agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2013, 19:16   #2611
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2013
egülnur; çok teşekkür ederim Size de bol çiçekli günler

egülnur beğendi.
nilepelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 12:58   #2612
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2013
*** arkadaslar baktım ben benım orkıdenın sararması durmadı bendeee baya baktım forumda aradı ettım amaaa gorsel bulamayınca anlayamadım kestım jıletle toz tarcınıda surdum . bilmiyorum doguru uyulama mı yaptım
bu orkıde sanırım komple gitti ama sansımı deneyım dedım gercı bu dalın devamıda sararmaaya baslamıs gbı ama . sizce umut varmı?

Eklenen Resimler

vatoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 13:46   #2613
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vatoz Mesajı Göster
*** arkadaslar baktım ben benım orkıdenın sararması durmadı bendeee baya baktım forumda aradı ettım amaaa gorsel bulamayınca anlayamadım kestım jıletle toz tarcınıda surdum . bilmiyorum doguru uyulama mı yaptım
bu orkıde sanırım komple gitti ama sansımı deneyım dedım gercı bu dalın devamıda sararmaaya baslamıs gbı ama . sizce umut varmı?
yuzeyindeki taslar koklerin isik almasina engel olmuyor mu? Saksiniz seffef mi? Kokler isik ve kismen gunes gormeli diye biliyorum ben.Bir de saksisi kucuk gelebilir, saksidaki topragi yani agac kabuklari besin degerini kaybetmis, kok curumesi de olabilir..aklima gelenleri saydim..insallah faydali olabilir

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 13:50   #2614
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak7 Mesajı Göster
yuzeyindeki taslar koklerin isik almasina engel olmuyor mu? Saksiniz seffef mi? Kokler isik ve kismen gunes gormeli diye biliyorum ben.Bir de saksisi kucuk gelebilir, saksidaki topragi yani agac kabuklari besin degerini kaybetmis, kok curumesi de olabilir..aklima gelenleri saydim..insallah faydali olabilir
Bir de kesinlikle kalorifer uzerinde tutmayin.Butun nemini alir

Eski 29-04-2013, 13:55   #2615
Yeni Üye

Alıntı:
içindeki saksısı seffaf seramık sanrm dıstakı cıcekcıden bole gelmişti tasları azaltayım olmazsaköklerde sorun yok gıbı ama bilmiyorum bakarım tekrar anlayabılırsem tesekkur ederım

Eski 29-04-2013, 13:57   #2616
Yeni Üye

Alıntı:
Bir de kesinlikle kalorifer uzerinde tutmayin.Butun nemini alir
tamam kaloroferlerımız yaz kıs calısmıyorda camdan hava alsın dıye koydum sanırım sıck yedı kısın klıma onnde hata brzda bende ama işt kurtarırsam sevıncm bu kacıncı cunku

yaprak7 beğendi.
Eski 29-04-2013, 14:00   #2617
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn. vatoz, yaprak7 nin dedigi gibi orkideler havadar yerleri severler hava almayi seviyorlar.
siz saksin icine tas koymusunuz bence o taslari cikartin ve harcini yenileyin, cürümüs kök varsa veya kurumus steril bir makasla kesmenizi tavsiye ederim.
orkidenin bakimi aslinda kolay fazla su sevmezler, havadar yeri severler, perde arkasi günes almayi severler bunlari yaparsaniz eminim kötü birsey olmaz.
cicek sapinin kurumasi bence sorun degil yeni cicek sapi cikma imkani olabilir.
ayriyetten sularken üsten sulayin ben daldirma yönetmiyle yaptim ve az kalsin bir orkidemi kaybediyordum,kök cürümesi olusmaya baslamisdi.
simdi yarim **** 1 su bardagi su veriyorum arada sirada sivi besin.
dedigim gibi ilk yapacaginiz o taslari alin cam kenarina koyun orkidenizi ve toparagini degisitin bakin kökleri saglam mi.

yaprak7 beğendi.
shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 14:07   #2618
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sn. vatoz, yaprak7 nin dedigi gibi orkideler havadar yerleri severler hava almayi seviyorlar.
siz saksin icine tas koymusunuz bence o taslari cikartin ve harcini yenileyin, cürümüs kök varsa veya kurumus steril bir makasla kesmenizi tavsiye ederim.
orkidenin bakimi aslinda kolay fazla su sevmezler, havadar yeri severler, perde arkasi günes almayi severler bunlari yaparsaniz eminim kötü birsey olmaz.
cicek sapinin kurumasi bence sorun degil yeni cicek sapi cikma imkani olabilir.
ayriyetten sularken üsten sulayin ben daldirma yönetmiyle yaptim ve az kalsin bir orkidemi kaybediyordum,kök cürümesi olusmaya baslamisdi.
simdi yarim **** 1 su bardagi su veriyorum arada sirada sivi besin.
dedigim gibi ilk yapacaginiz o taslari alin cam kenarina koyun orkidenizi ve toparagini degisitin bakin kökleri saglam mi.
hemen taşları alıyorummm ozaman teşekkur ederimm

yaprak7 ve shenile beğendi.
Eski 29-04-2013, 14:09   #2619
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

topragini degistirmeyi unutmayin köklerini iceleyin bence kolay gelsin

Eski 29-04-2013, 14:23   #2620
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Alıntı:
içindeki saksısı seffaf seramık sanrm dıstakı cıcekcıden bole gelmişti tasları azaltayım olmazsaköklerde sorun yok gıbı ama bilmiyorum bakarım tekrar anlayabılırsem tesekkur ederım
seffaf saksi disinda bir saksi daha kullanmayin bence cunku ozellikle seffaf saksida veriyorlar. Bana gelen orkidenin disinda delikli kumastan susu vqrdi ben onu bile cikardim korkudan kokler gunes gormezse diye. Yalniz yakici gunes gormezse iyi olur bildigim.Tul arkasi yaz icin ideal

shenile beğendi.
Eski 29-04-2013, 14:34   #2621
Yeni Üye

Alıntı:
topragini degistirmeyi unutmayin köklerini iceleyin bence kolay gelsin
shenile ve yaprak 7 teşekkür ederim dedıklerınızee bakcamm koklere baknca bişi gorunmuyor gıbı ama onlrnda fotosunu cekıp koymak lazm ben anlamıyorum cunku

yaprak7 ve shenile beğendi.
Eski 30-04-2013, 07:16   #2622
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
sayın lastdeja,
çiçek sapındaki damlacıklar üzerine biraz yazışma yaptık, bunlar zararlı değil, kendi nektarları, benimkinde de var.

ancak sapın sararmasının başka bir sebebi olabilir. Acaba çok az mı ışık alıyor veya çok mu sulanmakta? Saksı drenajı iyi mi, yoksa dibinde su birikiyor mu?
cevap için teşekkürler.. o çiçek sapını kaybettim maalesef ve dibinden kestim. Birkaç hafta önce yine çiçek sapı çıkardı ama şimdi yine aynı durumla karşı karşıyayım. belirttiğiniz hususları bir kontrol edip bakacağım. güneş belki az almış olabilir. inşaallah bu çiçek sapı kurumadan kurtarabilirim. çiçeğe hasret kaldım yani.

lastdeja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 11:16   #2623
Yeni Üye

letoon's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
[QUOTE=sar-dunya;1142881]aynı damlalar bendeki orkidelerden birinde de var.

karıncalar için olması pek daha yüksek bir olasılık. bir blog yazısında şöyle birşeyler okumuştum:
başka diğer bitki türlerindeki gibi, vanda liouvillei'de goncalar karıncalar tarafından korunuyor gibi görünüyor. karıncalar sadece şekerden ibaret olmayan kompleks bir madde tarafından çekiliyor olmalılar. sonra çiçekler açınca karıncalar azalıyor, çekici madde kayboluyor. bu mantıklı bir durum çünkü çiçek, tozlaşmayı sağlayacak böceği davet edebilmeli, karıncalara öldürtmemeli.

meyve oluşumu sonrasında karıncalara tekrar ihtiyaç duyuluyor. (yazar bu durumu fotoğraflamış)[/QUO

merhabalar
aynı damlacıklar benim orkidemde de var (ayrıca tadına baktım şekerli ). ama çiçekli kısımda. bu damlacıklar çıktıktan sonra çiçek ve tomurcuk dipleri çürüyüp döküldü.
bunun için ne yapalirim. çamaşır suyunu seyreltip pamukla sildim. yine çıktı. orkidemin yakınında benjaminde aynı sorun vardı. onu balkona çıkarıp yıkadım geçti. ama orkidemden geçmiyor.

letoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 14:26   #2624
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi letoon Mesajı Göster
aynı damlacıklar benim orkidemde de var (ayrıca tadına baktım şekerli ). ama çiçekli kısımda. bu damlacıklar çıktıktan sonra çiçek ve tomurcuk dipleri çürüyüp döküldü.
bunun için ne yapalirim. çamaşır suyunu seyreltip pamukla sildim. yine çıktı. orkidemin yakınında benjaminde aynı sorun vardı. onu balkona çıkarıp yıkadım geçti. ama orkidemden geçmiyor.
reçineli sıvılar benjaminlerde de normal sanırım (birkaç defa gördüğümü hatırlıyorum), çamlarda olması gibi. sıvının tomurcuk diplerini çürüttüğünü sanmıyorum, tomurcuk dökülmesinin başka bir nedeni olabilir mi? Ben ilk aldığımda görece sıcak-ışıklı bir yere koymuştum sararıp dökülmüşlerdi mesela.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 07:50   #2625
Yeni Üye

letoon's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
cevap için teşekkürler sar-dunya.
benim orkidem 4 aydır benimle ve aynı yerinde duruyor.bolca sabah güneşi alıyor ve ev aydınlık. aldığımda üzerinde olan çiçekler doğal ömrünü tamamlayıp döküldü. bu çiçekleri yeni çıkarmıştı. tomurcuk kuruyup dökülünce çok üzüldüm.

letoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 21:25   #2626
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2012
merhaba
4 ay kadar önce marketten seffaf plastik saksının icerisinde küçük bir orkide aldım alırken nispeten en saglıklı olanını seçmeye çalıstım yalnızca yapraklarında kahve rengi noktalar vardı, fakat son 10 güne kadar sağlıklı ve çiçekli bir halde geldi sonrasında ise saplardan biri birer birer çiçek dökerken digeri yeni tomurcuklar verdi cicek döken ise tamamen morumsu bir hal aldı acaba çiceğim hastamı yoksa doğal olarak kuruyormu yaprakları hala ilk günkü gibi diri ve yeşil ne yapmalıyım? yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.

frezeee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 14:42   #2627
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi frezeee Mesajı Göster
merhaba
4 ay kadar önce marketten seffaf plastik saksının icerisinde küçük bir orkide aldım alırken nispeten en saglıklı olanını seçmeye çalıstım yalnızca yapraklarında kahve rengi noktalar vardı, fakat son 10 güne kadar sağlıklı ve çiçekli bir halde geldi sonrasında ise saplardan biri birer birer çiçek dökerken digeri yeni tomurcuklar verdi cicek döken ise tamamen morumsu bir hal aldı acaba çiceğim hastamı yoksa doğal olarak kuruyormu yaprakları hala ilk günkü gibi diri ve yeşil ne yapmalıyım? yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.
Orkidenizin resimlerini koyarsanız daha iyi sonuç alırsınız. bu şekilde yardımcı olmak zor.

shenile beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 12:55   #2628
Yeni Üye

merhaba arkadaslar daha once orkıdemın fotosunu koymustum olan tek dalda kuruyor demıstım onu kestım tarcınaldım ama aynen oda kurudu yapraklarda sararma vs gozukmuyor sımdı o dalı kokunden keseyımmı neyapmam gerekır

Eski 07-05-2013, 18:11   #2629
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
merhaba arkadaslar daha once orkıdemın fotosunu koymustum olan tek dalda kuruyor demıstım onu kestım tarcınaldım ama aynen oda kurudu yapraklarda sararma vs gozukmuyor sımdı o dalı kokunden keseyımmı neyapmam gerekır
sevgili vatoz, gönül rahatlığıyla dipten kesebilirsin...

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 14:29   #2630
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
sevgili vatoz, gönül rahatlığıyla dipten kesebilirsin...
hemen kesiyorum teşekkürler . ve eve goturuyorum işyerınden

Eski 12-05-2013, 16:26   #2631
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

bu güzeligi bugun anneler günü hediyesi olarak arkadasim bana hediye etti .

Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun

Eklenen Resimler

Düzenleyen shenile : 12-05-2013 saat 17:46
Eski 13-05-2013, 17:01   #2632
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Çok güzel güle güle büyüt. sevgiler.

shenile beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 17:37   #2633
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

tesekkür ederim abi sevgilerimle.

Eski 13-05-2013, 22:17   #2634
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Merhaba herkeze,

Ben foruma yeni uye oldum ve bir orkidem var
Bakimi konusunda bisiler ogrendim fakat
Bi sorunum var benim orkidem phalaneopsis
Topragi arastirdm ve yanilmiyorsam torf topragi yani
Bakildiginda ince ince ugutulmus talas gibi havali bi toprak
Genelde ben farkli bi toprak gorurdum ama benimki cok farkli
Simdi orkidem cicek acti doktu sonra sapinin ucu iki santim kurudu aradan bi
Kac hafta gecti ve yine cicek acti cicek acmasa sap kurusaydi kesip buyuk bi saksiya alacaktm topragi biraz dolduracaktm ama simdi ben bu toprak turunu degilde normalde gordugumuz boyle kup kup odun oarcaciklarina benzeyen topragi bu toprakla karistirirsam bisey olurmu ( yardimci olun sasirdim kaldim isin kotusu kaldigim yerde orkide topragi satan bi yerde yok karistirmammumkun olursa belki bulurum o kup kup odun parcacikli topragi o daha yaygin benim torf topragini bulamam ki ne yapmam gerekli yardimci olun lutfen..

Orkidedigdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 22:18   #2635
Yeni Üye

Hatta telefondan girdigm icin resmi atamadm ama bidahakine resimlerinide aticam sizlerinde gormesini cok isterim tecrubelerinizden fayladanmak bana iyi gelecektir orkidemi cok seviyorum bennn

Eski 13-05-2013, 23:47   #2636
Yeni Üye

Ne olur yardim edin toprak konusuna hakim biri muhakkak vardir degilmi ?

Eski 14-05-2013, 08:05   #2637
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

orkide topragi agac kabugundan olmasi lazim ki kökler hava ala bilsin sn. orkidedigdem

Eski 14-05-2013, 08:49   #2638
Yeni Üye

Alıntı:
orkide topragi agac kabugundan olmasi lazim ki kökler hava ala bilsin sn. orkidedigdem
Anliyorum ama benim orkidemin topragi torf burda torf toprak bulmak cok zor nasil bulacagimi hic bilmiyorum o yuzden ben torf ve agac kabuklarini karistirirsam bi sorun olurmu onu merak ediorum.

Eski 14-05-2013, 11:54   #2639
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Sayın Orkidedigdem,

Öncelikle foruma hoş geldiniz.

İngiltere'de olmanız nedeniyle, orkide konusunda Türkiye'ye nazaran daha fazla materyale ulaşabileceğinizi tahmin ediyorum. Mesela, buradaki, ya da buradaki veya buradakine benzer sitelerin, mutlaka size yakın bir şubesinin olduğunu tahmin ediyorum. Bu yerlerden, phalaenopsis türü orkidelere göre uygun toprağa (diğer bir deyişle, yetiştirme ortamına) kolay ve ucuza ulaşabilirsiniz, diye tahmin ediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkidedigdem Mesajı Göster
Merhaba herkese,

Ben foruma yeni üye oldum ve bir orkidem var.
Bakımı konusunda birşeyler öğrendim. Fakat bir sorunum var. Benim orkidem phalaenopsis.
Toprağı araştırdım ve yanılmıyorsam torf toprağı, yani bakıldığında ince ince öğütülmüş talaş gibi havalı bir toprak.
Genelde ben farklı bir toprak görürdüm, ama benimki çok farklı.
Şimdi orkidem çiçek açtı, döktü. Sonra sapının ucu iki santim kurudu. Aradan bir kaç hafta geçti ve yine çiçek açtı. Çicek açmasa da sap kurusaydı, kesip büyük bir saksıya alacaktım, toprağı biraz dolduracaktım. Ama, şimdi ben bu toprak türünü değil de, normalde gördüğümüz, böyle küp küp odun parçacıklarına benzeyen toprağı, bu toprakla karıştırırsam biey olur mu? Lütfen yardımcı olun. Şaşırdım kaldım. İşin kötüsü, kaldığım yerde orkide toprağı satan bir yer de yok. Karıştırmam mümkün olursa, belki bulurum o küp küp odun parçacıklı toprağı, o daha yaygın. Benim torf toprağını bulamam ki... Ne yapmam gerekli. Yardımcı olun lütfen.

Başta, Sn. praecox'un açtığı ve şu anda okuduğunuz konu olmak üzere, Orkide - agaclar.net bağlantısı altındaki konuları biraz daha detaylı incelediğinizde;
  • Çiçek dalı kurumaları, zamansız çiçek dökülmeleri, çürümeler ve diğer hastalıklar,
  • Yetiştirme için gerekli olan toprak karışımları, gübre, sulama, ısı ve ışık ile diğer istekler
hakkında ihtiyaç duyduğunuz her türlü bilgiye ulaşabileceğinizi umuyorum.

Alıntı:
Hatta, telefondan girdiğim için resmi atamadım. Ama bir dahakine, resimlerini de atacağım. Sizlerin de görmesini çok isterim. Tecrübelerinizden fayladanmak bana iyi gelecektir. Orkidemi cok seviyorum ben.
Bitkinizin özellik arzeden sorunlarını görsel olarak ortaya koymak, tecrübeli arkadaşların size yardımını tabii ki kolaylaştıracaktır. Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? konusu, foruma resim yükleme hakkında detaylı bilgiler içermektedir.

Alıntı:
Ne olur yardım edin. Toprak konusuna hakim biri muhakkak vardır, değil mi?
Sn praecox'un, bu konunun ilk Phalaenopsis mesajında da belirttiği gibi, toprak karışımı;
  • % 60 yıkanmış, dinlendirilmiş, açık havada bekletilmiş, kullanmadan önce de fırında 105 - 120 ºC de 4 saat kadar ısıtarak bir dizi zararlı olabilecek böcek ve larvalarından arındırılmış ve kısmen sterilize edilmiş fıstık çamı kabuğu,
  • % 20 torf,
  • % 10 ufalanmış mangal kömürü,
  • % 10 strafor kırıntısından
mamul bir karışım bize en uygun olanıdır.

Karışımda da görüldüğü üzere; torf, sadece % 20 oranında kullanılmaktadır. Torf bulamazsanız, bence torftan daha uygun olan sphagnum yosununu tavsiye ederim. (Bu öneri, Türkiye için; ekmek yoksa pasta ye gibi oldu. Zira, Türkiye'de sphagnum bulmak, çok çok zor.) Onu da bulamazsanız, hindistan cevizi torfu kullanmanızı tavsiye ederim. Bu materyalleri de, mümkün olduğunca iri olanından seçmenizi öneririm.

Alıntı:
Alıntı:
Orkide toprağı, ağaç kabuğundan olması lazım ki, kökler hava alabilsin, sn. orkidedigdem
Anlıyorum, ama benim orkidemin toprağı torf . Burada torf toprak bulmak çok zor. Nasıl bulacağımı hiç bilmiyorum. O yüzden ben torf ve ağaç kabuklarını karıştırırsam bir sorun olur mu, onu merak ediorum.
Bitkinizin kökleri de fotosentez yapmakta. Haliyle, köklerinin ışığa ve havaya da ihtiyacı var. Kaldı ki sadece torf, çok fazla su tutarak köklerin çürümesine neden olur. Bitkiniz gerçekten sadece torf içerisindeyse, bir an önce bu konunun başlarında tarif edildiği gibi uygun bir karışım hazırlayarak, yine bu konunun başlarında belirtildiği usullerle (köklerin ve gövdenin hazırlanması, çürüklerin temizlenmesi, sterilizasyonu vb.) tekrar şeffaf bir saksıya dikmelisiniz.

Bir de takdir edersiniz ki, bizi biz yapan en önemli unsurlaran birisi de lisanımız. Türkçemizi; gerek konuşma dili, gerek bilim ve teknoloji dili, gerekse edebiyat dili olarak en iyi şekilde kullanmalıyız. Türk vatandaşı olarak bu hususa uymalıyız ve çevremizde de bu konuyu (bilinçsiz ya da bilinçli) göz ardı edenleri uyarmalıyız, diye düşünüyorum. Cep telefonuyla yazdığımız mesajlarda dahi, Türkçe'nin düzgün kullanımına dikkat etmeliyiz. Zaten bu forumun bir güzelliği de, forum yöneticilerinin Türkçemizin düzgün kullanılmasına önem vermeleridir. Naçizane, Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında konusunu bir incelemenizi tavsiye ederim.

Son yazdığım kısım sizi kırdıysa özür dilerim.

Saygılarımla.

shenile beğendi.
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 20:27   #2640
Yeni Üye

Son yazdığınız beni kırmadı lakin,
şöyle bir sorun söz konusu forum iyi güzel hoş da ben ingilterede kaldığım için klavyem ingiliz şimdi ben sırf bu yüzden sizlere yazamayacak mıyım.? Ben türkçeyi gayet iyi yazabilen birisiyim ama keşke bu gibi durumlarıda düşünebilseydiniz. Bu durumda pekde yapılabilecek birşey yok sanırım bilseydim katılmazdım sadece çiçeğimi önemsediğim için bilgi almak yararlanmak istemiştim verdiğiniz bilgiler için yinede teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024