yanlış orman politikaları

Merhaba,

Sn. enigma_6643, çok güzel bir konu açmışsın. Tebrik ederim.

Malesef orman şeflikleri ile orman köylüsü arasındaki iletişimsizlik orman kanunlarından ve yanlış orman politikalarından kaynaklanıyor.

08.07.1937 de çıkan 3116 sayılı İlk orman kanunundan beri yüzlerce kanun çıkarılmış ve hepsinin ana teması incelendiğinde insanlar ile orman ayrı değerlendirilmiş ve birbirlerinin düşmanı ilan edilmişlerdir. Çıkan her kanunda insanların ağaçları kesip ormanı yok edeceği varsayıldığından, hep cezalandırıcı kurallar konulmuştur.

Orman Kanunu na konulan bu haksız cezalar, orman memurlarının köylüye adeta eziyet eden uygulamaları ile birleşince, orman köylüsü ile orman idaresi birbirine düşman olmuştur.

Siyasal baskılar ile, büyük şehirlerde çok rant getirecek orman arazilerinin işgal edilmesine ses çıkarmamayı tercih eden orman idaresi, Kırsal kesimde haksız uygulamaları ile köylüye adeta kan kusturmuştur.

Dededen veya babadan kalma arazisinde ağaç yetişmesine müsade edenler adeta cezalandırılırcasına arazilerine orman idaresinin türlü hukuk oyunları ile el konulmuştur.

Dededen ve babadan kalma arazileri haksızca ellerinden alınanlar bunun bedelini savunmasız ağaçlara ödettirmişlerdir. Köylüyü ormandan bir kozalak aldığı için acımasızca mahkemeye sevkederek cezalandıran orman idaresi, bu güne kadar köylünün ormandan istediği ağacı kesmesine mani olabilecek politikaları da geliştirememiştir.

Bir arazinin 14 yıl kendi haline bırakıldığında orman görünümüne kavuşacağı bütün dünyada kabul görmüş bilimsel bir gerçek iken, Elinde sınırsız imkan ve teknolojiyi kullanmaktan aciz yöneticiler ise, Ormanlarımızın çoğaldığını söyleyebilmişlerdir. Aynı kibirle ormanlarını çoğaltıp, geliştirebilen ülkeleri de örnek alamayan bu zihniyet orman yangınlarına seyirci kalmayı tercih etmiştir.

Bu gün birçok kişi ormanların kendi haline bırakılırsa, daha çok gelişebileceği fikrinde buluşmaktadır. Orman Bakanlığı ise gerek personel sayısı, gerek dev bütçesi ile en büyük bakanlıklarımızdandır.

Köylümüzün hiç mi suçu yoktur? elbette vardır. Ama köylümüzü suç işlemeye iten aslında yanlış uygulanan yanlış orman politikalarıdır.

Ağaç bekçiyle değil, sevgi ve eğitim ile korunabilir.

Saygılar

Güzin Çakar beğendi.
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 16:55   #3
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Merhaba. Sayın Oğuz bey sizede ben teşekkür ederim. Aklımdan geciripte yazıya dökemediklerimi anlatmışsınız.

Eski 01-11-2008, 15:20   #4
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Derhal orman kanunu ve kadrosu yenilenmeli. Taze kana ihtiyaç var

Merhaba,

Az önce kanal 8 de tartışma saatinde terör ve terörün niye bitirilemediğine dair çok güzel bir program vardı. Katılımcı akademisyen çok güzel tesbitlerde bulundu.

Esasında orman işi biraz teröre benziyor. Terör, nasıl yanlış uygulanan politikalar yüzünden bitirilme noktasına kadar getirildiği halde bitirilemiyor ve yeniden alevlenmesine meydan veriliyorsa, Orman yangınları ve ağaç varlığımızın azalması da aynı sebeplerden yani yıllarca yanlış olduğu artık kesinleşmiş politikaların hala ısrarla uygulanması yüzünden önlenemiyor.

Masa başında oturan yetkililer esas tehlikeyi göremiyor ve evrak işleriyle uğraşmaya devam ediyorlar. Esas üzücü olan ise işlerini doğru dürüst yapamadıkları halde kimse bunun farkına varmıyor ve hesap sormuyor. Dolayısıyla işler aynı yanlışlıklar içinde sürüp gidiyor. Basında ise yanlış rakamlar ile benzer demeçler verilip duruluyor.

Her orman şefliği belki araziyi bile görmeden kağıt üzerinde amenajman denilen işletme projeleri hazırlıyor, bölge müdürlükleri de yine sormadan, görmeden imzaları basıp onaylıyorlar. İşte yanlışlık burada başlıyor. Kimseye hesap sorulmuyor.

On binlerce genç enerjik ve idealist orman mühendisimiz iş ararken, artık emekliliğinden başka birşey düşünemeyen enerjisi bitmiş, ufuksuz ve siyasi baskılar ile göreve getirilip yıllarca aynı makamı işgal edebilen kişiler hala iş başındalar.

Bazılarınız bu ifadelerimi aşırı görebilirsiniz, ancak ormanlarımızın haline bakacak olursanız problem çok açık ortada durmaktadır.En gelişmiş cep telefonunu ve elektronik teknolojiyi yaşamında kullananların aynı imkanlardan işlerinde yararlanamaması da düşündürücüdür. Yenilik şarttır.

Bize, içinde bulunduğumuz çağı değil, önümüzdeki çağın gereklerini düşünebilip planlayabilecek enerjik kişilere ihtiyaç vardır. Bütçesi ve personel sayısının ise zaten kendi ihtiyacından fazla olduğunu düşünüyorum. Tabi kurumun bir de elindeki personeli verimli kullanamadığı da ortada.

Artık kral çıplak deme zamanı geldi de geçti.

Saygılar

mrduran beğendi.
Eski 01-11-2008, 15:33   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Masa başında oturan yetkililer esas tehlikeyi göremiyor ve evrak işleriyle uğraşmaya devam ediyorlar. Esas üzücü olan ise işlerini doğru dürüst yapamadıkları halde kimse bunun farkına varmıyor ve hesap sormuyor.
1. Masa başında oturan yetkililer kimler?
2. İşlerini doğru dürüst yapamayanlar kimler?
3. Kimin farkına varması gerekiyor?
4. Kimin düzeltmesi gerekiyor?

Alıntı:
On binlerce genç enerjik ve idealist orman mühendisimiz iş ararken, artık emekliliğinden başka birşey düşünemeyen enerjisi bitmiş, ufuksuz ve siyasi baskılar ile göreve getirilip yıllarca aynı makamı işgal edebilen kişiler hala iş başındalar.
1. Emeklilik yaşı 65 oldu... Şu an çalışmakta olan orman idaresi elemanları yaş ortalaması kaç? Emekli olmadan işten mi atılmalarını öneriyorsunuz?
2. "Siyasi baskılar ile göreve getirilip" ifadesi yazılarınızda yer alıyor ama nedense sadece orman idaresine yükleniyorsunuz. En baştan bu yanlışın yapılmaması, daha doğru bir uygulama olmaz mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 11:44   #6
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Yanlışı yapanların illa isimlerini açıklamak mı lazım.

Merhaba,

Sn Malina,

Hepimiz, sorumluların kimler ve yapılan yanlışlıkların neler olduğunu biliyoruz. Yoksa ağaç varlığımız ve ormanlarımız bu halde olurlarmıydı?

İşin başına getirilenlerin, İşi başarabilecek olanların değil de siyasi iktidarlara yakın olanlardan seçildiğini söylemeye artık gerek yok.

Bazı kurumlar yıpranır, hantallaşır, Gerekli yatırımlar ve çağa ayak uyduracak reformlar yapılamadığı için güç kaybeder ve artık görevlerini yapamaz hale gelir. Orman teşkilatının da bu kurumlar arasında yer aldığını düşünüyorum. Yoksa ormanlarımız bu durumda olmazdı

Aslında özel sektörü izlemek yeterli olacaktır. Başarıyı engelleyen, Adam kayırma ve iş becerememe kaygılarının en az yaşandığı yerler özel sektördür.

Siz hiç özel bir şirkette işini gerektiği gibi beceremeyip, karlılığını artıramayan ve şirketini çağa uyduracak atılımları yapamadığı için rakiplerinden hantal hale gelip kan kaybettiği halde, senelerce makamını koruyabilen bir yönetici tanıyormusunuz? Çağımızda bu prensibi benimsemeyen kurumlar yok olmaya mahkumdur.

Özel sektörün birbirinden yönetici transfer etmeye çalıştığı bu çağda, işe uygun olmayanları tasfiye edemeyenler her suçlamada aynı demeçleri vermeye mahkumdur. Hala aynı demeçler veriliyorsa, Kişileri değil onları tasfiye edemeyen sistemi tartışmalıyız.

Saygılar

Eski 03-11-2008, 19:04   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Eğitimin durumu da orman idaresine benziyor diyelim... Ne önerecektiniz; okulları kapatalım mı, yoksa tümünü özelleştirelim mi?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 22:25   #8
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. malina,

Bu görüşlerim sadece orman idaresi ile ilgili değil. Yıl 2008 birçok ülke kalkınma planlarını yapıp uyguladılar, meyvelerini topladılar yediler.

Biz ise Ulu Önder Atatürk'ün ölümünden beri hiçbir şey yapmadık. Bu güne kadar gelebildiysek o başarı da bizim değil, Ulu Önder'in bıraktığı kurumlar ve reçeteler sayesindedir.

40' lı yıllardan sonra Ulu Önder'in büyük fedakarlıklar ile kurduğu ve bizim bu günlere gelmemizde büyük payı olan ana kuruluşlar, Ulu Önder'in ölümünden sonra, siyasi partilerin, kurumlar için zararlı isteklerini geri çevirmeyi beceremeyen yöneticileri yüzünden amaçlarından saptırılmış, zayıflatılmış, işlevsiz hale getirilmiş, halka hizmet bir yana, siyasilerin kazanç kapısı olarak kullanılmıştır.

Sonunda bırakınız hizmet vermeyi, devlet desteği olmadan kendi döner sermayeleri ile ayakta duramayan bu kuruluşlardan bazıları kapanmadan önce devlete ve millete fayda yerine zarar getirmeye başlamışlardır.

Uzun yıllar zarar etmelerine karşın, Kurumlardan sağladığı faydaların kesilmemesi için, siyasilerce hazine desteği sağlanan bu kuruluşlar ülkenin ihtiyacı olan ve büyük faizler ödenerek temin edilen ve kalkınmada kullanılması gereken çok kıymetli kaynaklarını da tüketmişlerdir.

Bizden önceki nesil diyebileceğim kişiler bu kötü gidişi göremediğinden veya engel olamadıklarından birkaç nesilin kullanması gereken bu kıymetli ve pahalı kaynak malesef heba olup gitmiştir. Bize ise faizlerini ödemek kalmıştır.

Atamızın bize bıraktığı en büyük miras olan demokrasiyi henüz tam olarak hazmedemediğimizden ve çalıştırmayı beceremediğimizden olsa gerek, Her darbenin akabinde kalkınma vaadi ile kandırarak oyumuzu alan her siyasi iktidarın basiretsiz ve kötü yönetiminin bedelini yine kendinden sonraki nesil ödedi.

Kendimizden sonraki neslin kaynaklarını tüketmek hakkımız olmadığına göre, kalkınmayı, ithal araba, bilgisayar ve cep telefonu kullanmak olarak görmemeli, kalkınmanın Ulu Önder'in dediği üzere sadece bağımsızlık ile mümkün olduğunu bilmeli, dolayısıyla kendi yağımızla kavrulmamız gerektiğini artık öğrenmeliyiz.

Ülke gelişmesini sağlayacak kurumlarının iyi çalışmadığı veya görevini layıkıyla yapmadığında ise ilerlememiz mümkün değildir. İşte bu nedenle her kurumu denetlemeli, çalışmasına yardımcı olmalı, çağa uygun olmayanları ise ya yenilemeli ye tasfiye etmeliyiz. Ama ülkemize zarar verecek şekilde yönetilmelerine göz yummamalıyız. Bu ise ancak ülke çıkarını kendi çıkarından önde gören becerikli, dürüst ve basiretli yöneticiler ile mümkün olabilir.

Artık beni hapiste bakarsınız.

Saygılar.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 05-11-2008, 00:01   #9
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Sevgili Oğuz KARSAN
Düşüncelerinizin Çoğuna Katılıyorum.
Fakat nice şeflerimizde varki or-köy ilişkilerini okadar çok güzel idare ediyorki, ormanlardan max. verimi alabiliyorlar.
Ufak Bir Örnek, balıkesir Kozak Yaylası - Orman Bölge Arasındaki ilişki.Köylüler ile sohbet ederseniz Ormancıları ormancılığı ne kadar çok sevdiklerini anlarsınız.Peki neden seviyorlar.Çok Basit insanlar bilinçlendirilip Çam Fıstığından elde ettikleri gelir.
Yanlış hatırlamıyorsam muhtarları ile görüşmüştüm, köylülerin elektrik ve su parası ödemediklerini, bu giderlerin muhtarlık tarafından karşılandığını duyuncada şoke olduğumu belirtmek isterim.
Buna benzer durumlar memleketim MERSİN dede mevcuttur.(Benzemiyen durumlar ise tüm türkiyede mevcut ))

Sağlıcakla kalınız

amenajman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 05:00   #10
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amenajman Mesajı Göster
Sevgili Oğuz KARSAN
Düşüncelerinizin Çoğuna Katılıyorum.
Fakat nice şeflerimizde varki or-köy ilişkilerini okadar çok güzel idare ediyorki, ormanlardan max. verimi alabiliyorlar.
Ufak Bir Örnek, balıkesir Kozak Yaylası - Orman Bölge Arasındaki ilişki.Köylüler ile sohbet ederseniz Ormancıları ormancılığı ne kadar çok sevdiklerini anlarsınız.Peki neden seviyorlar.Çok Basit insanlar bilinçlendirilip Çam Fıstığından elde ettikleri gelir.
Yanlış hatırlamıyorsam muhtarları ile görüşmüştüm, köylülerin elektrik ve su parası ödemediklerini, bu giderlerin muhtarlık tarafından karşılandığını duyuncada şoke olduğumu belirtmek isterim.
Buna benzer durumlar memleketim MERSİN dede mevcuttur.(Benzemiyen durumlar ise tüm türkiyede mevcut ))

Sağlıcakla kalınız
Merhaba. Sn amenajman konuyu acan sizin bahsettiğiniz bölgeden kozaktan bir kişi yani ben. Bizim ormandan falan para kazandığımız yok biz orman tarımı yapıyoruz sadece. Bu yaptığımızında orman dairesinle bie ilgisi yok.Evet ormanı çok seviyoruz ama ormancıları değil.Ayrıca kozak yaylası Balıkesir'e bağlı değil izmire bağlı

Eski 05-11-2008, 08:05   #11
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Arkadaşlar burda belirttiğiniz sorunlar aslında artık memleketimizdeki insan kokuşmasının sonucu. Şu Kurumda demek yanlış olur bu dediğiniz işini yapmayan insanlar tüm kurumlarda var benim kurumumdada var sabah çay içilirken devlet hükümet hakkında başlanır atmaya memleket kurtarmaya ama bunları yapanlar genelde çalışmayanlardır. Türk milletinde (ki bende Türküm) artık bir rehavet var her konuda herkez işini (genelme çoğunluğu kapsıyor) yapmıyor.Ama ya bize yaptırmazlar bizim dış mihraklarımız var diye başlar muhabbetlerimiz devam eder. Ben 17 senedir kamudayım. Bu sürede serbest bıraktığınızda işine tam genel insan sayısı inan 3 kişiyi geçmez. Bu orman idaremizdede aynı diğer kurumlardada.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 10:13   #12
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. amenajman,

Görevini canla başla yapan kişiler baştacımız. Bu kıymetli insanlar çoğunlukta olsaydı, bu gün bu meseleleri tartışıyor olmazdık. Başarılı projeler kişisel çabalar ile büyük fedakarlıkla oluşturulabiliyor bu isimsiz kahramanları kutluyorum

Artık yeni bir sayfa açıp bu kötü gidişe dur demenin zamanı gelmedi mi? Bizim de gelişmiş ülkelerdeki hizmetleri alıp, daha çağdaş yaşamaya hakkımız yok mu?

Mutlaka iş işten geçinceye kadar beklemek zorundamıyız?

Saygılar

Eski 12-11-2008, 00:29   #13
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enigma_6643 Mesajı Göster
Merhaba. Sn amenajman konuyu acan sizin bahsettiğiniz bölgeden kozaktan bir kişi yani ben. Bizim ormandan falan para kazandığımız yok biz orman tarımı yapıyoruz sadece. Bu yaptığımızında orman dairesinle bie ilgisi yok.Evet ormanı çok seviyoruz ama ormancıları değil.Ayrıca kozak yaylası Balıkesir'e bağlı değil izmire bağlı
Sayın Oğuz Karsan ve Sivas5858 yazımdada dediğim gibi düşüncelerinize katılıyorum.Ama bazı bölgelerde işini gerçekten iyi yapan baştaçlarımızda var.

Şimdi Sayın Enigma_6643
Şimdi Ayvalığın,Akçayın otaraftaki kozak yaylası İzmiremi bağlı.bunu duyduğuma Çok şaşırdım inanın.Çünkü ben kazdağlarını gezdikten sonra patika yollardan kozak yaylasına geçtim.yorucu bir seyehatti bunu belirtiyim.Ne ara İzmire geçmişiz allah allah )
Ben birde şuna inanmıyorum sevgili büyüklerim küçüklerim.Ben köylülerle birebir konuştum.İnsanlar çok memnunuz gelir düzeyimiz artmış durumda,elektrik su fatura ödememe gibi durumlardan, hatta bana köyün kahvesinde denizbankın sponsorluğundan bile bahsettiler.Kahvedeki bardaklar denizbank Bardağı ve bardak altlığı her yerdede afişleri vaardı.hangi banka bunu bir köye yapar bi düşünmek lazım.İşletme müdürünü gören köylüler allah sizden razı olsun felan dediler ben şahidim.Birebir yaşadım Sayın Enigma_6643, bir yalnışınız olmasın sakın ?
Bu dediklerim Yalnış ise lütfen düzeltelim Sayın ENigma.Sizin O yaşıyorum dediğiniz kozak yaylasını unutamam.Çünkü Köylü bize bile fıstık maliyetini bilmeme rağmen %350 karla satmaya çalıştı.1 kilo fıstığın maliyeti 14,5 ytl olmalı.bana satmak istenilen (sen yabancı değilsin denilen) fiyatı 50 ytl.Dışarıya 80 ytl ye satıldığını gene o meşhur kahvedeki ilandan birebir okudum ve duydum.

Sizin bölgenize özel olarak söylüyorum ve soruyorum.Neden ormancıları sevmiyorsunuz unu ben çok merak ettim.İnanın sizin vereceğiniz bilgiler benimde eksik bilgilerimi tazeliyecektir.kendimizi nasıl düzeltebiliriz sorusuna cevap bulmamızda yardımcı olacaktır efendim.

Sağlıcakla kalın

NESİM AVAĞ beğendi.

Düzenleyen amenajman : 12-11-2008 saat 00:37 Neden: terimlerde karışıklık
Eski 12-11-2008, 10:22   #14
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. amenajman,

İşini yapan, ülkesini seven, aydın, dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilen, günün teknolojisini işinde beceriyle kullanabilen, Lafıyla değil yaptığı icraatlarıyla Atatürkçü düşünceleri olan yöneticileri seviyorum.

Beceriksiz, basiretsiz, ahlaksız, çağı anlayamamış ama cebinde en ileri teknolojinin ürünü olduğu halde sadece tek fonksiyonunu kullanabilen, işini yaparken kendine çıkar sağlamaya çalışan, ufuksuz, yeni fikirler üretemeyen, işini yapmaktan çok emekliliğini hesaplayan, ülkesinin çıkarlarını düşünemeyen, aciz yöneticileri sevmiyorum.

Yöneticilerin, ormanlarımız alev alev yanarken bir önceki sene söylediği lafların aynısını söyleyip, bahaneler uydurup, pişkin pişkin demeç vermelerine tahammül edemiyorum.

Artık Atatürk ilkelerini hazmetmiş, akıllı, genç, dinamik, görevini vatan sevgisi ve heyecanla yerine getiren, çağın gerektirdiği bütün teknolojiyi kullanabilme becersine sahip, işini yaparken ilerleme ve yenilikleri düşünüp, bulup, uygulayabilecek, insanlar görmek istiyorum.

İşbaşında, Rahmetli Mustafa Kemal, Kubilay, İsmail Hakkı Tonguç, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Recep Yazıcıoğlu, Çetin Emeç, Necip Hablemitoğlu, Aziz Nesin, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, ve isimlerini hatırlayamadığım, kendini değil ülkesini düşünen kahraman ve akıllı yöneticiler görmek istiyorum.

Çok şey mi istiyorum?

Saygılar.

Eski 12-11-2008, 17:19   #15
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amenajman Mesajı Göster
Sayın Oğuz Karsan ve Sivas5858 yazımdada dediğim gibi düşüncelerinize katılıyorum.Ama bazı bölgelerde işini gerçekten iyi yapan baştaçlarımızda var.

Şimdi Sayın Enigma_6643
Şimdi Ayvalığın,Akçayın otaraftaki kozak yaylası İzmiremi bağlı.bunu duyduğuma Çok şaşırdım inanın.Çünkü ben kazdağlarını gezdikten sonra patika yollardan kozak yaylasına geçtim.yorucu bir seyehatti bunu belirtiyim.Ne ara İzmire geçmişiz allah allah )
Ben birde şuna inanmıyorum sevgili büyüklerim küçüklerim.Ben köylülerle birebir konuştum.İnsanlar çok memnunuz gelir düzeyimiz artmış durumda,elektrik su fatura ödememe gibi durumlardan, hatta bana köyün kahvesinde denizbankın sponsorluğundan bile bahsettiler.Kahvedeki bardaklar denizbank Bardağı ve bardak altlığı her yerdede afişleri vaardı.hangi banka bunu bir köye yapar bi düşünmek lazım.İşletme müdürünü gören köylüler allah sizden razı olsun felan dediler ben şahidim.Birebir yaşadım Sayın Enigma_6643, bir yalnışınız olmasın sakın ?
Bu dediklerim Yalnış ise lütfen düzeltelim Sayın ENigma.Sizin O yaşıyorum dediğiniz kozak yaylasını unutamam.Çünkü Köylü bize bile fıstık maliyetini bilmeme rağmen %350 karla satmaya çalıştı.1 kilo fıstığın maliyeti 14,5 ytl olmalı.bana satmak istenilen (sen yabancı değilsin denilen) fiyatı 50 ytl.Dışarıya 80 ytl ye satıldığını gene o meşhur kahvedeki ilandan birebir okudum ve duydum.

Sizin bölgenize özel olarak söylüyorum ve soruyorum.Neden ormancıları sevmiyorsunuz unu ben çok merak ettim.İnanın sizin vereceğiniz bilgiler benimde eksik bilgilerimi tazeliyecektir.kendimizi nasıl düzeltebiliriz sorusuna cevap bulmamızda yardımcı olacaktır efendim.

Sağlıcakla kalın
Bütün bunları orman idaresimi yapmış diyorsunuz yani. Evet gelir düzeyimiz çok çok yüksek ama bunun orman dairesiyle uzaktan yakından alakası bile yok. Herkezin tapulu arazisinden elde ettiği gelir bunlar. Siz bunu orman dairesine mal ediyorsanız yanılıyorsunuz. En son orman dairesiyle muhatablığım köyde cıkan ve köyü sarmak üzere olan yangına biz söndürdükten sonra gelmiş oldukları için ettiğim kavgaydı.7 kmlik mesafeyi neden 1 saat 10 dakika geldiniz diye sorduğum soruya biz orman dahi olsa tapulu arazideki yangına müdehale edemiyoruz oldu.Başka söylenecek söz varmı bu lafın üstüne.

Eski 12-11-2008, 17:33   #16
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Öncelikle herkes kendi görevini en iyi şekilde yapıyor mu! Özeleştirisini yapması gerekir. Genel poltitika bozukluğu ülkenin genel sorunu! Ülkenin kuruluş felsefesinde anlaşamamışlar ki siyasiler, ayrıntıları doğru dürüst anlayabilsinler.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2008, 21:49   #17
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enigma_6643 Mesajı Göster
Bütün bunları orman idaresimi yapmış diyorsunuz yani. Evet gelir düzeyimiz çok çok yüksek ama bunun orman dairesiyle uzaktan yakından alakası bile yok. Herkezin tapulu arazisinden elde ettiği gelir bunlar. Siz bunu orman dairesine mal ediyorsanız yanılıyorsunuz. En son orman dairesiyle muhatablığım köyde cıkan ve köyü sarmak üzere olan yangına biz söndürdükten sonra gelmiş oldukları için ettiğim kavgaydı.7 kmlik mesafeyi neden 1 saat 10 dakika geldiniz diye sorduğum soruya biz orman dahi olsa tapulu arazideki yangına müdehale edemiyoruz oldu.Başka söylenecek söz varmı bu lafın üstüne.
Kusura bakmayın yoğun tempodan pek fırsatım olmuyor internete girmeye.
Ben burada sizleri sorgularım. Ben geldim ve köylülerin davranışlarını ormancılara yaklaşımlarını birebir gördüm. madem sizin dediğiniz şekilde bi durum var o zaman neden köylüler ormancılara benim yanımda allah sizden razı olsun diyorlar ? neden o ormancılara karşı çıkıp , eksiklerini yapmadıklarını yüzlerine vurmuyorlar ? bunları çok merak ettim açıkçası.

Sayın Oğuz bey
Son dedikleriniz doğru. bu konuda size herhangi birşey diyemem. Her ülkede Her vatan millette önderlere ihtiyaç vardır. bunu sorgulamak bile yanlış.

Eski 14-12-2008, 11:47   #18
Ağaçsever

amenajman's Avatar

İşte O vatandaşa Ben Çok Kızıyorum Sayın ENİGMA. Aslında Bütün Sorun Oradan Kaynaklanıyor. Biraz bilinçli olsalar, yetkilileri ponponlamak yerine eleştirip, gerekli cümleleri kursalar hiç bu konuşmaları yapmamış olacağız bence.
Köylü Milletin EFENDİSİDİR. Koyunu değil. Ama lütfen kızmayın son dönemde koyunu olmaya başlamıştır.
Haksızlıklara baş kaldırması gerekmekteler. Yoksa hiçbiryere varamazlar ve varamayız.
İyi Günler

Eski 04-01-2009, 00:10   #19
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Bu konuyu ve son 1 saat içinde okuduğum konuları bunlarla pek ilgisi olmayan bir kişi okusa "bu orman idaresi çalşanları vatan haini mi?" diye sorar kendi kendine.

Neden çalışanlarına bu kadar yükleniliyor onu anlayamadım. Sadece orman idaresi çalışanları ile kişisel sorunları olduğunu düşünüyorum eleştirinin dozunu kaçıranların.

Orman çalışanları hakkında öyle genellemeler yapılmış ki sanki bakanlık çalışanlarını seçerek almış.

Olmaz arkadaşlar bir kurumda çalışan insanların hepsi art niyetli, hepsi tembel ve hepsi vurdum duymaz olamaz.

Eğer şikayetçi olduğunuz birileri varsa bunu gerekli yerlere şikayet edebilirsiniz. Ama haksızlık yaparak birilerinin hatalarını genele bu kadar yakıştıramazsınız. Hemen şimdi tahmin edebiliyorum kimi kime şikayet edeceğiz dendiğini. Merak etmeyin adamın canına okuyorlar. Ben hemen size bir ipucu vereyim en garantisi BİMER.

Sonuçta çalışanlar kurumlarının genel politikalarını uygularlar. Kişisel tatmin ve uygulamalar yapılınca gerektiği şekilde karşılık alırlar. Bence çalışanlar diye genellemek yerine Orman Bakanlığının politikalarını eleştirmek gerekli.

Orman Genel Müdürlüğü'nün orman köylüsünü bilinçlendirme ve orman köylüsüne gelir sağlamakla ilgili birçok projesi var. Ama bunların tamamına yakını sağlam temellere oturtulmamış, birçoğu bilimsel araştırmalar yapılarak şartları konulmamış konular. Üst düzey yöneticilerden biri çıkıp bundan sonra böyle bir uygulama yapacağız deyip yazıyor emri. Çalışanlar ne yapacak bu durumda. "Senin bu kararın yanlış bunu uygulamam" deme şansı var mı? Fikir soruluyor mu çalışanlara bir kısmına evet ama bu fikirler dikkate alınmıyor.

Bu yazdıklarıma somut örnekler vermek isterdim ama şimdi mümkün olmayacak. Bence eleştirilmesi gereken ormancılar, işletme şefleri, çalışanlar değil Orman Genel Müdürlüğü üst düzey yöneticileri ve Orman Bakanlığıdır. Hatta bu yöneticilerin atama kriterlerini (!)(yok böyle bir şey ama) belirleyen hükümetlerdir.

mrduran beğendi.
sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 21:30   #20
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

SN:Orman mühendisi konunun gereğini siz kendi ağzınızla itiraf ediyorsunuz. Nerden bilsin orman köylüsü suçlunun kim olduğunu. Kaç kişinin evinde internet var araştırsın **** kaç kişi gidip orman şefliğine (cesaret edebilirse tabi)bu iş neden böyle deyip soru sorabilirsin. Orman köylüsünün muhattap olabileceği kişi sayısı bellidir.Alt düzey yetkililer dışında kimseye derdini anlatamaz.

Eski 04-01-2009, 22:16   #21
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Alıntı:
Orman çalışanları hakkında öyle genellemeler yapılmış ki sanki bakanlık çalışanlarını seçerek almış
.

Sn. Orman Mühendisi, Bakanlık belki çalışanları seçerek almamış ama işe alınanlar herhalde belli bir zaman çalışınca birbirlerine benzemiş. Birkaç idealist, ağacı sevip koruyan, aldığı maaşı hak eden kişi dışında, çoğu aynı boş bakışlar ile sizi dinleyip kibarca kovuyorlar.

Alıntı:
Eğer şikayetçi olduğunuz birileri varsa bunu gerekli yerlere şikayet edebilirsiniz. Ama haksızlık yaparak birilerinin hatalarını genele bu kadar yakıştıramazsınız. Hemen şimdi tahmin edebiliyorum kimi kime şikayet edeceğiz dendiğini.
4982 sayılı Bilgi edinme hakkı kanununa binaen istediğiniz bilgileri vermiyorlar. Bunlar iddia değildir. Hepsi ispatlı, şahitli olaylardır. Bkz. Orman Yangınları bölümü içinde "Özel mülkiyet alanlarının orman kategorisine sokulması" kısımı

Orman kadastro askı tutanaklarına itiraz edilmeyecek. İmzalar atılacak.
10 yıllık itiraz süresi içinde görev yapılmayacak.
Bir sürü plan ve harita onaylattırılacak. Kimse farkına varmayacak
Tapulanırken ses çıkartılmayacak.
Ben 2001 yılında satın almadan önce orman şefliğine tapu ve çap ile gelip soracağım. Ormanla ilgisi yok satın al diyeceksin.
Etrafına 5 sıra dikenli tel çevireceğim. Ormandan bir sürü ağaç satın alıp dikeceğim ses çıkarmayacaksın.
6 yıl sonra yahu burası ormanmış deyip tutanak tutacaksın.
İstediğim belgeleri vermeyeceksin.
Mahkemeye orjinalinden farklı renkte orman tahdit haritasını ve işine gelen belgeleri göndereceksin.
50-60 yıllık haritaları bulup çıkaracaksın ama 10 yıl içinde diktiğin ağaçların tutanaklarını bulamayacaksın.
Dilekçe ekindeki delilleri görmezden geleceksin, sümen altı yapacaksın.
Şikayet edince, olayı ört pas etmeye çalışan yazılar yazacaksın.
Devletin Tapusunu yok sayacaksın.
Kimse ne oluyor demeyecek.

Biraz özeleştiri yapma sırası gelmedi mi? Çanakkalede tarla satın alınca, herkesi hakkını aramaktan aciz, her türlü haksızlığa ses çıkarmayan orman köylüsü mü sandınız? Haksızlık değil mi?

Saygılar

pria beğendi.
Eski 04-01-2009, 23:01   #22
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Haklısınız. Üstelik ben sizin konunuzu az çok biliyorum.

Benim söylemek istediğim haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız sizin muhatabınız olan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunun. Bir kişinin hatasını teşkilatın tamamına yüklemeyin. Yoksa burada yazılanları okuyanlar tüm çalışanların sizin hakkınızda suç tutanağı düzenleyenler ve mahkemeden bilgileri saklayanlar gibi olduğunu düşünecekler.

mrduran beğendi.
Eski 05-01-2009, 09:24   #23
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Vatandaş ormana dost edilmeli, düşman değil.

Merhaba.

Sn. Orman Mühendisi,

Haksızlığa uğrayan bir tek ben değilim. Orman yangınlarının büyük bölümünün sebebinin de orman idaresinin keyfi uygulamaları olduğunu düşünüyorum.

Vatandaşı, Orman Köylümüzü yanına almak ve orman yangınlarında kullanarak yangınları önlemek yerine, şu anda uyguladığı yanlış politikayla tam tersini yapıyor. Özellikle Çanakkale'nin belli bölgeleri için konuşuyorum.

Her gittiğim gezdiğim ilçede aynı sorun var. Orman idaresi köylümüze adeta işgal kuvvetleri edasıyla davranıyor. Zaten eğitimsiz köylünün kafası karışık. Kanunen orman haklı olsa bile, arazisinin elinden alınma nedenlerini ona açık bir biçimde ve anlayana kadar anlatılmalı. Orman Şefleri köylere gidip köy odaları veya kahvelerinde sohbetler yapmalı. Köylü taciz edilmeden sorunlar çözülmeli.

Diyarbakırda kendilerine taş atan çocuklara karşı polisimiz nasıl güzel bir davranış biçimi uygulayarak çocukları polisten nefret ettirecek değil de sevdirerek yanına çekmeyi başarabildiyse, ormancılarımız da bunu başarabilir diye düşünüyorum.

Esas problemin orman mühendislerinden değil, yanlış alınan siyasi kararların, yine birkaç yöneticinin yanlış uygulamalarından kaynaklandığına inanmak istiyorum. Ancak başvurduğum her büroda aynı zihniyetle karşılaşmıyor da değilim.

Esas üzücü olan, kendi yaptıkları yanlışlıkları kabul etmemeleri. Evrak, belge ve haritaları ellerinde bulunma avantajını da kanun ve mahkemelere rağmen,vatandaşın aleyhine kullanmaya cüret edebilmeleri. Mahkemelere, silik ve gerçekleriyle aynı olmayan ve farklı renklere boyanmış haritaları gönderebilmeleri.

Bu olumsuz davranışlar tabi ki Orman Bakanlığının bütün çalışanlarına mal edilemez. Ancak Bakanlıkta bulunanlar da bazı konularda harita ve belgelere bakarak gerçekleri ortaya çıkartmak yerine vah vah demekle yetiniyorlar.

% 100 haklı olduğunuz bir konuda bile, sonuç almak için, İlla nefret ettiğimiz o siyasi güç gerekiyor. Yetkililer işlerini yapmak için birilerinin kendilerine telefon açmasını bekliyorlar.

Saygılar

pria beğendi.
Eski 05-01-2009, 11:46   #24
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Bu olumsuz davranışlar tabi ki Orman Bakanlığının bütün çalışanlarına mal edilemez. Ancak Bakanlıkta bulunanlar da bazı konularda harita ve belgelere bakarak gerçekleri ortaya çıkartmak yerine vah vah demekle yetiniyorlar.

% 100 haklı olduğunuz bir konuda bile, sonuç almak için, İlla nefret ettiğimiz o siyasi güç gerekiyor. Yetkililer işlerini yapmak için birilerinin kendilerine telefon açmasını bekliyorlar.

Saygılar
Bazı konularda düşüncelerimiz aynı. Sorun sistemin işleyişinde. Yanlış uygulanan devlet politikalarında.
Bazı insanların siyaseti kendi çıkarları için kullanmasında. Siyasilerin isteklerini yapacaklar ki daha sonra bunu kullanıp istedikeri makamlar için talepte bulunabilsinler. Maalesef Türkiye'de bütün kamu kurumlarında buna benzer çirkin olaylar oluyor.

Eski 23-08-2012, 00:56   #25
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Uzun zamandır forumdan ve Orman mühendisliğinden uzaktaydım.
Mesleğe geri dönüş ile ağaçlar net i ve yazışmalarımızı hatırladım.
Kozak yaylası ile ilgili yeni gelişmeler varmı merak etmekteyim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024