agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-11-2007, 14:21   #451
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Teşekkür ederim hocam, biraz daha bekleyip o tomurcuktan ne çıktıgını görmek istiyorum. Çünkü o tomurcuk uzun zamandır var ama hızlı gelişmiyor. Bakalım zamanla ne olacak belkide 2. keikim çıkar diye ümit ediyorum Eğer çiçek olduğu kesinleşirse maalesef kesmek zorunda kalacam. Çiçek eninde sonunda çıkar fakat bir daha yavru alma imkanım olmayabilir.

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2007, 17:15   #452
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
O tomurcuğun hızlı gelişmemesinde iki neden olabilir. ya çiçek açmya çevre şartları uygun değil. Veyahut dA bitkinin gücü yetmiyor, ki bana bu ikinci olasılık daha yakın geldi. İşte o zaman da keikiniz olur hatta keike de kökler de oluşmaya başlayabilir ancak ana bitki bitap düşüp ölebilir.
o gözün akıbetini beklerken de keikiniz yavaş gelişir kök oluşumu yetersiz olur... günü sonunda elinizde bir tek köklenmemiş bir keiki kalabilir.
teklif var ısrar yok.

seçim sizin.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 01:41   #453
Ağaçsever

korhan's Avatar

Hocam cidden insan bi garip oluyo. Yani ****** çiçeğimin en iyi şekilde gelişmesini istiyorum fakat onu kesmek zor geliyo açıkcası ona zarar veriyormuşum gibi hissediyorum ama kesinlikle haklısınız en kısa sürede gerekli steril şartları sağlayınca, belirttiğiniz yerden sapı keseceğim. Sonuçta iki tane sağlıklı bitkimin olması en doğrusu nasıl olsa onlarda birgün çiçek açacaklardır kestikten sonraki halini siteye eklerim en kısa zamanda. Yardımlarınız için teşekkürler.

Eski 19-11-2007, 11:08   #454
Ağaçsever

korhan's Avatar

Hocam şimdi sırasıyla fotolarım ve sorularım olacak. Son zamanlar bayağı meşgul ettim forumu o yüzden özür diliyorum
1. fotoda, tavsiyeniz üzerine kestiğim sap görünüyor. (mum yapraklara damladı umarım bişi olmaz)
2. fotoda, boş parfüm şişesine doldurduğum su ile yaprak ve dışarıdaki köklere her sabah yaptığım su püskürtme işlemim
3. fotoda, 2. fotodaki alttaki kırmızı saksı altlığının oyuğundaki suya koyduğum kesilen sapı bu sefer saksı içine koydum. Aslında böle yavru çıkmıcanı biliyorum ama sizce hangisinde daha yüksek ihtimal var Bu arada ucu kuruyan köklerin ucunu kestim. Ama tam olarak nerden kesileceği konusunda emin değilim kökün yaş canlı kısmından mı?, yoksa kuru olan son kısmından mı?(umarım anlatabilmişimdir)
4. fotoda, çiçeklerimin evdekiyerleri görünüyor. Phal. cam kenarında, cymbidium um ise sağ tarafta (yerleri uygun mu acaba?)
5. fotoda, özellikle akşamları kaloriferi aşırı derece yaktıkları için ve bitkiye nem sağlayabilmek için kalorifer üzerine ıslak havlu koyuyorum. Ayrıca çiçeğin yanlarına kaplara su koyuyorum. Sanırım nem olayını biraz abarttım
6. ve son fotomda ise siteden sevgili arkadaşlarımın yardımıyla edindiğim çam kabuklarımın balkonda havalandırmaya koyduğum hali.

iletimin uzunluğu için sayfaya verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum. Amacım bişeyler öğrenebilmek. yardımı dokunan herkese çok teşekkürler. Saygılar...

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 19-11-2007, 11:13   #455
Ağaçsever

korhan's Avatar

tek seferde en fazla 5 foto ekleyebiliyormuşum. O yüzden 6. fotoyu ayrı olarak ekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2007, 10:59   #456
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korhan Mesajı Göster
2. fotoda, boş parfüm şişesine doldurduğum su ile yaprak ve dışarıdaki köklere her sabah yaptığım su püskürtme işlemim
İşte tam da bunu yapmamnız gerekli
göbekte biriken su er **** geç göbek çürümesine yol açıcak patogenlere ciddi bir davetiye olacaktır. zaten phal bakımı ile ilgili yazılarımda devamlı sulama sırasında eldn kaçan ve göbekte biriken suyu drhal bir emici kağıt havluyu sivrilterek göbekten suyun çekilmek sureti ile kurutlması gerektiğini yazıyorum
Alıntı:
3. fotoda, 2. fotodaki alttaki kırmızı saksı altlığının oyuğundaki suya koyduğum kesilen sapı bu sefer saksı içine koydum. Aslında böle yavru çıkmıcanı biliyorum ama sizce hangisinde daha yüksek ihtimal var Bu arada ucu kuruyan köklerin ucunu kestim. Ama tam olarak nerden kesileceği konusunda emin değilim kökün yaş canlı kısmından mı?, yoksa kuru olan son kısmından mı?(umarım anlatabilmişimdir)
yok inanın tüm iyi niyetimle bu konuyua veya yazmak, anlatmak istediğinizi tam da anlıyamadım.
Alıntı:
4. fotoda, çiçeklerimin evdekiyerleri görünüyor. Phal. cam kenarında, cymbidium um ise sağ tarafta (yerleri uygun mu acaba?)
Phal için uygun da cymbidium için ışık yetersiz kalabilir. bir de resimlerinzde SEK in reklamı olurken cymbidiuma böylesi bir altlık hakaret gibi algılanıyor
Alıntı:
5. fotoda, özellikle akşamları kaloriferi aşırı derece yaktıkları için ve bitkiye nem sağlayabilmek için kalorifer üzerine ıslak havlu koyuyorum. Ayrıca çiçeğin yanlarına kaplara su koyuyorum. Sanırım nem olayını biraz abarttım
Yok canım yeterince abartamazsınız.... havanın nispi nemi olabildiğince yüksek olmasında hayda var ancak bunu yaprak üzerinde biriken su damlalrı göbekteki su birikintisi ile karıştırmamak gerek.
Alıntı:
6. ve son fotomda ise siteden sevgili arkadaşlarımın yardımıyla edindiğim çam kabuklarımın balkonda havalandırmaya koyduğum hali.
bunlarkızıl çam kabuğuna benziyor diğer mesajda yazdığım durum geçerlidir burda bknz. orkidelerde saksı harcı...

Eski 20-11-2007, 21:43   #457
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Galeri: 1
Saygıdeğer Praecox hocam;
Keiki'li orkidemin resmini yolluyorum, yavru orkide ile ilgili daha önce bilgi verildiğini biliyorum ama forumda bir türlü bulamadım, link gönderirseniz sevinirim?

muyurdakul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 22:27   #458
Ağaçsever

korhan's Avatar

Sevgili hocam inanın her hangi bir markanın reklamını yapmak istemedim tamamen farkında olmadan olmuş bişey. Ayrıca çiçeğime hakaret için değil, o anda koyacak başka bişey bulmamamdan kaynaklıyor. Tamamen benim tembelliğim yani gidipte bi altlık almadım

3. fotomda, anlatmaya çalıştığım şey şuydu. hani ben sapı kestim ya saptaki çiçek tomurcuğu bitkimi yormasın diye. İşte o kestiğim sapı atmadım saksının yanında bir suya koydum. Size sorduğum şu idi. (tamam bu şekilde bi yavru almak imkansız fakat ya tutarsa hesabı ) Acaba suda mı kalsa iyi olur bu saptan kestiğim parça yoksa çiçeğin yanına ağaç kabuklarının içine mi koysam? Sorum çok mantıksız farkındayım. onun için özür diliyorum

Yardımınız için teşekkür ederim

Eski 20-11-2007, 22:47   #459
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korhan Mesajı Göster
3. fotomda, anlatmaya çalıştığım şey şuydu. hani ben sapı kestim ya saptaki çiçek tomurcuğu bitkimi yormasın diye. İşte o kestiğim sapı atmadım saksının yanında bir suya koydum. Size sorduğum şu idi. (tamam bu şekilde bi yavru almak imkansız fakat ya tutarsa hesabı ) Acaba suda mı kalsa iyi olur bu saptan kestiğim parça yoksa çiçeğin yanına ağaç kabuklarının içine mi koysam? Sorum çok mantıksız farkındayım. onun için özür diliyorum
Esasen çok da mantıksız değil bu gözlerden keiki üreten birinin methodunu buraya cevirisini eklemiştim. orda şişme tableteler göze kadar olan kısmı dikiliyor boşluklar kum dolduruluyor vede hindistancevizi suyu eklenerek nem ve diğer besinleri de sağlıyorlar. burdaki asıl sorun küf mantar ve bakteri kontaminasyonunun gelişimini bastıran sphagnum yosunu eklemeleridir.

saygılar bulabilirsem linki ekliyeceğim.

Eski 20-11-2007, 22:55   #460
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

keikinin aktarma zamanı gelmiş mi?

Eski 20-11-2007, 23:14   #461
Ağaçsever

korhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muyurdakul Mesajı Göster
keikinin aktarma zamanı gelmiş mi?
Sayın muyurdakul, keikinin aktarma zamanının gelip gelmediği keikiden kalın ve sağlıklı köklerin çıkmasıyla anlaşılabilir. Eklediğiniz fotoğraf biraz uzak çekim olmuş ve kökler görünmüyor. Daha yakın bi fotoğraf bize yardımcı olur.

Eski 21-11-2007, 02:31   #462
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
İyi Geceler Bu gece phal.imi kontrol ederken saksının yüzeyündeki köklerde ekmeklerde oluşan beyaz küf(beyaz pamuk gibi) benzeri oluşumlar gördüm.Phal. sağlıklı 2 hafta önce suladım.Altında biriken su yok.Hangi sebepten kayaklanıyor olabilir?Nasıl önleyebilirm.
Teşekkürler

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 16:28   #463
Ağaçsever

korhan's Avatar

Evet sonunda bugün malzemeleri tamamladım ve saksı değişimini yaptım. Ama acı gerçekle karşılaştım. Çökertme denilen illet benim çiçekde de çıktı Forumda okudugum kadarıyla, çürüyen kökleri gövdeye dogru daha çürümemiş noktalardan kestim, dahada ilerleme olmasın diye bilmem doğru mu?(yani henüz çürümemiş noktadan kesmem doğru mu?). Daha sonra ismini verdiğiniz ilaçları küçük bi şehirde yaşadığım için temin edemediğimden sadece kestiğim uçlara ve çökertmenin olduğu ana gövdeye, mangal kömürünü havanda ezip toz haline getirerek iyice pudraladım. Yine forumda okudum bilgilere dayanarak kökleri bugün dışarda bekleteceğim. Zaten benim yeni aldığım saksı çok büyükmüş öncekine göre o nedenle hazırladığım substrat yetmedi. çiçeği yeni saksıya koydum ama substrat sadece tabanı ve köklerin bir kısmını ancak örtebildi. Şu an ana gövde yani köklerin çıktıgı nokta havada duruyor. Benim sorum şu; Acaba gövde sürekli bu şekilde substratın dışında kalsa bir zararı olur mu. hem böle ıslak kalamıcağından çökertme riskide azalmaz mı

Eski 23-11-2007, 11:57   #464
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Merhabaar; Keiki'nin fotolarını tekrar yolluyorum, aktarma zamanı ve aktarma şekli ile ilgili olarak cevap lütfen

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 23-11-2007, 12:19   #465
Kaybettik...

praecox's Avatar

Aktarma zamanı çoktan gelmiş de geçmiş bile...

ana bitkiyi bitiriyorsunuz dikkat...!

Eski 23-11-2007, 17:14   #466
Ağaçsever

korhan's Avatar

Saksı değişimi sırasında eklerdede görndüğü gibi kök ve gövdede çürümeler gördüm. Bu çürümelerin çökertme adını verdiğimiz hastalık olduğunu sanıyorum. Yanılıyor muyum ? Son resimde, saksı değiştikten sonra 1 gün sonra yapraklarda diriliğini yitirme ve sarkma oldu. Acaba sulamasını ne şekilde yapmak gerekiyor. Saksı değiştikten sonra 1 gün sulamadım ama yaprakları sarkık görünce çok az su verdim. yaptığım doğru mu? gübreli su da vereyim mi? Bu yapraklar tekrar kendini toplar mı acaba? yardımlarınız için teşekkürler.
Son bir soru; ben subratı yaparken hindistan cevizi torfu bulamadım çiçekçilerde hep düz toprak gibi bişi gösterdiler. O yüzden torf eklemedim karışıma acaba bi mahsuru olur mu?

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 23-11-2007, 17:21   #467
Ağaçsever

korhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muyurdakul Mesajı Göster
Merhabaar; Keiki'nin fotolarını tekrar yolluyorum, aktarma zamanı ve aktarma şekli ile ilgili olarak cevap lütfen
Aktarma zamanı gelmiş, fakat aktarma şeklini nasıl yapacaksınız bende bilmiyorum. Merak ediyorum acaba sapın alt kısmından keserek sapla beraber mi dikilecek? yoksa direk yavrunun sapla birleştiği yerden mi koparılacak veya kesilecek? Bakalım praecox hocamız nasıl cevap verecek bende merakla bekliyorum size vereceği cevabı

Eski 24-11-2007, 18:09   #468
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Hala cevap gelmedi forumda daha önce mutlaka anlatılmıştır ama bulamıyorum bulan varsa lütfen link yollasın, sayın praecox neredesiniz

Eski 24-11-2007, 21:40   #469
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Bir de benim sormak istediğim benim orkidemde iki kekiki olup olmadığı zira iki ayrı 3 yaprak oluşumu var..lütfen dikkatli bakıp fikrinizi söyler misiniz?

Eski 24-11-2007, 21:56   #470
Kaybettik...

praecox's Avatar

Evet benim de dikkatimi çekti. Ancak şu etapda o iki keikiyi de bir birinden ayıramazsınız gibi görünüyor.
1- Çiçek sapını dipten bir ölü gözün üserinden kesin
2-işaret ve baş parmağınızla keikiyi ana gövdeden, kök boğazından dikkatlice kavrayın diğer elinizle de sapını.
3- hafif hafif keikiyi sapa ters haeketlerle kopartmayı deneyin.
4- bu şekilde keiki kolayca elinizde kalmalı kalmıyorsa o arayı falçata ile (temiz ,s teril) veya en iyisi bir ustura veya bistüri ile keikiye zarar vermeden saptan kesip ayırın.
5- elinizdeki keiki iki taneyi de besliyecek kadar kök oluşturmuş mu yani belirgin iki kökboğazı var mı? Varsa3 den yeniden deneyin.
6- saf sphagnum yosununa dikmeden önce kömür tozu tatbik edin.
saf sphagnum yoksa normal saksı harcının daha da ufalanmış bir karışımına ekin.

kolay gelsin.

Eski 24-11-2007, 22:32   #471
Ağaçsever

korhan's Avatar

Hocam bu arada benım yazımıda gördünüz mü? yaptıklarımda bi hata varmı veya tavsiyeniz varsa bekliyorum. Teşekkürler şimdiden. Saygılar...

Eski 24-11-2007, 22:37   #472
Kaybettik...

praecox's Avatar

Saydam plexiglas kutuyu alttan su gideri için delikler açtığınızı var sayarsak...
yanlış bir durum gözüme çarpmadı.
Bitkiyi bu aşamada sıkça gözlemleyin. ilk başalrda kökleri yetersiz geldiğinde yaprakları tavşan kulağı gibi sarkabilir. ancak yeni kök oluşumları ile (Ki bunu gözlemlerinizde inceleyin) bu durum düzelecektir. yeni gelen yapraklar daha diri gelişeektir.

Eski 24-11-2007, 23:12   #473
Ağaç Dostu

Merhaba:=)
Benim orkidemin toprağındaki küflenme hangi sebepten kaynaklanıyor olabilir?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler!

Eski 24-11-2007, 23:54   #474
Ağaçsever

korhan's Avatar

Evet hocam saksıya delikler açtım hemde abarttım. Yanlarına da açsam mı acaba diye düşündüm hani doğal ortamında püfür püfür hava alıyolar ya o bakımdan ama önce bi size sorayım dedim şimdilik sadece tabanına açtım. saksı değişiminden sonra yapraklar bayagı bi sarktı. Şimdilik sadece değişimin ertesi günü bir kere sabah 10 da suladım ama az miktarda.

Sulamada normal şekilde haftanın sadece pazar günleri sulamaya devam
edeyim mi artırma veya azaltma tavsiye edermisiniz?

Eski yapraklarda zamanla toplar umarım kendini. Teşekkürler.

Eski 24-11-2007, 23:56   #475
Ağaçsever

korhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzmirli Mesajı Göster
Merhaba:=)
Benim orkidemin toprağındaki küflenme hangi sebepten kaynaklanıyor olabilir?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler!
kesinlikle aşırı sulamadan kaynaklanıyor. Sulamaya çok dikkat edin yoksa benım yukardakı fotograflardakı gibi çökertme hastalığı riski çok yuksek oluyor.

Eski 25-11-2007, 00:26   #476
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim
Orkideniz umarım en kısa zamanda iyileşir.

Eski 25-11-2007, 10:40   #477
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Hocam teşekkürler, yavruların gelişimi ile ilgili en kısa zamanda size bilgi vereceğim, ancak iki keikiyi de kurtarmak istiyorum, elimde sadece bir adet yedek saksı var, elinde fazla torfu olan varsa lütfen bana kargo ile yollasın zira ana bitkimin yapraklarından biri canlılığını yitiriyor..acele etmem lazım

Eski 25-11-2007, 10:41   #478
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Elinde fazla torfu olup ta bana yollamak isteyen varsa (ödemeli) lütfen bana mail atsın muyurdakul@anadolu.edu.tr şimdiden teşekkürler..

Eski 25-11-2007, 12:45   #479
Ağaçsever

korhan's Avatar

Eskişehirde meşelikde fazlasıyla bulursunuz ogünün orda

Eski 25-11-2007, 21:47   #480
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Sayın Korhan; tavsiyeniz için teşekkürler ama onlar uygun çamlar değiller bildiğim kadarıyla..hadi arkadaşlar eline fazla orkide toprağı olan yok mu hala cevap alamadım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024