agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2007, 12:34   #391
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın gunlu,

yaşıyan çamların kabuğunu sökmek (belli bir derinliği aşmamak kaydı ile) ağaca zararı olmaz. Örneğin mantar meşesinin kabukları 5 ila 7 senede bir tamaıyla soyulur. Bunun ağaç gelişiminde faydası olduğunu söyleyenler de var. Ancak bu işlem bilen kişilerce yapılmalıdır.
Tüm kabuk ihtiyacınızı da tek bir ağaçtan karşılamanız da gerekmediğinden...
yine de bunu aleni bir forumda tafsiye etmek istemem.
Kurumuş çam kabuklarını toplamanız daha iyi bahsi geçen reçinelerden yıkanmış olma ihtimaleri de var. zaten tomruk toplanan yerlerde gereğinden fazlası ya yerlerde kalmakta ya da ısıtma amaçlı köylüler toplamaktadır.

siz yine de canlı ağaçlara zarar vermeyin derim ben.

syagılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 23:21   #392
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Zarar vermeyelim ağaçlara istemeden olsada , bulamazsanız gönderirim size.
Aydında çok rahat bulabilirsiniz ama.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 08:10   #393
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Herkese merhabalar,
klima kullanımında oda içindeki nemden dolayı klimaların oluşturmuş olduğu suyu orkidelerde kullanabilirmiyiz. Nem dolayısıyla damla damla oluştuğu için saf su olduğunu düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

srknuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 10:58   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Merhaba arkadaslar,
Bugün orkidemin burustugunu fark ettim icine bakayım köklerine dedim birde ne göreyim kök yok olan miniciklerde cürük kestim onuda.Sizce köklendirme hormonu ise yarar mı yoksa farklı bir metod varmı.orkidem ölecek yoksa ne olur yardım edin kurtarayım.1ay önce bauhaseden almıstım.Köklerine bakmak aklıma gelmedi dogrusu.

beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 11:17   #395
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyaz orkide Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,
Bugün orkidemin burustugunu fark ettim icine bakayım köklerine dedim birde ne göreyim kök yok olan miniciklerde cürük kestim onuda.Sizce köklendirme hormonu ise yarar mı yoksa farklı bir metod varmı.orkidem ölecek yoksa ne olur yardım edin kurtarayım.1ay önce bauhaseden almıstım.Köklerine bakmak aklıma gelmedi dogrusu.
Merhaba benimde yaprakları buruşmuş kökleride pek fazla olmıyan bir phalim vardı, çürükleri temizledim geriye az miktarda çok kısa kökler kaldı, köklendirici hormon sürdüm ve saksı harcını yeniledim, yaklaşık 3 aydır hala yaşıyor iki adet yeni yaprak verdi. Bence sizde aynı yöntemi deneyebilirsiniz. Umarım çiçeginiz kurtulur.

srknuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 11:25   #396
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın serkanuz , ben klima suyu kullanıyorum problem olmadı tecrübeyle sabit yani.
Sayın beyaz orkide , hormona falan gerek yok saksı harcını değiştirin bozuk bütün kökleri kesip mangalkömürü tozuyla kesikyerleri kaplayın ,size sabretmenizi ve forumu okumanızı tavsiye ediyorum aradığınız scevaplara daha kapsamlı şekilde ulaşabileceksiniz.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 11:29   #397
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Tesekkür ederim arkadaslar.Hemen hayata geciriyorum önerilerinizi.

beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 11:09   #398
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Merhaba!
Dün Koçtaş'ta 10 lt'lik torbalar içerisinde Orkide-phal. toprağı satıldığını gördüm.Toprağı inceledim ağaç kabuğundan çok torf gibiydi.Sizce bu toprak kullanılabilinir mi?
Teşekkürler!

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 08:32   #399
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Galeri: 1
Sarı orkidem, keiki ve yaklaşan kış..

Sayın Praecox merhabalar; daha önce size sarı orkidemle ilgili mesajlar yollamıştım, orkidemdeki keiki iyice büyüdü hem keikide hem de ana bitkide aynı anda 4-5 kök ucu belirdi ve yaklaşık 0.9 mm uzunluğa erişti (çok bilimsel yazıdm) en kısa zamanda forumda resmini de paylaşacağım, keiki için en temel unsurun sıcaklık olduğu kanaatindeyim, eskişehirde yaşıyorum ve burada havalar soğudu, kaloriferlerde henüz yanmıyor, bu geçiş döneminde orkidemi üşütmek istemiyorum, malum bütün gün çalıştığım için bitkinin yanına herhangi bir ısıtıcıyı bırakıp gidemem, size şunu sormak istiyorum acaba bitkiler için minik ısıtıcılar satılıyor mu ücreti ne kadardır? nereden temin edebilirim..yanıtlarsanız sevinirim..tüm çiçek severlere selam ile..

muyurdakul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 09:33   #400
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın muyurdakul,

öyle tek bitki için ısıtıcı bir sistem maalesef bilmiyorum zaten pekde işim olmdı
Phal.ler genelde 18 C ya kadar dayanıklıdır. kısa vadede evinizin sıcaklığının bu değerlere dahi ineceğini zannetmiyorum.
Bu durumda yapabileceğiniz tek şey belki o phal.iniz için ısıtmalı bir camekan oluşturmak olabilir.

Sayın İzmirli,
size özelden de yazdığım gibi ben şahsen bu tarz torf miktarı yüksek karışımlar kullanmıyorum tafsiye de edemiyorum. Uzun vadede bu saksı harçları ev ortamda Phallerde sorun yaratabiliyor.

saygılar

Eski 18-09-2007, 22:24   #401
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
seralarda kullanılan elektrikli bant şeklinde toprak ısıtıcıları var ama bilemem işinizi görür mü?
çok ucuzdur ve çok az elektrik kullanır. resmide internetten buldum . seralara elektrikli malzeme satan yerlerde bulunuyor.

Eklenen Resimler

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 13:00   #402
Yeni Üye

mecegh's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Selamlar herkese,
Ben de sonunda cesaret edip bir tane Phalaenopsis aldım kendime. Aydınlık bir yere koydum. Üzerinde bir sürü çiçeği vardı ama 2 gün içerisinde hepsini döktü, hatta tomurcukları vardı onlar da pıtır pıtır döküldüler. Çok üzüldüm ama şimdi bazı dökülmeyen tomurcukları kabarmaya başladı. Yaklaşık 10 gün oldu alalı, sanırım ancak yerine alıştı. Yanlış mı düşünüyorum
Tabi alır almaz da baktım forumda neler yazılmış diye. Altına koyduğum tabağa taşlar koydum güzel güzel ve saksıya değmiyecek şekilde su ekliyorum azaldıkça. Sulamasını da yapıyorum bir güzel genelde pazar sabahları
Ama şu yağmur suyu olayı biraz zor benim için, Ankara'ya yağmur yağmıyorki Dışardan aldığımız içme suyundan veriyorum sorun olmuyodur umarım.

mecegh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 14:47   #403
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mecegh Mesajı Göster
Selamlar herkese,
Ben de sonunda cesaret edip bir tane Phalaenopsis aldım kendime. Aydınlık bir yere koydum. Üzerinde bir sürü çiçeği vardı ama 2 gün içerisinde hepsini döktü, hatta tomurcukları vardı onlar da pıtır pıtır döküldüler. Çok üzüldüm ama şimdi bazı dökülmeyen tomurcukları kabarmaya başladı. Yaklaşık 10 gün oldu alalı, sanırım ancak yerine alıştı. Yanlış mı düşünüyorum
Tabi alır almaz da baktım forumda neler yazılmış diye. Altına koyduğum tabağa taşlar koydum güzel güzel ve saksıya değmiyecek şekilde su ekliyorum azaldıkça. Sulamasını da yapıyorum bir güzel genelde pazar sabahları
Ama şu yağmur suyu olayı biraz zor benim için, Ankara'ya yağmur yağmıyorki Dışardan aldığımız içme suyundan veriyorum sorun olmuyodur umarım.
Phal.ler genelde kısa bir süre dahi olsa az ışıklı aydınlık olmıyan yerlerde bulunduruldukları zaman tomurcuklarını dökerler bu normaldir. ama sizin de tespit etiğiniz gibi kısa bir sürede kendini toparlar ve bunu telafi eder.
orkidelerin tomurcuk dökmelerinin bir diğer sebebi de olgun meyvelerin veya bunların soyulmuş kabuklarının yakında bulunmasından kaynaklanır. bu meyve veya artıklarından olgunlaşma prosesi çerçevesinde oluşan etylen gazı tomurcukları çok erken olgunlaşmışçasına döktürür. özelikle ben dendrobium da buna şahit oldum bir gece elma kabukları ile yan yana kalmaları ertesi günü tüm tomurcuklarını ve çiçeklerini dökmeye yetti .
su konusunda da yazdığınız gibi yapılacak başka çare yok içme suyu da uygundur yeter ki sertlik derecesi düşük olsun.

saygılar

Eski 01-10-2007, 01:50   #404
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Sayın Praecox,

Ach ach. sizin deyiminizle gaza gelip bir tane phal almıştım. Öylesine başarılıydı ki öneriler şimdi çiçekli bir phal sahibiyim.

Gazın sonu yok Bauhouse gidince kendilerinin öldürmekte son derece tecrübeli oldukları konuda bir kere daha indirime gittiklerini görünce adedi 5.25 den 3 tane daha phal aldım.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 08:13   #405
Yeni Üye

mecegh's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Saolun Praecox,

Verdiğiniz bilgiler için, yorumlarımın doğru olması sevindirdi beni. Ama daha çok okumam ve araştırmam gerekli bu narin bitkiler için

İyi günler dilerim herkese...

mecegh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 14:28   #406
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Sayın praecox,
Bu bölümü devamlı okudum. Benim phal. imde meydana gelen durumla ilgili soruma cavap bulamadım.
Gelişimi şöyle: Çiçekleri geçtikten sonra çiçek dalını söylenen yerden çiçek açmamış gözün 1 cm üstünden kestim (kömür tozu tatbiki de yaptım). O kesikten uzun bir süre koyu kıvamlı bir sıvı geldi. Reçine gibi bir sıvıydı. Dal bu şekilde durmaktaydı. Ne yeni bir çiçeklenme oldu nede keiki. Ancak bir kaç gündür bu dalda biraz da olsa kuruma baş gösterir gibi.

Durum böyle iken yeni yaprak çıkartmaya başladı. Ne yapmam gerekli. Dalı kesmem mantıklı gibi geldi bana.

Birde diğer phal. lerimde de hem çiçek var , hemde yeni yaprak çıkartmaya başladılar bu normal midir ?

nebat06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 15:01   #407
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bilmem geçen aylardaki e-dergimizin phal.ler için yazdığım yazıyı okudunuz mu? Belki tam anlamıyla belirtmemiş olabilirim ancak (özelikle de phallerde ciddi bir dinlenme dönemi yok denirse de) orkidelerin de bir yaşam ritmi var. yani gelişim çiçek açma dinlenme kuvvet toplayıp yeniden çiçeklenme. bu ritim phal.lerde çok belirgin değilmiş gibi ise de tüm bir yıla yayılmış olarak phal.ler kışın çiçeklenecek bir ritim içindedirler. çok sıcak yaz günlerini yeni yaprak açma ve güç toplamak için kullanırlar kışın günler kısalır ve havalar soğursa çiçeklenme dönemine girer.

bu siklus içinde bakarsak birinci anlatığınız phal tekrar o saptan çiçeklenme gücünü bulamamış ve dinlenmeye geçmiş. bu anlamda o çiçek sapını kesmeniz elbette uygun olur kışa bir iki ay içinde yani yeni çiçek sapı filizi oluşturacaktır. diğeri ise tüm kış çiçek açmıya devam edecek gibi.

phal.ler o kadar çaprazlandı ki bazıları tüm sene ard arda çiçek açabilirkken bazıları bir iki aylık dinlenme zamanı geçiriyor.
rengine ve çaprazlandığı atalarına göre bu tipten tipe çok değişiklikler de gösterebiliyor.
tabii burda gübreleme de çok önemli bir rol oynamakta. diğer orkidelerde dinlenmeye geçiş ve dinlenme dönemlerinde tamamen gübrelenme kesilir iken phal.lerde çok belirgin bir dinlenme fazı görülmediğinden tüm sene normal gübrelenme yapılması da daha sık çiçek açtırmaya sebep olacaktır.

Eski 02-10-2007, 15:11   #408
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Sayın praecox merhaba;
Biliyorum benim phal toprağı arayışımdan ve sorularımdan fenalık geldi size ama maalesef istenilen substrata ulaşamadım. Sanıyorum içeride çok fazla ölmüş kök yapısı var acaba çıkarıp o kökleri temizleyip aynı karışıma diksem en azından daha iyi olur mu? Ne dersiniz?

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 15:14   #409
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Coyote,

sayın ephesos size saksı harcı yollıyabileceğini söylemişti. onla iletişime girmediniz mi?

Aynı saksı harcına kökleri temizledikten sonra ekim doğru değildir ancak yapılamaz da demek değildir
saksı harcını kalmış kurumuş köklerden arındırdıktan sonra tekrar dikim için kullanmadan önce fırında veya mikrodalgada biraz olsun sterilize ederseniz iyi olur.

Eski 02-10-2007, 16:38   #410
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Evet kendisi yollayacağını söylemişti ama bir aksilik oldu sanırım maalesef ulaşamadı substrat bana
Tamam Sn praecox dediğiniz gibi yapayım. Hiç yoktan iyidir.
Çok teşekkür ederim.

Eski 05-10-2007, 15:37   #411
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Sn ephesos çok teşekkür ederim az önce ulaştı çam kabuklarım.Epey de bol göndermişsiniz hoyalarda da kullanayım en iyisi))Tekrar teşekkürler.

Eski 17-10-2007, 20:13   #412
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Phalimin toprağını değiştireli 10 gün oldu. Sanırım halinden memnun. 3 tane yeni kök oluşumu ve bir yeni çiçek dalı ayrıca 2 eski dalda da yeni tomurcuklar var. ( Umarım bunlar bitki ölüyor ama soyunu kurtarmaya çalışıyor vaziyetinden ileri gelmiyordur.)

Eski 17-10-2007, 21:06   #413
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yok canım yeni yeşilbaşlı kök oluşumları varsa, bir de yaprakları diri ve sağlamsa hayatından memnundur demek

Eski 17-10-2007, 21:21   #414
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Şöyle derin bir oh çekeyim o halde. Teşekkür ederim Sn praecox.

Eski 22-10-2007, 22:55   #415
Ağaç Dostu

İyi Akşamlar!
Phal.imde gözlemlediğim bu durumun ne olduğuna hala karar veremedim.Phal. tek bitki iken 5 bitki oldu.Yanlarından çiçek tomurcuğu çıkarır gibi yavrular çıkardı.

Eski 22-10-2007, 23:02   #416
Ağaç Dostu

Fotoğraf eklemeyi unutmuşum Nasıl ekleniyordu fotoğraf mesaja?

Eski 22-10-2007, 23:12   #417
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Forumda son yazılanları nasıl takip edebilirsiniz? (Abone olmak) sorunuzun cevabı var Sn İzmirli.

Eski 22-10-2007, 23:19   #418
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim

Eski 22-10-2007, 23:30   #419
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Rica ederim. Ama ben linki açamadım. Hay allah merakla da bekliyordum phalinizin yavrularının resimlerini.

Eski 23-10-2007, 18:37   #420
Ağaç Dostu

Phallerimin resmi

Eklenen Resimler

Düzenleyen İzmirli : 23-10-2007 saat 20:13 Neden: resim koymak için çünkü mesajlara resim eklemek çok zor ve uğraştırıcı.70 kb'lık limit çok az

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024