agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2015, 16:31   #2011
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Merhaba çiçek sapı ışık gelen tarafa doğru yönelecektir.Ahşap çubuklara çiçek sapını poşet ağzı kapatmaya yarayan küçük kablolar ile bağlayın çiçek sapı büyüdükçe bağlama işlerini sürdürün.Bağlarken sıkı bağlamayın hatta kabloyu halka yaparak bağlayın rahatça büyüsün. Kolay gelsin...
Cevabınız için teşekkür ederim. Öneriniz çok iyi onu uygulamaya çalışacağım, lakin bu orkide çok acayip bir yerden sap çıkarmış. Kök yeri gibi, iki yaprak aradı.. Elimle yukarıdaki yaprağı kaldırıp bir resim daha çekiyorum. İlk etapta bağlama fikri çok uygun ama sap kök arası epey bi mesafe aldı ve sap sağa yatay uzamış. Bu durumda dediğiniz gibi bir çubuğa sapı önce iplerle geniş geniş bağlayıp, sapın olduğu tarafı ışığın ters yönüne çevirip beklemem ve bağlama işlemini zaman zaman artırarak değiştirmem gerekiyor galiba.

Eklenen Resimler

mühendis57 beğendi.
Sevalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 16:32   #2012
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Bu arada resim ters yüklenmiş, düzeltemedim. Yukarı kalkan yaprağı ben tutuyordum.

Sevalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 21:07   #2013
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevalem Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim. Öneriniz çok iyi onu uygulamaya çalışacağım, lakin bu orkide çok acayip bir yerden sap çıkarmış. Kök yeri gibi, iki yaprak aradı.. Elimle yukarıdaki yaprağı kaldırıp bir resim daha çekiyorum. İlk etapta bağlama fikri çok uygun ama sap kök arası epey bi mesafe aldı ve sap sağa yatay uzamış. Bu durumda dediğiniz gibi bir çubuğa sapı önce iplerle geniş geniş bağlayıp, sapın olduğu tarafı ışığın ters yönüne çevirip beklemem ve bağlama işlemini zaman zaman artırarak değiştirmem gerekiyor galiba.
Merhaba aynen dediğiniz gibi yatay gitmiş ise güneşin geldigi yönün tam aksine gelecek şekilde döndürün orkidenizi.ahsap çubuğa bağlarken yumuşak ancak kalın bir tel kullanın ince ip kullanmayin zamanla yataylik kaybolacak çiçek sapı güneşe doğru Yönelecektir.

hatice p. beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 23:03   #2014
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Orkidem gitgide kötüye gitmeye başladı. Bende çıkarıp köklerine baktım. Köklerinde kararmalar olmuş. Kararan yerleri temizleyip tarçınladım. Başka ne yapabilirim. Yardım edebilir misiniz? Ve bu kararmalar neden oluyor?

Eklenen Resimler

Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 12:12   #2015
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz Mesajı Göster
Orkidem gitgide kötüye gitmeye başladı. Bende çıkarıp köklerine baktım. Köklerinde kararmalar olmuş. Kararan yerleri temizleyip tarçınladım. Başka ne yapabilirim. Yardım edebilir misiniz? Ve bu kararmalar neden oluyor?
Aysel abla sulamada hata yapıyor olabilirmisiniz ? Ne sıklıkla suluyorsunuz ? Işık alma süresi , konumu ? Nedir belki böyle daha iyi cevap alırsınız

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 15:36   #2016
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Aysel abla sulamada hata yapıyor olabilirmisiniz ? Ne sıklıkla suluyorsunuz ? Işık alma süresi , konumu ? Nedir belki böyle daha iyi cevap alırsınız
Tilki Meteciğim. Haftada bir suluyorum. Bir litre su içine bir kapak tropikal bitki besini koymuştum, onunla suluyorum. Nemi sever dediler o yüzden en nemli yer olan mutfağa koydum. Güneşi tam alamıyor ama gün ışığı vuruyor. Yaprakları gitgide pörsümeye başladı. Bir türlü toparlanıp ta çiçek dalı çıkaramıyor. Eşimin ilk evlilik yıldönümü hediyesiydi. O yüzden bir şey olacak diye çok korkuyorum. Ne yapmam gerek şaşırdım kaldım.

Eski 22-01-2015, 17:50   #2017
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2015
lütfen yardım

orkidem budama yaptım yeni filizler cıkardı buyumesındede sorun yok fakat eskı kestiğim dal sararmaya başladı ana dala dogru ilerliyor sararma ne yapmalıyım

rmznysm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 20:37   #2018
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tilki Meteciğim. Haftada bir suluyorum. Bir litre su içine bir kapak tropikal bitki besini koymuştum, onunla suluyorum. Nemi sever dediler o yüzden en nemli yer olan mutfağa koydum. Güneşi tam alamıyor ama gün ışığı vuruyor. Yaprakları gitgide pörsümeye başladı. Bir türlü toparlanıp ta çiçek dalı çıkaramıyor. Eşimin ilk evlilik yıldönümü hediyesiydi. O yüzden bir şey olacak diye çok korkuyorum. Ne yapmam gerek şaşırdım kaldım.
Çok iyi bir harç alın sonra köklerin çürüyen kısımlarını ve siyah olan yerleri temiz bir makas bıçak ile kesin iyice temizleyin ( siyah yerler bakteri virüs olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim ) saksınızı isterseniz atın isterseniz de camaşır sulu seyreltik bir çözeltide siteril hale getirin aldığını harcı da fırında , fırın torbasında 10 - 20 dk sterilize hale getirin kökler şeffaf saksıdan gözüke bilecek şekilde yeni harca ekin ama sulamayın ertesi gün sularsınız iyi bakıp biraz özen gösterirsen aysel abla çok iyyi sonuçlar alabileceğini düşünüyorum tabi bilmediğim kısımlat ola bilir prof arkadaşlar cevap verecektir

Aysel Yavuz beğendi.
Eski 22-01-2015, 20:59   #2019
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Alıntı:
Çok iyi bir harç alın sonra köklerin çürüyen kısımlarını ve siyah olan yerleri temiz bir makas bıçak ile kesin iyice temizleyin ( siyah yerler bakteri virüs olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim ) saksınızı isterseniz atın isterseniz de camaşır sulu seyreltik bir çözeltide siteril hale getirin aldığını harcı da fırında , fırın torbasında 10 - 20 dk sterilize hale getirin kökler şeffaf saksıdan gözüke bilecek şekilde yeni harca ekin ama sulamayın ertesi gün sularsınız iyi bakıp biraz özen gösterirsen aysel abla çok iyyi sonuçlar alabileceğini düşünüyorum tabi bilmediğim kısımlat ola bilir prof arkadaşlar cevap verecektir
Çok teşekkürler Metehancığım. İnşallah kurtarırım

Eski 22-01-2015, 21:22   #2020
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çiçek'lenme ye gelince bazen yerini değiştirmek işe yaraya biliyor. Ben yerini değiştirdim biraz soğuk odada üşüdü , dal çıkmaya başlıyınca petek yandı zaten baya bir hızlı oldu , şimdi tomurcultalar..

Eski 22-01-2015, 22:55   #2021
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2015
Saksı degistiricem ama olu kökleri nasıl temizlicem lütfen bilgi verin

gizemyekta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 23:09   #2022
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Sn.Aysel Yavuz,orkideler için asıl önemli olan havadar ve ışık alabilen yer bulabilmek ki tahminimce mutfağınız havadar ve ışık alan bir yer değilse su fazla gelmiştir.Bence çok endişelinecek bir durumu yok ama iyi bir harç ve mekan şart.

Aysel Yavuz beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 23:20   #2023
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gizemyekta Mesajı Göster
Saksı degistiricem ama olu kökleri nasıl temizlicem lütfen bilgi verin
çürümüş sadece ipliksi yapı kalmış kökleri sağlıklı yere kadar kesip kömür tozu serpiştiriyorsunuz. Harcı ve saksıyı dezenfekte ettikten sonra tekrar eke bilirsiniz , ama bu işlem zorda olmadığınız sürece çiçekli dönemde yapılmaz ...

Charlaux beğendi.
Eski 23-01-2015, 09:51   #2024
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.Aysel Yavuz,orkideler için asıl önemli olan havadar ve ışık alabilen yer bulabilmek ki tahminimce mutfağınız havadar ve ışık alan bir yer değilse su fazla gelmiştir.Bence çok endişelinecek bir durumu yok ama iyi bir harç ve mekan şart.
Orkidemin siyah kısımlarını temiz bir bıçakla kesip tarçınladım. Temiz bir saksıya ve yeni bir harca geçirdim. Daha güneş alan bir yere koydum ve her gün dışarı çıkarıp havalandıracağım. Bu kıymetli orkidem için daha yapacağım bir şey kalmadı beklemekten başka. Bu sene kaybım çok. Birde o ölürse gerçekten çok üzüleceğim

Eski 23-01-2015, 10:42   #2025
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orkidemin siyah kısımlarını temiz bir bıçakla kesip tarçınladım. Temiz bir saksıya ve yeni bir harca geçirdim. Daha güneş alan bir yere koydum ve her gün dışarı çıkarıp havalandıracağım. Bu kıymetli orkidem için daha yapacağım bir şey kalmadı beklemekten başka. Bu sene kaybım çok. Birde o ölürse gerçekten çok üzüleceğim
Aysel abla niye kömür tozu kullanmadın harcı yeni ve kaliteli olursa düzeltirsiniz ama mutfaktan kaldırın başka nir odaya koyun aranan şartlar : güneş alan hemde mahalle lambası işiğinı gören yerler çok iyi oluyor ama uzun süre güneş alan yerler de güzel yerlerdir .

Aysel Yavuz beğendi.
Eski 23-01-2015, 10:43   #2026
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:

Disari cikip havalandirmaniza gerek yok isik alan yeri soyle secebilirsiniz.

Mesela benim evimin belli kismi su saatte oyle bir gunes aliyor ki fotograf ceksem goremezsiniz;en camli en aydinlik koseyi secin. Aksam saatleri cami vasistas olarak acin hatta mumkunse Sn.Ziya Soner'e harc ve besin icin sorun. Kaybettigim orkidenin harcini ve besinini verdiginden biliyorum muthis bir harc ve bir besin.

Fakat orkidenizin yerini hic degistirmeyin.

Ve sulama duzeninde kurdan denemesi yapmaniz ve sularken musluga tutup suyun akmasina izin vermenizde fayda var.Kullanabilirseniz sitede yer alan oksijenli su tarifini kullanabilirsiniz.

Aysel Yavuz beğendi.
Eski 23-01-2015, 10:50   #2027
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Alıntı:
Aysel abla niye kömür tozu kullanmadın harcı yeni ve kaliteli olursa düzeltirsiniz ama mutfaktan kaldırın başka nir odaya koyun aranan şartlar : güneş alan hemde mahalle lambası işiğinı gören yerler çok iyi oluyor ama uzun süre güneş alan yerler de güzel yerlerdir .
Elimde kömür tozu yok ki Tilki Mete biraz da aceleci olduğum için hemen yapayım dedim. Tarçın işe yaramaz mı ki niye öyle dedin

Eski 23-01-2015, 10:52   #2028
Ağaç Dostu

Neyse boşverin : D güzel bir yer bulun düzelicetir .

Eski 23-01-2015, 10:53   #2029
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Alıntı:
Disari cikip havalandirmaniza gerek yok isik alan yeri soyle secebilirsiniz.

Mesela benim evimin belli kismi su saatte oyle bir gunes aliyor ki fotograf ceksem goremezsiniz;en camli en aydinlik koseyi secin. Aksam saatleri cami vasistas olarak acin hatta mumkunse Sn.Ziya Soner'e harc ve besin icin sorun. Kaybettigim orkidenin harcini ve besinini verdiginden biliyorum muthis bir harc ve bir besin.

Fakat orkidenizin yerini hic degistirmeyin.

Ve sulama duzeninde kurdan denemesi yapmaniz ve sularken musluga tutup suyun akmasina izin vermenizde fayda var.Kullanabilirseniz sitede yer alan oksijenli su tarifini kullanabilirsiniz.
Şuan en fazla ışık alan yere koydum ama tam altında kalorifer peteği var. Sıkıntı olur mu ?

Eski 23-01-2015, 10:54   #2030
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Alıntı:
Neyse boşverin : D güzel bir yer bulun düzelicetir .
Boşvermem Teşekkür ederim yardımcı olduğun için

Eski 23-01-2015, 10:57   #2031
Ağaç Dostu

Her hangi bir sıkıntı yaşamadım ama sulamaya dikkat etmelisiniz çok çabuk harç kuruyor işik alan yerse sıkıntı yok.
tarcının sarartıp kuruttuğunu duymuş okumuştum ve evde bir orkideye dökmüştüm sararınca dedim sarartıyor galiba bir daha kullanmadım.

Aysel Yavuz beğendi.
Eski 23-01-2015, 11:08   #2032
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Şuan en fazla ışık alan yere koydum ama tam altında kalorifer peteği var. Sıkıntı olur mu ?
Kalorifer peteginin ustune koyduysaniz benim yapacagim sey su olurdu.Disaridan kucuk cakiltaslari alir orkidenin ustunde durabilecegi bir altlik hazirlar ve taslarin ustunu islatirdim.Hatta petekle temas etmemesi icin yemeklerde kullandigimiz bicak kesme tahtasindan koyabilirsiniz.

Eski 23-01-2015, 11:09   #2033
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Her hangi bir sıkıntı yaşamadım ama sulamaya dikkat etmelisiniz çok çabuk harç kuruyor işik alan yerse sıkıntı yok.
tarcının sarartıp kuruttuğunu duymuş okumuştum ve evde bir orkideye dökmüştüm sararınca dedim sarartıyor galiba bir daha kullanmadım.
Sn.Tilki Mete,
Tarcin cok dikaktlice kullanilmasi gereken bir fungusit,ancak orkidelerde cok etkili bir fungusittir.Onemli olan azami kullanim ve saglikli yere gelmemesidir.

Ziya Soner beğendi.
Eski 23-01-2015, 11:14   #2034
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Alıntı:
Kalorifer peteginin ustune koyduysaniz benim yapacagim sey su olurdu.Disaridan kucuk cakiltaslari alir orkidenin ustunde durabilecegi bir altlik hazirlar ve taslarin ustunu islatirdim.Hatta petekle temas etmemesi icin yemeklerde kullandigimiz bicak kesme tahtasindan koyabilirsiniz.
Yok yok direk kalorifer peteğinin üstünde değil. Peteğin üstündeki camda. Arada bir mermer taş var yani

Tilki Mete beğendi.
Eski 23-01-2015, 11:14   #2035
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.Tilki Mete,
Tarcin cok dikaktlice kullanilmasi gereken bir fungusit,ancak orkidelerde cok etkili bir fungusittir.Onemli olan azami kullanim ve saglikli yere gelmemesidir.
Bence acemi arkadaşlar kullanmamalı , ben ilk orkide aldıpımda kullanmıştım bayabir yol kat ettim . Risk almamak lazım ...

Ziya Soner ve Charlaux beğendi.
Eski 23-01-2015, 11:15   #2036
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Alıntı:
Sn.Tilki Mete,
Birde ben tarçını biraz bol döktüm sanırım. Fırçayla temizliyeyim sağlam yerleri

Tilki Mete beğendi.
Eski 23-01-2015, 11:19   #2037
Ağaç Dostu

Aysel abla aylardır burda no (la - nayn ) sıkıntı ama çiçek açması için üşüttmen lazım kaleriferi birkaç gün kapatarak hallede bilirsin . Bir kaç ay kendi halinde ttoparlansın o zanan çiçek açtırmak için uğraşırsınız

efeege beğendi.
Eski 23-01-2015, 11:46   #2038
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Ay Tilki Mete. Aynen senin koyduğun gibi benimki de. Artık orda dursun bakalım. Belki kurtarırım

Eski 23-01-2015, 12:08   #2039
Ağaç Dostu

Aysel abla aklıma bişi daha geldi harcınızın torf oranı yüksekse başka bir harç alın yani torf fazlaysa beceremeyip sağlam kökleride çürütmeyin

Eski 23-01-2015, 12:17   #2040
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Torf değil çiçekçiden gidip orkide toprağı istedim. Oda verdi. Hepsi çam kabuğu gibi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024