agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2007, 18:15   #31
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sadece merağımdan soruyorum...
kaç zamandır phalaenopsise bu şekilde bakıyorsunuz?
varsa bir de resmini eklermisiniz.
eskiden yapraklara su püskürtürmüydünüz?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 16:08   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
bilgi için ***.

yasin_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 08:52   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Annem komşusunda bir orkide görmüş çok hoşuna gitmiş. O da istediği söyledi. Ben de bu siteden bilgi alabileceğimizi söyledim. Birkaç sorum olacak. Acaba orkideyi nereden satın alabiliriz ayrıca çok özet olarak toprak, su ve güneş ihtiyacı nedir? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Forumdaki diğer başlıklara baktım ama sorularıma tam olarak cevap alamadım. Teşekkür ederim.

Gauke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 13:41   #34
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
SAYIN Gauke orkideler ile ilgili hiçbiryerde bulamayacağınız kadar türkçe bilgi var bu forumda. Dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim.
En uygun fiyatta orkideyi yapımarketlerin bahçe ile ilgili bölümlerinde bulabilirsiniz ama orada satılanlar uygun olduğu kadarda problemli yeni başlamış bir arkadaşın kökçürüklüğü , fungusit , çökerten hastalığı , çeşitli parazitler ve göbek çürümesi gibi hastalıkları anlayıp ayırt edemesi imkansızdır onun için ben çiçekçileri gezmenizi tavsiye ederim ama muhakkak birkaç yergezin ve pazarlık yapın.
teşekkürler...

Düzenleyen ephesos : 02-06-2007 saat 14:32
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 13:53   #35
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Galeri: 4
Sayın Gauke,
Denizli'de Lise cad. Çınar'a doğru bir küçük park vardır; yüzünüzü çınar'a dönerseniz sağ tarafta kalıyor bir çiçekci vardır,onda ben her gelişimde mutlaka görmüşümdür;isterseniz bir uğrayın.İsmini maalesef hatırlamıyorum.

Dilek Erbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 20:20   #36
Ağaçsever

bahcevan0618's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2007
merhaba arkadaşlar phalanopsis cinsi orkidenin çoğaltılması mümkünmüdür?

bahcevan0618 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 20:31   #37
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın bahcevan0618 Sorunuzun cevabı forumun orkideler bölümünün phalanopsis alt başlığının 1 numaralı mesajında kısmi olarak mevcuttur.
Sözü edilen başlık altındaki mesajları okursanız gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
Saygılar.

Düzenleyen ephesos : 07-06-2007 saat 22:55
Eski 13-07-2007, 17:30   #38
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Sn Praecox merhabalar, hocam izninizle size bir sorum olacak. orkidelerde kemik unu veya boynuz ununu gübre olarak kullanabilirmiyiz, kullanabilirsek bunun dozunu nasıl ayarlamamız gerekir. şimdiden teşekkürler.

srknuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 18:39   #39
Kaybettik...

praecox's Avatar

Böyle bir şey hiç duymadım...

ancak ben içerecekleri kalsyum miktarına göre çok da uygun bir şey olmıyacağını düşünüyorum. genelde epiphit orkidelerde dahi bu tarz kireçli maddelerden kaçınırız. gübrelemek için düşük dozajlarda sıvı gübre yeterli olur. orkide kökleri aşırı bir gübrelemeye karşı çok hassas bir yapıdadır. normal yaprak çürüğü gibi gübrler dahi pek tavsiye edilmemektedir.

Eski 18-07-2007, 15:31   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 5
Bütün mesajları tek tek okudum ama hiçbirşey anlamadım. Çok karışık bir başlık olmuş burası.

Yine de sorayım. Burda verilen bilgilerin tam tersine;

http://www.cicekciler.org/forum/forum_posts.asp?TID=73

oraya yazan kişi diyor ki

-saat 15:00,17:00 güneş ışığı
-geniş bir saksı
-normal vetorflu toprak
-2 günde 500ml su
-sulamadan sonraki günlerde yapraklara su püskürtme
-haftada1 kere suyuna Vilmorin
-yeni açan çiçeklerine açtıktan 3 gün sonra az su püskürtme
uyguladım ve şu anda mükemmel 6 çiçeği olan ve açacak 3 çiceğini beklemekteyim,inşallah onlarda açacak.4-5 günde bir açıyor sanırım.

Şimdi bu nasıl oluyor ? Birsürü de fotoğraf koymuş.

Tüysüz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 00:11   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Eğer İngilizceniz varsa American Orchid Society'nin yayınladığı "culture sheet"leri (http://www.aos.org/aos/orchids/page01.aspx) okumanızı tavsiye ederim, birkaç orkide türü için başlangıç ve orta seviyede özet bilgi vermişler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tüysüz Kartal Mesajı Göster
-saat 15:00,17:00 güneş ışığı
"Doğrudan güneş ışığı" tanımı daha çok ışığın dik geldiği saatleri tanımlamak için söylenir, saat 15:00 itibariyle ışık biktinin yapraklarını yakacak kadar şiddetli olmayabilir, ama yine de genelleme yapmak doğru değil, ışık şiddeti mevsim ve coğrafi konumla bağlantılı ne de olsa.

Alıntı:
-normal ve torflu toprak
Doğrudan torfa ekilmiş orkidelerin gayet sağlıklı yaşayabildiklerini gördüm ama sadece sera ortamında, evde veya çiçekçide bu şekilde saksılanmış veya "saksıdaki boşlukları dolduralım" kaygısıyla tepesine kadar torfa boğulmuş orkidelerin hayatta kaldıklarını görmedim (bilakis ölüm sürecini takip etmek zorunda kaldığım orkideler oldu). Bu şekilde saksılanmış orkideler sera ortamındaki yüksek nem ve/veya bitkinin torf dışında kalan veya "torf dışında büyümeyi tercih eden" kökleri sayesinde hayatta kalabiliyorlar, torf içinde ise çürümüş gövde ve kökler sadece üstteki canlı kısıma bastonluk görevi yapıyor (saksı harcını değiştirdiğim birkaç cattleyada bu duruma şahit oldum). Linki verilmiş fotoğrafların birinde phalaenopsisin köklerinin torf seviyesinde ilerlediği ama torfun içine girmediği açıkça görülüyor.

Alıntı:
-2 günde 500ml su
Böyle bir ölçü vermek ne orkideler ne de herhangi bir tür bitki için uygun değil bence, vereceğiniz su miktarı saksının büyüklüğüne, bitkinin su ihtiyacına, mevsime, vs.'ye göre değişecektir. "Saksı harcı sürekli nemli olmalı" veya "iki sulama arası kökler kurumalı" gibi ölçütler vermek daha mantıklı olacaktır.

Alıntı:
Şimdi bu nasıl oluyor ? Birsürü de fotoğraf koymuş.
cicekciler.org forumuna yazan Fikret Uslu Beyin şansı sayesinde olmuş bence Phalaenopsislerde kök çürümesi pek fazla belirti vermeden çok hızlı ilerleyip bitkiyi ölüm aşamasına getirebiliyor (tecrübeyle sabittir).

Bu arada yüzeysel bir göz gezdirme sonucu söz konusu forumu pek de beğenmedim (sadece orkide bakımı başlığını inceledim), bence pek kayda değer bir site değil.

Vaktiyle televizyonda bir vatandaşı görmüştüm, çatır çatır cam bardak yiyordu ve sapa sağlam ayaktaydı. Ama ben yine de cam bardak yemem, tek örnekle genelleme yapmak tehlikeli olabilir (bir istatistikçi atasözü)

kupecim beğendi.

Düzenleyen ataman : 19-07-2007 saat 11:48 Neden: Yazım hatası
ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 22:51   #42
nar
Yeni Üye

nar's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Orkideler hakkinda tum bu yazmis oldugunuz bilgileri okuduktan sonra, bende sizlere kendi deneyimlerimi aktarmak istiyorum.Bebimkiler gecen sene cok guzel actilar.ocak ayi gibi ciceklendiler ve mayis sonu, haziran basina kadar ayni guzellikte devam ettiler. Orkidelerim batiya bakan bir camekanin onundeler,bolca gun isigi aliyorlar,hatta zaman zaman gunes onlari yaliyor.su siralar tomurcuklanacaklari icin haftada iki hatta uc defa,sulama kabina birkac damla sivi gubrelerinden damlatarak ve iyi su ile(bu konu onemli galiba birkac yerde kiracli sudan hoslanmadiklarini okudum.)suluyorum.ama bu sulama cok fazla miktarda degil soyle hemen uzerlerine biraz sulayip birakiyorum.bir iki saat sonra donup tabaklarinda su kalmissa bosaltiyorum.bu sistem bende basarili oldu!!bende dalindan yaprak ciktigini hic gormemistim mustang'in orkidesi sonuc oldu merak ettim.

nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 16:14   #43
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
kambium034 lütfen sizi önce burada tanıyabilir miyiz?
Bir de burayı incelerseniz seviniriz.
Teşekkürler.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 18:50   #44
Ağaçsever

merih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Galeri: 69
Merhabalar
Hiper Markette satılan orkidelerden aldım. Bakımı için gerekli olan bitki besinini almama rağmen orkidem çiçeklerini çok kısa sürede döktü. 3. boğumdan kestim. Kestiğim dalı suya koydum. Nekadar sürede su vermek gerekir bilemiyorum. Acaba tekrar çiçek verirmi merakla bekliyorum.

merih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 19:04   #45
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Hiper marketlerde birçok tür orkide satılıyor.
Size forumdaki orkide başlığının alt başlığı olan ( çiçeksapı , boğum dediğinizden anladığıma göre ) phalenaopsis alt başlığını incelemenizi tavsiye ederim sorularınızın ve ilerde de soracağınız soruların cevabı zaten mevcut.

Eski 27-11-2007, 21:15   #46
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Orkidem çok sulanmaktan çürüdü. Evde kalaorifer olduğundan ortam çok kuru. Bu nedenle altına su koymuştum . Saksının ve bitkinin suya temas etmediğini zannediyordum. Ama maalesef, saksıdan çıkan bir uzantı suya temas etmiş. Bu arada yukardan da su vermeye devam ettim. Sonuç: bitkinin kaybı ... ( Bir yaprağı canlı gibi. Onu yeniden toprağa batırsam canlanır mı?

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 22:31   #47
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Süpermarketten alınmış bir orkide. Bana da çiçekleri bittikten sonra bir arkadaşım vermişti. Bende bir kere çiçek açtı. usulüyle baktım, sonuç iyiydi. Bu sene içine iri taş yerleştirilmiş su üzerinde rutubetini koruyacağını düşündüm. Ev ortamı çok kuru. Üstten suyu fazla kaçırmışım, bir de bir sap suyun içine girmiş. Yaprak bir taneydi ve çok canlıydı. Bugün baktım yan yatmış. Kök çürümüş; ama yaprak çok canlı. Evet yeniden kendi toprağına batırdım. Bakalım ne olacak ... Saksının içindeki yeşil, sap gibi uzantılardan yeniden bitki oluşur mu?

Eski 27-11-2007, 22:37   #48
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Konunun çok acemisi olduğum için belki de buraya yazmamam gerekiyordu ... Beni affedin ... :-

Eski 27-11-2007, 23:13   #49
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yukka Mesajı Göster
Süpermarketten alınmış bir orkide. Bana da çiçekleri bittikten sonra bir arkadaşım vermişti. Bende bir kere çiçek açtı. usulüyle baktım, sonuç iyiydi. Bu sene içine iri taş yerleştirilmiş su üzerinde rutubetini koruyacağını düşündüm. Ev ortamı çok kuru. Üstten suyu fazla kaçırmışım, bir de bir sap suyun içine girmiş. Yaprak bir taneydi ve çok canlıydı. Bugün baktım yan yatmış. Kök çürümüş; ama yaprak çok canlı. Evet yeniden kendi toprağına batırdım. Bakalım ne olacak ... Saksının içindeki yeşil, sap gibi uzantılardan yeniden bitki oluşur mu?
hımm...
''...Saksının içindeki yeşil, sap gibi uzantılardan yeniden bitki oluşur mu?...''
sn yukka yeşil sap derken çiçek sapını mı kast ediyorsunuz.
Eğer çiçek sapı ise;
benim deneyimlerim çiçek sapından yeni bir bitki oluşabilirliği yönünde ama tabiy ki phalaenopsis cinsi orkidelerde.Umarım herşey yoluna girer
Bir adet phalaenopsis resmi ekliyorum.Şayet sizin orkideniz de bu cinsten ise sorunlarınaza uygun başlık altında daha kolay bir çözüm buluruz diye düşünüyorum.
TEŞEKKÜRLER

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.

Düzenleyen Ludisa Excellence : 19-12-2007 saat 22:25
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 23:23   #50
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Evet, bu cins. Çiçek sapı değil. Saksı içindeki yeşil renkli köklerden yeni bitki oluşur mu?

Eski 28-11-2007, 09:22   #51
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Teşekkürler. Şimdi bir foto çektim, ilgili bölüme sorularımı taşıyayım.

Eski 28-11-2007, 11:03   #52
Ağaçsever

pügrü's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Sevgılı arkadaşlar,benım orkıdelerde iyi gorunmuyorlar ,bu senenın yedıncı ayında Hollandadan alıp getırmıstım,çiçekleri döküldü,yaprakları sarardı hatta bırkacını ayıklamak zorunda kaldım.Sorum şu, saksıda hiç toprak yok,sadece agaç parçaları var,toprak eklesem hatta saksısını degişsem canlanırmı acaba, tesekkurler.

pügrü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2007, 00:51   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2007
Merhabalar tekrar.Bana yaz geldi takdir edersiniz ki doğaya dönüş merakından buda.
Şimdi harika bir orkidem var hatta tomurcukları çiçek bile açtı ama o kadar çelişkili bakım önerileri yazmışsınız ki gerçekten şaşırttınız beni.tüm orkideler ve yetiştirilmeleri ile ilgili bende araştırma yapıyorum tabi ki ama hemen hepsine nereden ulaşacağım konusunda bilgi sahibi iseniz lütfen benlede paylaşın çünkü orkidemi çok seviyorum...

adiporsuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2007, 10:20   #54
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Buraya tıklarsanız, forum ana sayfada, orkide başlığına ulaşabilirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 11:37   #55
Yeni Üye

kırçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Formun Temel Malzemeler başlığında bulamadım.
phalaenopsis cinsi orkidelere vitamin veriliyor mu?
bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim.

kırçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 22:25   #56
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
salep

Dağlar eskisi gibi boş değil.

Bu tabeleyi diktiren gönüllüler, salep toplanmasına engel olamayınca, satışa katılıp, sökülen saleplerin hepsini satın alıp geri dikmişler.

Eklenen Resimler

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 15:07   #57
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Orkidelerin genel bakım bilgileri...

Adına konu açılmış orkide varsa, sorularınızı orada sormanızı rica ederim.
sayın Praecox bitkiler hakkında yazılarınızı zevklen okumaktayım.Bana yapraklara bira karışımı suyun püskürtülmesi enteresan geldi . Her bitkiye olur mu faydası ve zamanı hakkında bilgi vermenizi riça ederim selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 14:46   #58
Kaybettik...

praecox's Avatar

Burada bir konuya açıklık getirmem gerek sanırım.

Vitamin vita=hayat amin=kimyasal bir bileşenler sınıfı'ndan adını alan vede metabolizma tarafından sentezlenmeyen yani üretilmeyen bileşenler için kullanılır. Örneğin viramin c yani asit acorbic insanda bir vitamin iken yani dışardan alması gerekne bir bileşen iken bu molekül farede vitamin den sayılamamaktadır. Zira farenin metabolizması kendi ascorbic asidini kendi üretebilemektedir.

Konumuz olan bitkilere döner isek bitkilerin dışardan alması gerekne bir vitamin bu bağlamda yoktur. Temel macro ve micro besin kaynakları dışında çok bir şey istemezler. Ancak biz kendileri üretmeye çalıştığımız bazı bileşenleri dışardan köklerden veyahut yapraktan verir isek işleri kolaylaşır vede daha çabuk serpilirler. sanırsam bu bağlamda B12 vitamini de bitkilerde clorofilin temel yapı taşı olan ana iskelet olarak kullanım görmekte.
Ve tabii diğer pyhtohormonlar v.s.

dalya35 beğendi.
Eski 03-03-2008, 20:02   #59
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Teşekkür eder. İyi günler dilerim.

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 20:45   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2008
fotoğraflar

çok özür dilerim diğer mesaja fotoğraf ekleyemedim şimdi ekliyorum.

Eklenen Resimler

Quilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024